HOFNAR VAN NELLE'S Paters lijden aan rheumatiek voor onze anthraciet gl RIGOLETTO 26 ct Mogen Nederlandse piloten niet oefenen bij Nordhorn? AKKERTJES" 5 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 19S5 „DAT IS TOCH HEEL NORMAAL Hele stadswijken verzakken in het Limburgse mijngebied (Van een onzer verslaggevers) HET BEGINT HONDERDEN METERS diep in de Limburgse grond: een scherpe knal, een donderend geraas, een grote berg stenen stort omlaag, in de ingewanden der aarde rommelt het wat na en waar zoéven nog een gat was, heeft de aarde zich weer gesloten. Een ploeg mijnwer kers, enkele meters verderop, kijkt op noch om. Vlak achter hen is het gewelf, dat enige dagen geleden ontstond, toen zij er een laag kolen onder vandaan haalden, ingestort. Daarover maakt geen mijnwerker zich een moment bezorgd. Integendeel. Het moest naar beneden komen. Anders zou de druk van het „dak" te groot worden voor de dichte rijen zware „stempels", die het gewelf stutten op de plaats, waar de mijnwerker zijn pneumatische afbouwhamer of de gigantische, volautomatische kolenploeg door de kolenlaag drijft. Achter hem worden, naarmate hij en zijn makkers van het kolenfront zich over de volle breedte van de laag een weg naar voren breken, dan ook steeds de stempels „geroofd". Dan stort het dak vanzelf in. Het hoort zo. En niemand heeft er hinder van. Ook bovengronds niet, geen mens er iets van merkt, dat er den kolenaders aangeboord, kriskras door en boven en naast elkaar. Op sommige plaatsen waren die boven elkaar gelegen aders in totaal 10, soms 15 meter dik. Zodra de kolen weg waren, vulden de daarboven gelegen grondlagen de gaten weer op. Maar door al die in stortingen kwam er speling in de grond. Mijnschade loopt in de millioenen \MIJNSCHADE is in de Limburgse mijnstreek een ingeburgerd begrip. De Limburgers weten, dat zg hard bezig zijn de bodem uit te hollen, hun steden en dorpen te ondermijnen, met verzakkingen als gevolg. Maar zo lang het zwarte goud hun zoveel welvaart schenkt, hebben zij er vrede mee. De mijn- directeuren nemen de schade die in de millioenen loopt op de koop toe. Ze verbonden eenvoudig een afdeling Mijnschade aan hun bedrijf, legden een flinke reserve aan en calculeerden de schade-ver goedingen in de kolenprijs of schre ven ze af op hun winst. De schade aan een bouwwerk moet natuurlijk een aanwijsbaar gevolg van verzakking zijn, om te worden vergoed. In die gevallen is de vergoeding blijkbaar ruim ge noeg. Er zijn tenminste speculanten, die in de mijnstreek links en rechts huizen met mijnschade proberen op te kopen. De reparatie aan die hui zen komt namelijk bijna geheel voor rekening van de mijnen, tot zelfs het behangen van een kamer met een gescheurde muur toe. En wanneer de mijn hef onderhoud be taalt, is de enipe zorp van de 'nieuwe) eigenaar het tijdig innen van de huur Als in de Limburgse mijnstreken een huis gaat kraken en scheuren vindt men dat heel normaal. De ambachtslieden worden er bij gehaald en 't is de mijndirectie, die de schade betaalt.... Over alle ongerief stapt men dan maar heen, zelfs als zo'n huis in elkaar valt. En daar kan i 4 men vast op rekenen honderden meters lager een berg stenen naar beneden is gestort. Niet onmiddellijk althans; maar na ver loop van tijd Gebouwen scheuren uit elkaar Er is al veel tijd verlopen, sedert het ogenblik, waarop in Limburg de eerste kolen uit de grond werden gehaald. Sindsdien is onder een kilometers brede strook van het heuvelland, dwars door iLimburg heen, een netwerk van gangen ontstaan. Vanuit die gangen zijn honder- fcBEUCHTINGSMETER - PROJECTOREN - FILM Fotograferend Nederland De Regering en Ag fa reiken U de hand! Een gouden tijd breekt aan. Een goede tijd voor alle fotoliefhebbers! De regering erkent de opvoedkun dige waarde van fotograferen. Daar om is de wijziging in de omzetbe lasting ook van toepassing op foto materiaal, waardoor verschillende 6x9 rolfllms Isochrom 18/10 DIN0: f 1.60. Isopan F17/10 DIN0, Isopan ISS 21/10 DIN0 en Isopan Ultra 23/10 DIN": f 1.75 Kleinbeeldfilmpatroon, 