Jlieuuie £riitód)f ÜTounxnf 9 Toch nog Bonn accoord tussen en Moskou Instemming met rapport zeehaven Sowj et-vliegtuigen der toekomst Milliardair Aga Khan (77) bezocht ons land Onze artillerie actief bij oefening Stormvuur Honderden huisjes verbrand in benedenstad van Djakarta M ill! WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 BUREAUX; Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eo Advertentie-afdeling: TaL 3144L Postrekemng: 58936. ABONNEMENTEN: j 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTI8N: 0,18 per mUtonetec. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi l« qhfblruen "tngn bert ia tcgtjcaspoct" Zes en dertigste jaargang No 10446 ADENAUER: ..GOED NIEUWS VOOR T DUITSE VOLK Krijgsgevangenen vrij in ruil voor diplomatiek contact MOSKOU. 14 SEPTEMBER VOORDAT bondskanselier Adenauer vanoch'.end vroeg naar Bonn terugkeerde, verklaarde hij op een zeer druk bezochte persconferentie; „Ik heb goed nieuws voor het Duitse volk. Alle gevangenen, die zich nu nog in de Sowjetunie bevinden, zullen naar Duitsland terugkeren. De bijna 10.000 Duitsers die door de Sowjetunie als oorlogsmisdadigers wer den behandeld, zullen voortaan als krijgsgevangenen worden be_ schouwd". Adenauer zei voorts, te verwachten dat vrijwel onmiddellijk na zijn terugkeer naar Bonn de repatriëring zal beginnen. Aan sommigen zal amnestie worden verleend, terwijl anderen ter beschikking van de Westduitse justitie zullen worden gesteld. houding is gebaseerd op de theorie, dat een tegenstander verlangend is om alles uit de besprekingen te halen. De Duitse delegatie is er van overtuigd, dat er ook nog vele andere Duitsers niet slechts militairen zijn. die nog steeds niet in staat zijn de Sowjetunie verlaten. Boelganin zowel als Kroesjtsjef hebben gezegd, hiervan niets te weten, maar zij beloofden een onderzoek te laten instellen. Indien dergelijke gevangenen gevonden worden, zullen zij op dezelfdi manier worden behandeld als de anderen. „Wij geloven." aldus Adenauer, „dat de Sowjets zich aan deze belofte zullen hou- en wij hopen, dat deze andere vast gehouden Duitsers ook in staat zullen zijn naar hun vaderland terug te k< Volgens een Zweeds diplomaat in de Russische hoofdstad zijn reeds tienduizen den Duitsers in doorgangskampen onder gebracht. waar zij goed voedsel krijgen om wat aan te sterken. EEN RUIL In ruil voor de Russische toezegging in-j I zake de krijgsgevangenen, heeft Aden- jauer ingestemd met het aanknopen var diplomatieke betrekkingen tussen de Sow- I jetunie en West-Duitsland. Naar aanlei ding hiervan verklaarde Adenauer, dat zijn besprekingen met de Sowjetleiders geen afbreuk hebben gedaan aan de ban den waardoor de bondsrepubliek via dragen met de westelijke mogendheden verbonden De kanselier legde er de nadruk op, zelfs gistermiddag nog gedacht te hebben, dat deze conferentie geen resultaat zot leveren. Maar toen kwam plotseling wending, die naar hij gelooft zal bij dragen tot de vrede in Europa wereld. Adenauer vertelde maarschalk Boelga- inin een brief te hebben gezonden, hij Duitse rechten had genoemd, niet kan worden afgezien. In deze brief heeft hij er de nadruk op gelegd, dat de l Duitse grenzen pas definitief in een vre- desverdrag met de vier bezettende mo gendheden geregeld kunnen worden en dat zijn regering er nog steeds aan vasthoudt, namens geheel Duitsland, te spreken. HANDEL Gedurende de besprekingen werd ook overeengekomen, in de naaste toekomst onderhandelingen te openen over de han delsbetrekkingen tussen beide landen. Het accoord inzake de diplomatieke be trekkingen moet nog door de parlementen van West-Duitsland en de Sowjetunie worden goedgekeurd. Adenauer verwacht, dat het ongeveer veertien dagen zal du ren. voordat het Westduitse parlement dit heeft gedaan. De kanselier heeft geen officiële uitnodiging voor een bezoek aan Duitsland tot de Russische leiders gericht. Wel heeft hij doen weten, dat hij de Rus sen graag in Bonn zal ontvangen. OUDE TACTIEK De Russen hebben ook nu