Twee Zondagen ter kerke bij Evangelisch-Luthersen Karaktertypen in de Kerk en hun dagelijkse strijd Op de Leidato werd gisteren de honderdduizendste verwelkomd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 Vacantie-indiukken uit Duitsland l Wat een Leidse predikant zag hoorde en las Dr H. J. Westerink, Geref. predikant te Leiden, schrijft ons: TJEKEND IS DE ZEGSWIJZE, dat vacantie niet betekent „niets doen" A-* maar „iets anders doen". Welnu, zo ben ik in mijn vacantie van een daadwerkelijk persoonlijk bezig zijn in het kerkelijk leven in Nederland geworden tot de toeschouwer in het Duitse Protestantse kerkelijk leven in een bepaalde gemeente. Ik heb daar krap veertien dagen doorgebracht en twee Zondagen meegemaakt. Ik zeg dit vooraf, omdat ik van meet af aan wil waarschuwen, dat wat er vérder volgt slechts indrukken zijn. Indrukken echter, die mij zo direct toespraken, dat ik aanstonds besloot te pogen mijn indrukken in breder kring bekendheid te geven. Ik ben namelijk van mening, dat wat ik zag, hoorde en las van het leven van een Duitse Evangelisch-Lutherse Gemeente grote betekenis heeft voor ons Nederlandse Protestantse kerkvolk. Wij leven mijns inziens nog al te veel. met name wat de kerk betreft, in de hou ding van „bij ons houdt de wereld op". Ik ben er zelf van overtuigd, dat ik nu over drijf, maar ik moet dat wel even doen om duidelijk te maken, wat ik bedoel. Laat ik het iets zachter zeggen: Wij vinden toch wel. dat het kerkelijk leven in het buiten land lager staat dan in Nederland. We be oordelen dat buitenlandse kerkelijk leven vanuit ons Nederlandse standpunt en met onze Nederlandse maatstaven. En dat is toch eigenlijk niet juist. Ik heb gepoogd mijn Nederlandse op vattingen thuis te laten en onbevangen mee te leven met en te lezen over de kerk in Duitsland. En toen vond ik daar de Christelijke gemeenschap, die Kerk heet. Ach wat, met een andere naam en andere vormen dan ik gewoon ben. Maar het was intens de gemeenschap van de Kerk van Jezus Christus. Geen volle keiken U mag daar tegen inbrengen, dat het allemaal erg kort en vluchtig was en dat het mij natuurlijk meer aansprak om het vreemde en ongewone. Ik geef toe, dat daar iets in zit Maar ik zet daar direct het volgende tegenover: een slecht, zelfs een matig bezet kerkgebouw is bij ons in Nederland iets opvallends. Maar ik kan me nooit helemaal losmaken van de ake lige gedachte, dat daar veel sleur-kerk- gang bij zit, zonder intens meeleven. Ik heb op die twee Zondagen geen volle, afgeladen kerken gezien. Hollands ge dacht was het maar matig. Maar ik zag wel beide Zondagen veelal dezelfde ge zichten (ook van jonge mensen). En je voelde als het ware het intense meeleven van allen aan, je zag het zo gezegd op de gezichten. Zeker, u kunt zeggen, dat het maar be droevend is, als alleen de intens mee- levenden in de kerk komen. De goede kant van de medaille is, dat iedereen be wust meedoet in de dienst. Dat laatste houdt weer verband met iets anders. De Duitse dienst is veel sterker liturgisch dan de Nederlandse. In een groot deel aan het begin en ook aan het eind van de dienst neemt de gemeente veel actie ver deel dan bij ons. Maar ik moet dat eigenlijk even in breder verband zetten. Luther en Calvijn Op catechisatie heb ik het onderscheid tussen Lutherse en Calvinistische refor matie altijd op de volgende wijze getracht duidelijk te maken. Luther heeft van de Roomse Kerk en eredienst weggedaan wat per se onjuist was, al het andere is ge bleven. Voorbeeld: het altaar. Het mis bedienen aan het altaar is verkeerd, dat schaft Luther af, maar het altaar op zich zelf is niet verkeerd, en dat laat Luther dus staan. Daarentegen heeft Calvijn principieel een Protestantse eredienst ontworpen, die veel meer uitsluitend „Woord-dienst" was. Zo heb ik het altijd gezegd. Maar, om me nu verder tot de Lutherse