Plannen met Warmond huis Leevliet te van de baan Was handelwijze tegenover particulier initiatief wel de juiste? Comité in Leiden heeft herdenking voorbereid Ook Leiden veiliger streeft naar verkeer Voorlichting door Coméko in Leiden en omgeving NIEUWE LEIDSCHE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 onderhoud hadden, bevestigde deze lezing in grote trékken. Alleen had de heer Elfring ons verklaard, dat hij de vraag had gesteld waarom de gemeente dan bij de openbare verkoping geen gedeelte van het terrein had gekocht. Het antwoord zou hebben geluid, dat de grond te hoog was ingezet en dat de gemeente nu met hem wilde onderhandelen. De conclusie van de heer Elfring was, dat Warmond dus met dwangmiddelen onteigening! grond van een koper wilde krijgen tegen een zacht prijsje. Hij vond deze handelwijze zeer onbehoorlijk, vooral ook, ENKELE DAGEN GELEDEN is op het balcon van het huis Leevliet aan de Jan Steenlaan te Warmond een groot bord verschenen met de mededeling, dat dit riante pand te koop is. Dit heeft in de gemeente de nodige verwondering gewekt. Bij de op 11 Juni van dit jaar gehouden openbare verkoping is Leevliet met het hele daarbij behorende terrein immers in andere handen overgegaan. Zou de nieuwe eigenaar er dah geen raad meer mee weten? Om op deze vraag een antwoord te krijgen, hebben wij een onderhoud gehad met de koper, de heer Elfring, eigenaar van het internationaal befaamde Indisch restaurant Bali aan de Leidse- straat in Amsterdam. De heer Elfring deelde ons mede, dat hij de maatschappij Verzicht vóór de openbare verkoping had meegedeeld, dat hij alleen belangstelling had voor de koop van Leevliet met het hele daarbij beho rende terrein, in totaal 12.500 vierkante meter. Dit is gelukt, en de heer Elfring sloot een voorlopig koopcontract met de maatschappij Verzicht. Aan het college van B. en W. van War mond deelde hij vervolgens mee, dat hij in het huis Leevliet een Indisch restaurant wilde vestigen, gecombineerd met hotel accommodatie, terwijl hij op 't terrein eer motel wilde bouwen. Een motel is eer hotel voor automobilisten, waarbij de wagen direct bij de slaapruimte kan wor den gestald. In dit geval zouden het bun galows met garages worden. Bovendien wenste de heer Elfring de jachthaven daar te vergroten en van een goede uit rusting te voorzien, maar dit schijnt hij niet aan het gemeentebestuur te hebben meegedeeld. Geen eenstemmigheid Maar wat was intussen gebeurd? Op 8 Juni, dus drie dagen voor de openbare verkoping, was de raad van Warmond in spoedeisende vergadering bijeen geko men. Het enige punt van bespreking het uitbreidingsplan Leevliet. De voorzit ter deelde toen mede, dat het college B. en W. niet met 'n voorstel kon komen, omdat er geen meerderheid was voor wij ziging van het uitbreidingsplan. Vooral wethouder Dekker verzette zich tegen het denkbeeld van wijziging van het uitbrei dingsplan om op terrein van Leevliet te gaan bouwen, omdat de grond dan onher roepelijk voor de koper minder waard zou worden. Ook de heer Van der Voet vond dit ntet eerlijk tegenover de nieuwe eige naar. De heer Willemsen vond dit juist in het gemeentebelang wegens het tekort aan bouwgrond, waarmee Warmond wor stelt, en de heer Vergeer achtte de recrea tiemogelijkheden in het geheel niet ge schaad. Kan de koper zelf niet met voor stellen tot wijziging van het uitbreidings plan komen, zo vroeg de heer Schepers zich toen af, maar de voorzitter schrok terug voor de consequenties. De heer Willemsen tenslotte vond dat de koper de mening van de raad moest weten, bouw van villa's aan de Leezijde. Hij maakte hiervan een voorstel, dat met de stemmen van de heren Dekker, Van der Voet en Schepers tegen, werd aan- In kavels Er ging een brief uit naar de heer Elfring met de mededeling, dat Warmond 3500 vierkante meter grond van zijn ter rein wenste te kopen. Hij was zelf met vacantie en kon dus geen beslissing ne