ïlicuiuc Cci&srljc (Courant N.-Guinea blijft op agenda der Verenigde Naties A Pro-communistisch bewind in Indonesië? I1! !i DINSDAG 4 OCTOBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10464 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrelcen „Stentoastlcli Is g(|fbl»uen "tngn bert la tegenspeel" STEMMEN NU ANDERS DAN VORIG 1AAR Mr LUNS: Noodlottig voor de betrekkingen met Indonesië ONDANKS HET KRACHTIGE VERZET van Nederland en Australj heeft de Algemene Vergadering der Verenigde Naties met 31 tegen 18 stemmen en 10 onthoudingen het besluit van de agendacommissie be krachtigd om Nieuw-Guinea op haar agenda te plaatsen. Frankrijk nam niet aan de stemming deel omdat het tevoren in verband met het vraag stuk van Algiers de Algemene Vergadering had verlaten. Nederland daarentegen heeft dit Franse voorbeeld niet gevolgd, doch wel heeft minister Luns uitdrukking gegeven aan Nederlands teleurstel ling en te kennen gegeven, dat het de mening der Algemene Vergadering naast zich neer zal leggen, omdat ten langen leste de bevolking van Nieuw-Guinea zélf het beslissende woord zal spreken. Voor plaatsing op de agenda stemden: Afghanistan, Argentinië, Bolivia, Birma. Costa Rica, Tsjechoslowakije, Ecuador, Egypte, El Salvador. Ethiopië, Guatemala. Haiti, India, Indonesië, Perzië, Irak, Li banon, Liberia, Mexico, Pakistan, Philip- pijnen, Polen, Saoedi-Arabië, Siam, Syrië, Oekraïne, Sowjetunie, Wit-Rusland, Uruguay, Yemen en Zuid-Slavië (31 stem men). Tegen: Australië, België, Columbia, Cuba, Denemarken, Dominicaanse repu bliek, Honduras, IJsland, Israël, Luxem burg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Nica ragua, Noonvegen, Panama, Zweden, Zuid-Afrika en Engeland (18 stemmen). Voorts onthielden zich: Brazilië, Canada, Canada. Chili, Griekenland, Paraguay. Peru, Turkije, Verenigde Staten en Vene zuela (10 stemmen). KENTERING In de stemmenverhouding is enige ver andering gekomen sinds December vorig jaar in de Algemene Vergadering de in gediende resolutie geen twee-derde meerderheid haalde. Toen was de ver houding 34 voor, 21 tegen en 5 onthou- In tegenstelling tot vorig jaar stemt Frankrijk thans niet mee. De volgende veranderingen zijn voorts sinds de stemming over de resolutie van vorig jaar gekomen: Nu tegen, toen voor: Honduras. Cuba. Nu voor. toen onthouding: Guatemala. Haiti. Nu onthouding, toen voor: Venezuela, Paraguay, Griekenland. Nu onthouding, toen tegen: Turkije, Brazilië. Peru. Chili. ..NOODLOTTIG" -Minister Luns wees op de noodlottige gevolgen van de aanvaarding van dit voorstel voor de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. In het afgelopen Premie ziekenfonds vrijwillig verzekerden 35 cent omhoog De premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering Is door een aantal fond sen met ingang van 1 October verhoogd. Een andere groep ziekenfondsen zal deze verhoging later doen ingaan. Deze pre miestijging, die varieert van 30 cent ner week in het Zuiden tot 35 cent in het Westen, wordt noodzakelijk geacht we gens de hogere honoraria, die specialis ten. tandartsen en apothekers en naar verwacht wordt ook de huisartsen de fondsen in rekening mogen brengen. Dit besluit heeft reeds een protest uit gelokt van de Nederlandse bond van kleine zelfstandigen, die minister Suur- hoff een brief zond. waarin wordt be toogd dat duizenden kleine zelfstandigen deze verhoging niet kunnen dragen De hogere honoraria en enkele andere bijkomstige kosten zullen de ziekenfond ten waarschijnlijk 50 millioen meer kos ten voor het komende jaar. Het is echter weinig waarschijnlijk dat ook de premies voor verplichte verzekering (de 50 mil lioen gulden hogere uitgaven hebben ook betrekking op de verplichte verzekering) omhoog zullen gaan. daar het vereve- hlngsfonds der ziekenfondsen nog vele tientallen millioenen rijk is. Hoewel de ziekenfondsraad nog geen besluit heeft genomen over de verhoging der honoraria van specialisten, tandart- ten en apothekers (zoals bekend is werd de