Intocht van de ijskast in de Westduitse woning Houtwormplaag kan toch bestreden worden Het besteden van ons geld Doet u liet ook zo? NIEUWE LEIDSCHE COURANT Jrr! IHT Minister Erhard wil het de huisvrouwen gema kkelijker ma ken E Westduitse minister v zaken, prof. Erliard, wil het dc West duitse huisvrouwen wat gemakkelijker ma ken. Hij is van mening, dat het Westduitse „Wirtschaftswunder" (het wonder van West- duitslands na-oorlogse economische herstel i tot dusverre de vrouwen eigenlijk voorhij is gegaan. Hij heeft daartoe een groot plan ontworpen. Dat includeert niet alleen de algemene intocht van de ijskast in de Westduitse woning, in casu de keuken, doch ook van de eleetrische wasmachine en vele andere tijd- en arbeid-hesparende huis houdelijke apparaten. En allemaal tegen prijzen, die binnen het bereik liggen ook van de meest bescheiden beurs. Van keukens en huiswasserijen (de zg. „Waschkiiche", die men alleen in Duitsland kent) wil minister Erhard kleine laboratoria maken, zoals de huisvrouw die tot dusverre alleen nog maar in Amerikaanse tijdschriften heeft gezien. Nu is men 3an de zo men wil i ..luxe-golf'' toe. die zich gedeeltelijk op lost :n een ...eis-golf" (trips naar het i ouitenland, of aanschaf van gemotori- l?eerd transpo-t). Daarom heeft het j ..Keukenplan Erhard" nu ongetwijfeld meer kans van slagen dan enkele jaren geleden. Vergemakkelijking van het le- I ven van de huisvrouw en de rationali- sering van haar nimmer aflatende ar beid .s een gelukkige gedachte, die in Duitsland eigenlijk al te lang op verwe zenlijking wacht. Minister Erhard (die zeker reeds een van de populairste figuren in het na oorlogse West-Duitsland isheeft hier over besprekingen geopend met West duitse fabrikanten van huishoudelijke apparaten. Hij wil weten, wat zij ma ken. wat zij in de toekomst nog zullen kunnen ontwikkelen en hoe hij. als mi- nis'er van economische zaken, even tueel zou kunnen helpen om de kostprij zen van die apparaten te verlagen. Om voor huisvrouwen de aankoop van deze artikelen aantrekkelijk te maken, wordt o.m. overwogen om toestemming te verlenen de aankoopsprijzen op het aangiftebiljet der inkomstenbelasting af te trekken (als de Westduitse minister van financiën, Schaffer, die nogal erg op de penning is, daar'oe tenminste zal willen meewerken...). Uithuizige vrouwen Würmeling. in heeit or.t- naar de Ai- Croutons met roerei Iedere Maandag is het wasdag Van Amerikaanse werk nemers is 31 pet. vrouwelijk Volgens het Amerikaanse bureau voor de Statistiek is het aantal vrouwen en meisjes, dat aan het arbeidsproces deelneemt, voor de eerste maal de twintig millioen ge passeerd. Uit een overzicht van de vorige maand blijkt, dat ongeveer 20.204.000 vrouwen en meisjes boven de 14 een betrekking heeft. Tuniek ook in de collectie van Madeleine de Ranch familie-aangelegenheden" die ook allerlei nieuwe idee wikkeld. zoals gezinsreizen pen, alle Duitse gezinnen in een eigen woning (geen inwoning meer), gezir.s- tarieven op de Westduitse spoorwegen! e.d. Beide ministers zijn er derhalve op 1 uit om het gezinsleven in West-Duit- land te veraangenamen en te inten t overwegingen, teen altijd een geeo Christelijk principe is. Niet in staat Tegen hem werkt doch de minister acht dit gevaar niet zo verschrikkelijk i acuut de Westduitse herbewapening, die d° industrie van West-D.iitsland on- getwijfeld een zware last op de schou- ders zal leggen. Mensen, die zeggen het te weten, beweren dat daarom de West- J duitse industrie juist op dit ogenblik he- lemaal niet in staat zal zijn cm de or.