Mcuutc |Criïtsfl)e (Courant Seen optimisme over de gang van onze economie Marokko gunstigerAlgiers nog steeds uitstel... IJzeren Gordijn voorziet Egypte van wapens Regenboog van beloften in Argentinië Wereldkwesties onder de loupe Scherper optreden tegen de kartels fOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: S8936. ABONNEMENTEN: 6,40 per kwartaal 2,15 per maand; 0,50 per week. Vanaf l October: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. Zee en dertigste Jaargang No 10460 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcfj Is ghfblfocn "myn bert lo tegljcnspoct" MINISTER llflSTRA HEFT DE VINGER WAARSCHUWEND OMHOOG Jitroer moet in 1970 tweemaal zo groot zijn als in 1950 (Van onze Parlementsredactie) ,E IN 1953 HERNIEUWD ingetreden expansie van onze volkshuishou ding heeft zich in 1954 en de eerste maanden van 1955 voortgezet. De iductie per werknemer nam met zes a zeven pet toe, de werkgelegenheid rd ruimer en ruimer en het nationale inkomen steeg. De oorzaak van de nstige ontwikkeling is in de eerste plaats te vinden in de voorspoedige twikkeling van de afzet van onze producten in het buitenland. Ook de inenlandse bestedingen met name de investeringen stegen. Verblij- ïd is dit inderdaad. Maar het mag ons de ogen niet doen sluiteft voor een nder verheugend proces, een onmiskenbare verlangzaming van het eco- knisch groeitempo. ten al te veel gestegen, dan in dit deel van de genoemde twintigjarige periode toelaatbaar kan worden ge acht. Wat dan? Tegen verdere prijs- en kos tenstijging, blijft de leus van de minister van economische zaken. Anders blijft de economische expansie achter bij, de eisen. Anders wacht ons structurele werkloos heid. Meer dan ooit zullen inflatoire ten- denzen in het kosten- en prijspeil moeten worden bestreden. De overheid zal hier in zoveel mogelijk voorgaan. „Totdat onze economie in een rustiger vaarwater zal zijn gekomen". Evenzeer geldt het op te treden tegen prijsverstarring, uitschakeling van de concurrentie, het wel berekenen van de kostenstijgingen, maar niet vpn de kosten dalingen in de prijzen. Want ook dit zal rampzalige gevolgen hebben. Een betere economische toestand zou er door niet mogelijk zijn. it schrijft minister Zijlstra bij zijn begroting van econo- che zaken voor 1956 en hij heft daar- zijn vinger waarschuwend op: de ge- rade verlangzaming zal zich in de ste toekomst voortzetten, want het aar uit. dat het plafond van onze ductiecapacitelt voorshands is bereikt, de afzet vormt meer en meer een [et valt te betwijfelen, of de productie worden opgevoerd. Wel is dit de aan- ezen weg voor betere vooruitzichten, ter de arbeidsmarkt is zeer krap. Het ede probleem is de uitvoer. De weer- iden in het buitenland worden groter, komt. omdat het Nederlandse kosten- loop sneller öfijgt dan dat van de con- irende landen. Over de grenzen daal de productiekosten dikwijls een tje. faar blijven wij? WfJ kunnen ons hand- Is onze uitvoer zo stijgt, dat ze 1970 tweemaal zo groot is als in 1950. betekent een stijging met vier pet f jaar. Zou het mogelijk xfjn? Het ziet naar uit. Doch ook hier waarschuwt Bister Zijlstra: niet te optimistisch! Gezonc! [7ANT het is immers nodig, dat V mét de stijgende uitvoer onze hcurrentiepositie gezond blijft, lans, vijf jaar na 1950, zijn de kos- isje sorono uit (90 km riidende) auto ie worden ontvoerd Dacht !en negentienjarig Belgisch meisje, D«= uit Oostende, is gisteravond op de wer tburg-Sluis uit een negentig kilometer ende auto gesprongen, omdat zxl ht te worden ontvoerd, lot meisje had met een JS-Jarige ken- zekere W. eveneens uit Oostende, een lie naar Zeeuwsch-Vlaanderen ge- akt en was reeds od de terugweg. f. ging na haar roekeloze sprong di- t op zoek naar het meisje, maar toen haar niet kon vinden, riep hif de p van de riikspolitle in. Ten slottr rd zij met behulp van een speurhond ronden op een boerderij, waar zij zich scholen had. Zij bleek slechtseen verwondingen aan haar iden te hebben opgelopen, far het schijnt, is jaren geleden eens poging gedaan het meisje te ontvoe- of verkeert zij zelf In de veronder- lling dat dit is gebeurd. rijf doden in verkeer 67-jarige motorrijder J. Geldhof uit oningen, op vacantiereis door Duitsland in de omgeving van Hammerst rongelukt. Zijn stiefzoon, dieeven motor voor zijn vader uitreed, irkte op een gegeven moment dat de verdwenen was. Hij reed terug nd hem zwaar gewond langs de weg gen. In het ziekenhuis van Hammer- is Geldhof overleden. 