V i\ :Mens niet i meester langer van de slaaf maar machine L f 3?# Uitslag stembus Indonesië pas na maanden bekend DONDERDAG 29 SEPTEMBER 195S ..ONGESCHOOLDE ARBEID GAAT VERDWIJNEN" linister ZIJLSTRAwij mogen niet uit pessimisme leren! (Van onze sociale redacteur) JOLLEN we geestelijk de tweede industriële revolutie beter kunnen op- Li vangen dan in de 19e eeuw de eerste? Ik ben geen profeet. Maar ik ril de aandacht vestigen op onze taak: het onderkennen van het probleem, et studeren daarop, het trachten, van de Christelijk-sociale beweging uit, ,de uitdaging van de tijd" beter op te vangen, dan in de 19e eeuw ge schiedde. Met deze woorden besloot minister Zijlstra gisteren op de Chris- r.sjelijk-sociale cursus zijn beantwoording op de brede bespreking, die ge- 1-J was op zijn referaat. Minister Zylstra. die op deze cursus als ..professor" was aangeduid, had inleiding van zijn uiteenzetting over tweede industriële revolutie, die aan gang is. een terugblik geworpen op de ite dde aan het eind van de 19e eeuw nadat in enkele duizenden jaren, in voorafgegaan, er vrijwel geen ng gekomen was in het industrieel itroon. De maatschappij bleef in gebreke, op te ingen. wat een zegen had kunnen zijn. 'at ontbrak, was een sociale wetgeving, pas voornamelijk in de loop van ;uw voorzien is. De automatisering simpele doortrekking van de lyn in de eerste industriële revolutie, maar het element van de electronische «sturing van fabrieksinstallaties is een :ndamentele verandering opgetreden, dat daardoor de menselijke arbeid eer gaat verdwijnen, al zal voor intróle, reparatie en onderhoud de staf de fabriek groter worden, dan ze 5 behoeft te zijn. '2jj Geen slaat meer ch» Een gelukkig gevolg |s. dat daardoor iid^t*enp' wat de v,oek is van de moderne raaF0^"0'^' verdwijnt, omdat het simpele rerk door de machine gedaan wordt en Ie arbeid, verlost van de monotonic van Ie lopende band. zijn waarde terug- D?*ijgt. Ongeschoolde arbeid wordt meer °'eH meer overbodig. De mens is niet meer ^°"le slaaf, maar de meester van de machi- V Zo kan er een eroot geluk in deze r "gtomatisering schuilen. ge. Het grote probleem wordt de vorming n de scholing van de mensen Wat het pciale betreft zijn er nu allerlei waar- prgen, om ontsporing te voorkomen. Er meer leiding, van overheid, p.b o. en [^fok privaatrechtelijk. Er is een voltooide bciale wetgeving, een vakbeweging die bezie't op de loonvorming, zodat de voor- 1 ook naar de Het vraagstuk zal worden: de vrye tijd. Iemand zei spr.: als de arbeiders vijf dagen gaan werken, straks vier of drie dagen, dan gaan ze zuipen. Spr. gelooft dat niet. Maar alle aan dacht zal daarom gegeven moeten worden aan de vorming en ontwik keling, zodat de mens zijn taak aan kan en de vrije tijd geen vloek wordt. Spr. ziet niet in, hoe daarbij een Christelijke vakbeweging kan wor den gemist. Zij zal zich nu reeds op dit vraagstuk moeten concentreren. Is spr. te optimistisch? Moeten wij niet rekenen met het spook van het collectivisme en het groeien naar het Rijk van de antichrist? Spr.' waar schuwt er tegen, te leven uit pessi- Als men in de geschiedenis leest, vindt men, dat meermalen de angst voor de antichrist en het ko mende wereldeinde de krachten ver lamd heeft. Wij móeten de taak zien. die ons voor ogen staat en die met Ook stadsgezichten straks beschermd Ontwerp-monumentenwet bij de Kamer \fees toch veelei- &r Vers cellofaan (Van c parlementsredactle) vervanging van de