MET LOIPE EN LEI 3 October met bedrijfscorso van twee kilometer lang Amsterdamse politiekapel komt het feest opluisteren Wiener Sangerknaben zongen in Stadsgehoorzaal NIEUWE LEIDSCHE COUBANT ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 Dit jaar toch weer anders HET 3-OCTOBER-FEEST wordt dit jaar gevierd op Vrijdag 30 Septem ber, Zaterdag 1 October en Maandag 3 October. Een belangrijk ver schil met de vorige viering is, dat er een bedrijfscorso komt in plaats van een historische optocht. Dat heeft het bestuur van de 3-October-vereni- ging niet gedaan om eens een goedkope dag te hebben, maar in de eerste plaats uit het oogpunt van afwisseling. Volgend jaar zal de optocht, mede met het oog op de nationale Rembrandt-herdenking, weer een historisch karakter dragen. Het bedrijfscorso van straks zal méér zijn dan een ge wone reclame-optocht. De heer Commandeur gaf ons de verzekering, dat het qua aankleding en verzorging en ook wat de lengte betreft uitstekend zal .zijn. Volgen wij het programma, dat Maan dag in de verkoop komt, in korte trekken op de voet, dan beginnen we met de uit voering van Ex Animo op Vrijdagavond, uiteraard in de Pieterskerk. Sprekers zijn ds Van der Wiel, Hervormd predikant, en ds Toornvliet, Geref. predikant te Leiden. Het gemengde koor van Ex Animo ver leent onder leiding van Herman de Wolff medewerking en de organist Leo Mens bespeelt het orgel. Zaterdagavond om half 8 is de grote i taptoe. Men verzocht ons, er weer op aan te dringen, nu eens wat meer aandacht aan versiering en verlichting te schenken. Wellicht gaat dat langzamerhand tot de vrome wensen behoren, waarvan men zegt dat ze toch niet worden vervuld. De taptoe zal pas groots worden, als er veel licht in meegedragen wordt. Daarnaast doet een aardige versiering het altijd goed. De verenigingen moeten op de Kaasmarkt zijn. Volledigheidshalve vermelden dat Zaterdagavond om 6 uu wordt geopend. Dat gaat c dicht tot Maandagmorgen. Optocht door een keur van bedrijven in en buiten Leiden. Er worden veel bloemen in de iering verwerkt, ofschoon zij niet het hoofdbestanddeel vormen. Aan de aan kleding van de verschillende wagens wordt grote zorg besteed. Het bijzondere van deze optocht is wel zijn lengte, niet minder dan twee kilo meter. Het programma vermeldt dan ook maar liefst 62 nummers. Het aantal wagens is nog aanmerkelijk groter. Som mige nummers vertegenwoordigen name lijk verscheidene wagens, tot wel vijf toe. Alle muziekcorpsen lopen mee. De op tocht heeft een LeWse en een nationale afdeling. Tijdens de pauze worden de prijzen uitgereikt. De jury bestaat uit de heren Ph. van Alfen, .7. J. van Houwe- ningen en E. Wijnans. Het eindpunt is het Levendaal. 's Avonds 8 uur is er een feestvoorstel- ling in de Stadsgehoorzaal, waar Roland Wagter met een gezelschap zal optreden onder het motto „Van de hak op de tak". Om half 8 wordt in de nieuwe zaal van „Prediker" een avond gehouden van de Chr. Oranjevereniging. Voor de pauze een gevarieerd programma en na de pauze de opvoering van een griezelstuk: het vuurwerk. „De 2 Tenslotte Onderhoudende avond met zeer veel muzikale genietingen Voor een geheel gevulde Stadsgehoorzaal traden gisteravond de wereld beroemde Wiener Sangerknaben op met een afwisselend programma. De nog, cultuur van de jongensstem is in Zuid-Duitsland en in Oostenrijk veel ver- het Lunapark j der ontwikkeld dan bij ons, de Regensburger Domspatzen en de Wiener io süngerknafren 2yn slechts enkele voorbeelden van een groot aantal voor- 10 nnn TJ 1 tre^e^^e jongenskoren uit dat deel van Europa. Te Wenen in het bij- lo.UUU Haringen zonder kan men bogen op een roemrijk verleden op dit gebied: ontvingen TUSSEN DE BLADZIJDEN De Maandag begint weer met de re