men, maar na zijn terugkeer had een onderhoud plaats met het college van B en W. Bij deze gelegenheid zei de heer Elfring er niet over te denken een deel te verkopen, omdat dan zijn plan onmo gelijk kon worden uitgevoerd. Een motel en restaurant op een niet meer vrij ter rein, met een frontbreedte van slechts 55 meter, achtte hij niet uitvoerbaar. Aangezien de gemeente er op stond een terrein van 70 bjj 50 meter aan de zijde van de Jan Steenlaan te ver krijgen zag hU van het plan af. De maatschappij Verzicht heeft de grond nu weer in handen en zal het terrein wel in kavels gaan verkopen. Mis schien komt In het huis dan wel een particulier te wonen. Te hoog De heer Barg 25 jaar bij lichtfabrieken De heer H. F. Barg, bedrijfschef aan de stedelijke lichtfabrieken, heeft het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden aan deze fabrieken werd verbonden. Hij werd, zo als bij deze gelegenheden gebruikelijk ls, in de directiekamer ontvangen, waar ook wethouder D. van der Kwaak aanwezig was. Deze sprak namens het gemeente bestuur zijn erkentelijkheid uit voor de ijver, toewijding en trouw, die de heer Barg aan de dag heeft gelegd. Deze goede eigenschappen bleken bij de uitbreiding van de centrale van grote betekenis te zijn. Spr. bood hem de oorkonde en gra tificatie van het gemeentebestuur aan. Directeur Y. Ykema uitte zijn grote waardering voor het werk van de heer Barg in de afgelopen kwart eeuw. Hij kenschetste de jubilaris als een man, die ten volle voor zijn werk staat, en besloot zijn toespraak met een gelukwens. De voorzitter van de Jubileunjcommissie bood namens de personeelsvereniging met enige toepasselijke woorden een herin nering aan. In de kring van de naaste medewer kers werden de heer Barg. zijn echtgenote en beide dochters, gehuldigd. Ook vele gepensionneerde werkers uit de centrale waren hierbij aanwezig. De heer H. Rijn- hart gaf een historische schets van de ontwikkeling der centrale, voor zover de heer Barg daarbij was betrokken. Waar derende woorden werden ook gesproken door de heren J. v. d. Mark, C. A. Visser, G. de Vos en C. H. Staats. De toespra ken gingen vergezeld van enige attenties, waarmee de heer Barg zich in zijn dank woord zeer ingenomen toonde. Puzzle-prominenfen 1. Y. de Wilt, Secr. Varkevlsser- straat 292. Katwijk aan Zee; 2. J. Gordijn, Franchimontlaan 51, Lei den; 3. J. Bakker, Middenweg 17, Lisse. omdat hij meende bij weigering van koop geen medewerking van de gemeente te zullen krijgen bij het aanvragen de nodige vergunningen. Zeer tot zijn spijt moest hij zijn plan, waarin hij ook voor Warmond grote baten zag, laten De heer Elfring is reeds meermalen voor de Amerikaanse televisie opgetreden en twijfelde er niet aan, of zijn nieuw zo gunstig gelegen onderneming in War mond zou het toeristenbezoek aanmerke lijk doen toenemen. Onjuist Natuurlijk, alle verlies van cultuurgrond voor woningbouw, zoals straks bij de Julianalaan gaat gebeuren, is te betreu ren. Maar wij vinden het onjuist het particulier initiatief te dwarsbomer een wijze, zoals l.ier ls geschied, zelfs al is het motief dat er weer een stukje bouwgrond wordt gewonnen. Overigens verzekerde de heer Dekki ons. dat bij de onderhandelingen met de heer Elfring in 't geheel niet over grond prijzen is gesproken en evenman over kop peling van medewerking aan verkoop var een deel van het terrein. Dit neemt ech ter niet weg, dat een koper in een dwang positie is gebracht enkele dagen vóór het terrein werd verkocht en dat is een delwijze, die moeilijk elegant genoemd kan worden. In het prachtige huis Leevliet te Warmond zal geen Indisch restaurant annex hotel worden gevestigd, zoals de bedoeling van de koper was geweest. Wijziging van het uitbreidingsplan door de raad, waardoor een deel van de er bij horende grond voor woningbouw zal worden ge bruikt, is de oorzaak van het afspringen van de aantrekkelijke moge lijkheid Warmond ook nog