„Katwijk wordt verwezen naar een zekere ondergang" NIEUWF. LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 Reactie op verklaring in Tweede Kamer: Actiecomité Zeehaven richt zich tot de minister ONDER DAGTEKENING VAN 31 AUGUSTUS heeft het actiecomité „Zeehaven Katwijk" een open brief gericht tot de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Aanleiding hiertoe vormt het verslag van de vergadering van de Tweede Kamer van 1 Juli. waarin de minister heeft verklaard: „Ten aanzien van de haven van Katwijk heeft de regering reeds een standpunt ingenomen, dat bekend is. De regering is van mening dat het niet gewenst is, in Katwijk grote investeringen te doen voor de aanleg van een haven en dat IJmuiden ook voor Katwijk een zeer ge schikte haven is". De open brief luidt verder als volgt: Ondergetekenden achten zich verplicht tot uitdrukking te brengen de algemene verbazing in de kringen van deskundi gen. over de bewering dat IJmuiden ook voor Katwijk een zeer geschikte haven is. Het is toch van algemene bekendheid, dat een scheiding van haven en bedrijf voor het zeevisserijbedrijf niet anders dan zeer noodlottig is. Dit wordt door geen enkel deskundige ontkend en ook in het pleidooi voor de verbetering van de Scheveningse haven is dit argument krachtig gehanteerd. Het kan Uwe Excellentie niet onbe kend zijn. dat in het begin van het jaar 1946 de Regering voor de vraag stond wat met de. door de vijand zwaar ge havende. gemeente Katwijk moest worden aangevangen. Immers: de restauratie was getaxeerd op 20 millioen gulden. Had de gemeente Katwijk voldoende bestaansmogelijkheid om aan het herstel zulk een belangrijk bedrag te besteden? Die vraag is bevestigend beantwoord, doch met de voorwaarde: Katwijk moet een eigen haven verkrijgen. De restauratie van de gemeente heeft op zeer te waarderen wijze plaats ge vonden Of de 20 millioen voldoende zijn geweest, is ondergetekenden niet bekend. Maar de haven wordt geweigerd! Voor de voorbereidende werkzaamhe den voor de stichting van een vissers- haven is een crediet van f 100 000 door de gemeenteraad van Katwijk beschikbaar gesteld, welk besluit door de hogere in stanties is goedgekeurd. Onder de bekwame leiding van diverse specialisten is een plan voor een beschei den vissershaven te Katwijk tot stand gekomen en ligt ter uitvoering gereed. Ontsteltenis Maar de haven wordt geweigerd: dat IJmuiden ook voor Katwijk een schikte haven is! Visserijgolljes Drie voor Donderdag De Woensdagmarkt had haast geen haring: de prijzen kwamen eergisteren daardoor tussen de f 20 en de f 23 terecht, maar met de bekende inconsequentie van de IJmuidense aanvoersector werd de Don- derdagmarkt letterlijk onder de haring bedolven en stonden er plotseling 4500 kisten: „Het lijkt wel, of de radio nog niet is uitgevonden." zei men gisteren dan ook in de hallen, doelend op het feit, dat er zo bitter weinig overleg is ten aanzien van een enigszins redelijke marktspreiding. DeTzonne (van 22 Aug.) nam daar van 1700 kisten voor zijn rekening en de Herman van 22 Aug. had 2200 kisten, ter wijl de Claesje met 1200 kisten aan kwam zetten, waaronder een kleine hoeveelheid varia. Tenslotte had de KW 22 dan ten minste nog voor wat variatie gezorgd met zijn 10 kisten varia en 208 stuks stijve ka beljauwen, en de KW 12 bracht daaren boven nog 150 kisten varia aan. De kleine vaart zorgde voor 4000 kilo tongen en 300 kisten schol. Kabeljauw, grove schol en grove schel vis gingen met de tongen naar het bui tenland en de regels kabeljauwen deden tussen de f 164 en de f 190 terwijl de kleintjes aan de f 80 raakten. Kisten grote kabeljauw liepen op tot f 220 d f 264 en de kleinen zaten tussen de f 58 en de f 200. Grote schelvis, die eveneens naar België ging, noteerde f 50, de groot middel f 40 en de middelschol