Blad VROUWEN SCHILDEREN Daar komt de bruid Advertentie van1400 pagina's en ons HUIS Dwergsinaasappeltje Wij zijn allen zondaars NIEUWE 1EIDSCHE COURANT werk van elf kunstenaressen „VROUWEN SCHILDEREN" dat is de titel van een ten toonstelling die tot 20 November wordt gehouden in het Gemeente museum van Arnhem. Elf vrouwen tonen daar haar werk en van die elf zijn er al vier overleden. De jongste van de nog levende exposanten is 64 jaar, nl. Charley Toorop. De oudste is 86 jaar, nl. M. P. v. Regteren Altena. Men kan het dus geen jonge kunst noe men in Arnhem, eerder levenswijze kunst. Met de Nederlandse schilderessen wil ik beginnen omdat die het hoogst in aantal zijn. In enkele kabinetten op de eerste ver dieping van het Arnhemse museum hangen werken van de zgn. Amsterdamse Joffers. Dat is geert scheldnaam, doch veeleer een ere-titel. Die Amsterdamse Joffers waren tijdgenoten en vriendin nen. Bij alle verschil in schilderwijze, waren ze ook wel richting genoten; allen waren echt 6choonheid-dronken. Maar hoe zal het nu eigenlijk Het huwelijk van de 15-jarige prinses Virginia Ira Fürstenberg met de 31-jarige prins Alfonso Hohenlohe Langenbürg, dat de vorige week in Venetië werd vol trokken, heeft niet alleen in de stad zelf veel belangstelling ge trokken. Een groot aantal kranten, uit Engeland vooral, heeft verslag gevers gezonden om van deze ge beurtenis een mooi verhaal te schrijven want, nietwaar, voor een sprookjeshuwelijk als dit wordt gaarne een plaatsje inge ruimd op de voorpagina. MEVR. VAN REGTEREN ALTENA is niet direct met het beste werk verte genwoordigd. Een enkel stuk slechts herinnert aan haar goede tijd, toen ze met soms fraaie Vermeer-tinten wist te verrassen. Ket kleurgevoel was trouwens altijd haar sterkste zijde. In later werk heeft ze iets van het realisme van vroe ger losgelaten en is ze heel erg zwak in de vormbeheersing geworden. BETSIE WESTENDORP-OSIECK toont beter werk. vooral die uitnemende aqua rellen, vlot en bewegelijk, fraai var kleur, speels soms. Een vrouw met durf zou men kunnen zeggen. Niet brutaal, maar wilskrachtig en levenslustig. JACOBA SURIE is een der toonaan gevende Amsterdamse impressionisten geweest. Haar werk is niet zo optimis tisch, meer naar het verstiltj-tragische toe, in veelal donkere, maar zuivere tinten. Wat zij zocht was de sfeer, wat zij schilderde was de binnenkant. Een geniaal doek als „Het zieke meisje" b. i expressie, die di rhiedenis. ANS V.D. BERG is naast haar een vrij zwakke verschijning, die wat worstelde met haar kleur ei wie eigenlijk het zeer gevoelige element aantrekt. Van haar maakte Jacoba Su- rie een knap portret, dat ook op de ex positie hangt. NELLY BODENHEIM is bij jong en oud misschien wel het bekendst. De jongeren genieten nog wel van haar talrijke illustraties in kinderboe ken en de ouderen weten zich die il lustraties nog heel goed te herinneren. Het is bijzonder bekoorlijk en echt op het kind ingesteld tekenwerk, waar van er op deze expositie verschillende orginele tekeningen zijn te zien, o.m. een hele serie voor „Handje plak". Ook zijn er kinderboekjes. JO BAUER-STUMPFF weduwe van de bekende schilder Marius Bauer, toont in haar later werk, ondanks haar 82 jaren, meer tot een lente-stemming te komen. Het is alles veel lichter en moderner geworden, zachter ook van tint, met iets Franse inslag. COBA RITSEMA heeft de laatste 15 jaren niet meer geschilderd en van haar hangen er dan ook de vroegere grote doeken, die zo'n beetje Breitner-invloed hebben. Alles is breed geschilderd en sterk van uitdrukking. LIZZY ANSINGH is dan de laatste van die Amsterdamse Joffers. Zij kreeg haar bekendheid vooral door de poppenschil derijen. In Arnhem zijn het echter niet alleen poppen. Het merkwaardige is dat een van haar laatste werken met een Japanse pop beslist niet sterk is van compositie en kleur. Prachtig is