een motel te bezorgen. Vijftig jaar kinderwetten Op 1 December zal het vijftig jaar geleden zijn, dat in ons land de kinder wetten in werking traden. De wetten waren al enige jaren daarvóór aan genomen, maar de voorbereidingen voor de uitvoering bleken geruime tijd nodig te hebben. Dat typeert ook wel de belangrijkheid van dit stuk onzer wetgeving. Het „gouden jubileum'' zal zowel landelijk als plaatselijk worden gevierd. In Leiden is een comité gevormd om de herdenking voor te bereiden. Daarin hebben zitting mr P. A. van Toorenburg, secretaris van de sociale raad, mr H. R Goudsmit, secretaris van de voogdijraad, mej. W. Th. A. Laken namens de Marga- riitha van Cortona-stichting, mr C. J. Vogel, adjunct-secretaris van de sociale raad, zuster Accursia, hoofd van de Li- dulna-school, mr J. G. Bergmeijer, voor zitter van de R.K. vereniging voor ge zinsvoogdij cn patronage, mevrouw C. Braggaar-de Does namens het Humanis tisch Verbond, mr H. Burgersdijk, voor zitter van de vereniging „Tot Steun". ouw mr I. Geelkerken-Brusse, pre sidente van de vereniging voor Christe lijke Jeugdhulp, de heer J. Karstens, ver tegenwoordiger van de diaconie der Ge- ref. Kerk, de heer J. A. Mulder namens de vereniging Kinderzorg (die ressorteert onder de classis Lelden van de Ned. Her vormde Kerk), mej. H.A. Siddré, direc trice van het kinderhuis Voordorp te Lei derdorp (van de diaconie der Leidse Her vormde Gemeente), de heer H. W. Zeil- namens de diaconie van de Hervorm de Gemeente en mej. mr M. J. Zeelen- berg, hoofdinspectrice van de kinderpo litie te Leiden. De werkcommissie bestaat uit mej. La ken en de heren Goudsmit en Vogel. Twee bijeenkomsten Op Maandag 14 November wordt in de grote zaal van de stadsgehoorzaal een bijeenkomst gehouden, waarin hopen te spreken mej. dr J. C. Huddg, kinderrech ter te Rotterdam en de heer J. F. Haeck. directeur van het jongenstehuis Valken- heide te Maarsbergen. Betden zullen spre ken over „Vijftig jaar kinderbescher ming", daarbij ongetwijfeld ook puttend uit hun ervaringen. Na de eerste lezing en dansgroep van „De goede Herder" te Zoeterwoude-Leiderdorp een uitvoering zorgen en de heer Haeck neemt trien jongens uit Valkenheide mee. die zoge- imde „morris- en zwaarddansen" ten beste zullen geven, na de tweede lezing. Deze avond is gratis voor ieder toegan kelijk. Om organisatorische redenen is het echter nodig, dat men zich van een toegangsbewijs voorziet. Men kan dit halen aan het bureau van de sociale raad an de Nieuwsteeg Op 28 November wordt onder auspiciën an de stichting K. en O. de film „De kinderrechter grijpt in" vertoond. Deze vertoning is speciaal bedoeld voor leden 'an K. en O. Dr J. van der Grient, in- pecteur van het gevangeniswezen te Den Haag, hoopt bij de film een toelichting te geven. Leidse Wolspinnerij De Jaarstukken van de Leidsche Wol spinnerij N.V. zijn in de gisterochtend ge houden aandeelhoudersvergadering goed gekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 16 procent, waarvan 3^4 procent in contanten en 12V4 procent naar keuze in contanten of gewone aandelen. De aftre dende commissaris, de heer R. C. Deschee- maeker, werd herkozen. Burgerlijke stond van Leiden GEBOREN: Martin D J. z v M Verhoef en M Theuns; Hendrlka, d v J H Remond en H La Lau; Petronella A, d v P Kralt en S M Noort; Jeannette A, d v J F de Graaf en S Hüsch; Dick, z v D Gijsman en G Massaar; Willem, z v J Tijssen en M J Gijsman; Paulus J H M, z v A Buis en H A Goddijn; Jurrlen, z v J Post en S S v d Keur; Robert, z v P Lauwers en W Zlrk- zee; Alida en Maria, drs v W Sloos en E J Siebert; Johanna C M, d v L J van Schagen en C A M Heijkoop. GEHUWD: J v d Schrier en L J Lagen dijk. OVERLEDEN: H Verkade. man, 79 j; J Dreef, huisvr van Metscher, 61 J. Agenda van Leiden half 8 en 9 uur: modeshow C. en A. Pieterskerk, 8 uur: zangavond Bijbel- kioskvereniging. Wijkgebouw L^vendaal, 8 uur: ARJOS. D. Brouwer uit Oegstgeest over „De doodgravers der evolutie". Leiderdorp, kwart voor negen: ge meenteraad. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: ontspanningsavond D.E.L., toneelclub „Ons Genoegen". Leiderdorp, het Wapen van Lei derdorp, 8 uur: oprichting muziek vereniging. Zaterdag Stadsgehoorzaal, half 3, 4 uur, half 8 en 9 uur: modeshow C. Volkshuis, 3 uur: Ned. Zondagsschool vereniging, regionale najaarsconferentie, A. Kroese over „Waarheid in onze ver telling". Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden, afdeling Leiden, half 3 eindpunt tram te Katwijk: strandwandeling. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging „De Spil" (Van Wijk). Maandag Foyer Sadsgehoorzaal, 3 uur: opening van de propagandaweek voor veilig ver- Burcht, 8 uur: Ltssone-Lindeman, emi gratie-filmavond. H.B.S. Burggravenlaan, 7 uur en half 8: K. en O., begin der cursussen in foto grafie door dr J. A. W. Groenewegen. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kuniyoshi, tot 20 November) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Vereniging voor Veilig Verkeer heeft geld en dus leden nodig DE VERKEERSONVEILIGHEID heeft in ons land langzamerhand danige verontrustende vormen aangenomen, dat niet alleen in de kringen van de weggebruikers, maar tot op het hoogste niveau maatrege len worden beraamd ten einde hieraan paal en perk te stellen. Als resul taat van dat wijdvertakte overleg zal deze maand over het gehele land een grootscheepse actie voor een veiliger verkeer worden gevoerd, waar van wij dezer dagen reeds tal van bijzonderheden hebben gemeld. Leiden blijft in die activiteit niet achter. Onder auspiciën van de plaat selijke afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer en m hechte sar werking met de verkeerspolitie is ook voor onze stad een „programma van actie" opgesteld, dat niet zal nalaten dit nijpende probleem onder de aan dacht van het publiek te brengen. In de komende dagen hopen wij daar meer over te vertellen. (Advertentie) PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS Ter inleiding zijn wij eens een praatj' gaan maken met hoofdagent Voerman van de Verkeerspolitie, de man. die in onze stad zich voor een groot deel heeft belast met de opleiding van de populaii verkeersbrigadiertjes, die men dagelijks op drukke kruispunten in de nabijheid van scholen in actie kan zien. Ook hier, aldus hoofdagent Voerman, beweegt de belangstelling van het publiek voor het verkeer zich in stijgende lijn. Dit blijkt o.a. uit het steeds toenemend aantal scho len. dat deelneemt aan het verkeersonder- wijs. Voor het verkeersexamen in 1956 hebben zich reeds nu ongeveer 2400 kin deren opgegeven, waarbij dan nog komen de leerlingen van drie kweekscholen en van de ambachtsschool aan de Haagweg. Het totaal aantal kinderen, dat in de komende winter verkeersonderwijs zal ontvangen, bedraagt hierdoor ruim 3000 Voor de actie, welke van 10 tot 14 Octo ber in de foyer van de Stadsgehoorzaal wordt georganiseerd, is de belangstelling van de zijde der scholen zó groot, dat nu al vaststaat, dat lang niet aan alle aan- NederlandLibanon Emir Maurice Chehab over de Phoeniciërs en hun kunst Voor het Nederlandse Instituut voor het Nabije Oosten, het Aziatisch- Egyptisch genootschap „Ex oriente lux" en de vereniging van Nederlandse archaeologen heeft gisteravond in het Academiegebouw Emir Maurice Chehab een voordracht gehouden over: „Les Phéniciens, un peuple de na- vigateurs". De bijeenkomst was georganiseerd in het kader van de Neder - lands-Libanese culturele samenwerking. Emir Maurice Chehab is hoofd directeur van de „Service des Antiquités de la République Libanaise" en professor aan de universiteit van Bayroeth. Prof dr E. M. Th. de Liagre Böhl verwelkomde o.a. de rector-magnifi prof. dr A. E. van Arkel, baron De Vos Steenwijk. oud-commissaris vai Koningin in Noord-Holland en president- curator. mr L. A. Kesper, commissaris