werd door Engeland uit de markt genomen voor f 60 tot f 65. Zetschol haalde f 50 tot f 55 en de enen gingen voor f 45 van de hand. Voor de sliptongen is f 1,85 tot f 2 betaald en de enen maakten f 2,40 de kilo, terwijl voor de kleinmiddel tussen de f 2,50 en de f 2,90 betaald werd. Grootmiddeltong deed f 2,70 a f 3 de kilo en lappen zijn weer voor f 4,50 verhandeld. Van zee De trawlers vangen op de 57e breedte- graad vrij veel makreel: trekken van 20 tot 40 manden zijn geen zeldzaamheid. Er i is ook weer veel haring buitgemaakt: dag vangsten van 300 4 500 manden per schip kwamen regelmatig voor. De Gelria kwam boven het gemiddelde uit en ving liefst 1000 manden. De Dirkje daarentegen haal de slechts 150 manden scheep. De loggers deden trekken van 50 tot 80 kilo tong met 1 wat schol. Binnenlandse markt Van de vele haring is tot veler verwon dering gisteren niet§ tegengehouden en de prijs lag zelfs tussen de f 11 en de f 15. i Grote gul noteerde voor het binnenland f 40 tot f 70 en de middélgul bleef met f 40 tot f 35 eveneens aardig aan de prijs. Wijting is met f 12 tot f 19 gehonoreerd en j de kleinmiddelschelvis is tegen f 33 A f 35 verkocht, terwijl voor de pennen f 32 tot f 34 betaald werd. Braad gold f 16 4 f 25, de schol II ging voor f 40 tot f 44 van de hand en de drietjes deden f 17 tot f 28. In i uit Binnengekomen: KW 22, 189. Vertrokken: KW 85. 18. 2. 38. 15, 4, 159, 110, 141, 101, 40, 37, 173, 23. 67. 129. Voor vandaag Vandaag waren aan de markt de SCH 171 (23 Aug.) met 1450 kisten en de KW 123 (20 Aug.) met 455 kisten, waarvan 277 haring. 60 wijting, 25 kabeljauw en kool, 60 schelvis en makreel. 40 haring en 50 stijve kabeljauwen. De Zaterdagmarkt krijgt de Deining (van 26 Aug.) op bezoek met 1100 kisten vis. waarvan 600 makreel. 300 haring, 200 schelvis en 175 stijve kabeljauwen. Die „geschikte" haven ligt 60 kilome ter van Katwijk verwijderd en moet be reikt worden door een kanaal, voorzien van 29 bruggen! Na elke reis moeten meer dan duizend vissers heen en weer van IJmuiden naar Katwijk worden vervoerd. Wat kost dat? De in IJmuiden aangebrachte vangst moet worden overgeladen in lichters of in auto's naar Katwijk worden vervoerd Want in Katwijk is nu eenmaal de markt voor zoute haring. Met alle bijkomende kosten gaat van het Katwijkse visserijbedrijf ieder jaar aan onrendabele uitgaven ongeveer f400 000 verloren! Dit bedrag is. naar wij menen te we ten. ook door de bevoegde rijksinstantie onlangs vastgesteld. Is het verklaarbaar, dat de Katwijkse bevolking met ontsteltenis verneemt, dat de regering IJmuiden ook voor Katwijk een zeer geschikte haven acht te zijn? De bevolking van Katwijk vraagt zich bezorgd af: hoe de regering op "t dwaal spoor kan zijn geraakt en meent, dat IJmuiden ook voor Katwijk een zeer ge schikte haven is! Is de regering dan wel juist ingelicht? Zijn de adviseurs der regering wel vol doende deskundig op het gebied van het Nederlandse zeevisserijbedrijf in het al gemeen en van het betrokken Katwijkse visserijbedrijf in het bijzoftder. Zijn de adviseurs der regering wel vol doende economisch geschoold en objec tief in hun beoordeling? „En bagatelle" Uit de bovenbedoelde verklaring van Uwe Excellentie is in de pers de conclu sie getrokken: Katwijk krijgt géén eigen vissershaven en de haven van Schevenin- gen zal verbeterd worden. Het komt ondergetekenden voor dat er voldoende reden aanwezig is om er be zwaar tegen te maken, dat het vraagstuk van een vi6sershaven voor Katwijk op deze wijze „en bagatelle'* in de Tweede Kamer wordt afgedaan. Van een nor male behandeling, waarbij de leden van de Tweede Kamer tijdig vooraf zijn in gelicht over het vraagstuk en derhalve in de gelegenheid zijn zich ruimschoots voor të bereiden op de behandeling is in dit geval geen sprake geweest. Neen: bij de replieken over de zg. vis serij-nota. waarvan de strekking was een regeling te treffen voor het financieren van de sanering der Nederlandse visserij- vloot wordt terloops medegedeeld: Katwijk krijgt geen haven. Excellentie, het moet ons van het hart dat voor deze behandeling „en bagatelle" het Katwijkse probleem niet geschikt ge acht moet worden. Daarvoor is het com plex van belangen, waarover dan met een handomdraai beslist zou worden, te veel zijdig en te omvangrijk. Hoofdzaken Wij willen, aldu6 vervolgt de brief, hier de hoofdzaken noemen: 1. Het levenskrachtige Katwijkse visserijbedrijf verspeelt per logger per jaar 6000 aan onrendabele kos ten. Zou er wel één econoom van naam in Nederland te vinden zijn, die er aan zou twijfelen dat, gezien de omstandigheden waaronder het Katwijkse visserijbedrijf moet wer ken, dit bedrijf een zekere ondergang tegemoet gaat 2. Een millioenenbezit aan aanwe zige bedrijfsinstallaties wordt zo goed als waardeloos gemaakt. 3. De laatste gemeente aan de Ne derlandse kust (met een bevolking van ruim 26.000 zielen), welke aan de zee verknocht is, wordt van haar voornaamste bestaansmiddelen be roofd. 4. In navolging van Maassluis. Vlaardingen, IJmuiden en Scheve- ningen zullen de Katwijkse vissers verstrooid worden en in de indu striële bedrijven een werkkring zoe ken: tot grote schade van het oud- Nederlandse zeevarend bedrijf, dat zeelieden nodig heeft. Alleen verlies Wij menen op dit wellicht beslissende moment een ernstig woord ter waarschu wing te moeten spreken. De koere, door Uwe Excellentie aange kondigd, levert voor de welvaart van het Nederlandse volk alléén verlies! Groot verlies! In geen enkel opzicht enige winst. Niets, niets dat op winst gelijkt! Oók niet voor de haven van IJmuiden. Want als het Katwijkse visserijbedrijf ten gronde is gericht, komen in de haven van IJmuiden ook geen Katwijkse loggers meer. Geen enkele! Natuurlijk was de ongunstige stemming van uw departement ten opzichte van het Katwijkse vraagstuk ons niet onbe kend. Voortdurende steun en sympathie de haven van IJmuiden bleek bij KATWIJK AAN DEN RIJN Ook de tweede dag verliep naar aller wens Minder gunstige weerberichten ten spijt heeft het Rijndorp onder een stralende zonnehemel de tweede dag van de Oranjefeesten gevierd. En ook nu is het een succes geworden. De stemming was de gehele dag uitste kend en de deelneming voor de di verse festiviteiten zeer groot, zo groot, dat het bestuur van de Oran jevereniging zich onmogelijk aan de uitgezette tijden kon houden. Reeds vroeg was er feestgedruis, nu ja. gedruis is wat sterk gezegd; een visser houdt niet erg van lawaai. Het waren een veertig vislustigen. die met hengel en toebehoren kanaalwaarts togen, om met een flinke buit het huisgezin te ver rassen Van dat verrassen kwam niets, want geen enkel visie toonde lust om in de haken te bijten. Niettemin hadden de deelnemers een goede morgen. Was bij dit eerste zo goed als geen pu bliek (de visgronden werden reeds om 6 uur bereikt), meer belangstelling was er voor de roeiwedstrljd in de Rijn. Prij zen kregen: 1. Gebr. De Jong; 2. Óosting- de Koning: 3 J. Houwer en Zn. In het Molenblok kwam intussen ook beweging De leiders van de wielerwed strijden stonden met opgestroopte mou wen te organiseren. Het werd een aardig sportgebeuren Mede dank zij de vele rondepremies (w o enkele door de direc tie van de N.L.C. beschikbaar gesteld) werd in hoog tempo gereden. De senio ren. 16 in getal, reden de 30 km in 34 mi nuten en 42 seconden, de junioren deden de 15 km in 18 min en 7 sec. De prijs winnaars waren: senioren: 1 W Stroo- snijder. 