GRATIS NYLONS Eenheid binnen Rome Weer een vrije Rijn ...ook voor U! Vrijgemaakten overstroom den het oude Kampen ipyigofpmj ENTOSORBINE Het verleden keert weer DONDERDAG 59 SEPTEMBER 195! T^EN COMMUNIQUE heeft het dezer dagen gemeld: er is overeenstem- ming bereikt tussen de delegaties van de K.V.P. en van de K.N.P. ove. de eenheid; de K.N.P. zal in de K.V.P. opgaan; het wachten is nog op de beslissing van de partijraad der K.N.P. Dit bericht is toch wel een nadere overdenking waard. Straks, in De cember. zou het zeven jaar geleden zijn. dat de K.N.P. werd opgericht. Zij kwam rechtstreeks voort uit ontevredenheid over het beleid der K.V.P met betrekking tot Indonesië. Wie echter gemeend mocht hebben, dat de K.N.P. zou heengaan na de verdwijning van het Indonesische drama uit het Nederlandse parlement, vergiste zich. De partij bleef en het liet zich aanzien, dat er zich nog andere verschilpunten met de K.V.P. zouden open baren. Die verschilpunten kwamen er. Zij hadden onder meer betrekking op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de houding jegens het so cialisme en de socialisten. "P\E K.N.P. bleef dus en niet het minst door de krachtige persoonlijkheid van haar leider, de heer Welter, nam haar frcatie binnen onze volks vertegenwoordiging een belangrijke plaats in. Nu gaat. naar het zich laat aanzien, de K.N.P. in de K.V.P op. Het man dement der bisschoppen had reeds sterk op herstel van de politieke eenheid aangedrongen en voor wat betreft deze beide partijen kennelijk niet zonder resultaat. Trouwens, wie over een ruime periode de r.k. pers gevolgd heeft, zal daarin steeds weer een heimwee naar de herstelde eenheid hebben ge proefd en zo zal het zeker niet anders zijn geweest onder althans veruit het grootste deel der r.k. bevolkingsgroep. Nog in het voorjaar schreef prof. Duynstee in een levend artikel over de heer Weiter: „Misschien kan de vijf jaar jongere Gerbrandy. die óók dikwijls een eigen en afwijkende mening verkondigt, maar dat binnen de A.R. partij, hem nog inspireren tot een terugkeer naar het politieke vader huis". TTET politieke vaderhuis: in deze lijn lag ook, dat een r.k. blad in verband A-"- met de herstelde eenheid repte van de verloren zoon. Niet geheel daar mee is in overeenstemming, dat onder de volgelingen van de heer Weiter de geestdrift over de eenheid van straks nog niet onverdeeld schijnt te zijn. Trouwens, naar het zich laat aanzien, waren het niet uitsluitend rooms- katholieken, die zich by de partij van de heer Weiter hadden aangesloten, die hem althans hun stem hadden gegeven. Voor velen hebben bij het be palen van de stem stellig ook andere overwegingen meegespeeld dan het r.k. karakter van zijn partij. Het valt niet aan te nemen, dat deze niet-r.k. K.N.P.-ers bij de volgende verkiezingen hun stem aan Romme gaan geven. Hetgeen intussen niet weg neemt, dat mede door deze herstelde eenheid de K.V.P. bij die verkiezingen zeker als de grootste party in ons land uit de bus zal komen. De K.N.P., zo is de bedoeling,' gaat nu op in de K.V.P. Dat wil dus zeg gen. dat zij net zoiets zal worden als een „nationale werkgemeenschap". Wel zullen enkele voormannen in de fractie van de K.V.P. worden opge nomen, maar een eigen organisatie zullen zij dan niet meer mogen vormen. ^70ALS te verwachten is de herstelde eenheid reeds van socialistische kant aangegrepen als een verwijt, dat binnen de K.V.P. de conser vatieve inslag is versterkt. Door de fusie zou dan de K.V.P. hard bezig zijn, zich te compromitteren. Waartegenover dan weer van de kant der aan hangers van de K.V.P. wordt gesteld, dat de mannen van de K.N.P., willen zij voor een zetel in aanmerking komen, beginselprogram en werkprogram van de