Laatste Troonrede bij huidig kabinet B. Roolvink: NVV speelt een gevaarlijk spel Maandag begint viering van het gouden feest der T.H. Peron Het verleden keert weer L Puzzle J S DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 T^R IS IN h«el het Nederlandse bestuursapparaat misschien geen ondank baarder stuk dan een Troonrede en geen ondankbaarder taak dan de aamenstelling er van. Het pleit voor de politieke zin en de politieke belangstelling van ons volk, dat er nog altyd met enige graagte naar de Troonrede wordt uitgezien. Wij vermoeden ook. dat het percentage onder on« volk, dat het stuk leest, tamelijk hoog ligt. De omstandigheid, dat het onze Koningin is. die het stuk te onzer kennis brengt, draagt hiertoe uiter aard zeer wezenlijk by. Des te meer valt het te betreuren, dat lezing de Troonrede bijna steeds tot teleurstelling leidt en waarschijnlijk ook lei den moet. Daarvoor zijn, ondanks allerlei ervaringen van het tegendeel, de verwachtingen toch nog immer te hoog gespannen. Niettemin en dit is verlteugend is de belangstelling tot dusver een blijvende. De zaken liggen nu eenmaal zo, dat men in feite verstandig doet, van een Troonrede niet al te veel te verwachten. Dit heeft ook al weer een verklaarbare reden. De publieke zaak wordt in Nederland en men mag er dankbaar voor zijn publiek behandeld. Er is voortdurend contact tussen regering en volksvetregenwoordiging. Er is in ons land een pers, die €r terecht een eer in stelt, met haar nieuwsvoorziening dagelijks up- to-date te zijn. Wat zal men dan nog voor nieuws in de Troonrede verwach ten, temeer daar het in ons land nu eenmaal niet gebruikelijk is, dit stuk te benutten als inleiding tot een staatkundig of politiek debat? /"t ELDT HET BOVENSTAANDE reeds in het algemeen voor elke Troon- rede, het geldt wel in het bijzonder wanneer zy inluidt het laatste jaar van een bepaalde periode. En dit is thans het geval. Volgend jaar zijn er verkiezingen voor de Tweede Kamer, het kabinet zal dan zyn ontslag aanbieden en er zal een nieuw kabinet komen. Het is dan ook begrijpelijk, dat het nu nog zittende kabinet, deze Troonrede heeft willen bezigen als een algemene situatietekening, uitlo pende omdat zij nu eenmaal moeilijk geheel achterwege' konden blijven op de aankondiging van enkele tamelijk bescheiden wetsontwerpen, Studies van langere adem kunnen nu trouwens niet meer op stapel worden gezet Vandaar ook, dat lichtelijk komisch aandoet le mededeling in de Troonrede, dat de regering het vraagstuk van de bezitsvorming nader onder het oog gaat zien. Zoiets doet men niet meer bij het scheiden van de markt. De situatietekening zelf betreft, zoals te verwachten was, het inter nationale zowel als het nationale terrein. Over beide vallen wel enige be- hartenswaardige dingen te zeggen en de Troonrede doet dit ook. TNTERNATIONAAL leven we in de periode na het tweeërlei Genève: het A Genève van de besprekingen der Grote Vier en het Genève van de besprekingen over de atoomenergie. De Troonrede getuigt van enige hoop, die van de besprekingen der Grote Vier het resultaat is, maar waarschuwt terstond daarop voor een verlaten van de tot dusver gevolgde koers. Innige aamenwerking blijft voor de lande van West-Europa noodzakelijk, willen zy samen sterk zijn. Het andere Genève had betrekking op de ontsluiting en de ontplooiing van de atoomenergie. Het schijnt opmerkelijk, dat de Troonrede, die ove rigens naar haar aard een sober stuk pleegt te zyn. over de atoomenergie tamelijk uitweidt, maar wie bedenkt wat hier in het geding is kan zich hierover todh niet verwonderen. Heeft minister Zijlstra onlangs, sprekende over de atomen, niet gewaagd van een nieuwe industriële revolutie, die zich aankondigt? Zyn wij wel ingelicht, dan zyn de Nederlandse deskun digen op de atoomconferentie te Genève onder de indruk gekomen van hetgeen op dit gebied elders reeds is bereikt. Daaruit is ook te verklaren de zinsnede uit de Troonrede, dat wij voor wat betreft