Artdrej op Papkov (l7) welkom Nieuw-Ruimzicht Ruim 200 getuigen: Hij was met verlof in Holland.,. Reactorcentrum ontvouwt enkele plannen Ciske de Rat: een reuze stap vooruit Premier Faure weigerde af te treden 1 Masjoemi naar tweede plaats onder Indonesische partijen? VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 DAAR LAG HUN KANS „Theoretisch gezwets" eerst en later actie van jongens te Driebergen (Van een onzer verslaggevers) WANNEER Andrej nu eindelijk komt De jongens van het Hervormd internaat Nieuw Ruimzicht te Driebergen vragen het hun directeur, de heer W. Dekker bijna dagelijks. Nog nooit is in huize Ruimzicht de komst van „een nieuwe" met zoveel ongeduld tegemoet gezien. Nimmer ook had den de andere jongens zoveel belang bij de verschijning van een nieuweling. Zij hebben er namelijk voor gezorgd, dat een verblijf voor drie jaren in hun 1 midden voor deze Andrej mogelijk is gewordenGeen „Ton voor Triest", maar vijf duizend harde guldens voor Andrej Papkov, toevallig ook in Triest verblijvend, waren er voor nodig. En die zijn er gekomen, door een fris opgezette actie, welke in Driebergen en omgeving een ware ketting reactie ten gevolge had. De wereld heeft er niet veel van ge hoord, hetgeen ook niet nodig is. Voor de jongens van Nieuw Ruimzicht is het vol doende, dat hun initiatief met succes is bekroond. Pas sinds kort heeft „de vluch teling", waarom de hele actie draaide, een naam gekregen. De naam van de 17- jarige Andrej, geboren uit Russische ouders, die na de revolutie naar Joego slavië uitweken. In dit land zag Andrej het levenslicht. Op Ruimzicht verblijven ook jongens van zijn leeftijd. Hun leven I verliep echter heel wat gelijkmatiger dan i dat van Andrej. Die werd het kind van de rekening, kan men zeggen. In zijn be. I staan zijn slechts weinig rustpunten aan te wijzen. Om een lang verhaal kort te houden; eindelijk belandde de knaap met zijn ouders, vader is ingenieur, in Triëst. Daar bezocht hij, met vele andere lot genoten de kamp6chool. Vier jaren mid delbare opleiding ontving hij er. Maar Triëst en het kamp zijn niet de aangewe zen plaatsen voor hem. Mensen die zich met vluchtelingen en hun problemen be zighouden, oordeelden het nodig Andrej in een andere, betere omgeving te bren- wachtte de jongens van het Hervormd Internaat een geheel nieuw onderkomen, een juweel van een verblijf. Op een goe de dag kwam daar als Oud-Ruimzióhte- naar ds J. W. van Swigchum met een groep vluchtelingen, gasten van de Jonge Kerkers te Rotterdam, op bezoek. Nu moet het Lijvig dossier En] terwijl de jonge Papkov nog de kampschool bezocht, groeide er onder de handen van de heer Dekker een dossier, waaraan dan nu de naam Andrej Pap kov gehecht is. Het is een zeer uitvoerig dossier, waard om geopend te worden. Omdat er uit blijkt, dat de studerende jeugd, en dit geval die van Nieuw Ruim. zicht, beseft dat er buiten de schoolban ken ook nog een andere wereld is. Het begon al op Oud-Ruimzicht, in Doetin- chem. De heer Dekker, onze voorlichter, wil er alle pseudo-stichtelijkheld aan ont nemen als hij zegt dat het plannetje in de bijbelkring gesmeed werd. De jongens ongeveer de helft van hen kiest na de middelbare opleiding de theologie tot studierichting hadden bij dié gelegen heid zoals dat meer gaat bij jongens, een „boom" opgezet. Toen het gesprek, in theorie flink ge zwets, dreigde te verzanden zei er een: We praten nu wel met elkaar, maar kun nen we nu ook iets concreets doen. Kun nen we, als jongeren iets doen voor een wereld, die Ln tranen baadt? De vraag lag daar, maar een duidelijk antwoord werd niet gegeven. Dat die vraag aan de orde gesteld was, bleek la ter echter heel belangrijk. Later, dat wil zeggen, na de verhuizing. In Driebergen „Hier zou een van deze jonge mensen ?n tijd moeten kunnen verblijven", hoor den die van Nieuw-Ruimzicht de predi kant verzuchten. Het was jui6t in de tijd de bekende uurloon-actie voor de vluchtelingen, dus