Jlicuuro jTritisrlic ÖTourant Resultaat van Moskou nog „absoluut nul" Aanleg zeehaven is verantwoord Wat gebeurt er met de erfenis van Hitier? Frans kabinet aanvaardt plan voor Marokko Mevr. Bouman zal Manoch niet meer ondervragen DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenetraat 37. Directie, Redactie. Abonnement», en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 pet week. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken a$tantva«ttct) Is ghebltotn "at|Q btrl lo Icgtjcaspoct" Zes en dertigste jaargang No 10445 ZIE PAGINA 5 KROESJTSJEF OMHELSDE ADENAUER MAAR... Kan gesprek onder vier ogen de situatie redden? MOSKOU. 13 SEPTEMBER DE DUITS-RUSSISCHE besprekingen in Moskou hebben nog tot geen enkel resultaat geleid. Adenauer wil nu een laatste poging doen om te voorkomen dat hij met lege handen naar Bonn zal terugkeren. Hij stelt zich voor. een gesprek onder vier ogen te hebben met premier Boelganin. nog vóór vandaag de off ciële besprekingen worden hervat. Na een over vloedig banket op het Kremlin kwam de bondskanselier gisteravond met zijn voornaamste medewerkers bijeen in de veilige afzondering van zijn privé-trein. Naar Ass. Press seint, waren Adenauer en Boelganin het gistermiddag dermate oneens, dat zij zelfs geen gemeenschappelijk muniqué konden opstellen. De aangekondigde persconferenties gingen niet door. Carlo Schmidt, het socialistische lid van de Westduitse delegatie, verklaarde gisteravond: „De resul taten van deze conferentie zijn ab soluut nul!" Zolang Adenauer echter niet naar Bonn is teruggekeerd, blijft er hoop bestaan op een klein succes. De besprekingen, die gisteren aan het banket in het Kremlin gevoerd zijn, kunnen volgenS de West duitse perschef Von Eckhardt de onder handelingen van heden een zekere stuw kracht geven. Gebeurt dit niet, dan loopt de conferentie vandaag af en vertrekt de kanselier morgen naar Bonn. Voordien zal hij nog een persconferentie houden. Adenauer heeft de ambassadeurs Vi Amerika, Frankrijk en Engeland laten weten, dat hij met de Sowjetleiders over een is gekomen, een permanent diploma tiek contact tussen Moskou en Bonn t< vestigen, zonder dat dit voorlopig het aanknopen van normale diplomatieke be trekkingen zal inhouden. Voorts is hij in beginsel bereid, met vertegenwoordigers van Oost-Duitsland Binnenkort voorrang voor voetgangers Op „zebra-paden" met knipperlichten Het zfet er naar uit, dat voetgangers binnenkort voorrang boven gemotori seerd verkeer en rywtelverkeer krijgen op de gestreepte oversteekplaatsen, wel ke voorzien zullen worden van knippe rende gele waarschuwingslichten. Men spreekt van ongeveer een half jaar. De „generale staf van het verkeer" (subcommissie der centrale commissie voor de verkeersveiligheid) heeft minis ter Algera in deze geest geadviseerd. Ge zien de recente mededelingen van deze bewindsman is het aannemelijk te ver onderstellen dat hij de suggesties zal besprekingen te doen voeren over vraagstuk der Duitse krijgsgevangenen de Sowjetunie, zonder dat dit, in welke vorm dan ook, een erkennning var Oostduitse bewind zal inhouden. Rusland stelde zoals gemeld de eis, dat Oost en West-Duitsland overleggen ovei kwestie van de krijgsgevangenen, voordat de Sowjetleiders hier nog eens aandacht aan besteden. HET BANKET De receptie volgde op een middagbijeen komst van de voltallige delegaties, waarop over geen enkele kwestie overeenstem ming werd bereikt. Adenauer. Boelganin en Kroesjtsjef wisselden