var de Koningin in Zuid-Holland, de burge- neester jhr mr F. H. van Kinschot, de ertegenwoordiger van het ministerie •an Buitenlandse Zaken, de heer De Ridder van Rappard en mr Vroon, tijde- ijk zaakgelastigde te Damaskus. •nkele woorden leidde hij de spreker ln. Deze gaf in zijn voordracht een over zicht van Phoenicië en de Phoeniciërs staatkundig, economisch en cultureel gebied. De Phoeniciërs staan bekend als zeevarend volk, welvarend in de handel, het doel van prof. Chehabs I. V. Geref. Gemeente in jaarvergadering bijeen De jongelingsvereniging der Geref Gemeente „Onderzoekt de Schriften" heeft gisteravond in het kerkgebouw Nieuwe Rijn haar achttiende Jaarverga dering gehouden. De leiding berustte bij ds M. Blok van Rotterdam-Centrum, die een openingswoord sprak n a v. 2 Tim. 1 1 10. Hij behandelde in dit velband het geloofsleven, de geloofsbanden en de voorrechten van het geloof De heer A. Rijsman, voorzitter der J V. sprak een dankwoord tot ds Blok. Uit de jaarover zichten bleek, dat er thane 24 leden zijn De heer C. Zaalberg refereerde over „De erfvijanden van Israël". Na de eerste pauze brachten verscheidene afgevaar digden hun gelukwensen over. De heer C J. Houtman sprak vervolgens over „Oranje en Datheen", en de heer G Knibbe sprak over Mohammed. Ds Blok sloot deze bijeenkomst. Sprookje werd werkelijkheid C. en A. toonde fraaie keur uit wintercollectie De mode-shows van C. en A. hebben reputatie. Zij zijn kort, pittig, fanta sierijk en verzorgd en de modellen, die getoond worden, krijgen van jaar tot jaar en van seizoen tot seizoen meer allure. Gisteravond werd de eerste van een reeks shows in de foyer van de Stadsgehoorzaal gegeven en er bestond al direct grote belangstelling voor. Het motiefje, waarop gespeeld werd (want deze shows worden werkelijk gespééld!), was de étalage, waarin de modepoppen onder de handen van de etaleur levend werden. Als in een sprookje. Het sprookje strekte zich evenwel nog verder uit, want ook wat de prijzen betreft, wreef men zich vaak de ogen uit. bul- In vijf kwartier tijds trok in tengewoon vlot tempo een keur van rok ken. blouses, jumpers, «portcombinaties, mantels, mantelpakken, deux-pièces, ja ponnetjes voor overdag, feestelijker jurk jes en avondtoiletten over het helder ver lichte plankier. Vijf mannequins, onder wie een charmante grote maat. kweten zich op sympathieke wijze van deze taak, telkens even meespelend, lady-speaker, mevr. De Vries, teruggreep op het motief van de show. Er een mannelijke mannequin, die vallend grote keuze uit jassen, sportjas- sen, jackets, demi's en pakken liet zien. De herenmode heeft méér belangstelling dan ooit Het viel op. dat de damescollectie wel als de herencollectie niet meer hoofdzaak waren opgebouwd op het goed kopere genre. Men zou kunnen zeggen, dat er een zeker evenwicht was bereikt, waarbij het goedkope genre had gepro fiteerd van de glans van „Gulden midden" en „Keurklas". Werkelijk, men moet zo'n pullover en zo'n rokje, een allerchar- mantste combinatie van nog geen acht gulden, op de hand hebben om te zien. dat het geen „Keurklas" is. Maar dan Durf Men dient van deze collectie te getul- mengesteld. Men schrok heus niet terug voor een copie van Geneviève Fath of Christian Diorl Men bracht werkelijk smaakvolle kaftans, tuniques en camiso les. En de mantels en jassen hadden stuk voor stuk allure, zelfs de goedkopere. Natuurlijk kan men van C A niet verwachten, dat men daar eerste kwali teiten bont kan kopen. Toch was er oo) aan dit materiaal bijzondere aandacht be steed. niet alleen als garnering op de da mesmantels. maar ook als bontjas. Er werd zelfs een speciale „étalage" aan ge wijd en de daarin getoonde modellen wa ren alleszins draagbaar, terwijl men ei zelfs een nertz-bisam mantel bij had van f 1200.