Weeskinderen geveild na de kerkdienst ÉSSO) EXTRA Vijftig jaar geleden kwamen de kinderwetten tot stand Peron blijft voorlopig ambteloos burger 0 verf tapjes DINSDAG 4 OCTOBER 1955 „DE KNAAP FOKKE DE ]ONG. TIEN JAAR OUD. WEES" (Van een onzer verslaggeefsters) OP DIE LENTEZONDAG in 1890 bleef het druk op het kerkplein na de dienst. De barse vader van het weeshuis, streng in het zwart, tilde eeh bleke tienjarige jongen op een houten bankje. „De knaap Fokke de Jong, tien jaar oud, wees." Ze dromden samen, de mensen: boeren en boerinnen, eigenaars van kleine fabrieken, de dorpssmid, de bakker, een mandenvlechter. Er wer den weer bestedelingetjes geveild. Goedkope werkkrachten, als men ze maar achter de vodden zat, die kleine rakkers.... Het weeshuis werd overvol, de vader moest er weer zeven uitbesteden. Vier jongens, drie meisjes. Brutaal, schichtig, suffig of achterdochtig stonden ze beurt om beurt op het bankje. Binnen een half uur waren ze alle zeven onderge bracht. Sloften met hun bundelt je naar het nieuwe tehuis, naar „de baas". derbescberminsr deze wantoestanden met andere ogen gingen aanzien Meer en meer drong het besef door. dat het niet rechtvaardig was. een jong kind verant woordelijk te stellen voor zijn daden en «lat het in feite mensonterend was, zoals er met „de wezen" werd omgesprongen. Eén van de feiten, welke grote be roering begonnen te brengen, was een Engels vonnis, waarbij een kleine jongen ter dood werd veroordeeld wegens het indrukken van een ruitje en het stelen van verf voor nog geen dubbeltje waarde. Het vonnis werd inderdaad ten uitvoer gebracht op grond van „diefstal met braak". Een bevrijding TN onze kring kennen wij als de grote pionier ds O G Heldring, die een van de felste strijders voor kinderrech ten werd. Hij opende tehuizen, waarin hi? de kleine ongelukkigen opnam er.hii begon het Nederlandse volk te vr: giften hiervoor. Ze meenden het niet zo kwaad :hien. Niemand dacht er over na. dat af i toe. op Zondagochtend na kerktijd, eer ..wezen" werden ..geveild". Kon je >'n jongen of meisje, die wie weet waér vandaan kwam, gebruiken op het land. jin huis of in de werkplaats, dan deed je goed werk mee, door zo'n kind uit het strenge weeshuis te halen. Ze moesten werkenmaar loon ljoefde je niet te betalen: een slaapplaats voedsel, dat was genoeg. Rakkers het immersde meesten hadden wel wat op hun geweten, dus moest je kort houden en opletten dat ze niet gap- •n en luierden. Een wees was Eigenlijk mocht een kind. ouderloos of door de ouders verlaten, nog van geluk spreken als het in een weeshuis werd ge plaatst en niet in gevangenis of tucht huis belandde. Want de wetten op „de misdaad" wa in nog volkomen georiënteerd op het wreken van de misslag en het ten vc beeld stellen aan anderen Volwassei 'el als kinderen werden, volgens aansprakelijk gesteld voor al hun Zo kon het voorkomen, dat een meisje van vijf jaar tot 7M» jaar tuchthuisstraf jverd veroordeeld wegens het stelen jwat speelgoed en naaigérei .en dan te rechtkwam tussen meisjes en vrouwep van allerlei allooi, eveneens volgens de letter van de wet gevonnist. Tuchthuizen en gevangenissen zaten vol kinderen. Ouders wa ren gerechtigd", een jong kind de straat op te sturen om lucifers te yerkopen en te vergen, dat ze, hoe dan ook, met geld thuiskwamen. On gure elementen wisten de kinderen dan geiïurkkeljjk verkeerde voegen.te. lijzenen»^erden ze cinderen. later ambtenaren voor de m ri» kinderwetten. Niet langer werfreen kind dan kwam dé rechter er'aan- te pas. De weeshuizen ANS LAND zowel als andere Europese landen kende deze wetteljjke ver starring en het zou onjuist zyn de man nen die hier aan het roer stonden, zonder meer te veroordelen tot harteloosheid. Men leefde en handelde volgens traditie, dacht eenvoudig niet na. Wie geestesziek was. werd