u V 4 onze jeuqó-p&qin& f Van een oude kabouter en een klein prinsesje èis een LeLie ssgi H3aw3i<ras e avrasovoNOZ ZONDAGSBLAD 3 SEPTEMBER 1955 in heel Ka- bouterland, maar in Kabouter- stad wordt het meest feest gevierd. Klokken luiden, kanonnen bulderen en van alle kabouterhuizen wapperen vlaggen Voor het koninklijk paleis in Ka- bouterstad waar de koning van Ka- bouterland woont, heeft zich een gro te menigte kabouters verzameld. Zij dansen, zingen, juichen en zwaaien met hun mutsen. Hoor: wat wordt er toch steeds ge roepen? Eén juichende roep uit zoveel mon den: ..Leve de prinses leve de prin- Vanochtend werd in het koninklijk paleis het dochtertje geboren van de Koning en de Koningin van Kabou- terland. Ter ere van dat heel kleine meisje vieren de kaboutertjes feest, luiden de klokken en wapperen de vlaggen. Armen vol bloemen dragen de ka boutertjes naar het paleis voor hun prinsesje Van blijdschap kan niemand wer ken in Ka boute rstad. En de kabouters, die in de dor pen wonen, oenijden hun landgenoten, die in Kaboaterstad wonen, waar het Koningskin* rerd geboren. Maar het prinsesje wrt niets van de grote die pe vreugde, die haar komst teweeg heeft gebracht. Het kleine meisje kan alleen nog maar slapen en huilen. Het is avond geworden en het is stil. heel stil in Kabouterstad. De dansende kabouters zijn naar hun huisjes gegaan en hebben hun bedjes opgezocht. In dc^omgeving van het paleis is alle rumoer verstomd. De wind doet de blaadjes van de bomen voor het paleis zacht ritselen. De schildwacht stapt langzaam op De feestvierende kabouters rusten nu uit: Ze zijn ook zo moe gewor den van die ongewone dag. Morgen komt er weer een nieuwe lange dag om feest te vieren. En in de koninklijke satijnen wieg slaapt een lief klein prinsesje. Alle kabouters slapen, maar in één kabouterhuisje ligt een oude ka bouter nog klaar wakker. Z'n huisje staat vlak naast de ruisende geurige dennebomen. De oude kabouter woelt maar om en om in het warme bed. Hij kan vanavond de slaap maar nie< vatten. Puntmuts, zo heet de kabouter, is heel veel jaren in dienst geweest als secretaris van de oude koning. Nu staat hij al weer verscheidene jaren de jonge koning, een zoon van de oude. trouw terzijde. Puntmuts heeft altijd veel werk te doen. maar hij is nog nooit zo moe geweest als vandaag. Van vermoeid heid kan hij vanavond niet in slaap komen. Puntmuts is ook al zo oud. Zijn haar en de lange baard zijn sneeuw wit geworden. Z'n gezicht zit vol met kleine rimpeltjes. Maar de ogen van Puntmuts zijn al die jaren lang dezelfde gebleven. Nog steeds zien die ogen iedereen, die om hulp of raad komt vragen, vriendelijk aan. Vandaag echter hebben die ogen geglansd van diepe vreugde. Want hij heeft, omdat hij de oudste van de hovelingen was, het prinsesje mogen zien. En wat had de koning gedaan, toen Puntmuts bij de wieg stond? De blijde vader had z'n dochtertje uit de wieg genomen en in de beven de armen van Puntmuts gelegd. Puntmuts had toen niets kunnen haar uit Katwijk zeggen helemaal niets. Hij had al- leen maar gekeken naar het lieve gezichtje en heel voorzichtig met één hand het hoofdje gestreeld. Over de wangen van de oude wijze kabouter biggelden grote tranen. Als zilveren druppels vielen die tranen op het kan ten jurkje van de kleine prinses. Puntmuts had die druppels niet weg kunnen vegen, want dan zou hij het kleine meisje hebben laten vallen. Nu nog ligt hij aan dat