veille op het achterbordes van het stad huis, aangeboden door de politie. Dat is om 7 uur. Om half 8 begint de uitdeling van haring en wittebrood, die, naar men verwacht, om half 10 afgelopen kan zijn. De uitdeling geschiedt weer tussen de steigers van het Waaggebouw. Tien-en- een-half-duizend personen hebben zich laten inschrijven voor het ontvangen van de feestgave; om precies te zijn: 10.550. Dat betekent, dat er straks 12.000 broden en 18.000 haringen worden meegenomen. Tijdens de uitdeling speelt Trouw en Durf op het Waaghoofd. In verband met het grote aantal In- schrijvers is de Waag alleen te bereiken via de Vrouwensteeg en de Aalmarkt. Om 8 uur wordt de Koraalmuziek ge houden, wederom onder directie van de heer Mens. „Concordia" begeleidt het koor. Het is nog niet bekend, of de Koraal muziek door de radio wordt uitgezonden. De militaire mars is om 9 uur. Er lopen 1 onderdelen mee van de marine en de land macht. Medewerking geven de studen tenvereniging Pro Patria, de kapel van de marineluchtvaartdienst, de kapel Johan Willem Friso en twee tamboercorpsen 1 van de Nationale Reserve. Het défilé is half 10 voor het bordes van het stad- Draverij Van half 9 tot 10 is er op het Levendaal tussen de Kraaierstraat en de Vierde- Binnenvestgracht een kortebaan-draverij. De baanlengte is ongeveer driehonderd meter. Gereden wordt een oud-Hollandse j kampwedstrijd. Men zal een strijd tussen acht bekende snelle paarden kunnen zien. Voor de jeugd zijn er ook attracties. Tussen 9 en 10 uur worden drie poppen kastvoorstellingen gegeven, namelijk op het Stadhuisplein, in het Kooipark en in de Professorenwijk. Zeemanlaan. Op het Stadhuisplein wordt vertoond „Het 3- October-feest van een vrolijke straat zanger", in het Kooipark „Jan Klaassen en Katrijn vieren feest" en op de Zee- manlaan „De avonturen van de kippen- koopvrouw en Pietje Bommel". 1 Het stedelijk museum is ook weer open, van 10 tot 12 uur, voor het bezoeken van de tentoonstelling Leidens beleg en ontzet Om half 9 wordt aan het station de Amsterdamse politiekapel met drum band en in gala-uniform ontvangen. De kapelmeester, de heer J. K. Pinkse, komt mee. De kapel maakt een muzikale rondwandeling over het Stationsplein, de Stationsweg, de Steenstraat, de Haarlemmerstraat, de Pelikaanstraat en de Kaasmarkt. Op de markt zal een spectaculaire muzi kale excercitie worden uitgevoerd. Daarna is de route: Hooigracht, Watersteeg, Hogewoerd en Hoge R\jndUk. Om half 11 is er weer een dienst in de Pieterskerk. Voorganger is ditmaal ds N. Kleermaker. De N.C.R.V. zal de dienst in zijn geheel uitzenden. Er is ook een dienst in de Chr. Geref. kerk en de kerk der Het optreden van de Sangerknaben der leiding van de bekwame dirigent Gerhard Track bewees opnieuw tot welke bijna fabelachtige prestaties op caal gebied deze knapen in staat zijn, zowel in de solozang als in het ensemble zingen. Opvallend is bij de meeste van deze jongens de helderheid en zuiverheid intonatie, het gemak, waarmee vaak ingewikkelde coloratuur wordt gereali seerd. Als koor ligt de kracht vooral bij de hoge sopranen, de alten zijn numeriek misschien ook kwalitatief wat zwak ker. Het eerste gedéelte van het programma as in muzikaal opzicht stellig het be langrijkste: het bestond uit motetten van Gabrieli, Vittoria, Palestrina, Mozart, Brahms en Joh. Ritter von Herbeck, alle cappella gezongen, behalve Mozarts Ave Verum, hier trachtte de pianobegeleiding het ontbreken van het orkest tevergeefs doen vergeten. Een grote charme ging van deze vertolkingen stellig uit, met me Palestrina's magistrale „Ascendit Deus" klonk juichender en serener dan het bij een gemengd koor ooit mogelijk geweest zou zijn. Men kan evenwel niet ontkennen dat het gemis