ïlicuiuc £dJisri)e ÖToaranl Amerikanen schieten hun atoom-zesponders af De spelling van onze taal Achter een jeneverbesstruik staat een verziend oog Schaduw over Adenauers reis naar Moskou de sultan van Marokko Geofysisch jaar is vastgesteld DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 BUREAUX; Steenstrao: 37. Directie, Redactie, A Sonne mesten- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CH RISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastfch Is qfieblmn myn bert la tegbenspoef Zes en dertigste jaargang No 10447 ZIE PAGINA S STORMVUUR OP DE LÜNEBURGERHE1DE DE WOENSDAG begon spectaculair voor hen die iets lcunnen zien van het stormvuur dat de artillerie van het eerste legerkorps ontketent op de Lün^burgerheice. De Amerikanen schoten hun' twee atoomkanon» nenai. Op een heuvel stonden de twee zware vuurmonden die elk 85 ton wegen. De bemanning reageerde snel op de bevelen die in een cijfer code werden gegeven. Op een glimmende stalen slede werd het 600 Engelse pond zware projectiel in de loop gebracht. Twee soldaten renden toe met twee gekleurde plunjezakken wel ke de kardoezen bleken te zijn en daarbij ging het sluitsuk van het kanon dicht. Toen volgde een moment van volkomen rust. Ieder die met de bediening te maken had, was in dekking gegaan op de ka nonnier na, die een touw in zijn hand het wapen moest afschieten. gevallen, dan behoeft de bedienende wachtmeester maar een knop om te draaien en alle volgende projectielen wor den automatisch door het scherm gevolgd. Op de kaart tekent het apparaat soms drie verschillende projectielen aan en met behulp van enkele „mallen" kan dan niet alleen met een vrij grote nauwkeurigheid worden vastgesteld waar de projectielen vallen maar ook waar zij vandaan komen. Voor het bepalen van de herkomst van Het vuurschieten begon op de wij; thans algemeen bekend is voor' atoomont- ploffingen. De commanadnt riep: „Var I nu af één minuut." Na een halve minuut I „Nog dertig seconden." En na nog eens twintig seconden: „Nog tien Toen telde men hoorbaar af: Negen, acht, zeven, zesEn bij „Zero' slag rookontwikkeling, een loop die i terugliep en een geluid alsof er een straal jager overvloog. En tegelijk tegen het grauw der wolken een stip: het projectiel, op weg naar zijn doel. Men schoot tien mijl weg, te ver om plaatse van het vuren de uitwerking horen. Dat voorrecht zullenéwij vandaag hebben, als wij ook dicht bij het doel gebied gaan opstellen. Nederlands bevel i (Het kanon kan dertig kilometer ver schieten, vertelde de zeer mede deelzame batterijcommandant, een Amerikaanse kapitein, een jonge man die zich in niets van de Neder landse collega's onderscheidde. Het samenwerken met de Nederlanders bleek een prettige, gemakkelijke be zigheid. Bevelen kreeg hij van he Nederlandse hoofdkwartier in het Nederlands. De Nederlandse verbin dingsofficier vertaalde ze in het En gels. Er waren hoegenaamd geen zwarigheden. De Nederlandse artillerie boekte goede resultaten, zei de Amerikaan. En dat was een mooi compliment. De Amerikanen kij ken overigens niet op 600 pond meer o: minder. Toen een Nederlandse officier op merkte dat hij het schot gemist had, zei de kapitein: „O, niet erg, wij schieten Radar De techniek spreekt bij deze oefenino het eerste en laatste woord. Op de divi- sieartilleriestaf, waar de vuurleiding ze telt,, vuurvragen binnenkomen en beoor deeld worden en ook de vuurbevelen. voorzover het de divisie betreft, worden gegeven, is het een wirwar van draden, telefoontoestellen en technische