- I getwijfeld prijzenswaardige plannen van j I minister prof. Erhard te helpen uitvoe- Verder wil de minister een commis sie van advies, alleen bestaande uit huisvrouwen, benoemen, die hem -raad De minister zelf gelooft, dat de West- zal kunnen gevei. op welke andere ge- duitse industrie het allebei best aankan, bicden hij het leven van de Westduitse herbewapening éi. keukenmoderniserir.e. huisvrouwen nog zou kunnen veraange- Hij heeft het pian eigenlijk al enkele (Hij z - mening, I jaren geleden ontwikkeld. Toen ook eens kunnen beginnen met een po- hij het realiseren door uitbreiding van litiek tot verlaging van de wel zeer ho-het afbetalings-sj steem, doch oogstte ge prijzen van levensmiddelen in Westjvan ane kanten protest en critiek. (Dc Duitsland, dte wel 50 pet. hoger zijn dan u,-Hshi,nisH i-nnsum-ni k,. ...i a; in m Nederland'. Verder za. de minia.er maik var door ambtenaren van n,n departement de jaarlijkse rata* der detailhandel voortdurend contact doen onderhouden aflbptalinei met de Westduitse vereniging van huis- -- - - schertsend ook wel de ..Ver eniging van Uithuizige Vrouwen" ge noemd. In Bonn heet dit ..het keukenplan van Erhard". De minister maakte het voor het eerst bekend op de jaarbeurs voor damesconfectie te Dusseldorf Het werd met groot en.housiasme ontvangen en lokte onmiddellijk vele discussies uit. De minister word* in zijn plannen ge steund door de Westduitse „minister voor Sindsdien heeft het economische kli maat in de Wjstduitse Bondsrepubliek zich gewijzigd en nog verder verbet?i oorlog) is gevolgd, door een ..woongolf" (het zich verschaffen van behoorlijke en j redelijk ingerichte woonruimte De tuniek, die Balanciaga het vorige seizoen er weer „in" bracht, heeft nu ook in de collecties van Madeleine de Rauch een plaatsje gekregen. Roestbruin en zwart zijn de kleuren van het dikke, wollen wivterweefsel dat zij voor dit pakje gebruikte. Het rokje is glad. het jasje, dat aan de achterzijde mei "en r\j knopen sluit, vertoont weinig ruimte. Het hoge. opstaande colletje, in feite de enige garnering, is van beverbont. Of het practisch is. zo'n sluiting op je rug? daar vragen de mode-ontwerpers niet naarLet u tenslotte eens op het ..hoedje", niet veel meer dan een kunstig gedrapeerde shawl, die veel bescherming zal bieden tegen de koude. Er werd jersey voor gebruikt. Maar zo is het niet altijd geweest Wij worden 's morgens door verschillende geluiden gewekt: soms is het een hond, die om de een of andere reden te keer gaat, soms zijn net kinderen die het niet langer kunnen uit houden in bed en buren en magen van hun aan wezigheid luid taterend en zingend kond doen, soms is het de wekker, soms zijn het de nieuws berichten van buurmans radio. Maar Maandags- morgens is het altijd het geluid van hol klinkende teilen en wasketels, dat ons ruw uit onze slaap haalt; het geluid van putsen water die in die teilen of wasmachines gegooid worden. De geluiden van Maandagmorgen en de hele Maandag :clf zijn identiek met het begrip „wasdag" Het mag dan al eens gebeuren, dat de huisvrouw er ecu veertien daagse was van maakt (terwijl het in gezinnen met kleine kinderen meer dan ééns in dc iveek wasdag is.') meestal is het toch iedere Maandagmorgen. Zo ra" moeder op dochter gegaan Maandag is het wasuag, in de stad. op hel platteland. Overal wapperen de lakens en de slopen, de overhem den en de luiers, de sokken en de handdoeken. Iedere week opnieuw. Zó hebben we geleerd- eerst het witgoed, dan het I bonte goed on wol I g het allerlaatst. Misschien zijn