van bassen en tenoren spoedig merkbaar wordt door een gebrek aan sonoriteit en diepte in de expressie, alles blijft wat ijl. Niettemin deze vierstemmige a cappella-zang op zichzelf schitterend. Bij nieuwere werken als die van Brahms doet een zeker gemis expressievermogen zich enigszins ge voelen. Vervolgens stond een kleine komische opera op het programma, „Franz Schu bert" genaamd, naar muzikale moti van. Schubert en voorstellende een denk- niet Haydn en Schubert hun eerste muzikale vorming als Sangerknaben? beeldige episode uit diens verblijf in het Weense convict. De stof was uitstekend gekozen, de uitvoering kostelijk van zang en actie, van aankleding en meestal ook van mimiek. Vooral de zangprestaties van deze pseudo-Schubert moeten met grote lof vermeld worden, terwijl „Ruzick'a" over een opvallend theatraal talent bleek te beschikken. Ook hier was de samen werking uitstekend, zodat alle spelers een grote bijval mochten oogsten. Het slot van de avond was gewijd aan enige volksliedbewerkingen (vooral Brahms' „Brautigam" werd uitstekend gezongen) en aan koor-arrangementen van Strauss' Pizzicato-polka en diens „An der schonen blauen Donau"; vooral de belde laatstgenoemde nummers brachten de toehoorders in vervoering. In muzikaal opzicht was men naar onze smaak wel wat afgezakt sinds 'Palestrina, doch dit deerde de toehoorders niet en men moet toegeven, dat de jeugdige zangers zich in dergelijke nummers bijzonder goed thuisvoelden. Ter beloning van de alge- geestdrift volgde nog een toegift, niet onaardige bewerking van het be kende Zuidafrikaanse Sarie Marijs, dat door twee solisten met harmoniserende koorbegeleiding uitstekend verstaanbaar werd voorgedragen. We zullen ons niet afvragen of de Nederlandse volkslied cultuur in dit lied een hoogtepunt bereikt heeft en of zij hiermee dus het beste ge- eerd werd, de geste was sympathiek en bekoorlijk. Het was een afwisselende, zeer onder houdende avond, waarbij we ook in mu zikaal opzicht menigmaal bekoord wer den. Het heeft ons tevens doen zien waar toe een goed geoefend jongenskoor in staat kan zijn en dat is ook veel waard. Dr J. van der Veen. U heeft ongetwijfeld tijd en gelegenheid genoeg gehad om onze eerste prijsbaby, van wie we op Woensdag 21 September een foto plaatsten, te bestuderen. Vandaag brengen we U ons tweede studie- object en vragen U wederom met vijf of minder woorden te typeren, wat deze baby door middel van gezichtstrekken en/of gebaren uit drukt. U weet wat wij van plan zijn en hoe onze voorwaarden luiden- Tot 22 October a.s. zullen we elke Woensdag en Zaterdag de foto van een prijsbaby publiceren. En bij elk dezer portretten (in totaal tien) stellen wij u dezelfde vraag als vandaag: Karakteriseer met vijf of minder woorden wat de baby zegt, doet of denkt. Hierbij kunt u natuurlijk uw fantasie de vrije loop laten, 't Maakt voor ons weinig uit, of u het kind woorden in de mond legt, welke het nog niet kan spreken, of gedachten toemeet, welke alleen in het brein van volwassenen spelen. Voor de 26 meest originele onderschriften loven we de volgende prijzen uit: een eerste prijs van 50 gulden vijf prijzen van 10 gulden twintig prijzen van 5 gulden De inzending van de tien baby-karakteristieken opent op 24 October a.s. en sluit op 31 October daaraanvolgend. U dient de onderschriften dus ge zamenlijk aan ons Bureau te zenden en niet één voor één. Half November hopen we de namen en adressen der prijswinnaars te publiceren, zomede de drie series karakteristieken, welke, naar het oordeel der jury, 't beste zijn geslaagd. Wandelende Stalen Band won eerste prijs De pas opgerichte wandelsportvereni ging De Stalen Band heeft met haar eer ste wandeltocht in georganiseerd verband een fraai