de atoomenergie, een achterstand hebben, die moet worden ingehaald. T¥7AT DAN VOORTS de situatietekening aangaat, die de Troonrede van ons eigen land geeft, iijn het twee vragenoomplexen, die in het bij zonder de aandacht opeisen: de economische en sociale toestand en de woningnood. Economisch vertoont onze volkshuishouding een krachtige expansie, maar er openbaren zich daarby enkele verschijnselen, die tot enige voor zichtigheid moeten nopen. Daar is in de eerste plaats het feit. dat de vraag naar goederen en diensten thans zo groot is, dat er niet naar behoren aan kan worden voldaan, en dit kan op het kostenpeil een nadelige invloed hebben. Daarnaast is er het feit en het hangt met het vorige samen dat reeds geruime tijd onze invoer sterker aan het stijgen is dan onze uit voer, en ook dit moet met oplettendheid worden gevolgd. De woningnood blijft onder dit alles als een zware last op ons volk drukken. De vandaag eveneens gepubliceerde millioenennota kondigt voor 1956 de bouw aan van 70.000 woningen, dus 5.000 meer dan in het pro gramma van 1955 was „gepland". Maar het schijnt de vraag, of 1955 aan zijn 65.000 woningen toekomt en dan is enige twijfel aan de 70.000 voor 1956 als vanzelf gerechtvaardigd. Temeer reden voor heel ons volk om het dringend beroep ter harte te nemen, dat onze Koningin in deze Troon rede richt tot allen, die tot leniging van de woningnood kunnen bijdragen. Ook wij blyven van oordeel, dat de woningnood een probleem is, dat ons dag en nacht behoort bezig te houden en ons in een voortdurende on rust behoort te doen blyven, totdat het probleem ook werkelijk door na tionale eendracht is opgelost. De noodzaak hiervan doet zich temeer gelden, daar, naar met zekerheid te verwachten valt, de komende jaren een sterke styging te rien zal zijn in de aantallen huwenden. DE INHOUD van een Troonrede kan opvallen door hetgeen er in staat, maar ook door hetgeen er niet in staat. Wat bij de lezing van deze Troonrede treft, is het nagenoeg stilzwijgen over de defensie. En dit nog wel, terwijl de defensieinspanning van ons volk. jn de persoonlijke sfeer, maar ook materieel en financieel, op het ogenblik toch wel bijzonder groot is. En voorts, terwijl ten aanzien van de defensie voor de komende tijd en zelfs voor het komende jaar nog wel enkele belangrijke vragen rijzen. Een wezenlijke vraag bij de defensie is uiteraard naar de grens van het militair noodzakelijke en het financieel mogelijke. Zullen deze beide, met de enorme kosten van een modem defensieapparaat, steeds samen kunnen vallen? Er zyn, zyn wy wel ingelicht, thans reeds 170.000 man rechtstreeks bij de landsverdediging betrokken, afgezien nog van de velen, die er in de industriële sector bij geïnteresseerd zijn. Wy zouden het geen overdaad hebben gevonden, wanneer de Troonrede op het punt van de defensie er niet nagenoeg geheel het zwijgen aan had toegedaan. Te groter is de aandacht, waarmede wij uitzien naar de toelichting, die, naar wy mogen aannemen, straks de desbetreffende begroting op het defensiebeleid toch wel geven zal. Het valt immers niet aan te nemen, dat dit alles geheel naar het komende kabinet zal worden verschoven. HIERMEDE hebben wij dan enkele aspecten van deze Troonrede onder streept en een enkele leemte gesignaleerd. Gaarne hopen wij, dat al onze lezers en lezeressen ook ditmaal het stuk met aandacht willen lezen. De onderwerpen, er in genoemd, gaan niet buiten ons om, maar gaan ons allen aan. En de publieke zaak moet niet alleen in het publiek worden be handeld, zij moet het voor een belangrijk deel ook hebben van de publieke belangstelling. f maanden noemde htj als termijn de goedkeuring van de CAO in het kartonnage- en het papierenzakkenbe- drtJf. Voor de bespreking van de voor steden over de primaire arbeidsvoor- aarden in het grafisch bedrijf hadden Stichting en college acht weken nodig. Voor de secondaire arbeidsvoorwaarden, i.n. de uitbreiding der vacantlerechten wamen daar nog