tijdelijke wet monumentenzorg is thans een ontwerp- monumentenwet bij de Tweede Kamer Ingediend. Alleen door een wettelijke geling kunnen de Nederlandse ten volgens minister Cals voldoende den beveiligd tegen aantasting en v« tiging. Registers zullen worden samengesteld an alle monunlenten. die bescherming behoren te genieten. Een aantal minder belangrijke monumenten zullen niet onder de werking van de wet vallen; zij kunnen '1 (blijven) vallen onder provinciale en gemeentelijke verordeningen. i zeer belangrijke verbetering t.o.v. de thans geldende practijk is de mogelijk heid dat ook in de kosten van onderhoud rijkswege een subsidie verleend zal kunnen worden. Mede hierdoor wordt voorkomen dat een eigenaar een monu moet laten vervallen. Een en andei zal voorkomen dat aan de restauratie var m monument pas begonnen wordt wan eer het al vrijwel een puinhoop is. Ook groepen van monumenten, zgn stads- en dorpsgezichten, zullen be schermd kunnen worden. Op deze wijze het mogelijk zijn, het geheel van straat-, plein-, of grachtwand met bomen, bruggen, water etc. voor ontsiering te be hoeden. Voorts wordt het doen van op- gravingèn geregeld, omdat maar al te vaak opgravingen on ondeskundige wijze worden verricht, waardoor de schatten uit de bodem voorgoed verloren gaan. De geest ran Genere DR WORDT de laatste tijd veel sproken over de ..geest van Genè' en daarmede wordt dan bedoeld de vri delijke sfeer, die in die Zwitserse c ferentiestad heerste tussen de vertegen woordigers van Oost en West. Het merk waardige is echter, dat het scheppen var de vriendschappelijke betrekkingen op de Geneefse conferentie voor het grootste deel op rekening van de Westelijken moet worden geboekt. Het doel van de Geneefse conferentie was, te ontdekken, of de Russen woorden waar wilden maken, dat zij vreedzaam met de Wesitelijke wereld wil den samenleven. Er gebeurde evenwel iets anders, ja het f tegenovergestelde. t li j In Genève kregen "erWaara* Sowjetleiders uitzicht voornamelijk door Eisenhower, de verzekering dat zij niet behoeven te vrezen voor een onverhoedse aanval van het Westen op de Sowjet- wereld. Dit is op zichzelf een geruststel lende gedachte. Zolang de Russen van overtuigd zijn, dat zij geen overrompelende aanval behoeven te wachten, zullen zij niet spoedig ii verleiding worden gebracht zelf een rassende aanval te doen. Aan de andere kant echter stelt de wetenschap, dat de vrije wereld geen vijandige bedoelingen ten opzichte van het Sowjetblok heeft, de Russische leiders in staat, een politiek te voeren, die het Westen nog voor grote problemen zal plaatsen. De kwestie der communistische wapenleveranties aar Egypte is er één van. Nu heeft de Britse minister van buiten landse zaken MacMillan gisteren ver klaard, dat de houding, welke de Rus sen straks zullen aannemen met betrek king tot de kwestie der Duitse hereniging zal bewijzen, of de Russen al dan niet „in de gee-st van Genèvè" willen hande len. Het Westen komt met een plan op tafel, dat de Russen garanties biedt, ke zij steeds hebben gezegd te willen krijgen vóórdat zij kunnen instemmen met de hereniging van Duitsland, dat h< recht zal hebben, zich bij een militair bondgenootschap aan te sluiten. De Geneefse conferentie wordt op 27 October hervat Chr.