2. N. de Best; 3 Fr Spierenburg; 4. A Leeuwenburg: junioren: 1. J Stroo- snijder; 2. W de Lange; 3 J. Winters; 4. P Jagerman Achter de Herv. school draaide een groep jongens enkele rolschaatsbaantjes. waar de prijzen werden gewonnen door 1. Teun Houwer: 2. Gerrit van den Bos; 3. Theo van Schie. Het rlngrijden per fiets trok in de Tulpstraat de nieuwsgie rigen tot zich. Prijzen: 1. Gerda Schone- veld; 2 Ita Kreft; 3. A. Havenaar Jr. Hoewel het etensuur naderde, trokken weer velen naar de Zonnebloemstraat om getuigen te zijn van de hinderniswed strijd voor auto's. Een prijs ontvingen: kleine wagens: 1 F K. Rombouts: 2. P C. Priester; grote wagens: 1. S Zwaan; 2. N Noort en A. Luijten In de middaguren concentreerden zich de feesten on het terrein aan de Noord- wtJkerweg Hier was grote belangstelling en een maximale deelneming De prijzen gingen naar: Tobbc'.jesteken: 1 mevr. Boerma: 2. mej L v Beelen; 3 mevr Riemens: 4 mej De Bruin Hindernis- baan: dames 1 mej. R v. d. Vijver; 2. mej. De Baat; 3. mej. Sj. Klinkenberg; heren 1 Th. Aanhane; 2. H. Vooya; 3 Kanemaker. Touwtrekken: dames 1. groep De Jong; 2 gr Van Beelen; 3. gr. Jager: heren 1. gr. Van den Valk; 2. gr. Van der Gugten: 3. gr. Van Rijn Stoelen dans: 1 R Aanhane; 2. A. van Delft; 3 A Knetsch; 4 J. v. Leeuwen; 5. I. Win ters; 6 R. van der Does; 7. A Komen: 8. E. Oostings. Het avondfeest begon al voor acht uur. toen het in geheel Katwijk zo populaire Chr. tamboer- en pijpercorps D.V S een rondgang door het dorp maakte. De licht- stoet, die direct daarna zich door de stra ten slingerde, was geweldig groot en mu zikale medewerking verleenden de har monie en het pijpercorps. Na een popu lair concert door de harmonie, gegeven op de Turfmarkt, verzamelde een grote menigte zich bij het duinterrein aan de Nieuwe Duinweg, waar ccn vreugdevuur de omgeving in gloed zette. Opening van cantine Woensdagavond werd de nieuwe can- tine van de Katwijkse kalkzandsteenfa briek officieel in gebruik genomen. Tal van genodigden waren daarbij tegenwoor dig. De heer D. J. van Herwaarden open de de avond. Hij gaf een overzicht van het verloop van de bouw en prees allen, door wier samenwerking het schone ge heel was tot stand gekomen. Spr. was er i overtuigd, dat de nieuwe cantine aan verwachtingen zai voldoen. Tenslotte zocht hij de heer J. A. van Herwaar den tot de officiële opening over te gaan. Enkele aanwezigen voerden hierna nog het woord, zoals de architect, de heer C. Gathler, die de personeelsvereniging een dambord met toebehoren aanbood. De heer Schoneveld. vertegenwoordiger van de beide personeelsverenigingen, schonk de directie een aquarium en de heer De Jong zegde de aanbieding van een elec- trische klok toe. De heer D. J. van Her waarden sprak een uitvoerig dankwoord. Na het officiële gedeelte van deze avond volgde een rondgang door het nieuwe, waarbij allen konden zien, hoezeer de cantine een aanwinst is voor het bedrijf. Veertig jaar in dienst De heer G. J. Hazeborg, Parklaan 327 Katwijk aan Zee. opperwachtmeester bij de rijkspolitie, is morgen veertig jaar in rijksdienst. Na eerst de gemeentelijke politie te Zwolle te hebben gediend, werd hij overgeplaatst naar Diepenheim de rijkspolitie. In 1939 vertrok de heer Hazeborg naar Katwijk aan Zee. Hij deed vanaf de mobilisatie speciale diensten bij Koningin Wilhelmina. In de oorlog hij werkzaam te Leiderdorp. Direct na de bevrijding riep een tele gram hem weer naar het paleis te Den Haag voor speciale dienst. Na het trek van Koningin Wilhelmina naar Apel doorn werd hij met de speciale dienst be last resp bij de heren Schermerhom, Beel en Drees. Deze functie bekleedt de heer Hazeborg tot op heden. Aanrijding Op het beruchte kruispunt bij de Mo- lentuinweg had weer een aanrijding plaats. Een wielrijdster, komende van Katwijk aan Zee. wilde oversteken naar de Molentuinweg en werd aangereden door een eveneens uit Katwijk aan Zee komende auto. Zij liep enkele minder ernstige verwondingen op. Hoog en laag