overeenkomst met de huisartsen afge wezen), staat het wel vast dat er hogere honoraria komen. Ets van Rembrandt voor 35 dollarcent Een ets, die een jaar geleden voor 35 dollarcent in New York werd gekocht, blijkt een zeldzaam werk van Rembrandt t» zijn, waarvan de waarde, volgens de elfenaar John Gallaccl, op 2.500 dollar wordt geschat. Het is een zeldzame tweede efdruk van „De Graflegging". Toestand Eisenhower: goed De geneesheren van president Eisen hower hebben medegedeeld, dat de tóe- stond van de patiënt goed is. De gisteren plotseling optredende vermoeidheid was van voorbijgaande aard. Er hebben zich verder geen complicaties voorgedaan. Werelddierendag Jaar, zeide hU, hebben zich in Indonesië gebeurtenissen voorgedaan, welke de voortzetting van vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen zo goed als onmogelijk hebben gemaakt. Zes wekpn geleden kwam er een nieuwe In donesische regering, die hoop wekte op een andere politiek, hetgeen door Neder land werd begroet met opluchting ei hoop. De nieuwe Indonesische regering gaf blijk van haar bereidheid om enkele punten van wrijving uit de weg te ruimen en een gezamenlijke poging te doen een duurzame verbetering der betrek kingen. Een bespreking zou belde partijen nopen oude grieven op te rakelen, waar voor de V.N. geen oplossing hebben. Dat de V.N. zouden trachten één land te helpen om een deel te krijgen van het grondgebied van een ander land. Is voor Nederland onaanvaardbaar. Er zijn be sprekingen tussen beide landen nodig en deze zullen worden gehouden over een groot aantal levensbelangen van belde De souvereiniteit over Nieuw Guinea moet tenslotte beslist worden door de bevolking zelf. Elk debat in de V.N. zal onvruchtbaar blijvén. Namens Indonesië herinnerde minister Anak Agoeng Gde Agoeng aan de A.A.- conferentie te Bandoeng en zeide, dat Indonesië de oplossing zoekt dóór mid del van onderhandelingen. Aiistralië plaatste zich vierkant achter Nederland. Na afloop zeide minister Luns op een persconferentie, dat Nederland en Indo nesië de geheime besprekingen te 's-Gravenhage en Djakarta zouden open baar maken en dat er aan beide zijden goede wil was getoond. „Leven als kat en hond" geldt in de menselijke verhoudingen als uiter mate ongeriefelijk. Ten onrechte, zoals uit deze, aan de Dierendag gewijde foto blijkt. Het is mogelijk een zodanige „ontspanning" tussen beide diersoorten te bewerkstelligen, dat de boxer vergeet bokser te zijn en de kat, kattig! Waarschijnlijk ligt dat aan het gebrek aan rede van deze schepselen, die noch voor haat, npch voor nijd een verklaring hebben en het dus maar nemen zoals het is. Misschien zal een krant in het rijk der dieren op „mensendag" een foto van altijd kijvende zonen en dochteren van Adam en Eva publiceren. En er dan bij zetten, dat zoiets aan redelijke overwegingen is toe te schrijven. Zo leren mens en beest van elkaar! Volgend jaar wordt de bouw aan besteed van het ziekenhuis van di Vrfje Universiteit te Amsterdam dat zal verrijzen aan de westelijke zijde van het nieuwe V.U.-complex, ontworpen op een terrein van 12 ha gelegen aan de Amstelveenseweg en de Verlengde Parnassusweg i de hoofdstad. Voor de bouw va dit ziekenhuis (700 bedden, 1 etages) denkt men vijf jaar nodig te hebben; daarna wil men over gaan tot de bouw van het univer siteitscomplex. Voor nadere bijzon derheden over deze grote plannen der V.U. verwijzen wij naar pag. 2 van dit blad. Advies van SER inzake loonvorming (Van onze parlementsredactie) De SER heeft gisteren aan ministei Suurhoff een advies aangeboden over hei toekomstige systeem van loonvorming. Uit dit advies, waarover wij enige weken geleden reeds uitvoerig hebben bericht, blijkt dat de meerderheid van de SER zich op het standpunt heeft gesteld, dat er per bedrijfstak een vrijere loonvorming moet komen. Daarbij gaat de Raad uit van de gedachte dat het bedrijfsleven de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming draagt. De SER adviseert de regering tot: 