Karwats en rietje vieren in Australië hoogtij Getuige Manoch herkent zijn „relaties" niet „Wij willen een haven", riepen de Katwijkers s VRHDAG 9 SEPTEMBER 1955 Vreemde opvoedingsmethoden Hardheid de algemene levenstoon en menig immigrant moet hieraan wennen (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) T~\E MEESTE EMIGRANTEN bezitten voor hun vertrek wel de overtui- -L' ging, dat zij naar een geheel ander land'gaan dan waarin ze tot nu toe hebben gewoond. Zij denken aan een ander klimaat, een andere na tuur, andere taal. En ja, ook aan andere mensen, zonder tot in de diepte te beseffen wat zulks kan betekenen. Dat is: mensen met volmaakt an dere karakter-eigenschappen, die het aanpassen in veel opzichten absoluut onmogelijk maken. Men zal moeten realiseren, dat aan dit einde der aarde een volk woont, hetwelk in karakter weinig of niets gemeen heeft met dat der bewoners van Europa. In deze correspondentie iets over ouders en ouderliefde in Australië. De moeder in dit gezin gaf aan 't meisje van zes jaar een bepaalde opdracht, welke naar haar zin niet snel genoeg werd uitgevoerd. Voor haar op tafel lag de „strap", een leren riem. Ze greep die, sloeg over de tafel heen naar de kleine, doch miste. Het kind lachte en deed het geen was opgedragen. Zonder zich af te vragen wat haar bezoeker, afkomstig uit een geheel ander deel der wereld, van haar handelwijze zou denken, deed zij hetgeen in dit land als „normaal" geldt. In de meeste Australische gezinnen ligt of hangt de ..strap" gereed; zo vaak reeds heb ik het gebruik er van gezien. „Spaart de roede niet" Aan de meeste Australische kinderen wordt de roede niet gespaard. Moge thuis deze barbaarse opvoedings-methode soms geen toepassing vinden, dan maken zij er op school wel kennis mee, waar veel onderwijzers de „cane" als hulpmiddel gebruiken om orde in de klas te handha ven. Menig kind kan thuis de striemen in de hand laten zien. „Barbaarse opvoedings-methoden Inderdaad, wij kinderen van de nieuwe eeuw in het oude Europa, hebben de tijd waarin de karwats thuis en het rietje op school hoogtij vierden, achter de rug, doch in Australië meent men aldus nog de kinderen te moeten opvoeden. aard, ontdekt men toch iets anders. Er is hardheid, zonder harteloosheid; liefde gepaard aan liefdeloosheid, hetgeen mo gelijk een tegenstelling lijkt. De Australiër is een hard mens. Dat vertelde ik reeds in een beschrij ving omtrent zijn algemene karakter eigenschappen. In verband met zijn kinderen, blijft er de hardheid. Hij zal er geen gewetens zaak van maken, nog minder een soort van wroeging krijgen zoals onze ouders, wanneer hij z'n kind hardhandig behan delt. De Australiër ziet dat als „opvoe ding". Dat deze opvoedings-methode na korter of langer tijd bij het kind angst dan wel onverschilligheid en hardheid kweekt, heeft hij (nog) niet ontdekt. Zó moet je de kinderen opvoeden; met strap en cane. Of zij dan hun kinderen niet liefhebben? O ja; ze krijgen iedere dag geld om comics, cake, milk shake enz. te kopen. Zij mogen naar de bioscoop; krijgen een fiets of (en) een rijpaard. Ze worden in de auto overal mee naar toe genomen, ze overladen hun maagjes met allerlei lekkers. Nadat onlangs in de State Nieuw Zuid Wales was toegestaan dat café's ook des avonds geopend mochten zijn. klaagde de politie er over dat zoveel ouders hun kinderen in de auto meebrachten Bemoedigend besluit MET voldoening stellen we vandaag vast, dat de Veiligheidsraad met al gemene stemmen het voorstel van Enge land, Frankrijk en de Ver. Staten heeft goedgekeurd, waarin wordt aangedron gen op het instellen van een door prik keldraadversperringen aangegeven nie mandsland van één kilometer breed. Het stemt tevens tot voldoening, dat Egypte en Israël te verstaan hebben gegeven, de besprekingen met de V.N.