dienst te .beperken, ik ben nooit eerder zo diep on der de indruk gekomen van de waarheid van dit voorbeeld. Misschien komt dat, omdat ik nu twee weken achtereen in de zelfde kerk was. Ik vond daar niet de preekstoel, maar het altaar als alles be heersend motief, zodra ik de kerk binnen kwam. Het altaar was volop met bloe men gesierd. Boven het altaar trof ik een groot en mooi altaarstuk van hoge kunst waarde. En toen ik de waarlijk overwel digende indruk van dit alles te boven was, ontdekte ik links de lezenaar voor de mededelingen, die uitvoeriger waren dan bij ons. Zo werd bijv. telkens de opbrengst van de collecte van de vorige Zondag (het was er maar één!) bekend gemaakt. En rechts zag ik de weinig in het oog vallende kansel, vanwaar de preek gehouden werd. Gemeente actie! Nog sterker is, dat de dienst doende li turg een groot deel van de dienst bij het altaar staat met zijn rug naar de ge meente, met zijn gezicht naar het altaar. Tijdens dat gedeelte was de gemeente zeer actief, staat, en antwoordt met ge zang op de woorden van de liturg, spreekt mede de geloofsbelijdenis en het Onze Vader uit. Men moet het misschien i gemaakt hebben om de indruk te krijgen, dat dit in zeker opzicht als twee drup pels water op een Roomse dienst lijkt. Maar in het volgende gedeelte van dienst doe je weer even sterk de ervaring op, dat het toch principieel een reforma torische kerkdienst is, waarin het voluit oni de zuivere woordbediening gaat. Ik heb twee Zondagen achtereen dezelfde Pfarrer met grote dankbaarheid gehoord. Hoezeer de godsdienstoefening „Woord dienst" is, blijkt bijvoorbeeld ook daaruit, dat men de doopsbedlening alleen als de ouders dat verzoeken, in de eigenlijke kerkdienst houdt. Gewoonlijk houdt men die in een aparte samenkomst met de fa milie direct na de openbare godsdienst oefening. Toch heb ik de indruk, dat deze van eredienst de verhouding met Roomsen vlotter maakt. Om het eer te zeggen: Een Roomse, die een Neder landse kerkdienst bijwoont, zal daar wei nig of niets ontdekken van zijn Roomse van eredienst, maar in de Duitse Evangelisch Lutherse Kerk zal hij inder daad bepaalde voor hem integrerende delen missen en andere hem wat vreemd aandoende elementen ontdekken. Bij ons voelt hij zich als een kat in een vreemd pakhuis, in Duitsland herkent hij de hem bekende vorm van eredienst. Dat maakt Christen-vrouwen bijeen „Karaktertypen in de Kerk", zo luidde het onderwerp waarover ds G. ft. Lammens uit Rotterdam gisteravond in „Rehoboth" sprak voor de Chris ten-vrouwenbond. „Misschien" zo leidde ds Lammens, zijn onderwerp in „is u wel eens opgevallen de veelvormigheid van de dingen. Het lijkt alsof God zelfs elk blaadje van een boom apart heeft uitgedacht. Ook in de mensenwereld zijn er niet twee mensen te vinden, die geheel aan elkaar gelijk zijn. Daarom is die wereld zo boeiend, en is elke ontmoeting met een ander mens een nieuw gebeuren". Men heeft'wel getracht het mensdom te groeperen en in elke groepering een aan tal typen samen te brengen met dezelfde dominerende kenmerken. De Grieken, die dachten dat het karakter afhankelijk was van de hoeveelheid bloed, slijm, gele of zwarte gal, die zich in het lichaam be vond, kwamen tot een vier-Iedige onder scheiding n.l. het sanguinische, het fleg matische, het cholerische en het melan cholische type. Wanneer men de figuren in het Nieuwe Testament bij deze inde ling probeert onder te brengen, dan zou Petrus tot het eerste type te rekenen zijn, Nathanaël tot het tweede, Johannes en Paulus tot het derde, terwijl Thomas meer tot de melancholische mensen behoort, aldus spreker. Al gelooft men nu reeds lang niet meer in de Griekse indeling, ook in onze tijd ziet men een nauwe samenwerking tussen de liohamelijke gesteldheid en de karak terstructuur. In de hormonologie worden onderscheiden: het plcnische type, dat meestal van