-sociale cursus MINISTER ZIJLSTRA: Angst voor de toekomst mag onze krachten niet verlammen; eind van de wereld komt niet door collectivisme; wie twee rokken heeft. DR IR HARTEVELD: Open haringen niet somher, maar troostrijk; verder naar mede zeggenschap; van werktuig naar werkmeester. euenmln. Kan ie denken dan Farao's? Toch vreugde aanpakken als de taak, die God ons geeft in deze tijd. In zy'n beantwoording van de discussie werkte minister Zijlstra verschillende ge dachten nog nader uit. Spr. is niet be zorgd. dat er een technologische werk loosheid zal ontstaan. Op zichzelf heeft de eerste industriële revolutie die ook niet gebracht. Wel is ook daaruit een werktijd verkorting voortgekomen, al ging dat niet zonder 't werk der vakbeweging en een vermeerdering van de welvaart. Er zal ook een verschuiving optreden in de werkgelegenheid naar de verzor gende bedrijven en ook naar de geeste lijke kant. De welvaart zal mogelijk ma meer dominé's te beroepen, meer medische zorg en meer onderwijs te ge- Dat velen niet geschoold kunnen wor den, omdat hun intelligentiequotiënt te laag ligt, wil spr. niet geloven. Hij wees in dit verband op. dat de kennis van wiskunde van een HBS-er thans die van professor in dat vak 500 jaar geleden overtreft Collectivisme vreest sp: en zich groter collectivi it in het oude Egypte di ook toen het eind der komen. Wij mogen ons door deze vrees niet laten ophouden, maar de zegen aan- iipen, die ons geboden wordt. Spr. wees er bovendien op, dat de stoom ketel tot grote concentratie leidde, maar electriciteit meer spreiding in kleine heden mogelijk maakte. Met de atoom- 'rgie Is dat in nog groter mate het Ook besprak min. Zijlstra het probleem der onontwikkelde gebieden. Dit is een moeilijk vraagstuk. Maar het is een Christelijk vraagstuk van de eerste orde. Wie twee kledingstukken heeft, geve er één, leert de Heiland ons. Daar zullen op hebben te letten. En als we er straks tien hebben, geldt dat in nog veel sterker mate. Niet somber In zijn beantwoording had min Zijl stra zich aangesloten bü een gedeelte van de beantwoording door dr ir D. Harte- veld, Herv. predikant te Rotterdam- Delfshaven. die een referaat had gehou- over de geestelijke aspecten van de huidige maatschappij. Deze had er nl. uitvoerig op gewezen, dat de Openbaringen van Johannes, waar- len zich voor sommige sombere uit spraken beroept, een troostboek is, juist ook in een tijd, dat men de eindtijd meende te moeten voorzien. Wijzend op de gevaren zowel van ar moede als van rijkdom, wees spr. er op, we onmogelijk het „Onze Vader" kunnen bidden, als we niet alles in het werk stellen, voor onszelf en anderen deze uitersten te vermijden. Een maat schappelijke orde, die het blijvend of tijdelijk optreden van deze tegenstellin gen bevordert, kan door ons niet wor den aanvaard. Om de mens van werktuig weer werk meester te doen worden, zal men onge twijfeld verder moeten gaan in de rich ting van de medezeggenschap. Waa r is de man Op elke 2 mensen in de B.B. is er nog één nodig. Meer dan 160.000 nood wachters willen in een stukje van hun vrije tijd oefenen mei het moderne hulpverleningsmateriaal dat thans aanwezig is. Goede oefening vraagt echter voltallige bezetting. Een derde der functies is nog on bezet, waardoor veel materiaal staat te wachten op de willige handen van hen, die in tijd van nood practische hulp kunnen en willen verlenen aan hun gezin, hun straat, hun stad of dorpsgenoten. Wilt U die derde man of vrouw zijn Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. VANDAAG: dag dei beslissing Ernstige toestand in West-lava verontrust regering in Djakarta FTEDEN