Canberra: merkwaardigste stad in Australië Zuivelcommissie verzet zich tegen productschap Kussen maakten film van Nieuwe gouverneur Ned. bloemen in Moskou Verenigd Mode-Europa IW DONDERDAG 8 SEPTEMBER 195S IN 1901 MODEL GEBOUWD Wel (administratieve) hoofdstad maar toch een dorp... (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) CANBERRA is het vertroetelde zorgenkindje van de Australische re gering. Waar andere dorpjes, stadjes en steden zich vrijelijk kunnen ontwikkelen, werden voor de toekomst van Canberra plannen gemaakt, slaat men haar groei nauwlettend gade en probeert die zo harmonisch mogelijk te doen zyn. Doch ondanks alles gaat Canberra steeds meer op een eigenwijs kind gelijken, waarover men z'n schouders ophaalt. Can berra, de zetel der regering, van wetenschap en cultuur, de Australische „model-stad", dreigt ondanks mogelijk dóór dat alles een verweesd Staatje in de Staat van Australische Staten te worden. Canberra is één groot doolhof. Je gaat een straat in en tracht aan het einde er van te komen, doch ontdekt dat je plots weer aan het begin staat. Dan probeer je een volgende straat en de geschiedenis herhaalt zich. Het is een gevolg van de omstandigheid dat de stra ten cirkelvormig om het centrum der stad zijn gelegd. Wanneer het je gelukt uit het doolhof te komen, en je in het centrum aanbe landt, dan constateer je: „Is dat nu alles?" Canberra is voor de meeste bezoekers een desillusie. Nu ja, er zijn enkele prachtige gebouwen, daar is de moderne winkel galerij met in het grote vierkant, post kantoor en bankinstellingen, doch de stad waaromtrent zoveel te doen was en is, bezit heden ten dage nog weinig aan trekkelijks. Product van jaloersheid Eigenlijk is Canberra het product van jaloersheid: jammer voor de stad. Toen nl. in 1901 de zes Staten van Australië onder zekere restricties tot één Staat werden gebundeld, kwam de vraag waar de Regeringszetel moest staan. Uiteraard meende ieder Staatsbestuur daarop aan spraak te kunnen maken. Om uit dit pro-« bleem te geraken, werd op plm. 150 km ten oosten van Sydney, een stuk grond van 2300 vierkante kilometer gekocht, waarop een nieuw Staatje zou worden gesticht, dat de naam: „Australian Capi tal Territory" (A.C.T.) zou dragen en waar de landsregering zich zou 'vestigen. Toen op 12 Maart 1913 de toenmalige gouverneur-generaal, Lord Denman, de eerste steen voor de nieuwe stad legde, werd meegedeeld dat in het oud aborigi nal, haar naam: „Canberra" zou luiden. Het zou een bijzondere stad worden; schoon van aanleg, centrum van politiek, wetenschap, cultuur en model-Australisch. Een prijsvraag voor haar ontwerp werd uitgeschreven en uit de 137 inzendingen, werd dat van architect Walter Griffin uit Chicago verkozen. Amphiteatersgewijs zou de stad tegen de bergtop van „Red Hill" worden ge bouwd; het zou een Australische tuin stad" worden. En inderdaad, zodra men aan het begin van de „Capital" komt. rijen zich de prachtigste bomen, struiken en bloemen, welke Australië kan voort brengen, langs de wegen aaneen. In de elf woonwijken rond het centrum, is een ruime beplanting toegepast; het parle mentsgebouw is inwendig afgewerkt met de mooiste Australische houtsoorten. Doch met dit alles is Canberra nog geen prettige en goed bewoonbare stad ge- Canherra: heilige koe Prof. O. H. K. Spate van de Nationale universiteit in Canberra, zei dezer dagen dat het plan van Walter Griffin teveel een „heilige koe" is geworden en dat beestje ook veel te oud is. Hij kwam met