-bevelhebber, generaal Burns, te hervatten om verdere botsingen in het gebied van Gaza te voorkomen. Die voldoening Is er met name, omdat het besluit van de Veiligheidsraad met ilgemene stemmen werd genomen., het geen dus inhoudt, dat ook de Sowjet- kinderen wel „gedresseerd" had en hoe het eigenlijk moet. Dat ik daaromtrent wel een andere mening kon hebben, dacht ze niet De verse immigrant, die de opvoedings methoden bij z'n Australische buren ont dekt, constateert meteen dat zij harteloos en ruw zijn. Men kan hem die conclusie lal SM' fliaaW; betet dan sW len, bleek vaak dat de deuren Er waren caféhouders die mededeelden /an plan te zijn een kinderbewaarplaats n te richten! Zeg niet dat de Australiërs niet van hun kinderen houden Maat bij het opgroeien Na deze indruk omtrent de opvoedings- tijd van de kinderen, nog tets omtrent de opgegroelden. Wanneer men naar het Bijbelwoord „de roede niet spaart", kan naar datzelfde Woord ook worden gezegd, dat bij „zaaien van wind. storm wordt geoogst". Dat wil zeggen, men treft al heel spoedig een liefdeloosheid van kinderen jegens de ouders aan. „Vader" is dan de „old man"; „Moeder" wordt „Mum". Een geestelijke. Father Meaney, con stateerde dezer dagen tijdens zijn preek in de St Mary's Cathedral te Sydney: „Kinderen bezien de ouderlijke woning veelal als een „kosthuis", met de rechten I omtrent het binnen komen en uit gaan." En de geestelijke voegde er aan toe: .Mannen en vrouwen in hun leven, zijn, '.vat het huiselijk leven van hen ge- i maakt heeft; slecht of goed Er zou een afzonderlijke beschouwing nodig zijn om na te gaan. óf en in hoe verre het Australisch huiselijk leven slecht of goed is. Alléén het gebruik van strap en cane I kan daarvoor niet als maatstaf gelden. daartoe heb ik ook andere aspecten bij j de opvoeding in Australië opgesomd, j waarbij ik opzettelijk die van godsdien stige aard nog buiten beschouwing heb gelaten. Men zal bij de beoordeling van dit alles de Australische volksaard en overgelever- I de opvoedings-methoden in ogenschouw l moeten nemen. Het is echter begrijpelijk I dat de pas gearriveerde Nederlandse emi grant zich even de ogen uitwrijft en mogelijk de oren dicht stopt, wanneer hij hier de attributen voor de opvoeding uit de middeleeuwen van Nederland, ziet toepassen. Doch wie zou willen beweren dat voorouders hun kinderen niet liefhadden? Zodat bij de bepaling van de ouderliefde in Australië, de volksaard een belangrijke rol speelt. En de Australiër is hard; weet niet sentimenteelheid, doch kent wel liefde. Toen dezer dagen uw correspondent enig kind verloor, ondervonden hij en z'n echtgenote een diepgevoeld mede leven, hetwelk dat van Nederlanden minstens kon evenaren, soms zelfs over trof. En toch heb ik nog nimmer eer Australiër een traan zien stortenHe is de harde volksaard, die bij de ouders zelfs ln hun ouderliefde tot openbaring gaat. Zoals 't Verklaarde uitzicht maatregelen men weet heeft de Sowjetunie in het verleden vrijwel nooit haar mede werking wiillen verlenen aan soortgelijke maat regelen. die een belangrijke meer derheid van de Raad wenste te nemen om tot beëindiging van de gevechten in bepaalde gebieden te komen. Dat de Vei ligheidsraad nu eindelijk al6 één man optreedt zal zeker van grote invloed zijn op de houding van de Arabische landen, die in de afgelopen weken hertiaaldelijk gedreigd hebben, een einde te zullen ma ken aan het