knobbels. Daar zitten uitsluitend radartechnici en wiskundige koppen, want zij volgen met het radarscherm, dat achter een jenever besstruik is opgesteld, de projectielen die door de lucht suizen en zij tekenen de loop er van in de gauwigheid ook nog op De brief aan de sultan is zoek Atoomkanonnen hebben gisteren en vandaag op de Lüneburger- heide gebulderd. Nederlanders gaven de Amerikaanse kanon niers de opdracht tot vuren. Beangstigend Vijandelijke troepenbewegingen kunnen er ook mee gecontroleerd worden. Zo spreekt ook in deze oefening het vernuft mee. Niettemin, de leiders van deze oefe. ninghebben hun zorgen. De stukken di< worden gebruikt zijn te weinig beweeglijk en uiterst kwetsbaar. Het vordert vijftien minuten, voor het camouflagenet ns schot door een atoomkanon is gelegd. Ge dacht wordt aan op rupsbanden gemon teerd geschut dat zich op eigen kracht' snel verplaatsen kan. Het is nog slechts eenmaal gebeurd dat een atoomgranaat werd afgeschoten. En de uitwerking was „pretty well", zoals de' Amerikaanse commandant zei. grootte van deze granaat was 1.20 va bom die op Hiroshima viel. De atoom- granaten worden kleiner en kleiner. Zo dadelijk passen zij in de mortieren ei wone granaatwerpers. Maar de uitwerking doen zij nog altijd in een straat var kilometer gevoelen. Heeft deze wijze van oorlogsvoering nog zin? Geleide projectielen zijn er ditmaal nog niet eens bij, maar insiders menen, dat zij de artillerie overvleugelen. Het is fas cinerend en tegelijk beangstigend, mens te zien strijden teg ende beteugeling van zijn eigen intellect. Tweede Kamer Twijfel over noodzaak der Uitverkopenwet (Van onze parlementsredactie) Hoewel de vaste Commissie voor d« middenstand uit de Tweede Kamer waardering heeft voor de poging va regering, de uitverkopen en opruimingen te regelen, betwijfelen vele leden, of een wettelijke regeling thans nog wel be hoefte bestaat. Deze leden vragen ir voorlopig verslag over het ontwerp-Uit- verkopenwet, wat er zou gebeuren, als die wettelijke regeling er niet zou komen. Zouden de gevolgen ernstig zijn? Vele leden vertrouwden, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt, de nor male reclame-aanbiedingen van het be drijfsleven in de weg te staan. Vrij alge meen achtte men het gewenst, dat de Kamers van Koophandel de vergunnin gen voor een uitverkoop blijven verlenen en niet de S.E.R., zoals is voorgesteld. Van verschillende zijden werd ernstig zwaar gemaakt tegen de mogelijkheid, dat voor verschillende bedrijven of groepen verkoopplaatsen een afwijkende aanvangs datum van de seizoenverkoop wordt open gelaten. De koopkracht is in de eerste dagen van de opruiming het grootst verschillende bedrijven zouden van deze regeling bovenmatig profiteren. Tenslotte bepleit men, a^s normaal aan te merken, dat ten behoeve van de vaste cliëntèle enkele dagen vóór de opruiming een i verkoop wordt toegestaan. Intern. Monetair Fonds Zuid-Afrika vraagt verhoging goudprijs ISTANBOEL. 14 SEPTEMBER Tijdens de jaarvergadering van het In ternationale Monetaire Fonds heeft de Zuidafrikaanse minister van Financiën E. Louw vandaag aangedrongen op verho ging van de -internationale goudprijs (thans 35 dollar per ounce fijn goud). De Zuid-Afrikaanse minister verkaarde dat de dollarreserves der meeste landen nog erre van bevredigend zijn en dat de rest an de wereld voor zijn betalingsbalans iet de Ver. Staten nog steeds afhankelijk van Amerikaanse hulp. Indien de dollarprijs van goud met b.v. 50 pet was verhoogd, aldus minister Louw, zou Zuid-Afrika het