een geheel nieuw plan voor de dag, waarin o.a. geweldige flat gebouwen zijn opgenomen, zulks teneinde de „platheid" van Canberra wat te bre ken Een andere stedenbouwer, dr Lan ger, was minder radicaal, doch vond dat de plannen van Griffin wel een weinig gemoderniseerd konden worden. Dit zijn ^ian enkele geluiden „uit het vak"; vraag niet wat de meeste leken- Australiërs zeggen; men is helemaal niet enthousiast over deze model-stad. Intussen groeit Canberra en is erg „eigenwijs". Weet u. Canberra Is zo helemaal zelf standig; bezit haar eigen wetten en wan neer je daar woont en een auto bezit, staat er ook: „A.C.T." op de nummerplaat vesmeld. Hetgeen een zekere „standing" betekent Zodra je over de grens komt. vertellen de borden langs de weg dat u zich be vindt in de „Australian Capital Terri tory". Canberra is ook zon beetje een „vrij plaats" voor degenen die in andere Staten het met de rechter aan de stok Toen onlangs een pleegmoeder naar ge rechtelijke uitspraak haar baby aan de echte moeder moest teruggeven, vluchtte zij naar Canberra, waar zij even veilig Canberra, de regeringsstad van Australië in vogelvlucht. Amphiteatersgewijze is deze stad half cirkelvormig gebouwd rondom het regeringscentrum. Geheel links het paleis i'an de gouverneur-generaal van het gemenebest. zij wonen er lang niet altijd. De gezant schappen van de meeste landen bevinden gich in Canberra en mede daardoor heeft deze stad allerlei streng afgesloten so- ciëty- en andere levenskringen, waar binnen zich zo een en ander afspeelt, zoals ook tijdens het jongste proces rond het „geval Petrov" lichtelijk naar buiten De grote kranten en persbureaux heb- Het Parlement House, waarin de vergaderingen der regering van de Australische Commpnwealth, worden gehouden. Op de voorgrond, bladeren van de befaamde Australische gum-tree. ben hun vertegenwoordigers in deze re geringsstad en ook voor de parlementszit- tingen, bevinden er zidv twee radiozen- wa6 voor de greep der politie, al had .uiteraard 'die van de A.C.T. zich kunnen bemoeien. De politieke stad\ Omdat de Staats-regering er vergadert, is Canberra een politieke stad, echter zonder veel politiek. Dat komt ook, door dat maar heel weinig politici in deze stad wonen en haar eigenlijk min of meer ontvluchten. Weliswaar staan er o.a. ook de ambtswoningen van de gouverneur- generaal en de minister-president, doch Weerbestendig poetsextract dus: Minder poetsen langer glans ders zich verder in deze „Capital" bevindt? De Nationale Bibliotheek met ruim 200.000 werken; een modern weerstation; het „Royal Militairy College" voor de of ficiers-opleiding; er zijn diverse instel lingen voor hoger onderwijs. Van bijzonder ontwerp is het prachtige Nationale Oorlogsmonument met aan de voet van de Mount Ainsly, het Oorlogs museum met de herinneringen uit de twee jongste wereldoorlogen. Ja, men probeert van Canberra een stad te maken „van en voor Australië". De regering in een dorp Degenen die in Nederland over Den Haag willen roddelen, zeggen o.a. dat 't „het grootste dorp van Nederland" is. Voor Canberra zou ik dat niet kunnen nazeggen, doch het is wél een dorp met alle aankleve van dien. Al noemt men hier „roddelen" dan ook „gossip...." Na korter of langer tijd kent „iedereen, iedereen"; zijn er allerlei standen en standjes, waarin elk zich een plaatsje tracht te veroveren. Uiteraard bestaat het grootst aantal van de rond 20.000 inwoners van Canber ra uit ambtenaren en beambten, of perso nen die daar ook iets mee te