uur te den ken. het mooiste uur van heel zijn WÊI W( lange leven. Een glimlach glijdt over Oh, wat heb jij raampjes van het kabouterhuisje naar binnen en laat haar zilveren stralen over het hoofd van Puntmuts glijden. Ja, ze heeft het goed gezien ge lukkig Puntmuts slaapt nu toch. En gerustgesteld verstopt ze zich achter een donkere wolk. De zon gaat stralend op, het be looft een mooie dag te worden. Op de takken van de bomen gezeten zin gen de vogels het hoogste lied en vlie gen tak op, tak af. Zij vieren feest, het feest van de zomer, die in Ka- bouterland zijn intrede deed. Maar de kabouters vieren nog groter blijder feest. Vandaag viert het prinsesje haar tweede verjaardag. Weer wapperen de vlaggen en weer staan honderden kabouters samen gedrongen voor het koninklijk paleis. Alles gaat precies zo toe als op die blijde dag toen het prinsesje geboren werd. Nu is het feest echter nog groter, want het prinsesje zal zelf aanwezig zijn. Alle kabouters zullen haar straks kunnen zien. De mooiste bloemen worden naar het paleis gebracht. Kijk daar komen twee bakkers aan met hoge witte mutsen op 't hoofd en- witte schorten voor. Tussen zich in dragen zij een reusachtige taart in de vorm van een paddestoel. De witte stipjes op de paddestoel zijn van slagroom en bovenop de pad destoel prijken twee kaarsjes. Wat zullen de oogjes van het prin sesje schitteren als de kaarsjes aan gestoken worden! (Volgende week verder). Op deze tekening zie je een hele boel afzonderlijke voorwerpen. Nu moet je bij ieder voorwerp een patsend ander voorwerp zoeken. Bijvoorbeeld: bij de veger hoort het blik. bij het slot de sleutel, bij de pijl de boog. enzovoort. We heb ben al eens meer zo'n rebus gehad, de meesten van jullie weten dan ook wel wat er te doen is. Natuur lijk zijn er een paar lastige voor werpen bij. maar dat maakt 't juist spannend. Zo je weet moeten de oplossingen vóór Dinsdag ingezon den worden. En vergeet niet je naam en adres ook IN de brief te schrijven. onze BRievenBUS Beste neven en nichten, Voor de meesten van jullie is de vacantie al weer zo goed als voor bij. Over 't weer hebben we dit jaar niet te klagen ge had, en tientallen neuen en nichten hebben me dan ook verteld hoe veel ze wel genoten hebben. Er zijn al kinderen, die weer naar school gaan, maar volgende week zullen zo goed als alle scholen weer begonnen zijn. We kunnen er nu weer tegen en laten we ons allen eens voornemen erg ons best te doen. In meer dan één brief werd de vraag gesteld of Tante Jos óók va cantie heef t? Gelukkig wel hoor.' Maar de brievenbus moet toch doorgaan. Ik kan moeilijk in de krant zetten: Gesloten wegens vacantie. Alleen zullen de prijswinnaars even op hun pakje moeten wachten. Maar dat is voor een keertje niet erg. De oplossing van de rebus in de vorige jeugdrubriek is: Noord-Hol land, Gelderland, Drente. H\j was niet erg moeilijk. Dat moet ook niet m vacantietijd. De hoofdprijs kende ik to« aan F ia Mugs, de troostprijzen aan Ma rianne Blijleven, Corrie Vos Bunk. Wim nu beginnen we gelijk maar aan wekelijkse brievenbus. Anneke Vermeulen wordt hartelijk bedankt voor de mooie prentbriefkaart, die ik van haar uit Katwijk aan Zee ontving. De zuster van Jannic v d. Griend is ge trouwd en dat betekende natuurlijk voor Jannie een fijne dag. Ook is ze ander halve week in Rotterdam geweest, dus prachtige vacantie ge- i ..-.