1. het opstëllen van alge mene loonrichtlljnen, waarin bepaalde looncoijfers en belangrijke primaire ar beidsvoorwaarden worden genoemd, met de mogelijkheid dus, dat de lonen per bedrijfstak variëren; 2. de Instelling van een loonraad die ln de plaats moet ko men van het College van {Rijksbemiude- laars; 3. het streven naar evenwicht tus- lonen van de overheid en van het vrije bedrijfsleven: 4. het strafbaarstellen van afwijkingen van de bindende loon- overeenkomsten. De SER is van mening, dat ondanks de vrijere loonvorming er toch coördinatie moet zijn tussen de lonen m de verschil lende bedrijfstakken. Over vele punten was de SER verdeeld. De regering zal zich nu over het loonsysteem moeten be raden. Ongetwijfeld zal zij dit doen als het rapport van de SER over de loon-- politiek op korte termijn is aangeboden. Nieuw Ambonnezenoord in Capelle Bewoners uit volle kampen (Van een onzer verslaggevers) Zoals men weet, ligt het in het voorne van de regering om te Capelle aan den IJssel een nieuw woonoord voor Am- bonnezen te bouwen. De bevolking van dit woonoord wordt aangetrokken uit de verschillende over volle woonoorden, elders in het land. t is de bedoeling om gelijkgezinde bewoners bij elkaar te laten en, op basis .n vrijwilligheid de woonoorden, die ■erbevolkt zijn, o.a. te Barneveld. te ontlasten. De bouw van dit woonoord dient nog m aanvang te nemen. De besprekingen over de aankoop van de grond zijn ten einde. De gemeente- van Capelle ging er gisteravond mee accoord. Soekarno's partij steeds sterker Zestig procent van de stemmen nu geteld DE INDONESISCHE VERKIEZINGEN BLUKEN, nu ongeveer zesüg procent van de stemmen geteld zijn, een grote nederlaag te brengen voor de voornaamste regeringspartij, de Masjoemi. De Partai Nasional Indonesia staat aan de kop en nu er van buiten Java steeds gunstiger cijfers voor de P:N.I. komen, vraagt men zich af of deze misschien nog de absolute meerderheid zal kunnen verwerven. Zo ver is het op het ogenblik niet en voorlopig schijnt het dat zij aangewezen zal zijn op steun van de communisten of een andere grote groep. Hedenochtend was de uitslag van 22 millioen stemmen: RNI 6.986.718, Nahda- toel Oclama. een radicaal-Mohamme daanse partfj 5.220.434, communisten 4.948.550, Masjoemi 3.978.422. Men acht het nu reeds bijna zeker, dat oud-premier Ali Sastroamidjojo begin volgend jaar een nieuwe nationalistische regering zal vprmen. Hij is de lijsttrekker en kan de öitslag beschouwen als een persoonlijke overwinning. Ook al zou hij geen communisten in zijn kabinet opne men, toch verwacht men, dat zijn be wind pro-communistisch zal zijn, omdat zijn programma parallel loopt met dat der communisten. De communisten heb ben heden aangedrongen op een „demo cratisch front" van P.N.I. en hun partij. De Nahdatoel Oelama, die weifelt tussen rechts en gematigd links, kan nu een be langrijke rol spelen. In Madloen, waar de communisten na jaar 1948 een opstand ontketenden, be haalden deze 300.000 stemmen of tien maal zoveel als de andere partijen. De commandant van Oost-Indonesiè, kolonel Warouw, heeft iedere bekendma king van de uitslagen verboden en de mededelingen der stembureaux aan de be voegde autoriteiten moeten eerst door de veiligheidsorganen worden goedgekeurd. In Makassar of de naaste omgeving zijn verscheidene stembureaux door ben den ln brand gestoken. Deze maakten de Sir John Harding op Cyprus aangekomen Wordt Makarios ge deporteerd De nieuwe gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk Sir John Harding, heeft gisteren zijn ambt aanvaard. Zijn eerste regeringsdaad was een waarschuwing aan aartsbisschop Makarios, de leider van de Enosis (aansluiting bij Grieken- land)-beweging, dat hij zal worden gede porteerd wanneer hij voortgaat de eilandbevolking tegen het Britse bestuur op te zetten. De nieuwe gouverneur heeft de bevoegdheid de noodtoestand in te stellen indien hij dit nodig acht. In eerste Instantie zullen orde en ru6t moeten worden hersteld, voor men kan