maken heb ben. De enkele, uitermate luxieuze, hotels, worden bij tussenpozen veelal bezet door degenen die met diplomatie of politiek van doen hebben. Want een vacantieplaats is Canberra in het geheel niet. Haar ligging, in «het dal van een bergen-ring, en verwijderd van strand en andere steden, maakt hel ver blijf er allerminst aantrekkelijk. En ook hierdoor is de „A.C.T." eigenlijk een verweesd Staatje temidden van de an dere Staten in de Australische Staat. Wel. laat men haar een beetje vertroe telen, wat extra aandacht geven, laat het desnoods wat arrogant zijn. Per slot van rekening kan ze het niet helpen, zetel van de landsregering te moeten zijn. De Nederlandse geoloog drs J. van Deventer, in dienst vande NIAM, is in Augustus (zoals eerst thans gemeld wordt) tijdens een exploratietocht in Ta- lang Kabung door ingezetenen aangeval len. Hij werd zwaar gewond. Personeel van de groep van Van Deventer wa» gaan vissen in een meer dat volgens de plaatselijke bevolking de Ingezetenen toebehoort. Thans is een eenheid van de mobiele brigade ter bescherming aan de groep toegevoegd. i Komende winter Verbetering postdienst op Nieuw-Guinea fVan onze parlementsredactie.) Wanneer op 2 October de winterdienst- regeling van de KLM ingaat, zal verbete ring komen in de postverbinding met Nieuw-Guinea. Totnutoe werd alleen Za terdag en Zondag een vlucht uitgevoerd naar Biak en alleen op Donderdag en Vrijdag van Biak naar Amsterdam Na 2 October worden deze vluchten beter over de weekdagen verspreid, zo deelt minister Algera mee op vragen, hem on- lanes door het Tweede-Kamerlid drs C. P. Hazenboscft (a r.) gesteld. Het was niet mogelijk, aldus de bewindsman, in de zo- merdienstregelnig nog een gunstige wijzi ging aan te brengen. Inderdaad zijn op het departement van verkeer en waterstaat klachten binnen gekomen over de wijze van uitvoering van de dienst op Nieuw-Guinea door de KLM (de vragensteller doelde op het afwerpen van voedsel bij de Wisselmeren), Deze klaehten zijn thans in onderzoek. Naar aanleiding van de uitkomsten van dit on derzoek zal worden nagegaan of. en zo ja. welke maatregelen nodig zijn Geen expositieruimte Poriretten gouverneurs- generaal in ons land generaal, die eertijds de paleizen te Ba tavia en Buitenzorg sierden, zijn na de souvereiniteitsoverdracht naar Neder land verscheept, zo heeft minister-presi dent Drees geantwoord op vragen van de heer Weiter (kath. nat.). De portretten zijn opgenomen in het depot van de Historische Afdeling van het Rijksmuseum in Amsterdam. In 1953 Is aan deze van grote historische waarde te achten verzameling toegevoegd het portret van de laatste gouverneur-gene raal van Nederlands-Indië. Jh. mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Naar aloud gebruik heeft deze het por tret daartoe beschikbaar willen stellen Wegens plaatsgebrek kan de collectie op het ogenblik niet in haar geheel op de Historische Afdeling worden opgesteld Men zal nagaan, of in het Rijksmuseum of elders een goede oplossing is te vin den. Overigens zijn van de voornaamste landvoogden uit de 17e en 18e eeuw por tretten van grotere kunstwaarde in het Rijksmuseum tentoongesteld, aldus dr Drees. luivelcommissie heeft li ian de Tweede Kamer aan ling gegeven dat het op een ernstige slag aal I Onder de bevoegdheden van het pro ductschap mogen stellig niet vallen: re gelingen met betrekking tot de echtheid, samenstelling en kwaliteit var. melk en daaruit verkregen producten en evenmin voorschriften voor de