het por tret dat ze van Coba Ritsema maakte. Monumentaal haar grote doek naar Lu cas 10:40. de eten-bereidende Martha. Eerlijk gezegd vind ik het jammer dat er niet meer van die vroegere poppen- 3ntereóóante expoóitie in cArnhem schilderijen zijn, want daarin lag toch haar kracht. Die ,fijne intimiteit, dat speelse spel der poppen, diepzinnig soms, altijd boeiend. CHARLEY TOOROP is de Ned. schil deres. die niets met de Amsterdamse Joffers te maken heeft. Zij mist he> vrouwelijke in haar werk, het vrouwe lijke dat juist aan de kunst der Amster damse Joffers zulk een charme verleent. Charley Toorop is stoer, hard, sensueel, maar altijd eerlijk. Voor haar Is een aparte zaal ingericht en de collectie die hier bijeengebracht werd, is uitzonder lijk goed te noemen. Het opvallendst is wel het verschil in de twee zelfportret ten, één uit 1932: fel, onverzettelijk, hard en brutaal; één uit 1954: milder tint. wel onverzettelijk maar niet hard meer. eerder verward. Die milde re stemming is trouwens op meer van haar latere schilderijen merkbaar. Ook zij is naar een lentesfeer toegegaan, zonder iets af te doen aan die enorme expressie, die soms wel eens iets een maniertje had, maar soms ook door de koude nuchterheid heen iets van gevoelig hart deed verraden. Appelen met gehakt gevuld Volgens de Engelsen houdt men door een appel per dag te eten de dokter van de vloer. „An apple a day keeps the doctor away", zeggen ze dan. Wy voor ons laten dat gezegde maar voor wat het is, maar het is een feit, dat appels een waardevolle by- dra se in de vitaminen- en mineralenvoor- aiening kunnen leveren. De vitaminen bevinden zich zowel onder als in de schil. Daarom kan het iets voor hebben de appel met schil en al te eten, mits u hem goed afwast. Het vitamine C- gehalte van de appel hangt oj. af van de hoeveelheid licht, die de vrucht heeft gehad tydens de groei en van hetgeen wy er mee doen na de oogst, dus van het bewaren en Wordt de appel in koelhuizen bewaard, dan gaat er heel weinig vitamine C verloren. Veel minder dan by opslag in huis, waar mee bovendien veel zorg gepaard gaat. Al zyn appels ook gezond, de plaats van groente kunnen zy in het menu niet innemen. Geeft u appelmoes of gestoofde appelen by de warme maaltijd, laat er dan ook een schaal met groente of een groentensla op tafel ver- Voor appelen met gehakt gevuld heeft u nodig: 4 middelmatig grote appelen, 250 g gehakt, een kleine ui, 50 g ontbijtspek, een klontje boter of margarine, zout, desge wenst peper, nootmuskaat en/of kruidnagel. De appelen wassen en er een kapji afsnijden. Het klokhuis uit de appelen nemen en het grootste deel van het vrucht vlees, zodat een stevig bakje overblijft. Het vruchtvlees, dat uit de appel gesneden is, fynhakken evenals de schoongemaakte ui. De ui in de boter of margarine licht bruin bakken. Het gehakt, zout en desgewenst specerijen toevoegen en het geheel met het deksel op de pan nog vyf minuten stoven. De uitgeholde appelen vullen met het gehaktmengsel en bedekken met een plakje ontbijtspek. De appelen in een vuur vaste schotel of pan zetten. Een weinig water er om schenken, de schotel of pan sluiten en de appelen in ongeveer 20 minu ten gaar laten worden. Deze gevulde appelen geven by aard appelen en een groente als bieten, rode kool of prei. KATHE KOLLWITZ is de Duits! fische kunstenares, die leefde Kollwitz. Maar het is zo jammer dat 2 heel haar kunst heeft doortrokken ihl een soms sterk opgeschroefd sociaal element. Ze zocht de zelfkant samenleving op, zoals b.v. in de haven kroegen van Hamburg. Het was m.i. geen noodzaak meer voor haar kunst, maar zelfbevrediging. Net zo goed als de verbeelding van die moederhartstocht bij het dode kind. Het is voor mij al tijd een beetje op de spits gedreven tragiek, hoe zeer ik grafisch het werk van Kat he Kollwitz ook bewonder. Het is uitzonderlijk knap