afgelopen jaar betalingsbalans-overschot hebben ge- van minstens 50 millioen pond ster ling (in plaats van een tekor; van 30 milr lioen st.). Louw waarschuwde dat de be langen van één groep landen niet voort durend kunnen worden verwaarloosd zon der dat de internationale samenwerking daarmee de wereldhandel ongunstig worden beïnvloed. Australië steunde het Zuid-Afrikaanse verzoek. De Ver- Staten en Engeland ver wierpen het omdat de verhoging van de goudprijs volgens deze landen een infla- tionalistisch maatregel zou zijn. Nieuwe ongeregeldheden in Saarland VOELKINGEN. 14 September. Te Voelkingen (Saarland) is het giste ren weer tot ongeregeldheden gekomen tussen politie en (2.000) Duits-gezinde betogers. De politie dreef de menigte uit- w aar bij zes demonstranten werden gewond. Evenals bfj vorige gelegenheden bra ken de onlusten uit nadat premier Hoff mann een rede had uitgesproken. Hoffmann, die 500 volgelingen toesprak een kleine vergaderzaal, werd her haaldelijk overschreeuwd door de menig te buiten, die riep: „Deutsch ist die Saar!" en „Deutschland über alles!" Haven New-York normaal Nadat de grote organisatie van haven arbeiders I.L.A. het plan van senator Murray tot instelling van een commissie onderzoek had goedgekeurd, hebben de havenarbeiders het werk hervat. Oude vrouw zat 48 uur klem in badkuip LONDEN, 14 SEPT. De 68-jarige mevrouw Elizabeth Privett heeft in haar ouderwetse zinken badkuip een avontuur als een nachtmerrie beleefd. Mevrouw Privett, een weduwe, woont helemaal alleen In één der voorsteden van Londen. Maandag middag achtte zij het beslist nood zakelijk een bad te nemen. Zij bracht een flinke hoeveelheid wa ter aan de kook en goot die uit in haar ouderwetse zinken badkuip in de keuken. Toert het water op temperatuur was ging ze zich heerlijk wassen omtot de ontdekking te komen, dat ze klem zat. En hoe zij zich ook draaide, ze zag geen kans zich los te wringen. Zij schreeuwde en gilde om hulp, die echter niet kwam opdagen. Ze schreeuwde steeds en steeds weer. En er kwam maar niemand. De hele Maandagavond zat ze In het koude water te schreeuwen en te gillen, maar als Iemand het al hoor de,. hulp bleef uit. De arme vrouw heeft Dinsdag de hele dag vergeefs geprobeerd uit de kuip te komen, maar al haar pogingen liepen op niets uit Hedenmorgen om 10 uur hoorden de buren eindelijk de nog slechts zwakke kreten. De politie werd ont boden en enkele stoere agenten die via een raam in haar woning door drongen, wisten haar uit haar ne telige en kille positie in de kuip te bevrijden. Half bewusteloos en volkomen uitgeput ls zij naar het Mayday- ziekenhuis overgebracht Een onbekende, oude vrouw, wier zoon in Rusland als krijgsgevangene wordt vast gehouden, dankte Adenauer gisteren op ontroerende wijze voor het werk, dat hij in Moskou heeft verzet ten behoeve van de dui zenden Duitsers die nog in gevangenkampen zuchten. Kiemlin nodigt Grotewohl Duitse hereniging nu op de lange baan? nadat bonds kanselier Adenauer in Bonn was teruggekeerd van zijn reis naar Moskou hebben de Russen laten weten dat Grotewohl, de premier van communistisch Oost-Duitsland, morgen in de Russische hoofdstad zal arriveren voor de bespreking van „kwesties die voor alle partijen van belang zijn". En hiermede hebben zij een schaduw geworpen over het resultaat nauers missie. De snelheid Sowjets deze stap hebben ondernomen, kwam vooral te Bonn als een schok, aan gezien verondersteld werd dat tussen d< terugkeer van de kanselier en de confe rentie met Grotewohl enige tijdsruimte zou