Jlicuwc fe i iisrlic (ftmraitl Grote machten worstelen om de volksmassa r Avondklok ingesteld op het eiland Cyprus Klaksvik op de Faroer weer in opstand In October grootse actie voor veilig verkeer DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling; Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,40 per kwartaal 2,15 per maand; 0,50 per week. Vanaf l October: 7.per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. Directies F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrelcen .Stantoaslfcfi Is gebleven tnyn h«rl In tcgbenspoc-l" Zes en dertigste jaargang No 10461 RAI-gebouw elf dagen lekkerbekken-paradijs ZIE PAGINA 7 INDONESISCHE VERKIEZINGEN II Masjoemi (regeringspartij) als favoriet beschouwd (Van onze correspondent) DJAKARTA, 28 SEPTEMBER ipWEE GROTE MACHTEN strijden heden bij de Indonesische verkie zingen om de voommg, de Islam en het communisme. Beide trachten de grote partijloze hardi in de modder deT sawah's zwoegende massa van het volk achter zich te krijgen. Dit zijn de tientallen millioenen, wier stem van het hoogste gewicht is voor de uitslag der verkiezingen. Daar naast zal de strijd gaan om de honderdduizenden arbeiders en het no de oorlog tot millioenen toegenomen stedelijke proletariaat. Maar communisme werpt zich op platte land i Hoewel er vele belangrijke stromingen i groepen zijn onder de 190 partijen, vakbonden en afzonderlijke personen, die zetels in het parlement strijden, ko- er daarom vooral twee groepen naar en. In de eerste plaats de grote Mo hammedaanse partij Masjoemi, thans Regeringspartij. Zij is niet de enige ver- egenwoordigster der typisch-Mohamme- groepen, want aan regeringszijde nog de linkse Partai Sjarikat Is- 1 Indonesia en de behoudende Nahda- oel Oelama, doch de Masjoemi rekent op b hoofdmassa der bevolking omdat deze hoêwel partijloos Mohammedaans is. Favorieten ALGEMEEN wordt deze partij be schouwd als favoriet, doch dé schat tingen van de te verwerven aanhang lopen ver uiteen, van 20 tot 30 en 40 pro tent der 260 zetels. Kenners der bevolking geven haar de beste kans, maar ook ken ners kunnen zich vergissen, want het Rtaat vast, dat haar grote tegenspeelster Voorla is er de socialistische partf], aanhangers onder het volk niet talrijk schijnen te zijn, doch die een grote i Iectuele macht vertegenwoordigen en bekende persoonlijkheid als Sjahrit leider hebben. Zij hebben het voor dat Sjahrir zich de laatste jaren buiten de politiek heeft gehouden en altijd cri- tiek heeft geoefend op het wanbeheer var het huidige kabinet. Een onzekere factor vormt ook de Par tai Nasional Indonesia. Deze partij draagt de naam van de door Sookarno tientallen jaren geleden opgezette nationale partij zij is door niet-officiële banden nauw n de president verbonden, aan wiens popu lariteit geen twijfel kan bestaan, hoewel deze de laatste tijd zo fel met de v wen in botsing is gekomen. Het wanbeheer van de afgelopen twee jaar pleit tegen deze partij, doch tegelijkertijd door haar als Wapen tegen de tegenwoordige regering worden ge bruikt, omdat de nadelige gevolgen thans pas goed aan het licht komen. Een ont zaglijk voordeel is het nu bekend gew den rijsttekort, waarschijnlijk was dit der de afgetreden regering reeds geca moufleerd aanwezig, doch ongunstige om standigheden hebben het zeer verscherpt. Hoe gemakkelijk Is dit samenvallen met het optreden der nieuwe regering bij HeUtoélomstige' ParlementvVanIndonesië' Ie communistische partij, zich juist met eer grote kracht op het platteland heeft [eworpen, en daar honderdduizenden be- verkt heeft. Wanneer de Masjoemi in irote steden een massabetoging hield, ant woordde de communistische partij mei •etogingen, die nog groter waren er Waarbij niet alleen arbeiders en proleta- ërs tegenwoordig waren, maar waarheen 'le eenvoudige lieden uit de desa' ïeinde en verre optogen. De sterkte nnsen der communisten moeten ni een afgemeten worden naar de officiële