in ketenen vastgelegd ter beveiliging van de ge- neenschap. Wie een misdaad pleegde, werd gevoelig gestraft. Bleven na epide- kinderen ouderloos achter, dan werden ze in een weeshuis geschoven en n zo'n troep kinderen orde te leren, erd er streng opgetreden. Al spoedig werden die weeshuizen ivervol, want langs de straat zwervende linderen, door de ongehuwde moeder of door de ouders venvaarloosd, werden als .halfwezen" eveneens tegen zichzelf be- ichermd door ze in een weeshuis te stop pen. Meestal niet dan nadat ze op straat en thuis allerlei verderfelijke dingen hadden deerd en het dus wei nodig was, ze te tr-opvoeden. Maar her-opvoeding be tekende in die tijd: gewenning aan tucht orde, aan eerbied voor leiders en re- tenten van het weeshuls en aan het be- leffen van het feit. dat alleen liefdadig heid hen in leven hieliL I, Gebruikelijk was het om deze tehuizen overstroming te vrijwaren door de vezen uit te besteden, zodat ze door wer- :en hun eigen voedsel en onderdak kon den verdienen. Omdat er inderdaad nog al wat „boefjes" onder hen scholen en in de weeshuizen de goede niet te na ge- aproken meestal verbittering heerste. zich al van tevoren schrap te len de „slechte aanleg" van de „wezen" gewoonlijk was de behandeling niet al te zachtzinnig. Weer terug MOCHT een halfwees in zulk een tehuis het redelijk goed hebben getroffen althans uit een verdorven milieu zijn weggehaald, niemand bekommerde zich verder om ouders of moeder, die achter- èl liet de wet deze tekortge schoten ouders alle rechten op de kin- Dus kon het gemakkelijk en dik- voorkomen. dat ouders of moeder, wanneer het kind tot werken in staat >nkele jaren hun arm kroost weer kwamen opeisen. Niet zelden werd het kind dan thuis gebruikt voor minder behoorlijke praktijken maar. wan- tr een ouder kwam. werd het kind ittetnin meegegeven, daartegen kon •hen niets doen Het was aan het einde van de vorige rragen o Mede dank z4J enkele pioniers zoals ds Heldring was, gingen de autoriteiten in ons land en In andere landen tenslotte Inzien, dat er iets moest gebeuren. En na heel veel beraad zijn toen. In December 1905 in Nederland, de vurig be geerde kinderwetten tot stand gekomen. Dat betekende in feite bevrijding voor heel wat verwaarloosde en ontspoorde Uit was het met de kinderexploitatie in de. fabrieken. Wel was de leeftijdsgrens reeds vastgesteld op 12 jaar. maar veel vuldig werd deze bepaling overtreden, vooral, wanneer het „wezen" gold. De vereniging Pro Juventute begon haar zegenrijk werk: er kwamen „pa troons". die toezicht hielden 'op'gestrui- gevonnist r p volwas- V^n groot belang was het, dat het par ticulier initiatief werd wakkergeroepen: het werk der pioniers was niet voor niets geweest! Er kwamen voogd ij verenigin gen, die de taak van tekortgeschoten ouders overnamen, er werden overal ker kelijke verenigingen gesticht, die zich het lot van de kinderen aantrokken. Volkszaak te worden: het volk offers gevraagd en men gaf in derdaad. Men was destijds nog de ge dachte toegedaan, dat men gestruikelde of verwaarloosde kinderen zover moge lijk van het verkeerde milieu moest weg brengen. in frisse tehuizen ergens op het land. en vooral ook het contact met on bekwame ouders verbreken. Dit standpunt is thans overwonnen, ook al is bet nu wettelijk mogelijk, onbekwa me ouders uit de ouderlijke macht te ontzetten of te ontheffen (dit laatste al leen op eigen verzoek) Hoe dieper men groef in de recht matige status van het kind, hoe veel- zijdiger het werk werd. Men kreeg ^te maken met onder toezicht gestel de kinderen, voor wie heropvoed rngs- inrichtingen moésten worden ge sticht, men selecteerde geestelijk en lichamelijk misdeelden, ach, wij be hoeven u dat nauwelijks meer te vertellen. Maar de grote winöt was, dat men zich over de gehele linie begon te verdiepen