Moskou: teleurstellende stad Chefariite 4 Onwaarschijnlijk verhaal van getuige Arijanto Het VELP0S zie je er geen barst van! 5 WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 MILLIOENENSTAD ZONDER KARAKTER EN SFEER Staaltjes ran verkwisting in een weelderig hotel (Van onze correspondent Alfred van Sprang) IN EEN kleine salon op de eerste verdieping van Hotel Natiojial zetelt de staf van Intourisi welke be last is met het behartigen van de belangen van buitenlandse bezoekers. Dat omvat alles van het wisselen van cheques en het registreren bij de po litie (a raison van een luttele acht tien gulden) tot het veroveren van plaatsen in een volkomen uitverkocht Bolsjoitheater of het kopen van ka viaar om mee naar huis te nemen. Een man die behoorlijk Engels spreekt zwaait er de scepter over vijf meer ijveri- ge dan aantrekkelijke meisjes. ..Wat wenst u vraagt hij als ik de morgen na mijn aankomst in Moskou bij hem binnenstap. „De stad zien. „Welke taal spreekt u het liefst....?" „Engels Er wordt even getelefoneerd.-Een kwar tier later staan er een auto met chauf feur en een Frans-sprekende gids („Sorry, alle Engelse gidsen zijn bezetklaar om me twee uur lang de Russische hoofd stad te laten zien in ruil voor een coupon met sigthseeing er op uit mijn Intourist Brede {Irolen Het is prachtig weer. Weliswaar is September al een flink eind op streek maar het is nog volop zo mer wat de temperatuur betreft. Dat geeft Moskou natuurlijk een fleurige aanblik. De mensen op straat dragen lichte kleren. De ijs- en limonadeverkoopsters op de trottoirs komen handen te kort om ieder een te bedienen. En de bomen zijn nog groen. „Wilt u iets speciaals zienvraagt de vrouwelijke gids. „Nee, ik wil een indruk van de stad krijgen „Bent u al eens eerder in Moskou ge- „Nee We toeren eerst een beetje in het cen trum rond. De gids wijst onder het rijden nu en dan op een markant gebouw. De oude manége welke nu als garage gebruikt wordt. Het kolossale Moskwa Hotel met zijn vijftien verdiepingen. De twee oude gebouwen van de universiteit. Het Rus sische Historisch museum en 'het Lenln museum. De moderne Lenin bibliotheek met meer dan 17.000.000 boeken en manu scripten. Het imposante gebouw van de Raad van Ministers. Het historische Bol- sjoi-theater natuurlijk, waar de Russische balletkunst hoogtij viert. En het Rode Plein met het Kremlin en het mausoleum waarin de lichamen van Lenin en Stalin opgebaard liggen. Dan slaan we de Gorkystraat in. Dat is de hoofdstraat van Moskou. Het is een brede straat (op sommige punten zestig meter) met ruime trottoirs. Drommen mensen schuiven er in beide rich tingen overheen. De mannen dragen over het algemeen vormeloze costuums en overhemden met een open boord. Als ze Iets op het hoofd hebben is het meestal een pet. De vrou wen dragen zomer japonnen van uiterst eenvoudig model. Een hoed en een paar schoenen met hoge hakken zijn uitzonde ring. Lippenstift wordt weinig gebruikt. Degenen die veruit het best gekleed zfcn zijn de militairen, speciaal de officieren Er lopen er opvallend veel van op straat in een rijke verscheidenheid van unifor- Het verkeer is niet zo Intensief als men in een millioenenstad zou verwachten. Be halve een flink aantal bussen en trolly- bussen rijden er maar vier soorten auto's: de populaire Moskvich, de iets grotere Pobeda (wat Russisch voor overwinning is), de zwarte, zespersoons Zint (van de Zavod Imeni Molotov) en de exclusieve, niet in de handel zijnde Zis (van de Zavod lmeni Stalin), Verreweg de meeste van deze auto's behoren aan de staat. De bestuurders koesteren eenzelfde min achting voor de voetgangers als b(| ons. De voetgangers negeren In dezelfde