eens negen weken h|J. Waarschijnlijk rou op dere dag de rege ren beslissing nemen. BtJ deie lange daar hangt de srbeidsrnst aan een zijden draad, meende spr. Al moet op de doorvoering van een euw systeem van loonvorming even- eel nog wel enkele Jaren gewacht wor den. toch kan. naar de memirg van de NCGB met meer differentiatie in de lo- wei bego-.nen worden. Dit is een kwestie van ir.houd-geven aan de thans geldende richtlijnen, waarvoor ten hoog- lodig is een brief van de minister sociale zaken aan het college van rijksbemdddela ars De Ruyter alvast naar de West vertrokken Kajuit ©n twee suites voor Kon. Paar ingericht Onder commando van kapltoln-laitenant tor zee A. H. J. van Scbatte Olivier is gisteren de kruiser Do Ruyter naar de Nederlandse Antillen vertrokken Aan boord bevindt rich de Marlnlerskspel en een speciale erewacht van mariniers vtfor de ontvsnrst van hei koninklijk paar In Puerto Rico en voor begeleiding op de reis door do West. En grote kajuit tn twee speciaal ge bouwde tultoe. silo mtdacheeps. zijn voor hot verbluf van het koninklijk paar Inge richt Het schip zal begin October in de Ne derland Anti len aankomen. Koningin Julians en prins Bomhard rullen zich ld October in Sf. Juan. de hoofdstad van ruerto Rtco. w.v zij per vliegtuig sijn gearriveerd, op de De Ruyter Inschepen Na twee dagen later in Willemstad te zijn verwelkomd ga«t de reis verder over Prins vloog vannacht uit Rome terug Kort na middernacht is Prins Bemhard par vliegtuig van Rome (waar hl) een congres heeft gepresideerd) vertrokken cm op tijd terug te zijn voor de opening der Staten-Generaal. De Prins bestuurde de Regcringsdakota zelf. Staking op seheepewerf. Wegens meningeverschll over de Invoering een nieuw tariefsyateem Is onder de 350 man personeel van de scheepswerf van de Gebr Van der Werff te Deest (Dru- ten) een staking uitgebroken Het sys teem wss door de officiële bond goedge keurd. De R K. metsslbewerkersbond St T.ley heeft bemiddeling aangeboden. Curacao, Aruba. Bonaire, de Bovenwindse •Handen en Suriname Hier zullen het gat Willem van der Zaan en de mijnen veger Dokkum ter beschikking van Koningin en Prins worden gesteld De De Ruyter wordt 8 November ln Ne derland terug verwacht. Drie doden in het verkeer In Geldermalsen reed de 71- jarige koopman H. uit Tiel. die onder de invloed van sterke drank zijn bromfiets bestuurde, tegen een fietser. Hij werd tegen het wegdek geslingerd en liep eer zware hersenschudding op. Hij is giste ren aan de verwondingen overleden. Op de Meppelerstraatweg In Zwollt stak de 68-jarige bromfietser G. Vrieze- de weg over, zonder te letten op een naderende personenauto. Hij werd gegre pen en was op slag dood. Bij het oversteken van de Rijksweg ApeldoornAmersfoort is de zesjarige G A. M. Tiehlaven uit Hoevelaken door een passerende personenauto gegre pen. Het kind liep een schedelbasisfrac- tuur op en is gisteren overleden. De auto met vijf personen sloeg over de kop, doch geen der inzittenden liep enig letsel op Pensioenen en de 6 pet Aan de Koningin is reeds machtiging gevraagd het wetsontwerp betreffende de doorwerking van de jongste zes-pro loonsverhoging ln de pensioenen bjj de 1 van State aanhangig te maken, al dus heeft minister Beel op vragen het Tweede-Kamerlid Beernink (c.h.) ge- Cbr. grafici waren bijeen Alles op alles gezet voor nieuwe loonronde (Van onze sociale redacteur) DE ONDERVINDINGEN met de organen van de geleide loonpolitiek lig gen ons nog vers in het geheugen, zei de heer J. A. Conjong gisteren bij de opening van de 32e algemene vergadering van de Ned. Christelijke Grafische Bedrijfsbond. Eén ding moet my t.a.v. deze organen van het hart, nl. dat ze voor de nodige bedrijfsrust te traag werken. Gevaarlijk spel Op dit punt kwam later B. Roolvink terug. toen hij de vergadering namens het CNV toeaprak. Het Jongste onder zoek van de EKSG heeft aangetoond, da* da lor.en hier hoger zijo dan in Duits land en België. Alleen bleek de koop kracht