glimlachend toasts. Adenauer sprak een nogal ironische toast uit aan de met kaviaar overladen tafel. Hij zeide, geen toast te willen uit brengen op normale diplomatieke be trekkingen (hetgeen Boelganin had voor gesteld) maar op de goede vriendschap pelijke betrekkingen ..daar diplomaten niet altijd de beste vrienden zijn". „Daar om drink ik op het welzijn van het Rus sische en het Duitse volk", aldus de kan selier. En terwijl de gasten opstonden, stootte Adenauer zijn glas champagne aan met dat van Boelganin. Kroesjtsjef. Molotof. Pervoekhin en andere dignitarissen aan het hoofd van de tafel. Adenauer ver klaarde voorts dat er tijdens de bespre kingen in Moskou soms scherpe woorden gevallen waren en dat Kroesjtsjef hem woorden in de mond had gelegd, die hij had uitgesproken. „Maar ik geloof, Dat het uiterlijk van staatslie den tijdens een conferentie geen enkele aanwijzing inhoudt ten aanzien van het verloop dier besprekingen blijkt weer uit deze foto, die werd geno men op het balkon van Aden auers villa te Moskou. Van links naar rechts premier Boel ganin, Adenauer en partijchef Kroesjtsjef. dat dit zo zijn manier van doen is," zei Adenauer spottend. (Adenauer had vol gens Kroesjtsjef gezegd, dat de Russen in Duitsland wreedheden hebben begaan. Adenaeuer zeide slechts: „Er zijn ver schrikkelijke dingen gebeurd Kroesjtsjef was ook bij deze gelegen-1 ken om bondskanselier Adenauer en heid erg uitbundig. Hij onderbrak Boel-1 delegatie morgen naar Bonn te vliegen. Amsterdam-Noord vraagt: Overdekte wachtplaat- sen bij IJ-ponten T\AT HET STAAN wachten in re gen-, sneeuw- of hagelbuien niet bevordelijk voor de gezondheid 1», daarover zal iedereen het wel eens zijn. Zo ook de organisaties van werkgevers en werknemers tn Amsterdam-Noord, waar de arbei ders. die met de fiets komen, vaak lang moeten wachten op de ponten. r of i het IJ brengen. Het percentage zie ken van de bedrijven in dit stads deel is aanzienlijk hoger dan in de overige bedrijven in Amsterdam. Vertegenwoordigers van C.N.V., N.V.V. en K.A.B.. benevens het be stuur van de Amsterdamse indu- strievereniging en de Vereniging van bedrijven in Amsterdam-Noord hebben nu een gezamenlijk schrij ven aan het gemeentebestuur van Amsterdam gericht, waarin zij ver zoeken. zo mogelijk nog voor de in trede van herfst en winter, een overdekte beschutting aan te bren gen bij de wielrijderswachtplaatsen voor de ponten Tegen betrekkelijk lage kosten zou ten eerste veel persoonlijk on gemak kunnen worden voorkomen en tevens 'n voor de bedrijven aan zienlijke besparing betekenen. ganin enkele malen, toen deze zijn toast uitbracht en terwijl hij met Adenauer zat te praten, trok Kroesjtsjef de kanselier voortdurend aan zijn revers. Toen het banket geëindigd was, was Kroesjtsjef in buitengewone stemming, dat hij Adenauer omhelsde, als was hij zijn beste Met dat alles is men nog geen stap der bij een accoord gekomen, hoe gering dan ook. Maar misschien brengt de dag an heden, de laatste dag, nog uitkomst Intussen zijn hedenmorgen twee Super- constellations van de Westduitse Luft hansa uit Hamburg naar Moskou vertrok- Mevrouw Goering leeft luxueus Onzekerheid over de vraag of de Führer wel tot de ergste nazi's behoorde Dit is het Noorse kustvaardertje Jopeter, dat aan de Noordoostkust van Groenland in het pakijs kwam vast te zitten. De Jopeter dreef ruim 200 km. met de schotsen mee. Toen werd de toestand zo kritiek, dat Ame rikaanse hefschrókf vliegtuigen het grootste deel