mate de stoplichten. Het zou interessant zijn te weten hoeveel verkeersongelukken er da gelijks in Moskou plaats hebben. Maar dat z(jn (met vele andere dingëh) inlichtingen welke niet in de Russische kranten ge geven worden. Ook Moskou heeft zijn plein met duiven. Het publiek kan voor een halve roebel een kom metje zaad kopen om ze te voederen. economische wolkenkrabbers, voor de vele andere staaltjes van verkwisting. Televisie We rijden een van de nieuwe woon wijken in. Blokken eendere flatgebouwen rijen zich aaneen. Sommige zijn nog In aanbouw. Andere zijn al bewoond. Hier en daar staat er een klein, scheefgezakt huisje van hout tussen de granieten ko lossen in* Het lijkt of men het er met op zet heeft laten staan om het contrast te accentueren. De gids vestigt er tenminste mijn aandacht op. En op de vele televisie antennes op de daken van de nieuwe hui- ,.ls I in Nederland televisie in- Finse Marken TVEDERLANDERS. die een bezoek aan Rusland brengen, kunnen bij een Nederlands reisbureau cou pons kopen om de verblijfkosten in Rusland mee te betalen. Deze IN TOURIST coupons geven recht op hotelaccomodatie, maaltijden en sightseeing. Coupons voor een eersteklas hotel kosten f 76 per dag. Deze coupons betekenen een flin ke besparing op de anders nog veel hogere verblijfkosten. Men kan ech ter nog belangrijk meer besparen door de coupons in Finland te ko pen. De Finse mark is namelijk om de een of andere reden in Rusland meer waard dan enige andere va luta. Inplaats van f 76 kost een dag verblijf in de Sovjet-Unie dan f 53. Men kan zo nog meer besparen. In de eerste plaats door de reis biljetten van Helsinki naar Rusland en terug in Finse marken te beta len. En in de tweede plaats door zoveel Finse marken als de wet toe laat naar Rusland te nemen. Het is allemaal legaal. Men moet het al leen maar weten. kele tienduizenden plaatsen meer hebben dan het bekende Dynamo-stadion. In de zelfde buurt komt ook een nieuw wijk. Ook daar kijken we even. Dan den we weer een van de bruggen de Moskwa over In de richting va: hotel. „En hoe vindt u Moskouwil de gids weten als we afscheid „Zeer interessant „Interessantherhaalt ze en er klinkt iets van teleurstelling in h deze kwalificatie. Maar Moskoe mg ook teleurstellend. Het is tenslotte millioenenstad (naar schatting tuonen tussen de vijf en zes mitlioen mensen) maar het heeft weinig imponerende. De stad is zelfs in oppervlakte niet groot. E' staan een aantal fraaie historische en mo derne gebouwen, maar werkelijk mooi i de stad niét. Moskou heeft geen karakte en geen sfeer. Het enige wat eigenlijk opvalt is de breedte van d een van de grootste steden van de wereld is Moskou werkelijk een teleurstelling. De Anak Agoeng naar Amsterdam De Indonesische minister van buiten landse zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, is uit New York vertrokken en zal Am sterdam en Bonn bezoeken. In verband heirmgde wint een mededeling Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken aan gewicht, dat binnenkort rege' ringsbesprekingen met Indonesië worden verwacht Hedenochtend is de Indonesische mi nister op Schiphol aangekomen en heeft medegedeeld, dat ook Nieuw-Guinea sa deel uitmaken van de aangekondigde offi ciële regeringsbesprekingen tussen Neder land en Indonesië, in verband met de scherpe koersdalin- r, cp de Amsterdamse beurs na de be kendwording van de verkiezingsuitslag in Indonesië zeide de minister glimlachend: „Het is verkeerd te vlug te reageren." Het smartegeld Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! 