van het Nederlandse geld hoger Wel zit er in het loonpeil in ons land og enige ruimte. Daarom heeft het CNV gaarne meegewerk' aan het instellen »n een onderzoek door de SER. Spr. laakte echter het optreden van het NVV, dat allee op alles set om een nieuwe loonronde te kresen. Wij mogen rerdere geldontwaarding niet in de hand werken, doch moeien juist mee- erkem, om daar een rem op te zetten. Dat leeft ook onder de arbeider*. Noodoplossing Het systeem van de centraal geleide loonpolitiek la zo ingevoerd, dat we een omschakeling nodig hebben om aan meer d.fferen'iatie te gewennen. De centraal geleide loonpolitiek la echter alleen te aanvaarden als een noodoplossing. Ze richt zich altijd naar de laagste bedrij- Grafici Ieren de nieuwe spelling f)AT De MANNES uit het pre- fisch hedrfjf het oog houden op de ontwikkeling der Nederlandse taal, waarmee zij zo dagelijks te maken hebben, blijkt wel uit het feit. dat voor een in 19S4 door de NCGB georganiseerde schriftelijke cursus Nederlandse taal, die vooral de komende spelling zou behande len. zich ran de S31S leden niet min der dan 2200 opgaven, zetters zo wel als drukkers en binders. Acht honderd cursisten behaalden het diploma. ven. Maar daardoor wordt aan anderen onthouden, waar ze recht op hebben. Men kan voor de loonpolitiek niet met een gemiddelde werken. Als dat bij macro-economisch onderzoek S'/i loons verhoging voor het gehele bedrijfsleven zou toelaten, is daarmede allerminst ge zegd, dat het rechtvaardig zou zijn, die 5*/» over de gehele linie te aanvaarden. Daar ligt voor he' CNV de rechtsgrond bij zijn 6treven naar een bedrijftaksge- wijze loonvorming. Het spel van het N.V.V. op dit punt achtte spr. zeer gevaarlijk, omdat men verwachtingen wekt. Anderzijds werkt het N.V.V. door de propagan da voor verruiming van de richtlij nen voor de vacantie in de richting van een stringente toepassing der andere richtlijnen. Daartegenover maakte spreker met grote dankbaar heid melding van het feit, dat de rijksbemiddelaars bij hun toepassing van de richtlijnen de grootste uni formiteit al te boven zijn gekomen. Het CNV wenst, dat niet eerst van bo venaf gezegd wordt, hoe de lonen mo gen zijn. maar da* dit van or.derop uit elk bedrijf geschiedt en dat dan een con trolerende instantie die lonen gaat toet sen aan het algemeen belang. Merkwaar dig is, dat de liberale werkgevers en he'. NVV zich hiertegen verzetten. Twee hoofdbestuursleden, de heren K. Holwerda (Groningen) en J. Marijs (Vlissingen) moesten afscheid nemen De eerste was van 1913 af lid en van 1929 hoofdbestuurslid, de ander van 1915 lid en van 1937 af hoofdbestuurslid. Beiden werden to' ereJiid benoemd. Het ledental van de NCGB steeg met 412 tot 5318. Dr J. van Baal: „Wij worden groot" Wij hier in Nleuw-Guinea worden groot, aldus heeft de gouverneur, dr J. van Baal. kort voor zijn vertrek naar cn zijn aan komst in Nederland verklaard op een bij eenkomst van afdelingshoofden en parti culieren te Hollandia. Voor enkele jaren was er een staf van een paar mensen, die men stuk voor stuk persoonlijk kende, doch thans zijn bij de bepaling van het beleid slechts enkele aan de top geplaat ste figuren betrokken, modat men dit niet met honderd man tegelijk kan bepalen. Daarna zette het hoofd van economische zaken en financiën, de heer I. Dijkstra uiteen, dat de welvaartsbevordering van het land gericht moet zijn op de oorspron kelijke bewoners in langzaam en geleide lijk tempo, omdat overhaasting leidt tot ontwrichting. Men moet er voor waken, dat niet te veel van de productiefactoren irden bestemd voor de nlet-oorspron- kelljke bevolking. Allen, die zich geroe pen voelen mede te werken aan de op- ">ouw van het land. moeten daarvan de :onsequenties onder ogen zien, aldus spr. Koningin zal de opening in Nieuwe Kerk bijwonen In de op Maandag 26 September Nieuwe Kerk te Delft te houden her denkingsbijeenkomst 'er gelegenheid het gouden jubileum der Technisch» Hogeschool, welke door de Koningin worden bijgewoond, zal de rector-magni- ficus, prof. dr O. Bottema, de herden kingsrede uitspreken, waarna het woord wordt gevoerd door minister Cals. Daar na geschiedt de promoMe van de vijf doctoren, die na de plechtigheid teza met de rector-magnificus In het Delfts» stadhuis zullen recipiëren. De promovendi zijn zoals m J J. P. Oud. architect, ir F. Q. den Hol lander, pres.