en suggestief. Maar de tendens is zo uitzichtloos. SUZANNE VALADON is dat niet in haar werk. Alhoewel het moeilijk is deze schilderes (die leefde van 1867— ergens or.oer te brengen, zou ik haar bij de expressionisten willen re kenen. En dan wil ik gelijk zeggen dat de zaal met werken van Valadon mij het hoogtepunt van deze tentoon stelling is. Het hoogtepunt omdat Su zanne Valadon èn geestelijk, èn tech nisch, èn artistiek boven al die andere exposanten uitsteekt. Er zijn critici die het werk van haar thans 72-jarige zoon Maurice Utrillo belangrijker vinden. Voor mij is de moeder veel oprechter, veel sterker ook in coloriet. In brede, karakter te vangen. Haar grote doek ..Blauwe kamer" b. uitdagende vrouw, is kracht die men eigenlijk niet bij een w. en zeker niet bij een Frangaise, verwachten. En dan die prachtige volkse naakten me'. om .een 1 Jos de Gruyter te gebruiken eigenaardige schoonheid van een soort plebejisch classicisme". Het werk van Suzanne Valadon is van een directheid, die zelfs Charley Toorop niet wist te bereiken. Dat is dan in het kort een overzicht in de expositie „Vrouwen schilderen" het loont de moeite eens een mid- huis", die gegev zal worden van 17 tot 22 October op de volks- hogeschool ..Overcinge" fcels te Havelte (Dr.). Het is - Mevrouw gedachtenwisseling over Nort te Den Haag zal „Ons huis is te klein emene inleiding Voorts werken nog cursus houden en schillende dames wakker wil roepen of e heer h. v. Leeuwen, heren aan deze c verlevendigen. Daarom architect te Rotterdam, mee. Gehoord: Orb dat de N.V. Organon crème in de handel heeft gebracht die zowel 's nachts als overdag gebruikt kan worden. De naam is Endocil en de crème bevat noch oestrogeen, noch androgeen hormoon, doch hor monen. die geen onaangename werkingen hebben. Gezien: een stola, waarvan de franje ni« bestond uit uitgerafelde uiteindei maar uit lussen, vervaardigd va heel smal genaaide bandjes va dezelfde stof. Gelezen: in Mode-nieuws", dat de Westduitse textiel-industrie bezig is met het vervaardigen van een honderd pro cent synthetisch weefsel, dat bestaat uit celwol (42%) en perion (58%). Men sou daarmee kunnen bereiken dat de soepele stof zich leent voor het vervaardigen van modieuze ja ponnen. terwijl die stof toch voor de winter voldoende warmte biedt. He'. latsle zelfportret (uit 1954) van Charley Toorop, thans ge ëxposeerd in het Gemeentemuseum te Arnhem op de tentoonstelling „Vrouwen Schilderen". Een Londense leerling-journalist heeft de moeite genomen om de verslagen van acht verschillende kranten met elkaar te vergelijken. De uitkomsten waren ver rassend, want vrijwel geen enkele (Engelse) krant bleek precies op de hoogte te zijn van de oorzaak, waardoor prinses Ira te laat was verschenen op haar eigen bruiloft, zo lazen wij in de Manchester Guardian. Hoeveel minuten was ze over tijd? Volgens de kranten, in alphabetische volgorde van A tot en met I gerang schikt (veiligheidshalve had de leerling journalist de namen van de kranten maar A 70 minuten B 55 minuten C 55 minuten D meer dan een uur F een half uur G een vol uur H 63 minuten Hoe kwam het, dat ze zo laat was? Volgens krant A: er moest op het laatste nippertje nog allerlei aan haar bruidsjapon gedaan worden. B Toen Ira wakker werd, mom pelde ze: ,Jk kom te laat voor mijn bruiloft. Wat zal dat een grap zijn". C „Waarom ben je zo laat?'' i vroeg iedereen. Zij glimlachte ge- i heimzinnig. D „Er waren veel fotografen die foto's van me nemen I wilden. En mijn kapper is in het water gevallen, en de bloemen arri veerden niet op tijd". E „Ik haast me niets. Wanneer ik te laat wil komen, dan kom ik te laat. Laat ze maar wachten". F Zij stond er op dat de fotografen foto's van haar zouden nemen voor dat ze naar de kerk ging. G Het kwam door moeilijkheden met haar bruidsjapon en haar kapsel. H „De fotografen hielden me zo lang op". I Een journalist en de kapper van de bruid vielen in het i door een ongelukkige manoe bij de landingssteiger. dagje in het Gemeentemuseum Arnhem door te brengen. Al was het| alleen maar om de twee topfiguren: Su- e Valadon en Charley Toorop. Zij hebben het overtuiger.de bewijs gele verd, dat vrouwen ook op kunstgebied iets te zeggen hebben. Corn. Basoski. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Volgens krant A: Monsieur Alexan dre, de bedrijvige kleine Parijse kap per, dribbelde achter haar aan om nog een laatste hand te leggen aan het kapsel. Hij boog te ver voorover en tuimelde het water in, een vrou welijke fotograaf in zijn val meesle pend. Maar volgens krant B was het zó ge gaan: „Prinses, prinses." riep Alexan dre, „ik ga met u mee in de gondel". En hij viel in het water. „Prinses," Jilde een vrouwelijke fotograaf, „kijk eze kant eens op." En ze viel in het Krant C: De kapper van de bruid viel in het water toen hij op weg was naar de plechtigheid. D Zie boven. E „Prinses." riep Alexandre, „ik ga met u mee in de gondel om uw kap sel helemaal in orde te brengen." „Dat doet u niet," zei prinses Ira. Hij stapte naar beneden waar de gondel geweest zou zijn en plofte in het wa ter. Boven het lawaai uit hoorde ik het gegil van een blonde fotografe, die óók in het water viel. F De Poolse gravin Growonski raak te zo .opgewonden dat ze in het ka naal viel. G Het waren twee foto grafen, een ervan was een meisje. H. Twee gasten, een man in een jacquet en een vrouw in een zijden japon. I zie boven. Hoe gedroeg de bruid zich in de kerk? A Ze zat te giechelen onder haar sluier. B Ze glimlachte aan een stuk door. H Ze gedroeg zich uaardig: kalm, koel, glimlachend. G Ze was zeer beheerst, schoon en stralend gelukkig. Hoeveel fotografen waren er? A 90. B 250. C ongeveer 100. G meer dan 70. H 50. Wie leidde de dienst? A Graaf Strachwitz, een Franciscaner pries ter, familielid van de Hohenlohes. B Een Franciscaner monnik, Graaf Strachwitz. C Een neef van de Fürstenbergs Graaf Strachowitz, prior bij de Franciscaner monniken in Oos tenrijk. D Een familielid, hoofd van de Franciscaner orde in Rome. G Abt Strachwitz, een Oostenrijk se priester. H Abt Strachwitz, een ver familielid van Ira. Hoe antwoordde de bruid op de vragen? E Scherp, rustig en helder. F „Ja." fluisterde zij. G Ze ant woordde „Ja" op nauwelijks hoorba re toon. H Ira's Ja" was schier on verstaanbaar. Was er een orgel of een harmonium? A. B, C en G: een orgel. D een klein harmonium werd bespeeld door een maestro. H Handels „Largo" brak los uit een eenvoudig houten har- Hoeveel gasten waren er? A 250. F Iedere stad en ieder dorp heeft wel een oudste inwoner. Misschien is het beter om te spreken txin inwoonster, want de statistieken hebben uitgemaakt u kon het de vorige week nog lezen op Blad Zij) dat de vrouwen ouder worden dan de mannen. Moskou heeft dan ook een< vrouw, die met de eretitel „oudste inwoner van de stad" mag prijken. Een titel, die Lyubow Valentino va Puzhak dubbel en dwars verdient, want zij is kort geleden.... 122 jaar geworden. Ze woont al meer dan tachtig jaar in de Russische hoofd stad, trekt graag op met haar jonge vriendinnetjes, borduurt veel, wandelt, doet nog zelf haar huishoudenZe is nog nooit in haar leven ziek geweest. Wel kras, vindt u niet? de voorpagina nemen. rouwen legen beginnen met de acht» waar de grote advertentie» staan ingewyden spellen zy die i elk r ook. tal he Of het helemaal waar ia. zeggen! Maar in elk geval moet het zulke vrouwen een heerlijkheid zyn te grasduinen, in de letterlyke betekenis van het woord, in die advertentie die wy dezer dagen onder ogen kregen en die maar liefst 1400 pagina's telde! U snapt het al, dat was geen krant, maar een aanzienlijk boekwerk. Het was Ame rikaans en het was uitgegeven door de heren Sears, Roebuck en Co. in IS'ew