er andere systemen, die de dochter van haar moeder Natuurlijk haar moeder leer de en ga zo maar door. Ook de jeugd heeft „Maar moeder, binnen mag ik niet rijden, op straat mag ik niet rijden, waar moet ik het dan doen?" Ga zo maar door, jawel, maar ergens houdt de vergelijking op. En dat ergenszal wel zo ongeveer liggen aan het eind van de acht tiende. begin negentiende eeuw. Soms kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat onze voorouders toch wel erg waterschuw waren Wie hel boek van Annemarie Selinko „Désirée" gelezen heeft, zal zich de passage herinneren, waarin Désirée trots be schrijft. dat haar papa zulke vooruit strevende, hygiënische denkbeelden had. „Daarom nemen wij bijna iedere maand een bad Dat de kleren in die tijd zeer bepaald niet vaker gewassen werden dan nodig was. valt te begrijpen. Iedere Maandag wasdag? Onze voormoeders zouden ril len, als ze het wisten! Nee. zij beperk ten zich tot een wasdag eens per halfjaar! Wie dat even tot zich laat doordrin gen. beseft dat de linnenkasten vroeger dan ook wel heel J woordige. moest v een omvangrijkheid. niet of nauwelijks een voorstelling kunnen maken. Da; een bruidje in die dagen in haar huwelijks uitzet (het gebeurde in Frankrijki 72 hemden en 120 zakdoeken meebracht, was natuurlijk een logisch gevolg s het niet zo. dat dez« allemaal thuis gedaan werden. Althans de dames van de ge goede stand maakten gebruik van was- erijen of „klederblekerijen". zoals ze vroeger genoemd werden Reeds in 1651 telde Heemstede bij- voorbeeld 23 kleerb'.ekerijen. Zij wasten voornamelijk voor Haarlem en Amster dam. Later, toen het aantal was uitge groeid tot 60 en de bedrijven werden uitgebreid, waste men ook voor Leiden Den Haac. Rotterdam en Delft had- zc.f blekerijen, die voor de omge ving werkten. Men verzond de was per beurtschipper. Overigens moeten de Haarlemse ble kerijen een bijzonder goede naam ge had hebben. Zelfs dames uit Frankrijk en Engeland lieten haar was naar Haar lem brengen! Het kwam natuurlijk vaak voor. dat de goederen zoek raakten bij het transport, of in handen vielen van de vijand. Het was in die tijd in de Zuide lijke Nederlanden allesbehalve rustig! Ook in die tijd gold het dat wie het duur kon doen. dit vooral niet moest laten. In Frankrijk waren dames, die de afstand Parijs—Haarlem te benepen vonden en zo werd het mode ..aux isles" te wassen. Men koos Amerika uit. maar de revolutie maakte daar een einde De Nederlandse huismoeder ont- ing haar was ..nat toegeslagen" thuis. Iets luxueuser was het, wan- men de was droog toegesla- wilde hebben. In de wasserij werd het goed dan na het wringen nog te drogen gehangen, hetgeen aan de rekening wel merkte! Een ..opgemaakte" was kende men in die dagen nog niet. Mangelen en strijken van linnengoed werd als over bodig beschouwd. Alleen voor da mast maakte men een uitzondering: dit werd wel gestreken en gevouwen. Nieuiv chemisch middel ook voor meubelen E1LKE huisvrouw weet wel, wat -* 'n verwoesting de meestal on zichtbare houtworm kan teweeg brengen in oude meubels en hoe veel gevaar er dan is, dat ook nieuwe meubels worden aange tast. Wanneer er een beetje houtpoeder bij een kastpoot wordt gevonden, is *--* zover en dan valt het lang niet irtrtrtrtrfrtrirtrtrtcirirütrtrtrCrtrin Gehoord: dat mevrouw Peggy Jones (Aber gavenny, Wales) haar gezin eens wilds tracteren op ananas. Zij maak te hel blik open en gaf een luide gil: twee rose rubber handschoenen gedrenkt in ananassap. De fabriek heelt haar verontschuldigingen aan geboden en twee nieuwe blikken gestuurd. ..Wij kunnen alleen maar veronderstellen, dat er sprake is geweest van sabotage", aldus dc Gezien: een plastic kousenétui. u weet wel, met verschillende vakjes. die een vindingrijke reizigster gevuld had met verschillende toiletbenodigd- Gelezen: in het contactblad ,.Op weg", uit gegeven door de Christen Jonge Vrouwen Federatie, dat tijdens de wereldbondvergadering van de YWCA'S in Engeland, de NCRV op Woencaag 14 September van 18.45 tot 19.