nmmunistische partij, maar ook moeten laarbij andere groeperingen worden op- [eteld. Terwijl de Mohammedaanse par tijen inderdaad politiek gesplitst zijn, kan nen de communistische partij en "ante groepen vergelijken met een lelmaatschappij, die haar filialen een heel land verspreid heeft. In de ?laats moet men hier denken aan de vak- Kind Sobsi, welke zuiver communistisch Is, en behalve een aantal partijen, leiders van partijlozen, die in waarheid :ommunisten zijn, terwijl zich in andere partijen, vooral de Partai Nasional Indo nesia dergelijke personen kunnen bevinden vorige kabinet kon men namelijk de ninisters Iwa Koesoemasoemantrl en 3jody Gondokoesoemo als communisten beschouwen, terwijl de thans afgetreden tmbassadeur te Peking Mononutu even- ~uis geestverwant was. De proletarische partij, Partai Moerba, vormt een onzekere factor evenals de zo- lenaamd partijloze oud-minister Jamin. Waarschijnlijk kan men hen aanduiden als •nti-Moscovitische nationaal-communis- ten. De wip J^IJ een dergelijke machtstrijd winnen de andere partijen aan belang, omdat op de wip kunnen komen. Vooral de Christelijke partijen, die haar propaganda voeren onder millioenen geloofsgenoten. Gespannen toestand in West-Java Vandaag stemit Indonesië in 93.000 stembureaux. Op de 3000 eilanden mogen 43 millioen inwo ners de parlementsleden kiezen. Op het stembiljet zo groot als een krant staan 190 partijsym bolen. In tien van de 136 onderdistricten zijn de verkiezingen verschoven i.v.m. de onrust. Bij Tamikmalaja (W.-Java) is de situatie gespannen. De volledige uitslagen zullen pas na maanden bekend zijn. Bij de campagne mogen geen portretten van Soekarno en Hatta worden gebruikt. Een partijcandidaat werd ge arresteerd, omdat hij op een bij eenkomst waar Soekarno zou spre ken het woord had gevoerd. Men zie verder het artikel op Pag. 5. propaganda onder eenvoudige mensen uit te buiten. Het staat vast, dat er na de val van het vorige kabinet allerlei tekorten optraden, die aan sabotage waren te De voor intellectuelen belangrijke groep van Persatoean Indonesia Raja is thans t regeringsgroep e Nog een factor. handen heeft. Het vorige kabinet heeft de bevolking jarenlang kunnen bearbeiden door een legertje van voorlichtingsambte naren en door verkiezingscomité's, die grotendeels uit aanhangers van de rege ring bestonden. Het opmerkelijkst was, dat in het centrale verkiezingscomité de grootste partij, de Masjoemi, was uitge sloten. Jarenlang is de regering tegen deze partij opgetreden. In allerlei provin cies werden leiders der Masjoemi gear resteerd of verhoord. Hoge ambtenaren, die tot de oppositie behoorden, werden op zij geschoven en door anderen vervangen. Dit alles valt niet ongedaan te maken in de zes weken, welke het huidige kóbi- net heeft beleefd. "Het was dus alleszins begrijpelijk geweest als zij de verkiezin gen had uitgesteld tot er meer evenwicht in de samenstelling van de verkiezings comité's was gebracht. Trouwens de tech nische voorbereiding van de verkiezingen maakte eveneens een uitstel wenselijk, doch president Soekarno heeft dit voor komen door elk uitstel, ook maar van één dag als landverraad te brandmerken. De regeerders hebben daarom een verschui ving blijkbaar niet aangedurfd, ook al bleek het volslagen onmogelijk alle ver kiezingen op 29 September te doen door gaan. Men moet er dus mede rekening houden, dat de uitvoering der verkiezin gen voor een groot deel nog beheerst wordt door personen, die het huidige kabinet vijandig gezind zijn. Het is dus voorbarig zich te wagen aan voorspellingen -omtrent de uit slag. Alleen de strijd zelf kan open baren aan welke kant de overwin ning zal zijn, Faure tot Boyer: Sultan overreden óf aftreden Premier Faure van Frankrijk heeft re sident-generaal Boyer de la Tour voor de keus gesteld, vóór Donderdagmidder nacht regelingen te treffen voor het trek van sultan Ben Arafa en de instel ling van een troonraad, óf anders