York. Men kon het eigenlijk wel be- Wat zijn de invloeden van de veranderde eisen en inzichten op de verhouding van de woon- en werkruimten; op de keuze en de schikking van onze meubels; op het gebruik en (dus) de keuze van de kleine en grote dingen die ons dagelijks omringen? En in hoeverre zijn wij er met name in geslaagd de in deze hulp-loze tijd vereiste uiterste doelmatigheid te combineren met een stijlvolle bewoning, waar het karakter van de bewoners getrouw in is weerspiegeld? Dat zijn vragen, die zijn niet alleen huis- zal met de cursisten van naast vele andere aan vrouwen of kamerbewo- gedachten wisselen over de orde zullen komen ners welkom, maar ook woonruimte-indeling, op de cursus „Wij en maatschappelijke werk sters, woninginspectri- De ces, gezinsverzorgsters tecte verkoopsters in win- warenhuizen. welriekende bloemen binnenhuisarchi- evrouw C. Nico- laiChaillet te Emmen houdt inleidingen over de onderwerpen „Een Weijers huis vol kinderen'' zwaarlijvige folder rrkt land deze is in als Amerika vanzelfsprekend grote dat in ons land sou zyn. Als we hier iets nodig hehhen, een fluitketel of een hoed of een schooltas, dan gaan we naar de desbetreffende zaken en doen onze keus. Maar die keus is in de afgelegen dorpen en dorpjes van de Ver. Staten maar zeer beperkt, en om even naar de stad Ie gaan is meestal geen gelegenheid. Afgezien nog van het feit dat met zo'n uitstapje meestal een dag of wat gemoeid zyn. Vandaar dan die dikke hoeken, die de huis vrouw en met haar het hele gezin door bladeren en waaruit ze allemaal wel iets gading kunnen kiezen. Men kan op i formulie en invullen, dus dat is al heel een voudig. En na verloop van tyd wordt alles opgestuurd, wat men via zo'n formuliertje besteld heeft. En we kunnen ons voorstellen dat zo'n gezin het hart ophaalt aan de foto's of vrolyk gekleurde platen in dat hoek, waaruit blykt dat er badzout en hoogte- zon te bestellen is, motor-onderdelen en tuinzaden, hobbelpaarden, bonbons, hor loges. mantelpakjes, schrijfmappen, vitaniinetablettrn, verf. roestvrije wind- wysers, pantoffels, meubelen, vederlicht maar ook degelijk ondergoed, verpleeg- sterssehorten en nog véél meer! Menigeen heeft wel eens een sinaasappelpit geplant en daarbij de heimelijke hoop gehad, een boompje met heuse sinaasappels in huis te krijgen. Meestal liep dat faliekant uit. De pitten komen wel op; het worden lange scheuten met groene bladeren. Maar bloemen en vruchten? Geen schijn van kans! Dan doet de dwergsinaasappel het beter. Die bloeit al als de plant nog maar heel jong is, met zeer welriekende bloemen. Die bloei valt in Mei, tenminste, dat is wel de regel. Geef in de winter de Citrus Japonica (zo is de deftige naam) een lichte en niet te warme plaats. Ook geve men slechts weinig water. Dat wa ter moet vrij heet zijn en men moet het op de schotel gie ten. Niet op de aarde! Na een kwartier moet het niet opge nomen water weggedaan wor- W" zijn allen zondaars, uur, vindt gelooft van mij, dat er geen men sengroep meer onheil ge sticht heeft dan de volge lingen van Jezus." ken vaatkliek der vorige avond, moet alle vuile kar weitjes opknappen, waar voor mevrouw haar neus Deze verschrikkelijke be- ophaalt, dat voorwerp vroegere tijd betreft. Maar kend zijn, bijna dagelijks baar om de wondere zorg doen! M.) en dan: „Maar van God, die ondervon- ik ben een man met bui- den is. Even heeft deze tengewoon veel ervaring, briefschrijver zich laten J alle gaan in een misplaatste jaloersheid. En dat is men- dan gevuld zijn), de lui men, grillen, nukken van haar humeur moet slik- die de derde week van Sep- ken, de vernederende be- tember ons bracht, ontving, jegening van mevrouw's Uit enkele van deze brieven kinderen. De vaak voorko- schuldiging werd geuit een van de brieven, die ik in de schone zomerse dagen, ik mag toch wel constate ren, dat de meeste huis