IS HET DE DAG, waarop het meerendeel van 43 millioen kie- zers, ingedeeld in 93.000 stembureaux op de 3.000 eilanden van Indo nesië stemmen zal voor het Indonesische parlement, waarbij zij de keuze hebben tussen 190 partijsymbolen op een stembiljet, dat de grootte van een dagblad heeft. Uit Tasikmalaja in het Oosten van de Preanger wordt ge meld, dat de toestand kritiek is. De eerste vice-premier, DJanoe Ismadi. I b ii.en twee dagen een datum bepaald, en de minister van binnenlandse zaken, waarop zij stemmen kunnen. Voor 29 No- Soenarjo hebben van het kabinet op- vimber wil men een stemming houden, tn dracht gekregen, zich daarheen te beg< ven om er de toestand in ogenschouw te nemen. Het is mogelijk, dat de spanning in deze sinds oude tijden fanatiek Mo hammedaanse omgeving aanleiding zal geven om de verkiezingen daar stellen. Voor het overige worden slechts in tien van de 136 onderkiesdistricten de verkiezingen verschoven. Dit zijn bij uit stek onrustige gewesten, namelijk Beng- kalis, Groot-Atjeh, Noord-Atjeh, Oost- Atjeh, West-Atjeh. Midden-Atjeh, Poso op Celebes. de Midden-Molukken, de stad Ambon en West-Soemba. Verder zijn in enkele onderdelen van de 126 andere derdistricten de verkiezingen onmogelijk. De eerste uitslagen te Djakarta zul len over twee dagen bekend zijn, de gehele uitslag van Java over een maand en die van buiten Java pas na aanzienlijk langere tijd, omdat men afhankelijk is van de verbinding tus sen de verschillende eilanden. Belangstelling De belangstelling uit het buitenland is groot. Op een persconferentie van d« nister van voorlichting waren gisteren 15 speciaal naar Indonesië gekomen buiten landse correspondenten, en men verwacht, dat hun aantal 22 zal worden. or de soldaten en politie, die tot 6 October in touw zullen zijn, en voo arbeiders in onmisbare bedrijven wordt K.L.M.-siewardess is luchimillionnair Mejuffrouw M. S. J. Kremer, werkzaam bij de K.L.M., is waarschijnlijk de eerste stewardess ter wereld, die meer dan 10.000 vlieguren op haar naam heeft staan. Zij heeft thans 10.161 uren gevlogen, een afstand van vier millioen kilometer. Vol gende week Vrijdag, de dag waarop de K.L.M. 36 Jaar geleden werd opgericht, krijgt zij daarom een bronzen penning. Gezagvoerder F. van Breemen en de radio-telegrafisten eerste klas H. Buyten- en J. J. Spanjaard, die meer dar 20.000 vlieguren op hun naam hebben i. ontvangen een gouden legpenning. Venhort Ex-Nazi's steken de kop weer op Met ruggesteun van Amerika, is West- Duitsland er weer bovenop gekomen. In de internationale politiek heeft het gezaghebbende 6tem. Als schaduwzijde geldt, dat nu ook verscheidene figuren uit de nazi-tijd weer van zich doen horen als het kan, de nazi-kop opsteken. De voormalige staatssecretaris van Goebbels, de heer Naumann, heeft door het herstel der Duitse souvereiniteit de politieke handboeien verloren, die hem door eer verordening der Britse bezetting warer aangelegd. Thans kan hij weer aan po litiek doen en hij trad op in een vergade- van de Duitse Rijkspartij. Ribben- trops vroegere ambassadeur in Parijs, Abetz, sprak op een bijeenkomst der Duitse Rijkspartij te Bochum. Een millioen overnachtingen Amerikanen ontdekten Nederland is meer dan Volendam En de Britten zitten graag in onze treinen Er is grote kans dat het aantal hotel overnachtingen van vreemdelingen in ons land dit jaar de één millioen bereikt. Vo rig jaar was het 900.000. De deviezenop- brengst zal