af te treden. Een ander zal dan de regerings besluiten moeten uitvoeren. Gisteren heeft Boyer de opstandige Franse kolonisten nog met de vuist op tafel verzekerd, dat de sultan moet heen gaan. Zijn instructies luiden evenwel, dat de sultan vrijwillig afstand van de troon moet doen. Vandaar, dat de resident geen stap verder kan komen, zolang de sultan weigert te vertrekken. Boyer had gisteren ook een onderhoud met de machtige pasja van Marrakesj, El Glawi. de ..grijze eminentie" achter de Marokkaanse troon. Naar verluidt wenst premier Faure, dat de Marokkaanse kwestie is geregeld, vóórdat volgende week het parlement van reces terugkeert. De actie zal haar hoogtepunt vinden in twee nationale gezinswedstrijden, die de verkeersregels tot onderwerp hebben. Ook het bedrijfsleven zal de actie belangrijk Speciaal fonds Prinses Wilhelmina heeft goedgevonden dat haar naam verbonden wordt aan een speciaal fonds voor veilig verkeer, een aparte stichting, die speciale acties gaat steunen en gemeenschappelijk speurwerk speciaal op psychologisch terrein gaat verrichten. De actie wordt ingezet met een radio toespraak van minister Drees op 4 Oct. Op 7 October richt de Prinses zich met haar boodschap via het filmjournaal tot het volk en op 8 October zal zij dit doen door middel van de televisie De kerken is gevraagd, op Zondag 9 October in de Kamerlid vraagt: Spoedig verhoging van ULO-salarissen (Van onze parlementsredactie) Het Eerste Kamerlid, de heer H Algra (A.R.), heeft minister Cals gevraagd, of de verwachte verhoging van de salarissen bij het ULO op korte termijn plaatsheeft. Deze tak van onderwijs is, aldus de heer| Algra, door een groeiend personeels tekort in een noodsituatie gekomen, wijl de salarissen in vergelijking met dere takken van onderwijs nog altijd gunstig liggen. DE TOESTAND op Cyprus is weer verscherpt. Voor Limassol, de op één na grootste stad op Cyprus, is de „avondklok" ingesteld, dus een uit gaansverbod en wel van 's avonds zes tot 's ochtends zes uur. Het is de eerste maal, dat dit voor een grote stad op Cyprus plaats heeft, sedert het bestuur van het eiland de bestrijding van terroristische activiteit met kracht ter hand heeft genomen. Het uitgaansverbod is een rechtstreeks gevolg der heftige anti-Britse betogingen. Aartsbisschop Makarios heult met communisten! De regering van Cyprus heeft bekend gemaakt, dat krachtige veiligheidsmaat regelen zullen worden genomen, als op nieuw ongeregeldheden uitbreken. Men weet, dat in Nicosia samenscholingen van meer dan vijf pereonen, in de c wegend Griekse districten der stad zijn veihoden. De organisators van de alge mene 24-uurstaking, die voor vandaag was uitgeroepen, hebben de bevolking aangespoord, het economische leven op het eiland geheel tot stilstand te brengen. Inmiddels heeft het Britse ministerie in koloniën bekend gemaakt, over be- ijizen te beschikken, dat de aartsbis schop van Cyprus, Makarios, heult met ommunisten. Hij zou bij de commu nisten steun zoeken voor zijn campagne, Cyprus met Griekenland te verenigen. Slaagt hij in deze opzet, dan wordt de toekomstige taak van de nieuwe gouver- op Cyprus, Sir John Harding, wel bijzonder moeilijk. Molotof liep weg uit Assemblée Molotof en de hoofden van de Poolse i Tsjechische delegaties zijn gisteren weggelopen uit de zitting van de V.N.- Asssemblée, toen de afgevaardigde van nationalistisch China (Formosa) het spreekgestoelte beklom voor een uiteen zetting over de toestand in de wereld Ook de Indische afgevaardigde, Krlsjna Menon, verliet de zaal. De Chinese gede legeerde verklaarde, dat de verbetering in de verhouding tussen Oost en West niet het gevolg is van de Russische goede maar van de politiek van kracht der vrije wereld. Het dagelijkse bestuur van de Britse labourfractie deed een beroep op de Brit se regering, onverwijld een conferentie te beleggen om tot een representatieve regering voor het eiland te geraken. De mislukking