-dir. Ned. Spoorwegen, Th. G. J. M. v. Schaick, oud-pres. A K.U., Ir H A. Hidde Nijland, dir. electro- apparatenfabriek Systeem Coq, en ir H Bloemgarten, dir. B.P.M. en Ned. Petr Mij. Op Dinsdag 27 September zullen de ge- eente Delft, het personeel van de T.H de studenten aan de vertegenwooordl- ?r6 der hogeschool geschenken aanbl- den. Het personeel schenkt een geluids installatie, die is aangebracht in de tc in het hoofdgebouw. Zij bestaat stig luidsprekers, naar elk van de vier nd6treken vijftien. Met behulp van een bandrecorder en een microfoon dan, door middel van deze luidsprekers, mu ziek over de stad hoorbaar worden ge- De studen'en schenken een koppel vanen voor de vjjvere in de T.H.-wijk. (Vervolg van pag. 1) Ongeveer 5000 personen trokken op laar het ministerie van buitenlandse aken zingend: „Vrijheid, vrijheid, vrij heid Burgers zwaaiden met de Argen tijnse vlag. omhelsden en kusten elkaar. Er werd geroepen „Lang leve het volk!" De schietpartij begon, toen een groep inti-Peronisten trachtte het radiogebouw te bestormen, dat werd verdedigd door federale politie, soldaten en gendar merie. Gistermiddag was Peron feitelijk al verloren: de rebellen hadden vrijwel het gehele land in handen (uitgezonderd Buenos Aires) en de regeringstroepen liepen bij duizenden tegelijk naar de op standige legers over. Het volledige gar nizoen van de haven Mar del Plata (400 km ten Zuiden van Buenos Aires) gaf zich over, nadat de stad door een ar Peronistische kruiser was beschoten. HET EINDE De laatste uren van het regime-Peron verliepen als volgt: 1. De regering-Peron biedt de rebellen vredesonderhandelingen aan; 2. Generaal Lucero leest vla de radio een verklaring van Peron voor waarin de president de macht aan het leger (Lu cero) overdraagt; 3. Generaal Lucero vraagt de leiders van de revolutie, naar Buenos Air< komen om ovèr een wapenstilstand te 4. Generaal Lucero vormt een militair» junta, die het opperste gezag heeft en die met de rebellen zal onderhandelen; 5. De militaire junta geeft opdracht, dat alle strijdkrachten de wapens mot ten neerleggen; 6. De drie generaals van de militaire junta gaan aan boord van een kruiser der opstandelingen om voorbereidende oesprekingen te voeren; 7 Generaal Lucero en de gehele rege ring treden af. Morgen (Dinsdag) zouden de defini tieve vredesonderhandelingen beginnen tussen vertegenwoordigers der rebellen en die der militaire junta. Verwacht wordt dat deze besprekingen over lot van Argentinië zullen worden gevoerd in het ministerie van oorlog te Buenos Aires. Onderhandelingen begonnen de leiders van de revolutionnaire bewegLng en de militaire junta begon nen. De plaats van samenkomst werd niet bekendgemaakt (Reuter). Veertig jaar X-groepen Leiders en leidsters van de protestants- christelijke padvinders vereniging hebben op Woudschoten hun jaarlijkse koempoe- lan gehouden. Veertig jaar geleden werd de eerst» CJMV-padvindregroep opgericht, waaruit later de X-groepen zijn ontstaan. Het spel van verkennen voldoet in dez» tijd nog steeds, maar wegens leiderstekort kan niet altijd aan de vraag worden vol daan. was de conclusie van een referaat van dr J. S. Zaneveld. een van de spre kers op deze koempoelan. Na de aanbieding van de cadeuax zal de president-curator, dr C. H. van de Leeuw, de tentoonstelling „Machlek' openen. 