Jlicuuie £eihsrt)c Gfoanmt Uitgaven voor defensie nog hoger... of inkrimpen PRIJSbaby's Perons troepen geven zich aan rebellen over Westerling nu toch naar Indonesië vertrokken? Boyer krijgt vrije hand tive M. Brokx uit Tilburg, zijn raadsman mr C. Verhoeven uit 's Hertogenbosch en de eigenaar van een Haags hotel, de heer J. van Ham inzicht trachten te ver strekken in de beruchte Evipan-affaire. Er werd betwijfeld 'of Van Wijk een aanklacht tegen Westering heeft inge diend en over de beschuldiging van vals heid in geschifte, welke door Westerling zou zijn gepleegd, kon niet9 worden me degedeeld. De gelden, die voor Westerlings actie waren binnengekomen, waren volgens de heer Brokx tot de laatste cent ver antwoord. Voor het beheer hiervan was een stichting gevormd, waarin o.m. me vrouw Tobie en mr H. Jochems zitting hadden. Hoe groot het totaalbedrag van deze gelden was, kon de „gemachtigde" echter niet zeggen, terwijl hij ook geen antwoord kon geven op de vraag hoe bedoelde stichting heette. Hij sprak als zijn vermoeden uit, dat de fondsen voor de aanschaf van medicamenten, voedsel en kleding voor de republiek Zuid-Mo- lukken waren bestemd, en in geen geval CHR1STEUJK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticd It gliebltvra tnyn bert In tcyljenspoct Zes en dertigste jaargang No 10452 Onze grote foto-prijsvraag begint vandaag op pagina 3 MINISTER STAF MAAKT ZICH BEZORGD Bestrijding ran atoomaanrallen eist enorme bedragen (Van onze parlement6redactie) DE LUCHTMACHT en de invoering van geleide projectielen zullen na 1957 zulke hoge uitgaven vergen, dat er gekozen moet worden tus sen verdere verhoging van het defensiebudget of inkrimping van sommige defensie-onderdelen. Deze waarschuwing laat minister Staf horen in de toelichting op de begroting van Oorlog 1956 (eindcijfer: 1.016 millioen 110.000 gulden). Financieel staat onze verdediging er niet al te gunstig voor. Bouwprogram is nu al beperkt Gevreesd moet worden dat, indien nieuwe loonronden de financiële ruimte voor materiële voorzieningen nog weer verder zullen inperken, en niet meer personeel beschikbaar komt, het tenslotte moeilijk zal wor den aan de (redelijke) NAVO-ver- langens en aan alle (meest overzee liggende) nationale taken der Ma rine te blijven voldoen. Financiële spanningen maken het ook bijzonder moeilijk, bijzondere maatregelen te nemen ter bescherming van mar inrichtingen tegen eventuele atoom- aanvallen. Over internationale hulp, die red ding zou kunnen brengen, bestaat niet de minste zekerheid. Nieuwe wapenen Reeds geruime tijd tracht de Neder landse regering de NAVO-partners er te overtuigen, dat niet ieder land op eigen houtje moet proberen het omvangrijke probleem van de materieelvervanging te pakken. Immers, de atoombom heeft de aard van de oorlogvoering zo drastisch veranderd, dat enorme bedragen nodig zullen zijn om nieuwe wapens aan te ko pen of te produceren. Tenzij de interna tionale hulp na 1 Januari 1957 in belang rijke mate wordt voortgezet, zal geen Europees NAVO-land in staat zijn. zijn defensie-apparaat op peil te houden zon der aanzienlijke inkrimping daarvan. Nu al ingekrompen Dit jaar reeds moest het bouwprogram ma voor talrijke onderkomens voor of ten behoeve van de strijdkrachten over langere termijn worden uitgestreken. Op den duur zal geheel opnieuw moeten wor den bekeken, welke bedragen voor land macht, welke voor luchtmacht en welke voor de zeemacht moeten worden uitge trokken. De minister wil dat echter niet eerder doen, dan na het bekend worden van de invloed der atomiscbe oorlogvoe ring op de organisaties en uitrustings behoeften der strijdkrachten. Aan deze atoomwapens besteedt minis ter Staf grote aandacht. Nederland zal zich moeten beperken tot de directe af weer van vijandelijke aanvallen. Dat kun nen echter atoomaanvallen zijn. Daarom moet de organisatie van de defensie wor den gewijzigd. Er wordt echter nog steeds gewacht op de NAVO-richtlijnen. Daar zitten alle landen op te springen, maar de studies zijn nog niet ten einde. Wellicht begin 1956 komen deze richtlijnen gereed. Inmiddels is de opbouw volgens het huidige legerplan