technische inrich ting van bedrijven. Ook zal het contrólestelsel, indien men het onderbrengt bij een publiekrechtelijk, orgaan, veel aan soepelheid en doeltref fendheid inboeten. Van de technische inrichting van be drijven zegt de commissie, dat deze in Op de luchtvaartshow in Farnbo- rough is ook dit „duikerspak" te zien. Het is bestemek voor het vliegen op grote hoogte 'en ver vaardigd door een Engelse firma. Dr A. J. Verhage enthousiast terug U eerste plaats hoort tot de specifieke verantwoordelijkheid van de ondernemer zelf. Voorzover het om het algemeen be lang gaat, is een en ander al geregeld Ir. het Melkbesluit^ De verbruikei De commissie is ook zeer gekant tegen het voorschrift in zake raadpleging van een commissie voor de voorziening van de consument. De rustige ontwikkeling in dc con6umpti€fnelktoranche is zeer ver stoord door allerlei vormen van publi citeit. De onrust zou nog vergroot wor den. indien men de consument op voor grond schuift. Vier slachtoffers van het verkeer De 68-Jarlge wielrijder G. Wessels uit Wezep is gistermiddag op de onbe waakte overweg bij Wezcp door de trein Amersfoort—Zwolle gegrepen. De man was op slag dood. Op de spoorbaan tussen de station» Rotterdam-Blaak en Rotterdam- Zuid is gistermiddag de 28-jarige hulp wegwerker van de Nederlandse Spoor wegen A. Schipper door een uit Doi drecht komende trein gegrepen en we| geslingerd Hij overleed onmiddellijk n het ongeluk. De 66-jarige G. J. Heinen uit Borculi die Zaterdagmiddag bij een autobotslng in de buurt van Ede ernstig werd ge wond. is gisteren in het ziekenhuis over- 'eden De chef van de technische dienst der Zout-industrie te Boekelo. de 64-jarige G. H. Rakers, botste gisteren in de om geving van Hengelo tegen een vracht wagen. Hij is later aan de verwondingen in het ziekenhuis overleden. Ambassadeur ie Moskou in hinciie De nieuwe Nederlandse ambassadeur in de Sowjetunie, D. J. von Balluseck. heeft gisteren, in aanwezigheid van tal van ambtenaren van het Russische ministerie buitenlandse zaken, vice-presiden' A. Saryev zijn geloofsbrieven overhan digd. Noch president Klement Vorosjilof, die lomenteel met vacantie is, noch mlnis- •r Molotof, druk doende met de voor bereidingen voor het gesprek met Aden- woonden de plechtigheid bij. V"5 toch veelt""1 J! 4 Wtü toch v,elcis<«d> d I fmm Wethouder J. van Tilburg Expositie moest verlengd worden en er is kans op een import-contract rpOEN DE VOORZITTER der botanische 1 tuinen Ie Moskou vorig jaar ons land bezocht, liet hij een uitnodiging achter om in 1955 een Nederlandse in zending te verzorgen pp de bloementen toonstelling in rle Russische hoofdstad. Deze invitatie heeft men hier niet ver geten. Een zending van 300 kg Hollandse bloemen is per vliegtuig naar Moskou vervoerd, waar ze temidden van duizen den Russische hebben staan pronken in een onderaardse hal van een nigt meer gebruikt metro-station. Dr A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor sierteeltproducten en de vereniging De Nederlandse Bloemis terij, aisniedv de neer A. j. Stemerding, arrangeur van de geëxposeerde bloemen, hebben de lange reis naar Moskou ook gemaakt en toonden zich gisteravond bi) hun terugkomst op Schiphol enthousiast over de Russische gastvrijheid in het al gemeen en de ontvangst van de Neder landse inzending in het bijzonder De kranten stonden vol foto's en ar tikelen over de Nederlandse bloemen en het Russische bioscoopjournaal had er een aparte kleurenfilm van opgenomen. De tentoonstelling