K.V.P. zullen dienen te onderschrijven. Van het werkprogram der K.V.P. is onlangs een ontwerp gepubliceerd. Dat scheen tamelijk vroegtijdig en argwanenden konden zich afvragen, of deze vroege publicatie niet ook de strekking had. de mannen van de K.N.P. in dit opzicht voor een voldongen feit te plaatsen. Aan de andere kant: het was nog slechts een ontwerp en de definitieve vaststelling van het werk program volgt eerst in de komende Novembermaand. Het moet interessant zijn. of er nu, na de vereniging met de K.N.P., in dit werkprogram nog wij zigingen blijken te komen en zo ja, welke. Z"-1 ESTELD is ook, dat de versmelting van de (conservatieve) K.N.P. bin- nen de K.V.P. deze laatste partij nog wat minder aantrekkelijk zou maken voor de andere rooms-katholieken buiten de K.V.Pdie dus tot de P.v.d.A. zjjn toegetreden. Op dit punt zouden we ons niet gaarne aan een voorspelling wagen. Onder onze r.k. medeburgers is de drang naar eenheid nu eenmaal groot en de geestelijkheid werkt daaraan wezenlijk mee. Het kon wel eens zijn, dat de bereikte eenheid tussen K.V.P. en K.N.P. ook bij de andere rooms-katholieken het heimwee naar de eenheid nog wat aan scherpt. Het gevolg van de herstelde eenheid zal nu eerst zijn, dat een kleine fractie uit onze volksvertegenwoordiging verdwijnt. Wij voor ons kunnen in dit verdwijnen nog geen onverdeelde winst zien. ook niet voor de volks vertegenwoordiging zelf. Wij leven in een geestelijk rijk geschakeerd volk en wij achten het vanzelfsprekend, dat de volksvertegenwoordiging van die geestelijke geschakeerdheid de weerslag vertoont. Om deze zelfde reden zijn wy tegen elk kiessysteem, dat aan kleine partijen het bezetten van een zetel moet belemmeren. Iets anders is. of kleine partijen nu ook dadelijk onze sympathie moeten hebben. De K.N.P. liet in onze volksver tegenwoordiging een eigen geluid horen en by verscheidene gelegenheden was het om meer dan Eén reden naar de heer Weiter goed luisteren. DE LES. die in dit alles ligt voor de protestanten en voor de protestantse partijen, is duidelijk. De rooms-katholieken maken ernst met hun eenheid en hun fractie is op weg. de allergrootste te worden. Hiertegenover vertonen de protestanten een onderlinge verdeeldheid, ook in partijkeuze, die ons wel eens meer mag bezighouden dan thans het geval is. Wij zyn tegenstanders van mandementen, ons door wie ook op te leggen. Wij gaan liever te rade met onze eigen principiële overtuiging. Maar het zou geen weelde zijn, indien van die eigen principiële overtuiging de hun kering naar de eenheid met geestelijk gelijkgezinden, ook op het terrein van de politiek, een zeer wezenlijk bestanddeel uitmaakte. Anders dan onze r.k. medeburgers zoeken wij wel eens meer naar wat ons verdeeld houdt dan naar wat ons zou kunnen verenigen. De zaak van het Protestantisme komt dat als regel niet ten goede. AAN HET eind van deze week zal de Rijn weer een vrije Rijn zijn. Dit uit Bonn afkomstige nieuws zal in ons land. en in het bijzonder te Rotterdam, met grote voldoening zijn en worden vernomen. Daarmee is dan een discriminatie, die er bestond, ten ongunste van Nederland en van Rotterdam, opgeheven. VodT de bereiking van dit verheugende resultaat zal men mede dank mogen weten aan minister Algera, die te Bonn met bekwaamheid en standvastigheid aan het gerechtvaardigde Nederlandse standpunt heeft vastgehouden. Het is nu al anderhalve eeuw geleden, dat een aanvang werd gemaakt met de pogingen, de Rijn te maken tot een internationale rivier, waarop een vrye vaart mogelijk zou zijn. Een Rijnstatuut, dat tot stand kwam, vond uitwerking en verdieping in de Mainzer conventie van 1831 en later vooral ook in de Mannheimer acte van 1868. Het behoefde niet