Zwerftocht door Moskou s grootste warenhuis smaak* betet s VIOOL*VURENHOUT Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B. Dr Drees: Loonpolitiek is moeilijker dan ooit VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 WEINIG SORTERING EN HOGE PRIJZEN Prijs van een paar damesschoenen r Zevenhonderd gulden (Van o 5 correspondent Alfred van Sprang) MOSKOU, SEPTEMBER 1955 T~\E REGEN KLETTERT op het asfaltplein voor Hotel National. In de sombere hal met de krantenkiosk en het postagentschap aan de ene zijde en de kapper aan de andere, staan een paar buitenlanders mistroos tig naar de grijze lucht te staren. „Wat doe je op zo'n dag in Moskou.verzucht ik tegen de vrouwe lijke portier. „Bent u al naar de GUM geweestvraagt ze. „Nee, wat is dat „Het grootste warenhuis in Moskou „Is dat ver van hier. „Nee, op het Rode Plein C1UM staat voor Algemeen Staatswa- renhuis. Evenals alle andere win kels in Rusland is het een staatsbedrijf. Het beslaat een heel blok recht tegen over het Kremlin. Het is een Passage-in. het-groot met gaanderijen en luchtbrug gen en een koepeldak van glas. Een Lij: baan-onder-dak. Het is aan het einde van de vorige eeuw ook als zodanig op gezet. Na de revolutie zijn de particuliere winkels door de staat overgenomen. Men heeft hier en daar wat deuren verwij derd en wat muren weggebroken. Zo is een warenhuis ontstaan dat echter in bouw nog sterk aan de oorspronkelijke opzet herinnert. WELKOM jlfet de menigte laat ik me naar binnen voeren. Het gebouw bestaat uit drie parallel lopende passages, w doorgangen en luchtbruggen met elkaar verbonden zijn. Er zijn drie verdiepingen: twee voor de verkoop en een voor de ad ministratie. In het centrum spuit een de- I coratieve fontein. Binnen krioelen dui zenden mensen door elkaar. Men ver dringt zich voor de toonbanken. De af deling damesconfectie heeft het buiten gewoon druk. Een paar honderd vrouwen staan voor de ingang te wachten. Een politieagent laat hen met twee en drie tegelijk binnen. Daar ik wel eens wil zien wat men er te koop heeft vraag ik aan de politieman of ik even binnen mag kijken. „Journalistverduidelijk ik. „Documenten...." eist hij vrij nors. „Buitenlander...." antwoord ik. dan Virf!"11" ZioaaM Hal *«aor o<-« «"J,»? r00vf^he Het is een magisch woord. Hij duwt de Russen opzij om mij door te laten. In wendig moet ik even glimlachen Een jaar geleden zou die politieman mij misschien verdacht hebben van economische spion- nage als ik met een camera gewapend de afdeling damesconfectie van een waren huis had willen zien. Nu behandelt hij me als een uitverkoren gast. Er is wel iets veranderd. WINTERCOLLECTIE Tk loop door. Binnen hangt een groot aantal ja ponnen en mantels. Een aantal vrouwen is aan de ene kan-t van de toonbank be zig ze aan te passen. Aan de andere kant er van leveren de familieleden hun kri tiek. Een Nederlandse vrouw zou onmid dellijk rechtsomkeert maken als ze deze nieuwe wintercollectie zou zien. Het heeft niets met mode te maken. Het is niet eens ouderwetse mode. Alles is uiterst eenvoudig van snit. Geen spoor van fantasie of een bepaalde lijn. En de keus js uiterst beperkt. De prijzen her- Inkomens in de 'Sowjetunie Het is moeilijk om betrouwbare gegevens over de inkomens in Rus land te bemachtigen. Er zijn men sen (sneeuwruimsters bijvoor beeld) die f 300 per maand ver dienen en er zijn er (bekende doc toren en kunstenaars) die 6000.