bestaan van de jonge 6taat Israël. De kan6 op een Arabische val is nooit bijster groot geweest, er zijn nu eenmaal al te veel oorlogen uitgebroken, die geen zin hadden, die op een gegeven ogenblik niet te vermijden waren. Ook Egypte heeft toegezegd, de aanbe velingen van generaal Bums, welke zul len volgen nu de raad de Westelijke resolutie heeft aanvaard, ln overweging te zullen nemen. Maar Burns moet zijn voorstellen rechtstreeks aan Egypte doen, want de Egyptenaren voelen er niet. voor, doelloze besprekingen met Is raël te beginnen. Deze houding weer- Proces-JungscJiIager voortgezet Officier van justitie voerde weer een nieuwe getuige ten tonele, maar tevergeefs DE 27e ZITTING van het landgerecht te Djakarta in de zaak-Jung- schlager heeft het proces eigenlijk geen stap verder gebracht. Voor de zoveelste maal toonde de verdedigster, mevrouw Bouman, de onbe trouwbaarheid van de door kroongetuige Manoch afgelegde verklaringen aan. Ook verscheen een nieuwe figuur, een zekere Sumega, ten tonele, wiens relaas weinig ter zake deed en alleen moest dienen om aan te tonen, dat de Daroe-l-islam indertijd werd gesteund door het Nederlandse leger en zekerere Indonesische leiders. Mevrouw Bouman onderwierp Manoch aan een scherp kruisverhoor. Naar leiding van een vroeger gedane verkla ring als zou getuige op eigen verzoek ontslag hebben gekregen van General Motors te Tandjong Priok, legde zij een door de bedrijfsleider Van Buren gete kend stuk voor. waarin deze verklaart, dat Manoch in het „security department" werkzaam was. maar eind 1949 werd ont- selagen. daar dit departement betrokken bleek té zijn bij een georganiseerde dief stal van onderdelen. Manoch: terreur Ook las zij een verklaring voor van de heer Sijnja, waarin deze beweert dat d> ondernemingswacht van Serpongln 1950 door de politie was ontwapend omdat onder leiding van Manoch een vreselijke terreur onder de arbeiders uitoefende. Van het getuigschrift van de productie manager der G.M., waarin zou staar Manoch een „betrouwbare arbeider" was, klopt dus niets. Vervolgens ondervroeg de verdedigster de getuige over de twaalf keren, dat hij zou hebben deelgenomen aan bevo ding uit de lucht door vliegtuigen. Aan deze droppings zou ook een zekere luit Ellecom meegedaan hebben en wel Jn 1951. Mevrouw Bouman toonde op grond van een beëdigde verklaring van de be wuste officier aan, dat deze al in De ber 1950 naar Nederland werd gestuurd vanwege de verwondingen, die hij als ge volg van een ernstig vliegtuigongeluk had opgelopen Manoch bleek een hem getoonde foto van lult Ellecom niet te herkennen. Ook foto's van andere personen. waarvan Manoch had gezegd dat ze lid van de NI GO waren, herkende getuige niet! Omdat Manoch zware hoofdpijn had, Nieuwe gezanit Oostenrijk in ons land De nieuwe gezant van Oostenrijk bij het Nederlandse hof, K. Wildmann, die dr E. Filz als zodanig opvolgt, is met zijn echtgenote in ons land gearriveerd. Hij heeft de persoonlijke titel van ambassa- spiegelt de situatie, waarin Egypte zich thans bevindt. Enerzijds kan het niet weigeren, in te stemimen met door de V.N. voorgestelde maatregelen om nieuwe oorlog jn het Midden Oosten te voorkomen, anderzijde wil het de logetoestand met Israël niet opheffen omdat haat tegen Israël een van de wei nige middelen is, de Arabische landen tot ?n hecht blok samen te smeden. Of Egypte hierin zal slagen is een grote vraag. Ook hier dreigt de Egyptische machtspolitiek te mislukken, evenals dat in de Soedan het geval is geweest. Modeshow Max Heymans Smaakzwier en durf - een show als in Parijs (Van een onzer verslaggeefsters) UET