weer hun gebruikelijke tactiek gevolgd: wachten tot het laatste ogenblik om te trachten hun zin te krijgen t kleine concessies. Deze Sir Basil Embry verlaat de Royal Air Force (Speciale correspondentie) Londen, 14 September. De R.A.F. heeft luchtmaarschalk Str Basil Embry, opperbevelhebber van de Geallieerde luchtstrijdkrachten in Mid den-Europa, gedwongen de militaire dienst te verlaten. Sir Basil is nog vijf jaar van de pensioengerechtigde leeftijd (58 jaar) verwijderd. Naar verluidt, heeft hij de functie van inspecteur-generaal van de luchtmacht, die de R A.F. hem aanbood, afgewezen. Hij is met vacantie aan de Rivièra. Vol gens goed Ingelichte kringen zullen over enkele dagen officiële bijzonderheden over deze kwestie worden bekendgemaakt. Alle deelnemers aan de besprekingen, die bij elkaar zeven-en-een-half uur ge duurd hebben, zagen er vermoeid uit. toen het accoord werd ondertekend. On middellijk nadat zij de verklaring had den ondertekend, stonden Boelganin en Adenauer op en schudden elkaar over de tafel de hand om de fotografen van pers, televisie en film gelegenheid te geven, hun werk te doen. Toen zij de tafel ver lieten om de zaal uit te wandelen, vroeg een journalist aan Boelganin hoe de be sprekingen geëindigd werden. Boelganin antwoordde: „Vsaw kherdeshe", hetgeen betekent: ..Alles is goed". RUSSEN ZWIJGEN De Russen laten Intussen geen woord uit over de Duitse krijgsgevangenen. De Russische perschef ve'rwees slechts naar de mededelingen, die Boelganin enkele dagen geleden deed over de bijna 10.000 oorlogsmisdadigers, die zich nog in de Sowjet-unie bevinden. verwees hU naar e cnverklaring, door Molotof afgelegd, over 100.000 Russische burgers, die nog In West-Duitsland vastgehouden zouden worden. Molotof verklaarde, dat er pogingen waren gedaan om deze mensen (voorna melijk uit de Baltische landen afkomstig) voor „politieke criminele doeleinden" *- gebruiken. Hij voegde er aan toe. deze mensen moeten terugkeren en zij niet streng gestraft zullen worden. Voorts verzocht Moltof aan Adenauer, een eind te willen maken aan het den van propagandaballons naar sisch grondgebied. Deze ballons zouden een groot gevaar voor de luchtvaart op leveren. Molotof verzocht Adenauer, deze kwestie persoonlijke aandacht te willen schenken. Terecht vraagt men zich te Bonn af. of de Russen opnieuw de vrijlating der krijgsgevangenen van bepaalde waarden afhankelijk zullen maken. REACTIE IN BONN De socialisten in Bonn noemden resultaat van de Moskouse conferentie reeds „teleurstellend" en de liberalen, die zitting hebben in Adenauers kabinet, vin den het „bedroevend". Het aanknopen van diplomatieke be trekkingen betekent volgens hen een er kenning van de status quo, de erkenning van de Oostduitse communistische rege ring en de verdeling van Duitsland. Over het algemeen vreest men thans voor een bestendiging van de Duitse ver deling. Wanneer inderdaad een Westduit se ambassadeur naar Moskou gaat. zal deze daar op gelijke voet worden behan deld met zijn Oostduitse communistische collega. Nog pijnlijker zou het zijn, als het krijgsgevangenenprobleem slechts op gelost zou kunnen worden in overleg met de Oostduitse communisten, zoals Kremlin wenst. Enkele Westduitse bladen menen, de Russen streven naar handhaving de verdeling van Duitsland, omdat zij grote Duitse vraagstuk liever aanhou den totdat dr Adenauer van het politieke toneel zal zijn verdwenen. (Men zie ook het Verklaarde Uitzicht). Deze foto's zijn overgenomen uit een bekend Russisch weekblad voor mechanica. In het linker vakje wordt gezegd, dat de Russische inge nieurs bezig zijn aan het ontwerpen van atomische vliegtuigen, die voor onbepaalde tijd in de lucht kunnen blijven. Maandenlang zullen deze toestellen om de aarde kunnen cirkelen zonder te landenDe tekening links boven toont een uranium-gasturbine. Rechts onder een doorsnede van een groot atoomvliegtuig voor passagiers, waarbij de atoommotor en de afdeling voor de passagiers duidelijk zijn aangegeven. Commerciële