van de bemanning van boord haalden. Het scheepje is zijn schroef verloren, maar toch zullen de kapitein en zijn staf proberen, de Jopeter te behouden. Dat zal echter geenszins betekenen dat de voetganger dictator wordt. Komt er een grote groep fietsers of autorijders aan, dan heeft hij óók op de zebrapaden geen voorrang. Maar is zo'n groep een maal gepasseerd, dan mag een enkele auto. motorrijder of fietser de voetganger niet langer verhinderen, over te steken. Dit zal alleen gelden bij die oversteek plaatsen. die bebakend zullen worden met knipperlichten zoals ze in Engeland al lang gebruikt worden: grote gele bollen op ruim twee meter hoge, geel-zwart ge blokte palen. Men vindt ze reeds bij het winkelcentrum Lijnbaan te Rotterdam. Aan de minister is ook voorgesteld, de voetganger te verplichten bij het oversteken van zulk een zebrapad ge bruik te maken, indien dit aanwezig is binnen een afstand van vijftig meter. Zebra-oversteekplaatsen Troepen zijn paraat... Ben Arafa zou weer niet willen aftreden PARIJJ5, 13 September. TTET FRANSE kabinet heeft gis- teren op een langdurige bijeen komst onder voorzitterschap van president Coty besloten, de door premier Faure opgestelde hervor mingsplannen voor Marokko uit te voeren. Dit is de eerste stap in reeks maatregelen, die beogen, Ma rokko zelfbestuur te geven in bin nenlandse aangelegenheden. Er zal onmiddelliik een begin worden gemaakt met de uitvoering van dit be sluit. Na afloop van de kabinetszitting hield Faure een radiorede, waarin hij een beroep deed op de Fransen en Marokka- hun hartstochten in toom te houden. Op anarchie en losbandigheid kan vol gens hem niets hechts worden gebouwd. „Vandaag begint de verwezenlijkings fase. De komende dagen zullen beslissend zijn", aldus Faure. De premier zeide dit voornamelijk in verband met het verzet, dat hij verwacht tegen het afzetten van de huidige sultan van Marokko, Ben Arafa. Gisteravond werd van regeringszijde gemeld, dat Ben Arafa er in had toegestemd, vrijwillig af stand van de troon te doen en binnen vier dagen uit Rabat naar Tanger te ver trekken, waar hij een paleis heeft ge kocht. Maar de politici in zijn omgeving, die zich tot het uiterste tegen zijn heen gaan willen verzetten, hebben de oud- sultan gisteren weer tot andere gedach- /eten te brengen en het laatste nieuws uit Rabat is, dat Ben Arafa nog steeds weigert, de troon te verlaten. Als hij in deze houding volhardt, kunnen er in Marokko opnieuw ernstige moeilijkheden ontstaan. Gevechten tussen voor- en tegenstanders van de sultan zijn dan ze ker niet denkbeeldig. Franse functionarissen menen, dat Ben Arafa tenslotte toch zal aftreden. In de loop van heden zal resident-generaal Boyer de la Tour de sultan opnieuw be- Intussen heeft president Coty op ïn- ructie van het kabinet een verzoek var Arafa verworpen, waarin werd aange drongen op een garantie, dat Ben Yoes- sef (de verbannen sultan) niet in zijn waardigheid als sultan hersteld zal wor den. Coty zeide, dat Frankrijk niet plan is, Ben Yoessef weer op de troon te zetten, maar hij weigerde definitieve beloften te doen PARAAT In Marokko houden duizenden zw bewapende Franse soldaten zich gereed in te grijpen bij eventuele wanordelijk heden. Er zijn geen belangrijke inciden ten gemeld. In Marokko noch in het na burige Algerije. Uit afgelegen plaatsen komen berichten binnen over sabotage op kleine schaal, doch dit behoort lang zamerhand tot het dagelijkse nieuws. Tenslotte vermelden wij nog, dat de Franse ministerraad ook een reeks her vormingen voor Algerije heeft goedge keurd. ter verbetering van de levensom standigheden van 140.000 boerengezinnen Deze hervormingen voorzien onder meer In afschaffing van het stelsel, waarbij pachters hun huur in natura voldoen, ver schaffing van gelden aan de boeren, die het door hem bebouwde land willen ko pen, irrigatieplannen en herstel vai bodem. Goudzending uit K.L.M.