- krijgen. Beide voorbeelden zijn uitzonderingen. Het staat echter vast dat een grote groep een maandelijks inkomen van f 600,- tot f 1000 heeft. Daar het de ge woonte is dat man, vrouw en de oudere kinderen in één gezin werken is het gezinsinkomen na tuurlijk belangrijk hoger. Directe belastingen zijn er prac- tisch niet. Alle belastingen zijn in de prijs van de verbruiksartikelen verwerkt. De huishuur is zeer laag maar meestal heeft een ge zin niet meer dan de helft of een derde van een woning. Medische verzorging, onderwijs en andere sociale voorzieningen zijn vrij. Men wordt echter wel verzocht in te tekenen op een zogenaamde vrijwillige staatslening met lange looptijd. i echter aan creaties i Dior. Ik neem hier en daar ee: in de hand. Eenvoddige zonder veel opsmuk variër i Fath als een paar goede damesschoenen 650). Een stofzuiger kost 500 en een koffer- schrijfmachine 1000. NOUGATKRAAM TJet interieur van de levensmiddelen- afdeling herinnert aan een ouder wetse nougat- en zuurstokkenkraam op de kermis. Het plafond i6 van spiegel6 waarin hele rissen, kale gloeilampen weerkaatsen. De wanden zijn hard blauw geschilderd. Er zijn overal krullen en tierelantijnen. En de koopwaar ligt ach ter hoge glasplaten op de toonbanken. Het is hier drukker dan ergens anders. De mensen staan geduldig in de rij op hun beurt te wachten. Huisvrouwen met grote boodschappennetten, boeren in zwarte pakken en met rijlaarzen aan, of ficieren in goed-zittende uniformen me*. Toch is het zo De kerstboompjes die gediend en in de laatste jaar ontluisterd bniten hieraan voldoen, maar en een proces te onder- ik tientallen jaren duurt, srking komt als bouw- goedc muziekinstru- niet velen gevonden worden die het sparrenhout hoog waarderen. We noe men het vurenhout, kratten, houtwol, papi worden gemaakt, aanwendingen dus, waarbjj de kwaliteit van het hout wei nig terzake doet. Ook wordt het vuren hout gebruikt voor deuren, ramen, kozijnen en trappen, die door een stevige verflaag pogen te verbloemen dat zg uit een laag gewaardeerde hout soort zgn vervaardigd. Daarom zal het deel uit vurenhout zgn. klankhordenhoi renhoi Dit i oor een belangrijk noet bestaan. Het t wordt nl. ver- beste kwaliteiten voornamelijk ge- de Oostenrijkse osnië en de Kar en Beierse Alpen, pathen, waar fijnsparren van zi ouderdom (150 tot 300 jaren) aangetroffen. H< moet rechtdradig de jaarringen mogen niet meer don 1H tot 2 mm. van elkaar liggen. Alleen het buitenste hout van deze zeer oude vaardigd, spelen bg de klank hoe genaamd geen rol. Voor de vitale delen van de viool bleken van oudsher het vurenhout en ahornhout de beste acous- tische eigenschappen te bezitten en sinds de Italiaanse, vioolbouwers deze houtsoorten als de meest geschikte had den uitgekozen, is dit zo gebleven. Ten gerieve van de knutselaars, die met wat vurenhout uit hun omgeving ook eens een viool willen bouwen, mogen we nog verklappen dat de drie-en-tachtig onderdelen van het instrument geen van alle met spijkers of schroeven be vestigd mogen worden, maar dat hout- lijm hiervoor het enige bindmiddel is. O ja. en waarom moet hout vóór goede klankhout gebruik i het (Nadruk verboden) Twee staaltjes van Russische mode 1955. Het is wel heel iets anders dan de laatste creaties van Diormaar de Russische vrouwen zijn er weg van. tot 800. Een wintermantel met een strookje bont als garnering komt al gauw op 600. En dan heeft men een mantel waar bij ons een dienstbode haar voor zou ophalen. Men heeft ook bontmantels. Die zijn helemaal niet te betalen. Eén zilvervos kost ai 2500. Een simpel hoedje van vilt varieert van 100 tot 150. In een hoek verkoopt men knip patronen. Daarnaast ia de afdeling stof fen. Van de kwaliteit heb ik niet veel verstand ook al kan ik het materiaal tu6- duim en wijsvinger nemen. Maar wel zie ik dat de prijzen er mogen zijn. Een iter japonstof komt op 60 tot 100. DURE SCHOENEN Tk dwaal verder. Op de schoenenafdeling is het ook druk nu de winter voor de deur staat. Men heeft er schoenen van 100.. Die zijn echter niet veel waard. Ze zien eruit alsof ze van zeildoek en karton gemaakt zijn. En de afwerking laat alles te wen- ïver. De betere schoenen zijn stuk ken duurder. Er is één