in de mentaliteit van het kind èn in de achtergrond van zyn bestaan. De kinderrechter van thans ls geen wrekende pe-soor.'ijkbeid meer maar ?;el zichzelf c1* een genezer van wonden Meer en meer hebben begrip en mildheid de plaats van strenge tucht ingenomen, zonder dat men zich in sentimen'-aliteiten Nog zoekend J?N ls men er nu. na 50 jaar zegenrijke 1kinderwetten? Geenszins Thans ls de herziening van de kinderwetten aan de orde. maar bovendien leeft en groeit het inzicht nog steeds en is men nog al tijd zoekend naar betere werkwijze. De overtuiging, dat voorkomen beter Is dan genezen en voorzorg beter dan de beste hulp. heeft geleld tot oltgebreid preventief werk. Men breidt de zorg bet kind thans ook uit tot het tUdelljk verlaten milieu, men houdt het kind niet meer weg van de ouders, maar tracht het contact juist te behouden beteren. Men ziet niet meer zoveel heil in be sloten" inrichtingen en tehuizen.' tracht meer en meer onder toezicht staan de kinderen in pleeggezinnen onder te brengen. Na de golf van ten top gedreven we tenschappelijkheid bij de bestudering de'kinderziel en de heropvoeding, neigt het zuiver paedagogische: gaarne plaatst men kinderen bij eenvou dige, flinke mensen, die een warm hart i normaal begrip hebben. Nog altijd wil men gaarne het gehele Nederlandse volk betrekken bij de zorging van het kind in nood en dat is belangrijk winstpunt. Inderdaad, want in de carburateur van Uw motor kan het 14° C kouder zijn dan buiten. Door de snelle verdamping van vluchtige benzine koelen de metaaldelen van de carbura- teur zo sterk af, dat bij kil en vochtig weer de waterdamp uit de lucht als ijs daarop neerslaat. Gevolgen: minder motorvermogen, hoger ben zineverbruik, enop de meest ongewenste mo menten slaat de motor bij stationnair draaien af. Tank Esso Extra Winter Grade. De vluchtig heid van deze benzine is aangepast aan de eisen van de winter, maar zij bevat bovendien een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijs- vorming. Daardoor snellere startsneller op temperatuurgeen krachtverlies, lager benzineverbruik engeen motor die afslaat! n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 cL alléén bi) Apothekers en Oroglstan ASUNCION, 4 October. iERON, de ex-dictator van Argentinië, die zich thans in Paraguay bevindt, en wel in Asuncion, heeft verklaard, dat hij zich niet meer met de politiek zal bezighouden, totdat het ogenblik aanbreekt, dat hij gereed is om naar zijn Argentijnse vaderland terug te keren. Voorlopig blijft hij dus ambteloos burger. Zestien-jarige vriendin zal hem overal volgen zich In Asuncion vraagt Peron uiteindelijk toch niet naar Zwit serland of West-Duitsland zal gaan. De Argentijnse regering zou het namelijk ongewenst achten, dat Peron zo dicht in de buurt blijft. In het zuiden van de provincie Buenos Aires werd eén grote partij wapens en ammunitie in beslag genomen; de peronistische burgemeester der stad is afgezet. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het blad ..El Globe" een verhaal had een zestienjarige vriendin van Po- Tegenover een verslaggever ver klaarde zij Peron te zullen volgen, waar hij ook gaat. Zij gaf te kennen aan Peron nooit gedacht te hebben als aan de pre sident van Argentinië en zij noemde hem »en man „met een warm. menslievend hart". Later, aldus nog steeds deze zestien jarige. werd ik het slachtoffer van ge roddel der buren, die het mij kwalijk lamen dat ik naar het huis van de pre sident ging. Zij was verbijsterd over de grote hoeveelheid juwelen van Perons «uw, dat pioniers op het gebied der kin- gestorven echtgenote. Het verhaal eindigt aldus: „Peron eis te dat een ieder in het paleis m|j met volledig respect behandelde. Ik leefde er een keizerin in een betoverd ko ninkrijk en ik noemde hem „papa" uit genegenheid. Inmiddels