een vrolijke stemming direct n droevige vervalt en omgekeerd. Spr. noemde als voorbeelden in de ge schiedenis Luther, Michiel de Ruyter, NIc. Een dokter nodig? De Zondagsdienst van de huisartsen Leiden wordt waargenomen door de dok ters Jansen, Langezaal. Pieterse. Postel en Veldhuyzen. Welk apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst de apotheken te Leiden wordt van terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur wa genomen door de apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20130. Minder scherp Prof. dr I. A. Diepenhorst schreef in „Uitzicht" (dat mooie Gereformeerde „tijdschrift ter bevordering van het oecu menisch besef"), dat in Duitsland in de Nazi-tijd „de Lutheranen en de Rooms- Katholieken genoopt werden nauwer voe ling te houden en meer waardering voor elkaar te koesteren. Het Lutheranisme heeft nieuwe waardering gekregen voor het Katholieke geloofsbezit". En wanneer de schrijver dan verder opmerkt, dat het Duitse Lutheranisme het bisschopsambt heeft behouden, ligt dit heel sterk in de lijn van wat ik hierboven schreef: de tegenstelling is minder scherp en gemar keerd dan bij ons. En evenzeer ligt het in de lijn van mijn betoog, als prof. Die penhorst anderzijds schrijft, dat de Raad van de Duitse Evangelische Kerk gepro testeerd heeft, toen op de Katholiekendag te Fulda Duitsland gewijd werd aan de Moeder Gods. In de vorm is er veel meer aansluiting, principieel is men reformatorisch! Dit was maar zo een eerste indruk, die ik een volgend keer hoopt te staven met ge gevens uit de kerkelijke pers. Dan wordt het alleen maar levend en we zullen verrassende dingen ontdekken, die we mogelijk niet hadden vermoed. We zullen een andere kijk krijgen op een grote Duitse reformatorische kerk en misschien ook een betere kijk op ons zelf. Beets, het leptosome type Calvijn een voorbeeld was, die dlepge- voelig kon zijn in het ene en hooghartig en koud in het andere ogenblik i athletische type, dat weinig op de grond treedt en waarvan dus geen spre kende voorbeelden zijn te geven, Indelingen Via de indelingen van H^ymans (pri maire en secondaire naturen) en Jung (extroverten en introverten) kwam spre ken tot hetgeen de kern van zijn betoog vormde: de verhouding Christen-karak ter. Karakterfouten worden voor de Christen tot zonde. De Heilige Geest wil het karakter adelen. Maar voor de één is de strijd tegen zijn karakterfouten veel moeilijker dan voor de ander. Ds Lam-i mens zou als grondwet van de Bijbel wil len beschouwen: wees zeer streng ten op zichte van jezelf, maar zeer mild in de beoordeling van de ander. Tracht die ander vanuit zijn karakter te begrijpen. Wanneer wij „nieuwe mensen" worden, wil dat dan ook zeggen dat ieder karak- teronderscheid is weggenomen? Spr. zag juist in die oneindige variatie de zegen In de stadsgehoorzaal werd gisteravond de honderdduizendste bezoeker van de Leidato begroet. Mej. Nanny van den Dungen uit Oegstgeest en haar verloofde werden op het podium van de stadsgehoorzaal met een reeks van geschenken verrast. V.l.n.r. de heer J. Wolfslag, mej. Van den Dungen, de heer A. Sanders en de heer G. J. de Wit. Resultaat van drie jaren Oegstgeestse werd, met haar verloofde, rijkelijk in de geschenken gezet Op de Leidato is gisteravond de honderdduizendste bezoeker, in dit geval een bezoekster, de loketten gepasseerd. Voor wie dit getal wat aan de hoge kant zou vinden voor deze Leidse middenstand-manifestatie diene ter ver klaring, dat het comité dit indrukwekkende cijfer verkregen heeft door eenvoudig de bezoekers van de Leidato I en de Leidato II, die in 1953 en 1954 gehouden werden, mee te tellen. Om tien voor acht werd de honderd duizendste verwelkomd. Het was mej. Nanny van den Dungen, Van Duyven- voordestraat 39 te Oegstgeest, die in ge zelschap was van haar verloofde, de heer G. J. de Wit, Rijn- en