vitrine met aar dige damesschoentjes in vrij vlotte mo dellen. De goedkoopste zijn 400 en de duurste 700. Een paar kaplaarzen van gelakt rubber kosten 90 En een paar babyschoentjes 27. Herenkleding is ook erg duur. Costuums variëren van 800 tot 1700. Een behoorlijke gabardine re genjas kost 900 en een winterjas met astrakan kraag 2200. Een goede bontmuts waar de Russen in de strenge winter het hoofd mee warm houden is en een eenvoudige pet altijd nog 60. Een meer bourgeoisachtig hoofddek. sel als een hoed kost 115. Een losse pan talon 360, een overhemd 70 tot 120, doodgewone 6tropdas 30 en een ma maar even 240. Een metalen scheerapparaat dat bij on6 misschien 1,50 kost, kost hier 50. Een badhand doek 39. En een stuk toiletzeep 2,25 Radio- en televisietoestellen (welke een belangrijke rol in de communistische op voeding van het volk spelen) zijn ver houdingsgewijs goedkoop. Men kan a! kleine radio voor 190 krijgen. Er er echter ook van 1900. Het klein ste televisietoestel (met een miniatuur- schermpje van 12x15 cm) ko6t 1250 en het grootste 2700. Een klein model ijs kast kost eigenaardig genoeg evenveel brede, goudkleurige epauletten, gouden ankers op de uiteinden hun lange mutsenlinten, schoolkinderen vlechten en mannen in slordige pak ken en overhemden met open boord. Ik loop langs de verschillende toonbanken en noteer de prijzen. Koffie 40 per kilo, thee van' 45 tot 65, kaas 2,50 per ons, worst 2 per ons, boter 13,50 per pond, vlees van 9,50 tot 21 per kilo, zuurtjes 3,50 per ons, een pot jam van 650 gram 10, een blikje Russische krab (hetzelf de dat ook in Nederland verkocht wordt) 8, kaviaar van 8,50 tot 12,50 per ons. Men vericoop*. hier ook vruchten. Druiven 9 per kilo, groene appels 5 pruimen 6, watermeloenen 1 per kilo, gedroogde abrikozen 12 per kilo, gepeL de walnoten 19 per kilo. Eén citroen kost 3,50 en sinaasappel 4,50. Cho colade is ook buitengewoon duur. Een reep van 100 gram ko6t van 3 tot 10 En een doosje bonbons van 200 gram 15 De goedkoopste sigaretten met papieren mondstuk zijn 2.50 per doosje van twin tig stuks. VOORUITGANG Pen paar uur lang zwerf Ik door de GUM. Zo op het eerste gezicht schfjnt er van alles te zijn. Als men echter bedenkt wat er allemaal in Nederlands warenhuis te koop is blijkt de sortering toch maar erg beperkt te zijn. Er is bovendien heel weinig varia tie. En de kwaliteit is belangrijk min der dan b(j ons. Het enige wat verre superieur is zijn de prijzen. Ook ah men er rekening mee houdt dat de Rus sische inkomens veelal aanzienlijk ho ger liggen dan in Nederland blijven de kosten van het levensonderhoud bui tengewoon hoog. Dat er niettemin In de Gum (en ook in andere winkels) zoveel gekocht wordt komt vanwege het feit dal er een tekort aan winkels in Mos kou is. Daarom staat men ook overal In de rU. Maar de mensen klagen niet. In de eerste plaats lijden ze geen ge brek. In de tweede plaats zijn ze aan dat wachten gewend. En in de derde plaats kunnen ze nu heel wat krijgen dan een paar Jaar geleden. Vrouwelijke hulpverlening congresseerde De besturen van de plaatselijke federa ties voor vrouwelijke hulpverlening in Zuidholland zijn dezer dagen in Gouda bijeen geweest. Doel was in de eerste plaats meer bekendheid te geven aan hun werkzaamheden. Het woord werd o.a. gevoerd door me vrouw W. Goote-Pautsma ulit Den Haag, presidente van het V.V.H., die speciaal mr L. A. Kesper, commissaris der Konin gin in Zuidholland, welkom heette. De presidente deelde mede, dat in 1951 werd begonnen met 16 federaties, een aantal dat thans 59 bedraagt en 2 cor» respondentschappen. Deze federaties zijn werkzaam in 70 Zuidhollandse gemeen ten. CHOCOLADE... VehkcJk (Vervolg van pag. 1) De loonpolitiek is volgens de minister president moeilijker dan ooit. Enerzijds is het onbillijk om de arbeiders in