zo ver gevorderd, dat in April 1956 een legerkorps van vijf divisies aanwezig zal zijn. Aan de zesde divisie wordt dan weer gewerkt. Zwitserse raket Minister Staf deelt mede dat hij be sloten heeft, een Zwitserse raket- eenheid te kopen, die geschikt is voor opleiding van instructief kader en het technisch personeel voor de toekom stige raketeenheden. Het is de enige verkrijgbare raket. In het bijzonder doordat de lanceerinrichting van deze raket met alle daarbij behorende ap paratuur geheel beweeglijk is, biedt hij grote voordelen boven andere raketten. Het bereik van het Zwitserse wapen is nog niet in alle opzichten bevredigend. De verdere ontwikkeling gaat echter bij voorbeeld door toevoeging van startraket ten naar een groter bereik. De raketten zullen dienen voor het bestrijden van vliegtuigen, vliegend boven de 8000 meter Liquidatie E 55 met zeer grote snelheid, die met de ge bruikelijke wapens niet bestreden kunnen worden. Gebleken is wel dat met de invoe ring van geleide projectielen zeer hoge financiële uitgaven gemoeid zullen zijn. De wel eens geuite ver onderstelling dat deze projectielen op weinig kostbare wijze zouden kunnen worden geproduceerd, is een illusie. In feite kosten ze grote veel vouden van de conventionele pro jectielen. Bij de aanschaf is de groot ste voorzichtigheid geboden, maar anderzijds moet men toch wel zo spoedig mogelijk over het juiste ge leide projectiel beschikken. In de huidige toestand, waarin de atoom bommenwerpers voor de luchtdoel artillerie onbereikbaar zijn, kan niet worden berust. 24 Uur paraat Bij de Luchtmacht bestaan plannen om op korte termijn, vermoedelijk reeds tegen het einde van dit jaar, voor het Commando Luchtverdediging een 24-urige paraatheid in te voeren. Gezocht wordt ook naar middelen als onbemande vliegtuigen. De met atoom wapens uitgeruste luchtstrijdkrachten blijven echter in handen van Amerika en Engeland en komen alleen ter beschikking van de hogere internationale staven. Bij de Marine wordt de vraag bestu deerd of de reservevloot zodanig kan worden georganiseerd dat een hogere graad van paraatheid en mobiliteit kan worden verkregen. Verdere spreiding de vloot wordt overwogen. Gebrek aan personeel Zorgen maakt de minister zich ook ovei de opleiding. Nog steeds laat de aanmel ding voor de Kon. Militaire Academie tt wensen: er zijn veel meer candidaten no dig dan voor de oorlog en de toelatings eisen zijn veel strenger geworden. Ook de aanmelding voor de opleiding tot beroeps- onderofficier aan de onderoffciersscholen of de technische scholen is onbevredigend. Gelet op de tekorten kunnen de thans in opleiding zijnde of in eerste verband dienende onderofficieren er op rekenen, dat zij allen desgewenst tot een verbin tenis voor onbepaalde tijd zullen worden toegelaten. Het aantal vrijwillig nadie- nende dienstplichtige Onderofficieren zal zo mogelijk worden opgevoerd. Ook de tekorten aan technisch personeel zijn nog vrij aanzienlijk. Hevige gevechten in Buenos Aires Vluchtte dictator op Paraguees schip? Buenos Aires, 20 September. T~\E regeringsstrijdkrachten van kJ Argentinië hebben zich aan de revolütionnaire troepen overgegeven; een militaire junta zal het land re geren. Aldus een communiqué, dat via radio Buenos Aires werd bekend Dit is een radiografisch overge bracht portret van admiraal Isaac Rojas, bevelhebber van de zeestrijdkrachten der Argentijn se rebellen. Schepen van de ad miraal liggen voor Buenos Aires en zullen voorkomen dat dictator Peron de wijk neemt naar Paraguay. gemaakt. Peron zou zich aan boord bevinden van de kleine Paraguese rivier-kanonneerboot Humaita, die toevallig in de haven van de hoofd stad lag om te worden opgekale faterd. Peron vluchtte in burgerkleding, waar- ver een regenjas, uit Buenos Aires naar de haven, waar het Paraguese schip onder n lag. De vloot der rebellen heeft echter opdracht, het schip aan te houden („met alle middelen") zodra het vertrekt. commandant van de Humaita zou Perons veiligheid hebben gegarandeerd, hoewel de Paraguese regering heeft ge- igerd, de dictator politiek asyl te ver lenen. De kapitein van het schip zou op dracht