lag het wel enigszins de hand dat de oude „strijdvraag" de jonge Ruimzichtenaren weer aan de orde werd gesteld: Wat kunnen wij als jongeren nu voor concreets doen? „Nou moet het, hier ligt jullie kan6", heeft directeur Dekker toen gezegd. En zijn jongens waren er als de kippen bij het hem na te zeggen. Dat was dan in October 1954. De koppen werden bij el kaar gestoken en het slot was, dat de Jongens zelf een comité vormden. De ac tie moest immere van hen uitgaan. Het ging er "maar om, geld bij elkaar te krlj- >m een jonge vluchteling hier naar b halen, weg uit een voor hem scha delijke omgeving. Dit .jongmens moest dan, zoals de 29 andere jongens van het internaat, in de gelegenheid worden ge steld zijn middelbare opleiding af te ma- met op de achtergrond de mogelijk heid er een universitaire studie aan vast koppelen. Een bedrag van tenminste vijfduizend gulden was daar voor nodig. Een bedrag zó groot, dat het eigenlijk niet tot de jongens doordrong. Die stón den daar echter gelukkig, niet verder bij stil, Ze zouden het wel even opknappen, een karweitje hier en een karweitje Grootste baggermolen liep vast Gistermiddag Is een van 's werelds grootste baggermolens, de Friesland, tij- 1 dens werkzaamheden in de Waddenzee door stormweer op drift geraakt en vast gelopen op de Pollendam tussen Harlingen en Terschelling. De sleepboten Zuidzee en Stortemelk van de bergingsmaatschappij Doeksen uil West-Terschelling slaagden er in na ruim acht uur hard zwoegen het gevaarte los te trekken. De Friesland ligt nu zwaar be schadigd in de haven van Harlingen Nu, maandenlang is er gezwoegd, het mag gerust gezegd worden, gezweet door de knapen, die een half jaar kregen om het geld op tafel te krijgen. Driebergen e.o. weet er nu wel van lee te praten. Er zijn in deze bosrijke omgeving ontelbare hectaren aan herfst bladeren bij elkaar geharkt, grote en kleine grondbezitters kwamen gewoon boomiblad te kort om aan de ruimings- vraag te voldoen. Maar er kwam geld in het laatje. Er werd energiek „baby-geze ten", een zeer gewilde opdracht overi gens. En in de maand December werd de actie toegespitst op de dagen rond Sin terklaas en Keretmi6. Een en ander bleef niet onopgemerkt in het land. sneeuwbal was aan het rollen gebracht en rolde door tot eind Februari. Bij de Prinses Voor de Jongens zelf wa6 de reactie van niemand minder dan H.K.H. prinses Wilhelmina, die ook kennis nam van het geen er in Driebergen gaande was, wel de grootste stimulans. De voorzitter het jongenscomité kreeg half December het verzoek de Prinses persoonlijk uiteenzetting te geven over de gang Dat kan er allemaal gebeuren als jon gens het in hun hoofd zetten „iets creets" te willen doen! Voor de directeur was het concrete eind in Februari gele gen in de vijfduizend gulden die bijeen waren gebracht. Er kon dus een punt ge zet worden achter deze actie. Zoeken Vrijere loonpolitiek? Minister S. L. Mansholt luistert aandachtig toe, als de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond van Ned. werkgevers een vrijere loonvorming bepleit. Even later zal de bewindsman er in zijn rede tegen waarschuwen. (Voor verslag zie elders in dit blad). iou nrfg vóór Zondag de Marokko" tot stand ge komen moeten zyn. Generaal Koenig is als minister voor de defensie vervangen door generaal Blllotte, eveneens een Gaullist, maar een dissident, die slechts om persoonlijke kwaliteiten an de regering. Vroeger van generaal De Gaulle: Nu kwam het er nog maar op aa geschikte jongen te vinden. Hetgeen vankelijk nogal wat voeten in de aarde had. Het moest in de eerste plaatst jongen zijn van wie kon worden aange nomen, dat hij zich in het milieu van Ruimzicht zou thuisvoelen. Met het oog hierop zocht men in de eerste plaats on der de Balten en Hongaren, die ons. wat geestelijk klimaat aangaat, nog het mees te nastaan. Het moest echter ook iemand zijn die zonder al te grote moeite de leer stof, die het Doorns lyceum