te verwonderen, dat Hitier ook over deze kwestie zo zyn eigen, afwijkende denkbeelden had. In zijn gevaarlijk vèr doorgedreven nationalisme paste een Mannheimer acte niet, die dan ook prompt werd opgezegd. Na de bevrijding van Europa moest het toen wel geruime tijd tot teleur stelling stemmen, dat de geallieerden niet van zins bleken, in deze situatie wezenlijk verandering te brengen. Zij bleven de Rijn voor Duitse schepen reserveren, voor wat betreft de vaart tussen de Duitse havens onderling. Maar dit strookte niet met het beginsel van de vrije Ryn, zoals het destijds ook in de Mannheimer acte was neergelegd. Langdurige onderhandelingen volgden, die Jaren in beslag hebben ge nomen Zij zijn dan nu uitgelopen op het besluit vanxBonn. de discriminatie op te heffen en de Rijn weer werkelijk te erkennen als een vrye Ryn. Toegegeven moet worden, dat Bonn dit besluit wellicht mede heeft genomen in verband met het tekort aan scheepsruimte. Laat ons echter over het motief niet al te zeer twisten. Het resultaat is er niet anders om en op goede gronden mag worden gehoopt, dat nu aan de verwezenlykmg van het waardevolle beginsel der vrye Rijnvaart niet opnieuw zal worden getornd. Tienduizenden vrouwen en meisjes laten Castella voortaan voor haar nylons zorgen. U blijft toch niet achter Al wat U te doen heeft, is de Castella-kopjes te knippen uit de verpakkingen van de vele Castella-artikelen, en deze op de Castella-spaarkaart te plakken. U heeft deze spaarkaart toch thuis ontvangen Vraag er anders om bij Uw winkelier of bij de Castella-fabrieken te Nijmegen. U krijgt deze dan gratis. Op iedere Castella - verpakking vindt U één Castella-kopje. Zestig kopjes geven U recht op een paar pracht nylons, eerste keuze, win kelwaarde liefst f 5,25. Kleur en maat kunt U ze?f opgeven. Doe mee. Spaar de kopjes en profiteer tegelijk van de vele voor delen, die de Castella-artikelen U bieden. Al deze producten (er is een lange reeks, alle met Castella-kopjes hebben speciale voördelen, die U nergens anders vindt. U hebt ze bovendien allemaal regelmatig no dig. Uw spaarkaart kan dan ook heel snel vol zijn. (Advertentie) ag ((NfllMieOfl t I ponan'door. umitu'wii II NUI0A*M00tNIN«(N P w. mw.MW. VLOIIITOP »ALS1M I Mlnizter Cals heeft in Den Brlel een nieuwe technische echool geopend en de Inspecteur van het nijverheidaonder- wij». Ir M Goote opende er een te Eind hoven Emir Maurice Chehab. van de algemene dienst voor oudheden van de Libanese republiek er hoogleraar te Beirout ral in on» land een aantal le zingen houden over da opgravingen In de I Libanon. Ondcmks feest, ernstige stemming 18 Sprekers, 9 bijeenkomsten, 9.000 hoorders op Theologische Hogeschooldag (Van onze kerknieuwsredacteur) DE OUDE HANZESTAD aan de IJssel had gisteren negenduizend gasten te ontvangen op de jaarlijkse toogdag van de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken art. 31. De avond tevoren was het al begonnen. De Nieuwe Kerk, waarin ds. C. Stam uit Groningen voorging was vol. zodat in de kerk van de Geref. Gemeente prof. C. Veenhof een tweede bidstond moest leiden. Maar gistermorgen vroeg al stroomden de duizenden Kampen binnen, de ene autobus na de andere voerden de bezoekers aan, die voor zien van tassen en lunchpakketjes de anders zo stille en ingetogen straten weldra overstroomden. De winkels, die op Woensdagmiddag sluiten, waren alle open. Al die duizenden vonden een plaats ln vijf kerken, die uitpuilden en in vier grote zalen, waar ln totaal achttien spre kers het woord hebben gevoerd. Het wa- »n bemoedigende woorden rond het feest an de Hogeschool aan de Broederweg, 'aarheen velen hun schreden richtten m het gebouw zowel van buiten als van binnen eens te