televisie Stakingsgevaar V.S. afgewend NEW YORK, 13 SEPTEMBER De democratische senator James Murray (New Jersey) heeft een middel gevonden om een eind te maken aan de catastrofale havenstaking aan de Amerikaanse Oost kust (schade: 1 miliioen dollar per dag). Volgens het plan-Murray, dat door de sta kende vakbond I.L.A. is aanvaard, moet de onmiddellijke hervatting van het werk worden gevolgd door de instelling van onderzoek, samenge steld uit burgers. Deze commissie zal ten nagaan, wat er schort aan het optre den van de gemengde staatscommissie voor havenzaken in de staten New York en New Jersey. (Zoals gemeld, acht de I.L.A. zich door deze havencommissie be nadeeld) De staking had weinig symy.. hie bij de havenarbeiders in de andere Atlantische havens De stakingsoproep van gisteren werd door de meeste arbeiders genegeerd Vandalen vernielen Alkmaars orgel Waarschijnlijk jeugdige vandalen heb ben het orgel van de uit 1762 daterende Kapelkerk in Alkmaar ernstig beschadigd. Toen de organist het orgel wilde gaan be spelen. bleek het onbespeelbaar. In ver scheidene delen van de kerk werden verbogen pijpen gevonden, en enkele kleinere pijpen bleken in grotere te zijn ges.oken. aldus het Alg. Dagblad. Ook het mechaniek van het orgel is ernstig beschadigd, maar men prijst zich gelukkig dat het kostbare houtsnijwekr van de preekstoel, dat evenals het orgel op de lijs; van Monumentenzorg staat, niet is vernield. De omvang van de schade is nog niet bekend. Door de restauratie, welke reeds twee iaar duurt, hebben kinderen waarschijn lijk kans gezien door de lege venstergaten naar binnen te klimmen. Reeds herbaalde malen zijn kinderen in de kerk betrapt en wegges:uurd. Sutomo: desnoods dood- strai voor corruptie De minister van staat Sutomo heeft op een persconferentie in Soerabaja mede gedeeld, dat „binnenkort besprekingen zullen worden gevoerd met een bepaald land voor de invoer van goederen in In donesië, waaraan het volk grote behoeft# heeft". Het betrokken land is bereid hier voor betaling in Rupiah's te aanvaarden, zeide hij. Sprekende over de corruptie zeide Su tomo, dat desnoods de doodstraf daarop moet worden gesteld. Tienduizenden, onder wie vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten hebben gisteren te Utrecht de begrafenis bijgewoond van Johannes kardinaal de Jong. Voordat de lange stoet door Utrechts stralen trok werd in de kathedrale kerk door de administrator-apostolicus, mgr B. J. Alfrink, de pontificale mis van Requiem gecelebreerd. Tijdens deze plechtigheid werd bovenstaande foto genomen. Onder de middelste boog op de achtergrond ziet men de baar. Leider van millioenen Moslims De 77-jarige Aga Khan, leider van millioenen „Ismaëlietische" Moslims en milliardair, brengt (zoals bekend is) met zijn echtgenote van 27 Sep tember tot 1 October een bezoek aan ons land. Gastvrouwe Is de Pakistaanse ambassa deur, de begum Liaquat Ali Khan, echt genote van Pakistans eerste, vermoorde minister-president, Liaquat All Khan. Beide mannen waren zeer bevriend en het bezoek, dat de Aga Khan thans aan Nederland en de Pakistaanse ambassa deur brengt, is van zuiver particuliere cd vriendschappelijke aard. De avond van de dag van aankomst wordt op de Pakistaanse ambassade een receptie gegeven. De tweede dag zullen de Aga Khan en zijn echtgenote aanzitten aan een lunch, die door de gezant van Iran en mevrouw Meftah op hun residentie De Wiltzangh in Wassenaar zal worden aangeboden. (Zowel de Aga Khan als de Perzische gezant zijn door familiebanden verbon den met het Perzische vorstenhuis Rehza. De Imam. die thans 77 jaar is. erfde op achtjarige leeftijd macht en milliarden- bezit van zijn grootvader, Aga Khan I, die in 1800 in Perzië werd geboren. Hoe wel Aga Khan II In 1877 In Karachi, het tegenwoordige Pakistan, werd geboren en een gToot deel van zijn leven in dit land heeft doorgebracht, werd hem in 1949 de Perzische nationaliteit verleend) De avond van de 28ste September zal het gezelschap door minister