WAS GISTEREN warm, benau' en propvol in de grote kamers v het hoge patriciërshuis op het Frederiks- lein 45 te Amsterdam. Schouder ïhouder zat men op vergulde, maar gemakkelijke houten stoeltjes, dicht tegen ir aan geschoven, te wachten op di Toch is het zo ZWALUW, DE ZIEL isngei prkt; oeger werden in de Zaan- in veel andere plaatsen de de zwaluw voor giftig ge- i sommige streken werd het ,ndig .ok kon het en, aangezien deze nestjes selfs het verstromen van de Ngl in Egypte kon en beletten. En Pythagoras, die zulke ïooie bewijzen voor sqn stelling kon weren (een stelling die overigeni ieder bouwde, maar in b< aaide gebieden van Gelderland wen eer gezegd, dat geen kalf zou steivei aar zich zwaluwen genesteld badder oorts werden in Engeland eertijds i 'Ün gekookte jonge zwaluwen gegeter aardoor de Ange- hoogarhting en schooljongen deelachtig werd, deze zelfde Pythagoras dus, dulde niet dat ren zwaluw op zijn huis nestelde. Nu is deze tegenzin van Pythagoras en zgn rolgelingen niet zo erg onbegrijpelijk. stellin kundige begon, had hg i een tgd in Egypte vertoeft, zodat we eric«n\ Zv>aar\ drinken te geven als middel tegen stui pen. Tegen dezelfde ziekte werd ook aanbevolen een zwaluwnest in de wieg op te hangen, welk huismiddel zeker schilderachtig, maar wellicht niet erg zindelijk en probaat zal «ijn geweest. Afgezien van de vraag, of dergelijke recepten doeltreffend waren, staat toch wel eén ding vast, nL dat xg hun be staan ontleenden aRn magische invloe- gekend. Dit wordt hes er werd dus een zielt- lar men meende de toe komst kon voorspellen, en tevens ge laden was met zekere krachten, waar van we de afschaduwing vinden in een vogelnestje dat nog niet eens zo lang geleden in Noordholland in kinder wiegjes werd gehangen. Na de ooievaar en de iwalui we eens spreken over de trek vi dieren. "1 schrijver Plinius, die verhaalt 'onderhaarlgke krachten (Nadruk verhoder .modeshow, die zou volgen en waai men door Max Heymans was uitgenodigd. Hoe langer het duurde hoe warmei werd. Tussen de bezoeksters zaten Mary VirulyDresselhuys, Connie Stuart en Wim Sonneveld zich koelte toe te wulven. Echter reeds de eerste mannequin, die zich schuifelend een weg zocht door da zeer beperkte ruimte, deed alle ongemak vergeten en toen volgde het ene model na het andere. Wat men te zien kreeg was een show vol allure. Een show la Paris. Model len ondraagbaar en ongeschikt voor middelmatige vrouw, maar exclusief persoonlijk voor de vrouw, die het zich kan permitteren. Daar was „arpège" tweed pakje in gebroken wit: een strak ke rok met een lange tot bijna aan d< knie reikende zak en een diepe voorhals; en „le déjeuner en bols", een witte tail leur, rank en slank. Als kraag fungeerde een witte vos. die speels zijn kopje tegeD de hals van de draagster vleide. Er was trouwens veel bontgarnering. De komische noot bracht een zwart-wit geblokte swagger met zwarte bontkraag, die als een harlekijn ruche de hals om sloot. Om deze harlekijn-Impressie te on derstrepen, werd er een zwarte muts bijgedragen. Een muts. zoals overgroot moeder die droeg, om haar papillotten to bedekken. Gedurfde hoeden Interessant en zeer gedurfd warei hoeden. Sommige lagen groot en plomp als een vormeloze paddestoel recht op het hoofd, andere omsloten het gehele haar en hadden een brede bontstrook ter omlijsting van het voorhoofd, en het charmante toque-model was er ook. Te vens zagen we slechts een band om het haar dragen, met op het voorhoofd recht omhoog staand een zwarte pluim. Er hoorde een fluwelen pakje bij la Fath TUdci dat ooi zich ïrkbas rUn Parüse collega's door de