werd zelfs speclaa. om het succes van de Inzendinp met drie dagen verlengd. De beide heren waren veertien dagen de past van de stad Mos kou en hadden een auto met een chauf feur en een Engels sprekende tolk te hunner beschikking. Het belangrijkste van de hele tocht is wei, dat er waarschijnlijk belangrijke commerciële contacten zijn gelegd. De heer Verhage heeft namelijk een zake lijke bespreking gehad met de vice-pre sident van het ministerie van buiten landse handel over mogelijke import van onze bloemen In de Sowjetunie. Hem werd toezegging gedaan dat, mocht het algemeen klimaat voor dit soort handel verbeteren, men in Rusland het eerst het oog zal laten vallen op ons land. Snelle mechanisatie in land- en tuinbouw Dc mechanisatie van de land- en tuin bouwbedrijven neemt in snel tempo toe, aldus blijkt uit dc Juist gepubliceerde cUfcrs van een telling van land- en tuin- bouwwerktiiigen door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het aantal trekkers bedraagt thans rond 45.000 stuks tegen ruim 33.000 in Mei 1953 en 24.000 in December 1950. De relatief grootste stijging kwam voor in de provincies Limburg. Gelderland en Overijssel. De trekkerbezetting ln Neder land bedraagt gemiddeld 43 pk per 100 ha cultuurgrond. Friesland ligt 23 pk on der dit gemiddelde. Zuidholland en Zee land echter 17 en 42 pk er boven. Van 't totale aantal trekker bedraagt het aantal dat dieselolie gebruikt, 30 procent; 12 procent meer dan in 1953. Hiertegenover staat een daling van het van Suriname De Rotterdamse wethouder van finan ciën en voor het havenbedrijf -I- van Til burg, is benoemd tot gouverneur van Su riname. Hjj zal mr J. Klaasscsz opvolgen: diens ambtstermijn loopt 15 Februari 1956 Jan van Tilburg is 55 jaar oud, geboorte Rotter- hoofdinspecteur der directe belas tingen. Van de op richting af was hl; docent aan d« rijksbelastlngaca- demle te Rotter- De heer Van Tilburg speelde een belangrijke rol in de Illegaliteit. HIJ was financieel adviseur van het Nationaal steunfonds en voorzitter van het Locaal werkcomité illegaliteit, en re gelde de financj^n van de Binnenlandse strijdkrachten en (na de spoorwegstaking) geleidelijk aan van heel het illegale werk. In 1945 werd hij gemeenteraadslid en wethouder van financiën te Rotterdam, in 1946 statenlid voor de Partij van de Arbeid, in 1951 Eerste-Kamerlid. Hij was als voorzitter van de raad van beheer de ziel van de tentoonstelling Rotterdam- Ahoy. Hij is loco-burgemeester. aantal petroleumtrekkers ten opzichte van 1953 met 11 procent. Het aantal ln gebruik zijnde melkma chines bedraagt 8800 stuks, tegen 3.850 in December 1950. Voorts werden geteld 2.000 maaidorsmachines en 8.900 aardap- pelrooimachines. 10dellen van Dior. Palo Balmain. Hart well. Pedro Rodrigue. Cavanagh en andere groten werd gis termiddag in Londen» Savoy Hote ook de Nederlandse modevlag gehe ten, want de blonde Marianne Hert. uit Amsterdam droeg (op de shou. geestdriftig ontvangen) de als zijde aandoende, lichtblauwe 100 procent kamgaren avondjapon van Gerson Dreese. die een weerspiegeling geeft uan de zojuist door Dior gelanceerde Y-lijn. U ziet hem hierboven, de avondjapon die Dreese „Soirée de Londres" noemde ter ere van de Engelse gast heren. Het strakke lijfje gaat over ln een heup stuk dat met een punt diep m de wijde rok doorloopt. Een grote strik in het midden van de rok vormt een opvallende verslering. :vsM^V> 10 stuk» 40 cf. 20 «tukt SO cf. 20 stuks corkllppad 80 c Bijzondere postzegels. Ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Suriname en van de opening van de Jaarbeurs al daar. zal de Surinaamse P.T.T. twee bij zondere postzegels uitgeven. Driejarig knaapje verdronken. Tussen Meppel en Zwartsluis is gisteren het drie jarig zoontje van de familie Doosjen.ult Wa'nneperveen ln het Meppelerdiep ver dronken. Gezond verstand in Parijs T~\E twaalfde September is voor Marokko een uiterst belangrijke datum. Op die dag moeten de veranderingen worden in gevoerd. die de Fransen de Marokkanen hebben toegezegd. Naar over het algemeen wordt aange- omen, komen die wijzigingen neer op het heengaan van de huidige sultan Ben Arafa, het instellen van een uit drie personen bestaande regentschapsraad, het overbren- van de verbannen sultan Ben Yoessef Madagascar naar Frankrijk en de vor ming van een Marokkaans kabinet, dat de goedkeuring heeft van Ben Yoessef. De uiteindelijke terugkeer van Ben Yoessef als sultan van Marokko zou het onvermij delijke sluitstuk van de hervormingen moeten zijn Dit alles ligt vele Fransen, cn de conservatieven onder hen, het, die nu onge leden Ben Yoessef 't Verklaarde uitzicht Ook de overige vier Nederlandse mo dellen toonden aan, met hoeveel vak manschap onze kledingfabrikanten de richtlijnen van Parijs pasklaar ma ken uoor het publiek. Zo had (zie bo ven) Jolo Couture een fijn gestreepte Shetland-tweed japon. Over dit grij ze]I geheel met kort aangesneden mouwtjes kan een losse bolero wor- Conclusie: de Londenst show toonde aan. den pedrapen. De uitgolvende rok dat dt mod« minder somber wordt dan men vreesde. Ze li zwart, beige II..., maar rood oorrX.ar.l, E* „oor t. Jeugdig en sportief. avond veel wit. Max ter Haar sloot hierbij aan met een tailleur waarbij de shawl op ver schillende manieren kan worden ge dragen en een licht betpe cashmere- mantel, gegarneerd met cocosbruins persianer. De nieuwe Dtorkraag li wel tot Nederland doorgedrongen' Chic in sportief, van voren smal en van achter wijd uitvallend. ken) de woestijn Injaagden. Zij zijn het geweest, die de verbannen vorst tot de nationals figuur hebben gemaakt, die hij twee jaar geleden nog niet was maar die hij thans wel Is. Zij zijn het ook. die wei geren, hun ln het verleden gemaakte fou ten te erkennen en zich bij de realiteit van hel heden neer te leggen. Dus verzetten ztj zich tot het uiterste tegen de noodzakelijke hervormingen, die in Marokko doorge voerd moeten worden. Hiermede worden de serieuze pogingen van premier Faure ernstig bemoeilijkt. De houding van de Franse conservatie ven. aangemoedigd door de kolonisten in Marokko, wettigt de vrees dat opnieuw halfslachtige maatregelen genomen zullen worden. De aanhangers van de huidige sultan worden er door aangemoedigd In verzet tegen de Franse maatregelen. Voor de derde maal liet Ben Arafa nu al weten, dat hij er niet aan denkt, af te tre den. En als hij bij dit voornemen blijft, zal het moeilijk, zo niet onmogelijk zijn, vóór de 12de September een oplossing te vinden. De Marokkaanse nationalisten worden door het verzet van de conservatieven en da aanhangers van Ben Arafa ontmoedigd. Wanneer zij omstreeks de 12de September moeten ervaren dat zij opnieuw met een kluitje In het riet worden gestuurd, zal die ontmoediging zich wellicht uiten In nieu- •e onlusten, niet alleen op het platteland ■n Marokko, maar ook In de grote steden. Het is daarom te hopen, dat ln Parijs het gezonde verstand tenslotte nog zal zegevieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7