bekijken. Maar de ondertoon was ook vermanend en hier en daar werd gewezen op de zor gelijke situatie van het vrijgemaakte ker kelijk leven. t was vooral ds F. Kouwenhoven uit Hattem. die in zijn referaat hierop het ccent legde. Na het heengaan van Grei- anus. Schilder en Holwerda is in deze tuatie niet veel veranderd. Als wij -bij elkaar zijn, zo merkte deze spreker op, ls het gespreksthema en de gesprekstoon of meer in mineur gesteld. Ds Kou wenhoven wilde daarmee geen domper zetten op het feest, maar constateerde alleen het feit, omdat er toch wel iets anders ls te doen dan alleen maar Juichen ingen. De stevige hand der vreugde de rijkdom van het kerkelijk samen- n wordt vandaag aan een kracht proef onderworpen. Ook ds D. van Dijk uit Groningen, die de leiding had in de tjokvolle Broeder- kerk legde de vinger bij de gebreken. Daar zijn onder ons lastige broeders, zei hij, daar is onder ons ook nog een nei ging om te buigen voor het woord van ;en, een neiging tot hiërarchie, een misbruiken van artikel 31, een vals ijve- i voor op zichzelf goede dingen. Daar- moeten wij op elkander acht geven, vermaande hij. maar vooral in liefde. Wie critiseert zonder liefde, gebruikt niet tere hand het snoeimes, maar werkt het vernielende kapmes, die sticht geen goed. doch kwaad. Prof. P. Deddent legde er de nadruk op. dat de gang der kerken nu en in de toekomst niet scandaleus (ergerlijk), maar pieus (vroom) moet zijn en stond nader stil bij het onschendbaar beginsel van het protestantisme, dat naar sprekers ing door zich gereformeerd noemende synoden werd geschonden. In de gebon den kerken is de bruggenbouw over de scheiding in rolle gang: de betekenis der antithese wordt ondermijnd, de opmars de Wereldraad van Kerken is be en. aan het bezoek aan bioscoop en dansgelegenheid komt men tegemoet on der de leus: de Jeugd wil nu eenmaal anders. De valse profetie nan Karl 4 wordt als een modaliteit nan de Geref leer voorgesteld. En men benoemt officieel deputaten voor samenepreking de Herv. Kerk, die niet is weerge keerd tot de waarachtige dienst des n. waar vele voorgangers de feite- lifkheid nan heilsfeiten ontkennen en In de Stadsgehoorzaal sprak ds J. van Bruggen uit Assen, die betoogde, dat men alleen maar ware kerk kan zijn als men het Evengelie beleeft Dan moet ook van daag blijken, dat de Theologische Hoge school staat in dienst van de getrouwe prediking. De School onderwijs niet de verstrooiing, maar de vergadering van de kerk des Heeren. Het kerkvolk moet zich in geheel zijn levensopenbaring betonen als ware Christened. Dan is dat volk een aanbevelingsbrief voor de ware kerk. De Kamper predikant ds G. Visee haalde de leerbeslissingen van 1942 en 1944 op en weerlegde het standpunt van prof. Brillenburg Wurth, die in het Geref. Weekblad over een vijfde colonne schreef. Ds Visee noemde het een ernstige en onbewezen beschuldiging. Hij lie^ even eens een waarschuwing horen tegen elke partijvorming en ongemotiveerd wantrou wen tegen de broeders in eigen kring: zij verwoesten de kerk en verstrooien de schapen. Gitten voor de schooi In de verschillende gebouwen werd ge wag gemaakt van het feit, dat het dames comité dit Jaar voor de bibliotheek van de Hogeschool f 18.500 bijeenbracht In tien jaar tijds heeft men voor dit doel in totaal ruim twee ton ingezameld. Prof. C. Veenhof verraste de School met een uit Amerika meegebrachte feestgave van f5610 voor de meubilering van de aula. Er kwamen telegrammen binnen uit Armadale, Christ Church en Launceton; de vroegere Leidse predikant ds G. van Rongen, die met de Sibajak naar Austra lië vaart stuurde een telegram uit de Rode Zee. Aan de Schooldag ging een predikanten- conferentie vooraf, waarin prof. L. Doekes refereerde over: De gereformeerde zede. Prof. Doekes maakte hierbij geen onder scheid tussen Gereformeerde en alge meen christelijke zede, omdat de Refor matie inhoudt, een terugkeer tot de oude Christelijke zede. Het gebod der liefde moet ook hierbij ons leven beheersen. Het Chr. Paedagogisch Studiecentrum belegt op 29. 