overga&n tot hervormingen op sociaal en economisch gebied, zo verklaarde Sir John. In de derde plaat6 kunnen even tueel besprekingen worden gevoerd over de constitutionele en politieke ontwikke ling van het eiland, echter op basis van de voorstellen van zijn regering tijdens de jongste Grieks-Turks-Engelse confe rentie in Londen. De 44-jarige Rotterdamse arte J. B. A. T. is heden aldaar veroordeeld tot een week gevangenl66traf en zes maanden in trekking van het rijbewijs, wegens het onder invloed van 6terke drank besturen arts beriep zich op hei gebruik vai^Prfrritine en luminal. Salzburg raakt inkomsten kwijt De op één na, grootste werkgever van Salzburg in Oostenrijk, het Ame rikaanse leger, gaat de stad verlaten. Dit bete kent, dat ruim 5000 Oos tenrijkse burgers zonder werk komen. In de vierde stad van Oostenrijk waren 17.000 Amerikaanse soldaten gelegerd. Thans zijn er nog enkele honderden over en ook die maken aanstalten het land te verlaten. Met hun ver trek verliest de stad bijna één vijfde van zijn totale inkomen. Men zeide van Salzburg, dat het voor een maand een metropolis was, en de overige elf maanden een dorp. Maar de komst uan het Amerikaanse le oer bracht hier uerande- Salzburg is nu in haar verleden, teruggevallen, hoewel vele Amerikaan se soldaten zich de Stad zullen herinneren als een van neonreclame, moder ne verkeerslichten en met een algeheel modern as pect. Thans z\jn 2600 kamers, die vroeger door Ameri kaanse soldaten toerden gehuurd, vrijgekomen en het verkeer over de Salzach rivier is een fractie, van toat het vroe ger geweest is. Men kan thans weer hotelkamers krijgen zonder maanden van tevoren te bespreken en de prijzen in de res taurants gaan weer, zij het langzaam, naar bene den Tien Jaar lang was Salzburg het hóofdkwar- i het Amerikaanse n Oostenrijk. In «tuu c. provincie werden ongeveer jaarlijks 25 mil lioen dollar uitgegeven Hiernaast werd nogmaals 20 millioen besteed aan de bourn van het kamp Roder. Het kamp bevatte 440 appartementen en het leger bouwde nogmaals 300 appartementen in Salzburg en huurde een andere 1000. Bij het afkomen van het staatsverdrag was kamp Roder juist voltooid. Amerikaanse deskundigen zien het als een ideale huisvesting voor het nieuwe Oostenrijkse le ger. In Oostenrijkse rege ringskringen is men daar echter niet zo enthousiast voor. daar de helderwitte wasserij de Oostenrijkse soldaten een verkeerde Indruk van het soldaten leven zou geven. Zij zul len in elk geval hun eigen kleding zelf dienen Anderen spreken er over het kamp in te rich ten als een Europees sportcentrum, een alumi- niumfabriek of een uni versiteit. Van de zijde van Salzburger bioscoop exploitanten worden ern stige bezwaren gemaakt tegeh het voornemen, de kampbioscoop in gebruik te stellen. Terwijl Salzburg bui tengewoon hoge huren trok van de 3000 dames, die om het kamp heen- zwierven. werd het Ame rikaanse leger hier toch voor aansprakelijk ge steld. JOHANNES VAN DER LUBBE uit Amsterdam zal trachten het beruchte proces van de Rijksdag brand te doen heropenen, om de naam van zijn in 1933 beschuldig de broer Marinus van der Lubbe te rehabiliteren. De overeenkomst met Amerika Inzake atoomenergie (Van onze parlementaire redactie) Het tweede Kamerlid de heer C. J. N. M. Ruygers (PvdA) heeft mede namens 21 fractiegenoten een verzoek Ingediend om de overeenkomst betreffende het niet militair gebruik van atoomenergie, op 18 Juli j.l. te Washington tussen Nederland °n de Verenigde Staten ondertekend, aan de uitspraak van de Staten-Generaal te onderwerpen De overeenkomst Is te beschouwen als de vervulling van een belofte, die presi dent Elsenhower twee jaar geleden deed. toen hij in een rede voor dj V.N. zei, dat de Amerikaanse kennis en ervaring in zake vreedzame toepassing van atoom energie ter beschikking zou komen van de gehele wereld Nederland wordt er door in staat gesteld een kernreactor te bouwen en krijgt, om deze reactor con tinu ln bedrijf te houden, voldoende hoe veelheden