- vliegtuig verdwenen Uit een K.L.M-toestel. op weg Managua (Nicaragua) naar Willemstad (Curacao), is een kist baar goud verdwe nen. De vermissing werd in Willemstad opgemerkt, maar de mogelijkheid bestaat dat de diefstal reeds is gepleegd in Costa- Rica of Panama, waar het toestel tussen landingen heeft gemaakt. De waarde van het goud, dat bestemd was voor New York, is nog niet bekend gemaakt. De K.L.M. heeft de hulp van de interna tionale politie ingeroepen. Thomas Rice op Soestdijk De voorzitter van de vereniging van Canadese fabrikanten, Thomas A. Rice, die op uitnodiging van het Verbond van Ned. Werkgevers een bezoek aan ons land brengt, is gisteren met de voorzitter van dit verbond, de heer T J Twljnstra. door Bernhard op paleis Soestdijk ont- Jeep brandde uit na botsing: een dode Bij een aanrijding tussen een militaire jeep en een personenauto op de Amers- foortse weg bij Apeldoorn, is een militair gedood. Twee andere soldaten werden licht gewond en de inzittende van de personenwagen werd zwaar gewond. Waarschijnlijk door de gladheid begon de Jeep te slippen en botste tegen een personeaauto, bestuurd door mevr. L. W. uit Apeldoorn. Een der inzittende van de jeep. de 21-jarige dpi. soldaat P. J. Kroon uit Halfweg, was zo ernstig gewond, dat hij zich niet in veiligheid kon brengen toen het voertuig in brand vloog. Hij is aan de brandwonden overleden. De ove rige inzittenden, de 21-jarige J. R. uit Barneveld en de even oude C. J. S. uit Gouda, werden licht gewond. Mevrouw L. W. werd zwaar gewond. BONN. September Vier bloedverwanten van Adolf Hitler leven in de honp, dat zij begin 1956 deel van de millioenenerfenis van Führer in handen zullen krijgen. Het zijn: Hitiers zuster, zijn zwager, zijn schoon vader F. Braun en zijn lijf-fotograaf Heinrich Hoffmann, die een o wijlen Eva Braun. met wie Hitler kort "<or zijn dood trouwde. De bezittingen van belangrijke nazi'i kunnen, volgens in Duitsland geldend •cht. worden geconfiskeerd, v vroegere eigenaren door een denazlflca- iehof worden Ingedeeld bij de categorii ier ergste nationaal-socialisten He jesluit to'. confiskatie moet echter wor den genomen door het denaziflcatle-hof „Land", waarin zich de goederen bevinden. Dat kan echter heel goed eer ander „Land" zijn dan het „Land", dal |>r de vroegere eigenaar van de goederen heeft uitgesproken. indere woorden: als de eigen dommen van de vroegere nazi-leiders, welke eigendommen in heel Duitsland •erspreid liggen, geconfiskeerd zullen worden, moeten alle ..Lander", die di Westduitse Bondsrepubliek vormen, ziel ;rst uitspreken over de vroegere elge- Nu is het merkwaardige, dat er I eieren geen uitspraak is gedaan ovc de vraag, of Adolf Hitler al of niet ge rekend moet worden tot de categorie der ergste nazi's In Berlijn is dit Indertijd wel geschied. Een Beiers Hof heeft echter wH be paald. dat de overlijdensacte van Hitler In Berchtesgaden moet worden ultgege- nlet In Berlijn, waar hij In zijn zijn bunker zelfmoord pleegde. WAS HITLER ERGE NAZI Uit deze wonderlijke beslissing vloeien