Jlicuwc £riltód)e GTouranl Arabische legers staan aan de grenzen van Israël Geheim van de vliegende schotels opgelost |l| II Üf! Ml ri* VrnjDAU 2 1855 BUREAUX; Steenstraa". 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling; Tel 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0,18 per millimeter. belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hooldredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken Zes en dertigste jaargang No io*»6 „StantuasUcfj Is ghfbltoen myn hert In Icqhcnspocf Katwijk vecht voor zeehaven ..GEREED VOOR GROTE AANVAL Ook nu Syrische troepen botsingen uit te beginnen lokken TEL AVTV, 1 SEPTEMBER DE ARABISCHE LANDEN trekken aan alle grenzen van Palestina troepen samen en zullen dit land een dodelijke slag toebrengen". Aldus radio-Damascus (Syrië) in een spec.ale uit_ zending in het Hebreeuws. Israël werd gewaar- I schuwd, dat het „uur-nul" voor een gezamenlijke Arabische aanval op Israël nabij is. Dit dreige ment, gecombineerd met de onhoudbare toestand in de strook bij Gaza, heeft de Westelijke Grote Drie en de Ver. Naties tot nieuwe verzoenings pogingen aangezet. Generaal Burns, chef van de bestandscommissie 1 der Ver. Naties, deed opnieuw een hartstochtelijk ,ware taaK beroep op Israël en Egypte, het vuren te staken. aa De Syrische regering verzocht alle Arabische lan den intussen, een spoedbijeenkomst te houden om te beslissen op welke wijze definitief een eind kan worden gemaakt aan de „Israëlische aggressie". vandaag de bestandsgrens en open den met mortieren het vuur op Jood se herders bij Gonen, ongeveer vier kmten Noorden van het Hoeleh- meer. Onder dekking van dit mor- GENERAAL BURNS Engeland stelde voor de kwestie voor de Ver. Naties te brengen om voor eens en voor altijd een oplossing te vinden. Evenals Washington waarschuwde Lon den Israël en Egypte dat het voortzetten van de vijandelijkheden een ernstige stand zouden scheppen. Egypte heeft de eerste bestands-oproep van generaal Burns aanvaard (na eerst nog eve „straf-expeditie" te hebben georganiseerd) en Israël stelde de voorwaarde, dat Cairo eerst moet beloven, geen vijandelijkheden meer te zullen plegen. Het buurland Syrië begint nu ook al de grenzen te schendenwaardoor de moeilijkheden nog worden ver groot. Syrische troepen overschreden Kamerlid meent: Te weinig vergunningen voor volkswoningen (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid, de heer W. J. Andriessen (Kath. V.), is van mening, dat er te weinig volkswoningen worde bouwd. In het eerste halfjaar van 1954 be droeg het aantal bouwvergunningen Woningwetwoningen 53.5 pet, doch in het eerste halfjaar van 1955 slechts 42. Is hier gezien de enorme behoefte aan volkswo ningen. geen onjuiste verhouding aanwe. aig 7" zo heeft hy minister Witte schrifte- lük gevraagd. De heer Andriessen wil gaarne t, en zo ja, hoeveel volkswoningen in het frste halfjaar van 1955 nog worden ge bouwd behalve de 13.779 Woningwetwo ningen. Hij pleit voor meer juiste verhou dingen. welke o.m. te bereiken zouden zijn door het opleggen van een verplichting verhuur van een bepaald deel rijkspremie gebouwde woningen bij complexen van een bepaalde omvang deze woningen. Hierbij zouden dan huur prijzen moeten gelden, welke passen het algemeen huurbeleid. Tweede Kamer komt dertiende bijeen (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zet weldra een punt ichter de vacantie. Op Dinsdag 13 Sep- ember komt hij weer bijeen. Het i aedoeling, vóór Prinsjesdag klaar te ko rnet de wetsontwerpen tot regeling het kleuteronderwijs, wijziging der Verkloosheidswet en de wettelijke rege- ing inzake stichtingen. Vrijdag de l._ iende worden in de afdelingen behan- eld de ouderdomsverzekering en mtwerp-Landbouwwet. tiervuur roofden Syrische infanteris ten de schapen van de herders weg. De Syrische regering was ook actief: premier Assali ontving de zaakgelastigden van Irak, Egypte en Jordanië. Aan de Libanese regering werd telegrafisch militaire bijstand verzocht. Amerika, En geland en Frankrijk (die in 1950 bij ge zamenlijk accoord de rust in het Midden- Oosten garandeerden) staan in nauv plomatiek contact. De jongste Israëlische strafexpeditie (als repressaille op de Egyptische) heeft de tegenstellingen nog verscherpt. Egypte heeft zich tot nu toe van officieel i mentaar onthouden. Volgens