vrouwen nu geen hulp meer bekostigen kunnen? En u kunt van mij toch niet verwachten, dat ik een zó uitgebreid en in gewikkeld probleem in een zó kort bestek van alle kan- loos was ten belicht? ben de wereldbol windstreken ingetrokken, enz..." Even later heeft de heer Van der H. het over de jaren, waarin hij werk- laag selijk. Het is de strijd tus sen het boze en het goe de, die in ons aller leven woedt. Bovendien, mijnh. kwam mij zóveel verbitte ring om eigen lot, zóveel misplaatste jaloersheid te gen, dat ik me vanbinnen opeens diep ongelukkig voelde. Niet om beschim pingen, die mij persoonlijk betreffen. U mag mij uit- ^TAAROM moet dat mende onzedelijke bedoe lingen van de heer des hui zes of diens zoon. Om dan na haar dagtaak juist vóór het eten naar huis te moe ten gaan." maken voor al wat lelijk is, als dat u goeddunkt, want inderdaad, er mankeert aan mij een heleboel. Deswege zal ik alle opbouwende cri- tiek graag ter harte nemen en als u ten onrechte be- fPa.ar critiseert of scheldt, wèl dan leg ik het rustig naast me neer. Maar al die onte vredenheid, dat jaloerse gif-spuwen op de naaste zie ik in letterlijke zin als ten hemel schreiend. zo, mijnheer Van der H.? O zeker, zulke wantoe standen zijn er hoewel ik niet geloof, dat dit te genwoordig véél voorkomt maar moeten we dan generaliseren? de overbelaste huismoe der. En die belichting is in zo'n kort stukje nóg maar ten dele. En denk nu als 't u blieft niet, dat ik een voorstandster ben van om Christus' wil, of uit liefde tot de naas te. de dingen maar op een koopje doen. Dit vind gel: „Wij zijn allen zon- steunbedrag ontving als ge- T., bent u wat die kin- volg van een loonpolitiek derbijslag betreft, abuis, van de toenmalige C. H. wethouder (volgt de naam) Ee" briefschrijfster heeft die klakkeloos de Colijn- het over „Mevrouwen, die politiek uitvoerde en daar- noK steeds denken, dat het na als beloning burgemees- mensdom uit twee klassen ter werd. Wat er aan kle- bestaat: de ene die de ding via de diaconie door meisjes nodig heeft en de mede-Christenen werd be- andere, wiens plicht het is schikbaar gesteld, tart elke o™ ze te.leveren." Hè, hè., beschrijving." En dan volgt wat een bittere, schampere de hierboven geciteerde gelooft u maar ik het, nadat in blad Zij een artikel over het ver dwijnend beroep van dienst meisje gestaan had, in een volgend nummer op nam voor de boven haar krachten werkende huis vrouw in Nederland, moet de ik dan ineens hele verha len krijgen over die ego die ons allen precies die istische, uitbuiterige, luie, plaats en die taak in het schandelijk onchristelijke leven heeft toegewezen. „Mevrouwen" met haar waar we nu staan. Voelt u, die het volgende zélf geschreven hebt. nu niet het gifangeltje erin? elf kinderen. Nee. geen dienstbode. Die heeft een gewone burgervrouw uit de 3e Hollandse stand niet no dig. Wèl een vrouw uit een andere stand met veel min der kinderen, maar méér inkomen, en even verder: „Zoudt u dienstbode willen zijn? Kruip eens in dat vel letje van zo'n meisje. Komt 's morgens om 8 zedelijke mannen? Die zijn er, zeer zeker. Maar even zeker zijn er egoïstische, veel-eisende, luie, in haar daden on christelijke dienstmeisjes. Noemt u mij eens één categorie mensen op, waaronder zich geen „draken" bevinden? Van zelfsprekend verheug ik me zeer over de sociaal ver beterde positie van het dienstmeisje. Ik noemde deze in mijn artikel zelfs nog „beneden peil", wat de opmerking. Ik moet u zeg gen, dat ik nog nooit een vrouw heb ontmoet, die zó in die twee klassen (brr! wat een woord!) dacht. De sympathieke brieven, waarmee ik het volkomen eens was, waarin o.m. goe de en slechte ervaringen in dienstbetrekking ondervon den, vermeld werden, heb christelijk, daar God zelf van mij, dat er geen men- Bc in dank ontvangen, zegt, dat een arbeider zijn sengroep méér onheil ge- In een volgend