toedient, kan verwerken. De dienst van de heer Van Heuven Goedhart en het bureau van de Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht hebben zich alle moeite getroost om d% geschikte jongeman te vinden. Het duur de alleen wel erg lang. De heer Dekker had graag gezien, dat de jongen nog voor de zomervacantie hier zou zijn, zodat deze dan gelegenheid kreeg hier wat te acclimatiseren. Laat, maar nog niet te laat ontdekte men Andrej in de kampschool te Triëst. Hij wordt de dertigste leerling van Nieuw-Ruimzicht. Proces-Jungschlager Maar de officier van justitie gelooft in een Nederlands complot De 32ste zitting van het proces-Jung-De officier van justitie, Soenarjo, be- schlager te Djakarta heeft zich volgens Ass.weerde liefst, dat al deze beëdigde ver- Press gisteren gekenmerkt door een felle klaringen het gevolg waren van een Ne- woordenstrijd van twee uren naar aan-1 derlandse samenspanning en niet aan leiding van door de verdedigster, mevr. I vaard waren als bewijsmateriaal. Rech- M. Bouman, overlegde beëdigde verkla-jter Maengkom hoorde als getuigen ringen van 242 getuigen décharge indécharge de directeur van de K.P.M., de Nederland, die bevestigden, dat de heer heer D. F. Koe en zijn ondergeschikten Jungschlager zich tussen Juli 1950 en Mei j de heren O. H. Ritsema, M. J. de Lange 1951 met verlof in Nederland bevond. Bijen J. W. Ticaloa, die allen verzekerden, de beëdigde verklaringen was er één van s dat de heer Jungschlager niet buiten hun de burgemeester van Maastricht, luiden- j weten afwezig had kunnen zijn van het de dat de heer Jungschlager tijdens zijn K.P.M.-kantoor. verlof officieel was ingeschreven geweest als inwoner zijner gemeente. Suspop, boipop, hoge flux OP HET TERREIN van het Reactorcentrum Nederland komen: een hog« flux-reactor in een gasdichte behuizing; een laboratorium- en ad ministratiegebouw en een „hot laboratory", waar sterke radioactieve stof fen met behulp van afstandsbediening behandeld zullen worden. Deze bijzonderheden over de plannen van het pas opgerichte R. C. N. deelde de directeur, prof. dr J. M. W. Milatz, vanmiddag mee op de ledenvergade ring van het Verbond van Nederlandse werkgevers te Utrecht. Verder werkt het R.C.N. in het labo-' ratorium van de KEMA te Arnhem met i ander soort reactor, suspop genaamd in het Noors-Nederlands instituut Kjeller, met weer twee andere De hoge flux-reaotor zal mei nen gebruiken voor physlsch, medisch, biologisch, chemisch en metallurgisch wetenschappelijk en industrieel werk. De bouw vraagt echter geruime tijd. Het Reactorcentrum krUst een hoofdge bouw met vier aangebouwde vleugels. Het reactorgebouw en het „hot laboratory" Amsterdams boefje kreeg première in stad van „Boefje" TJET IS NIET TOEVALLIG, dat de jong- •LJ- ste schepping van de Nederlandse cinematografische kunst, Ciske de Rat, in première ging in Rotterdam, de stad waar Brusse zijn „Boefje" schreef. Boefje, dat ontelbare malen met groot succes als toneelstuk ging, ls verouderd. Maar Boefje's geschiedenis gaat helaas door en Ciske de Rat is er het trieste bewijs van. Boefje kreeg zoveel duizend opvoerin gen, Ciske zal, als film, zeker een hon derdvoud beschoren zijn en dat is dit Amsterdamse jochie meer dan waard. De film Ciske de Rat is namelijk een goede film en het kereltje Ciske een ontroerend kereltje. De producenten hebben niet ge schroomd om, voor de verfilming van Piet Bakkers roman bij een Duits kun stenaar te rade te gaan. Zij kozen Wolf gang Staudte als regisseur. Hij heeft films als „Der Untertan" op zijn naam staan. 