36 opnamen. Isochrom F 17/10 DIN*: f3.35. Isopan FF 13/10 DIN0, Isopan F 17/10 - DIN0, Isopan ISS 21/10 DIN" en jï Isopan Ultra 23/10 DIN0: 13.60. De prijsverlagingen van alle andere formaten zw/w films, smalfilms en I Agfacolor-films zijn Uw fotohonde- I J laar bekend. I fDQNKERE KAMER APPARATUUR Het hoger gelegen dekterrein drukte ir op het losser worden gesteente, veer steeds vaster in elkaar werd ge drukt. Het gesteente zakte wat in er dekterrein zakte mee. Nu is de bovenkant van dat dekterrein de begane grond, waar de huizen en de scholen en de kerken staan. En dus be gonnen ook die huizen, scholen en ker ken te verzakken. Soms gelijkmatig, d.w.z. een heel blok huizen of een hele kerk tegelijk. Maar dikwijls zakte plot seling of geleidelijk slechts een deel van de grond onder een huis, een kerk of een school. Het gebouw trok dan scheef, of er kwamen grote scheuren in. En na enige tijd stortte het in. Zó ontstaat de mijnschade. Er verzakken honderden huizen in bet Limburgse mijngebied. In Heerlen en Kerkradezelfs hele stadswijken tegelijk. De huizen moeten dan van binnen en van buiten worden gestut en op den duur wor den gesloopt. Elders bouwt men dan weer nieuwe huizen, natuurlijk daar, waar de grond voorlopig althans nog wat ste in Heerlen zijn de muren van een fa briek, in Kerkrade die van een zieken huis gescheurd. In Heerlerbaan wordt een kerk geleide lijk uit elkaar gerukt. De toren komt steeds schever te staan. Het bovenstuk moest er dan ook al van verwijderd den. Zo is in de hele mijnstreek de grond in beweging. „Dat is toch heel normaal", zeggen de mijnbouwers, „een natuurlijk gevolg van het feit, dat er steeds meer kolen uit de bodem worden weggehaald". Het drama van Urmond Maar hoe normaal deze verschijnselen ook mogen zijn. ze leveren de nodige pro blemen op. In Urmond bijvoorbeeld, dat na de oorlog al twee meter is gezakt en nog wel een paar meter zal zakken. Urmond is een oud havenstadje aan de Maas, dat voor de zandtransporten uit de rivier reeds lang geen haven i heeft, maar een nieuwe bloeitijd scheen tegemoet te gaan als mijnwerkersdorp. In werd echter het Julianakanaal gelegd, waardoor het stadje tussen kanaal en rivier werd ingeklemd op een strookje grond, waarop het maar nauwelijks ade men kon. Met de bewoonde wereld i het alleen nog in verbinding door brug met een zeer hoge en zeer lage oprit, die als een kolossale dijk pal tegen de eerste huizen van het dorp kwam te gen. Dat was de eerste klap. Daarna volgde een hele serie klappen, die nog heviger aankwamen. Het begon met de gewone narigheid van scheurende muren en instortende huizen op de plaat sen, waar het stadje door mijngangen var de Maurits ondergraven werd. Toen volgde de vervuiling van het ri viertje de Ur, dat door het Stikstofbin dingsbedrjjf van de Staatsmijnen vooi afwatering werd opgeëist en daardooi veranderde In een modderpoel, waar gif tige gassen uit opstijgen en waarin alle leven onmogelijk geworden is. Tot overmaat van ramp kwam een deel van het stadje door de verzakkingen als het ware In de winterbedding van Maas te liggen. B|J hoog water liepen de hulzen en landerijen dan ook onder. Ei met het Maaswater steeg tevens het wa ter in de riolering en In de Ur. Tientallei huizen alsmede een klooster hebben zo doende al herhaaldelijk (o.a. tijdens het Kerstfeest van 1952) dagen lang decim diep in een stinkend mengsel van water, rioolvutl enUr-modder ges 2 1 De inwoners moesten met roeibotei PAPIEREN» hun huizen worden gehaald De banken dreven door de kloosterkapel. En de i de Maurits moest er aan om het klooster en de hui- Tocht, vochl, schimmel en rheuma Sindsdien is de loop van de Ur iets ge wijzigd en is tussen het stadje en de Maas een dijk gelegd een dijk van steenslik. waar de Maurits toch geen raad mee wist. De Maas zal nu niet gauw meer door het klooster stromen, maar het 200 jaar oude gebouw is onbewoonbaar geworden. De bodem is voortdurend in beweging. Hier en daar zitten scheuren, die soms openbarsten tot spleten waar doorheen de paters elkaar de hand kunnen geven, maar die een dag later meestal weer dichtgetrokken zijn. Muren staan scheef, sommige ra men kunnen niet meer open, boven en onder de deuren gapen grote kie ren. 