water Zaterdag 3 September: hoog water 3.44 i 16.07, laag water 11.57 uur. herhaling, zo goed als de hardnekkige tegenstand tegenover de vraag om een visser6haven te Katwijk. Maar in de kringen der deskundigen konden bedoelde departementale infil traties niet altijd hoog worden aangesla gen. Als de mening wordt verkondigd: „de toekomst is aan de ver-vi6serij en dan zijn er maar enkele grotere schepen nodig 'd.w.z. de reet kan geru6t ver dwijnen)" dan is nü wel gebleken, dat de mening van de bedrijfsdeskundigen: „j die ver-visserij gaan we onze vingers eenmaal niet branden" alle reden bestaan had. Ondergang Al ls Katwijk dan naar verhouding tot andere maar een kleine gemeente, wij vertrouwen dat de regering dezelfde aan dacht en niets minder zal schenken aan de levensbelangen van de kleinere als aan die van de grotere gemeenten. De haven van Scheveningen zal ver beterd worden. Dit wordt bekend ge maakt op hetzelfde ogenblik dat gezegd wordt: Katwijk krijgt geen haven. Het rechtvaardigheidsgevoel komt hier tegen in opstand. Scheveningen heeft een haven: met ge breken wordt beweerd. Maar een haven is er. Katwijk, dat voor zijn voortbestaan veel meer van het visserijbedrijf afhan kelijk is dan de grote stad 's-Gravenhage. heeft minder dan de grote stad. Katwijk heeft zelfs geen haven gebrekenl Desondanks wordt Katwijk verw naar een zekere ondergang. Onbevangen studie Excellentie! W'ij vragen U eerbiedig maar met de grootst mogelijke aandrang: het zo intens belangrijke en zo uitermate urgente vraagstuk van een vissershaven voor KatwUk alsnog In eigen, onbevangen stu die te nemen en het te toetsen aan de onwrikbare eisen van een op wetenschap pelijke gronden gerechtvaardigd econo misch beleid in het belang van het Ne derlandse bedrijfsleven en strekkende tot heil van het Nederlandse volk. Hetwelk doende van Uwe Excellentie de dienstwillige dienaren Het comité van actie „Zeehaven Katwijk- De secretaris De voorzitter J. C. Tieleman C. van Tongeren goederen door de gewij zigde Omzetbelasting met 10 VERLAAGD GOEMAAT RIJNSBl'RG Nieuwsflitsen uit de omstreken LISSE Muziekschool begint weer muziekschool voor de bollenstreek, directeur de heer Alb. Helmus, begint Tot 4 September kan men nog leer lingen aannemen. Voor deze school is thans aan de Zwanendreef in aanbouw 'n woonhuis voor de directeur, gecombineerd et leslokalen. Geslaagd Voor het examen vakbekwaamheid de tailhandel verwarmingsartikelen en kook- apparaten slaagden onze plaatsgenoten A. Hartveld en Joh. Schouten. Voor het vak diploma woningtextiel slaagde P. H. van Opbrengst cdllecte De collecte voor het Hoogeland heeft ruim f 127- opgebracht. De Chr. middenstandscursus begint dit jaar op Maandag 26 September. Voor de tweejarige tuinbouw-winter- eursus van Bloembollencultuur kan men zich tot 10 September aanmelden bij de heer G. C. Gehrels. Geslaagd Te Hillegom behaalden Anneke Moole- naar en Olga van Rees het zwemdiplo ma A_ Chr. Nat. school Hoewel het gebouw van de Chr. Nat school nog niet helemaal klaar is, kon het onderwijs gisteren toch beginnen. Op de bovenverdieping vonden drie klas sen een onderdak, terwijl men voor de overige klassen gastvrijheid heeft ge vonden in de school van de Geref. Ge meente aan de Schoolstraat. Eind October hoopt men de nieuwe school officieel in gebruik te nemen. Voor de kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding wordt hier Woensdag gehouden. Speeltuinvereniging Marijke De werkzaamheden voor de aanleg var sn speeltuin ten behoeve van de speel turnvereniging Marijke zijn begonnen. Zo veel mogelijk zullen vrijwilligers de kar weitjes opknappen. De tuin zal wel niet gereed zijn, of we schrijven voorjaar 1956 Gouden huwelijk De heer en mevrouw L. Boot-Nieuwen- huis hebben in intieme kring hun gou den huwelijksfeest gevierd. De burge- meesttr kwam het echtpaar ook geluk- Weer gouden echtpaar Op 14 September hopen de heer en mevrouw W van der Spruyt-Faas, wo nende in ce Van der Veldstraat, hun gou den huwelijksfeest te vieren. NOORDWIJK Oranjefeest Gisteravond werd het jaarlijkse Oran jefeest gevierd in de Mr dr Wdllem van den Bergh-stichtlng. De heer W. Eelslngh vertelde een boeiend verhaal en er den verschillende spelen gedaan, zoals kussenslaan en stoelendans. Des mlddag6 werd het bekende radiospel Robert Bertram uitgevoerd, dat bij de Jongens goed in de smaak viel. 