worden gelaten. Politieke wa mers geloven dat de Russen willen tonen dat: 1. Door de onderhandelingen met Ade nauer hun steun aan het communistisch regiem in Oost-Duitsland niet ophoudt; en 2. Het vertoog van Adenauer, dat al leen zijn door vrije verkiezingen gevorm de rgering het recht heeft voor geheel Duitsland te spreken, niet aanvaard Het mooiste van alles is, dat Grote wohl zich al enige tijd in Moskou bevindt. Hij logeerde, zo meldt Ass. Press, buiten Moskou In een villa, toen de West- duitse delegatie met de Russische rege ring onderhandelde. De haastige uitnodiging aan Grotewohl wordt beschouwd als een handicap vooi Adenauer bij het overtuigen van zijn vol gelingen en het parlement, dat het aan- Vier doden bij verkeer Franse kolonisten bewaken nu xeed de 23-jarige In A Amsterdammer J. K. gen een geparkeerde vrachtwagen. De man was op slag dood. Te Groningen botste op een j kruispunt de 64-jarige timmerman-aan-1 nemer J. Haan met zijn. motor tegen een personenauto. Hij ls later in het zieken- huis overleden. Op weg Mulder uit Dijkstaal (bij Sint-Maar ten N.H.) vermoedelijk met zijn brom fiets gevallen en bewusteloos geraakt. Hij werd door een passerende auto over reden. Toen zijn broer hem op de weg vond. bleek hij reeds te zijn overleden. De bestelwagen van de 33-jaripe J. Sommeijer uit Ovezande kwam bij N i s - se in botsing met een autobus. De be stuurder van de bestelwagen werd zwaar gewond en overleed kort na het ongeluk Zijn vierjarig zoontje, dat zich eveneens In de wagen bevond, werd slechts licht gewond. Parijs sielt verklaring op over zelfbestuur RABAT/PARIJS, 15 September. Het paleis van de Marokkaanse sultan huis is de 33-]arige P. Ben Arafa le Raba. wordt thans bewaakt -*--1 'H door leden van de Présence Frangaise, de vereniging van Franse kolonisten ln Marokko. Zij willen voorkomen, dat de sultan onder druk van de regering ln Parijs de troon verlaat. Groepjes drie lossen elkaar af. Zij zitten in de portiersloge van het palels en zullen de ar.dere leden telefonisch waarschuwen, als de oude sultan vertrekken wil. Vijfhonderd andere leden hielden gis teren voor het bureau van de Fr8r.sc resident-generaal, Boyer de la Tour, nrotestbetoging tegen de benoeming Olivier Manet (een lid van de staf minister voor Marokko July), tot advi seur bij de regering van de sultan. De kolonisten betichten July er van, dat hij de Franse belangen ln Noord-Afrika verraadt. Intussen tracht het Franse 'kabinet de moeilijkheden te overwinnen, die zijn ontstaan door de eis van de ministers Pinay en Koening, dat premier Faure of ficieel moet verklaren, de binnenlandse defensieve aangelegenheden van Eén maand' voor lijkrover De politierechter te Arnhem heeft gis teren een geval van lijkroof behandeld. De banketbakker P. uit Doebinohem, die als E.H.B.O.-er van het lijk van de bij ongeluk om het leven gekomen L. K.- en portefeuille met tweeduizend gul den stal, werd tot één maand gevange nisstraf veroordeeld. P., die zeide veel berouw van zijn daad te hebben, voerde dat hij op dat moment in financiële moeilijkheden zat. De officier van Justitie, die P. een plunderaar van het slagveld noemde, had onvoorwaardelijke straf van twee maanden geëist. In hijsgat gestort. Bij de Koninklijke Zwavelzuurfabrieken van Ketjen in Am sterdam is gisteren de 34-jarige fabrieks arbeider G. J. ruim 5Vz meter door een openstaand hijsgat naar beneden gestort. Iln het ziekenhuis is hij overleden. T\E SPECIALE commis- zuidpool vertrekken. In ken. Voorgesteld is iso- sie voor de organisa- totaal