Schiekade 44. Bei den studeren aan de Leidse universiteit, resp. rechten en geologie. Mej. Van den Dungen mocht een bouquet anjers in de Leidse kleuren in ontvangst nemen, waar in op een kunstige manier het getal 100.000 te lezen stond. Geschenken De Leidato heeft zijn Jubileumbezoek ster niet met lege handen huiswaarts la ten gaan. Het aantal mensen, dat zich in de zaal, op de gangen en bij de bandstand ophield, was formidabel groot en van de temperatuurdaling, die het mooie zomer weer heeft doen verdwijnen, was in de stadsgehoorzaal niets te merken. Toen de voorzitter van het Leldato- comité. de heer A. Sanders, mej. Van den Dungen later op de avond op het podium in de grote zaal officieel verwelkomde als 100.000ste bezoeker, was dan ook een ei volle zaal getuige van dit gebeuren. Van de geschenkenregen, die op de gelukkige neerdaalde, noemen wij een 61-delige uit zet, een radiotoestel met pick-up, een fo totoestel, een petroleumkachel en talloze kleinere, maar niet minder welkome za ken. De heer Sanders deelde nog mede, van de onuitputtelijke Scheppersfantasie van God. Daarom zal de Christen hebben te strijden tegen het „standaard-type mens", in het leven en in de Kerk, waar in ruimte moet zijn voor de diepgevoelige Javaan naast de nuchtere Fries. Ds Lam mens besloot zijn betoog met de woor den: „Wees die u bent, want zoals u bent, heeft de' Heer u nodig". dat mej. Van den Dungen de 27.538ste bezoeker van de Leidato III was. Na af loop van de huldiging vergastte de popu laire radiozanger Johnny Jordaan het pu bliek op enkele Amsterdamse liederen, waarin „die ouwe Westertoren" en de draaiorgels niet van de lucht waren. TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's Bazar voor Chr. kleuterschool Het laatste deel van de Chr. kleuter school aan de Herenstraat moet nog in gericht worden (onder andere ontbreekt een verwarming). Daarom werd gisteren en wordt vandaag een bazar gehouden om de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Deze bazar is ingericht in het gedeelte, dat met de opbrengst van de vorige bazar is aangekleed. Men kan dus ongeveer zien wat met het geld zal gebeuren. Een ijverig comité onder leiding van de heer M. van Hilten heeft gezorgd, dat zowel de goederenvoorraad als de attrac ties de moeite waard zijn om te komen. Ook het consumptieve gedeelte is met soep, worst, thee limonade en koeken goed verzorgd. Textiel, speelgoed en levensmiddelen liggen op de tafels uitge stald en ook bij het rad van avontuur, de hengelbak en de grabbelton kan men zijn geld kwijl. Gisteren was de animo, naar verzekerd werd, goed en ook vandaag, van 2 tot 11 uur worden nog velen verwacht. TUSSEN OE BLADZIJDEN 20.000 Mijlen onder zee, Veme's fantasie zeer fraai verbeeld JULES VERNE, de grootmeester der fantasie, heeft tot Walt Disney moeten wachten voordat zyn technische sprookjes gestalte konden krijgen op het filmdoek. De filmtechniek moest eerst een halve eeuw oud zijn, voordat zij in staat was de Nautilus in het theater werkelijk 20.000 mijlen onder zee te laten varen. Maar nu is het dan zo ver en zien de bezoekers van Trianon niet alleen duikboot varen (dat is per slot nieuws), maar, en dit is het bijzondere, een duikboot in de stijl van het Vic toriaanse tijdperk. In de salon van kapi tein Nemo zijn de Biedermeier fauteuil tjes neer gezet voor het raam. var waaruit men de wonderlijke diepzeedieren in eigen element kan zien zwemmen het fraaie mahoniehouten orgel spiegel) speelt de kapitein Bach, Toccata en Fuga in d kl. t.; aan boord roken zijn gasten geurige Havana's van zeegras eten zij pudding, gemaakt van ongeboren Jules Verne's bijzondere gave bestond in zijn dagen in het vooruitdenken, hoe de techniek, die toen nog in de kinder schoenen stond, zou zijn als zij tot haar hoogste ontwikkeling gekomen was zo bestaat Walt Disney's gave er n om terug te