Beyen eei diner worden aangeboden. De volgend* dag biedt de Pakistaanse ambassadeur een banket op kasteel Oud Wassenaar paleis Soestdljk door Koningin Juliana ontvangen. De Begum, met wie hij In 1644 is ge huwd. is de gewezen mannequin Yvette Labrousse, die in 1629 tot schoonheids koningin van Frankrijk. Miss France, werd uitgeroepen Dit is het derde huwe lijk van de Aga Khan. Een van zijn twee zoons. Ali Khan, ver wierf grote bekendheid door zijn (ont bonden) huwelijk met de Amerikaanse filmactrice Rita Hayworth. De Imam, hartstochtelijk liefhebber en actief beoefenaar van de schilderkunst, heeft reeds de wens te kennen gegeven enkele musea werken van Nederlandse schilders te zien. Minister Cals stelt vo Meer subsidie voor de bijzondere hogescholen (Van onze parlementsredactie) Nu de bijzondere universiteiten er gescholen ten gevolge van de aangekon digde verlaging van de collegegelden n hun inkomsten zullen moeten heeft minister Cals aan de Twee de Kamer voorgesteld goed te keui de subsidiepercentages van het subjectle- mum worden verhoógd met vijf procent. Deze subsidieverhoging dient dus als compensatie voor de verlaging het collegegeld en ook voor de loonsver hogingen van de laatste tijd. De subsidieverhoging heeft betrekking op de huisvesting in de ruimste het woord. Onder het begrip vallen de kosten van het aankopen, oprichten, breiden, inrichten en veranderen vai instelling, de huren en verzekeringen, de kosten van de wettelijke lasten waarde van de gebouwen (subsidie wordt 70 pet). Ook de subsidies voor de acade mische ziekenhuizen bij de bijzondere hoger-onderwijsinstellingen ondergaan en verhoging met vijf pet. Met deze verhoging is een ruimschootse compensatie bereikt. Tevens wordt hier- opgevangen de inkomstenderving ten gevolge van de verruiming van het beur zenstelsel. Zij zal ingaan met ingang Januari 1955. De voorgestelde regeling is bedoeld als :n tijdelijke. Minister Cals overweegt, gehele subsidieregeling voor het bU- inder hoger onderwijs te herzien. Met zijn ambtgenoot van financiën heeft hij en commissie ingesteld ter bestudering an het probleem. Tenslotte stelt minister Cals omvang van de colleges van curatoren de bijzondere universiteiten te bren gen op een minimum van drie. PTT-wagen over de kop; bestuurder gedood Op de Rijksweg 12 Den Haag- Utrecht bij kilometerpaal 85, is gister morgen tijdens een hevige regenbui gereedschapswagen van de PTT, be stuurd door de 40-jarige chef-monteur J. D. uit Den Haag door nog onbekende oorzaak over de kop geslagen. De be stuurder wa6 vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis St. Antondushove te Voorburg ge bracht. De wagen werd zwaar bescha digd. Een rebel komt naar Nepal... JINDS ENKELE dagen Tibet, dat reeds onder York Times, rijdt onder een gewapend geleide van Ghurka-militai\ Hij ging van Tibet on, 1 Peking, waar hij in ga', munistische doe- India. de eerste plaats zal hij ie tijd nodig h zijn volgelingen door Kopal, op »"d »"cho°,d hoofd het gouvernement aanvankelijk een prffs had gesteld. Deze man is Kunwar Inderjit Singh, eerstijds een roemrucht rebel. Op weg van Com munistisch China naar dc hoofstad Kathmandoe, zal koning Mahendra niette min verzoeken hem gratie te verlenen. Vier jaar geleden stond Singh aan het hoofd tran een legerafdeling, die in opstand kwam tegen het bewind i derzijds zal dat Nepal be schouwd als een schakel In zijn veiligheidsgordel, er zich met alle kracht tegen verzetten dat het land communistisch wordt. Dit zou immers betekenen, dat het Chine se communisme de Hima- lay-pas zou hebben over schreden? Dat koning Mahendra Singh waarschijnlijk wel amnestie zal verlenen Thans zien Westelijke vindt zijn oorzaak in twee feiten: in de eerste plaats heeft Singh in Nepal nog en Indische in zijn terugkomst de Rana fa- teken, dat over enkele altijd een niet te onder- tchatten aantal volgelin gen. anderzijds wil de irde een land een communistisch Nepalese regering op goe- vestigen. Zijn de voet blijven met haar