zullen gedurende 't topen van tritium en tie van het Internationale Geofysisch Jaar over de rylium met een korte Geofysische Jaar 1957/58. gehele wereld 780 waar- dioactieue levensduur die van 8 tot 14 Sept. te nemingsstations worden speurderste gebrui- Brussel is bijeengeweest, opgericht, heeft bepaald, dat het jn de werkgroep be ats Een der deelnemers aan de besprekingen te Brtls- sel. de heer H. A. Voogt van de Nederlandse PTT, deelde mee dat het hier het grootste internationale onderzoek op weten schappelijk gebied be treft, dat ooit werd ver richt. Vooral de bestude ring van de ionosfeer en de erupties van de zon, die dikwijls de oorzaak zijn van radiostoringen, zullen in dit geofysische jaar van bijzonder belang Geofysische Jaar op 1 Juli 1957 zal beginnen en tot 31 December 1958 zal du ren. In deze periode zal over de gehele aardbol een groot aantal waarne mingen worden verricht met betrekking tot de meteorologie, het aard magnetisme, het Zuider- licht, de ionosfeer. de ac tiviteit van de zon, de kosmische stralen, de seismologie, de oceano grafie en de zwaarte- oceanografie van de spe- kracht. Communistisch ciale organisatiecommis- China ls het 41ste land 'ie werd in een speciale ;n Paramaribo en ln geworden dat zal deelne- eesolutie melding gemaakt Hollandia op Nieuw-Gui- men aan het Geofysche van een Nederlands voor- nea zullen ook geofysische Jaar. 'tel tot opmeting van de ttations worden opgericht. Ongeveer duizend ge- rodio-actii>Üeit in de at- dje de ionosfeer en de leerden zullen naar de mosfeer. Dergelijke op- radio-elektriciteit van de zuidpool gaan om daar in metingen, zo luidt het, zon zullen bestuderen, minstens 35 observatie- z^n van zeer coot be- De kosten van het in- kampen meteorologische 10110 v°or de geofysici. Zij ternationale geofysische en geografische waarne- I0Uden in de atmosfeer jaar zullen minstens twee- mingen te doen. Engeland en in de oceanen kunnen maai zo hoog zijn als de zal negen stations inrich- worden verricht door oorspronkelijke schatting ten. Argentinië acht. middel van radioactieve die 350 millioen gulden Amerika vijf. Chili uier „zpeurders". bedroeg. De beste schat- Rusland drie. Frankrijk Er zal een nieuwe ting is op dit ogenblik 715 en Australië elk twee, werkgroep worden opge- millioen gulden, aldus dr Nieuw Zeeland en Noor- richt om de radioactieve L. V. Berkner. de voor wegen elk één en Spanje „speurders", die waar- zitter van de organiseren- en België (waarschijnlijk) schijnlijk aan ballons be- de commissie. De landen ook elk een. vestlgd worden, en de at- zullen bijdragen in pro- De komende maanden mosferlsche bewegingen portie tot hun medewer- zullen de eerste verken- in het geofysische jaar king in wetenschappelijke ningsschepen naar de moeten volgen, te gebrui- ploegen en materiaal. Boerderij en molen door bliksem gelroifen Tijdens de zware onweders, die gister avond en vannacht ook boven Noord- Groningen hebben gewoed, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van J. Ezinga te Wehe. De boerderij brandde tot de grond toe af. Even later werd in het na- Ijjjgelegen Molenrij (gem. Kloosterburen) de laatste van de reeks molens waaraan het dorp zijn naam dankt, door de blik- getroffen. De molen brandde udt. Commando's luchtmacht opgeheven Het personeel, dat ln registratie is bij het Commando Luchtmacht en het Com mando Luchtvaarttroepen wordt per 15 September registratief ingedeeld bij de Koninklijke Luchtmacht, aldus heeft mi nister Staf besloten. Dit houdt in, dat op dezelfde datum