splijtbaar matertaai. oproepbrieven bult. In allerijl zijn nood- stembureaux ingericht, doch slechts 30 procent der kiezers kwam op. Op 29 Sep tember was er een schietpartij tussen het leger en een bende bij Boengoro, doch de troepen leden geen verliezen. In Pare Pare verliepen de verkiezin gen vlot, doch buiten de plaats werden enkele bureaux ln brand gestoken, J3iJ Talakasi doodde een dessawacht drie ban dieten. Bij Enrekgny iK een auto met kiezingsmateriaal overvallen. HIerbtj den twee personen vermist en vier omge komen zijn. De laatste cijfers voor West-Java zijn: Masjoemi 1.834.687; PNI 1.501.440; corr nisten 693589; Nahda'oél Oelama 646.558, socialisten 199 109; Partai Sjarlkat Islam Indonesia 283 617. Voor Ooot-Java: Masjoemi 1-054.417; PNI 1-925.102; communisten 2 073.547; N. Oe 2.791.145. Het kabinet-Harahap zal 7 dezer verklaring afleggen. Het PNI-blad Soeloeh Indonesia schrijft, da: de vier grote partijen over de geringsvorm zullen beslissen. Dit legt zware verantwoordelijkheid op de PNI opi de krachten te bundelen en te verwijde ren, wat haar bevlekte. Merdeka, eveneens van de PNI, dringt aan op aftreden der regering. De onaf hankelijke Blntang Timoer acht zowel een samenwerking van de PNI met de com munisten mogelijk als een ommezwaai naar rechts voor een coalitie met Masjoe mi en Nahdatoel Oelama. Doeta Masjara- kat. die dicht bij de N. Oe staa:. merkt op, dat de uitslagen soms een bijbedoeling hebben en verre van volledig zijn. Zij bie den nog geen houvaot voor het eindresul- De Nieuwsgier ziet in de uitslagen eer blijk van voorkeur voor het eigen Indo nesische en een afkeer van het nieuwe vreemde. TWEE DODEN OP DE WEG Drank, wildheid vijanden van veilig verkeer drie personen A Bij een aanrijding op de hoek Weimar- straat-Noorderbeekdwarsstraat In Den Haag zijn gisteravond drie personen gewond. Een personenauto, bestuurd door de 21-jarige militair A. P. N. de J. Nunspeet, stak, komende uit de Noorderbeekdwarsstraa! J met onverminderde snelheid de Weimarstraat over, met als gevolg dat motorrijwiel, dat voorrang had, werd aangereden De bestuuder van de motor, de 47-Jarige B. van de W. uit de Bennekomstraat en zijn achtjarig dochtertje moesten met in wendige kneuzingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn vrouw werd voor snijwonden ter plaatse behandeld. Op de Zuiderweg te Hoogkerk (G.) reed een personenauto met zes Inzitten den ln volle vaart tegen een boom. De bestuurder, de 58-jarige aannemer H. O. uit Noordbroek, die bovendien enige glazen sterke drank zou hebben gedron ken, was op slag dood. Drie der in zittenden* H. B., J. W. en H. D. werden ernstig gewond. De andere twee liepen lichte verwondingen op. Toen de melkende boer K. uit N a a r-» den vanochtend met zijn wagen bij een klant wegreed, bemerkte hij niet, dat het 3-jarig zoontje van de familie Van Eijden te Naarden zich aan de laadbak had vastgegrepen. Het kind kwam te vallen en werd door het linker achterwiel over reden Het kind was op slag dood. EÉN MAAND VOOR DRONKEN CHAUFFEUR Met het catastrofale ongeluk in de Haagse Veenestraat voor ogen eiste de officier van Justitie te Haarlem twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar In trekking van het rijbewijs tegen een Haarlemmer, die nadat hij vele glazen bier en cognac had gedronken. In zijn auto stapte en op de Turfmarkt een wiel rijder aanreed. Verdachte verdedigde zich door te zeggen, dat hij niet kon remmen doordat „zijn klomp brak". Niettemin veroordeelde de rechtbank hem tot een maand en drie Jaar intrek king van rijbewijs met bovendien een schadevergoeding voor de fietser. Het aantal doden in het verkeer in October bedraagt thans zeven. Oude schipper door jongens neergeslagen De 74-jarige schipper W. Tuyl uit Huls- sen (G.) werd dezer dagen door twee jongemannen, waarvan één gemaskerd, staande gehouden, die hem toeriepen: „Je geld of Je leven" en hem tegelijk een stomp ln zijn gezicht gaven. De man raakte be wusteloos en toen hij