30 September en 1 October op Woudschoten te Zeist een conferentie voor het imbecieleonderwijs. Kleine diaconale zaken op Geref. Synode Ten aanzien van de inzinkingsverschijn selen in het leven der kerken, besloot d» Geref. Synode deputaten te benoemen. di< dit vraagstuk moeten onderzoeken, er moeten nagaan hoe de organisatie var het kerkelijk leven meer ln overeenstem ming met de eisen van de tijd gebrach' De synode zal een brief doen uitgaan in predikanten en andere ambtsdragers n hen op te wekken bij zichzelf te on derzoeken hoe het ln hun gemeente staat Voorts zullen er nieuwe formulieren worden ontworpen voor de bevestiging ibtsdragers en van het huwelijk Hiervoor zullen deputaten worden be noemd. ynode sprak verder met nagenoeg algemene stemmen uit. dat men nog niet tan ingaan op de voorslag van de Ned Scrv. synode om te komen tot weder- 'Udse afvaardiging naar elkanders syno des. De afgevaardigden gingen accoord prof. dr H. N. Rldderbo» opgesteld cshrfjven aan de Herv. synode itgesproken wordt, dat het con tact en het overleg sullen worden voort dat dese wederzijdse afvaar diging te veel ln de sfeer van toenadering De vraag naar de psychologische test voor aanstaande predikanten blijft liggen de voortgezette svnode. Een kleine heeft dit Dunt nog ln beraad Gisteren werd een aantal „kleinere" diaconale vraeen aan de orde gesteld De synode kwam o.m. tot het besluit, op- deputaten te benoemen voor eva cuatie-moeilijkheden of nationale rampen Het wordt van de grootste betekenis ge acht. dat de kerken bij rampen zich recht sreeks kunnen wenden tot een bevoegd orgaan. Het Rampgebied werd vanzelfsprekend ook genoemd bij het bespreken van rapport van deputaten voor besteding watersnoodcollecte. Ongeveer vier mll- 'ioen werd in de kerken samengebracht Ds Kruyswijk verduidelijkte, waarom et Geref. Sociologisch Instituut in het deputaten-rapport ter sprake werd ge bracht. Het Rampgebied dreigde na ook het gebied van geestelijke door braak te v/orden. Overal verrezen buurt huizen en werd het jeugdwerk aangegre- Dit ls door de deputaten met grot' zorg aangezien. Daarom ook hebben z'; zoveel geld besteed aan jeugdzorg in dit gebied. Een tweede probleem is dat dei herverkaveling, die Schouwen-Duiveland geheel nieuw aanzien zal geven. De putaten zagen ln. dat een Geref. insti tuut brandend nodig was. Daarom steunde ».Ij de oprichting van een Geref. Socio- 'ogisch Instituut onder voorwaarde, da' activiteit van dit instituut aar Schouwen-Duiveland zou worden gewijd .Zedenopbouw" bood hulp aan 6700 personen Van hoe groot belang dg invloeden en gebeurtenissen in de kleuterleeftijd kun- i voor het latere leven vafl erd gisteren in Arnhem voo Chr. vereniging Zedenopbouw toegelicht door de heer H. D. Scholten, directeur de Stichting voor practische psycho logische en paedagogische arbeid van wege de Ned. Herv. kerk te Utrecht. De vergadering, welke onder leiding stond van mr B. ter Linden, koos als nieuwe bestuursleden dr P. J. F. Dupui6 uit Rotterdam, mr Th. Sprey uit Amster dam en de heer K. Marang, arts te Utrecht In het afgelopen jaar werden 2000 werkcontacten met ongehuwde moeders gelegd. 