be paalde bedrijfstakken niet te laten profi teren van de grote winsten, anderzijd' moet voorkomen worden, dat andere be drijfstakken (bijv. het vervoersbedrijf) niet achterblijven. Bij de begroting Sociale Zaken zal wel gediscusieerd kun nen worden over het systeem van de loon vorming. De loonhoogte houdt met di' probleem verband. Dat alleen de secon daire arbeidsvoorwaarden zijn verbeterd is een gevolg van de onderhandelingen In de grafische industrie. Toen zijn deze eisen gesteld. Het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft zi gewezen, omdat zij in strijd waren m loonbepalingen. De regering heeft toen ten slotte gedaan wat de werknemers organisaties gevraagd hebben. Zolang zij een beslissende bevoegdheid in de loon politiek heeft is de rechtsgrond voor d: jongste maatregel voldoende gefundeerd. De regering wil de montagebouw var woningen met kracht bevorderen. He1 overleg daarover is geopend. Er zal alles op geze; moeten worden om meer wonin gen te bouwen. De Provincies en Gemeen ten die mooie gebouwen neerzetten ten zich maar eens afvragen zij in haar geweten wel overtuigd zijn van het nut daarvan. Dr Drees beziet het ningbouwvraagstuk met diepe bezorgdheid Critiek alleen helpt echter niet. Elk ad vies is welkom, maar de regering moet zich nog beraden of er een nationale bouwraad moet komen. Bij de begrotings behandeling van -Wederopbouw zal daar over gesproken kunnen worden. Vast moest echter staan, dat er geen orgaan opgericht wordt, waaraan de regering verplicht advies moet vragen. Dat maar vertragend werken. Een winstpun* in de ellende is, dat we meer woningen bouwen dan 45.000 per jaar. Dat is het noodzakelijk aantal om niet verder achter op te geraken Prof. ministers sieraden Met krach* heeft dr Drees zich verzet tegen het verwijt van ds Zandt (s.g.) dat de Prot. Chr. ministers als versierselen in het Kabinet zitten. Zij zijn geen seirselen, maar sieraden. Zit <3e oppositie er voor spek en bonen bij? Ook dit ont kende de minister-president. De oppositie heeft een reële invloed, omdat zij volk opmerkzaam kan maken op de fouten het Kabinet. Intussen vocht dr Drees het jaarlijkse robbertje met de heer Oud uit. Deze toch heeft de stelling verkon digd. dat het Kabinet de geestelijke vrij heid heeft aangetast door het indienen de Zondagswet en de crematiewet. De liberale fractievoorzitter had het Kabinet Colijn ten tonele gevoerd (daar zat hij zelf ook in), dat had afgesproken dergelijke principiële zaken te laten ten. Dit gemengde Kabinet had hetzelfde moeten doen. Wat nu?, zo vroeg de heer s en hij sloeg Oud's parlementaii geschiedenis op, waarin te lezen valt, dat nóch een rechts Kabinet noch een liberaal Kabinet ooit de moed heeft gehad deze principiële zaken te regelen, Dat was schande. Als het Kabinet Drees wel de moed heeft, zijn deze zaken plotseling niet urgent meer. Dr Drees begreep er niets Hij had eerder een woord van lof verwacht, dat dit ministerie deze pro- „WAT IK DAAR HEB GEZEGD. IS WAAR" Na veel gekheid vond Danny Kaye plotseling de ernst weer (Van een onzer verslaggevers) IETS VAN ONTROERING ging gisteren door de vele genodigden b(j de eerste toning van de door Danny Kaye voor het Kinderfonds van de Verenigde Naties gemaakte film „Kinderogen glunderen weer" In het Haagse Metropole-theater. was, toen de populaire fllmkomiek na de film op het podium kwam en zei: „Zonder gekheid: wat ik daar In die film heb gezegd, ls waar. Ik heb nooit geweten, wat UNICEF betekende, van al die letters wist ik niets en van het werk nog minder. Nu weet Ik wel beter." Zo ziet Moskou's grootste warenhuis Gum er uit. Oorspronkelijk was elke afdeling een particuliere winkel in een honderden meters lange met glas overdekte passage. Deze woorden kwamen als bezinning veel gekheid. Na een hooggestemde rede van