4 gei i halpen elkaar Oe kennis ven pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoo pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te motenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. f/ tuÊÊÊÊElld£LJJliÉÊÊKL N GRIEF - 20 TAIL: "TEM «3d Een van de wolkenkrabbers waar Moskou zo trots op is. De bouw van nieuwe wolkenkrabbers is echter plotseling op bevel van Kroesjtsjef gestaakt, daar men ontdekt heeft dat zij weinig rendabel zijn. De gids draait haar relaas af. Ze scheldt niet op het oude regiem. Ze hemelt het nteuwe niet overdreven op. Maar de hele tocht is zodanig opgezet dat het toch een knap stuk woordeloze propaganda voor het communistische stelsel is. Tenminste, dat tracht het te zijn. De Gorkystraat gaat over in een boule vard, welke nog een stuk breder 1?. De twee rijbanen zijn gescheiden door een plantsoen. „De Leningradweg legt de gids uit. „Enorm breed „Ja, het is de breedste straat van Mos kou. Honderd-achttien meter Er staan verscheidene grote flatgebou wen langs met gelijkvloers winkels. Voor verscheidene staat een rij wachtenden: een algemeen verschijnsel in Moskou. Hier is ook het Sovjetskaya Hotel: Moskou's meest luxueuze hotel. Tot de inventaris van vele kamers behoren een vleugel en een electrische ijskast en waarschijnlijk een microfoon om de gesppekken in de kamer af te luisteren. In dit overdreven weelderige hotel tracht de regering haar invloedrijke gasten te imponeren. De laatste il lustere gasten waren bondskanselier Adenauer en zijn staf. Het hotel heeft een fortuin gekost en is natuurlijk helemaal niet rendabel. Maar dat speelt geen rol. De staat betaalt. Of tewel de belastingbetalers. En dat geldt ook voor de fraaie maar over dreven luxueuze métro, voor de pa leisachtige universiteit, voor de on- „En hebben ueel mensen een televisie toestel .7" „Niet zoveel nog „Bij ons welzegt ze met iets van trots. Ik wil de eerste dag In Moskou niet on aardig z(jn. Daarom vraag Ik haar niet of zij het niet eigenaardig vindt dat men in Rusland evenveel f 1250) voor een heren- costuum als voor een televisietoestel moet betalen. En evenmin hoeveel mensen er In zo'n nieuw flatgebouw wonen en hoeveel In oude. donkere woonkazernes waarin het geen uitzondering is dat ses mensen één kamer moeten delen. In de plaats daarvan luister ik beleefd naar haar lofzang op de scholen en de schouwburgen en de hospitalen en het Gorky Kuituurpark op de oever van de Moskwa-rivler. En ik maak er een gees telijke notitie van dat ze met geen woord over de kerken van .Moskou rept. We keren terug. We rijden nog even langs een paar wol kenkrabbers waarop Moskou zo trots is. In enkele wonen mensen. Andere doen dienst als kantoorgebouw. Het ministerie van buitenlandse zaken huist ln één er van. Natuurlijk moet lk ook even naar de nieuwe universiteit aan de buitenkant van de stad. „Twee-en-dertig verdiepingen...." licht de gids toe. „Zo..." „Het is het hoogste gebouw ln Europa tweehonderd-en-veertig meter De universiteit staat op de Lenlnheu- vels. Aan de voet daarvan is men bezig een enorm stadion te bouwen. Het zal en- Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat het door Nederland gevraagde bedrag aan smartegeld voor 110.000 burger-geïnter neerden in Japanse kampen f 90 millloen bedraagt. Kapitein kikvorsmannen verongelukt De 33-jarige kapitein der mariniers, A. Th. Hafkamp, uit Doorn, ingedeeld bij da afdeling kikvorsmannen, raakte gisteren tijdens een oefening onder water nabij de echuisluizen van de Afsluitdijk in visnet ten verward. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht, bleek hij reeds te zijn overleden. Kapitein Hafkamp ontsnapte in 1043 uit bezet Nederland via België, Frankrijk. (Advertentie). Wie HAAR verliest, zij gewaarschuwd! De eerste ernstige waarschuwing voor haaruitval wordt in roos op Uw kraag geschreven. Wellicht hebt U die waar schuwing niet gezien en heeft niemand U iets durven zeggen. Vandaar het vol gende. De man die roos op zijn kraag heeft en daar niets tegen doet, zal bin nenkort haar in zijn kam vinden. Geluk kig is het nog niet te laat voor hem. Hij kan zijn verzuim nog inhalen en direct vandaag nog, Silvikrin gaan gebruiken. Sllvikrin, de biologische haarvoeding. verhelpt de hoofdhuid-verhoorning die de oorzaak van haarroos is. Silvikrin brengt vervolgens de haargroei weer op gang- Silvikrin heeft talloze mensen hun haar teruggegeven, omdat Silvikrin het enige haargroeipreparaat is. dat de 14 natuur lijke haaropbouwstoffen bevat in de juiste wetenschappelijke verhouding: d. w. z. Tryptofaan. Tyrosine, Cystine en nog 11 andere microstoffen uit de amlnogroep. Bestrijdt roos en redt Uw haar! Met Sil vikrin! De zaak-Schmidt Belangstelling van publiek was ook ditmaal gering Gistermorgen is te Djakarta voor rechter Rochjani het proces-Schmidt hervat. De belangstelling'was gering. Voor het Nederlandse Hoge Com missariaat was mr E, Bonn aanwezig. Begonnen werd met het verhoor van getuige a charge Arijanto, een 22-jarige Indonesiër. Ge'uige beweerde, dat hij verdachte in 1951 acht maal had ontmoet op plaatsen, benden waren. Hij was merkbaar zenuwachtig, praatte hortend en stotend ovendien zeer onduidelijk. Hij herin* nerde zich weinig meer. In November 1951 ild geraak' ln een leger onderdeel. hetwelk zich bij de benden had gevoegd. Ongeveer zeven maanden trok hij mede met de bende, die uit 200 tot 3CK lieden bestond en goed gewapend was Daarna slaagde hij er in met 15 menser vluchten. Hij had zich 'oen onmiddel lijk bij de politie gemeld. Getuige zeide, dat hij bij de bende visi Nederlanders had ontmoet, ook verdachte, hij acht maal had gezien, doch nooit gesproken. Hij had ook een plaats gezien. de gevangenen doodde door hen Er t ook nog veertig mooie vrouwen bij de bende. Zes maal had hij vliegtuigen genomen. Hij wist niet wat die kwamen doen. maar kort daarop waren er volop voedsel en lekkernijen in blik. Hij had opgemerk', dat een gevangen militair was gedood, nadat men hem tevoren lichaams delen had afgesneden. Op een vraag van de rechter verklaarde hij, dat hij verdachte na zijn arrestatie ln 1953 in de gevangenis TJipinang karta had ontmoet, en daarna bij de minele recherche. De officier vroeg hem of iemand hem had gedreigd of opgedragen bepaalde klaringen af te leggen, doch getuige Verdachte zeide getuige nooit gezien te hebben en wees er op, dat getuige volg< zijn verhaal anderhalf jaar met vacantia ging, en dan met een hele bezetting een post, bestaande uit 200 man, de bos: introk, waar hij dingen zag, welke lijken op de verhalen van zendelingen, die in een pol met teer gekookt werden. Daarna kwam hij in Maart 1952 in Bandoeng vertelde het verhaal aan de politie. Eliduizend doden in tien jaar Inwonertal van Leidschendam aan het verkeer geofferd T ATEN wij hopen dat het klemmende beroep van de minister-president op de weggebruikers niet vergeefs zal zijn. Anders zullen hon derd vijf en twintig men sen, die gisteravond mis schien bij de radio naar dr Drees luister den, bet einde van de maand niet meer beleven En vierhonderd anderen zullen dan nog wel de resultaten van de ver- keersactie, die op 28 October eindigt, kunnen vernemen, maar zij zullen bij het Ingaan van het nieuwe jaar niet meer het glas heffen Het cijfer van 11000 slacht offers sinds het einde van de oorlog, on geveer evenveel personen als er in Leid schendam wonen, zal dan weer vijfhon derd hoger zijn. Ruim 110 000 burgers, het tienvoudige van het dodental, werden