's Winters is het in de gangen en kamers niet te harden van de tocht en het vocht. De schimmel staat op de muren, de verf bladdert af, het houtwerk verteert en bijna alle paters hebben rheumatiek. Binnenkort zal het klooster worden af gebroken. Aan de andere kant van he Julianakanaal zal dan een nieuw klooster worden gebouwd. De Orde heeft hiervoor een vergoeding van de Staatsmijnen ont vangen. De paters hadden echter liever gezien, dat de Staatsmijnen dat nieuwe klooster hadden gebouwd. De nieuwe hul zen voor de bewoners die al eerder moes ten vluchten uit dit deel van het dorp, worden namelijk wel door dit bedrijf ge bouwd en daarna aan de bewoners over gedragen. De Orde moet zelf bouwen voor een bedrag, dat door allerlei om- itandigheden maar een deel van de kosten :al dekken. De paters zijn daar niet bijster tevreden >ver. Maar toch zijn ze blij, dat ze nu raar de andere kant van het kanaal zul len verhuizen. Daar zal op den duur heel nieuw Urmond verrijzen, want het )ude is nu al te klein. En wellicht zal het gehele stadje nog eens moi de overkant, daar deskundigen spellen dat Urmond nog wel 5 of meter zakken zal Grondmij veertig jaar Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Grondverbeterings- en Ontginningsmaatschappij de Grontmij.zal 28 September in De Bilt het nieuwe hoofdkantoor HoudTinge in gebruik wor den genomen. De opening wordt verricht door minister Mansholt. Verdwaalde bommen zijn niet van ons, zeggen de Britten (Van onze correspondent) FjE BEWONERS van het Duitse plaatsje Nordhorn, dat slechts enkel» kilometers ten Oosten van de Nederlandse grens ligt, leven de laatst» tijd voortdurend in spanning. Het is namelijk al verscheidene malen voor gekomen, dat oefenbommen uit vliegtuigen in hun tuintjes en landerijen terecht komen. Britse officieren van de Royal Air Force hebben in ver band hiermede een bezoek gebracht aan het stadsbestuur van Nordhorn en de in die plaats gevestigde Kreisverwaltung. Zij hebben hun verontschul diging aangeboden voor het verkeerd afwerpen van de oefenbommen, maar voegden er aan toe, dat hier de RAF geen blaam treft, daar Neder landse piloten hiervoor verantwoordelijk zijn. Christelijke politie-ambtenaren veertig jaar georganiseerd (Van onze sociale redacteur) '"pWEE agenten van de politiepost Ael- brechtskolk in Rotterdam. F. Boxem J. J. Barnouw, namen vier-en-veer- tig jaar geleden het besluit een bond van Christelijk politiepersoneel op te rich ten. Zij wonnen advies in bij de Her- ormde predikant ds G. H. V.'agenaar en Diemer als directeur van een Chris- :Iijke Coöperatie. In het toenmalige bu- ?au van het C.N.V. aan de Open Rijs- tuin, werd 11 October 1911 een vergade ring belegd, waar vijftien man zich op gaven als lid van de nieuwe, nog plaat- elijke, bond. In 191? verscheer* het eerste nummei Een der modernste mijnen van Europa, eo niet de meest mo derne, ligt in Limburg. Het is de staatsmijn Maurits, die de volle verantwoordelijkheid draagt voor het drama, dat zich te Urmond voltrekt. van hun orgaan, Crescendo, en in dat jaar werd, onafhankelijk van de Rotter damse bond, in Amsterdam een bond op gericht van Christelijke politieambtenaren, die de naam van Gideon droeg. Het duur de echter tot 24 Augusus 1915, eer bel le bonden fusionneerden en 'n gemeenschap pelijk bestuur werd benoemd, waarvin de heer H. E. van Geelen voorzitter en B. Reeder tweede secretaris werd. Deze datum wordt aanvaard als de stichtings datum van de Chr. Bond van Politie ambtenaren. In Den Haag ontstond 12 April 1916, op initiatief van de heren W. Verwey en J. Brauns, de derde afdeling. 