De eerste dag op school óprookjcó van cd-nclerózn TekeningenBOERGE PRAMVIG a. De junge man. die de distelbloem ont ving uit de hand van het voorname Schotse meisje, had nu haar hand gekregen en haar hart erbij. Het was een mooi paar, een goede partij ..Dat is mijn werk! meende de distel plant en dacht aan de bloem, die zij uan het knoopsgat gegeven had. ,,lk word bin nen in de tuin geplant!" dacht de distel. De zomer verliep, en het najaar verliep. de ..Toch wel. daar spookt nog een laatste!" zei hij en wees naar de als zilver schitte rende rest van de bloem. „Prachtig is die toch!" zei ze. ..Zo een moet er in de lijst om onze schilderij ge sneden worden!" En de lucht verspreidde het gesprek, overal rond. ..Wat men al niet beleven kan!" zei de distelplant. ..Mijn eerstgebore ne kwam in een knoopsgat, mijn laatste kwam in een lijst! Waar kom ik?" En de ezel stond aan de kant van de weg en gluurde naar haar. „Kom bij mij. Ik kan niet bij Jou komen, het touw is niet lang Ecnoeg!" Maar de distelplant ant woordde niet; zij verzonk in gedachten. ..Wanneer de kinderen binnen zijn. dan is de moeder er wel tevreden mee buiten het hek te staan!" „Dat is achtenswaardig gedacht!" zei de zonnestraal. „Jij zult óók een goede plaats krijgen!" pot of in een lijst?" vroeg de sprookjezei de zonnestraal. distel. ..In i """lÜaf de wind vertelde.* 1. Als de wind over het gras strijkt, dan rimpelt het als een vijver; als de wind over het koren strijkt, dan golft het als een zee. dat is de dans van de wind. Maar hoor hem eens vertellen; hij zingt het luid en door de spleten en scheuren in de muur klinkt het anders dan in de bomen van het bos. Laat de wind r meer sprookjes en allemaal samen. Hoor nu, hoe hij vertelt: „Er ligt aan de Grote Belt een oud kasteel met dikke, rode muren!" zegt de wind. „Ik ken elke steen. Ik heb de hoogadellijke mannen en vrouwen gekend, de wisselende geslachten, die daar woonden. Nu ga ik vertellen van Waldemar en zijn dochters. Hij droeg het hoofd hoog. hij was van koninklijke af komst. Zijn vrouw schreed stram in haar japon van goudbrocaat over haar glanzende ingelegde vloer. Rijk was het daar op het kasteel Borreby; zolang de rijkdom er nog was. Ook waren er kinderen, drie voorna me jonkvrouwen: Ide, Johanne en Anne Dorthea; ik herinner mij haar namen nog. ..Het waren rijke mensen, het waren name mensen", zong de wind. en toen vertelde hij verder. „Hier zag ik niet. zo als op andere kastelen, de hooggeboren vrouwe in de ridderzaal met haar dienst maagden zitten draaien aan het spinrokken, ze speelde op de klinkende luit en zong erbij, maar niet altijd die oude. Deense liederen, maar versjes in een vreemde taal. Hier was leven en gastvrijheid, voorname gasten kwamen hier van heinde en ver. „Het was Juist op een avond in Mei", zei de wind. „ik kwam uit het Westen, ik had schepen op de kust van West-Jutland tot wrak zien slaan. Toen legde ik mij ter ruste bij de kust van Seeland, vlak bij het kasteel Borreby. waar het bos nog stond met heerlijke eiken. De jonge mannen uit de streek kwamen hier rijsjes en takken sprokkelen, de grootste en droogste, die ze konden vinden. Zij gingen er mee naar het dorp. legden ze op elkaar tot een bos. sta ken die in de brand en meisjes en jongens dansten er zingend omheen. 3. „Ik lag stil", zei de wind. „maar ik raakte zachtjes een tak aan. die door de knapste jongen daar was neergelegd; zijn hout vatte vuur. vlamde het hoogst op Hij was de uitverkorene, hij mocht als eerste uit de meisjes kiezen; dat was een vreugde en vrolijkheid, groter dan daarbinnen in het rijke kasteel Borreby. Daar kwamen in een karos de hoge vrouwe en haar drie dochters aanrijden. De moeder groette niet één van de troep, daar was zij te voornaam en te hoogmoedig voor. Maar des nachts, toen ik opstak, (vertel de de wind verder», ging de hoge vrouw op bed liggen, om nooit weer op te staan. Waldemar stond ernstig en diep in gedach ten aan haar bed De statigste boom kan ontwricht, maar niet geknakt worden, zei het binnen in hem. A lillioeneri hinderen beleven ieder jaar dit grote avontuur Robert Brooke's ervaringen waren eens de uwe! de scholen weer begonnen. Zoals elk jaar na „de gx-ote vacant ie". Er zijn ook landen, waar het schooljaar op 1 Januari begint of