denken, hoe een Jules Verne zich het toen gedacht had.'Verne grijpt vooruit en Disney terug; beiden vinden zij wel bepaalde aanknopingspunten, maar ze worden hoofdzakelijk toch geleid door hun fantasie. Verne en Disney zijn wat deze fantasie betreft verwante zielen, tot deze slotsom komt mer als men Disney's verfilming van Verne' boek bekijkt of beter nog: ondergaat. Zo als men geboeid was door het boek. wordt men gepakt door de film. Telkens herkent men als het ware zijn eigen voorstellingen. Als men het boek gelezen heeft, heeft men bij het bekijken va film aldoor het idee: „Ja. hier ben ik wel eens eerder geweest. In deze duik boot was ik al eens eerder onder w Het gevecht met die geweldige inktvis heb ik vroeger zelf al meegemaakt. Die spijt over de verwoesting van Vulcania (Nemo's werkplaats) heb ik al eerder ge kend." Zij die genoten van Verne. zullen ker genieten van Disney; de een kent (of leert men kennen) door de der. Voor de goede verstaander is hier mede al genoeg gezegd. Alleen dit nog: Kirk Douglas als de onverschrokken har poenier Ned Land is jammer genoeg wat al te 20ste eeuws gebleven. Neen. dan was James Mason als kapitein Nemo be ter op zijn plaats en ook Paul Lukas als prof. Arronax en natuurlijk zeker Peter Lorre als Conseil. Zij dragen zo echt het stempel van de hoogbeleefde vorige e dat men werkelijk de neiging krijgt hen eerbiedig de hoed af te nemen, het geen iedere bezoeker voor hun speelta- lent zeker ook werkelijk zal doen. Verne's fantasie, gestalte gegeven door :n fantast uit onze dagen: Disney). Weg ohne Umkehr Opnieuw een film over het na-oorlogse Berlijn, nu eens niet over Duitsers Amerikanen of Engelsen, of over Duit onder elkaar, maar een film, die in hoofdzaak speelt in de Russische sector de voormalige Duitse hoofdstad, Weg ohne Umkehr. De weg, waarvan geen terug mogelijk is, bestaat voor alle personen, die in dit drama een rol spelen. Hij is er voor Russische Ingenieur Zorin, die juist weinig communist is, om voor het regiem aanvaardbaar te zijn. Hij heeft te veel menselijk gevoel: vriendschap voor Duits ingenieur, voor een Engels journa- voor een Duitse secretaresse van een M.V.D.-majoor. Dit alles brengt hem de ondergang. Weliswaar vlucht hij naa Westelijke sector van de hoofdstad - is daarvan een zeer spannende opname gemaakt maar Anna Brückner, die Vooruitgeschoven post Vlotter verkeer ten gerieve van de bejaarde stadge noten, die daar op hun gemak het voortjakkerende verkeer plegen gade te slaan, als wel ter verbetering van de installatie, waarmee de stoplichten op dit kruispunt worden geregeld. Het nieuwe bedieningsapparaat is zó geplaatst, dat de agent die het ver keer regelt niet meer steeds naar voren hoeft te lopen om te kijken, hoeveel auto's en fietsers nog naderen uit de Breestraat of van het Noordeinde. Dat was tot nu toe maar lastig werken en het kon ook niet bevordelijk voor een goede gang van zaken worden ge noemd. De verkeersstroom is nu ge makkelijk te „meten" en in goede banen te leiden. Onderin het kastje, waar achter men op de foto agent E. de Vos ziet staan, is ook een telefoon aanwezig, die zo nodig direct verbinding met het hoofd bureau geeft. Als er geen agent aan wezig is, kunnen met het nieuwe ap paraat de gele knipperlichtsignalen worden uitgezonden. Leidse weesjongen ff IJ UITGEVERIJ J. H. KOK N.V. te Kampen is een jongensboek over het beleg van Leiden verschenen. Het heet „De Leidse Weesjongen" en is geschreven door Kees Kander. achter welk pseudoniem zich kennelijk een goed auteur verbergt. Want de bele venissen van de weesjongen. Roelof Lievens, zijn vlot en boeiend beschre ven. en geen Leidse jongen, die het boek in handen krijgt, zal het een dag ongelezen laten liggen. Laten historici zich dan maar afvragen of alles wel precies zo gebeurd is en criticasters de paar zetfouten en de naam Van der Werf