's Avonds wordt de tenaatemaaltiji gehouden, waarbij ook Prins Bernhard zal aanari'en. De feestelijkheden, welke verder sportwedstrijden, een galaconcert feestavonden bestaan, worden op Zater dag 1 October besloten met een vuur werk. dat de Delftse burgerij aan de ju bilerende hogeschool heeft aangeboden. Morgen in Den Haag Gerei. prov. diaconale conferentie De provinciale diaconale conferentie van de Geref. diaconieën wordt morgen gehouden in de Haagse Dierentuin. De heer J. de Boer uit Rotterdam zal spre- Actuele problemen rondom het diaconaat Ook worden er vragen van diaconieën besproken. Ds J. Attema van Den Haag-Oost zal :en opwekkend woord spreken. Rec'.oraaisoverdracht in Wageningen Prof. ir W. Eijsvoogel heeft gistermid dag het rectoraat van de landbouwhoge school te Wageningen overgedragen aan zijn opvolger prof. dr J. H. Becking. De scheidende rector-magnificus wees erop, dat in de periode voor de oorlog alles in Wageningen te benauwd was opgezet, zo de oorlog een enorm ruimtege brek was. Inmiddels zijn vele nieuwe ge bouwen verrezen en wachten andere uit breidingen nog op verwezenlijking. In het vorige cursusjaar telde de hogeschool 788 studenten, 40 hoogleraren. 7 buiten gewone hoogleraren. 1 bijzondere hoog leraar, 10 lectoren en 112 wetenschappe lijke medewerker». Ds W. I. v. Lintdonk, em. Den Haag, 21 Sept. 70 jaar Op 21 September wordt ds W. J. van Lindonk te 's-Gravenhage em. predikant de Ned. Herv. Kerk zeventig jaar. Hij predikant te Hontenisse, Hoedekens- kerke, Eek en Wiel. Emmastad (op Cura- en Heumen, waar hem met Ingang 1 September 1952 op 67-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Te 's-Graven hage bezocht hij namens het Ned. Ge nootschap voor Reclassering de gevange- ds te Scheveningen. Beroepingswerk Ned. Herv. Keerk Beroepen: te Amsterdam (vac. I M. de Jong) H. de Nie te Oenkerk: u Amsterdam (Oude Kerkgem. toez.) W.-A Smit te Dordrecht; te Delft (wijkgem. 1 J. v. Rootselaar te Wijk bij Heusden; 'j Brouwershaven (toez.) R. van 't Linden hout, vic. te Emmen. Aangenomen: de benoeming tol vic. te Den Haag (wijkgem. 19) W. v. <9 Zee, cand te Hilversum: naar Aaltej (vac. C H. Kroneman) C. Overdijk tj Midlum. Bedankt: voor Ysselmuiden R. W Steur te Ouddorp (ZH> Geref. Kerken Aangenomen: naar Leeuwarde (als miss. pred. voor Purworedjo) G. Nooteboom, laatstelijk pred. te Borne. Examens: Aan de Theol. Hogeschoc te Kampen Is geslaagd voor cand.gx. K M. Ohmann te Meppel. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Oosterbeek B Bijleveli te Noordeloos en J. v. Doorn te Ermelc Beroepen: te Amsterdam-O. Heerma te Groningen. Bedankt: voor Culemborg-Vi J. Keuning te Barendrecht. Geref. Gemeenten Beroepen: te Wageningen. H. Lig tenberg te Rotterdam-W., die bedankt voor Yerseke. Geref. Kerken art. 31 Tweetal: te Scheveningen. J. J. Ar nold te IJm ui den en Jac. v. Nieuwkooj te Amsterdam-C. Ds Hofl, art. 31 Voort huizen, had ongeluk Ds Th. Hoff. de 41-jarige predikant va de Geref. kerk art. 31 te Voorthuizen, dl voorgaan in de Zondagmiddagdiem te Ede, is op de Stationsweg aldaar gereden door een hem achteropkomend motorrijder. Het linkeronderbeen van d predikant werd verbrijzeld. Hij is in h« iekenhuis te Ede opgenomen. Academische examens AMSTERDAM, G.U20 Sept. Ge slaagd voor doet. politieke en sociale w» tenschappen G. C. van Wijk (Diemen) ei cand. economie E. Nijpels, Amsterdam. WOENSDAG 21 SEPTEMBER versum I. «02 m. VARA: 7 00 Nieuws I. 7.18 Gymnastiek 7.30 Gram. 7,33 Gl 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gymnastiek i r vrouw 9.10 Gram. (9.35—9 40 Waters :n) VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Dansmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmededellngen 12.33 het platteland 12.38 Gram. 13.00 Nlei 13.15 Tentoonstelllngsagenda 13J8 Orgel ,gl 3.45 Gram. 14.00 Medische kroniek 14.10 im. 15 00 Pianorecital 15.15 Voor de jeugd 18.45 Voor de zieken 17.15 Promenade-orkest 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen Ov< -nr Th. J. van der Peijl: ..Suriname. ■landse Antillen en het Minvor" 18.00 vs en commentaar 18 20 Pianospel 18 Actualiteiten 18.45 Gev. muziek 19.05 „Diplo- i's". klankbeeld 19.25 Vara-varia VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA: 