de Koninklijke Luchtmacht wordt aange merkt als registratief korps en dat het Commando Luchtmacht en het Comman do Luchtvaarttroepen als zodanig hebben opgehouden te bestaan. Vliegopleiding veiïiuist naar Gilze-Rijen )e elementaire vliegeropleiding voor Koninklijke Luchtmacht, die reeds er dan vijf Jaar op de vliegbasis Woensdrecht geschiedt, zal per 1 Novem- het vliegveld Gilze-Rijen ver huizen. Het zal echter nog geruime tijd duren, eer straaljagers op Woensdrecht hun Intrede zullen doen. omdat de start banen nog niet helemaal gereed zijn. Nederlandse bloembollen in de Ver. Staten De vertegenwoordigers in New York van de Nederlandse bloembollenexpor teurs hebben maatregelen genomen de bollen, direct na het eindgen van de New Yorkse havenstaking, zo snel mogelijk verder *.e transporteren. Op de kaden wachten duizenden kisten tulpen-, narcissen- en hyacintenbollen op verzending, terwijl zich aan boord van d« schepen nog andere duizenden kisten be- De Verenigde Staten importeren jaar lijks ongeveer een half millioen Neder landse bollen, terwijl dit Jaar een buiten gewoon grote verkoop wordt verwacht. Kettinghonden. De Nederlandse Vereni ging tot bescherming van dieren heeft minister Donker een telegram gezonden, waarin wordt gevraagd het houden van kettinghonden te verbieden. rokko niet uit handen te zullen geven. Vandaag zal de verklaring waarschijn lijk gereedkomen. Aangenomen wordt, dat de eerste stap tot uitvoering van de hervormingsmaat regelen (het aftreden van sultan Ben Arafa) wordt overgelaten aan resident- generaal Boyer de la Tour. De Arabisch-Azlatische groep in de Ver. Naties» die gisteren te New York bijeen is geweest, heeft besloten de Noord- afrikaanse kwesties op dit ogenblik niet bij de Ver. Naties aanhangig te maken. De Bey van Tunis heeft intussen Tahar ben Ammar benoemd tot eerste premier van het protectoraat Tunesië, sinds het nieuwe accoord met Frankrijk. Ben Am- mar was leider van het Interim-kabinet, dat Tunesië zelfbestuur bezorgde. Lorene Washburn, een Ameri kaanse uit Tulsa, werd op Schip hol welkom geheten door haar K.L.M.-gastvrouwe, mejuffrouw M. van Vollenhoven (links). Lorene won in het voorjaar een prijsvraag in het verzorgen, kweken en schikken van bloe men, die het Centraal Bloembol lencomité te Haarlem had uitge schreven. Op uitnodiging van dit comité en van de K.L.M. brengt zij thans een bezoek aan Neder land. Tweede Kamer orJlevieden over ontwikkeling P.B.O. (Van onze parlementsredactie) Opnieuw zijn uit de Tweede Kamer stemmen van ontevredenheid opgekomen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en wel uit de vaste comm de middenstand. De laatste Ji zijn slechts geringe vorderingen gemaakt hel instellen van de vereiste bedrijfs- lichamen. Dit wordt in de commissie vrij algemeen betreurd, zo staat te lezen ln het voorlopig verslag over het wetsont werp. waarin aan de S.E.R. de bevoegd heid wordt gegeven, voor de registratie de detailhandel aan de ondernemers heffingen op te leggen, en waarin de sub sidiëring van het Economisch Instituut de Middenstand wordt geregeld. Eervol ontslag mr L. A. Kesper Bij Koninklijk Beeluii van 10 Septem ber is thans officieel aan mr L. A. Kes per, op zijn verzoek, met Ingang va October op de meest eervolle wijze ont slag verleend als commissaris der Konin gin In de provincie Zuidholland, dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem aan den lande bewe- knopen van diplomatieke betrekkingen met Moskou goedgekeurd dient te wor den. Sommige Westduitse politici en dag