's Avonds gaven de muziekverenigingen De Echo der Dul- en Crescendo een uitvoering. Ook werd een lampionoptocht gehouden, aan allen deelnamen. De geslaagde feestdag werd besloten met een vreugde- NOORDWIJKERHOUT Opening Herv. school OEGSTGEEST Jubileum in de school De onderwijzeres van de eersle kla van de Hofdijcjcschool, mej. E. J. te Paske. herdacht gisteren, dat zij 25 jaar geleden haar loopbaan als onderwijzeres aan eer Chr. school te Aalten begon. Bij het be gin van de nieuwe cursus wenste ds Vis ser. Hervormd predikant en voorzittei van het schoolbestuur, haar met dit jubi leum geluk. Aangeboden werd een en loppe met inhoud Mej. Te Paske werkte na Aalten Hengelo, Hei- en Boeicop. Katwijk Zee. Leiden en thans alhier. Voorstelling In de ontspanningszaal van Endegeest werd, in het bijzonder voor de leerlingen van Voorgeest, eer^voorstelling gege' van Sjors en Sjlmmie, bekend uit i van de veelgelezen jeugdbladen. Het ge zelschap oogstte veel gejuich. RIJNS BURG De molen van de heer Borst was gisteren ter gelegenheid van het ju bileum van „de baas" in feesttooi. „De heer Borst is een molenaar zoals men er veertig jaar' geleden een zocht", zo werd gezegd. Foto N. van der Hors ZOETERWOUDE De heer Willem Borst veertig jaar molenaar GISTEREN WAS HET VEERTIG jaar geleden, dat de heer W. Borst door het bestuur van de Grote Westeinderpolder tot molenaar werd be noemd. Ter gelegenheid van dit feit werd hij in café Landzicht door polder bestuur en ingelanden hartelijk gehuldigd. Om ktvart voor drie betrad de jubilaris de versierde zaal. De eerste spreker was de heer P. J. de Jong, die opmerkte, dat de heer Borst een molenaar is, zoals het polderbestuur er destijds een heeft gezocht. We hebben hier te doen met een mole- aar. die de molen kent en volledig be heerst. Lof had spr. voor de jubilaris, om- hij gedurende de afgelopen veertig Jaar zijn vakkennis, tact en ijver ten bate van de polder zo duidelijk aan de dag heeft gelegd. Juist de vakbekwaamheid de heer Borst behoedde de polder ernstige schade. U wist ook uit de lucht af te lezen wat er komen zou. aldus spr.: harde wind. storm, veel of weinig regei Aangeboden w« Inhoud. Vervolgens sprak de dijkgraaf nveloppe land. dr Slagter. de jubilaris toe. Hij schetste de taak van de molenaar ten aanzien van het waterpeil in het boezem water van het hoogheemraadschap en stelde yast. dat deze taak gewichtig is. De vertegenwoordiger van Rijnland ver klaarde. dat de heer Borst zich In deze dingen altijd betrouwbaar en vakkundig heeft betoond. Wethouder Van Leeuwen voerde het woord namens het gemeentebestuur. En de heer Los uit Voorschoten deed dit als een van de oud-ingelanden. Hii memo reerde nog enkele dingen uit de tijd, toen de jubilaris zijn loopbaan begon. De laat- Chrls ten-vrouwenbond De heer J. Ingerman heeft gieteravond voor de afd. Rijneb. van de Chr.-' bond gesproken over „Het leven Albert Schweitzer". Verschillende episo den uit het leven van deze grote figuu: werden geschetst, waarbij men een zee: goede indruk kreeg van het Imposante levenswerk. De heer Ingerman deelde mee, dat Albert Schweitzer de volgende maand waarschijnlijk in ons land een gelconcert hoopt te geven. Na de pauze vertoonde de spreker aantal lichtbeelden. Hij voorzag ze de nodige commentaar. Er werden ook enkele werken van Bach ten gehore ge bracht. Schweitzer ia immers een Bach- kenner bij uitstek. Gevestigd en vertrokken: Gevestigd: A. Ravensbergen. 