ech- machtige buur China. het door Tibet aan Een derde factor dagen het munistisch China goede van minder betekenis, is •r Nepal, maar betrekkingen onderhou- dat in Nepal een soort na- hef leger te- den. tionalisme ontstaat, dat in opstand en Directe stappen van de zich tril ontworstelen aan tweemaal regiem aar wist verblijf In China ïal te ont- ter niet langer noodzake- lunri 1952 lijk. daar Nepal en com munistisch China goede hetrekki Op Liinenburgerheide is goed oefenterrein CELLE, 14 September (Van onze speciale verslaggever) T~\E GEHELE ARTILLERIE van het eerste legercorps bevindt zich thans In het Miinsterlager ten Noorden van Celle. Meer dan 5300 man. 1500 voertui gen en 140 vuurmonden sijn er bijeen gebracht. Z(j zullen in een verloop van enkele dagen 5500 projectielen met gewicht van 150 ton over dit deel va Liinenburgerheide uitstorten. De ruimte, die de artillerie daarvoor ten diensti staat is niet al te groot, in totaal geen 2 vierkante kilometer, maar dit is aanzieniyk meer dan de oefenterreinen in Oldebroek, waar deze kanonnen eigen lijk thuishoren. Het voornaamste doel van deze noeuvres, die onder de naam „storm vuur" worden gehouden, is: de interna tionale samenwerking en die oefenen met de Infanterie. Wat de inter nationale verhouding betreft, bij de le- ger-artillerie zijn ook twee atoomkanon nen ingedeeld, die het Amerikaanse op perbevel ter beschikking 'heeft gesteld. Wy vernamen namciyk, dat de Ameri kanen bereid zyn elk Nato-legercorp Eeropa twee van dergeiyke kanonnei De stukken, die projectielen zullen verschieten, staan onder eigen commando's doch zyn In de bevel voering van het eerste legercorps schakeld. De infanterle-officleren der 5 divisies, ie voor herhaling onder de wapenen zijn, maken deze oefening praotisch Zij geven aan waar het vuur uit de schillende monden geconcentreerd moet worden. Het i6 evenwel ln eerste in6tan- artillerieoefening waarbij de in fanterie voor het eer6t de mogelijkheid heeft over een dergelijke concentratie rtilleristisch vermogen te kunnen werken. Men heeft reed« kunnen vast stellen, dat zes minuten nadat op eer bepaald punt stormvuur i6 gevraagd, al le stukken tegelijk een dergelijk terrein kunnen bevuren. Anti-overkook-plaat hangers vluchtte hij naar echter niet verwacht. In Singh een kans geeft. In Keulen wordt op het ogenblik een speciale huisvrouwenbeurs ge houden, waar alle nieuwtjes op huis houdelijk gebied worden gedemon- ttreerd. Er is o.a. een staalplaat te zien, die het overkoken en aanbran den van melk onmogelijk maakt, wat zeer zeker ook wel voor Nederland geschikt ia. De artillerie ls voor een belangrijk ge deelte over de weg vervoerd. Dat bleek een goede oefening, waarbij evenwel kwam vast te 6taan, dat de chauffeure- opleidlng, die thans een maand duurt, beslist onvoldoende is. Dit jaar geen duik naar Renate Leonhardt De voorzitter van de CoSperatleve ber- gingsmaatschappy Renate Leonhardt, P. Visser uit Wormer, heeft verklaard dat dc exi^ditie naar het (eventuele) goud van de Renate Leonhardt wegens slechte weersomstandigheden dit Jaar waarschyn- lijk niet meer zal uitvaren. „Wy zullen wachten tot een volgend seizoen," aldus ds heer Visser. De directeur van de fa Welsmuller, G. d. Vuurst, \*es nog positiever. Hij zeide, dat in gezamenlijk overleg met Visser besloten de zaak tot het volgend jaar e stellen. Sleepboten van deze onder neming zouden de werktoren van IJmui- den tot boven het wrak van de veertig Columbus ging terug Chester (Pennsylvania, V.8.), 14/9. Tengevolge van de Newyorkse havenstaking is Christophor Co lumbus hier niet aan land kunnen liaanse afkomst ln het geheel niet te spreken zijn. Jarenlang was er hier en in de omgeving geld Ingezameld om een standbeeld van Columbus op te richten. Het beeld kwam met het s.s. Saturnla ln New York aan, maar is gisteren weer vertrokken, omdat het niet gelost kon worden. Chester had grote plannen om het beeld van de Napolitaanse prof. Antonio Vendettl op 12 October (Columbiis Dag) in het centrum