bladen hebben reeds verklaard te betwil- felen of deze bevestiging van de verdeeld heid van het land de hereniging Het op de lange baan zal schuiven., GROF GEBAAR In Bonn vonden verschillende waar nemers de uitnodiging aan Grotewohl grof tegenover Adenauer. Zij beschouwen haar als een dubbel spet-, ten eerste om de Oostduitse regering ge rust te stellen, dat het Kremlin haar mei verraden heeft, toen zij een accoord mei Adenauer sloot .en vervolgens om druk op Adenauer uit te oefenen, over de Duit se hereniging op hoog niveau met de Oost- Duitsers te onderhandelen. De belofte voor het vrijlaten van d* Duitse gevangenen, waarvan Adenauer verklaard heeft, haar plechtig van de Rus sen gekregen te hebben, is in de Sowjet- pers nog niet gepubliceerd. Dit wijst er op <fat de Russen van plan zijn, Grotewohl te kennen in deze vrijlating. Men wil hem zelfs de volledige buit laten binnenhalen door te doen, alsof de oplossing van krijgsgevangenen kwestie voorname! ijk aan de Oost-Duitsers te danken ia. Uit Oost-Berlijn wordt gemeld, dat Grotewohl ln Moskou vertoeft om rege lingen te treffen voor de terugkeer van de gevangenen waarover reeds overeen stemming werd bereikt, voordat Adr- r in Moskou arriveerde (Voor vervolg zie pag. 2) Eleclrische slaapbeer Drie Britse ingenieurs hebben de „geboorte" bekendgemaakt van een nieuw soort electrische teddybeer, welke de meneen doet inslapen. Bij slapeloosheid behoeft men slechts de stekker van de beer in en stopcontact te doen en deze tegen zich aan te drukken. „Er wordt dan door een kunst- ong lucht ln en uit de beer ge pompt in een tempo van 10 tot 12 volwassene. De-ze langzame, rhyt- mische ademhaling van de teddy beer helpt de gebruiker, zich gees telijk en lichamelijk te ontspannen" zo vertelde Norman Parker, één van de uitvindors. Voor volwassenen, die het raar vinden om met een teddybeer naar bed te gaan, zal de uitvinding ook in de vorm van een „ademend kus sen" worden uitgevoerd. Finse president naar Moskou vertrokken De 84-jarige president van Finland, Juho Paasikivi, is met een speciaal Rus sisch toestel uit Helsinki naar Moskou vertrokken voor een statlebezoek. De president ls vergezeld van premier KeV- konen en een klein gevolg. Opnieuw vier Gezantschappen worden ambassades De regering heeft met de regeringen m Chili, Columbia, Egypte en Peru rerleg gepleegd over de vertufffing van de wederzijds bestaande gezantschappen ambassades. Hieromtrent is thans overeenstemming bereikt, zodat de Ne derlandse gezantschappen te Santiago de Chile, Bogoté, Cairo en Lima zullen wor den verheven tot ambassades en ander zijds de genoemde landen hun gezant schappen te 's Gravenhage zullen verhef fen tot ambassades. Dr Drees spreekt in Berlijn Op uitnodiging van het „ErnsLReuter- Gesellschaft" (Ernst Reuter was burge meester van West-Berlyn tijdens de Rus sische blokkade en de Amerikaanse lucht brug) zal minister-president dr W. Drees tijdens een kort bezoek aan Berlijn op £3 September een lezing houden over de politieke en economische ontwikkeling H Nederland in de na-oorlogse jaren. I roeien verdronken. Bij het roeien op het Zwarte Water bij Zwolle is giste ren de dertienjarige H. J. M. Koopman door een nog niet opgehelderde oorzaak uit de boot gevallen en verdronken. HET WEER IN EUROPA Wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Enkele buien, afge wisseld door opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en noord. Overdag iets min der koud. (Opgemaakt te

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1