heeft, volgens Ass. Press, de nieuwe president Lonardo critiek gele verd op publicaties betreffende het liefdeleven van Peron. Het pleit voor president Lonardo als zijn oordeel te ver nemen „dat critiek van hoog niveau en constructief" moet zijn. Sinds de val van Peron. hebben vele bladen en tijdschrif ten de bijna 60 jaar oude Peron in eeD kwaad daglicht gesteld. Sïicusa is misnoegd Bestuur en raad van de Sticusa hebben verklaard ernstig bezwaar te hebben tegen de handelwijze <jer regering. Deze heeft namelijk bekend gemaakt, dat de werk zaamheden dezer stichting in het buiten land en een deel der overzeese rijksdelen door andere instellingen worden overge nomen. Zij twijfelt aan de juistheid van de gekozen weg. In afwachting van nadere mededelingen der regering hebben zij hun standpunt nog niet bepaald. in alle blauw/witte Esso pompen Na het bezoek van Amerikaan Allen Egyptische wapenaankooen niet ongedaan gemaakt CAIRO. 4 October. GEORGE ALLEN, de Amenk. adjunct-staatssecretaris voor aangelegen heden van het Nabije Oosten, heeft een onderhoud gehad met pre mier Nasser van Egypte. Op diplomatieke wijze gaf hij te kennen, „de Egyptische politiek thans beter te kunnen begrijpen, hoewel dit niet nood zakelijk volledige overeenstemming inhield." Uiteraard is Allen er niet in geslaagd, de aankoop van wapens in landen achter het „Uzeren Gordijn" ongedaan te maken. Israël kan niet werkeloos blijven toezien Allen gaat vandaag naar Beiroet besprekingen met de politieke koDstuk- ken van de Libanon. De deining, ont staan door de Egyptische wapenaankoop heeft ook geleid tot uitvoerige besprekin gen tussen de Britse minster van bui tenlandse zaken. MacMillan met dien- Amerikaanse collega Foster Dulles Hier staat de gehele politiek In het Nabije Oos ten op het spel. Het Egyptische blad ..Al Gomhourla' he-ft Intussen stukken gereproduceerd die betrekking zouden hebben op de Westelijke militaire hulp aan Israël, o.a 97 Britse vliegtuigen omvattende. Tsjecho- slowakiie heeft verklaard, dat het overeenkomst met Egypte tot levering »ns zal uitvoeren, omdat het normale handelsovereenkomst ls. De reacties van Israël «Un niet ui bleven. De directeur-generaal van Israëlische ministerie van defensie heeft felle critiek geleverd op de Westelijk» mogendheden. In het bijzonder op Enge 'and. wegens levering van wapens aai Egypte. Irak en Jordanië. Israël zou een „misdaad" begaan, aldui dit betoog, als het werkeloos zou blijver t»>ezien en zelf niets doen om nieuwe Het koninklijk bezoek aan de West Reizigers móeten goede zeebenen hebben De landing op Saba en St. Eustatlus, ter gelegenheid van het Koninklijk be zoek aan deze eilanden, zal zeer moeilijk zijn. Beide eilanden missen een steiger en de zee ls daar woest. H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen van de kruiser De Ruyter in een barkas tot vlak onder de wal gebracht worden en dan per roeibootje aan land gaan. Men moet goede zeebenen hebben en bestand zijn tegen zeeziekte, want de stilliggende bakas en het kleine roeibootje, dat 3 roeiers en 6 passagiers kan bevatten, zul len in de zware deining lelijk liggen dobberen. De Ruyter blijft zeker twee kilometer buiten de kust. Het was echter de wens der Koningin om precies op dezelfde wijze als ieder ander aan land te worden gebracht. De kruiser is reeds bij St. Maarten, Saba en St. Eustatius geweest oi nding van ongeveer 50 personen te repeteren. Het bezoek aan St. Maarten zal heel wat vreemdelingen trekken van Franse helft van het eiland en vai naburige Engelse eiland Anguilla. Op het eiland Aruba kwam mei de pijnlijke ontdekking, dat het stand beeld van Prinses Wilhelmina in het Pa- piamentese onderschrift: „Wilhelmin. Reina Stima. 