hopelijk 200 millioen bedra gen, gezien het bedrag "van 187 millioen gulden, dat vreemdelingen in 1954 naar ons land brachten. Wat het aantal overnachtingen betreft, staan de Duitsers nog steeds aan de kop. gevolgd door Engelsen en Amerikanen. Fransen en Belgen strijden om de vierde plaats, thans nog door de Belgen bezet. Bij deze cijfers zijn niet inbegrepen de millioenen dagjesmensen, in hoofdzaak Duitsers en Belgen, die ook een belang rijke duit in het deviezenzakje deden Men heeft berekend, dat Belgische kin deren, die per bus een dagje naar Neder land gaan, gemiddeld vijftien gulden per persoon aan zakgeld uitgeven. Het Duitse bezoek ten tijde van de vie ring van onze bevrijding blijkt 14.000 lager te liggen dan vorig Jaar. Waf zoeken ze De Belgen tonen steeds meer belang stelling voor Nederlandse evenementen, zoals bloemencorso's, exposities etc. De watersport geniet meer populariteit dan vfoeger en ook het oesterseizoen in Zee land heeft niet over belangstelling klagen. De sportieve Engelsen hebben uiter aard interesse voor onze zeil- en water sport, maar zijn enthousiast over spoorwegen. Er zijn Engelsen, die speciaal R.A.L-gebouw elf dagen lekkerbekken-paradij: (Van een onzer verslaggeefsters) Een collega heeft het ons eens verteld. Hij vroeg: „Weet jij hoe de koks, van heel deftige hotels, hoor, pieterselie over de slaatjes strooien?" „Nou, gewóón", zeiden wij, want wij konden ons niet voorstellen dat een kok van welk deftig hotel dan ook anders dan via hakmes en hakplank, of misschien wel tussen duim en wijsvinger de gerechten van ge hakte groenten zou voorzien. „Néé," zei de collega. „Ze nemen gewoon wat in hun mond en dan plf-plf-plf gaat het over de slaatjes," „Schei uit," zeiden wij. „Fantasie". „Heus", betoogde de collega. ..Maar ze doen het te genwoordig niet meer, hoor". restaurants, n doelmatige hotel-perso- Dit ge ruststelling! Het gaat die hotelkeukens allemaal zo hygiënisch toe, dat men zich af en toe in een laborato rium waant. Het is alles zeer wetenschappelijk verant woord met de grote en doel matige fornuizen, de keu keninstrumenten (om /an keuken-gerei in dit verband maar niet te spreken) en met het toebereide voedsel Maar de echte kok is na tuurlijk geen laborant, die is kunstenaar. Maker van de heerlijkste gerechten, de dienaar van de fijnproever» bij uitnemendheid, de artist op het gebied van het opma ken var. schotels. Vandaag geopend OP de 2e internationale Horecaf-tentoonstelli.qj die vandaag in de RAI-ge- bouwen te Amsterdam ge opend is, kunt u daar zo het een en ander van merken. Tot en met de 9e October is deze tentoonstelling geopend. De vorige, die in 1950 ge houden werd, trok 72.000 be zoekers, dit jaar verwacht men er nog meer. En denkt u niet. dat het alleen voor vakmensen interessant zal zijn, geenszins. Ook „leken" zullen er heel wat uit kun nen opsteken. Wat er te zien is wel. als u behoort tot de mensen, die het met ons eens zijn, dat een hotel eigenlijk net een klein wereldje op zich zelf is. zult u kunnen be grijpen dat zaken van de meest uiteenlopende aard daar te bezichtigen zijn. Glaswerk. zilver. linnen, vloerbedekking, gordljnst/f- fen. wijn, koffie, thee. limo nade, melk, hotel-units, in richtingen v voorbeelden Maar het interessantste is toch wel de Salon Culinaire. TTit verschillende landen zui len officiële verenigingen van chefkoks uitkomen in wedstrijden, waarvoor o.m. medailles beschikbaar zijn gesteld door H.M. de