-n l>e maan gluurt door de kleine had. Ja. Jopiè Hordijk. ik~kan voorstellen, dat je aan dat strand volop genoten hebt. Ik ben er ook wel eens geweest en 'k vond 't daar heerlijk. Bepple van Dijk is ziek geweest, maar nu knapt ze weer aardig op. Ik hoop dat je spoedig helemaal beter zult zijn. Wat een boefje is dat neefje van Jou. Rlla Dekker. Zijn vader en moe der waren zeker wel erg geschrokken? Oh, wat heb jij een fijne vacantie gehad. Roesje Lammen. Mooie fiets tochtjes. op de kerktoren geklommen, een autotocht cn nog veel meer moois. Dat was de moeite waard, hoor'. Van harte gefeliciteerd met Je geslaagd examen. F ia Maijs. 'k Vond 't leuk weer eens een brief van Je te ontvan gen. Of Tante Jos ook vacantie heeft? Maar natuurlijk. Stel je voor van niet! Jan Heijstek vraagt of ik boos op hem ben omdat hij vorige week niet geschre ven heeft. Nee hoor Jan, je mag best een keertje overslaan. Van Tineke Zijderveld. Jannle Vink cn van Aart, Peter, Robby, Leo en Marja den Ouden kreeg ik mooie kaarten. Wel bedankt! Eon mooi vacantic-rograrrvma had den jullie. Janny cn Ada Leeuwenburgh. Zie je wel: als j wilt. kun je best een leuk briefje schrijven. Ik vond de tekeningetjes op je brief heel aardig, vriendinnetje van Corrie Hofland. Maar waarom schreef je je eigen naam niet in je briefje? Marrie de Jong was blij. dat haar naam in de brievenbus stond. Jé oplossing kwam te laat bin nen Robbie dc Oude schreef me, dat het been van haar broertje Leo 9 we ken in "t gips heeft gezeten. Maar nu ia 't gips er af. En rijn voetje staat prachtig. Fijn hè! Ik kreeg een leu ke brief van dc drieling Willie, Greet- je en Hanneke Taber. Dc zou die Ster van Bethlehem best eens willen zien. „De school is weer begonnen". Daar maakte Nannl Mn os een aardige teke ning van Gefeliciteerd met je ver jaardag. Jannic Struik. En 't beste op schooL Ik ken dat park heel goed, Emmie van 't Riet. En wat een leuke ontmoeting was dat. Elsje Schotman is blij dat ze een prijs heeft gekregen. Daar is altijd kans op als je de oplos sing geregeld inzendt. Paula en Nel lie Donkers zijn blij dat... ze weer naar school kunnen gaan. Bedankt voor 't mooie versje over de olifant. Ook Cocky en Elly Spronk hebben een heer lijke vacantie gehad. En nu moeten ze weldra weer naar school. Ja. zo gaat 't: weekte loan niet duren! Heb je 't op het strand naar je zin gehad, Lena Langstraat. Dat zal wel, vooral met dit prachtige zomerweer. Wim Ameltng zou graag weer eens een doolhof op de jeugdpagina zien. Geduld. Wim! Er komt er nog wel eens een- Evelijn- tje Munting wil ik even een compli mentje maken voor de prachtige wijze waarop ze haar oplossing gekleurd heeft. Coby Hlerts wil ook „lid van de club" worden. Dat kan en hartelijk welkom in onze kring. Ja, Elly den Heijcr nu staat Je naam in de krant Dat kan natuurlijk niet elke weck Ik heb je oplossing ontvangen. Marijke de Roos. Nu is de vacantie zeker weer voorbij? "k Vind het leuk dat jij ook mee gaat doen. Marieke Teutscher. En wat had je je eerste briefje aardig ver sierd. Vorige week heb ik je brief te laat ontvangen, Henk Binnendijk. Maandagmorgen posten, dan ben je op tijd! Gaat 't met je broertje al een beetje beter. Marianne Blijlcven? Ik hoop 't en wens hem spoedig genezing. Dirk Kroon bedankt me voor de troostprijs. Hij dacht niet dat die zo mooi zou zijn. Wel tien keer per dag zwem ik, schrijft Johannes Bleichrodt. die zijn vacantie te Noordwijk heeft doorgebracht. Nou zeg. dan heb jij wel volop van de zee genoten. Ditta v. d. Pijl is aan 't strand geweest en in de bossen en ook heeft ze een bloemencor so gezien. Die heeft dus ook ruimschoots haar deel gehad. Nog wel gefelici teerd met je verjaardag. Marian v.d. Schae. Schrijf ik je naam zo goed? Ik koo 't niet al te best lezen. Jannie Vonk is met vacantie geweest en is van plan nu weer aan de prijsvraag mee te doen. Dat is best Jannie, en maar flink volhouden. Je hebt veel werk van je oplossing gemaakt, Roclic Eg berts. 