1 die hem een reputatie gegeven hebben. In Ciske de Rat heeft hij die reputatie bevestigd. Piet Bakker kan tevreden zijn over de gestalte, die zijn boek in de film gekregen heeft" het is niet alleen Ciske, maar het is ook de Pijp, het schilderach tige Amsterdamse stadsdeel, waarin het bederf verscholen ligt achter aardige ge vels, ten voeten uit. Direct al, als de film begint. Het beeld van de rondvaartboot, die door „het Kolkje" („most famous part of Amster dam") vaart, is een vondst. Er zijn er meer: verrassende, echt Amsterdamse, e'.s het jengelende draaiorgel op gracht, op het ogenblik dat de vertwijfel de Ciske zijn huis uitvlucht en de slot beelden, waarin Ciske zijn leven weer aan dat van zijn zwerfzieke vader bindt, door te helpen de sleepboot va rTEBBEN wij veel waardering voor de film alg zodanig, onze bewondering gaat niet minder uit naar de spelers, die langzamerhand échte filmspelers worden. Die Dick van der Velde is als Ciske een vondst. Dat knaapje laat de verblufte toeschouwer nu zien wat filmkunst is. Er is geen spel en geen pose bij: hij speelde voor de film, zoals hij met zijn kornuiten voetbalt of knikkert. Zijn te genvoeter in de film, de vervelende, nare Jantje Verkerk, gespeeld door de jongen Tjeerd de Vries, mag ook wel genoemd worden, want die maakte ook iets goeds van die ondankbare rol. En ook Heidi Everts als Betje. hoewel die iets meer .speelde". De „grote mensen" in deze film zijn in de eerste plaats Kees Brusse als de be grijpende onderwijzer Bruis, een rol, die, met het vorderen van de film steeds na tuurlijker gespeeld wordt, en dan vooral Jenny van Maerlant als Ciske's moeder n Riek Schagen als Tante Jans, die zich en echte moeder voor Ciske toont. In de creatie van Riek Schagen hebber •e hetzelfde natuurlijke gevonden als in Ciske en in die van Jenny van Maerlant de volledige doorleving van die verschrik kelijke rol van Ciske's moeder. Cees Laseur is een begrijpende kinder rechter. Johan Kaart de alleraardigste rechercheur Muysken, Paul Steenberger een populaire en ernstige pater de Goej en zo zouden we door kunnen gaan. De film spreekt voor zichzelf We doen het riet. Het merkwaard1^- is, dat men daarna anders naar z'n kin deren kijkt I Omdat deze film overtuigena staan echter apart. Laboratoria van drUfsleven, universiteiten en T.N.O. mrfgen by het R.C.N. experimenteren. Omgekeerd zal het R.C.N. ook onderzoek werk by deze laboratoria uitbesteden. De suspop bij de KEMA maakt het mogeiyk, onderzoekingen te verrichten aar de mogelijkheid van grotere re .n voor de energievoorziening. In Kjeller zal een etoomproduoerende boipop (boiling water reactor) worden gebouw. De warmte zal aan een papier fabriek worden geleverd. Er is daar ook ;n experimentele reactor voor proeven. Het R.C.N. hoopt dat de vergaarde ken nis op den duur het bedrijfsleven In staat zal stellen over te gaan tot de productie levering van atoomovens of onder delen. Men kan volgens professor Milatz ver wachten dat een deel van de electriciteits- productie op den duur omgeschakeld zal worden op atoombasis. Daarmee vt de soort electriciteit, die in huis komt. niet, maar wel kan atoomenergie thaarser wordende steenkolen bij de stroomproductie vervangen. De vrij komende kolen kunnen met voordeel in de chemische industrie verwerkt worden, toepassing die heel wat nuttiger is dan verbranden! De transportkosten var splijtstoffen zijn kleiner dan die vat brandstoffen. Ontsluiting van moeilijk toe gankelijke „onderontwikkelde" gebieden oordt hierdoor mogelijk. Men kan nieuwe producten verwachten, kwaliteitsverbete ring en kostprijsbesparing. Prof. Romme jaloers? (Van onze parlementsredacteur) Met grote instemming heeft prof. Rom- e vernomen, dat door dr Schouten verandering van de rechtsvorm der derneming is voorgesteld, ten einde de factor arbeid in de onderneming beter tot zyn recht te doen komen. Hy wi6t H;r in a.r. kring al geruime tijd over deze zaak wordt gesproken. De K.V.P.' fractievoorzitter hoopte, dat het Kabinet zich met deze zaak zal bezig houden. De heer Schouten merkte op, dat prof. Rom- in dit verband niet behoeft te spreken r a.r. kringen In het Program v« Actie kan hy de wensen van de A.l Party op dit punt reeds lezen. Drie jaar voor diefstal. Voor de Gro ningse rechtbank werd gisteren drie j geëis; tegen de 51-jarige smid P. B. uit Stadskanaal, die o.a. door het geven een trouwbelofte. 