Ko ningin en prins Bernhard. Wét ze precies zullen ko ken en bakken en braden is nog niet te zeggen, maar hun proeven van bekwaamheid zullen tentoongesteld wor den in gekoelde vitrines, die met elkaar zo'n 70 meier lang zijn. Wedstrijden EERLINGEN van de Hu- -dagScholen zullen demonstraties geven van ta feldekken en dienen, er is een speciale wijndag. die het karakter heeft van een wed strijd. want er is bijvoor beeld ook blindproeven van wijn a'm verbonden; verder ls er een wedstrijd om in de kortst mogelijke tijd een tafel te dekken voor een maaltijd, waarvan de ge rechten eerst op het laatste moment aan de deelnemers wordt bekend gemaakt. Er Is In ons land de laat ste tijd het begrip „road- house" ontstaan. Een Neder landse vertaling is er nog niet voor gevonden: maar het komt er op neer dat er langs de grote wegen J^EERl „rustpunten" worden plaatst (zonder hotel-ao modaties). waar het prettig ls te toeven en waar de pas santen (dat is de vakterm voor mensen die „iets ge bruiken") in de kortst mo gelijke tijd bediend worden Een voorbeeld van zo'n road-house kunt u ook op deze tentoonstelling vinden modern en gerieflijk inge richt met bovendien de mo gelijkheid om er kleine In kopen te doen. Zomertuin jlfOCHT u na al dat rond- dribbelen vermoeid zijn geraakt, maar nog niet zo, dat u er uw maaltijd om zou willen laten staan, dan kun nen we u aanraden in de zomertuin, die, zoals de hele tentoonsteling, ingericht Is door ing. A. Vogel, te gaan rusten. Daar is nl. het inter nationale restaurant, en daa> zwaait iedere dag een chef kok uit een ander land d< scepter over de keuken er dus over de tafeltjes var dat restaurant. Als u ooit smorrebrod Ir Denemarken gegeten hebt. of nog eens de herinnering aan een echte EngeUe cake of een Franse hors d'oeuvr* wilt ophalen wel. dan Is hier gelegenheid daartoe Het feit. dat koks van voor aanstaande hotels de eer van hun land zullen ophouden, is al wel een waarborg loor een uitstekende lunch of Nederland komen om in de trein te Zweden en Denen, zowel per bus als in een particuliere auto komen veelal in ons land op doorreis naar de Rlvièra Zij slapen vaak in hun auto. Minder: Volendam Amerikanen ztjn doorgaans uit stekend te spreken over Nederland, dat zij kennen van de plaatjes (meisje klompen met een bos tulpen op haar en een molen op de achtergrond), feit dat s(j in tegenstelling tot andere landen niet worden overvraagd, stemt hen zeer mild. Over het verkeer, en claal de fietsers (zeer ongedisciplineerd) ztjn zij echter niet te spreken. Marken en Volendam blijken niet meer zó in de smaak te vallen. Té commercieel vinden de Amerikanen, die thans méér de provincie blijken in te trekken dan vroeger, toen het „doing Holland" vrij wel uitsluitend Noord- en Zuidholland golden. Verzending van Zeepost Met de volgende schepen kan- zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter •ie naant van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Yapeyo (5 Oct.). Aus tralië: mz. Johan van Oldenbarnevelt (5 Oct.). Brazilië: ms Uruguay Star" (4 Oct.). Canada: mi. Prins Willem van Oranje (3 Oct.); ss. Nieuw Amsterdam (5 Oct.). Chili: via New York (5 Oct.). Indonesië: ss. Leartes (1 Oct.). Ned. An tillen: mi. Hera (3 Oct.); m.s. Daphnis (4 Oct.). Nieuw Zeeland: via Engeland (1 Oct.). Suriname: m s. Mentor (4 Oct Unie van Zuid-Afrika en Z.W Afrika: mi. Pretoria Castle (1 Oct.), Tussen Amsterdam en Haarlem is men bezig de drukke verkeersweg