na de Paasdagen of midden in de zomer. gaan over gezicht, handen en kleren van haar oudste zoon. Ook voor moeder was het een grote dag, nu iiaar zoon naar school ging, ook zij was vervuld van verwachtingen en.... een beetje angst. Maar zij wilde, dat Maar wanneer die dag ook valt, voor alle kinderen is de eerste dag op school, is het begin van het grote school- en leeravontuur een gebeurtenis van het grootste belang, ja, een mijlpaal in hun leven. Zij hebben dan de kinder kamer en moeders rok achter de rug. Zij staan op de drempel van de kindermaatschappij, die SCHOOL heet. Wie het volgende korte ver haal leest uit het levensboek van de donkere Amerikaanse boeren zoon Robert Brooke, kan niet anders dan terug denken aan z ij n of h a a r eigen eerste school dag. Hij of zij zal zich dan stellig herinneren, welke gevoelens en indrukken op hem of haar aan stormden, welke ervaringen hij of zij opdeed.... en dan zal men tot het inzicht komen, dat de eigen ervaringen en die van Robert Brooke in wezen niet "ver schillen. VROEG, vroeger dan gewoon lijk, werd Robert wakker. En zijn eerste gedaohte was: naar school! De ochtendnevel hing nog over de velden, maar toch sprong Ro bert fluks uit bed. Zijn hart klop te vol verwachting, maar enige bange voorgevoelens kruidden die verwachting toch op niet al te prettige manier. Snel kleedde hij zich aan. Hij wou flink zijn en „groot". Roberts moeder liet nog eens met bijzondere zorg haar blik hun zin Robert netjes voor de dag zou komen. Het ontbijt smaakte wel, maar toch anders dan anders. Nog een slok melk.toen was het grote ogenblik eekomen. Vader nam Robert bij de hand en wandelde met hem naar de plaats aan de grote weg, waar de school-autobus stopte om de boerenkinderen te laten instappen. Moeder volgde op een meter afstand. Daar kwam de bus in een wolk van stof gehuld door een bocht in de weg aan. Groot en geel, echt indrukwekkend was hij. Robert stapte in, keek niet om naar zijn wuiven de moeder. Hij wilde flink zijn en groot, net als de andere, meest grotere kin deren, die tegelijk met hem instapten of al in de bus waren. Deze eerste ochtend ging vader geluk kig mee. NA de rit in de bus de school! De ochtend was bepaald op windend en ook wel een beetje griezelig. Zou de onder wijzeres aardig zijn, net als moe der of de buurvrouw? Zouden de kinderen Roberts huid is don ker! met hem willen spelen? Zou hij, als hij honger krijgt, net als thuis een plak koek of een droog biskwietje mogen ver orberen? En.... zou hij heus kunnen lezen, als hij die middag thuis zou komen? Zijn tante had immers de middag tevoren ge zegd, dat hij „morgen", dus na zijn eerste schooldag, vader uit de krant zou moeten voorlezen! Robert begreep niet, dat tantes niet altijd even verstandig zijn. Eigenlijk viel alles Robert mee. De kinderen waren, op één ver velend jongetje na. erg aardig. In het vrije kwartier draafde en balde en wipte Robert, dat het een aard had. Toen de juffrouw hem na het gestoei zei, dat hij zich eerst moest wassen alvorens weer in de klas te komen, vond Robert dit eerst wel wat „eng", maar weldra bleek hem, dat zo'n wasbak met kraan, zeep en voor al water een haast nog groter bron van speel-pret was dan de speelplaats. Toen de juffrouw het geplas zag, keek zfe wat boos.... maar Robert was daar, althans zo deed hij, een beetje trots op! Een zoet boontje is hij niet. Honger? Die voelde Robert pas, toen de juffrouw zei, dat het tijd was om een stukje te eten. TIENTALLEN millioenen kin deren maken jaar in jaar uit hun eerste schoolgang. Er zijn er, die naar mooie scholen gaan. Anderen komen terecht in ouderwetse, soms zelfs ramme lende gebouwen. Sommigen krijgen hun eerste les temid den van sneeuw en ijs. Anderen onder de palmen in tro- pisch-zwoele hitte. Robert Brooke's school staat in de Amerikaanse staat Kansas en heet „Charles Lindbergh School". Andere kinderen gaan naar andere scholen in andere landen, naar scho len met andere na men. Maar of ze nu hun eerste dag bele ven op de Willem de Zwijgerschool, de Kong Fu-tse School, de Mahatma Gandhi School. Je President Ebert School, de Win ston Churchill School of op andere scholen, allemaal beleven ze soortgelijke dingen als Robert Brooke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7