— De mannequins toonden zich up to date: met hoed, handschoenen, eventueel een paraplu of tas bij zich en met mooie sie raden getooid. Voor die hoeden had het Nieuwe Modehuis gezorgd, voor de sie raden Maison Van der Vlist, voor de pa raplu's de firma Holswilder en voor de tassen de firma W, de Jongh. Er werden géén peignoirs getoond en géén kinderkleding, omdat men geen kin deren als mannequin mocht laten mee lopen. Dat was evenwel niet zo héél erg, want na die vijf kwartier geboeid kijken kon men niet anders dan overtuigd zijn, dat men ook dé&rvoor gerust bij C A terecht kan. C. Th. R. voordracht was aan te tonen, dat het ech ter niet alleen leefde van zeevaart en handel, maar dat ook de kunst een be langrijke plaats innam. Hij deed dat aan de hand van lichtbeelden, die betrek king hadden op de sier- en de beeld houwkunst van dit oude volk. dat in beschaving de naburige volken dikwijls overtrof, en waarvan zij iets hebben kunnen leren. Een sterk sprekend voor beeld hiervan ls het Phoenicische letter schrift, dat door de Grieken werd over genomen. Prof. dr A.W. Bijvanck dankte na de voordracht prof. Chehab voor zijn uit eenzetting. Daarna was er voor de aan wezigen gelegenheid tijdens een receptie prof. Chehab persoonlijk te spreken. vragen tot bezoek kan worden voli zodat enkele scholen zullen moeten den teleurgesteld. Financiën Bestaat er dus enerzijds een verheu gende toenemende belangstelling var publiek voor alles, wat met de gevaren van de weg te maken heeft, dubbel jam mer is het daarom, dat de vereniging voor veilig verkeer niet over voldoende financiën beschikt om deze belangstel ling ten bate van de gehele gemeenschap nog meer te stimuleren en het gehele probleem op krachtdadiger wijze aa Aan de primaire behoefte aan een dern ingericht verkeerslokaal, ten einde aan de duizenden kinderen verkeerson derwijs te kunnen geven, wordt binnen kort in zoverre voldaan, dat het gemeen tebestuur heeft toegezegd daarvoor eer lokaal van de voormalige Bank var Lening beschikbaar te stellen en op t« knappen. Maar dan zal dat lokaal nood zakelijkerwijze moeten worden voorzien van zeer moderne toestellen, zoals eei heel electrlsche verkeerstafel, een rangstest, een bordentest, filmapparaat, enz. Deze apparatuur komt de vereniging zeker op een duizend gulden te staa welk bedrag evenwel niet aanwezig Is. Waar de zaak van het veilige verkeer er'een is van het gehele volk, van oud en jong en arm en rijk, moeten de middelen gevonden kunnen worden om de dreiging van iedere dag te verkleinen. Een inten sieve. permanente propaganda kan daarbij voortreffelijke diensten bewijzen, die met het behoud van mensenlevens wordt beloond. Oproep Particulieren zowel als zakelijke instel lingen hebben het grootste belang bij een ilig verkeer. Zij kunnen daartoe ook hun steentje bijdragen door zich op te geven als lid van de afd. Leiden van de vereniging voor veilig verkeer, secretaris de heer G. A. N. Corneilsse. Inspecteur der verkeerspolitie, Zonneveldstraat 10. Onder het motto „Heb eerbied voor het leven" za! morgen H.K.H. Wilhelmina via adio een beroep doen op het Neder landse volk om zich ernstig te bezinnen on de gevaren van het verkeer, dat dage lijks een aantal slachtoffers maakt. Moge dat beroep ln onze stad resulteren in een groot aantal aanmeldingen voor het lid maatschap, waarvan het practische effect reeds onmiddellijk zal zijn, dat nog deze winter duizenden kinderen in een goed Ingericht verkeerslokaal verkeersonder wijs zullen kunnen ontvangen. Over de veilig-verkeerstentoonstelling. die de volgende week in de Stadsgehoor- il wordt gehouden, een volgende keer Twee weien meet dan één Opvoering van de productiviteit in het kleine en middelgrote bedrijf DONDERDAG 13 OCTOBER staat voor Leiden en omstreken in het teken van de productiviteitsverhoging. Op deze dag namelijk organiseert de Provinciale Contactcommissie voor de Productiviteit „Coméko" een bijeenkomst voor ondernemers uit het kleine en middelgrote bedrijf, ge vestigd in Leiden en wijde omgeving. Het doel van