van de Londense conferentie over Cyprus wijt Labour aan de houding der regering. Vrijer Rijnvaart Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft volgens A P. bekend gemaakt, dat buitenlandse zaken ingaan de 1 October een groter aandeel krijgen In de Rijnvaart. Zij mogen namelijk zon der bijzondere vergunning vracht tussen de Duitse steden vervoeren, doch op het zelfde vrachten- en kostenpeil als Duitse schepen. Hetzelfde geidt voor Neckar en Main. Uit Essen wordt gemeld, dat onderne mers uit vüf landen een internationale samenwerking hebben tot stand gebracht voor vaststelling van standaardtarieven en vervoersoorwaarden. vDeze treedt op l April 1956 in werking. Nederland. Bel gië, Frankrijk. West-Duitsland en Zwit serland nemen deel. De overeenkomst zal „Kettwig-pool" heten en de Nederlander, dr J. N. van den Houten, directeur van de N V. Handels- en Transportmij. Vul kaan te Rotterdam, Is president Te Kettwig is een regeling getroffen voor het kolenvervoer Duitsland krijgt 44 pet.. Nederland 37. Frankrijk 9. Bel gië 8. Zwitserland 2. Deze overeenkomst treedt 1 Januari in werking, en geldt voor drie jaar. Rusland laat circa 9000 Duitsers vrij Het presidium van de Opperste Sowjet heeft per decreet besloten. 8877 Duitser» vrij te laten. De gevangenen, die uit West-Duitsland afkomstig zijn, zullen de Westduitse en die uit Oost-Duitsland komen, aan de Oostduitse autoriteiten worden overgedragen. De vrees, dat de Russen alle krijgsge vangenen zouden overdragen aan de Oost duitsers. is dus niet bewaarheid. Wel ten de gevangenen via Oost-Duitsland West-Duitsland terugkeren, maar zi zullen niet eerst in handen van de Oost duitse communisten vallen. In het decreet, dat vandaag in de Praw- da werd gepubliceerd, wordt gezegd, dal het presidium het onmogelijk acht. 74" anderen op vrije voeten te stellen. Deze Duitsers zouden buitengewoon ernstige misdaden tegen het Russische volk heD ben begaan. Hier wordt evenwel aan toe gevoegd. dat de 743 gevangenen aan de autoriteiten van Oost- en West-Duitsland zullen worden uitgeleverde naar gelanr de zóne. waaruit zij afkomstig zijn. Einde Zweedse drankdistributie De Zweden luiden met Zweden i* noott heie een zucht van verlichting maal de alcohol-distributie uit, heeft r welke meer dan iets an- weinig ders In de afgelopen 36 wegen geprobeerd. is de nadruk ge- drooggelegd. Dit legd op het openbare wel wel met heel z(jn en de vertrouwens volle samenwerking tus- doktor^n. De officiële bevrij dingsdatum" is Zaterdag, maar de omwenteling heeft geleidelijk plaats gehad en vandaag de dap kan men in elke rege- ringsdrankwinkel vrij zijn inkopen doen. Met niets hebben de Zweden zich in de afge lopen maanden zo druk bezig gehouden als met de ..October revolutie". Alle advertenties voor li keur, wijn en zelfs igewoon ingewikkeld hun distributiestelsel, waarbij mee de regering er op toezag, dat niet te veel drank ge- jaar haar stempel gedrukt Zweden kwam een bui- alcoholische problemen, ischap in haar geheel. Ondanks de distributie dronken de reven mil lioen Zweden in 1954 50 millioen liter alcoholische dranken voor een bedrag van 750 millioen gulden. Om het recht te krijgen tn de drankwinkels te ko- de i een lange vragenlijst in vullen. een certificaat van de politie overleggen en een regeringsvergunning aanvragen om de maxi- kocht werd. De tijd heeft maal drie liter kopen, tenminste in dien de klant 2S jaar of ouder was. Getrouwde echter geleerd, dat het September drinken niet tegengegaan verboden. De likeurim- wordt door de drank porteurs, die het verbod moeilijker verkrijgbaar te overtraden er waren er stellen. De Zweedse auto- geheel niets, terwijl al- één of twee Hepen ge- riteiten besloten daarom leenstaande vaar „vergeten" te wor- tot een nieuwe methode den bü de inkopen door om het alcoholisme te be- op ongeveer één liter pei het drankmonopolie. Het strijden. Hierbij zal op maand. Iedere koop verbod had