1200 ongehuwde moeders vielen de nazorg en In totaal bood Zeden opbouw hulp aan 6659 personen. Wordt Wyszynski spoe dig vrijgelaten? De primaat van Polen. Stefen kardinaal Wyszynski. die Juist twee jaar heeft op gesloten gezeten in het afgelegen kloos- Bjalystok. zal zeer spoedig wor den vrijgelaten, aldus hebben Poolse autoriteiten verklaard. HIJ zal dan door de Poolse regering niet langer als pri maat beschouwd worden. „Dat is goed nieuws," zei een woord voerder van het Vaticaan, toen hij het bericht hoorde, maar hij nam een af wachtende houding aan.. Hij bracht ia herinnering, hoe de communistische Hon gaarse regering op 16 Juli. aan de voor avond van Genève". mededeelde kardi naal Mindszenty vrij te zullen laten, sindsdien is er echter niets meer officieel Luïh. .heologen krijgen les in kerkmuziek Op de laatste dag van het Int. congres voor Luth. kerkmuziek te Amsterdam is besloten de Luth ke ken in alle landen uit te nodigen bij de opleiding van predi kanten meer aandacht te schenken aan de kerkmuz ek. Ook werd besloten tot de oprichting van een int. werkgemeenschap voor Luth. kerkmuziek. In deze werk gemeenschap zal onze landgenoot Willem Mudde uit Utrecht de Luth. kerken in Oostenrijk. Frankrijk, Italië en Neder land vertegenwoordigen. Gradfica.ie ambtsjubilea l.o. worden verhoogd De bijzondere commissie voor georga niseerd overleg voor het onderwijzend personeel, werkzaam bij het l.o.. heef* overeenstemming bereikt t.a.v een ont- werp-besluit waarbij de gratificatie aar hoofden en onderwijzers bij ambtsjubilea wordt verhoogd en een ontwêrp-beslnit betreffende de garantie van het hoofden- ialaris hü daling van het aantal leerlln- - i aanzien van de salarisonderhande lingen wordt nog door de betrokken de partementen overlegd. Inauguratie prof. I. Beyen aan T.H. Ie Delft De heer J. Beyer, die benoemd is tot hoogleraar aan de Technische Hogeschool Delft om onderwijs te geven in d» textieltechniek (mechanisch-technologi- sche en mechanische zijden van die tech niek) zal Woensdag 5 October ln de aula der hogeschool zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede. de heer G. lende te Lelden. jefschrift; Eer BeroepmgswerJc Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Vierhuizen-Zoutka; J I N. Cupédo. vic. te Spekholzerhoi te Haulerwijk J. A. Rietberg, Warnsveld; te Heesse (N B.) A. P. Plo te Maurik. Benoemd: tot vic. te Zwartemi J Casimir. cand. te Schiedam. Geref. Kerken Beroepen: te Den Bommel W Kj sten, cand te Amsterdam Bedankt: voor Krabbendam B. Oeveren te Vries. Geref. Kerken art. 31 Beroepbaar: Ch. Rupke jr., en te Wapenveld IGld.). Chr. Geref. Kerken B e d a nik y-woor Wormerveer C. V hage te Broek onder Akkerwoude. en de hc Heuvel Den Haa Helmis te Haarlei mei H Halbertsma te Lelden en de h« W M Haasbroek te Rotterdam enAvd te Den Haas Geslaagd doet ex culturele anthropolc de heer P Martin te Parija. •AMSTERDAM. G.U. 27 Septembei slaagd voor cand. geneeskunde mej. V. M. Bloem. Monnlkdam Gorter. Hilversum. H. Th. A. M. Heslenf Kaarden P A. Heydenrijk. Ami - H Hintzen. Maastricht. S. (Poler J. J. V. Mor Pet voort, M C. Th. H. M. M< V. Pelt. Mageli J. de Regt (cumlaude), worme B. M. v. d. Staak, Amstcrdan Velthuyse. Amsterdam. J. G. Amsterdam, mej. W. A. Verbui Cand. politieke en sociale we G. F. 3edding. Amsterdam. Kec men- J. Kok E E. Stern. J. PI; v d. Linden. AMSTERDAM (G.U). 28 Sept. Bev derd tot arts: mej C G M Na,. J Jeurlssen, N W de Smit, L Bai 1 P E Treffer i du Pon. Haarler ;rdam, J F G Macrander, Zutphen en A v d Knaap. Z.O.-Beemster. GRONINGEN. 29 Sept. Geslaagd v ct wis- en natuurkunde (natuurkunde) Diddens, Groningen (cum laude) en 1 ima. Zuidlaren; Aanv. doet natuurkun P Vegt, Groningen: Doet scheikunde n der Burg. Groningen; Cand wis- en urkunde (A): J van Heuveln, Schildwol ?m i F tme) A M Brouwer. Groning Martijn. Oosterwolde; C J Muller. Musj naai, C F van Bruggen. Assen. A J Cu s,. Groningen; Idem (K): mej M J Mud Valthe en M J van Meurs. Groningen; Cl godgeleerdheid: S Tijmstra, Groningen: Ci kunstgeschiedenis: A J Peters Cand rechtsgeleerdheid: Doet Plo€ l Sual, Laren. 