met één f betreuren, wij juichen de verschijning van dit boek van harte toe.' Kees Kander kan d'r trots op zijn. Succesvol emigrant TN 1949 EMIGREERDE de heer N. van Egmond van uit Valkenburg, waar h(j in de Burgemeester Lotsystraat woonde, met z(Jn vrouw en vier zoons naar Canada. BlUkens een artikel uit een Canadese krant heeft de heer Van Egmond daar de naam van de Neder landse immigranten bijzonder hoog ge houden. Na enkele maanden in Canada gewerkt en rondgekeken te hebben, kocht hy een boerdery voor een be drag van ruim 30.000 dollar. De ver koper rekende er op. dat Van Egmond In staat zou zyn, maandeiyks een be paalde som af te betalen en daarin heeft de man zich bepaald niet vergist. Zonder een noemenswaardig kapi taal te bezitten heeft de familie de schouders onder het werk gezet en in Juli van dit jaar had hy reeds 20.000 dollar afbetaald en bovendien In de tussenliggende jaren in het onderhoud van zgn gezin voorzien. In de bedoel de krant wordt deze prestatie een zeer byzondere genoemd, want de waarde van de farm is in de jaren, dat de heer Van Egmond hem beheer de. belangryk gestegen. Het zeer uit gestrekte bedryf schijnt er thans uit stekend by te staan. Enige maanden geleden deden er zich echter moeiiyk- heden voor, die de aanleiding van het artikel in de krant vormden. Het goede type menteel gewerkt aan de bouw van een uitgebreid waterkrachtstation. Het project breidt zich zo ver uit, dat ook zucht fl51 zaken doen. Alle kinderen hadden opdracht gekregen, een dier te boetseren. Carla had een poes ge maakt en Huibje zelfs een echte olifant. „En wat heb jij wel gemaakt?" „Nou, gewoon, 'n wurm". Toen blies de laatste oorworm in het potje gelaten de adem uit. 'Groenen: 202 en 148 Van Egmonds farm met de bijbehoren de grond er aan ten offer moet vallen. De betreffende maatschappij wil de onteigening doen plaats hebben tegen een schadeloosstelling van 30.000 dol lar, maar daar is de Hollandse immi grant tegen opgekomen. Hij stond op het standpunt, dat zijn farm nu min stens 67.000 dollar waard is en voor minder wilde hij geen afstand doen. Voor 't gerecht is deze kwestie toen uitvoerig behandeld. De man, die de farm indertijd aan Van Egmond ver kocht, bevestigde, dat de door deze genoemde som de juiste waarde van de boerderij aangeeft en ook anderen stemden hier mee in. De president van de rechtbank vond, dat Van Eg mond een geweldig stuk werk verzet heeft en zijn advocaat zei: „Hij is het type farmer, dat we in Canada nodig hebben". Het eind van'het liedje was, dat de maatschappij bakzeil haalde, maar Van Egmond staat thans voor de moeilijkheid, dat hij, al is het met aanzienlijk meer kapitaal, opnieuw be ginnen moet. Ook in het uitgestrekte Canada wordt het de boer dus wel eens lastig gemaakt. Ree tors poort je NA ZWERFTOCHT: THUIS. Gewoon een wurm TV"AAST HET gerestaureerde Graven steen wordt het rectorspoortje, dat tot nu toe in de Lakenhal verbleef, steen na steen opgebouwd. In de La kenhal was het poortje eigenlijk niet op zyn plaats. Het werd afgebroken en nu worden alle stenen, die gemerkt zyn, als een blokkendoos weer aan el kaar gepast. De heer J. de Haas van de firma Bik en Breedeveld is er hier mee bezig. De poort, die tegen een stevige steunmuur rust, is afkomstig van het rectorshuis van de Latijnse school, in 1613 opgetrokken aan de Pieterskerkgracht. Het bouwwerk is ook jaren ondergebracht geweest in het Ryksmuseum te Amsterdam. Nu staat het weer in de buurt van de plaats, waar het vroeger dienst deed. 0VER EEN WEEK begint de herfst. De dierenwereld kondigt hem al aan. En onze vijfjarige geen H.B.S. maar zoon is op zijn beurt de heraut van de dieren. In het bijzonder van de ongewervelde. Hij verzamelt ze slakken, rupsen en duizendpoot jes in een jampotje met jasmijn blaadjes, waarin ze meestal, ondanks dit veevoeder en de liefderijk geprikte