19931948" bij het woord „Reina" een A mist. De beeldhou- woont in Italië, doch men kan geluk kig nog zonder zijn hulp de fout herstel- „Nos Reina Stima" betekent „onz« geëerbiedigde Koningin". Er zallen op het ogenblik op Aruba abnormaal veel regenbuien en men houdt zijn hart vast De Ruyter zal voor het Koninklijk Be zoek een paar dagen Venezuela aandoen. Viceadmiraal A. de Booy bevindt zich boord voor inspectie der onderdelen de Koninklijke Marine. Brazilië „opgelucht' na verkiezingen In Brazilië zijn gisteren verkiezingen jor een nieuwe president gehouden. Dank zij het goede weer. kwamen de kn in zeer groten getale op. Men vei wacht volgens Reuter, dat zulks in h» voordeel zal zijn van de candidaat Kubit- schek. Zijn voornaamste tegencandidaa: de voormalige gouverneur van de staat San Paulo. Adhemar de Barros. De klezingsdag is ln het gehele land rustig verlopen. De activiteit der politie bleef beperkt tot het sluiten van kroegen, die ondanks een tapverbod van 24 uur open waren. In het algemeen hing er een sfeer opluchting, want de laatste weken deden geruchten de ronde over eer handen zijnde, militaire staatsgreep. :er voorkoming van de verkiezingen, brengen in herinnering, dat de door het leger gesteunde candidaat generaal Uarez Persil is eu Uitft het betrouwbare zelfwerkend wasmiddel voor de huisvrouw, die weet wat haar wasgoed waaed is! Perikelen van Curasao's haven in studie In het laboratorium De Voorst te Em- meloord bestuderen Delftee ingenieurs thans de navigatieprobletpen voor de ha ven van Willemstad op Curasao. De Voorst is namelijk een onderdeel van h« waterloopkundig laboratorium te Delft. De haven van Curasao is weliswaar een der fraaiste en veiligste ter wereld, doch voor de mond der haven loopt ipaar maal per jaar een verraderlijke zeestroming van Oost naar West, door in het bijzonder de grootste tankers moeilijkheden ondervinden. Het geval doet zich voor, dat soms de voorsteven van een tankboot reed6 in 6til water is gekomen, terwijl het achterschip nog bloot staat aan de druk van een stroom met een snelheid van één tot bijna drie mijlen of 5V4 km per uur. Dientengevolge kunnen onverwachte koersveranderingen optreden en er is meermalen averij opge lopen. Men heeft nu op een schaal van 1 64 de havenmonding nagebootst met een rand van kalksteen versterkt met beton. Ook de diepten zijn in de juiste verhouding aangebracht. In deze haven monding laat men nu het houten model varen van een 28 000 ton tanker, die electrisch wordt voortbewogen en be stuurd. Een helper moet met de tanker meelopen om de zware kabel te dragen. De besturing vordert veel routine van de man achter het schakelkastje, maar men heeft al spoedig de slag beet. Met rode kleurstof weet men de stromingen aan te geven en probeert vervolgens wat men met strekdammen, vaargeulen lijke kan bereiken. Oslose politie versus tweeduizend jazz-ians Voor het bureau van het Oslose dag blad Aftenposten heeft gisteren een ware veldslag gewoed tussen ca tweeduizend jeugdige jazz-enthousiasten, die voor het kantoor van deze krant in de rij stonden plaatsen te bemachtigen voor een Louis Armstrong concert, en de politie. De gehele straat was geblokkeerd door elkaar verdringende jongelui, die de in gangen van het kantoor versperden en dreigden door hun gedrang de ruiten te verbrijzelen. De portier dacht deze moeilijkheden te kunnen oplossen door een brandslang op de jongelui te richten. In eerste instantie werden zij kletsnat teruggedreven, kort daarop ontstond een ware veldslag om de oude plaats in de rij weer te her overen. Toen de politie er aan t kwam waren alle onderlinge plotseling vergeten en keerde mei gezameftlijk tegen de agenten. Het einde was dat zeven jonge heet hoofden werden gearresteerd. De straat was bezaaid met duizenden kranten alle ruiten waren gebroken. Belangrijke deelneming Ned. banken De Amsterdamsche Bank en de Neder landsche Handelmaatschappij nemen deel in de Transoceanic Development Corp Ltd, een Canadese onderneming, welke Is opgericht door Khun, Loeb and Com pany, The First Boston Corp.. beide New York en S. G. Warburg and Com pany Ltd, Londen, voor belegging in aan delen van uitgel#en maatschappijen bul ten de Verenigde Staten en Canada. De maatschappij zal niet alleen in bestaande ondernemingen beleggen, doch ook nieu- bedrijven financieren en ontwikkelen, vooral mijnbouw, handel en nijverheid. Het kapitaal is 10 millioen Canadese dol- irvan de helft geplaatst. 