't Leek net een schilderijtje. Bij Joke van Welzenis brengt een Am- bonneesji zijn vacantie door Zijn naam is Heini Naturan. Dat lijkt me heel aar dig. Ga je geregeld meedoen. André Hollesteln? Dat zou ik prettig vinden. Het broertje van Tonnle Lokker is voor 't eerst naar school geweest. Ja, dat is voor zulk een broekeman een gewichtige dag. Ineke van Hcrp 13 bij haar opa in Werkendam geweest. Die heeft een kanarie met een zwart vlekje op z'n kopje, 't Beestje kan heel mooi zingen. Willy Klapwijk is m Haarlem en in Schevcningcn geweest. Dat zijn twee mooie plaatsen, waar heel wait te zien is. De vacantie van Ger- da Speijer is voorbij en toen is ze weer begonnen met aan Tante Jos te schrij ven. Goed zo, Gerda, ik hoop weer geregeld een breifje van je te krijgen. mooie boeken zal je wel blij zijn. Jan Stam is in zijn vacantie naar Molenaarsgraaf en naar Kinderdijk ge weest en heeft 't erg naar zijn zin ge had. Marri Gorrissen, hartelijk wel kom in onze kring. Truusje Mac- Lean heeft van haar oom, die naar Pa- rija is geweest, een broche gekregen, voorstellende de Eiffeltoren. Wees er maar zuinig op. Leo mag ook mee doen hoor. Op een Koningumefcest heeft Corrie Voe een mooi verhaal horen ver tellen. De muziek was ook prachtig. Jannie (14) en Teusje Boganen (10), wonende B 287. Sliedrecht, zoeken een correspondentievriend of -vriendin. Wie wil hun schrijven? Wat heb jij mooi briefpapier, Henny Clancy, 'k vind 't leuk dat je mij ook een velletje ge stuurd hebt Marian Dikken heeft m haar vacantie verschillende plaatsen bezocht. Dat vinden alle kinderen leuk. Regina v. d. Berg wil met ons mee gaan puzzlcn. Natuurlijk mag dat. Ook Lenie Visser heeft een mooi oranje feest gevierd. Aan tractatie was geen gebrek. Zo. Corrie Nell, krijg Je vol gend jaar een nieuwe fiets? Nou. doe dan maar goed je best op school - Elly Stolk schrijft dat ze nog nooit iets gewonnen heeft. Volhouden, maar. Wie weet. 't Is niet nodig, Adrl Nannlnk, om het plaatje altijd op te sturen. Zo was het ook goed. Ik vond je briefje en de tekeningetjes van de drie pro vincies erg mooi, Willie Boot. Die opa van jou, Tonia van Hou welingen heeft wel erg zijn best gedaan. En vooral de kippen zullen hem wel dank baar zijn. Thea Smallcnburg is op do Alkmaarsc kaasmarkt geweest en heeft daar van alles gezien. Dat wai een vervelende ziekte. Teanie van Breu- gel. Dc hoop dat je weer helemaal be ter bent Glem v.d. Wetering bedankt voor Je va ea/itiebnef Tenslotte een hartelijk welkom aan Thom Mertens, Alie Houwclmg, Bep van Westcnbrugge, Lenie de Bleker Marie v.d. Velden. Sjaak en Wout Loef, Sjaan- tje Meiresonne, Ineke Brienen en Her- bert Paans. Tot de volgende week i TANTE J08 SS6I H3HW3Xd35 Utf'IHütJtf UIMLJZ. ZONDAGSBLAD 3 SEPTEMBER 1955 Lustoord in het Noorden van Friesland parel van het verleden STIL en glorieus is de zon boven de horizon geklommen en de aar de is opengebloeid als nieuw gescha pen. Fris-groen