luchtgaatjes, hun graf vinden. Eens heeft hij met gevaar voor z(jn leven een slang gevangen we hebben hem maar niet verteld dat wij zo'n dier Gisteren zoemde de jampot npdip. Met enig afgrijzen ontdekten we er een wesp in, die door het glas heen naar de vrijheid trachtte te vliegen. „Gevangen", zei onze vijfjarige, die het maar dom vond dat wij dal niet uit ons zelf hadden begrepen. En hij begaf zich met wesp en al naar de kleuterschool. Vanwaar hif op de daar voor gezette tijd terugkeerde. In de jampot had de wesp plaats gemaakt voor een rups met een bontjas zo dik als onze vinger. „Geruild", verklaarde onze vijfjarige zakelijk. Maar 's avonds was alle zakelijkheid zoek. Met een geestdrift, die hij ge woonlijk reserveert voor straaljagers en oude benzineblikken, richtte hij luidkeels het woord tot onze chef, die toevallig op bezoek was: Wat 'n boel vlooien vechten daarl" En inderdaad, o herfst! duizend muggen dansten aan de andere kant van het venster. En vanmorgen trok hij dan weer naar de kleuterschool, dertig slakken en een half ons jasmijnblaadjes in z'n jampot. Hij had ze niet geruild: de emoties op school waren groter geweest dan de 70WEL BIJ DE V.V.S.L. als by het L.8.C. hebben zich dit jaar méér candidatcn voor het lidmaatschap aan gemeld dan vorig jaar. By het Corps dit jaar 202 tegen vorig jaar 148, by de Vereniging van Vrouweiyke Studenten 195 tegen 184 in 1954. Rechten en me dicijnen leverden de meeste adsplrant- leden by het Corps; letteren en wijs begeerte volgden op de voet en slechts twee jonge theologen lopen thans met een pet op hun kale hoofd door de stad. En er zyn drie novieten, die theologie gaan studeren, 54 letteren en de 138 anderen zyn nogal geiykmatig verdeeld over de resterende facul teiten: rechte, medicynen, wysbegeer- tc, wis- en natuurkunde. Discussie Een kraanvogel is pas te Echt Flink uitgescholden door een specht Daar nummer één zich steeds liet roemen En zich hoofd-kraanvogel deed noemen. „Houd jij," zo zei de specht ontsticht, ,Jïu voortaan maar je hoofd kraan dicht." hem meeging, wordt door haar Russische meesters weer ontvoerd een tweede figuur, die op een weg komt, waarvan geen terug mogeiyk Is. En geldt dat zelfde niet voor allen, die by het regiem betrokken zyn, er voor werken, spionneren of collaboreren? Het communisme is een fuik, waarin ledereen die er zich mee afgeeft, doodloopt F.r zyn enkele onlogische elementen in de film. Zo is het voor een bewoner van Oost-Duitsland. dio naar het Westen vlucht helemaal niet nodig, dat hy van een Russische relatie een adres in Ber- ïyn moet krygen, waar hU zich. in de vryheid. vervoegen kan. De Duitsers zor gen zelf voor opvangcentra, die by elke vluchteling bekend zijn. En een Rus van het kaliber Zorin zal zich wel tweemaal bedenken, voor hy zoiets doet. Afgezien daarvan: het is een film, die wel sterk aanspreekt, omdat ze een openhartig tijdsbeeld vormt. En dat beeld Is vry on barmhartig! Ivan Desny speelt de rol van Zorin en Ruth Niehaus die van Anna Brückner. Met de figuur van de Russische M.V.D.- majoor, zijn dat goed gespeelde rollen. De film draait in Duxor. (Onbarmharitg tijdsbeeld uit Berlijn, leerzaam, voor zover nog nodig). Ontvlucht uit Golditz Kasteel Golditz, midden in de driehoek, gevormd door Lelpzig-Dresden-Chemnitz, was zowel in de eerste als in de tweede wereldoorlog het krygsgevangenkamp. waaruit het onmogeiyk was te ontsnap pen. In 1940 werd het dan ook Ingericht voor die officieren, die al eens uit een kamp waren ontsnapt, maar weer opgepakt. Met taaie volharding lukten in Golditz tot 1945. toen de krijgsgevangenen door de Russen werden bevrijd, 56 van 320 ontsnappingpogingen. Tot degenen die er in slaagden in veiligheid te komen behoorden 5 Polen, 22 Fransen. 