3e 64-jarige bromfietser H. Slaper uit 1 verleende gisteren bij t oversteken geen voorrang. Hij werd autobus aangereden en is in het ïkenhuis overleden. Op de Keppelseweg in Doetinchem erd gisteren de 9-jarige Henk van Loo r een vrachtauto met aanhangwagen epen, toen hij met zijn fiets de weg erstak. De jongen was op slag dood. 28-jarige motorrijder L. Schlösser, nmerman te Kerkrade verloor de macht stuur; toen hij bij Kaalheid steile helling afreed. Hij botste et grote snelheid tegen een hem tege- oetkomende vraohtwagen en was op ag dood. De 73-jarige J. Hienstra uit B11 t-L n werd op de Soestdijkseweg door en personenauto aangereden. De oude overleed ter plaatse. Gaatjes prikken Kwart millioen soldaten bewaken stembus Het Indonesische leger is ter sterkte van 250.000 man volledig gemobiliseerd om de verkiezingen van morgen te be schermen, aldus meldt Ass. Press uit Djakarta. De troepen staan, volgens het hoofdkwartier, gereed om elke aanval op de stembureaux en kiezers door terroris ten de kop ln te drukken. Men verwacht geen belangrijke ordeverstoringen, doch men is paraat. Intussen zijn 10.000 map ln Zuid-Celebes bezig dè opstandelingen te bestoken. Bij het naderen der verkiezingen gaan de Indonesiërs naar filmvoorstellingen er lezingen over de techniek van het stem men. Gisteravond waren er nog steeds geen vooschriften. door middel waar van de kiezers wordt medegedeeld, naar welke stembureaux zij moeten gaan. De stembiljetten moeten een reusach tige omvang hebben 'aar er 190 verschil lends symbolen zijn van partijen, vakbon den en afzonderlijke personen, die aan de verkiezingsstrijd deelnemen. Voor het grootste deel zullen de kiezers op een sym bool stemmen, want de volledige lijst der candidaten is niet op de biljetten afge drukt. Zij kunnen echter de naam van hun candidaat op het biljet schrijven. Daar een groot deel der bevolking analphabeet is, kan de kiezer zijn stem uitbrengen door met een pin of naald een gaatje te prikken in het symbool van zijn keuze. Tegen Zondag verwacht men enkele verspreide uitslagen, maar de eindresul taten voor Java alleen kunnen pas half November binnen zijn. Men zie ook het artikel over de ver kiezingen in Indonesië op pag. 5. Dit is de nieuwe Lockheed Electra, van welk type door de Amerikaanse maatschappij Eastern Airlines veertig toestellen zijn besteld. Het vlieg tuig zal worden voortgedreven door vier turbine-motoren en met een kruissnelheid van 650 km. per uur 64 tof 91 passagiers kunnen vervoe ren. De duur van het traject New YorkMiami wordt hierdoor van 3.45 uur teruggebracht op 3 uur. Kansen op Flans compromis Zich geplaatst ziende voor een opstandige actie van Mohammedaanse „voormannen", heeft Frankrijk gisteren voor onbepaalde tijd de belang rijke zitting van de Algerijnse „vergadering" over een Frans hervormings plan uitgesteld. De Franse minister voor Marokkaan- New York zijn land ln de V.N. verte- Zaken, Pierre July, heeft verklaard, dat twee hinderpalen voor de verwer kelijking van de „nieuwe koers" in Ma rokko uit de weg zijn geruimd. Dit be treft de Spaanse bezwaren tegen het overbrengen van sultan Ben Arafa naar de internationale zone van Tanger, als mede de keuze van het „derde lid" van de kroonraad, welke sultan Ben Arafa moet opvolgen, aldus Reuter. De tweede secretaris-generaal der Arabische Liga, de heer Shukairy, op doorreis zijnde naar New York, ver toefde gisteren op Schiphol. Op een desbetreffende vraag verklaarde hij, dat 't gevaar van een oorlog tussen Frank