liggen daar de geu rende landen, blank bewaasd van ij le nevelslierten, die zich traag gaan oplossen in het jonge morgenlicht. De dauw zit in dikke druppels aan elke halm gekleefd, beVend in diamanten flonkering. Met lome wiekslag roeit een reiger zich door de diep-blauwe hemelkoe pel. waarin rose en gele wolkjes als fijne veren hangen uitgepluimd Een speels windje lispelt in het loof der bojnen, wier schaduwen lang en lui liggen uitgestrekt in het welig-glan- zende gras. De oude klok Het leven j»aat stilaan ontwaken uit zijn nachtelijke sluimer. Een leeuwe rik begint zijn jubeltocht naar de he mel, ergens onzichtbaar roept een koekoek, er is even het gegons van Een heerlijke rust heerst in deze streken, een rust die mild is en wel dadig als een verkwikkend bad. Geen drommen gezonnebrilde toeristen jak keren hier langs de wegen, er zijn geen schel beklodderde limonadetent jes of benzinepompen. Er is alleen die van niets gestoorde, bijna gewijde stilte, die het hart ver rukt. In een sloot slobberen wat eenden, een verre haan kraait schor zijn le vensvreugde uit. En ginds achter die met gele bloemenspreien beplekte weiden verdroomt het kleine Janum de jonge zomermorgen. HET dorpje ligt wat achteraf, als met opzet afgezonderd van de weg, die er in een wijde bocht om heen voert. Slechts langs een smal pad kunnen we dit kostelijke plekje bereiken. De entree is een openbaring. Hoe zeldzaam mooi ligt daar het oude kerkje tussen de ruisende bomen op het hoge terpje. Hoe boeiend is het beeld van dit nederige dorpje, dat nauwelijks tien huizen telt. Er is geen spoor van een straatje, zelfs een win keltje ontbreekt. Alles ademt die won dere sfeer van lang vervlogen tijden, Janum is een plekje, dat men stil genietend moet beleven, om er die simpele schoonheid uit te puren, die zoeter proeft dan de fijnste ambro zijn. In teer gepeins moet men terug gaan tot de tijd, dat devote klooster lingen deze oude vluchtheuvel kozen BIER „Het bier is weer best" is de heden daagse slapun voor deze gewilde drank. Nu. voor onze voorvaderen was bier eveneens een /olksdrank. Beroemd was het brouwsel uit Haarlem, Gouda, Dor drecht, enz Vooral óe overburen van de Noordzee, de Engelsen, lieten scheeps ladingen bier uit Holland komen. En, wist u, dat de Zeeuwse stad. Brouwers haven. aan het bereiden van biertlet op het eerste gedeelte van deze naam!) haar oorsprong en benaming te danken heeft In Amersfoort waren niet minder dan 350 brouwerijen. Geen stad had er zulk een groot aantal! Onze voorouders noemden bier ver sterkend en voedzaam. Zelfs Van Ho- gendorp beweerde dit! En misschien beeft hij gelijk! voor de bouw van een kerkje. Zeer waarschijnlijk waren dit de „schiere" monniken van het vermaarde kloos ter Klaarkamp bij Rinsumageest. In vrome toewijding en bezield gebed verrees uit hun handen dit juweeltje van middeleeuwse bouwkunst, het kerkje van Janum. Het gebouwtje verkeerde in 1936 in een erbarmelijke toestand. Het werd niet meer voor de dienst gebruikt en niemand deed moeite het voor verder verval te behoeden. Het is te danken aan het Friesch Genootschap te Leeuwarden, dat aan deze staat van verwaarlozing een ein de kwam. Men besloot met steun van Monumentenzorg tot algehele restau ratie. om daarna het kerkje te be stemmen tot middeleeuws kerkmu- seum. De restauratie, die ruim 17.000 kostte, werd in 1944 voltooid, drie jaar later kon het museum ge opend worden. T\E