stukje loon waard is. sticht heeft dan de volge- kom ik daar nog even op Wat ik mijn meisje 20 lingen van Jezus." terug, alsmede op de ont- jaar geleden gaf, was voor roerend mooie brief van die tijd normaal. Daar be- Tj1 EN citaat uit een ander een gewezen dienstmeisje, hoeflt u heus zo denigre- ■Lj re brief, waar het gaat Ditmaal echter zaten die rend niet over- te schrij- over de 5 pet loonsverho- ten hemel schreiende onte- ven. Trouwens, die ƒ18 zijn ging: „Die gnuift is de vredenheid, jaloersheid en al vrij spoedig opgelopen man, die boven de 90 in- bittere haat mij hoog en tot ik meen 40, het komen per week heeft. De kan ik, als mede-zondaar peil, waarop de lonen toen grootste lachers en bevoor- naast deze mensen staan- deelden zijn de midden- de, na lezing van hun brie- standers. Een predikants ve" niet anders verzuchten kind uit m'n vorige ker- tot Hem, die wij zo vaak kelijke gemeente, genoot bedroeven, dan: „O God, daar dubbele kinderbij- wees ons zondaars genadig. Blijkba*r een b«ter MARGARITHA deze soort kinderen dan de mij- water, zo nu er een slap giertje veel frisse lucht. Zet de plant men wat vaker wat mest (liefst oude koemest) en heel veel buiten!! En wil men dan de goudgele vruch ten zien, dan moet men met een zacht kwastje (met de top van de vinger kan het ook) het stuifmeel van de bloemen over de bloemen uitstrijken. Dat stuifmeel moet nl. op de stampers gebracht worden. Bestuiven noemt men dat. In de vrye natuur zijn er insee- die het doen. Dat is in Japan; hier Dacht u, dat een meis je, dat zó door mij zoi zijn uitgebuit, dan nu no/ steeds bij ons zou komen Verder schrijft heer: „U t>ent niet in staat ne- Mhr. T. L. Over enkele in de huid van een an- Waarom, mijnheer T., weken hoop ik over het der te kruipen" (eilacie! moet dit er nu zo venij- door u gevraagde onder- Ik moet dit n.l. door werk- nig achteraan? U eindigt werp te schrijven zaamheden, die u niet be- uw brief zo blij en dank- Dank voor de tip! M. Eens in de zeven dagen Dat is toch niet te veel, eens in de zeven dagen extra aandacht te beste den aan de nagels van uw voeten! Na het voetbad droogt u de voeten stevig af en masseert u ze met wat vette crème. Masseer vooral om de nagels heen en duw daarbij de nagel riem zoveel thogelijk terug. U moet er niet aan knippen, dan bereikt u niets anders dan een rafelig randje en dat staat zo slordig. Wanneer u de nagelriem wat vettig houdt, laten ze zich heel gemakkelijk wegduwen, het gaat vanzelf en doet helemaal geen pijn. De nagels zelf zijn zacht en week na het wassen en men kan ze gemakke lijk knippen. Doe het voorzichtig, men is zo gauw geneigd ze té kort af te knippen en dat is by voetnagels een Pijnlijke geschiedenis. Meestal komt dit kortknippen voort uit angst voor ïnge- ■"•oeide nagels en dat is natuurlijk ook :n vervelend Iets. Wanneer men de nagels niet rond knipt bij de hoeken maar gewoon recht af, heeft men minder kans op in groeien dan dat men ze in model knipt. Heeft dit euvel toch plaats gehad pro- SCUUl e) en -»_t dan i de huid te bo ren. Met een viil worden de oneffen of scherpe randjes van de nagels bijge vijld, voel even met de vingers of ze nu gladde bovenkanten hebben, denk om de nylons. die er straks weer overheen gehaald worden! Zijn de nagels extra vuil, draai dan een plukje watten stevig in elkaar drenk het in zeepwater en trek het weer terug onder de nagel. de oppervlakte als we ze eens l beetje vermooiden door er wat lak on uS"1: Het _,hoeft helemaal niet op zichtig te worden! Neem naturel-lak. die is totaal door zichtig en doet de nagels alleen maar glanzen. Of zoek een lichtrose kleur uit, dan lhken ze op kleine uitgevallen rozenblaadjes ach. wat poëtisch! Lak ze helemaal van het begin tot het eind, tot voor de bovenrand van de nagels, tot heil van uw kousen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 15