rijk en de Noordafrlkaanse gebieden zal blijven bestaan, zolang het recht op vrijheid van die gebieden door Frank rijk wordt ontkend. Shukairy gaat in Cyprioot door Britse kogel gedood Aartsbisschop Makarlos, leider van de Enosis-beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, zet zijn cam pagne onverminderd voort. In een oproep dringt hij aan op: 1. Alle Griekse Cy prioten moeten aftreden als lid van ge meenteraden en andere openbare licha men. 2. Een systematische actie van pas sief verzet moet worden gericht op het verkrijgen dr nationale vrijheid. Britse commandotroepen hebben Inmid dels een avondklok Ingesteld in het ver maakscentrum van Limassol, welk gebied met prikkeldraadversperring is afgezet. In dezelfde plaats werd een jonge, Griekse Cyprioot dodelijk getroffen door Britse kogel, toen demonstranten eei litiebureau met tenen bekogelden. Te Famagusta betoogden 3000 Griekse Cy prioten tegen de Britten. Turkije heeft Griekenland medegedeeld dat in Istanbul en Izmir militaire eer zal worden bewezen aan de Griekse vlag. Griekenland had, na de ongeregeldheden, deze eis gesteld als voorwaarde voor het hervatten der Grieks-Turkse king. Nederland erkent Lonardl. De Neder- landsé regering heeft het nieuwe Argen tijnse bewind van generaal Lonardl er kend. genwoordlgen In de Algerijnse provincie Constant!- zijn 80 opstandelingen gedood. De Ver. Naties zullen morgen waar schijnlijk beslissen over de vraag of de „Algerijnse kwestie" op de agenda van de Assemblee geplaatst zal worden. Zo als men weet, wees de agendacommissie een desbetreffende verzoek van d* handt Nederland verklaarde zich gis teren bij monde van mr C. W. A. Schür- mann, tegen opneming, omdat de kwes tie buiten de competentie van do Ver. Naties valt. De chefkok van het Essex House Hotel in New York, Robert Audelan, kwam gisteren op Schiphol aan. Hij zal op de Horecaf-tentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam een demonstratie geven van Ameri kaanse kookkunst. Een haag van jonge vakgenoten verwelkomt het keuken-genie. Russen roeren zich CAIRO. NEW YORK 28 SEPT. EGYPTE heeft een „handelsverdrag" met Tsjechoslowakije gesloten, aan welk verdrag, volgens premier Abdel Nasser, geen voonvaarden ver bonden zijn. Het voorziet echter in de levering van wapens aan Egypte. Een ander bericht uit Londen, luidende, dat Egypte een geheim aanbod van de Sowjetunie voor de levering van wapens heeft aanvaard, veroor zaakte in Londen en New York grote opwinding. In Engeland en Amerika Gordi* geprikkelde stemming Premier Nasser verklaarde, genood zaakt te zijn tot deze stap over te gaan." omdat het Westen hem hierin niet vol doende tegemoet ls gekomen. De trans actie is voor Egypte gunstig, omdat de wapens, straaljagers, tanks, artillerie en onderzeeboten, met Egyptische produc ten. namelijk katoen en rijst kunnen wor den betaald. Deze wapenleveranties aan Egypte van fabrieken achter het IJzeren Zeven glazen bier Automobilist reed door na dodelijke aanrijding De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft een maand gevangenis straf geëist tegen de fabrikant W. P. B. uit Gennep, die, na met rijn auto een do delijk ongeluk te hebben veroorzaakt, was doorgereden. Voordien had hjj zes a zeven glazen bier gedronken. B. had zijn slachtoffer, dat, zoals later bleek, dronken was. in de St Annastraa: ln Nijmegen aangereden en in hopeloze toestand op de grond laten liggen. Hij stopte een eind verder. echter om de schade aan zijn wagen (o.a. een verbrijzel de voorruit en een beschadigde koplamp) op te nemen en twee liftsters te laten uit stappen. Hoewel de officier schuld van de ver dachte aan het ongeluk niet aanwezig achtte, vond, hij zijn gedrag „hoogst on sympathiek en onverantwoordelijk". De verdediger voerde aan. da- binnen één minuut na het ongeluk al mensen aanwezig waren om het slachtoffer te hel pen. Verdachte is voor zijn vele drinken reeds eenmaal geetraft met inhouding van zijn rijbewijs. BUENOS AIRES, 28 SEPT. EDUARDO