gehele kerk kenmerkt zich door een levendige Romaanse bouw trant. We zien kleine, laag geplaatste raampjes in het koor, wat grotere vensters en nissen in het schip, alles in sierlijke rondbogenstijl. De lisenen aan de westgevel, de fraaie muur vlechtingen in de nissen en de rijke profielen aan de vensters getuigen hier van de speelse Romaanse orna mentiek. Vermoedelijk in de 15e eeuw is de zuidelijke ingang tot het schip in Gothische stijl vergroot. De sobere spitsboog vormt wel een opvallend contrast met de noordelijke ingang, waaraan ongemeen rijke profielen voorkomen. Een vreemd verschijnsel is het schuine dakje, dat men aan de west gevel bevestigde en waarin we de ou de klok zien hangen. Het dakje is i echte middeleeuwse pan- Het koor, dat inwendig halfrond is, bestaat aan de buitenkant uit acht vlakken van een zestienhoek. Dit komt maar zeer zelden voor, daar men bij de meeste middeleeuwse kerken aan het koor een oneven aantal vlakken vindt. Men heeft dus altijd een vlak in de lengteas van het schip, hetgeen te Janum niet het geval is. Een an der voorbeeld van deze bijzonderheid vormt het koor van de kerk te Nes. een dorpje dicht aan de waddenkust boven Dokkum. Het kerkje van Janum heeft verder aan beide zijden van het schip, dicht bij het koor een vrij grote hagios- coop. De betekenis, welke deze muur- openingen ook wel leprozen ven sters, dodenlichten of sacramentsven sters genoemd in de middeleeuwen bezaten, is niet geheel duidelijk Vo >r verlichting van de kerk kunnen ze niet hebben gediend. Evenmin lijkt waarschijnlijk, dat de leprozen van deze openingen gebruik maakten om de eredienst te kunnen volgen. Het is mogelijk, dat men voor deze vensters een licht brandde, waarvan het schijnsel over de gewijde aa'de van het kerkhof gloorde. om in sym bolische zin, ook de doden te laten delen in de zegen van het sacrament. Het meest waarschijnlijk is wel de verklaring van Dr. P. Glazema. Vol gens deze deskundige boden de nagins^oivn. in tijden dat het kerk gebouw gesloten was, gelegenheid om in het zien van het tabernakel Kracht voor gebed te vinden. Men vindt de Als een lelie tussen doornen hebt Gij onder ons gewoond. Tot beloning van Uw goedheid heeft men U gedoomenkroond. Alt een lelie der valleien eenzaam bloeiend, wit en puur, zyt Gij onzer één geworden tot Ge in Uw laatste uur met een spijker door Uw handen eenzaam aan een kruisbalk hingt Dank, Heer, dat door onze dagen nog altijd de echo zingt van Uw woord: Wat zal het baten als een mens de wereld wint en de Dageraad moet missen waarmee alle Heil begint. P. DE VRIES ie God verlaat derzoon. En die herderzoon ia de toe komstige koning. Vraagt u, wat heeft koning Saul zo ontredderd, dan is 't moeilijk daarop een afdoend antwoord te geven. Het is een geest van God, die hem angst aan jaagt en die telkens door Davids spel (voor een tijdverdreven wordt. In Sauls leven is de grote zonde: eigen willigheid, zelfhandhaving, tot in de dood toe. En naar mate iemand zich zelf meer handhaaft, naar diezelfde mate trekt God zich meer t»an hem terug. Dit is een van de ergste dingen, die een mens kunnen overkomen, wanneer de Here zich uit zijn leven terugtrekt. Dan verliezen we niet alleen de kracht om tegen de zonde te strijden, maar we missen ook de kijk op wat waar lijk goed en waar en schoon u in dit leven. Zo kunt u de tijd bezien, waarin God ons laat leven. Er is zoveel goeds, zo veel voorspoed, zo'n