6500 gulden van weduwe zou hebben gestolen. B. zette het geld op een bank en kocht er obligatii toont, van hoe ontzaggelijk belang het milieu is waarin het kind opgroeit nog veel meer: van hoe onzegbaar grote betekenis het is, dat de vaders en ders van elkaar houden! Want daarorr draait alles! De Leefde, die alles wint! Weerslag Indonesische verkiezingen Merdeka (P.N.I.) schrijft, dat het thans noodzakelijk is voor de P.N.I. de afgebro ken betrekkingen met de Masjoemi weder op te vatten. Met de andere godsdienstige partijen, de Nahdatoel Oelama, de Partal Sjarikat Islam Indonesia en de Rooms Katholieken kan men gemakkelijk genoeg de samenwerking verwezenlijken, zodat de P.N.I. de kern kan worden, waarom heen de andere partijen zich groeperen. De linkse Sin Po meent, dat de oppositie in het parlement een motie zal indienen ■n het kabinet tot aftreden te dwingen. Het communistische blad Harlan Rakjat van oordeel, dat het kabinet niet lan ger mag voortbestaan. De Keng Po en de Nieuwsgier zijn van oordeel, dat. de eeuwenoude traditie van het volk om zich voor vorsten te buigen, de machtige bondgenoot is van de P.N.I. De tweede traditie is het buigen voor de godsdienstige leiders en dit is de voor grondslag voor de Masjoemi en de Nahdatoel Oelama. De steun aan de communisten is betrekkelijk nieuw en berust op de uitbuiting van het lijden de domheid der bevolking in de dichtst bevolkte streken. Als de P.N.I., de N.Oe, de Masjoemi van de roes bekomen zijn, dienen zij te overwegen, dat de commu nisten over vier, vijf jaar als eerste partij te voorschijn komen, tenzij zij de millioe- nenbevolking, die met gebrek aan werk worstelt, een bestaan verzekeren. De Nieuwsgier is van mening, dat de socialisten geen grote party zijn gewor den, omdat zij een taal spreken, die het volk niet verstaat. De Washington Post noemt de uitslagen der Indonesische verkiezingen verre bemoedigend en vreest voortzetting het nationalistisch-communistische bond. De verkiezingen zelf acht zij geweldige prestatie. De New York Herald Tribune noemt bet onwaarschyniyk, dat d.e einduitslag de Westerse waarnemers zal voldoen, doch het blad ziet als enig lichtpunt, dat de uitslagen nu gekomen zijn van plaat sen, waar de nationalisten en communis ten de meerderheid hebben, zodat nog een verandering ten goede kan wachten. Pia meldt, dat verscheidene leiders der P.N.I. hun beduchtheid hebben geuit ten aanzien van de communistische sue sen, zodat een samengaan van P.N.I. Masjoemi en N. Oe. mogelijk is. De tionale volkspartij heeft de partijen, die byna geen aanhang verwierven opgewekt haar ministers te doen aftreden. Angst voor vergif te Djakarta Na de vergfftigingsgevallen in Midden- Java heeft thans Djakarta te lijden angst voor vergiftigde voedings- en notmiddelen. Velen, die op de markt of op straat, voedsel, drank, lekkernijo sigaretten kochten, meenden dat zij giftigingsverschijnselen opmerkten ijlden naar het ziekenhuis. Sommige eet- warenverkopers braken hun stalletjes maar af. Een gerucht loopt, dat onbe kenden spuiten in hun mouwen verborgen hebben en daarmede in een onbewaakt ogenblik de levensmiddelen vergiftigen Niet minder dan veertig mensen kwamen met klachten in het ziekenhuis, maa konden allen weer naar huis terug. Ook In Bandoeng heerste deze angst, maar de meeste klagers bleken influénza of iets dergelijks te hebben. Verboden bladen en boeken De Waarheid, De Spiegel en De Telegraaf Sedert Januari 1952 ls in Indonesië successievelijk de import verboden de volgende dagbladen, geschriften boeken, aldus het A.N.D.: Dagblad „De Waarheid"; Karei C. Snfjtsheuvel, brochure „De Indische Ne derlanders": mr E. van der Vlugt, „Azië In vlammen"; prof. mr P. S. Gerbrandy, ,De scheuring van het Rijk", „Het dra- na van de Indonesische crisis"; J. Schoon hoven en K. C. Snljtsheuvel. brochure „De Indo-Nederlandse