20.00 Nieuws 20.05 muziek 20.40 „Wanneer zingt een kan» hoorspel 21.55 Accordeonorkest en sc :'2.20 „Orkanen" (II), lezing 22.35 Gltaai 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.20 Har ondorgel 23.40—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nleui S.O.S-berichten 7 10 Gewijde muziek 7.45 :n woord voor de dag 8 00 Nieuws en s bericht 8.15 Gram. 9.00 Voor de rieken 9.30 de vrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst Gram. 11.20 Promenade-orkest en solist 12.05 Gev. muziek 12.30 Land- en tuinb lededellngen 12 33 Gram. 1253 Gran rtualiteiten 13.00 Nieuws 13.15 Metro rkest 14.00 Gram. 14.35 „Prince Igor", c !e bedrijf) 15.35 Meisjeskoor 16.00 Voc jeugd 17.20 Hier heb je de oranje-garde". klankbeeld 17.40 Koersen 17.45 Orgelspel Klassieke muziek 18.45 Spectrum van Chr. organisatie- en verenigingsleven" vs en weerbericht 19.10 Gesprek ovi sering 19.30 Buitenlands overzicht 19.50 20.00 Radiokrant 20 20 „Dein Reich Kamerorkest 22 45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. TV-prngramma. AVRO; 17.00—17.30 Voor Jeugd; NTS: Eurovisie: 20.15—21.15 Intern atletiekwedstrijden in Londen. eland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 12 30 Voor de boeren 12.55 Weerbe- 13.00 Nieuws 13.10 Reportage 13.30 14.00 Voor de scholen 15.00 Hoorspel 16.00 Vespers 16.45 Causerie 17.00 Voor de ren 17.55 Weerbericht 18.00 Nieuws 18.15 Causerie 18.25 Sport 18 30 Volksdansen 19 «0 programma 19 30 Causerie 19 40 Klank beeld 20.00 Symphonie-orkest, koor en sol. (21.0021.15 Nieuws) 21.55 Causerie 22.15 22.45 Causerie 23.00 Nieuws 23.03—23.13 s 14.00 Voor de v Amusementsmuziek 15.45 Lichte ir Mrs Dale's dagboek 16.30 Orkes Orgelspel 18 00 1 a 20.30 Quiz 21.00 Gev. pro- leuws 22.13 Actualiteiten 22.20 k rite muziek 23.05 Voordracht tsmuziek 23.50—24.00 NieuwsJ Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Gra 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 14.05 Nieuws 18 uitzending 19.00 Gra Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbe richt 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 16.15 Orkestconcert 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.50 Boekbespre king 18.00 Pianorecital 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 20.00 „Bietje", zang- spel 21.30 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.13 Orkestconcert 15.00 Gram. 15.45 Filmmuziek 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Orkest je rrieht! ding): 17.00 Voor beeld 18.00 Films 18.30—19.00 V< 21.40 Hier haben 19.00 Testbeeld 19.15 •ld 19.31 De liberale! "li 'V-nieuws 20.15 Gev. ve iltzendlng)17.45 Test-I stc 19. Dan luisterde hij scherp, maar vernam niets meer. Alles was even stil als vóór het schot ge klonken had. Was het werkelijk een geweerschot geweest of was het slechts zinsbegoocheling? Het geluid was niet van veraf gekomen. Hij strom pelde een meter of vijftig in de richting, van waar het geklonken had. Dan bleef hij staan, keek rond, maar zag of hoorde niets. Was er werkelijk een schot gevallen of had lijn verbeelding hem parten gespeeld? Maar komaan, hij had geen tijd te verliezen. Hij moest naar dokter Bird. Alice was in gevaar. Daarom ging hij zo gauw mogelijk terug naar het voetpad, dat hij verlaten had. Juist, toen hij dat bereik4 had, liep hij tegen een in een mantel gehulde gestalte aan, die om de hoek kwam uit een pad. dat om het bos naar het kasteel voerde. „Neem me niet kwalijk", stamelde hij, terwijl de gedaante achteruit sprong. Tot zijn verwon dering bespeurde hij, dat het Suzanne Palmer was, het meisje van het kasteel, dat hij aan vankelijk voor Lucy Everitt had aangezien. Haai Jezicht was even bleek als dat van de predikant Is zij een spookverschijning hadden gezien, hadden zij niet meer ontsteld kunnen zijn door die ontmoeting. „Neem me met kwalijk, dominee", zeide zij ,,Ik was op weg naar de pastorie met een bood schap voor de barones". ,.'t Was beter geweest, als er