slechts één grote schaal propaganda aangetekend gevolg: nog nooit hebben gemaakt worden voor de Zweden zo een behoef- tigheid. te aan drank gevoeld als De oude drankwet in September. i strafwet. Bij de nieu- kenen. bo de 30 recht hadden het dis- fribufieboekje van de klant en de koper moest elke bestelling onderte- Operette-vertoning KOPENHAGEN, 29 SEPT. De Deense minister van financiën, Viggo Kampmann, arriveerde in Thorshavn op de Faroer-eilanden, zulks met het doel een oplossing te vin den voor een alarmerende situatie. Evenals in Mei van dit jaar zijn de gemoederen weer verhit, omdat men de populaire dokter Halvorsen Op zijn post terugwenst. Het kwam tot demonstraties waarbij de inwoners eisten, dat Halvorsen toestemming wordt gegeven naar het dorp Klaksvik terug te keren. oorlog met de Duitsers gecollaboreerd heeft. Het Is tot een uitbarsting gekomen, toen bleek, dat het öekenhuis-bestuur had besloten, dat twee andere Deense artsen het werk van de beide, huidige dokters zouden overnemen, dus dat Hal vorsen er helemaal niet meer aan te paj zou komen. Toen de vergadering, die ook werd bijgewoond door de gouverneur Hansen, verdaagd was en de functionaris sen zich naar de haven begaven om ziek in te sohepea, versperde de menigte hun de weg, ja, er volgde een belegering door de „Klaksvikingers" van het politiebu reau. Daar hadden de functionarissen zich namelijk verschanst. Zo heeft de Deense regering het nodig geoordeeld het fregat „Rolf Krake" naar de Farder-eilanden te dirigeren met 130 politiemannen aan boord. Volgens Reuter, Is de Rolf Krake gisteren vertrokken. De Klaksvikingers z(jn vastbesloten te ver hinderen, dat dit polltie-detachement aan land komt. Denemarken stuurt schip met 130 politiemannen De oude arts was ontslagen, na me ningsverschillen met de Deense, medische autoriteiten. De Deense regering is op Halvorsen verbolgen, omdat deze in de Het „kidnappen" is in Amerika een periodiek verschijnsel. In het jongste drama van een ontvoerde bij by waren de hoofdpersonen: dokter Stanford Marcus, diens echtgenote Hanna, de baby en de k:dnapster, mevrouw Betty Benedicto. De kleine Robert Marcus werd negen dagen geleden uit het Mount Zionziekenhuis te San Francisco ontvoerd. De baby was toen pas drie dagen oud. Een radeloze moeder wilde niet meer eten en moest stmatig worden gevoed. Wat dreef de 27-jarige mevrouw Benedicto dit kind te Zij, de echtgenote van een uitgever tn Stockton, wilde graag moeder worden. Zij reisde naar San Francisco en vertelde haar echtgenoot, dat zij een baby ver wachtte. Haar man en vrienden geloofden verhaal en aldus zette zich bi) me- iw Benedicto de idee fixe vast. dat zi) kind moest ontvoeren. Z\) nam uit het Mount Zionziekenhuis te San Francisco de kleine Robert Marcus weg en koos juist „Robert", omdat diens achternaam Marcus gelijk was aan de voornaam wan haar echtgenoot. Dagelijks werden over de idio en televisie oproepen wan het echt- iar Marcus uitgezonden, het kind terug Het drama kwam spoedig tot een einde: mevrouw Benedicto werd verdachtzij kon geen wettig geboortebewijs tonen van het kind en spoedig bekende zij aan een priester, dat zij de daad had gepleegd. Op de linkerfoto ziet men het overge lukkige echtpaar Marcus, dat zijn baby terug heeft en rechts de daderes, Betty Benedicto. die in de gevangenis van Califorjiië tn voorarrest zit. Extra subsidie van f 125.000 Prinses wilhelmina zal zich opnieuw tol het Nederlandse volk wenden grootse gezinsactie voor veilig verkeer in October. Deze actie staat onder de hoge bescherming van prinses Wilhelmina en sluit aan op een boodschap die de Prinses tot alle Nederlandse gezinnen richt en waarin wordt aangedrongen op het betonen van eerbied voor het leven. prediking de ..ee-rbied voor het leven" te willen bespreken. In de week van 10—16 October krijgt ledereen een wedstrijdfolder thuis, in totaal 2 654 000 exemplaren. De folders komen ook in de kazernes en