succes geboekt. Zij nam deel aan de Paladijnmars op 17 September in Den Haag en wel over 15 km. Namens de wandelsportvereniging van de B.B. in de A-kring Den Haag heeft zij thans bericht ontvangen, dat daarmee beslag werd ge legd op de eerste prijs, een door de Haag se burgemeester beschikbaar gestelde zil veren legpenning. Prinses-Irene-fonds houdt collecte Op 3 October houdt de afdeling Leiden van het Prinses Irene-fonds weer de Jaar lijkse collecte. Het motto van deze In zameling is: „Op de dag. dat gij geniet, vergeet dan ook de zieken niet". Een goede opbrengst zal het fonds in staat stel len, te blijven doorgaan met de ontspan ningsavonden ln ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen, avonden die niet alleen welkom, maar ook nood zakelijk zijn. Wie op deze dag wil collecteren, kan zich opgeven bij de heer Van Schaik of bij de heer Meuwese, beiden op het stad huis te Leiden. De „Maggie" Ware humor word', zelden gevonden in met enorme koeten, dure 6terren en verechrikkelijk veel bombast vervaar digde Cilme. Hoe zuiver en gaaf doet daarbij een product van J. Arthur Rank, de „Maggie" aan, welke film deze week in Casino is te zien. Het gaat over heel eenvoudige mensen, die een rijke Ameri kaan me', hun droge humor, taaie tra ditie en een oude kolenboot voortdurend te slim af zijn. Die Amerikaan, een praehtrige rol van Paul Douglas, wil een landhuis bouwen op één van ae eilanden van de Hebriden. De inventaris moet natuurlijk hypermodern zijn en de kost bare ijskasten, badkuipen en wa'. dies meer zij dienen derhalve met een mo derne boot derwaarts te worden ver voerd. Ongelukkigerwijs maakt de En gelse secretaris van de Amerikaan een betreurenswaardige vergissing. De spul len verdwijnen in een oude kolenboot met een schilderachtge bemanning, oude kapitein-met-ringbaard, flegmatische 6tuurman, voortdurend ruziie makende stoker en een joggie als manusje-vE alles. De Amerikaan slooft zich ui'. zijn spullen van de boot af te krijg* maakt dure taxiritten en speurt zelfs met gecharterde vlleg'uigen naar de route van de oude schuit. En het slot van 't lied is, dat hij toch iets begint *-i begrijpen van die eigenaardige Schotten, gehecht aan ddt voor de sloper zo schuitje. De bekwEune Alexander Mackendrick heeft hier de regiestaf ge zwaaid, en hoe! Wat heeft hij weten te maken van die oude kapitein, geen groti ster, maar een gepensionneerd onderwij zer uit Glasgow en amateur-toneelspe ler. „Maggie" kan gevoegd worden in de rij uitzonderlijk goede filmcomedies, die uit Engeland tot ons zijn gekomen. (Humoristisch verhaal van vergeefse strijd tegen Schotse stijfkoppigheid). Om het goud der Inca's Het eist van de Hollywoodse filmpro ducers bijzonder veel fantasie om talloze avonturenfilms, die jaarlijks de studio's verlaten en waarin steeds ten naaste bij dezelfde heldhaftigheid of schurkendaden worden bedreven, een schijn van afwisseling te geven door het verhaal zloh dn een andere, liefst specta culaire omgeving te laten spelen. „Om het goud der Inca's, die deze week in Luxor draait, is gebaseerd op een oude legende van de Inca'6, dde ver haalt van een gouden, met juwelen be zette zonnester, eeuwen geleden uit de Zonnetempel gestolen. Wanneer die zon nester weergevonden wordt en opnieuw haar plaats in de tempel inneemt, aldus de legende, zal het eens zo machtige rijk der Inca's tot nieuwe bloei komen. Niet alleen de Inca's blijken echter op zoek te zijn naar het bijzondere kostbar» Juweel, ook schurkachtige blanken vlas sen er op, met minder hooggestemde motieven uiteraard. De allengs bekende verwikkelingen, die zich voordoen, wan neer op rijkdom beluste lieden elkaar de buit trachten af te vangen, spelen zich nu af in de kleurrijke omgeving van Peru, waar een aantal Inca's de folklore van hun volk demonstreren door In keu rig gesteven Inca^pakjes In de film te figureren. En de van de radio bekendi Peruaanse zangeres Yma Sumac laat in deze film nogmaals horen, dat ze héél hoog en héél laag kan zingen. (Avonturenfilm in een kitsch-décor). La Perverse In Lido draait deze week een Spaanse film, waarvoor men zich de moeite een Franse nasynchronisatie heeft ge troost, La Perverse. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat Courts Mahler door de schrijver van dit scenario met vele lengten wordt geslagen. Slechts uiterst zelden ziet men een film, die zo is door drenkt met een onverteerbare huilerig heid al6 hier het geval is. Stel u voor een mooi meisje, opgegroeid in een zin me4, een al even mooie zuster en ziekelijke moeder. Die zuster is eerzaam verloofd met een beginnend advocaat, doch het meisje wenst zich in weelde te VAN MENS TOT MENS Leidse blolcploegen nog niet alle volledig Van de zijde van de B.B. in Leiden deelde men ons mee, dat de A-kring Lel den en Oegstgeest bestaat uit ongeveer honderd blokploegen, elk van gemiddeld twintig man. Twee jaar geleden werd met de vorming van de ploegen begonnen nu zijn ze voor ongeveer tachtig procent bezet. Dat wil zeggen, dat er nog een per soneelstekort is van vierhonderd man. De blokploegen zijn voor zover ze compleet zijn, al opgeleid of nog in opleiding. Over de taak van de B.B. behoeven w« nu niet meer te schrijven. Die zal vol doende békend zijn. De B.B. heeft niet alleen een oorlogs-, maar ook een vredes taak. Wie zich geroepen voelt, deze ge lederen te versterken, melde zich bij het bureau van de B.B.: Langebrug 56, Leiden, telefoon 30441. Men kan zich ook opgeven bij het wijk- of blokhoofd. Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Donders. Den Haan, Hartman, Pleiter en Ver- brugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Sept. 13 uur tot Zaterdag 1 Oct. 8 uur waargenomen door apotheek Van Drie- sum. Mare 110, tel. 20406, en de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, 23553. B e atrix-boom (pj e) WIJ, NEDERLANDERS, eren nu een- maal graag ons Koninklijk Huis. Dat doen we met ons hart. en dat doen we met uiterlijke tekenen. Een van die uiterlijke tekenen is bij voorbeeld de linde in het Plantsoen. De Beatrix-linde. U moet vandaag of morgen eens gaan kijken. Hij staat een meter of dertig van de ingang Korevaarstraat verwij derd. Nu maak lk me sterk dat prinses Beatrix volgend jaar, als ze ingeschre ven is als student aan onze Hogeschool, die linde best eens zal zien. Als ze op de wandeling is met vriendinnen. Of wanneer ze op een bankje haar dic taten nog eens wil Inzien, zoals zoveel studenten doen. En wat ziet ze dan? Een tierige, sterke, Jonge boom, die op waardige wijze zijn plaats in het groene gazon inneemt, tussen de oude plataan en de machtige olmen. Een mooi, sprekend symbool van wat het Nederlandse volk in zijn kroonprinses ziet? O nee. Ik zei het al: u moet eens gaan kijken. Een bloedarmoedig, mager gevalle tje, dat amper levenskracht genoeg be zit om blaadjes voort te brengen. Een 17-jarig tobbertje, dat zijn moeizaam verkregen groene tooi nauwelijks tor sen kan en daarom als eerste zijn sie raden weer afgooit, terwijl zijn hoog bejaarde zusters nog onbelemmerd en onversaagd hun donkere, overdadige bladerkroon tentoon spreiden. Er is ook een bordje bij, dat de wan delaar vermeldt van doen te hebben met de Beatrix-linde. Maar van die zelfde wandelaar wordt enige fanta sie en combinatievermogen en rebus- aanleg vereist, want het flesgroene emaille en de zachtoranje letters zijn op alle fronten beschadigd. De Beatrix-linde. Het naarste boompje uit het hele Plantsoen. Wel. mijnheer