een knecht ge zonden was 't Is veel te laat en geen tijd voor een vrouw, om alleen door het bos te lopen". ..O. tk ben niet bang. mijnheer". Zij verdween m het bos En Ernst Peyton liep door en bereikte spoedig daarop de woning van de dokter, waar hij heftig aan de bel trok en toegelaten werd In de spreekkamer vaar dokter Bird in een gemeWV-iijke stoel een pijp zat te roken, lezend in een medisch weekblad. Vrij bewerkt door J. Harwood „Wat ter wereld is er gebeurd?!" riep hij uit, coen de dominee zenuwachtig binnenkwam. Inderdaad, nu hij in de helder verlichte ka mer stond zag hij er uit, of hij een ongeluk had gehad. Zijn hoed zat vol deuken, braamdorens en natte bladeren; op zijn broek zaten modder vlekken. terwijl er een groot gat was boven de rechterknie. Zijn lange domineesjas van fijn. zwart laken zag bruin en groen van de boom stammen. waar hij langs gestreken was. Zijn boord was gekreukt En het gezicht boven dat boord was doodsbleek. „Ik ben gevallen bij het snelle lopen door het bos", zeide de predikant, „maar dit is van méér belang" en hij gaf het briefje van dokter Mason af. De assistent las het en op zijn gezicht kwam even een ernstige uitdrukking, die Ernst er van overtuigde, dat het erg was met Alke, juist zoals hij vermoed had Dokter Mason nad hem een ontwijkend antwoord gegeven maar hij liet zich niet met een kluitje in het riet sturen. Zijn gejaagdheid kon hij niet verbergen, wat dokter Bird opmerkte Hij zei, voi medeli'dcu: ,,Ga toch zitten, dominee. U behoeft u niet al te bang te maken, maar dokter Mason wil graag, dat ik met u mee terugga naar de pasto rie Ik ben dadelijk klaar." Hij verliet de kamer en* liet de predikant in hevige onrust achter. Deze herinnerde zich plot seling de woorden van de barones op de trouw dag: „Zul'je goed voor haar zorgen. Ernst? Zij is mijn jongste dochter en mijn liefste kind. Haar geboorte heeft mij bijna het leven gekost." Zou dat, wat bijna gebeurd was met de moe der, nu haar dochter overkomen? Die vreselijke gedachte was nog erger dan alles wat voorafge gaan was. Hij kon haar niet missen. Zij was een deel van hemzelf geworden. En toen viel hem opeens de gedachte in: hij had God om hulp gesmeekt; om hem te red den uit de moeilijkheid, waarin hij vanavond ge komen was. Was dit nu de wijze, waarop God hem zou verhoren? Zou de dood van Alice het middel moeten worden voor zijn aardse redding ®n... tegelijk zijn straf? Haar dood zou de knoop doorhakken van de moeilijke toestand, waarin hij gekomen was; zij zou het grote bedrog, dat hij gepleegd had, met gewaar worden. „Niet op deze wijze. Here; niet °P deze wijze. Alles wil ik liever dragen dan de lood van mijn Alice." De deur van de spreekkamer ging weer open en dokter Bird kwam binnen, met jas en hoed in de hand. „Nu ben ik tot uw dienst, mijnheer Peyton. We moeten zo gauw mogelijk naar de pastorie terug." Op dat ogenblik werd er hard aan de bel ge trokken „Dat zou slecht treffen, als het een patiëry was" zeide dokter Bird. ,,U zult u toch niet laten ophouden?" vroeg Ernst, angstig. (Wurdt vetvolgdj i T- r 2r 5 TT 8 1^4 i; iy iy 10 23 Kruiswoordraadsel 19. Horizontaal: 1 Formaat, 8 bespotten, 10 niet deelbaar door twee. 12 gemeente in i Noord-Brabant, 13 dierenroep. 14 pluis, 18 gehoororgaan, 17 moker, 18 vordering, 19 oppervlaktemaat, 20 deel van de btjbei, 21 huiverig, 23 zangnoot. 24 meubel, 28 tentoonspreiding. Verticaal: 2 Uitroep. 3 bos, 4 Inscriptie, vruchtje. 6 voegwoord. 7 klooster, I veld. 11 nimmer, 13 landelijk, 15 visje, 16 familielid, 21 wagen. 22 teken in de die renriem, 24 voorzetsel. 25 onderwijl. Oplossing vorige pnszle HORIZONTAAL: 1 Club, 4 chef, 7 RA. ach, 9 ba. 10 dol, 11 oor, 12 te, 13 sic, 21 lei, 22 ara, 23 do. 24 eed. 25 re, 26 rein, 14 op. 15 de, 16 os, 17 pa, 19 mijl, 20 A.P., 27 ende. VERTICAAL: 1 Cr., 2 lade. 3 balse- ien, 4 chocolade, 5 ebro, 6 fa. 12 top, 14 pijp, 18 aloë, 20 aard, 23 Dr. 25 Ee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2