— uur een reportage zal uit zenden. nen vervullen. Zij noem- maals: voedt uw kinde- de als voorbeeld de jonge- ren sober op! Niet ot boek, getiteld: „Ge- lui, die met de bromfiets iedere boterham zond verstand bij de be- naar H.B.S. of Gym. ging. Nergens i het inkomen" de vele auto's Verstandig Opoetje! Daar kunnen we alle- beleg- maal wel wat van leren, nodig. Een kleine gezins-boek- toegeven, als houding is heus aanbeve- Bij de aanvang van mijn boven de f 10.000, die wij ze met lang jengelen i ,,houwelicken staet" nam zien rijden, het vele uit- een nieuwe fiets, voetbal, maar cm te zien waar ik dit met gemengde ge- gaan en genieten. Maar jurk, trainingspak enz het geld blijft. Hier voelens in ontvangst, de kerken blijven nood- enz, hun zin denken te komt ons gezond verstand hoe lijdend en waar blijft het krijgen. Niet de kinderen aan te pas. Maar meneer naar I. de K., dat wordt in de Ook al vacantie wel eens even geld, dan uitgeschakeld. U ergerde aan het u bekende echt- lekker tenvolle beseffend, dikwijls het mij aan ge- offer? Toen er onlangs in zo vroeg zond verstand ontbrak én helemaal in geldelijke za ken. De ernst van het le- dat mij wachtte kwam mij in de titel van lidewagentje i kerkblad telkens 't buitenland, er een oproep stond baadt u in ut i iemand, die wekelijks is dit nóg onpaedagogisch uurtje met!~MÉMH dat res- dit boek als schuwend opgeheven vin ger tegemoet. In de loop der jaren echter ben ik erachter ge komen, dat bij het be steden van ons geld zé ker niet alleen het ge zond verstand een rol speelt, maar veeleer nog er niemand op. ons hart en onze aard. Vandaar ook dat willen gaan, kwam goeds af te staan Overpeinzingen van Margaritha De hoeven niet meer te sparen, dank zij de socia- offer-bereidheid, nooit over eens anders le voorzieningen, een paar weken hebben zou te duur zijn? voor taurant. Mensen, van u óók al eens een brief kaart beplakt met een 10- cents postzegel had ont vangen. Verkwisters in uw oog. Zoals u mij die mensen beschrijft, voel ik mij nauw aan hen verwant, een minder bedeeld kind Dat laatste van die post- voedt hen zó op tot zegel is mij óók meer portemonnaie kunnen delen en niet een rechte lijn trekken. De één heeft het Tot zover r logé MA, het verantwoord bij de hand dan maar tiin? besteden van ons geld een Van 10 en je bent die o eenvoudig niet. On- drie cent verkwisting na rd speelt hierbij een een minuut weer verge- D. En hiervoor over en de ander inderdaad, zij heeft goed- grote rol. De één belegt voor het tegenge stelde. Veroordeel elkaar ii zen niet te spoedig van: „Snap je deels gelijk. Meermalen alles in zilver en juwelen, tie hebben wij in deze rubriek je- al de vraag gesteld. Waar zelf geen koekjt Zo blijft het offer?? Het ego- rï'n isme viert hoogtij en aantal ander gaat nog vermenigvuldigen als wij onze kinderen niet sober opvoeden. Daarin grote zegen. Men- Katrien" Altijd het ontstellend dik in de geldzorgen en nou gaan ze ineens sa men een week in pen sion". In talloze variatie's kunnen we zo eikaars l'gt uitgaven becritiseren of sen, eigenlijk: als zijnde niet