j de vreemdste gevolgen voort. De erf genamen menen namelijk, dat de Bei- uitspraak rechtskracht ontneemt ?n tweede beslissing van het dena- zificatiehof te Berlijn, waarbij Hitiers igendommen werden geconfiskeerd. Als at juist zou zijn, zou de vraag of Hitler én van de ergste nazi's was, eerst nog ln Beieren aan de orde moeten worden ge steld. Er is echter weinig kans op, dat zo iets gebeurt, omdat de voorbereidingen 'oor een denazificatieproces ingewikkeld ijn en omdat na 31 December anhangig maken van dergelijke proces- en onmogelijk wordt. Na die datum gen n.l. volgens de Duitse wetgeving geen denazificatle-processen meer wor den begonnen. Op zichzelf Is het natuurlijk te dwaas om over te praten, dat men zich zou afvragen, tot welke categorie van nazi's de Führer heeft behoord. Men is het daarover in Westduitsland over het al gemeen wel eens. Maar anderzijds zegt men. dat het onjuist zou zijn voor het geval-Hitler een uitzondering te maken op rechtsregels, die hebben gediend voor de behandeling van vele tienduizenden aken. Men zou. als men dat deed, lopen te worden aangesproken door vele zogenaamd benadeelden, die ln gelijke positie hebben verkeerd, geen geld uit erfenissen hebben gekregen, zijn ln het gei'al van Hitler nog complicaties. Zijn erfenis was in 1945 ongeveer 50 millioen mark waard. Ongeveer een derde daarvan bestond uit auteursrechten van zijn boek „Mein Kampf", bedragen, die uit vrijwel alle landen van de wereld zijn binnenge- Hitler had die rechten gelegateerd nationaal-scialistische partij Duitsland, maar de geallieerden hebben de oorlog zijn testamentaire beschik kingen vernietigd. Daardoor ontstaat strikt theoretisch een recht voor de huidige erfgenamen. MEVROUW HEYDRTCH EN MEVROUW GOERING Erfgenamen van andere belangrijke azi's hopen op dezelfde of ongeveer dezelfde manier te profiteren van de vreemde en Ingewikkelde wetgeving ten in de denazificatie. Zij hopen misschien niet eens geheel ten onrechte, zijn al heel vreemde dingen In Duitsland gebeurd. Zo geniet bijvoorbeeld mevrouw Hey- drich, de weduwe van de „beul van Praag", een oorlogsweduwenpensloen Omdat haar man Indertijd generaal was Is dat pensioen nogal hoog: ongeveer tienduizend gulden per Jaar. Men is ook in Duitsland van mening, dat het te gek zou zijn, wanneer de erf genamen van vroegere misdadigers zou den kunnen profiteren van wat hun fa milieleden hebben misdreven. Daarom zint men op middelen. Het meest voor de hand liggend zou zijn de wet, die de termijn voor de de nazificatie beperkt tot 31 December a.s. te wijzigen. Dat wil bijvoorbeeld Joa chim Lipschitz, de voorzitter van het enige denazificatiehof dat West-Duits land nog heeft, nl. van dat ln Berlijn. Hij wil de zaak voorleggen aan de ministerraad en hoopt op een spoedige beslissing. Bovendien wenst Lipschitz vol machten om een onderzoek te kunnen Instellen naar de verdwenen rijkdommen de vroegere Duitse bonzen. Dat zijn eens belangrijke bedragen. Een man het tweede plan als Rosenberg bij voorbeeld had op een bank in Hamburg dan honderd millioen mark staan. Al dat geld is weg. Men vermoedt, dat het indertijd is stopt of dat het onder allerlei valse is ondergebracht bij vrienden kennissen. De heer Lipschitz vraagt zich af, v bijvoorbeeld mevrouw Emmy Goring de middelen vandaan haalt, die haar in staat stellen zo luxueus te leven als zij doet. Men verwacht overigens weinig resul taten van een dergelijk onderzoek. Romme lijsttrekker Twee zetels wins! Prof. mr C. P. M. Romme zal op alle vier l(jstcn, waarmede de K.V.P. aan de Tweede Kamer-verkiezingen van Juni volgend jaar deelneemt, lijsttrekker z(Jn. De partij verwacht dat 32 K.V.P.