Oosterse Invloeden heeft laten bekoren. We zagen de als een haremhroek opbollende rok. en bijna alle coektall- en avondjaponnen waren rUkelijk geborduurd met ornamen ten van kralen en glinsterende lovertjes De verwerkte stoffen bleken verras send mooi; de meeste waren van Neder lands fabrikaat, afkomstig van de firma L. E .v. d. Bergh. van Dooren Dam. H Eras en Zn. uit Tilburg en F. E. Hardick. Enschede. Bnussac uit Parijs had even wel de katoen geleverd. Nieuw was een Amerikaanse stof. die in Europa nog niet Is Ingevoerd corduroy met een ever- glaze procédé. Een bruidje, bleek-geel als de herfst zon „soleil de septembre". was het laat ste model van deze show. die was onl- wornen en samengesteld met smaak, zwier en durf. Parlement in Katwijk AANLEG UIT NATIONAAL OOGPUNT VERANTWOORD GEACHT (Van een onzer verslaggevers) \\/IJ WILLEN EEN HAVEN", riepen de mensen van Katwijk, die gis- termiddag in groten getale naar de visserij school gekomen waren om er de leden van de Staten-Generaal te begroeten. Op hun visserijreis deden de leden van de Kamer ook Katwijk aan en aan voorlichting over de haven heeft het hun dus niet ontbroken. Meerburg tafel- Staande op het dak van de school, op de plaats waar geregeld navigatielessen worden gegeven, hebben zij de toestand ter plaatse nauwkeurig kunnen opnemen. Zij zagen het nieuwe gemaal van Rijnland en de plaats, waar het afwateringskanaal in zee uitmondt. „Het gat in de duinen is er dus", zei de heer Meerburg, voorzitter van de Katwijkse rederij vereniging tot de parlementariërs. Hij vertelde hun, dat Rijnland een paar kleine, pieren in zee wil maken betere afwatering te verkrijgen. „Als dat gebeurt, zijn we verloren", voegde hij daaraan toe, „want dan komen er nooit grote pieren". Ook wees hij de gasten de plaats, waar de insteekhaven zal komen, en gaf hij een kostenberekening, Aan tafel de gasten aten ook in da visserijschool is nog eens met zoveel woorden gezegd, hoe nodig het Is, dat Katwijk een haven krijgt. Tenslotte heb ben alle bezoekers de open brief van het comité „Zeehaven Katwijk" aan de ml-i ontvangen. landbouw van 31 Augustus AVGÏX te IJmUÏden had Boetzolder eetzaal Zo heeft Katwijk niets onbeproefd ge laten om de Kamerleden een indruk te geven van zorgen en mogelijkheden. Wat het laatste betreft: men bezocht Ouwe hands haring- en zeevishandel en de par lementariërs zaten daarna voor de heer Varkevisser in de visserijschool. Deze had- zijn leraren en een aantal leerlingen zocht, wat langer te blijven, en zo hoorde men in de verschillende leslokalen vaartkunde onderwijzen. De maaltijd op de boetzolder, die als zaal was ingericht, vormde een indruk wekkend slot van de avond. De netten waren een fraaie versiering en ln het midden stond een lange tafel gasten. De hi president. In een toespraak betoogde de heer Meerburg, dat de aanleg van een ha ven te Katwijk een nationaal belang is. De voorzatter van het comité „Zee haven Katwijk", de heer De Bruijn, deelde mee, dat het rapport van de onafhankelijke commissie, die door het comité werd ingesteld en waar van mr K. P. van de Mandele te Rot terdam voorzitter is, tot de conclusie komt, dat de aanleg van de haven uit nationaal oogpunt verantwoord is. Daarom zal binnenkort aan de rege ring worden verzocht, toestemming te geven tot aanleg van een Kat- wykse haven. Inspecteur waarschuwt: Vertrouw niet te veel op radar, kapitein! De Inspecteur-generaal voor de scheep- 'aart, de heer J. Metz, die gisteren een naand intrekking van het diploma vroeg egen de inmiddels gepensionneerde kapl- ein van het sc. Maasdam, wegens mede schuld aan een