ziekenhui zen Alle omroepverenigingen zenden de week daarop hoorspelen uit, tevens luis terwedstrijden. Ook komen er kijkwed- strijden voor de televisie. Minister Algera zal op 28 October de actie afsluiten met een radiotoespraak. Tijdens een diner van het Verbond voor Veilig Verkeer in Middelburg, heeft mr Algera gisteren deze actie aangekondigd. Moeder van 10 kinderen overleden Vier doden in veikeer Op de rijksweg 's Hertogenbosch—Nij megen. bij het gemeentehuis van Hees, slipte gisteren de auto van de aannemer C uit Rosmalen ten gevolge van he*, gladde wegdek. De auto schoot over het fietspad naar de heg, die langs de straat loopt, met als gevolg dat mevrouw Win gers. die zich op het fietspad bevond, werd gegrepen. De vrouw, moeder van tien kinderen, was op slag dood. De 65-jarige G. W. Gertenbacht is gis teren bij het oversteken van de Keik- straat in Beverwijk door een auto* aangereden. Op weg naar het ziekenhuis is de man overleden. De 45-jarlge adjudant P. F., die giste ren op de Amsterdamse straatweg in Utrecht met zijn bromfiets linksaf sloeg zonder richting aan te geven, werd door een motorrijder aangereden. F. overleed ter plaatse, de motorrijder liep een hersenschudding op. Het zesjarig zoontje van de familie Bax te St Nicolaasga, dde tijdens het spelen op straat door een auto werd aan gereden, is in het ziekenhuis van Sneek overleden. Zijn zusje liep een zware her senschudding op. Duitse treiler Elbe vergaan; 15 doden Vannacht heeft zich op de Noordzee, op enkele honderden kilometers Noord- noordwest van Den Helder, een drama afgespeeld, dat vijftien zeelleden het leven heeft gekost. De Duitse treiler Elbe uit Cuxhaven zonk, nadat het vaartuig in aanraking was geweest met de Noorse tanker Havprins. Het Noorse schip 6einde. dat het zelf geen schade had op gelopen en dat het een sloep streek om opvarenden van de treiiler op te pikken. Desondanks zijn er maar twee overle venden; vijftien mannen worden vermist Na het aanbreken van de dag vloog een Nederlands vliegtuig naar de plaats des onheils om behulpzaam te zijn bij het zoeken naar overlevenden van da Elbe. Ook de sleepboten Cycloop uit IJmuiden en Maas uit Rotterdam maak ten een vergeefse speurtocht op de Noordzee. Het vliegtuig en de sleepboten zijn naar hun bases teruggekeerd. Volgens de op varenden van de Havprins (die nog steeds naar overlevenden zochten) zonk de Elbe binnen twee minuten. Eisenhower blijft vooruitgaan President Elsenhower blijft goed voor uitgaan. Volgens een, door de artsen van het ziekenhuis uitgegeven bulletin, heeft Eisenhower reeds 13 uur zonder de zuur- stofkap doorgebracht. Orkaan Janet teistert Mexico .Niet aan politiek doen" in Argentinië BUENOS AIRES, 29 September. De reeds eerder door de nieuwe Argen tijnse regering toegezegde amnestie blijkt van toepassing te zijn op alle politieke delicten, die sinds 4 Juni 1946, toen Peron aan de macht kwam, zijn bedreven. Na president Lonardi heeft thans ook de nieuwe minister van Arbeid. Cerrutl Costa, gesproken over het regeringspro gramma. Volgens hem dienen de arbeids organisaties „niet aan politiek te doen!" Steeds meer aandrang wordt uitgeoefend het blad „La Prensa". dat door de rege ring Peron was overgenomen, terug te geven aan de vroegere eigenaar, dr Al berto Gainza Paz, zulks als ..symbool van de terugkeer van de persvrijheid ln Ar gentinië". Volgens een later bericht, werd de voorzitter van het bestuur der Peronlsti- sche partij, Leloir, gisteravond in hech tenis genomen. Door de orkaan Janet zijn 200 personen in de Zuidelijke Mexicaanse staat Quin- tana Roo om het leven gekomen, terwijl honderden werden gewond. De stad Chetumal en het plaatsje Xcalak zouden goed als HET WEER IN EUROPA s, SS s I» Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met opklaringen en overwegend droog weer. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuidwest. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1