Galjaard, Is daar niet wat op te vinden? Beatrix-linde Colonne moet sterker ipEN PAAR MINUTEN voor een goede zaak. Maandag om 11 uur begint de boot van het Rode Kruis met 71 invalide patiënten uit Leiden en omgeving te varen. De afvaart is aan de Havenkade en de tocht door ons land duurt een week. Dit feit is voor ons aanleiding, 'n drin gend verzoek van het Rode Kruis te Leiden door te geven. Het spreekt van zelf, dat men voor deze reis een groot aantal helpers nodig heeft. Zij moeten het eten klaarmaken, de patiënten be staan, de gezelligheid elke dag zo'n beetje „organiseren", kortom de week op de boot in alle opzichten verzorgen. Rij de organisatie van dit alles is het weer eens gebleken, dat de colonne van Leiden te klein is. Wil zo'n groep verschillende taken op zich kunnen nemen, dan moeten er toch wel hon derd actieven zijn. Dat aantal haalt men nu lang niet en er komt nog by, dat er altijd een zeker percentage „nonvaleurs" is, op wie men eigenlijk niet al te veel meer kan rekenen. Voor de komende reis heeft men dan ook mensen van andere afdelingen moeten aantrekken. Gelukkig is men daarin geslaagd. Maar Leiden had het zélf willen doen. omdat het in de eer ste plaats een Leidse aangelegenheid ls. Overigens is men voor de assistentie van elders uitermate dankbaar. Het co- lonnewerk is onmisbaar. Noemen we alleen maar de bloedtransfusiedienst, de hulp bU rampen en het vervoer van Invaliden. Wilt u .lezer, er dus eens over den ken, hoè u kunt meehelpen om de personele positie van het plaatselijke Rode Kruis nog wat te versterken? Zoals u weet, is het adres niet meer Rijnsburgerweg 3, maar Rapenburg 35. Invaliden met vacanlie T\E BELANGSTELLING voor de zes dagen durende Rode-Kruis-tocht met Lei denaars en chronische-invali- den uit de omgeving is heel groot, vér- telde de heer De Wit, administrateur van het Rode Kruis in Leiden, ons. Er gaan er Maandag 71 mee, wan u>ie 36 Leidenaars. „En als er vandaag nog twintig zouden afvallen, had ik er mor gen onmiddellijk twintig bij, want er is een behoorlijke „reservelijst." Het moet volgende week dan ook wel goed worden op de „Kasteel Sta- verden". Maandagmorgen om half 7 begint de inscheping en om 11 uur is het vertrek. (Tussen haakjes: de Ha venkade wordt voor nlet-belangheb- benden afgesloten). De scheepsarts van de weck is me) dokter Verbrugge, die wordt geassi steerd door helpers en helpsters van de colonne Leiden en colonnes uan om ringende dorpen. Hun aantal is dertig. Daarnaast zullen er veertig aan de wal dienst doen, uoornamelijk bi; het transport. Maandagavond is Gouda de pleister plaats, Dinsdag Wijk b(j Duurstede, Woensdag Arnhem, Donderdag Tiel, Vrijdag Roterdam en Zaterdag weer Leiden. De „Kasteel Staverden" is voor dit doel een prachtig schip. Het is groot en heeft veel glas. Deze week heeft het dienst gedaan voor patiënten uit Dor drecht. Vanmiddag zou een groep men sen met de algehele schoonmaak begin nen, zodat de boot Maandagmorgen brandschoon Leiden binnenvaart. Nu... Rector magnificus WE MAANDAG j.l. ik zeg leven we als goede Leidenaars niet altijd mee met onze universiteit? ik zeg: nu we Maan dag j.l. het rectoraat hebben helpen overdragen van prof. dr J. N. Bakhui zen van den Brink aan prof. dr A. E. van Arkel, kwam ik er vanzelf toe om eens te snuffelen in oude boeken, om iets te weten te komen over het rec torsambt in vroeger tijden. Je komt dan allerlei leuke dingen tegen. Hèbt u effe? Het rectoraat van een universiteit wa? in de Middeleeuwen een van de luisterrijkste ambten. Men noemde de rector „de koning der universiteit" en zijn waardigheid stond gelijk met die der grootmeesters der ridderorden en der geestelijken en wereldlijke vors ten. Ik zuig dit niet uit mijn