deze bijeenkomst is t« komen tot een zekere samenwerking tus sen de ondernemers in het kleine er middelgrote bedrijf, om op deze wijze de opvoering van de productiviteit ir bedrijven te stimuleren. In deze tijd hoogconjunctuur wordt de leiding deze groep ondernemingen zo in beslag genomen door de lopende zaken (men denke bijvoorbeeld aan de moeilijkheden die de krappe arbeidsvoorziening te weegbrengt), dat geen tijd wordt gevon den om de activiteiten te toetsen op doel- maigheld. En toch is dit laatste noodzakelijk, Niet alleen moet men er voor zorgen dat de beschikbare mankracht een zo groot mogelijke productie kan worden bereikt, er moet tever» voor worden gewaakt dat onnodige kostenstijgingen die het optre den van concurrentie ln de hand ken, worden voorkomen. Concurrentie Loodsdiensten gestaakt Zoiets kan voorkomen b(j het stormachtige veer van de laatste dagen. Ook deze week moesten wfl deie melding weer door- ge vei telfs niet In 'eg- Maar bij de krant kan men overweging nemen het werk gen. Dat hebben we gemeen met de amb tenaren. WtJ mogen nooit eens een poosje rustig staken. Weer of geen weer. de lezer wenst z'r krant in de bus. En hU verlangt een pit tige, actuele krant. Daarom elke dag opnieuw de 6tand houden kan het zich permitteren met te hoge kosten te produceren. Op de wereldmarkt hebben wij in het algemeen te maken met een vrij scherpe prijscon currentie en met een sterke leverings- concurrentie. Zelfs bij de huidige hoog conjunctuur is deze concurrentie in ver schillende branches goed merkbaar èn op de buitenlandse èn op de binnenlandse De wapens die wij hiertegen hebben, liggen voornamelijk in het eigen bedrijf. Door betere organisatie van de productie, door meer efficiency kan de afzonderlijke en derhalve de algemene productiviteit in belangrijke mate worden opgevoerd. De noodzaak tot verhoging van de pro ductiviteit in Nederland wordt daarom door insiders volledig erkend. De rege ring heeft, zoal6 iedereen weet. dan ook zeer veel aandacht voor dit streven naar productiviteitsverhoging. Reeds bereikt Verhoging van de productiviteit is ii_ de eerste plaats een individuele taak van ondernemers, maar eveneens van de ar beiders die ingeschakeld zijn in het pro ductieproces. Veel werd reeds bereikt. Zo is de arbeidsproductiviteit de laatste Jaren aanmerkelijk vooruitgegaan. Stal len wij haar voor het Jaar 1938 op 100. dan zien wij thans na een onvermijdelijke teruggang gedurende de Jaren 19481952 een stijging tot 107 in 1953, en zelfs tot 110 in 1954, hetgeen bevredigend 1s. Dit neemt niet weg, dat nog veel kan worden bereikt, vooral wanneer men van elkan ders ervaringen op dit gebied kan profi teren. Het Coméko wil hiervoor een wei Ontstaan Het Coméko is begin 1954 opgericht door een aantal instellingen die r verbonden zijn met het bedrijfsleven. Tot nu toe heeft 't Coméko oriëntering!- bijeenkomsten, waar methoden tot opvoe ring van productiviteit werden bespro ken, georganiseerd voor ondernemers ir vijf verschillende plaatsen van onze pro vincie. Omdat de ondervinding leert, dat in betrekkelijk weinig tijd nog veel te bereiken valt door onderlinge uitwisse ling van ervaringen (de samenwerking waarop wij hierboven doelden), werden ansluiting hierop verschillende dia- egroepen van ondernemers gevormd Deze zijn een succes geworden. Thans Leiden (Advertentie). EN TOCH bij eerste oogopslag ziet men het Vin Egmond's modellen Kappers en kapsters op festival in Parijs In Parijs vertoeft op het ogenblik een aantal kappers en kapsters uit Leiden en omgeving om zich daar tijdens het grote Festival de la Coiffure op de hoogte ta stellen van de modernste kapmethoden. Deze kappers en kapsters zijn allen lid van de technische vakclub. Het zijn de heer en mevrouw Van Tongeren en mej. Smittcnaar te Leiden, de heer Van Bel len, Oegstgeest, de heer Van den Berg, Wassenaar, de heren Van der Horst ea Snel te Alphen aar. den Ryn