in deze na oorlogse jaren zwaar, bijna 90.000 lichts gewond. De materiële schade, voorzover bij benadering kan worden geschat, zal ongeveer één milliard gulden bedragen. Activiteit in Utrecht Het hoofdkwartier van de Vereniging voor Veilig Verkeer in Utrecht ontvangt talloze aanvragen voor affiches etc.. zo wel van gemeentebesturen en winkeliers als grote bedrijven. De Utrechtse drukkerij die opdracht kreeg de drie millioen wedstrijd vouwbla den (in zes kleuren) te drukken, schakel de dag- en nachtploegen in om de 30.000 kg papier voor vandaag te kunnen ver werken. De PTT heeft namelijk als voorwaarde gesteld dat de folders, die van 10 tot 15 October huis aan huis in Nederland worden verspreid, vandaag ge reed zouden zijn. Een paar weken later kwam verdachte in Bandoeng wonen en moest zich bij de zelfde dienst melden. Toen begreep in specteur Endoeh nog niet, da', hij die Smith was, waarover getuige hem onlangs had verteld. Pas in December 1953 schoot hem dat in het geheugen. Arijanto moest toen helpen dat te bevestigen. Sinds ver- dachtes arrestaties tot 14 Januari 1954 is er echer geen enkel proces-verbaal van Arijinto. Verdachte vroeg zich af, waar getuige al die tijd is geweest. He', is op vallend, dat getuige zeven maanden bij (Advertentie). de bende van Bos verbleef en niets over hem wist maar wel over verdachte. De confrontatie geschiedde door een luikje. Verdachte zag de getuigen nooit. Naast verdachte zaten toen vier donkere mensen en een Nederlander met een kaal hoofd, allen In gevangeniskleren, ierw(jl verdachte de enige In burger was. Dat is geen confrontatie meer. Een kleine wenk tevoren en men kan nooit meer missen. Getuige noemde op een vraag van 4a rechter alles liegen. Verdedigster, mevr. Bouman merkte op, dat getuige verklaarde In 1953 met ver dachte te Djakarta geconfronteerd te z)jn. HU werd echter pas 31 December 1953 ln Bandoeng gearresteerd. Getuige zeide, da', men hem direct naar Djakarta had gebracht. De verdedigster vroeg of getuige door de bende gevangen was of vrijwillig mee was gegaan. De rechter merkte hierop op, dat getuige gedwongen was. Toen verdedigster vroeg naar de 40 mooie vrouwen, zeide de rechter, dat zij alleen vragen moest stellen over dingen, die belangrijk zijn. Op vragen van verdedigster zeide ge tuige, dat de radiozender steeds werd medegenomen en dat de bende ten dele huisde in tenten en '.en dele in woningen van de gevluchte bevolking. Getuige wond zich op en gaf korzelige antwoorden. Toen verdedigster vragen stelde naar kapitein Bos. zeide de rechter, dat de zaak-Bos nie'.s terzake deed. Gorilja Getuige Wim Eko, Indonesiër, die sinds October 1954 gevangen is, zeide verdachte voor deze zaak niet te kennen. HIJ wist niet. waarom hij was gearresteerd, doch dacht, dat he'. was om -verklaringen af te leggen over Manoch. ZUn verhaal wee verward en tegenstrijdig, waarop de rech ter hem wees. Op de vraag of hU wist wet de Nigo was, zeide hij na lang nadenken Nederlands-Indische „Gorilja"-organl«a- tie. Het doel der organisatie kende hij niet. Volgens hem hadden Bos en Smith daarmede te maken, doch hij had nooit een bewijs voor een organisatie gezien. De zitting ^verd hierop tot 10 October rerdaagd. (Aduertentie). Prins Bernhard stelde gisteren te Etten Leur de nieuwe fabriek van Tornado in gebruik, maar voor de officiële opening onthulde de beeld houwer Ossip Zadkine (met een verklarende toelichting) een door hem ontworpen plastiek boven de ingang van de fabriek. De Prins compli menteerde de Franse beeldhouwer met zijn werkstuk, terwijl de directeur van Tornado, de heer J. v. d. Togt, toekeek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5