omstandighed' verantwoord veroordelen, gegroeid kunnen nog Laten we daar toch tijd blij zijn met uiterst voorzichtig mee baar vóór zijn. Eens zullen we van al het ons toevertrouwde rekenschap moeten af leggen voor God. Als teder voor zich daar maar goed van doordron gen is! i-egoïsten (óók bij het en z'n geld is weggebruik!) zal zich Preciese naturen leggen aan het beg: week of maand alle wachten uitgaven in vak- op zitten nooit eet. Ach ja, God. Weet het wél: zulke men- worden nooit rijk, de maar ze verstaan de te kunst om het leven te g e- Godi jw v.,. komen zodoende gunst. Pred. 5: 17-6:10!) sobere levens- ze]den Voor onaangename En déze naturen mm singen te staan. kleinigheid En zij juist geven (soms het offeren) het méést door meestal óók spon taan in hun offer. Of zoals Opoe. die ons zijn tamelijk „los" Ze voor Gods koninkrijk voor de naaste. Wee d< mens, dié op z'n twintig ste jaar al blasé is! Ei dit gevaar is in onze tijc hun geld. Ze komen volle dig platzak van vacantie r. JongejanDe thuis, maar kunnen (en enig beschreven moeten) dan óók weer zuinig aan doen. Het bes te is: ons bij iedere extra uitgave ernstig voor de Mevr. C.S.D. vroeg mij met zijn vele gemakkelij' ïit." ,,'t Eerste is ïroot vordt: ..Een hele rij e oorloze kopjes, m .mosselekommetjes" naakten haar brandkast vraag te stellen: onlangs, of wij hier genieten en te verkrij de Here dit goed?" ons land niet boven onze gen ontspanmngsmogelijk stand leven en bij elke heden, duizendmaal gro salarisverhoging blij zijn ter dan in vorige eeuwer nieuwe begeerten te kun- Daarom ouders, nog ie.., MARGARITHA dat zich ijverig vermenigvuldigende •ormpje uit te roeien. Er wordt dan druk gewerkt met pe troleum of met speciale wassoorten. ar het resultaat is meestal negatief dc gevreesde houtworm zet steeds verder door. Om nu te weten, hoe men houtworm werkelijk kan bestrijden is het van be lang. eerst eens de (levens- en familie geschiedenis van deze schadelijke beest jes te bezien. Het gaat hier al net als met de mot: "t zijn de larfjes. die het vernielende werk doen. Houtwormen zijn larven van een keversoort, waarvan de bekendste de anobiidae of klopkevers zijn. Heel klei- zwart of donkerbruine kevertjes. uit de poppen tevoorschijn komende ke vertjes stoten een uitgangetje in het hout en vliegen weg. Deze uitgangetjes zijn dan de bekende houtwormgaatjes. De kevers vliegen gewoonlijk va April tot September. In die tijd wordt er dan weer gepaard en leggen de wijf jes haar eitjes, ongeveer 300 in getal, in het hout. Bestrijding die tegen de paartijd kloppende luiden maken en dan zegt men: „Wat tikt het hout weer!" Want houtworm vestigt zich niet alleen in meubelen, maar voornamelijk in oude gebouwen. Kerken worden dikwijls zeer door houtworm geplaagd, vooral nu de na tuurlijke vijand van de houtworm, de sluipwesp, dikwijls sneeft door be spuiting met insectendodende midde len, in kwekerijen en boomgaarden aangewend. De volwassen kevers leggen eitjes of spleten het hout larven, die uit deze eitjes komen zijn spoedig volwassen. Zij graven dan gan gen door het hout De bestrijding van houtworm is gemakkelijk, omdat het een hardnekkig ïarfje is en de kevers de macht hebben, zich dood te houden, vandaar de naan „anobiidae," afgeleid van „Anobium" hetgeen „herlevend" betekent. Bewerking van het hout met petro leum of was helpt niet zo best, omdat de verdelgende stoffen niet voldoende- in de gegraven kanaaltjes dringen en dus de zich met zetmeel uit het hout volvretende larven niet bereiken. Thans is er echter, na langdurige la