bijkwam, bleek zijn portemonnale met 85 gulden te zijn ver dwenen. Daar de man echter de vermoe delijke daders even tevoren ln een café had gezien, kon hij een nauwkeurig signa lement opgeven. De politie slaagde er gisteren ln de twee daders, de 20-jarige S. S. en de 22-Jarlge H. M.. belden uit Huissen, (e arresteren. Het geld was voor het grootste deel nog ln hun bezit. Australië begeert ons Nieuw-Guinea niet De Australische premier, R. G. Menzies, heeft in het parlement te Canberra ont kend, dat Australië van plan ls te streven naar een Australisch beheerschap over Nederlands Nieuw-Guinea. Australië blijft het Nederlandse standpunt steunen en ontkent, dat er enige werkelijke grond bestaat voor Indonesiës eis. Australiës politiek is onveranderd en zal onveran derd blijven, zeide hij. De hoofd-ultvalsweg westelijk van Utrecht komt volgend jaar gereed. De thans zeer drukke rijksstraatweg langs de Oude Rijn is dan voor bet verkeer van geen betekenis meer. Moordpartij in Kroesjlsjef over Frans V.N.-besluit In Frans Marokko zouden opnieuw ongeveer honderd mensen zijn ver moord door nationalistische Berber stammen, aanhangers van ex-sultan Ben Joessef (op Madagascar). Franse versterkingen met pantserwagens bevinden zich thans aan de Spaans Marokkaanse grens en in het Mid den-Atlasgebergte, waar de moord partij Zondag jl. plaatsvond. Vanuit de twee gebieden, honderd ki lometer van elkaar verwijderd, worden waarschijnlijk nauwe contacten onderhou den met Spaans Marokko. De automati sche wapens, waarover de benden be schikken zouden uit dat gebied afkomstig zijn. De Spaanse Hoge Commissaris ln Tetuan, generaal Valino. heeft echter alle Spaanse steun aan de nationalisten ont kend. Ook in het Rifgebergte werden Franse posten bestormd In de Midden-Atlas, 150 km ten oosten van Fez. hebben Franse vliegtuigen en tanks bij Immouzer-des-Marmoucha en kele duizenden Moorse stamleden be stookt. Deze plaats werd Zondag door de benden ln brand gestoken en geplunderd Een deel van de Europese bevolking en het Marokkaanse garnizoen werd in het nachtelijk duister uitgeroeid. In een ander deel van Frans Noord- Afrlka. Algerije, zijn tien Fransen er» Fransgezinde inheemsen door terroristen vermoord. Eén Fransman werd ontvoerd. Zoals bekend, is de Algerijnse kwestie op de agenda van de Asscmblée der Ver Naties geplaatst en heeft Frankrijk uit protest daartegen haar delegatie naai Parijs teruggeroepen. De Britse minister Macmlllan. die naar Londen terugreisde, verklaarde verheugd te zijn dat Frankrijk zich geheel uit de Ver. Naties heeft terug getrokken. Kroesjtsjef. de secretaris-generaal van de Russische communistische parllj. ver klaarde in een Interview met de Prawda dat de Noordafrikaanse volken de morele steun van de Sowjetunie hebben in hun Frans Marokko streven naar nationale bevrijding. Hij voegde hieraan toe er van overtuigd te zijn, dat Frankrijk een correcte oplossing zal weten te vinden. Naar men aanneemt, heeft hU deze gematigde verklaring afge legd om de Franse premier Faure er toe te bewegen, z()n voorgenomen beioek aan Moskou in de tweede helft van deze maand niet uit te stellen. HET WEER~IN EUROPA £0 2 rilÜ *1 li 14 S- T. *3 Stockholm Oslo Kopenh. A'dam nevel ZW 5 windstil W 2 ZZO 4 13 1 15 3 14 Londen Parijs Bordeaux geh. bew. windstil windstil windstil N 4 14 1 14 0 17 1 21 16 Cenève Zürleh zw. bew. regen mist NW 4 windstil ONO 2 22 0 16 0 Berlijn Frankfort Münchcn nevel nevel Z 2 windstil windstil 20 0 18 0 16 7 Innsbruck Rome Majorca nevel half bew! licht bew. windstil windstil OZO 2 NO 3 19 0 21 0 24 0 22 0 24 0 WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Langs de kust enkele buien. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen drong aai weer. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind en Iets Y7 hogere mlddagtemperaluron. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 6.48—18.13. Maan op 19.52, onder 11.40 uur. Op 8 Oct. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1