12-00 Klankb. 12.30 Gevar. mu no Nieuws 13.10 Pianonu holen 15.00 Gevar. prog 16.30 Hoorspel 17.00 Nieui 12.30 Land- VARA; 10. zang 1.15 Voordr. AVRO: 12.00 Lichte ouwmededelingerr 12.35 Sport en prog. 12.50 Gram. 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Metropole ork. 1355 Koersen 14.00 Kamermuz. 14.35 Voordr. 14.55 Vlooi piano 15.15 Gram VARA: Instr. trio 16.30 de jeugd -- -- -- 20 00 Nieuws 20.05 Streek uitz. 20.10 Planoduo 20.30 ..De Verenigd* leze tijd", VARA; 21.00 D: ltenlands VPRO 22.40 ,.Vi us. 22.45 Avondwijding. VAF 7.30 Gram. 7.45 Een woord Nws en weerber. 8.15 Gri :lckcn 9.30 Voor de vrouw 0.10 Gram. 10 30 Morgen. voor de dag 8.00 m. 9.00 Vot 9.35 Amus. reld C r. 15 J 16 00 Tulnb. praatje 16.15 lal kwartet 16.50 Voordr 17.10 Suri- nse volksmuz. 17 40 Koersen 17.45 St. van Overzee 18.00 Gram. 18.45 ,.Men- op foto's", caus. 19.00 Nieuws en v Thten 19.10 Regeringsultz Verkil toelichting, waarin opgenoi gevolmachtigde de Nederlandse Helsdingen. 2. Emlgrat Suri r W. I 20 00 Radiokrant 20 20 ?eland BBC Hoi diarrhee bedorven maag I, „kaler" TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN 27. „Ja, ik heb geen tijd om ta ontbijten", zeide hij op dezelfde, norse toon. Maar zij ging tussen hem en de deur staan, zo dat hij er niet uit kon. „Eén kopje thee dan, Rob. Je moet toch iets nemen. Kom, dat gaat zo niet. Ga nu even zitten en eet wat; alles is klaar". Even willoos liet hij toe, dat zij hem op een stoel drukte en hij dronk het kopje thee, dat zy hem inschonk. ..En nu nog een stukje van het warme brood", vleide zij, hem schier als een baby be handelend. „Ik kan niet. moeder, 't is mij onmogelijk' „Probeer 't maar, jongen Ik heb hét heerlijk voor je geroosterd". Om haar een genoegen te doen, nam hij een ■tukje, terwijl zij hem een tweede kop inschonk. Onderwijl praatte zij: „Ik heb al gedacht, Rob, dat ik Kitty de laatste weken helemaal niet heb gezien. En dat is toch eigenlijk jammer. Mis schien hebben we elkaar niet goed begrepen. Ik wil proberen, wat van haar te houden. Ik denk, dat het wel gaan zal. Breng haar vanavond weer een3 hier. Dan kunnen we ook eens rustig over het trouwen spreken". Hij gaf geen antwoord. Zijn kopje trilde m zijn stevige knuisten en hij morste thee, maar merkte het niet eens. „Iedereen zegt, dat zij een goede vrouw voor jou zal zijn en als iedereen het zegt, zal het wel waar zijn. Je moet denken: een moeder heeft al tijd van die rare gedachten En ikik ben. net als jij, een beetje koppig nog een kopje thee en een sneetje brood. Rob"1 maar ik denk. als ik Kitty goed leer kennen, dat het wel gaan zal. Breng haar vanavond weer eens mee". ,.Dat kan niet. moeder. Vanavond zie ik haar niet. Zij is niet vrij". Vrij bewerkt door J. Harwood „En ik meende, dat zij 's Maandags altijd haar vrije avond had. Is dat veranderd? Nu, dan de eerste de beste avond, dat zij vrij is. Ik had je ook nog willen zeggen, dat ik er over denk, mijn huisje te verlaten, als je getrouwd bent. Maar als je het nu beter vindt, dat ik nog wat blijf, opdat Kitty en ik elkaar beter leren kennen, dan is mij dat ook goed. Ik beloof je, dat ik niei lastig zal zijn". Rob was opgestaan. Zijn borst ging zwaar op >n neer. „U wou Kitty beter leren kennen? vroeg hy op bittere toon. „Waarom?" „Waarom? Wel. omdat zij jouw vrouw wordt en mijn dochter". „O, daarom. Ja, 'tis, geloof ik, wel nodig, voor een moeder, om haar schoondochter te kennen en voor een man, om zijn vrouw te kennen. Maar U bent er wel wat laat mee. Ons huwelijk is gis ter in de kerk afgekondigd over een paar