volksgroep ii branding": R P. P. Westerling, „Mijn memoires"; tijdschrift „De stem van Am- bon" (uitg. Door de Eeuwen Trouw); F. J. Goedhart. „Een revolutie op drift"; Willem Brandt, „De aarde van I weekblad „De Spiegel"; tijdschrift „Mena Muria" (uitg. Rep. Z. Molukken); „Else- viers Weekblad"; „Wereldkroniek"; tijd schrift „Post" (uitg. Sparta, Antwerpen); dagblad „De Telegraaf". De Anak Agoeng bij Heuss en Adenauer De Indonesische minister van buiten landse zaken, mr Ide Anak Agoeng Gde Agoeng. is gisteren te Bonn ontvangen door de Westduitse bondspresident Theo- dor Heuss en heeft ook een beleefdheids bezoek gebracht aan de bondskanselier, dr Adenauer. Hij zal besprekingen voeren met de Indonesische ambassadeurs en gezanten in Europa. Kans de crisis Ie overleven PARIJS, 7 October. NADAT DE FRANSE PREMIER FAURE, zoals gisteren reeds vermeld, drie van de vier Gaullistische ministers had gedwongen ontslag te nemen, omdat zij felle actie voerden tegen zijn politiek betreffende Ma rokko, besloot de Onafhankelijke fractie aan alle ministers dezer partij te verzoeken, af te treden. Tot deze ministers behoort ook Pinay, de minis ter van buitenlandse zaken, maar vermoedelijk blijft hij Faure trouw. De debatten over Marokko, waarbij het bestaan van het kabinet-Faure op het spel staat, zijn begonnen. Maar in de Franse Kamer stormt het hevig Tegenover Faure staat bij do de! een combinatie van partiji beschikkende over 305 van de 627 zetels j "Uitmaakt in de Franse Kamer. Met absolute zeker |w_s staferiof heid kan Faure alleen rekenen op 189 hjj lrad in 1952 De Gaulle's Franse stemmen. Insiders zijn van oordeel, dat Volksconcentratic. Hij is een krachtige het lot. van zijn kabinet aan een zijden voorstander van een liberale politiek in draadje hangt. Faure heeft toch de zware Marokko en derhalve voor Faure een wei- strijd met de Franse nationale vergade- kome steun. ring aanvaard. Zulks, nadat tevoren lei- ders van vier conservatieve groeperingen, Staking in Maasbracht de Onafhankelijken, de dissidente GauJ-1 listen, de Boerenpartij en de onafhanke- Binnenscheepvaart houdt lijke Boerencoald'tie de premier bezworen! hadden, af te treden, vóór het debat overi I16Ï 136611 Siljt Marokko zou beginnen, maar Faure wel-l Naar aanleiding van de staking van gerde. j sleepbootkapiteins te Maasbracht heeft De premier heeft in de nationale verga- de Stichting Nederlandse Binnensleap- dering verklaard, dat de debatten moeienj vaart verklaard dat ieder sleepcontract worden overheerst door het begrip, dat met van het officiële tarief afwijkende zich op het ogenblik systematisch een j sleeplonen door haar niet zal worden grote aotie tegen Frankryk ontwikkelt, goedgekeurd. Vandaag ls het Noord-Afrlka, morgen kan' Eigenaars van boten, die desondanks het elders zUn en de aanslag op diiplo-s'epen laten wegtrekken, maken zich mattek gebied kwam ook In de Ver."h"ldi!,1strafbare overtreding v.n Naties aan de dag. Persoonlijk achtte hl] de„ï,p,i'l2!"a Üüi een „politiek van evolutie en hervormin-1 gen" de enig mogelijke en dit tn samen werking met een werkeiyk represen tatieve Marokkaanse regering. Hij legde er de nadruk op, dat de Jong ste onlusten in het Rifgebied vanuit het buitenland zijn aangewakkerd. In dit ver band wijzen wij er op, dat Spanje de be richten heeft tegengesproken, volgens welke gewapende benden, die in de Fran se zone van Marokko opereren, van de Spaanse zone afkomstig zUn. Na Faure's rede hebben socialistische en onafhanke- ïyke afgevaardigden de huidige regerings- politiek gehekeld. Aan Reuter ontlenen wij nog: „Dc kansen, dat de Franse rege ring het debat over Noord-Afrlka in de nationale vergadering zal overleven, schenen na Faure's briljante rede, ver beterd te zyn". Men acht het niet uitge sloten, dat Faure het debat toch zal over leven en zelfs in functie blUven tot aan de algemene verkiezingen in bet volgend Amsterdamse sleepbootkapiteins hebben zich