en de heer Barendama, Katwijk aan Zee. Sssstgeheim Drie-en-twintig raadsleden waren gis termiddag om vijf uur aanwezig, toen bur gemeester Van Kinschot de spoedeisende raadsvergadering opende. Na de notulen, de mededelingen en de ingekomen stukken ging de raad ogenblikkelijk in 't geheim verder vergaderen. Om tien over zes mochten de deuren weer open. Toen wer den zonder hoofdelijke stemming de voor stellen inzake kasgeldleningen aanvaard, tot een totaal bedrag van vijf millioeo. zoals we gisteren reeds schreven. Het meisje Van Veen is vanmorgen gevonden Vanmorgen is in alle vroegte in de Vrouwenvaart onder Zoeterwoude het stoffelijk overschot gevonden van het vijf-jarige Leidse meisje Marjan van Veen, uit de Druivenstraat, dat sinds vorige week Woensdag werd vermist. Inbraken te Leiden tot klaarheid gebracht De Leidse politie heeft in één 6lag een viertal inbraken tot klaarheid gebracht, en wel de inbraken bij V. en D., het Pan- nekoekenhuisje, de dienst voor 60ciala zaken en een automatiek aan de Steen straat. Bekend hebben een 19-jarige ba tonwerker en een 20-jarige losse werk man. belden Leidenaar, die voor een in braak te Sassenhelm gepleegd, reeds wa ren opgesloten in het huis van bewaring t«) Den Haag. Leidse politie hield accountant aan De Leidse politie heeft gisteren in Utrecht een 57-jarige accountant aange houden, wonende aldaar, die verdacht wordt van verduistering van f 19.000 ten nadele van een N V., die in Leiden haar hoofdkantoor heeft. School aeslhetische vorming Volgende week Woensdag wordt in Lel den een „school voor aesthetische vor ming" geopend in het schoolgebouw Langebrug 58. Van de zijde van de be heerscommissie van deze school vernamen wij, dat men de school eigenlijk als een jrsu8 moet zien. Indertijd zijn de hoofden van de ver schillende scholen ln Leiden aangeschre- om die leerlingen aan te wijzen, die bijzondere belangstelling en begaafd heid bleken te hebben voor het tekenen boetseren. Uit hun kring nu komen ds deelnemers aan deze cursus .die wordt geleld door de heer J. B. Volkers en mej. Burgersdijk. Het opzetten van de eur- i is mogelijk geworden door de mede werking van het Departement Leiden tot 'an 't Algemeen. (Advertentie). /Je Dameskroniek HOUTRUST - DEN HAAG 27 September t/m 7 October Geopend: 13-17 en 19-23 uur 3 WONINGEN, II ook v De 120.000ste bezoeker(ster) wordt verwacht! LOU BANDY Cabaret „DOE MEE" een stortvloed van prijzen! HEDENAVOND 11 UUR SLUITING betrekken. Daartoe is nu op Donderdag 13 October in Leiden bij wijze van ken nismaking een lunchbijeenkomst georga niseerd in „In den Vergulde Turk", die zal beginnen om half één Hiervoor zijn ondernemers uit industriële bedrijven (met in het algemeen tussen 20 en 200 werknemers) uitgenodigd. Op deze bijeenkomst worden een tweetal inleidin gen gehouden door deskundige sprekers over: De financiering van het kleine en middelgrote bedrijf (drs R. G. E. Visser», onder-directeur van de Herstelbank) en over Verkooppolitiek (door de heer L. Mecrtens. adviseur voor commerciële bedrijfsorganisatie in Amsterdam). Te vens zal worden uiteengezet op welke wijze de ondernemers tot uitwisseling van ervaringen op het gebied van pro ductiviteitsverhoging kunnen komen. De secretaris van het Coméko, de heer A. G. van der Veen, die ons bovenstaan de gegevens verstrekte, wijst er met na druk op dat het Coméko allerminst uit is op bemoeizucht of het in gebreke stel len van de ondernemers. Het bovenge schetste bijzondere belang voor de on dernemers en het algemene landsbelang zijn de werkelijke drijfveer voor deze activiteit. Aan het appèl op 13 October werken mee: de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Statlonaweg 43, de Protestants-Christelijke Werkge versvereniging, Warmonderweg 5. de R.K Werkgeversvereniging. Hogewoerd 15, en de Leidse Vereniging van Indu striëlen, Breesfcraat 81.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3