duim. Dit vertelt allemaal dr G. D. J. Schotel, en die kan het weten. De rector van Boulogne bijvoorbeeld was met hoger gezag bekleed dan de aartsbisschop.En toen bij zekere plech tigheid de Leidse rector magnificus Pestel aan de linkerhand van raads- pensionnaris Van de Spiegel ging, zei deze dat hij het denkbeeld niet kon verdragen, dat een rector der Leidse Hogeschool aan de linkerzijde van een raadspensionnaris liep. Het adjectief „magnificus", dat „luisterrijk" betekent, werd in het ein de van de 15de eeuw bij de naam „rec tor" gevoegd. Een titelgradatie, die al leen de rijksvorsten genoten. Tabberd- en konijnengeld pROFESSOR VAN ARKEL is de huidige rector magnificus der Leidse universiteit. Maar wie was nu de allereerste? Wel. dat was professor Petrus Tiara, door de Prins van Oranje persoonlijk benoemd. Later deed het Hof van Hol land dit. Tegenwoordig kan men maar één jaar rector magnificus zijn. De secre taris van de Senaat wordt dan zjjn op volger. Maar in de 16de en 17de eeuw gebeurde het wel o.a. met Tiara, Lipsius, Helnsius, Gomarus en nog enkele anderen dat zij langer aan bleven. In 1631 evenwel bepaalden de Staten van Holland dat hi), die In het vorige Jaar rector was geweest, niet op de nominatie mocht worden ge steld, maar minstens vier jaar moest Het ambt van rector gaf niet veel stoffelijke voordelen boven dat der ge wone leeraren. Er was alleen een extra toelage van f 50 („honorarium rccto- ratus") en het dubbele tabberd- en ko nijnengeld. zo lees ik In Schotel. Dat tabberdgeld is wel duidelijk, maar dal konijnengeld? Waren die konijnen om op te eten in de eerste plaats, of om het „bont" voor de tabberd te leveren? Dat weet ik echt niet. In elk geval, dat geld bedroeg tezamen f 120. Niet veel, maar in die tijd was het toch mecgc- Het aantrekkelijke van het rectors- ambt was eigenlijk de eer. Als de rec tor naar de academie ging, hetzij om college te geven of een promotie by te wonen, hetzy de vergadering van de Senaat te presideren, dan werd hU steeds vergezeld door de pedel (dat betekent eigenlUk: gerechts- of uni versiteitsbode) „in staatsie", d.w.z. met toga en scepter. „Kom daar nu erels om!" zou de oude heer Stastok zeggen. En by academische plechtig heden had hy de voorrang, zelfs boven Curatoren. Die „luisterrykheld" is tegenwoordig wel wat minder. Maar de salariëring is een stuk beter. En een mens moet nu eenmaal leven, ln deze dure wereld. Zelfs een rector magnificus van de Leidse Universiteit. JHVEE MIEREN, die in Goedereede In zand en zeep en soda deden, Verklaarden aan een journalist. Dat menig mier iets heel moois [mist, Als hij zijn leven lang blijft [sjouwen, Hetgeen zij als gemier be schouwen. baden. Dit lukt ook, aan de zijde van een verdorven millionnairs-zoonlje. Van pure narigheid wordt de moeder nog erger ziek, en de misère s'-ijgt ten top, als de rijke jongeling naast het meisje ook nog haar zuster begeert. De perverse schoonheid weet het zo te arrangeren, dat de rijkaard gelegenheid krijgt de on schuldige zuster 4e overweldigen. Moe der overlUdt door deze harde slagen, doch de zuster en haar verloofde vinden elkaar weer op haar graf. Het enige, wat de schoonheid dan nog te doen staat, is de verdorven jongeling neer te schieten, en men heef', zelfs de onsmakelijkheid gehad deze moord in close-up zichtbaar te maken. Een biecht van het verdorven meisje, ten overstaan van een geestelijke, besluit dan ddt walgelijk geheel. Zelden is het hoongelach, dat herhaaldelijk in de zaal omhoog steeg, zo gerechtvaardigd geweest als thans. (Treurig lot van een i-crdorven meisje, verworden tot afstotelijk melo-drama). Karavaan In kleuren en omlijst met aardige volksliedjes kwam „Karavaan", een film gemaakt rond de trek naar