van een nieuw teerdek te voorzien. Over de teer gaat dan een flinke laag steen slag. Gisteren hebben honderden auto mobilisten ondervonden, wat er kan gebeuren als er iets In de zwarte massa misloopt, bijv. wanneer de mo leculen hardnekkig weigeren aan el kaar vast te hechten. Dan ontstaat er een dikke brij en daar moesten de auto's dan gisteren, door ploegen. Op spattende teer besmeurde de wagens. De banden werden opnieuw „geco verd" en het wegspringende steenslag deed talrijke autoruiten versplinteren. De bestuurders van de wagens willen b{j Rijkswaterstaat gaan protesteren tegen de slechte conditie van de weg en ze gaan ook schadevergoeding eisen. De politie heeft later op de dag het verkeer geleld. de bermstrook de streken, waar verkiezingen thans niet mcgelijk zijn. Inmiddels heeft het leger verboden bij de verkiezingscampagne gebruik te maken van de portretten van Soekarno en Hatta. In Djakarta gaat het leven normaal zijn gang, doch er blijkt overal een groot ge brek aan reislust te bestaan. Arrestatie Gatot Mangkoepradja. de voornaamste candidaat van de partij tot ondersteuning van de Pantjasila (de vijf grondbeginselen van de staat) Is gearresteerd, omdat hQ Zondag had gesproken op een bijeenkomst van mensen, die gemeend hadden Soekar no te znllen horen. Intussen heeft Soekarno medegedeeld, dat hij niet te Bandoeng gesproken hetft, op grond van een officiële mededeling, dat de staatsorganen de veiligheid der vergadering niet konden verzekeren. Kaarien toneelopvoering V.U.-studenten Toegangskaarten voor de openbare op voering van het rederijkersstuk „Het Grote Proces, of de Wellustighe Mensch op 24 October door de studenten der Vrije Universiteit in Krasnapolsky te Amster dam kunnen worden besteld door storting van f 2,50 per stuk verhoogd met f 0,15 administratiekosten op gironummer 553495 tn.v. de Civitasraad der Vrije Uni versiteit. Op girostrookje vermelden; „toegangskaarten voor 24 October". Militaire attache's Kolonel B. A. de Veer is met ingang van 15 October eervol ontheven van de functie van militair- tevens luchtmacht- attaché te Brussel en met ingang van 1 November van de functie van militair tevens luchtmacht-attaché te Bern, tevens militair-attaché te Luxemburg. Als ztjn opvolger in Brussel en Luxemburg ls be noemd luitenant-kolonel L. H. L. van der Tuuk. Kolonel P. T. A. Goossens Is eervol ont heven van de functie van militair attaché te Londen. Hij wordt opgevolgd door majoor J. L. Hollertt. die tevens tot lui tenant-kolonel is bevorderd. lerve-luitenant-kolonel J. D. R. Mod derkolk is eervol ontheven van zijn fune- an adjunct-militair attaché, tevens adjunct-luchtmacht-attaché te Parijs, en benoemd tot militair- tevens luchtmacht attaché te Parijs en Bern. Kolonel R. Romer is benoemd tot mili tair- tevens luchtmacht-attaché te Hel- inki. Hij is thans militair- tevens lucht macht-attaché te Stockholm. Kopenhagen n Oslo. Kolonel J. K. H. de Roo van Alderwb- relt is benoemd tot militair attaché te Eerste zending F 86-K's Het eerste transport van zestien Sabre F 86-K „All-weatherfighters" zal tegen het einde van deze week in Rotterdam aankomen De zending maakt deel uit van totaal van 56 vliegtuigen, die ons land ter beschikking krijgt. De toestellen zullen via de weg naar Ypenburg worden vervoerd. J. H. Statins Muller (56), ls benoemd tot directeur van de afdeling Amsterdam het Nederlandse Rode Kruis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5