-leden zullen worden gekozen, een vooruitgang van twee op het huidige aantal. Bij uit breiding van de Kamer tot 150 leden ver wacht zij, dat dit 48 zal worden In opdracht van de Surinaamse regering heeft prof. W. van den Berg, oud-directeur van de Aca demie voor beeldende kunsten in Amsterdam, een levensgroot portret van koningin Juliana vervaardigd. Het schilderij, dat de Koningin voorstelt in het ge waad dat zij bij de inhuldiging van 1948 droeg, zal een plaats krijgen in de vergaderzaal van de raad van ministers van Suriname. Komende dagen bekend: Herstel eenheid tussen KVP en groep-Welter Zoals men weet. worden er al geruime tijd besprekingen gevoerd tussen verte genwoordigers van de Katholieke Volks partij en de Katholieke Nationale Partij, de zogenaamde groep-Welter. De laatste heeft op spoed aangedrongen en wl'.de graag half September tot een besluit ko- Ook de KVP is thans, volgens de Volkskrant, van mening dat het gesprek kan worden afgesloten. Zoals men weet. heeft de KNP in de Tweede Kamer twee zetels. Proces-Schmidt, veertiende zitting Omdat hij steeds weer zichzelf tegenspreekt DJAKARTA, 13 SEPTEMBER "JI/TEVROUW M. BOUMAN, de verdedigster in het proces-Schmidt, heeft -Lrl gisteren op de veertiende zitting aan het hof meegedeeld besloten te hebben, het kruisverhoor van de kroongetuige W. H. Manoch op te geven, aangezien deze zijn verklaringen herhaaldelijk wijzigt. Manoch sprak steeds ovei anneer de verdedigster i eerder afgelegde verklaringen voorlas, die in strijd was met hetgeen hij op dat ogen blik zei. Manoch betoogde nogmaals, dat hij middellijk nadat hij aan het eind van oorlog in de Stille Oceaan uit een krijgs gevangenenkamp in Japan was ontsla gen, een speciale militaire politie-oplei- ding had ontvangen in Sacramento, Cali- fornië. r „verwarring", belangrijk gebouw of kennis noemen ln Sacramento. De openbare aanklager, Soenarjo echtsr legde een fotocopie over van een brief, die eeh Amerikaanse marinesoldaat aan Manoch geschreven had. Volgens Soe narjo was deze voldoende bewijs, dat Manoch in Sacramento was geweest...! De verdedigster kwam daarop met een copie van Manoch's staat van dienst in het K.N.I.L., waarin verklaard werd, dal hij uit Japan via Manilla naar Balikpapan, Borneo, was overgebracht. Manoch kon geen enkele straatnaam, Verkeerszondaars gebrandmerkt 4 LLEEN AL in de hicle gedaagd. Deze d>- 12 punten (in welk geval Amerikaanse staat fecteur beoordeelt geval men dus Onmiddellijk een New Jersey zijn twee- voor geval, maar neemf rode kaart krijgt); dron- maal zoveel auto- en mo- in de meeste gevallen hel ken of onder invloed van torr\jders als in ons land. rijbewijs -voor de duur narcotica laten rijden: 12 namelijk ongeveer twee van drie jaar af. Hij gaat punten; schuldig aan ver- millioen. Als men nu nog er daarbij van uit, dat keersongeluk met dode- weet dat 1 millioen er het afgelopen Jaar proces-verbaal kregen, dan is het duidelijk dat deze staat naar nieutoe middelen zocht om een eind te maken aan de toenemende „verkeers- slachting". De verkeersautorltelten vonden er het volgende op: Alle verkeersovertre dingen binnen de staat Geen geheugen Manoch kon zich verder geen enkels naam herinneren van degenen, die in het najaar van 1953 een handgranaat had den geworpen in het bureau