aanvaring bij New York, waarschuwde gezagvoerders van grote schepen, niet ts veel te vertrouwen op -. De gegevens op twee radarscher- verschlllen wel eens van elkaar. De heer Metz hoopte dat in brede kring deze lering uit do aeheepsbotsing met do laasdam zou worden getrokken De kapitein behoort volgens de inspec teur gestraft te worden, daar hij zich t gehouden heeft aan de bepalingen le scheepswetten. die voorschrijven dat gezagvoerder een matige vaart moet laten lopen onder mistige weersomstan digheden. Radar heeft blijkbaar deze ka pitein onvoorzichtig gemaakt. De inspecteur wilde overigens rekening houden met de staat van dienst van deze an, die hij „een kapitein zonder of blaam" noemde. Hij zei het te betreuren dat deze prachtige loopbaan nu loet worden afgesloten met een bestraf ing. De raad zal later uitspraak doen In Barneveld heerst een geelzucht - pidemie. Het aantal patiënten bedraagt thans ongeveer 300, van wie de mewten schoolgaande kinderen. zeer goed jaar (Van onze parlementsredactle) Het Staatsvlssershavenbedrljf ln IJmut- den heeft in 1954 een goed jaar gemaakt. DE udtkomsten geven hogere baten te zien dan de ramingen hebben bedragen. In totaal hebben de baten de ramingen met bijna f 241.500 overschreden. Tegen over deze baten stonden hogere lasten, nl. een bedrag van f 80.000. In totaal heeft de haven in 1954 een batig saldo van f 160.685 opgeleverd. De opbrengst van de retributie voor de verkoop van vis, de voornaamste bron van inkomsten van het bedrijf, bedroeg f 966.736. dat ls f 264.646 meer dan ge raamd. De omzet In de vishallen, geraamd op f 23,5 mlllioen, bleek ruim f 32 mll- lloen te bedragen. De grotere onkosten werden gemaakt aan het onderhoud van de haven en de watervoorziening. Het batig saldo zal worden gebruikt voor buitengewone afschrijving. werd dit verhoor door de rechter afge- Vreemd verhaal Aanklager Sunarpo las hierna een ge tuigenis van de nieuwe getuige charge Sumega voor, die ten bale van het Indo nesische leger ln Daroel-ïslam zou heb ben gespionneerd. Sumega verklaart daarin getuige te zijn geweest van een vergadering in het Preanger-hotel te Ban doeng in 1950. waar Westerling. Kartosu- wirjo, sultan Hamid en een aantal Neder landse kolonels een bespreking hadden. Ook was daar een belangrijke Indone sische republikeinse leider aanwezig, wiens Identiteit de officier van Justitie niet wenste te onthullen. Op deze verga dering was voorgesteld een ondergrondse organisatie op te richten om de Republiek omver te werpen. De niet genoemde lei der zou hebben voorgesteld, dat de orga nisatie het best zou kunnen werken on der het mom van de Daroe-l-Islam, met welk voorstel alle aanwezigen Instemde. Hieruit werd de conclusie getrokken, dat de Daroe-l-Islam inderdaad gesteund was door het Nederlandse leger en zekere Indonesische leiders. Niets mee te maken De verdedigster vroeg terertit wat deze verklaring te maken had met de zaak-Jungschlöger. Ook president Maengko besliste dat Sumega's ver klaring niet ter zake-deed Het proces werd vandaag voortgezet. Deze zitting werd o.m. bijgewoond door een vertegenwoordiger van het hoge com missariaat en drie vertegenwoordigers van de KPM. Vakbonden vragen genade voor recht voor stakers Tijdelijke samenwerking in Amsterdam Op verzoek van de wethouder van ar beidszaken zullen de Amsterdamse afde lingen van de drie vakbonden voor over heidspersoneel, die vroeger samenwerk ten ln het georganiseerd overleg, tijdelijk samenwerken om een eventuele nieuwe staking van het overheidspersoneel ln de hoofdstad te voorkomen. De voorzitter van de Algemene bond van ambtenaren, die samen met de Ne derlandse Christelijke bond van over heidspersoneel en de Rooms-katholleke bond van overheidspersoneel een vergade ring had belegd, verklaarde echter uit drukkelijk dat de oude vorm van samen werking tussen de drie bonden met dit besluit niet is hersteld. vergaderingen, die gisteren In Bel- levue en het A.M.V.J.