stormachtige voortgang in de ontwikkeling op all er- lei gebied. En toch geen rust.. Toch geen diepe vrede. Zou het daar vandaan komen, dat het hart van de mens zich aan God onttrekt? Zou het dan toch waar zijn: Wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen? Zeker, er zijn middelen, waardoor die smart voor een t\jd ver dreven kan worden. Als David speelt voor Saul keert de rust weer voor een tijd. Ja, maar voor een tijd. Saul wordt wel geholpen. Maar niet genezen. Zo is 't ook met allen, die zich van God steeds verder verwijderen. Ze ondervinden het als een angst: ik kom alleen te staan in 't leven. Ik moet straks alleen de dood ontmoeten. Ja. daar kun je wel vrolijk tegen in gaan. Daar kun je een tijdje over heen leven. Dat is alleen maar verlichting. Geen genezing. Die kan David niet geven. Die kan geen mens u geven. Die wordt alleen gegeven door de grote Zoon van David, Jezus Christus. Hij is tot onze eipenwilipheid, tot ons verlaten van God ingegaan Hij heeft de schuld daarvan op Zich genomen. Daarom werd Hij van God verlaten, opdat wj; tot God zouden genomen worden. Wat zijn er veel harten verontrust Wat wordt er gezocht naar verlich ting Er is meer. Er is genezing, als u door Jezus Christus terugkeert tot Gods Vaderhart. Nog geldt, dat Jezus uw krankheden kent en liefderijk geneest. Ds. C. M. v. d. LOO. DE, gedachten, besloten in deze tekst, hebben zowel dichters als schil ders aan 't werk gezet. Een koning, geestelijk gestoord, wordt tot rust ge bracht door het citerspel van een her- hagioscopen aan vele oude kerken, vaak dicht bij het koor, soms in de koormuren zelf. IN een der oude huisjes is de sleu tel verkrijgbaar, waarmee wij het kerkje kunnen binnengaan. Als de deur achter ons is gesloten, staan we in een domein van volmaak te rust. Geen enkel gerucht dringt door tot dit in een bijna bovenaardse stemming verdroomde wereldje. Hel gulle zonlicht valt in gouden blokken over de oude plavuizen, tovert onver wachte glansen op een houten beel dengroep, speelt langs de ornamenten op een doopvont. Er liggen zerken uit de 12e eeuw, van brede zonnebanen overspoeld, dof glimt een schilderij: de aanbidding der Koningen. Het is goed hier te zijn om stil mij merend te verzinken in de schemer diepten van het verleden. Eeuwenlang was dit heiligdom de plaats waar talloze mensengeslachten God hun vreugdezangen brachten of Zijn hulp afsmeekten als gevaren dreigden. Geslachten kwamen, ge slachten gingen. Mensen werden ge boren, mensen keerden tot de aarde weder. Hun sporen vervaagden in de mist der tijden. Slechts een enkel fragment, een kunstwerk bleef ons bewaard als een kostbaar erfdeel. Daar dat oude al taar, ginds dat wijwaterbakje, die beelden en schilderijen. Wondermooi stemmen al deze voorwerpen in de so bere kerkruimte. Alles ligt omstraald van een sfeer, die het eeuwige nabij komt. Een plekje, om urenlang te ver toeven BUITEN is het slaperig gekoer van een duif, hoog in de verwaaide bomen. Een merel hipt over het koe le grastapijt, waar drie oude sarco- phagen een plaats vonden. Als een zeldzaam schilderij ligt daar het kerkje, levend in duizend kleuren. Een wondere prent uit een sprookjesboek Janum, nietig stipje in Frieslands wijde velden, moge Uw ongerepte schoonheid velen tot een zegen zijn tot in lengte van dagen middeleeuwse bouwkunst. Een enkel fragment bleef ons bewaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9