67 J., van Gent, België, naar Herenweg 11, Vertrokken: N. van Tilburg, 31 j., van Kloostersohuur 1 naar Amsterdam, Hugo de Grootkade 24; M. van Egmond, 24 J., van Burg. Hermansstr. 8 naar Enschede. Richtersbleekstr. 106; W. H. J. van Wijk. idem; J. A. M. Grimbergen, van Vliet NZ 19 naar Voorhout. Leidschevaart 2; W. Wolters. van Vliet NZ 43 naar Voor burg, Koninginnelaan 31. SASSENHEIM Hoe er gespaard wer Gedurende Augustus werd aan hét post kantoor 54.748,38 Ingelegd en 27.465,90 terugbetaald. Gevonden en verltfren voorwerpen Gevonden: een paar nylonkousen, por temonnale met inhoud, dameshoed, zwem broek met handdoek, muntbiljet 2,50, da messchoenen, rozenkrans, armband, zak horloge, koffer met inhoud, kinderarm band, halsketting, schort, linnen tas met gereedschap. Verloren: zilveren oorbel, kinderregen- Jas, sjaal, portemonnale met inhoud, groe- ne tas, zwembroek, rood badpak en hand doek. twee auto binnen- en bultenbao den, portemonnale inh. ƒ3.50, dameshand schoenen, muzitkbiek, ballpoint, rode autoped, militaire regenjas. Weggelopen: gele herdershond De Blauwband De postdulvenllefhebbersvereniging De Blauwband hield Zaterdag J.l. een wed vlucht met jonge duiven vanaf Noyon (Fr.), 312 km. In concours 64 duiven. Deze werden gelost te 8 uur 30 min aankomst ALPHEN AAN DEN RIJN T. van Doom 25 jaar bij Oosthoek De Septembermaand begon bij Oosthoek en Zoon N.V. alhier, met een feestelijke gebeurtenis. De be- drijfsbaas van betonfabriek „De Hoorn", van genoemde N.V., de heer T. van Doorn, jubileerde gisteren in het zilver. Zoals gebruikelijk, had In de morgen uren een huldiging plaats ten huize van de directeur der N.V., de heer A. Oost hoek, waarbij ook de onder-directeuren, de heren jhr Z. H. M. AsCh vdn Wijck en ir F. H. Kotter aanwezig waren en de heer W. de Jongh, bedrijfsleider van het bedrijf te Zoeterwoude. De heer Oosthoek heeft in zijn toe spraak d« jubilaris dank gebracht voor zijn arbeid in dienst der N.V. De heer v. Doorn ls woonachtig op het fabriekster rein in De Hoorn; hij is daar als het ware mee samengegroeid en hij heeft steeds zijn arbeid tot voldoening van de N.V. verricht. Het woord plichtsbetrach ting is door hem steeds werkelijk beleefd; nooit was zijn taak hem te veel. Hem werd toegewenst, dat hij nog vele Jaren In goede gezondheid aan het bedrijf ver bonden zal mogen zijn. Zoals gebruikelijk werd namens de Nederlandse vereniging van handelaren in bouwmaterialen een oorkonde met pla quette aangeboden en namens de directie ontving de heer van Doorn een modern radiotoestel. Overtuigd als men ls van de waarde van de gezinssfeer voor de arbeids prestaties en het belangrijke aandeel, dat de vrouw hierin heeft, is het bij de N.V. gewoonte, ook de echtgenoten in de hul diging te betrekken; mevr. Van Doorn ontving naast gelukwensen en dankwoor den een bloemenhulde. Ook de heren Van Asch van Wijck en Kotter hebben hun waardering uitge sproken voor de medewerking, die men steeds van de heer Van Doorn mocht on dervinden. De personeelskring was voor nemens zich eveneens niet onbetuigd ta laten. Uitgesteld jubileum werd nu gevierd Het is al enige maanden geleden, om precies te zijn op 10 Maart J.I.. dat de heer I. van 't Wout. wonende Hooftstraat alhier, 40 jaar in dienst was bij de betonfabriek fa F. P. Bos, aan de Woubrugseweg. Daar de jubilaris toen ziek was, kon dit feit niet worden herdacht, maar nu had gisteren de huldiging plaats. Eerste spreker was de directeur, de heer F. P. Bos. die zijn waar dering uitsprak voor de wijze, waarop de heer Van 't Wout steeds heeft gewerkt. Namens de directie werd een