-gebouw werden be legd en die door ca. vierhonderd leden werden bezocht, gingen stemmen op voor herstel van de verbroken samenwerking en het terugnemen van de 61 ontslagen De voorzitter van de r.k. bond zeide ech ter, dat staking een misdraging is in de an de wet en dat B. en W. het volste recht hebben deze mensen te ontslaan. De enige mogelijkheid Is, dat men genade voor recht laat gelden en de bestuurders zijn bereid, dit onder de aandacht van B. en W. te brengen. Ook in Juli minder huizen dan 1954 Ook in Juli jl. zijn er minder woningen gereedgekomen dan ln dezelfde maand van het vorige Jaar, zodat de achterstand, vergeleken bij de bouw in 1954, nog niet ls ingehaald. In Juli Jl. kwamen 5576 wo ningen gereed, tegen 6247 in Juli 1954. In •erste zeven maanden van dit Jaar werdën 29.300 woningen opgeleverd, tegen 34.700 in dezelfde periode van 1954. In Zuidholland kwamen In Juli 832 wo ningen gereed, exclusief Den Haag (270) Rotterdam (363). Het aantal in uitvoe ring zijnde woningen steeg in Juli van 73.000 tot 74.200. Wat doet de regering om Van der Neut in ons land te krijgen Welke stappen zal de regering onder- temen om de uit Breda ontsnapte oor- ogsraisdadlgers in ons land hun gerechte straf te doem ondergaan?, heeft het Tweede-Kamerlid Wagenaar (comm.) de minister van buitenlandse zaken schrif telijk gevraagd, naar aanleiding van het feit, dat de ontsnapte Van der Neut ln West-Dultsland ls vrijgelaten. De heer Wagenaar wil verder weten waarom ds Westdultse regering Van der Neut niet iteert en hem naar Nederland uit wijst. Geschenk van „vrienden" Sonnevanck kreeg een nieuw paviljoen voor kinderen (Van t verslaggevers). M" ET DE WENS. dat In dit gebouw ve- verpleegd mogen worden tot hun beterschap toe. dat rij bi) God troost mo gen vinden in hun moeilijkheden, dat het medisch en verplegend personeel hier vruchtbare arbeid mag doen, dat dt school aan haar doel moge beantwoor den. verklaar ik het paviljoen ..Prinses Irene" voor geopend Met deze woorden besloot ds C. J. Sikkel de toespraak, waarin h(j. als voorzitter van de Vereni ging tot Christelijk Hulpbetoon aan tuber culoselijders, het nieuwe kinderpaviljoen aanvaardde als een geschenk van het suppletiefonds. Ds C. van der Zaal had nl. dit gebouw aangeboden namens het suppletiefond», waarvan hij voorzitter is. Zodra dit fonds, dat ook aan patiënten steun biedt, doch ook reeds eerder bij grote voorzieningen het sanatorium Sonnevanck geholpen had, hoorde, dat het bestaande kinderpa viljoen was afgekeurd en vervangen moest worden, worden, had het zich gezet tot een Inzameling van het bedrag daarvoor. Het benodigde bedrag, zeven ton, ls nog pas voor de helft bijeen, doch, gezien de offervaardigheid en de activiteit die door de vrienden van Sonnevanck ontplooid Is, durfde men de bouw en aanbieding aan. Met nog meer IJver hoopt men tich In te zetten om ook het ontbrekende be drag bijeen te brengen. Het bestuur vertrouwt wel dat dat In orde komt, want ds Sikkel noemde zijn collega Van der Zaal „een tovenaar". Nadat de ontwerper van het mooie ge bouw, de architect G. Westerhout, een uiteenzetting gegeven had over zijn op vattingen, bezichtigden vele belangstel lenden het prachtige gebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5