staatsraad mr A. M. Joekes en een woord van de heer E. G. Meyer, de chef voorlichting van het regionaal UNICEF- comité te Parijs, die de door famllls- andigheden verhinderde directeur Maurice Pate verving, werd de film Danny Kaye vertoond. t zou onjuist zijn, hierbij bepaalde artistieke normen aan te leggen; dat zal niemand bedoeld hebben. Maar het korte filmpje geeft een duidelijk beeld van het veelzijdige UNICEF-werk in vele tropi sche landen: hoe daar veel hongerlgen worden gevoed en hoe daar aan talloze zieken de gezondheid wordt weergegeven Dit geheel, gelardeerd met de bekende Danny Kaye-grapjes, was nog maar welijks afgelopen, toen hijzelf voor voetlicht kwam om Iets te zeggen. Maar drie liedjes, door de Haagse Ooievaartjes met klepperbegeleiding gezongen, schei den hem nog van het volvoeren van ztjn voornemen. In duizend-en-één- houdingen probeerde Danny, al dan niet met enkele meisjes ln zijn armen de fotografen hebben nu eenmaal ook hun eisen gebruik te maken van het paar hem aangeboden kleppers. Zulks lot hlla riteit van de kinderen en van de vol! zaal. „Verstaat iedereen hier Engels? Dal kan ik beter gaan", zei de filmacteur. z(Ji causerietje Inleidende. F.n daarom vont hU ongekunsteld, plotseling de ernst, die hem immers een zo onvermoeid UNICEF- propagandist beeft gemaakt. Het sloeg des te dieper In. Mr Joekes deelde nog mee. dat (vorolopig onbekende) Nederlandse stem de film ln onze moedertaal spreekt. Het raden van de bezitter van die stem het onderwerp vormen van een door het Nederlandse UNICEF-comité uit te schrij ven prijsvraag. H.M. Koningin Juliana, die bijna uur na afloop van do voorstelling hst theater verliet. In gezelschap van Danny Kaye, werd door een aantal mensen, die de grillen van de bijzonder barre herfst hadden getrotseerd, stormachtig toege juicht. Het was een geslaagde middag, voor ledereen. Zelfs voor de op straat na.- geregenden. Het filmpje blijft tot volgende week in het theater draaien. blemen had opgelost. En verder be schouwde de heer Drees, zoals hijzelf «el- de, zich als 'n huisarts, die ln moeilijke ge vallen verwijst naar de specialist. Naar die specialist verdwijnen dan de benoemin gen aan O. K. en W. en het ontslag van de secretaris-generaal Bonnerman. Wat dit laatste betreft ontkende hij, dat er een aantasting van de rechtspositie heeft plaats gehad. Weduwen en wezen Prof. Romme was zeer teleurgesteld over de mededeling van minister Dree», dat het probleem der weduwen en wezen wordt verwezen naar de SER. Moest op dit besluit een jaar gewacht worden? Zo komt er van deze zaak ln deze parlemen taire periode niets terecht. Daarom vroeg hij de S.E.R. een spoed eisend advies te laten uitbrengen. Dr Drees beloofde dit. De rede van de heer Burger heeft prof. Romme niet erg kui^ nen waarderen. In de kringen van de P.v.d.A. is de doorbraak gegroeid tot een dwanggedachte, die vrijwel alle remmen losgooit. De heer Burger heeft een „Vos- siaanse vorm" van verkiezingsstrijd ge voerd, met de bedoeling om meer vurig heid op te wekken van lijstaanvoerder Drees! De socialistische fractievoorzitter daar entegen bleef volhouden, dat er een groot principieel verschil is tussen P.v. d.A. en de V.V.D. Deze partij wil ook terug naar het verleden en gaat uit van het vrijzinnig levensbeschouwelijk ele ment. Anders zouden er in de V.V.D. ook wel werkgroepen worden opgericht. Oud is de man van de ethische hoogheid, die onder het mom van eigen braafheid de gedragingen van anderen kwalificeert. En de heer Schouten kreeg van de socia list te horen, dat de Ned. Herv. Kerk wel degelijk de weg naar de vrijheid in de Bijbel zoekt. En de Kerk vindt daarbij de vrijheid om socialistisch te zijn. In de P.v.d.A. komen we met onze verschillende levensbeschouwingen samen in één partij. Niet alleen woorden schieten