we ken is zij mijn vrouw dat is niet anders of...' naar de smederij, waar hij de morgenwens van Piet A-Sacket alleen met een hoofdknik beant woordde en vol ijver aan het werk ging, om de paar uren schade in te halen. Geen uur later klonk het opgewekt: „Goede morgen, Rob." Hij keek nauwelijks op, zei alleen op doffe toon: „Goede morgen, dominee." Inderdaad was het dominee Peyton, die ernst gemaakt had met de belofte, zichzelf gegeven, en al vroeg op pad was gegaan naar de smidse. „Heb je een ogenblikje de tijd, Rob?" vroeg hij vriendelijk. Toen pas hield Rob op met werken en gaf de jongen een wenk, die de werkplaats verliet. ..Je begrijpt zeker wel, waarom ik hier kom?" vroeg Ernst, vriendschappelijk zijn hand op de brede schouders van de smid leggend. „Ik geloof het wel", antwoordde deze, zwaar eunend op zijn hamer. „Ik heb gehoord, dat je gisteren een grote fout hebt begaan, om het eens zacht uit te drukken. Waarom deed je dat toch, jongen?" „Kan men altijd zeggen, waarom men iets doet, dominee? Nu ja, ziet U, ik wou de afkondi ging van ons huwelijk vieren, van Kitty en mij." „En toen ben je dronken geworden. Rob! Rob! Wat een manier, om dat mooie feit te vieren. En ik dacht nogal, dat je geheel van de drank af was!" „Ja, dat dacht ik ook. Maar 't bleek niet zo te zijn. De beste kan wel eens vallen. Dat kan zelfs een dominee." „Dat is wèar, Rob. Alleen kan een mens het niet. God moet ons helpen. Ik kan en wil je dan ook geen verwijt maken. Ik ben niet gekomen, om je de les te lezen. Ik kom niet eens als je predikant. Alleen als je vriend en broeder (Wordt vervolgd.) .00 Muzikale quiz. ork. 12.30 Ork. conc. 13.30 Ljchte mu: Voor de kinderen 14.00 Voor de vrou' Dansmuz. 15.45 Lichte muz. 16.15 ..Mrs Dagboek" 16.30 Orgelspel 17.00 Fabrieksfi H< fare 17.30 Dansmuz. 18.00 Liet 19.00 Nieuws 19.24 Sportprad ir. progr. 20.00 Liedere 20.15 Act. caus. 22.20 Lichte muz. 23 05 23 20 Lichte muz. 23.50—24.00 Nieuw NWDR 309 m 971 kc-s. 1200 Lichte 1 13.00 Nieuws 13.15 Amus. muz. 16.00 Kl^ muz- 17.00 Nieuws 17.35 Lichte Nieuws 19.15 Balletmuz. 19.45 ..Die Ungd sche Hochzeit", operette 21 45 NI Symph. ork. 24.00 Nieuws 0.25 Dai 12.30 Pianorecital 13.00 Nieuws 13.55 Isi sche ultz. 18 30 Am. uitz. 19.00 Gi Idem 20.02 „Les Pêcheurs de perle. 22.45 Intern. sollstenconc. 23.45—2*.00 Nj hi' Brussel 324 m 926 kc-s. 11.45 Gram. 12 he Weerber. 12.34 Gram. 13 00 Nieuws 13.15 1 Ec 15.45 Klass. muz. 16.30 Omr. ork. 17000 l' 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Voc 18.20 Pianorecital 18.30 Voor de s 19.00 Nieuws 19.40 Filmmuz. 20.00 G Symph. ork., kóren en sol. 22.00 Nieu' Pianorecital 22.55—23.00 Nieuws. Brussel 484 m 620 kc-s. 12.00 Grar Nieuws 14.00 15.00 en 16.05 Gram. 17.00 1 17.15 Gram. 17.25 Pianorecital soldaten 18.30 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 C ork. 21.00 Gram. 22 00 Nieuws 2'. phères 22.55 Nieuws. BBC Uitz. voor Nederland. Nieuws. Feiten van de dag. Hoe Vlaams Belg. TV-progr. 17.00 Voor Jeugd 17.30 Voor de vrouw 19.00 Testb. 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 1 Kruiswoordraadsel 227 I' Horizontaal: 1 Knaagdiertje, 6 ond delijk, 8 familielid. 9 ln het jaar on) Heren, 10 vissoort, 12 munt, 14 knaagdi 16 bevel, 17 pers. voornaamwoord, Chin, maat, 19 telwoord. 22 modeg nummer. 25 kuddedieren. 27 diert p. 28 dicht. SC. maatstaf. 32 ko< soort. Verticaal: 1 Gezinslid, 2 Turkse be\ hebber, 3 graafdiertje, 4 voorzetsel, I Ko beleid, 6 dier, 7 gravin van Holland, gereed, 13 drukte, opschudding, 15 mi taal. 16 afgestompt. 20 delfstof, 21 za« 23 houding. 25 uitgestrekt, 26 bood loot, 29 voorzetsel, 31 dier. Ho Oplossing vorige puzzle Ha 1 2 5 3 2 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2