solidair verklaard met hun collega's in Maasbracht en nemen slechts slepen voor het traject Amsterdam— Maasbracht v.v. aan tegen een tarief, dat 25 procent hoger ligt dan het oude. Dit is het tarief dat dc stakers in Maasbracht hebben geëist. Voor de andere trajecten geldt het normale tarief Scherpe critiek van Harahap op het vroegere kabinet De Indonesische premier Harahap, lei- er van de Masjoemlparty, heeft gisteren in het voorlopige parlement zeer scherpe critiek geleverd op het vroegere kabinct- Ali Sastroamidjojo. Hy beschuldigde dc jere regering van gezagsmisbruik- zyn zakenkabinet zal proberen een eind te maken aan de corruptie op grote schaal. Harahap betoogde dat de vroegere rege ring de bestaande corruptie erkend had door een ministerie voor het welzijn van de staat te vormen. Maar dit ministerie heeft niets uitgevoerd. „De macht die de vorige regering oefen de, steunde niet meer op morele facto ren en heeft geleid tot een sfeer van on rust", meende Harahap. Geen wonder volgens hem dat er geen eerbied voor de regering bestond. De regering van Harahap zal geen wraakpolitiek volgen maar wel rechtvaardigheid betrachten volgens de wet. Aldus de eerste regerings verklaring van het nieuwe kabinet. Harahap zeide dat de invoer drastisch beperkt wordt, de uitvoer wordt opge voerd, de belastingopbrengst wordt hoogd en op de uitgaven wordt bezui nigd. Hij deed de toezegging dat Indo nesië al zijn internationale verplichtin gen zal nakomen en verzekerde dat „alle buitenlanders krachtens het internatio nale recht beschermd zullen worden". Nederland Harahap zei dat zyn regering „van ge voelen is dat aan de Indonesisch-Neder- landse betrekkingen meer aandacht dan voorheen geschonken moet worden en dal geprobeerd moest worden de buiten wereld te doen beseffen, dat de Indone sische aanspraken op West Irian (Nieuw- lea Red.) niet in conflict zyn met de belangen van andere landen". Indo nesië zal in de V.N. „op een nienwe wyze" aansturen op een regeling van de kwestle- Nieuw-Guinea met Nederland. teld: nationalisten 7.182.749. Nahdatoel Oelama 6.082,631, Masjoemi 6.053,175. munisten 4.629,446. Daaruif blijkt dat de Masjoemi, vermoedelijk dank zy s uit de buitengewesten, bezig is de achterstand in te halen. Deze partij staat bijna op de tweede plaats, en i mige Indonesische bladen rekenen ei dat de Masjoemi inderdaad de tweede partij in het parlement zal worden. Twee plannen.... Medisch centrum in Paramaribo „Terwijl in Nederland, in samenwerking met de Surinaamse regering, plannen werden gemaakt voor de bouw van tropisch instituut in -Paramaribo, werd ook door de Verenigde Staten een der gelijk project onderzocht". Di*. zeide dr R. D. G. Ph. Simons, specialist in Amster dam, die In 1950 op uitnodiging van de landsregering van Suriname een bezoek aan dit land bracht. Hij bracht over bevindingen een rapport uit. waarin werd gezegd da', de bouw van een medisch trum o.a. voor research en hoger medisch onderwijs noodzakelijk is. Thans heeft een vooraanstaande Ame rikaanse specialist in tropische ziekte plan gemaakt tot het stichten van groot internationaal centrum voor bestu dering en practische bestryding van plsche ziekten. In Paramaribo zouden reeds gebouwen beschikbaar zijn. „De Amerikaanse plannen komen echter te laat", aldus dr Simons. „Het instituut komt toch binnen Nederlands-Surinaams verband". De Britse minister van financiën heeft op de conferentie der conservatieve party schelde besnoeiingen op de rege ringsuitgaven en druk op het verbruikte ringsultgaven en druk op het verbruiks- crediet aangekondigd. Hagenaars verontrust Misstanden in R.O.G. te Amersfoort? (Van een onzer verslaggevers) Dc Haagse advocaat mr D. Hulsman heeft tydens een pleidooi voor enkele alt het Ryksopvoedlngsgestlcht te Amersfoort ontsnapte Jongens, nu een maand leden, enkele onthullingen gedaan dit gesticht. Hy vertelde, dat dc jongens liever een langdurige gevangenisstraf