het Wes- 'en van Amerika, by Rex op he< doek. Hoewel gemaakt naar een boek, dat de patriottische titel „Erfenis der Vade ren" draagt, is het meer een weergave van menselijke eigenschappen geworden, zoals hebzucht, moed en liefde. Hoewel de film verdiensten heeft en het eind goed is (hij komt haar tódh halen) kun nen we u toch niet enthousiast aanbeve len een tocht naar Rex te ondernemen. (Gebruikelijke Western, nu eens in kleu ren en met volksliedjes). Nogmaals Jules Verne De fraaie verfilming van Jules Verne's „20.000 mijlen onder zee" is nog een weck ln> Trianon te zien. Gelukkig wee1: men goede films als deze ook nog te GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties SCHOUWEN VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en .Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op Dinsdag 4 October 1955, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Gemeente blad no 15) laatstelijk gewijzigd bij ver ordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende brug gen en andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zyn, en zonder ver hindering door of vanwege rechthebben den voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan ge maakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bulzen, toegangskokers en dergelijke werken, voorzover die bU- zonder eigendom zyn. LEIDEN, 23 September 1955. Agenda van Leiden Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugd verband, G. Tulp over: Film en film- critlek. Stadsgehoorzaal, 8 uur: personeelsver eniging N.V. J. J. Krantz Sc Zn, cabaret- Maandag Havenkade, 10 uur: vertrek van de „Kasteel Staverden". Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Haagsche Comedlo met muzikaal zomerblijspel „Pas op, kijk niet om". Dinsdag Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor- stelling. Haagsche Comedie met muzikaal zomerblijspel „Pas op, kyk niet om". Stadsgehoorzaal. 2 uur: MaatschappU voor Toonkunst, 46ste jeugdconcert (Rott Philh. Orkest). Stille Rijn 13, 8 uur: heropening wyk- gebouw Marewijk. Oegstgeest, Het Witte Huls, 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confec- tlehandel. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—9 lir: „Zo zien zij ons" (de Europeaan ge en door andere volken), tot 2 October. Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—9 ur: Japanse kleurendruk-houtsneden (Utagawa Kunlyoshl, tot 20 November). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 uur: Italiaanse en Nederlandse chiaroscuro— houtsneden uit eigen bezit (tot 1 Oct). Apotheken Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen schansweg 4, tel. 23553. Leger des Heils houdt bazar aan Hooigracht De afdeling Leiden van het Leger des Heils heeft, van vele kanten geholpen, een prachtige hazar voorbereid. Dins dagmiddag vindt om 3 uur de opening plaats, waarna tot 10 uur 's avonds het gebouw Hooigracht 30 voor het publick geopend blijft. Woensdag kan men ook van 3 tot 10 uur terecht. Donderdag ia de bazar alleen van 'n avonds half 8 tot ur geopend. Na de sluiting worden vergebleven artikelen by opbod ver kocht Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ludnvica dr v T. H. R. v. d. Leek en A. L. Guldemond, Andreas H. i v N. H. van Buuren en P. G. E. van Velzen; Pleter zn v H. Stouten en M. van Leeuwen; Simon P. zn v L. Steijgcr en _r. de Graaf; Cornelia dr v H. van Vliet ?n M. de Vries; Johannes C. zn v A. an Swieten cn C. J. vsn Boheemen; Adrians E. dr v J. H. Heus cn P. van Herpen; Hendrlcus zn v J. Segijn en A. Nagtegaal; Ronald W. zn v A. H. Pesant i J. S. de Boer. OVERLEDEN: G. Lubbers huisvrouw v Van der Heijden, 73 Jr; H. Wallaard, huls- w v Van den Hoed, 78 Jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3