bij de heer Schouten tekort als hij wil spreken over zijn levensovertuiging en de partijvor ming, maar ook gedachten. Zijn opvat tingen zijn de restanten van een rationeel uitgangspunt, een overblijfsel uit de 19de eeuw. En dit alles werd gezegd met een verongelijkt gezicht. Hoe heeft men ook durven beweren, dat de heer Burger zich op het verkiezingspodium waagde? Hoe het zij, het blijft voor hem gaan over herstel en vernieuwing. Wat is vernieuwing? Volgens de heer Schouten stelt de heer Burger de antithese: restaura tie en progressie. Maar zo is de zaak niet juist gesteld. Hoe kan men stre ven naar herstel zonder te vernieu wen. Als de heer Burger principieel tegen de antithese is, moet hij op an der gebied daarmee ntet zo gul zijn, riep de heer Schouten uit. Wat verstaan wij onder vernieuwing. Is dat de socialisering van de maat schappij? Dan ben ik een principieel tegenstander van die vernieuwing op grond van mijn principieel be zwaar tegen de socialistische concep tie t.o.v. staat en maatschappij. On der vernieuwing versta ik een zoda nige bezieling in de organisaties, dat het geestelijk leven daardoor wordt versterkt. De heer Burger, aldus de heer Schoutenmag niet zeggen dat men slechts progressief is als men het socialistisch vemieuwingsbegrip aan- aanvaardt. De P.v.d.A. heeft niet het monopolie van de progressie. Nu moge de heer Burger er bezwaar tegen hebben als er gezegd wordt dat de P.v.d.A. neutraal is, een feit is, dat zij als partij geen verband legt tussen levensbeschouwing en politiek. Maar geen enkel mens op aarde heeft de bevoegdheid over God te zwijgen, de Schepper van het le ven. Als de P.v.d.A. daar niet over spreekt, dan zwijgt zij. Zij tracht zich neutraal te gedragen, maar daarin slaagt zij niet, want men kan niet waarlijk neutraal zijn. Dit zwijgen van de P.v.d.A. i* de negatie van het hoogste en het belangrijkste in het menselijk leven. En daarin zit de kern van het verschil met de chris telijke partijen. Deze zeer principi ële en bewogen repliek van de a.r. fractievoorzitter maakte op de Ka mer een diepe indruk. De heren Romme en Oud staken hun bewon dering niet onder stoelen of banken. De heer Oud construeerde het ver schil tussen de V.V.D. en de P. v. d. A. aldus: de socialisten zoeken net in de breedte, de liberalen zoeken het in da diepte. Ook de heer Tilanus (C.H.) stelde zich op het standpunt, dat de confessionele partijen niet conservatief zijn. Die stel ling van de heer Burger ls niet staande te houden. Dat blijkt ook wel uil het feit, dat de christelijke partijen na de oorlog ongeschonden uit de bus zijn ge komen. Fel verzette hij zich tegen het betoog van ds Zandt (SGP), die naar zijn mening In zijn eerste redevoering hatelijk is geweest tegen AR en C.H. Daarin was geen greintje christelijk» naastenliefde te bekennen Dit Jaar was het S.G.P. betoog wel heel kras Wat wil ds Zandt eigenlijk Hij is tegen samen werking met katholieken en socialisten. Hoe moet er dan geregeerd worden En werken in Hendrik Ido Ambacht en Beesd de S.G.P. wethouders niet samen met K.V.P. Volgens de Zandt gaat het hier om twee onvergelijkbare grootheden. In de Tweede Kamer Is de grote principiële politiek aan de orde, in de gemeenteraad gaat het meer over plaatselijke zaken. De S.G.P. zal de C.H. altijd blijven be strijden, omdat zij het beginsel van Groen van Prlnsterer heeft verlaten. Ds Zandt ls er van overtuigd dat het nog beel lang zal duren voordat de SGP. uitgenodigd wordt om in het Kabinet zit ting te nemen. Zolang kan du6 de oppo sitie tegen P. v. d. A en KVP worden voortgezet Uitvoerig ontwikkelde ds Zandt nog eens zijn principiële bezwaren tegen de V.N. en de inenting van vee. Ook drong hij aan op maatregelen om de verkeersveiligheid te verhogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9