hebben gekregen, Peron slechts mee te nemen, als de rebellen de Hu maita vrijgeleide geven. Volgens andere berichten heeft Perou het Paraguese schip weer verlaten en zou hy per vliegtuig met onbekende bestem ming sUn vertrokken. Uiteengeslagen Het oude kabinet van Peron Is geheel uiteengeslagen. „Sterke man" Lucero heeft zijn toevlucht gezocht op de ambas sade van Uruguay, waar hij gezelschap kreeg van tal van hoge Peronlstische functionarissen. Andere hoogwaardig heidsbekleders onder Peron vluchtten in verschillende ander® ambassades. Zoals gemeld is. is het gevaar van een nieuwe staatsgreep niet denkbeeldig, al lijkt Perons positie op het ogenblik zwak ker dan ooit. Het algemeen vakverbond C.G.T., waarin Peron zijn descamisados (hemdlozenl had georganiseerd, b ft morgen (Woensdag) een massabetoging georganiseerd, die ten doel heeft, Peron weer in de zadel te helpen. De politie en de anti-Peronistische strijdkrachten heb ben evenwel aangekondigd, de demonstra ties in de kiem te zullen smoren. Intussen wordt thans ook in Buenos Aires hevige strijd geleverd. Vijfhonderd getrouwen van Peron hebben zich ir gebouw van de Nationalistische Alliantie verschanst. Vliegtuigen der rebellen i den bomaanvallen op het gebouw uit. waardoor dit nu in lichterlaaie staat. Volgens niet officiële schattingen zijn tijdens de vierdaagse revolutie ongeveer 1200 mensen om het leven gekomen. Volgens de radio van de opstandelingen In Cordova 7,yn de vredesonderhandelin gen aan boord van de Argentina afge- HOOFDSTAD BEZET De troepen der revolutie hebben heden middag Buenos Aires bezet. Generaal Lonardi Is president van de nieuwe voor lopige regering, zo meldt Ass. Press Nederlanders in B. Aires ongedeerd De leden van de Nederlandse kolonie in Buenos Aires verkeren in goede wel stand, aldus heeft de Nederlandse am bassade in Argentinië medegedeeld. Er zijn geen Nederlandse bezittingen bescha digd bij de jongste onlusten. Bestrijding eventuele werkloosheid (Van onze parlementsredactie) Voor de bestrijding van eventuele con juncturele werkloosheid is op de begro voor onvoorziene uitgaven evenals In 1955 een bedrag van 25 millioen aan gevraagd. Voor kosten, verbonden aan het nemen in maatregelen ter voorbereiding van toekomstige werkgelegenheid is thans geen post meer uitgetrokken. Wel is dil het geval op de begroting voor sociale zaken en volksgezondheid. Een glorieuze tocht werd gister middag de rondrit, die ons Ko ninklijk gezin door Den Haag maakte. De jongste prinsessen Mar griet en Marijke zaten bij vader en moeder in het rijtuig. De twee oudste dochters Bea trix en Irene zaten in de twee de rode calèche. Een van de fuseliers, die voor de Ridderzaal de ere-wacht vormdenviel als een blok op de straat neer. Na hem kregen nog twee fuseliers het te kwaad door de warmte en de en de vermoeidheid. m wmsm KXT» Tip uit Washington voor Burgess en Maclean Volgens het Britse blad Daily Express zijn de Britse diplomaten Burgess ec Maclean in 1951 achter het IJzelen Gor dijn gevlucht, nadat zij een waarschu wing hadden gekregen van een Engels functionaris te Washington Kort vóór hun vlucht voerde Burgess een lang ge sprek met Washington, aldus het blad. dat zich afvraagt: „wie is die derde Het jubileum van een dictator r\IT JAAR Is het v\jf- en-twintig jaar gele den dat de dictator van de Dominicaanse Repu bliek. generalissimo Rafel L. Trujillo de macht woordigingen van buiten landse automobielmaat schappijen en banken zijn voor het grootste deel in bezit ran de regerende fa milie of de generalissimo zelf Onlangs bood hij het &el m programma van publieke werken ten uitvoer ge bracht. Op de begroting van 19SS is vijftien mil lioen dollar uitgetrokken voor de aanleg van een ultra-modern wegennet vanuit de hoofdstad Ctu- dad Trujillo. Op de expo sitie zelf zal voor 6 mil lioen dollar aan perma nente gebouwen worden neergezet, terwijl 4 min dollar zal worden aan gewend voor monumenten en algemene verbeterin gen. Scholen, tot een be drag van tien millioen dollar, zullen vóór de ex positie worden gebouwd. Twintig naties, waaron der ook de Verenigde Vol keren. bouwen paviljoens. De Spaanse stand en die van Vaticaanstad zullen na afloop aan de regering van de Dominicaanse Re publiek worden geschon ken. Twee nieuwe hotels. (Pax. 230 kamers en Em- bajador. 