boratoriumproeven, een nieuw hout worm-verdelgingsmiddel in de handel gekomen, onder de naam Pyrodée en dit wordt met een kwast op het hout gestreken of er op gespoten. Er vormt zich dan een onzichtbaar, vergiftigend laagje op het hout en de kevers, die naar buiten willen komen, sterven daar aan. Ook de larfjes, komende uit eitjes op dit hout gelegd, sterven spoedig. Bij de drogist is dit middel verkrijg baar en de fabrikant, Kleine's chemi- het zgn. vraat- sche fabrieken te Leiden, geeft advies meel komt naar bulten. Zijn de larven voor bewerklnaen van reer aangetast volwassen, dan verpoppen zij zich en del hout in gebouwen of woningen. Het plaatselijk weekblad van Gatlingburg, Tennessee, U.S.A., heeft een jong en ambitieus uitgever, Bill Postlewaite geheten. Hij maakte er zijn liefhebberij van, een verzameling aan te leggen van huismiddeltjes tegen ziekten en andere rare bijge lovigheden, die eeuwenlang onder de bewoners van het Zuiden van ouders op kinderen zijn overgegaan. Onlangs heeft Bill een paar van die verzamelde gegevens gepubliceerd. Ze mogen misschien verschillen van wat wij in Nederland onder huismiddeltjes e.d. verstaan, maar in wezen komt het op hetzelfde neer. Oorpijn en hoofdpijn bijvoorbeeld kun nen verdreven worden door tabaks rook in beide oren te blazen Wratten kunnen worden verwijderd door ze te wrijven met een opengespleten boon en de helften van die boon te begra ven onder de druipiijst van het huis, waar ze zeven dagen moeten blijven. Wa-t er dan mee moet gebeuren, ver meldt de historie niet. Heeft een van de huisgenoten waterpok ken? Leg de patiënt dan op de grond en laat een paar kippen over hem heen lopen (Waterpokken heten in het Engels ..Chickenpox", letterlijk: ..kip- penpokken" Wie ziekte wil voorkomen drage een strook flanel om het lichaam. Wie kip pen houdt en veel kuikens wil hebben, moet de doppen van de eerste uitko mende eieren over het dak van een huis gooien. Kinderen, die kwijlen, moet men op de staart van een gron- delvoom laten zuigen. Denkt u vooral om de 27ste Augustus, want dat is de giftigsté dag van het Jaar Waarom? Niemand weet het. Het mooiste middel was echter dat tegen rheumatiek. Men moet dan de bast van een kersenboom nc- *"23leuóje bij bet rokje men, deze laten trekken in whiskey, welke uit mais gestookt is en het af- j treksel drinken. Dit aloude middel staat nog in hoog aanzien en men zegt dat het slachtoffer, als hij. een aanval van rheumatiek krijgt, en er toevallig geen kersenboom in de buurt is, ook wel verlichting kan vinden als hij de whiskey zonder die bast drinkt. Hij kan dc bast dan altijd nog op een andere dag zien te krijgen. Op het leuke rokje van ons vorig patroon past dit snoezige blousje in de maten 42, 44 en 46 (maat 40 op bestellingU heeft er voor nodig 2.25 meter van 90 cm breed. Hel blousje op bovenstaande afbeelding is gemaakt van een fijn streepje, waarvan de ver werking in de voorpas met het aangeknipte sjaalkraagje een leuk effect geeft. De mouwen zijn driekwart en hebben een brede manchet Met een brede naad worden kraag, pas en manchetten door gestikt. Wilt u er een warme blouse van maken, neem dan effen Yersey, wat ook heel fijntjes is. Patroon 199 is tol en met 17 September voor f 0.40 aan onze bureaux verkrijgbaar Na die datum kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Het patroon kan voor f 0.50 per post besteld worden. Aan de voor kant van de briefkaart dienen dc frankeerzegels naast de nor male frankering te worden ge plakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5