14 Engel sen en 15 Nederlanders. Van de ervarin gen in dit kamp maakte de Engelse ma joor P. R. Reid een verhaal, waarnaar door regisseur Guy Hamilton een film is gemaakt. Als men zelf niet in Golditz gezeten heeft is het moeiiyk na te gaan, of deze film overeenkomstig de waar heid is. Nederlandse officieren uit Gol ditz verzekerden ons echter, dat de film volkomen authentieke gegevens bevat en dat er niet één ontsnappingspoging is ver filmd. die gefantaseerd werd. Zelfs de typeringen van de Duitse commandant en Duitse bewakers waren goed. Met deze historische getrouwheid is de waarde van de film natuurhjk aanzleniyk gestegen en er is tevens mee bewezen, dat ook de waarheid spannend kan zyn. De regisseur heeft kans gezien er een boelend geheel van te maken, een uitste kende documentaire met de eigenschap pen van een speelfilm. Heus geen drama tische, maar een ontspannende speelfilm. Deze week in Casino. (Uitnemende beelden van 't lenen in een o/jicieren-kamp tijdens Wereldoorlog II). Vrouwen op avontuur „Vrouwen op avontuur", aldus luidt de Nederlandse titel van de Franse film, die deze week in Lldo draait. Men zou dus iets verwachten in het genre van „Meisjes zonder eer", om maar wat te noemen, maar dat pakt wel heel anders uit. Die vrouwen houden zich op ergens in Afrika, waar een opvliegend myn- ingenieur met behulp van Inboorlingen uranium tracht te ontdekken. Het onge luk wil, dat de echtgenoot van één van de dames ln de nabyheid hetzelfde voor heeft. terwyi het tussen dit echtpaar al lesbehalve koek en ei is. De andere da mes, een secretaresse en een Zweedse schoonheid, die in de cantine bedient, dingen naar de gunsten van de ingenieur, die tussen al deze amoureuze perikelen moet trachten de moeilijkheden, die zich ln de myn als bergen zo hoog opstapelen, het hoofd te bieden. Een cholera-eplde- mie. een dronken dokter, die één van de dames met een mes tracht te doden, en de secretaresse, die hetzelfde poogt bij één van haar concurrenten, doch met behulp van een schaar, alsmede gevech ten op de vuist tussen de heren onder ling geven wel ongeveer de sfeer aan, waarin deze filfn zich ontrolt. Jean Sa- cha heeft al zyn vakmanschap gegeven aan deze film. die geraffineerd knap ln elkaar zit. Wy achten het een opeen stapeling van sensaties, die geen enkele toeschouwer Iets goeds hebben te ble- 1 vechten om Vallei der Koningen De verschrikkingen en ontberingen, geleden op een expeditie naar oude ko ningsgraven in Egypte, die duideiyk in Hollywood-décor staan opgesteld, ten het onderwerp van de film Val lei der Koningen, in Rex. Een Jonge w zet dit speurderswerk, in gezel schap van haar echtgenoot en een be vriend archeoloog, voort als een soort hommage aan de levenstaak van haar overleden vader. Zy doet dit, om „door de feiten haar geloof in de Bybel te ver sterken". Helaas, minder edele doelstel lingen komen al gauw dit voornemen vertroebelen. De echtgenoot misgunt de archeoloog een eventueel belangryke ont dekking en een zandstorm vormt de in leiding tot een brute moord. Hoewel de echtgenoot dus is gesneuveld op een on eervol veld, zet de vrouw met de ar cheoloog toch door, en met succes. Een wel heel nare film, met een er duimen dik opltggend cachet van „Dat vindt de bioscoopbezoeker nu mooi". Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Carolina v. C. Doorne kamp en C. v. Vlezen; Alida G. d v W. Klaveren en J. Duyndam; Francis- C. Chr. Bemardus z v J. F. Rulof en K. M. v. d Zalm; Johanna W d v M J. Noordervllet en H. M. C. Massaar; Hen drik A. N. z v H. A. N. Rietkerken en M van Leeuwen; Catharina S. d v H A. Mulder en H. Passchler; Jannetje d v J. Rietbergen en E. P. Bavelaar; Johanna P. G. van Diest en J. T. Halvemaan; EHsabeth d v S. Boekkooi en E. Neute- G. P. M. v. OVERLEDEN: J. Schuchhard, man, 61 Jr.; Y. F. Renaud, dr, 7 dg.; P. Poelatra, man, 45 Jr.; J. p. A. Castelein. man, 50 Jr.; L W. de Raat, man, 46 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3