350 kamers), ter waarde van twee en vijf millioen dollar, moeten de bezoekers herbergen Het bestaande Jaragua hotel wordt van 150 tot 290 ka mers uitgebreid. „Bereid constructiei werk te leveren" „0m sommige groepen van advies te dienen" (Van een onzer verslaggevers) „Ik ben naar Indonesië vertrokken", zo lazen we in een brief van Westerling, die ons vanmorgen over de post be reikte. Het schryven een doorslag is gedateerd 16 September 1955 en mei de hand getekend door de ex-KNIL- kapitein. Hy onthult cr o.m. in, dat zyn Illegale reis naar Indonesië Wester ling heeft geen paspoort niet ten doel heeft onnodige moeilijkheden te veroor zaken. „Waar mogelijk ben ik bercl<! constructief werk te leveren", aldui Westerling. De man van de Evipan-operette la niet, zoals hij zegt, op reis gegaan als „Evipan-avonturier". Hij betreurt het „ongelukkige bedrijf" met dit schip „onjuiste publicaties" over zijn aandeel daarin. De brief zou zijn verzonden oir ongewenste publicaties omtrent zUn plannen te vermijden. Westerling zegt, dat hij naar Indone sië is vertrokken op verzoek van enkele Indonesische groeperingen, „teneinde hen van udvics te dienen en zo mogelijk bij te staan in de pogingen hun land voor uit te helpen op de weg naar grotere demooratie". Hij geeft dan een overigens bekende analyse van de politieke ontwikkeling in Indonesië sinds de Souvereiniteitsover- dracht (1949) en merkt op, dat de Indo nesische regeerders in Djakarta weinig ingenomen met zijn plannen zullen zijn. Ook de Nederlandse autoriteiten krij gen een veeg uit de pan. Van Neder landse zijde zou men hem alleen i hebben tegengewerkt, en niemand heeft het volgens hem nodig geoordeeld te reageren op zijn aanvrage voor een pas poort, die maanden geleden is gedaan. Of Westerling Inderdaad Nederland op Illegale wy«e verlaten heeft, kunnen momenteel niet met zekerheid vaststel len. Zyn vertrek komt echter In een twyfel achtig daglicht te staan, als men bedenkt, dat ons van verschillende zyden t kerd is. dat hy gisteren nog in Den Haag was. Van één kant kregen we zelfs te boren, dat „hy juist een kwartier gele den vertrokken" was I Evipan-atlaire Prinses Margaret huwt toch met Townsend Zegt he<t Britse dagblad Daily Sketch LONDEN, 20 September In tegenspraak met hetgeen een Brits Zondagsblad dezer dagen meldde („de romance tussen prinses Margaret en ka pitein Townsend is geheel van de baan") komt de Daily Sketch nu met het nieuws, dat op hoog niveau een verklaring wordt voorbereid over deze romance. Volgens het conservatieve blad is prinses Marga- -oornemens, Townsend zo spoedig mogelijk te huwen Hofadvlseurs en leiders van het Ge enebest zouden de koningin de rasd hebben gegeven, de zaak in het openbaar brengen, omdat de onzekerheid schade berokkent aan het prestige van de troon. Slot van de brief, die wij heden ochtend ontvingen. Nieuwe blokkade van Berlijn MOSKOU/BONN, 20 SEPTEMBER Na de ondertekening van het Russlsch- Oostduitse verdrag heeft de Oost-Duitser Ulbricht te Moskou verklaard, dat West- Berlijn opnieuw geblokkeerd zal worden, als West-Duitsland de koude oorlog tegen Oost-Duitsland voortzet Op de vraag of de Westduitse herbewapening als voortzetting van de koude oorlog worden beschouwd antwoordde Ulbricht: „Dat weet u beter dan Ik." Nu Oost-Duitsland „volledig souverein" Is geworden, krijgt het de contróle ovei de wegen tussen West-Duitsland Berlijn. De Russen hebben voor de toezicht gereserveerd op het Geallieer de militaire verkeer over die wegen. Bondskanselier Adenauer verklaarde aar aanleiding van het accoord, dat de vriendeiyke gestes van de Sowjetunle slechts een nieuwe fase ln de koude oor- n. Hij wees op het gevaar dat het Westen zich hierdoor zal laten mis leiden. Intussen zijn vier Duitsers uit Russi sche gevangenschap ln West-Duitsland teruggekeerd. Onder hen bevond zich een jonge vrouw met een kind van twee jaar. Deze vier vormen nog niet de voorhoedo van de 10.000 Duitsers, die de Russen be loofd hebben te zullen vryiaten. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht). De Amerikaanse methodistische bis schop dr G. Bromley Oxnam heeft in Boe dapest het eredoctoraat ln ontvangst ge nomen. In een vraaggesprek deelde hij mede. dat binnenkort een grote Ameri kaanse kerkelijke delegatie naar Moskou zal vertrekken. (inzake Marokko) PARIJS, 21 September. Het Franse kabinet heeft gisteren besloten, de uitvoering van de Ma rokkaanse hervormingsmaatregelen geheel over te laten aan resident- generaal Boyer de la Tour. Deze moet nu een derde man voor de re- gentschapsraad zien te vinden en het aftreden van sultan Ben Arafa re gelen. Het wordt geheel aan zijn eigen inzicht overgelaten, hoe hij de moeilijkheden op lost „Gemakshalve" heeft men hem een lijst met negen namen meegegeven, waaruit hij de „derde man" kan kiezen. Intussen hebben de organisaties van Franse kolonisten in Marokko en de aan hangers van sultan Ben Arafa tien dagen tijd gehad om het verzet tegen de Fran se politiek op te bouwen. Wanneer Ben Arafa weigert af te treden en naar Tan- ger t.e vertrekken, kunnen er dus nog ernstige wanordelijkheden ontstaan. Vandaar dat Boyer de la Tour zeer voorzichtig te werk zal gaan als hij van daag in Rabat is teruggekeerd met de zeer algemeen gestelde instructies van de Franse regering. Langer wachten met het doorvoeren van de hervormingsmaatre gelen is evenwel onverantwoordelijk, om dat de toestand in Marokko opnieuw zeer gespannen is. In de Arabische wijken van de Marokkaanse steden worden al weer opruiende geschriften tegen da Fransen verspreid. Gisteravond is in een milkbar te Rabat een bom ontploft, waardoor 20 Maroka- nen. van wie negentien Joden, werden gewond. De toestand van 13 hunner ls ernstig. De milkbar ligt in een deel van de Europese wijk van de stad, waar voornamelijk Joden wonen. Geen zetel voor Rood China Assembleé der V.N. weer bijeen New York. 20 September Reeds tijdens de openingszitting van de algemene vergadering der Ver. Na ties is een Amerikaans voorstel aan vaard (42 tegen 12) volgens hetwelk het debat over de toelating van communis tisch China tot de volkerenorganisatie voor de rest van dit Jaar wordt uitge steld. Het vorig Jaar werd een soortge lijke resolutie aangenomen met onge veer dezelfde stemverhouding. Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, had tevoren een be roep op de algemene vergadering gedaan Rood China een zetel in de V N. ta De Chileen José Maza is tot voorzitter van deze tiende zitting gekozen. Onze minister mr J. M. A. H. Luns hield van daag een toespraak, waarin hij wees op de verbeterde internationale sfeer na de conferentie van Genève. Mr Luns, leider der Nederlandse delegatie, opende de zitting in plaats van mr Van Kleffens. zoals gebruikelijk is. Prinses Beatrix krijgt 275.834 Volgend jaar krijgt Prinses Beatrix een eigen inkomen, want dan wordt zij achttien jaar. Vol gens de Grondwet zal haar inko men jaarlijks f300.000 bedragen. Maar volgend jaar krijgt de Prin ses nog niet zoveel. Ze is pas 31 Januari jarig en daarmee wordt nawwkurig rekening gehouden. Op de begroting 1956 is voor Prinses Beatrix uitgetrokken f 275.834. Deze som geld is haar jaarinkomen minus het bedrag voor de maand Orkanen zaaiden dood en verderf De orkanen lone en Hilda, die twee dagen boven Noord- en Mldden-Amerika hebben gewoed. Heten een spoor van dood verderf na. Tengevolge van de zwara regenval waarmee Hilda gepaard ging, kwamen ln Mexico elf mensen om het leven. Driehonderd personen werden ge wond en 20.000 mensen zijn dakloos. Tam- pico, aan de Golf van Mexico, lijkt op een gebombardeerde stad. De orkaan lone raasde over Noord-Ca- rolina, waar vyf doden zyn te betreuren de materiële (oogst)schade ln de mil- lioenen loopt. HET WEER IN EUROPA Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nanacht plaatselijk in het binnen land mist, overigens droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Zuide lijke wind en vrij warm. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon; 6.2618.43. Maan: 13.30—21.20. 24 Sept. Eersta kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1