LONARDI, de nieuwe president van Argentinië, heeft een persconferentie gehouden. Hij verklaarde: -„Mijn presidentschap is slechts voor een korte termijn; ik wil voor Argentinië een democratische regering. De vakverenigingen zullen niet worden tegengewerkt. Er komen spoedig nieuwe verkiezingen. Met Rusland en de Ver. Staten wil ik goede betrekkingen". Politieke amnestie en avondklok opgeheven Voorts verklaarde Amadeo, de Argen tijnse minister van buitenlandse zaken, dat twee roms-katholieke prelaten, door ex-presldent Peron werden uitge wezen, thans naar Argentinië kunnen terugkeren. Het zijn Manuel Tato, hulp bisschop van Buenos Aires en Ramon Novoa, kanunnik van het diocees Buenos NEW YORK, 28 SEPT. De Drie Westelijke ministers van bui tenlandse zaken, Dulles, (Amerika) MacMillan (Engeland) en Pinay (Frank rijk) werden het gisteren eens met hun Russische collega Molotof over procedure kwesties van de a.s. Geneefse conferentie. De ministers bevinden zich te New York, waar zij de zitting van de V.N.-Assem- blée bijwonen. Het algemene secretariaat zal worden toevertrouwd aan een Rus. Ook de Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, is reeds ln New York. Achtereenvolgens zullen wor den behandeld: 1. De éénmaking van Duitsland en de Europese veiligheid. 2. De ontwapening. 3. De betrekkingen tussen Oost en West. Te Genève zullen de drie Westelijke mi nisters aan Molotof een plan voorleggen om een veiligheidsverdrag te sluiten tus sen de Ver. Staten, de Sowjetunie en de Westeuropese landen, waaronder een ver enigd Duitsland. Zij bereikten overeen stemming over het Britse voorstel een gedemilitariseerde zone te scheppen tus sen Oost en West. Het plan dient, om de Russische angst voor herleving van het Duitse militarisme weg te nemen. BREUK IN COALITIE ADENAUER Intussen heeft de socialistische fractie ln de Westduitse Bondsdag verzocht, vóór de Geneefse cnoferentie (die op 27 Octo ber zal beginnen) een debat over de bui tenlandse politiek te houden, voornamelijk over de kwestie der Duitse hereniging. Zij zal een resolutie indienen, waarin ge vraagd wordt, dat de Westduitse regering met de Drie Westelijke mogendheden on- Bevolkingstoename in Algerië 1?EN DER hoofdoorza- Cj ken van Frankrijks moeilijkheden in Algerië is wel het feit, dat de be volking sneller in om vang is toegenomen dan de Fransen huizen, scho len en klinieken hebben kunnen bouwen. De mil- liarden Franse francs, die gedurende 125 jaar in Al gerië zijn geïnvesteerd, hebben op die wijze het probleem slechts ver groot. Door te zorgen dat honger, epidemieën en onderlinge oorlogen tot het verleden behoorden, hebben de Fransen mil- lioenen Algerijnen in het leven gehouden om nu te kampen te hebben met werkloosheid, ondervoe ding en ergo politieke ontevredenheid. Gedurende de laatste eeuw is de bevolking elke vijftig jaar verdubbeld. Met de tegenwoordige stand van zaken zal dit thans iedere dertig jaar geschieden. Cijfers betref fende werkloosheid of ge deeltelijke werkloosheid variëren van 400.000 tot 1.000.000 mensen. Ruim 300.000 Moslems zfjn naar Frankrijk ge- emigreerd. vanwaar zij hun familie in het moe derland van geld voor zien. Gehele gebieden in de Kabylia hebben deze geldzendingen als enige bron van inkomsten. Maar de emigratiemogelijkhe- ment stelt zich voor jaar lijks een bedrag van ruim 600 millioen gulden te in- kelini im den worden beperkt dóór de geringe behoefte aan arbeidskrachten in Frank rijk zelf. Hoewel na de oorlog ge middeld ruim 600 school klassen per Jaar werden geopend, ontvangen ca. 1 millioen kinderen geen onderwijs, een tekenend beeld voor de snelle groei der bevolking. Ditzelfde geldt voor de huizenbouw. Bidonvilles fblikken-bus- sen-steden) zijn aan de buitenkant van iedere Al gerijnse stad te vinden, terwijl de inheemse be volking op het platteland in veelal zeer armoedige lemen hutten huist. Het Franse gouverne- vijfde deel uit Frankrijk afkomstig voor de uit voering van een ontwik- i ma. Het zou