200 GULDEN PER IA AR T~)E rechtspositie van de politieambte- naar stond in de dagen niet in hoog aanzien, en zijn salaris was daaraan recht evenredig. Kwamen vóór 1900 nog salarissen van 200 gulden per jaar voor, in 1917 kwam in de Rotterdamse raad een voorstel In behandeling, dat beoogde het salaris van een agent te stellen op 17 tot 21 gulden per week. Een voorstel van de burgemeester, een „prikkelpre mie" (voor het maken van veel proces sen-verbaal!) in te stellen, werd door de raad van de hand gewezen. Niettemin werd in 1919 in Pernis nog 'n veldwach ter benoemd voor een 6alaris van 1000 gulden per jaar. De organisatie was Inmiddels In Sep- er 1921 uitgegroeid tot 1000 man. In 1930 sloot de bond zich aan b|J het Chris telijk Nationaal Vakverbond. In 1938 werd een volledig eigen gebouw betrokken, na dat men voordien waa gehuisvest (sinds 1921) op zolderverdiepingen, achterkamers etc. Op last van de bezetter werd de bond 5 Augustus 1941 ontbonden. De leden wa ren echter van te voren op de hoogte gebracht en verlieten practisch allen de Na veel werk te hebben verzet bij de heroprichting op 6 Juni 1945, trad voor zitter Reeder af. Hij werd opgevolgd door de Utrechter G. van Netten. 5000 LEDEN mede door inkrimping Nog geen zes kilometer van Nordhorn iigt het Elberger Veen, een verlaten stuk moeras, waarvoor nog nimmer een boer of een toerist enige belangstelling heeft gehad. Sinds het einde van de oorlog echter wordt dit eenzame gebied door de geallieerde tactische luchtmacht gebruikt als rifle-range, als oefengebied voor pi loten en speciaal voor straaljager-vliegers. Nu is het de laatste maanden herhaal delijk voorgekomen, dat bommenwerpers hun projectielen zover mis gooiden, dat ze in de tuinen van Nordhorn's bewoners terecht kwamen, meestal in het Oostelijk deel van de plaats. En een van de dingen waar men de meeste angst voor heeft is, dat niet uitsluitend met cementen bom men wordt geoefend, maar ook met scherp Burgemeester Brinkmann van Nord horn zit echt met dit geval in zijn maag. Hij bevestigde desgevraagd, dat de RAF- officieren hun verontschuldigingen heb ben aangeboden en daarbij hebben mede gedeeld, dat de „afzwaaiers" op rekening van de Nederlandse piloten moeten wor den geschreven. Persoonlijk kon hij dat moeilijk geloven, want voor de oorlog heeft de heer Brinkmann veel met Ne derlanders gejaagd en die Nederlanders schoten het best van allen! Flight lieutenant R. W. Blackpool van het RAF-onderdeel, dat in Nordhorn is gelegerd, wilde over dit geval niets zeg gen, ontkennen wilde hij het echter ook niet. Het blad Grafschafter Nachrichten, dat sterkte, Iets gedaald, maar bedraagt nog altijd meer dan 5000. Op 21 en 22 September zal ln Amster dam het jubileum worden herdacht. Het bondsorgaan ls reeds met een feestnum mer verschenen en de congressisten ont vangen allen een gedenkboek, waarin de geschiedenis van de bond wordt weerge- in Nordhorn verschijnt, weet dat de RAF-officieren hun excuses hebben aan geboden maar ook. dat de Nederlandse piloten met onmiddelijke ingang zijn uit gesloten van oefeningen. Alleen piloten met een eerste klas opleiding mogen nu in het Elberger Veen oefenen, aldus dit blad. Op grond van het bovenstaande heeft de stad Nordhorn besloten, de protest acties voorlopig te staken, aldus de Graf schafter Nachrichten. De mededelingen van de Engelsen zijn niet erg prettig voor de piloten van onze Koninklijke Luchtmacht. De Luchtmacht- IVaar om tooh7 f helpen direct f voorlichtingsdienst in Den Haag deelde desgevraagd mede, niets te weten van uitsluiting van Nederlands< vliegers aan oefeningen bij Nordhorn. Opheldering in deze kwestie lijkt ons echter wel nood zakelijk. VAN NELLE KWALITE t feSli Commandeur Den Boeit met pensioen Commandeur S. den Boeft, comman dant van het oefensmaldeel der Konin klijke Marine, is met ingang van 1 Oct. op non-activiteit gesteld. Hij zal per 2 Fe bruari wegens langdurige dienst worden gepensionneerd. Kapitein ter zee L. J. Gosling volgt hem voorlopig op. Voor ruim 6000 gulden aan horloges, wekkers, aktentassen, portefeuilles, por- temonnaies en een grote partij nylonkou sen (alleen al voor 1500 gulden) is ge stolen uit de magazijnen van Vroom en Dreesmann aan de Utrechtsestraat in Amersfoort. Toch is

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5