60 procent bij Amerikaanse en Canadese deelnemers. Deelnemers zijn o.a. de Ame rican Metal Company Ltd, de American Research and Development Corp., New York. de Banque de Paris et des Pays Bas. Parijs, de Banque Lambert te Brus sel, Brincmann Wirtz und Co, Hamburg. Credit Suisse, Zürich, Deutsche Union Bank, Frankfort, de voortzetsters vi Deutsche Bank, Helbert Wagg and Com pany Ltd. Londen. Model Roland and Stone. New York, Sal Oppenheim Junioi und Co. Keulen. Rothschild and Sons. derge- Londen, de Rothschildbelangen te Parijs, en de Royal Bank of Canada. Mon Toch is hel zo OVER HELEN KELLER 459 Vele blinden, die na het verlies van het gezichtsvermogen leerden hun levensverrichtingen als het ware in te stellen op hun tot sterke ontwikkeling geraakte tastzin, geven ons het bewgg, hoe wg in staat zgn de van buiten in gebrachte indrukken langs andere wegen door ons zenuwstelsel te doen verwerken indien wjj één of meer zin tuigen hebben verloren. Dc Engelse filosoof Spencer noemde dit de aan gingen te imiteren, kon het kind so goed en zo kwaad ala dit in het begin ging, de klanken reproduceren, waar door de communicatiemogelijkheden aanzienlijk werden uitgebreid. Nadat zg op deze wgze de doofstommentaal, het brailleschrift en het spreken had ge leerd, bezocht zg tenslotte het Rad- cliffc College, waar zg op 24-jarige leeftijd in de filologie promoveerde! Door een ontzaglijke ontwikkeling Sullivan, d. Keiler, de commnniratii met de buitenwereld t» geleidelijk uit te hreid» itgeslote Dit mde dc opbouw die de Sullivan bij ing, kan door bui- n beoordeeld. Het «li van nel renlrale senuwstelael zé ver gaat. dat de door gevoelszenuwen waar genomen trillingen inderdaad in een klankbeleving worden omgezet, maar zjj den ge- hewonde.renswaardige Am haar pupil wist te grondvesten, betasting van mond en keel tgdei «preken, konden Helen Keiler tevens andere klanken worden duidelijk ge maakt, alsmede hun letterzymbolezi in de handpalm. Dooor deze spierbewe- brlen rein van de muziek, •lutie van de viool ten voorhg trekken, gende keer. 'Nadruk verboden) wapens te verkrijgen. Ook Syrië wenst meer wapens, vrezende een versterkte oositie van Israël. Egypte zou die moe ten leveren. Faure en Adenauer naar Luxemburg Premier Faure van Frankrijk en bonds, kanselier Adenauer van West-Duitsland zullen elkaar morgen in Luxemburg ont moeten, waar z(j zullen spreken over de hereniging van Duitsland in verband met de komende conferentie van minsters van buitenlandse zaken ln Genëve. Moge lijk zullen belde landen een verklaring uitgeven ten aanzien van de volksstem ming ln het Saargehled, welke 23 Octo ber wordt gehouden. Ook deze kwestie Is namelijk een van de gesprekspunten van beide regeringsleiders. Adenauer zal worden vergezeld door de staatssecretaris voor buitenlancfee za ken. Walter Hallstein. Zoals bekend ia de We6tduitse minister van Buitenland se zaken Von Brentano momenteel ln New York. Antoine Pinay, de Franse minister van buitenlandse zaken, zal de besprekingen, die één dag duren eveneens bijwonen. Voorts hebben de Westelijke Grote Drie de Russische regering nota's gezonden, waarin wordt gezegd dat Rusland aan sprakelijk blijft voor het feit dat Ber lijn voor het Westen wordt opengehouden, den. Deze nota's worden