van de mi nister van justitie, waar zich op dat ogen blik niemand bevond. Op 'n vroegere zit ting had hij getuigd te hebben deelgeno men aan het incident Hij betoogde, dat John van Hulst, die inmiddels in hechtenis is overleden, op dracht had gegeven tot de aanslag. Nadat het kruisverhoor urenlang had geduurd en Manoch steeds zijn vroegere verklaringen tegensprak, gaf mevrouw Bouman het eindelijk op en sloot de rech ter de zitting. Het proces werd vandaag voortgezet met het verhoor van een nieuwe getuige a charge, A. Reynst De vlagofficier marlnelurhtvaart- dlenst. schout-bU-nach» vlieger J. M. van Olm, vertrekt morgen per vliegtuig naar de Ver. Staten en de Ned. Antillen voor een oriëntatiereis. HU zal Amerikaanse deskundigen op het gebied van de mari tieme luchtvaart bezoeken. Medio Oc tober wordt hU terugverwacht. HET WEER IN EUROPA verbod krijgt de roeke loze weggebruiker rood rijbewijs. Iedere agent voortaa zien. met wat voor gebruiker hij te maken n.l. aan de State Motor Vehicle Division, die een nauwkeurig kaartsysteem bijhoudt van verkeers- overtraders en de aard van de overtreding. Tegelijk met jüu pro- heeft, bovendien ces-verbaal krijgt de dit rode rijbewijs een overtreder een aantal gunstig psychologisch ef- itrafpunten, zulks met fect op de een maximum van twaalf hebben. Degene die binnen drie De strafpuntenregelino jaar 12 strafpuntcn krijgt, is als volgt: dronken of wordt voor de directeur onder invloed van nar- van de State Motor Ve- cotica achter het stuur: luk verlaten: 8 punten; onverantwoordelijk rij den: 6 punten; te snel rijden: 4 punten; andere „kleine" overtredingen (verkeerd parkeren niet inbegrepen): 3 punten. Als men bovendien bin nen 18 maanden driemaal een proces-verbaal krijgt, komen er nog drie straf- gevaar bete- punten bij. ijn mede-weg- Door dit strenge pun tensysteem hoopt men Na de periode van rij- ook een eind te maken aan het ontstellende ver schijnsel der ..repeaters", de mensen die herhaal delijk verkeersovertre dingen begaan. Tot nu toe behaalden deze lie den gewoon hun boeten en voelden hun roeke loosheid dus alleen (n de deelde portemonnaie (waar met name zoontjes van rijke papa's niet zoveel om ga ven...) Nu worden zij ech ter ook als roekeloze rij ders gebrandmerkt. De Newyorkse luchtwachtdienst heeft een z.g. „zoemhelm" in ge bruik genomen, die is ontworpen door technici van de Amerikaan se luchtmacht. De helm is uitge rust met een kleine electronische apparatuur, die radar-impulsen van naderende vliegtuigen op pikt uit de aether en deze als een zoemtoon hoorbaar maakt. Zo kan de luchtbescherming vij andelijke vliegtuigen horen aan komen, lang voordat die toestel len dood en verderf zaaien. Drie doden in het verkeer Op het Kamperelland werd de 55-jarige bromfietser K. H. van Urtc. on derwijzer te Urk. door een auto aange reden. Hij was op slag dood. Hij was op weg naar zijn zieke dochter De heer B. Kerkhof, die vorige week bU een ongeluk op de Hogeweg bij Amersfoort werd ge-wond. is in het ziekenhuis overleden. Op de verkeersweg naar Hoogeveen bij ellen werd de 4-J«rige Cornells Plan- jer door een pasaerende auto gegrepen en gedood. X 2 II WEERBERICHT Buien De Bilt verwacht tot morgen- avond: Veranderlijke bewol- king mat buien, hier en daar niet onweer. Matige tot vrij krachtige wind tussen tuld- \\y£'west en west. Weinig veran- dering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). Zon en maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1