het nationale inko men met 6,5 procent ver hogen. Het wordt in be paalde Franse kringen echter betwijfeld, of dit bedrag voldoende is. Som migen spreken van een bedrag van 2,2 milliard gulden als noodzakelijk voor de ontwikkeling van Algerië. Het gemiddelde Investeringscijfer in Frankrijk, dat door velen als onvoldoende wordt be schouwd, is niettemin zes maal zo hoog als in Al gerië. Door de Franse mili taire begroting met één elfde deel te verminderen, zou ca. tien millioen gul den kunnen worden ge ïnvesteerd, een bedrag waarvoor 100.000 technici zouden kunnen werken, wat nuttiger is dan een leger van 100.000 man voor het onderdrukken van rebellie onder de wapenen te houden, aldus de New York Times. derzoekt, welke wijzigingen in de Parijs® verdragen aangebracht kunnen worden, om de instelling van een Europees veilig heidssysteem en een accoord met de Sow jetunie over de eenwording van Duits land mogelijk tc maken. De Vrije Democraten (die zitting hebben in Adenauers coalitiekabinet) zullen zich waarschijnlijk bij de socialisten aanslui ten. Hun voorzitter, Thomas Dehler, ver raste Adenauer met de verklaring dat hereniging op basis van de Parijse ver dragen onmogelijk is. Deze verklaring ver oorzaakte een politieke sensatie in Bonn deed speculaties ontstaan over een openlijk® breuk ln de coalitie van Adenauer. Aires. Men zal zich herinneren, dat het Vaticaan toen_ al degenen, die de rechten van de kerk' in Argentinië met voeten hadden getreden, in de ban deed. Over de kwestie van politiek asyl voor ex-president Peron, die zich blijkbaar nog steeds op de Paraguese kanonneerboot „Humaita" bevindt, worden nog onder handelingen gevoerd De Argentijnse re gering heeft een algehele, politieke am nestie afgekondigd en de avondklok op geheven. Vermelden wij nog, dat het interna tionale persinstituut te Zürich de nieuwe regering verzocht heeft, alle kranten, die door ex-president Peron geconfiskeerd werden, aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Hiertoe behoort dus ook La Prensa. Brits vlootbezoek aan Leningrad Een Brits vlooteskader, bestaande uit zes schepen, zal van 12 tot 17 October een bezoek brengen aan Leningrad. Dit heeft de Britse admiraliteit bekend gemaakt. In dezelfde periode zullen een gelijk aantal Russische oorlogsbodems Portsmouth be zoeken. Het Britse eskader zal onder lei ding staan van admiraal Sir Michael Denny, de N.AV.O.-opperbevelhebber ln het Oostelijke deel van de Atlantische Oceaan. Het Russische eekader zal worden geleid door de opperbevelhebber van de Sowjeuvloot in de Oostzee, admiraal Golofko, Deze heren wekken hij de eerste oogopslag de indruk van gretige goud gravers en eigenlijk zijn ze dat ook. Het Brusselse Noorderstation on dergaat op dit ogenblik een grondige restauratie en bij het slopen van de oude resten van de „stasie", ontdekte men, zoals gisteren reeds ge meld, een ijzeren kistje, dat op 27 September 1841 (dus 114 jaar ge leden) door koning Leopold 1 werd ingemetseld in de eerste steen. Stationschef Leroy (met brilen zijn spoorwegcollega's maakten het kistje open, dat gloednieuwe geldstukken van ruim een eeuw oud be vatte, geslagen uit goud, zilver en brons. Ministers kondigen aan: Ambtelijk apparaat wordt uitgebreid (Van onze parlementsredactie) De ministers Zijlstra. (economische zaken) en De Bruyn (publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie) wensen te bevorde ren, dat ambtshalve een onderzoek kan worden Ingesteld bij kartels, waarvan het vermoeden gewettigd scbUnt dat ie In strijd handelen met het algemeen belang. Voor dit doel zal bet noodzakelijke amb tenarenapparaat geleidelijk worden uit gebreid. Dit wordt in de toelichting op de be groting van economische zaken meege deeld. Voorkomen dient te worden, da* prijs afspraken het prijspeil op ongemotiveerde wijze omhoog etuwen of een verantwoor de aanpassing van de prijzen in beneden waartse richting belemmeren. De over heid zal hiertegenoptreden en ook tegen de excluslef-verkeersregelingen. De