enveloppe met inhoud aangeboden. Vervolgens sprak de procuratiehouder, de heer P. van Egmond. Namens het gehele personeel voerde de heer M. van der Wagt het woord; hij stelde de kameraadschap van de jubilaria aan allen ten voorbeeld. Een hulskamer- tafel was het geschenk van het personeel en mevr. Van 't Wout kreeg een bloemen hulde. Afbraak en opbouw gaan hand in hand Het schijnt wel, of het hart van Alphen weggebombardeerd ls en men nu gaat puinruimen. Men ls in de Pleter Dofel- manstraat al wat orde in de chaos aftn 't scheppen. Ook aan de lage zijde wordt de boel klaar gemaakt, opdat men spoe dig met de bestrating kan beginnen. Ove rigens volgt hier nog de afbraak vën „De Vergulde Wagen", die Maandag wordt aanbesteed. In de Hooftstraat verdwijnen de pan den 32 tot en met 42 in snel tempo. Zoéla reeds eerder gemeld komt hier de ver ruiming tot stand van het parkeerterrein naar de aan te leggen straten; hier is als nieuw bedrijf reeds een grote garage in aanbouw. Het is de bedoeling, dat op het ruimere plein ook de weekmarkt haar definitieve plaats krijgt: grotere bloei of langzame verdwijning. We menen, dat ar bij het publiek vooral 's middags een toe nemende belangstelling valt waar ta Competitie-tientallen van A.D.C. De Alphense Damclub A.D.C. heeft weer een begin gemaakt met de borden- wedstrijd. Er wordt gespeeld in drié af delingen. De uitslagen waren: Groep I W. GelderblomH. Brutnsma 2—0; D. Bevaart—M. v. d. Tol 0—2; L. Jesse—N. Brunt (afgebr.); A. Brunt—S. Koopman 2—0 (regl.); A. Rijnberg—A. Jes6e 02. Groep II: R. VerkadeJ. v. Oeveren 0—2; W. van BerkelA. Blom 2-0; M. Blok—P. v. Oosterom 0—2; G. Versteeg— A. Wolswijk 2-0 Groep III: J. BoogaardG. v. Berkel 0—2; C. v. Wagemngen—J. van Sligt 2—0; J. Beider—H. Vergunst 20; J. van Of- wegenA. van Breenen 20; H. v. d. Stouwe—H. de Witte 2—0. Het bestuur heeft de drie tientallen, waarmee men deelneemt aan de a.s. com petitie in bordvolgorda als volgt samen- Ie Tiental: W. B. de Knijff. A. Rijnberg. N. Brunt, S. Koopman. M. v. d. Tol, L. Jesse, A Brunt, J. Gelderblom, D. Bevaart. C. Rijnberg. 2e Tiental: P. v. Oosterom. W. v. Ber kel. R. Verkade, J. van Oeveren. A. Wols wijk, M. Blok. A. Blom, G. Versteeg, H. Blnnenkamp, F. Blom. 3e Tiental: Jac. Koelewijn. C. v. Wage- nlngen, J. vanStigt, M. van Triest, D. van Oeveren. C Bouwer. J Beider. G. van Berkel, H. Oudshoorn, H. v. d. Stouwt. Trap van een paard Toen de 57-jariga boerenarbeider C. da Jong gistermorgen bij de veehouder v. d. A. in wijk Hoorn bezig was met het in spannen van een paard, sloeg het dier plots achteruit. De J. kreeg een trap te gen het rechterbeen, juist onder de knia. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Dokter Van Erk liet de man overbrengen naar het Acad, zlekenhula, waar men constateerde dat het been, zoal niet gebroken, dan toch zwaar ge kneusd was. Na behandeling is Da J. weer naar zijn woning overgebracht. Flink gespaard Bij de rijk/postspaarbank werd in Aug. ingelegd f 50 565.12 en terugbetéald f26 217.21. ste spreker was de heer Schouten, oud secretaris van de polder. Ook hij getuig de van de vele verdiensten van de Jubi lerende molenaar. Nadat verversingen waren aangeboden, sprak de heer Borst zelf een kort dank woord. De Sint-Jansfanfare bracht de Ju bilaris des avonds een serenade. eerste duif 2 uur 7 min. 30 sec., snelheid 1218 meter per minuut, laatste duif 3 u. 3 min. 21 sec., snelheid 939 meter per mi nuut. Uitslag: J. de Vreugd 1, 2, 5. 7. C. Drost 3. 12; H. J Krom 4. 14; L. J. Drost 6. 11, 16; A. P. Eist 9; J. Burgmeijer 10; J. A. v. d. Niet 13; C. v. d. Zwart 15. VOORSCHOTEN Er la gespaard Gedurende Augustus werd aan het postkantoor bij de Rijkspostpaarbank In gelegd f 62.538.80 sn terugbetaald f 46,534,52.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9