heb ben, dan het risico te lopen te worden opgesloten in „de doofpot", een „byna luchtdichte cel" voor eenzame opsluiting. Een van de jongens, voor wie hy pleitte, zou er reeds enkele malen voor een periode van vier dagen in opgesloten zfjn Een aantal personen, dat hierover ver- trust is, heeft voor Woensdagmorgen 12 October in het Clubhuls Duindorp, Ame- landsestraat In Den Haag, een bijeenkomst belegd, waar mr Huisman voor een aan tal jeugdleiders nader op deze kwestie zal ingaan. Bij telefonische navraag bij het R.O.G. Amersfoort gaf men toe, dat daar inder daad een cel bestaat voor eenzame opslui ting. Deze wordt gebruikt als het gedrag van bepaalde inwoners ernstig gevaar op levert voor het personeel, of als ze het anderszins al te bont hebben gemaakt. „Maar de vele brieven, die wy van vroe gere inwoners hebben gekregen en de be zoeken, die zij ons nog geregeld brengen, wijzen al uit. dat er van misstanden geen sprake is", zo gaf men ons te verstaan. om e* Na de jacht. Vlotte totstandkoming van nieuw B.W. wenselijk (Van onze parlementaire redactie) Vry spoedig na de indiening vam ds zes wetsontwerpen op het nieuwe Burger lijke Wetboek heeft de va6to Commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer haar voorlopig verslag over het eerste ont werp ingediend. In dit verslag treft men de opmerking aan, dat de behandeling van het nieuwe Wetboek door het over lijden van prof. Meijers onder geheel andere omstandigheden moet geschieden. De minister van Justitie, de heer Donker, zegt hiervan in ztjn Memorie van Ant woord, dat aan de vertraging, die naar de commissie opmerkte, dientengevolge en met name door het ontbreken van het gezaghebbend woord van de ontwer per onvermydeiyk in de loop der werk zaamheden optreedt, door een samenbun deling van alle beschikbare krachten zo veel mogelijk het hoofd moet worden geboden. Het werk van de overleden rechtsgeleerde wordt voortgezet door het driemanschap Drion, Eggens en De Jong en de minister brengt in herinnering, dat deze heren het vyfde boek (Zakelijke Rechten) inmiddels aan de regering heb ben aangeboden, zodat de indiening van het betreffende wetsontwerp nog dit jaar kan worden verwacht. Minister Donker hoopt en verwacht, dat deel zee spoedig zal volgen. Hij geeft voorts in zij-n Memo rie te kennen de mening van enkele le den der commlsle, die het een bezwaar achtten, dat de stof van het nieuwe Bur gerlijke Wetboek niet als één geheel door de Staten-Generaal openbaar behandeld zal worden, niet te kunnen delen. De Memorie van Antwoord is de eer ste, die ooit betreffende enig onderdeel van het nieuwe Burgerlijke Wetboek ge schreven werd. Portugees matroos verongelukt. Aan boord van het Portugese stoomschip Sau- dades in Vlaardingen viel gisteravond de Portugese matroos J. C. Pecas tn het ruim Zwaar gewond werd hij tn het ziekenhuis opgenomen, waar hy ls overleden. ,Nog vele jaren- maar hoeveel „Nog vele Jaren" is de wens op elke ver- Jaardag. Hoeveel het er zullen worden, weet niemand, maar de statistiek heeft wel nauwkeurig berekend hoeveel levens- Jaren de mens In Nederland g e m 1 d- ld beschoren zyn. Dat staat op deze grafiek, getekend aan de hand van sterf- tecyfers en leeftijden. Uitzonderingen ge noeg, maar omdat die zowel onder als boven de lyn voorkomen, liegt de grafiek geenszins. Vrouwen leven gemiddeld lun ger dan mannen, niet veel, maar toch dui delijk aanwijsbaar. Een meisje van twintig Jaar mag volgens de gemiddelde sterftecijfers nog 55 jr te leven verwachten; een jongen van die leeftijd nog 52 A 53 Jaar. Het meisje maakt goede kans 75 jaar te worden, de man 73. De pasgeboren baby's worden gemiddeld 70 jaar oud. De Nederlanders die nu reeds dl. l.eftljd bereikt hebben, buiken vollen, de statistiek zo levenskrachtig, dat zy gemiddeld ten minste 80 Jaar worden. „Lang zullen ze leven" wordt voor hen zeker niet zonder reden gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11