prijsontwikkeling noodzaakt prtjsbe- waking. Zij noodzaakt eventueel tot In grijpen. Dit zal niet meer. zoals voorheen, geschieden uitsluitend op grond van klachten. (Men zie ook pag. 5) Amerikaanse en Britse ministers van bui tenlandse zaken. Foster Dulles en Mac Mtllan. hebben de zaak in New York be sproken. In een officiële verklaring wordt vast gesteld. dat bij de Amerikanen en Britten twee voorwaarden golden. Ten eerste, de wens de betreffende landen in staat te stellen hun veiligheid te garanderen. Ten tweede, een bewapeningswedloop te ver mijden, die de spanningen slechts zou vergroten. Het is zeer waarschijnlijk, dat Amerika cn Engeland, nu de Russen in deze zaak een rol gaan spelen, hun con tracten voor het leveren van wapens aan Egypte zullen herzien. Het spreekt van zelf, dat een grotere invloed van de com munistische landen in het woelige Nabije Oosten vermeden moet worden. Wij her inneren er aan, dat kolonel Nasser een uitnodiging aanvaardde voor een bezoek aan Moskou. Schiphol verbaasde zich Geen trap hoog genoeg voor Armagnac TiE Armagnac, het grootste com- merciële vliegtuig ter wereld, eigendom van de Franse luchtvaart maatschappij Sageta, is gisteren op Schiphol geland. Schiphol, hoe uit stekend peaccomodeerd ook, bezat geen trap, hoog genoeg om de pas sagiers, zes-en-zestig hoge offi cieren van de N.A.V.O., naar beho ren te laten uitstappen. Met de hoogste trap op het vliegveld aan wezig, moesten de passagiers een grote afstap maken. Het toestel weegt beladen 5 ton. is bijna veertig meter lang en 13,5 meter hoog, terwijl de spanwijdte 49 meter bedraagt. Normaal biedt het toestel plaats aan 84 passagiers, maar tweede klasse kunnen eventueel 107 passa giers worden geborgen, afgezien van zeven d acht bemanningsleden. De Navo-officieren zullen twee dagen in ons land blijven. Gister avond werd hun door de generale staf een diner aangeboden. Twee Ned. straaljagers botsten tegen elkaar Eén piloot omgekomen Twee Meteor-straaljagers van de Ko ninklijke Luchtmacht zijn gistermiddag boven Oss (N.-B.) met elkaar In botsing gekomen en neergestort. Een der vliegers, de 27-jarige ongehuwde reserve-tweede, luitenant-vlieger J. A. M. van Vilsteren uit Zwolle, kwam hierbij om het leven. De piloot van het andere toestel, de eveneens ongehuwde 30-Jarlge sergeant vlieger Darieux uit Katwijk, kon zich door middel van zijn schietstoel en para chute redden. De toestellen waren afkomstig van de vliegbases Leeuwarden en Soesterberg. Het vliegtuig van de verongelukte piloot spatte bij Berghem uit elkaar en brandde op de grond geheel uit. Het andere kwam neer bij Alphen (Gld.) en werd door het vuur vernield. Onbestendig weer AL ENIGE DAGEN stroomt koelè en onstabiele lucht via de Noord zee naar ons land. In deze lucht komen vrij veel buien voor, en een kleine storing deed de buiïpheid vannacht nog toenemen. Op sommige plaatsen viel in de nachturen omstreeks 10 mm regen. Bij IJsland is intussen een nieuwe actieve depressie verschenen, die in Noordoostelijke richting koerst. Mede onder invloed van deze storing blijft het weer onbestendig. HET WEER IN EUROPA M !l i illl l s loc ah Oslo Kopenb Luxemb Parijs Bordeaux halt bew. mist regen zw bew. ar*. NW 1 NNW 1 WNW 4 WNW 4 W 3 W 2 W 2 N 2 14 0 15 0 14 0 16 13 17 0 14 0.3 17 0 Grenoble Locarno Berlijn Frankfort zw. bew. half bew zw. bew. on bew. geh. bew. regen nevel NW 10 NW 4 NNO 2 windstil O 3 W 4 ZZW 4 WNW 2 14 0 25 0.1 14 0.3 13 9 23 0.1 15 0 17 0.4 Innsbruck AJacclo Mallorca geh. bew. Kr*.. onbew. I. bew. NW 4 windstil NO 3 ONO 3 N 2 13 2 15 9 24 0.1 23 0 22 1 Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Afnemend buiig. In het bin nenland vannacht kouder en plaatselijk mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur ala vandaag. Matige tot zwakke maar lants de kust aanvankelijk nog af en toe v-IJ krachtige wind tussen Noord en West (Opgemaakt te tien uur.) 1 Oct volla maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1