van de stad te onthullen. Een speciale commissie was naar New York ge gaan om het 1.80 meter hoge beeld van de knielende Columbus ln ont vangst te nemen. De heren kregen echter ten antwoord, dat zij tever geefs gekomen waren en dat de stakende havenarbeiders zelfs voor Columbus geen uitzondering maak- Columbus komt nu eerst eind Oc tober aan land. tenminste.... als •r geen staking Is. J Marinier wint 65.000 in New Yorkse TV-quir Een kapitein bij de mariniers, de 28-jarige Richard McCutchen, is er gisteravond als eerste in geslaagd, in een „quir" (vraagwedstrijd) voor de Newyorkse televisie de topprijs van 64.000 dollar (ongeveer 240.000 gul den) te winnen. Hü gaf een juiste omschrijving van de zeven gangen van een diner, dat koning George de Zesde en Koningin Elizabeth in 1939 op het Buckinghampalaee aan de Franse president, Albert Lebrun, en zijn echtgenote hebben aangeboden. Kaptein McCutchen was bovendien de eerste, die een poging deed om de vraag de hoogste prijs ls verbonden, te beantwoorden. Die van zijn voorgan gers hadden het verstandig geoordeeld, op te houden, toen zij 32.000 dollar hadden verdiend. De zeven gangen van het diner werden in het Frans meege deeld, waarop de kapitein in het Engels omschrijving gaf. De kapitein mocht zijn vader („een oude rot in het koksvak") geleden vergane Renate Leonhardt slepen. meebrengen voor deze moeilijke vraag. Opnieuw voor millioenen schade Duizenden personen werden dakloos iel om zich heen grijpende brand volkswyk In dc „Benedenstad" van Djakarta heeft voor millioenen ru- plahs schade aangericht. Honderden huls- :s zyn een prooi van de vlammen ge- 'orden. Duizenden personen zyn dakloos. De brandweer, die met al het beschik bare materiaal was uitgerukt, stond machteloos door gebrek aan water en he' felt, dat het onmogelijk was het mate riaal ln de nauwe kamponggangen te rij den. De brand woedde in vrijwel dezelfd' wijk, waar het vorige Jaar bij een grot' brand voor drie mlllloen schade werd aangericht. Er stond niets anders te doen dan d< door de brand bedreigde woningen leeg te halen. De brand kwam tot staan voor en brede weg, de DJembatan Lima. Minister Algera Hogere spoortarieven beslist nodig •Verder uitstel van de verhoging van de spoortarieven was niet meer verantwoord, omdat de N.V. Nederlandse Spoorwegen reeds verliezen leden, zo heeft minister Algera, mede namens zijn ambtgenoot Zijlstra, geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer J. Haken (comm.). De minister verzekert de heer Haken, dat het streven van de regering om de prijzen te stabiliseren en nieuwe prijs verhogingen tegen te gaan onverminderd ord! gehandhaafd. Dit houdt echter niet ln, dat in bijzondere gevallen een prijs verhoging. die onontbeerlijk ls voor een sluitende rekening, te voorkomen ls. De minister meent niet. dat de prijsverho ging „verstrekkende gevolgen loon- en prijspolitiek" zal hebben, roals vragensteller van mening was. Voor de Rotterdamse rechtbank gisteren wegens poging tot moord drie laar geëist tegen de 51-Jartge metaal schaver C. G. uit Krimpen aan den IJs- sel, die in een twist (hij had twintig of dertig glaasjes Jenever g-dronken en hei •htoffer acht glazen bier) op 6 M- de machinebrander T. V met een mes In borst had gestoken. Afscheid van de zomer JÏÏET WEER heeft de afgelopen da gen een belangrijke verslechtering ondergaan tengevolge van het dichter bij komen van een depressie uit de om geving van IJsland. Het centrum van deze depressie bereikte vanmorgen de Duitse bocht. De depressie is gevuld met koude lucht, die vooral booen het water van de Noordzee, dat nog een temperatuur van 18 graden heeft, zeer onstabiel is, zodat er zich talrijke buien in ontwikkelen. HET WEERlïi EUROPA :i WEERBERICHT zm J Nog meer buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met buien, hier en daar verge zeld van onweer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon «14—19.00; Maan 5.20—18.10. 16 Sept. Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1