levens gezien als een bevestiging aan de Weetduitse rege ring, dat het Oostduitse bewind door het Westen niet zal worden erkend. De Wes telijke min. van buit. zaken geven reeds 20 September te New York een verklaring uit, waarin werd gezegd dat de WesU duitse regering als representatief voor geheel Duitsland wordt beschouwd. Von Brentano zeide in Washington, dat de Westelijke mogendheden een plan hebben ontworpen, dat in Genève ter tafel zal worden gebracht en tegemoet komt de Russische eisen aangaande veilig heid. Aflossing Canadese '.roe pen in Duitsland Na twee jaar in Duitsland gelegerd te zijn geweest als onderdeel van de N.A.V.O.-strijdkrachten, zal de eerste Ca nadese infanteriebrigade worden afgelost door de tweede Infanteriebrigade. In de maanden October en November zal daar om zevenmaal °en Canadees troepenschip Hoek van Holland aandoen, allereerst de ..Columbia" in de nacht van 8 op 9 Oc tober. Foor de verzamelaars Op de postkantoren ls een zegel ver krijgbaar, die door de Surinaamse poste rijen wordt uitgegeven ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk paar aan de West. Frankeerwaarde 5 cent (Sur. ert) zonder toeslag; voor 10 cent aan de loketten verkocht Over de tweede Surinaamse zegel, die wordt uitgegeven, is nog niets bekend. Ontwerp Andrê v. d. Vossen, blauw, af beelding van Westelijk halfrond en een Mercuriusstaf die de plaats van Parama ribo markeert. Grootte 26 bij 31 mm. beeld bij 28 mm. van dichtbij... Ala het weer meewerkt, kan de nleu- ve weg om Doesburg heen in November klaar komen. Daarmee wordt de ver binding van het Westen met Achterhoek Twente een stuk beter. Reglstrato- uit 55 Zuidhollandse gemeenten k- n Vrijdag naar het Walerlngse gemeen tehuis om over hun werk te spreken. Een Groningse confectiefabriek opende gisteren in het Drentse Vries een flliaa' De burgemeester was er blij mee, maar de directeur van het conomisch-technolo- gisch instituut meende dat het nu welletje was. De Drentse deur gaat dicht voor con fectiefabrieken. die in hoofdzaak op vrou welijke arbeidskrachten drijven, ze! hij Drente is volgepropt met Groningse fa brieken, en er komen steeds meer vrou wen en me te j es te kort. Van Donderdo af kunnen we automatisch telefoneren met Workura. nummer 05151. In Haarlem kreeg de Rbtterdarnse shlpchandler J. F. twee maanden, omdat hij zou hebben ge probeerd 200.000 sigaretten te smokkelen. Alle Brusselse overdekte zwembaden zijn gesloten ln verband met het feit, dat de laatste dagen meer dan veertig ge vallen van kinderverlamming zijn gecon- lateerd. Ook ln andere delen van Bel gië wordt, zij het in minderen mate, melding gemaakt van polio. Gisteren 17 man 6terke Russische parlemen taire delegatie voor een bezoek van drie weken in Joegoslavië aangekomen. De eerste Duitee krijgsgevangenen uit Rus land zullen Zondag ln West-DuiUland aankomen. De Griekee premier, maar- echalk Alexander Papagos, heeft koning Paul verzocht een tijdelijk waarnemend imicr aan te wijzen. Papagoe ie reeds acht maanden ziek. De Griekse minister van staat Emanuel Teouderoe heeft zijn ontslag ingediend, wat door sommige waarnemers als het eerste teken van een politieke crisis wordt gezien. Naar Radio Moskou bericht wordt in Rusland gewerkt aan een kieuren-televisle-ont- vanger met 3-d efefet. Volgend Jaar zou den de eerste programma's ln kleuren worden uitgezonden. Het standpunt Argentinië ten aanzien van de Falk- land-eilanden is ongewijzigd, aldus heeft de regering van generaal Lonardl bU morrde van zijn vertegenwoordiger in de verenigde Naties bekend gemaakt Een dertig-man sterfte Belgische delegatie is In Istanbul aangekomen, waar met de Turk., autoriteiten beopreklngen „li™ worden gevoerd over verruiming ven bet bnodeleverkeer tueoen beide landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5