Israëlische woordvoerders zijn bij deze aanval min stens 40 Egyptenaren gedood en werd zelfde aantal gewond. Volgens generaal Burns zijn er echter minstens 61 doden Ook op het bericht over de twee Egyp tische straaljagers die boven Israëlisch ge bied zijn neergeschoten, is door Cairo niet gereageerd. Naar aanleiding van de Syrische drei ging en de jongste incidenten aan di grenzen, is het Israëlische kabinet van morgen in spoedzitting bUeen geweest. Door bemiddeling van generaal Burns heeft Israël heden een bood schap aan de Egyptische regering ge zonden, waarin wordt aangeboden, de vijandelijkheden te staken. Israël verzoekt de Egyptische regering, geen gewelddaden meer te plegen. Prins Bemhard was gisteren met prinses Irene op het internationaal concours hippique te Rotterdam. Op deze foto zien we Z. K. H. in ge sprek met hofmaarschalk It.-kol. mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, die aan het springconcours deelnam. Prof. Powell (Engeland) gaat naar Moskou De beroemde Britse geleerde Cecil F. Powell, deskundige op het gebied van de kosmische straling, heeft tij dens een persconferentie in de uni versiteit van Bristol het geheim der vliegende schotels onthuld. De No belprijswinnaar gaf als zijn mening te kennen dat de berichten over vlie gende schotels, sigaren en kachelpij pen zijn terug te voeren tot de bal- Staat van beleg in Buenos Aires BUENOS AIRES, 2 SEPT. Boyer begint met machtsvertoon Fietsexamen De fietsexamens van de Westduitse :holieren zijn deze zomer weer afgeno- Zij zijn een vast bestanddeel va erkeersopvoeding van de jeugd gewor- :n. De examens omvatten drie punten: ntröle der fietsen op bedrijfszekerheid, n theoretisch en een practisch examen, examens worden door de scholen in menwerking met de verkeersv^acht jeugdbond voor veilig verkeer en erleg met de verkeerspolitie georganl- erd. De geslaagden ontvangen een ma en voor bijzondere verrichtingen fiets-erewimpel van de bondsverkeers- achL Peron weer de sterke De kunstschilder Max Nauta gaat een schilderij maken van Sir Winston Churchill, dat bestemd is voor het Nederlandse parlement. Op het land goed Chartwell heeft Nauta deze voorstudie gemaakt en Sir Winston vond het werk „excellent and admirable". Hij verwacht van Nauta's werk meer dan van het portret dat hem indertijd door het Britse par lement werd aangeboden. Daarom voorzag hij deze studie van zijn handtekening. rPENEINDE zijn positie te consolideren en zijn politieke tegenstanders op doeltreffende wijze aan te pakken, heeft president Peron voor de hoofdstad Buenos Aires de staat van beleg afgekondigd. De- toestand geeft Peron de macht, men- i te arresteren of uit de stad te ver wijderen en verder alle burgerlijke rech ten op te schorten. De maatregel werd door het Congres goedgekeurd. De Argentijnse politie heeft in het ge-'hef houden van hele land moeite pro-Peronistische de monstraties in goede banen te houden. Zo poogde gisteravond een ~vp ar beiders het communistisch hoofdkwartier te Santa Fé in brand te steken. In"Ro- sario, op één na de grootste stad van het land, deden arbeiders een aanval op de gebouwen van de radicale oppositie-krant „La Accion". De voorgevel van het hoofdkwartier der radicale partij in Ro- sario werd met teer besmeurd. Onbekende Peronisten schoten gisteren hun revolvers leeg op Pedro Robollo, lid van de radi cale oppositie in het Argentijnse parle ment. Robollo en verscheidene van zijn vrienden werden gewond Eén dode bij autobotsing bij Middelharnis Op de weg tussen Middelharnis en Oude Tonge zijn gistermiddag een perso en een vrachtauto tegen elkaar ge botst. De bestuurder van de personenwagen C. Gabriel uit Roosendaal, is z\ wond in het ziekenhuis opgenomen. De mede-inzittende, de heer Min, meubel fabrikant uit Roosendaal, was op slat dood. Het ongeval gebeurde op een kruis punt; de personenauto reed op een voor- rangsweg. Duits kantoorpersoneel gaat staken De leider van 420.00 man Westduits kantoorpersoneel heeft verklaard, men gaat staken om de looneisen kracht bij te zetten. De loonsverhoging kantoorpersoneel is ten achter gebleven bij andere groepen en men heeft lang ge noeg gewacht, zegt hij. RABAT, SEPTEMBER. Generaal Boyer de la Tour, de nieuwe Franse resident-generaal in Marokko, gaat niet overhaast te werk. Hij had gis teren een onderhoud met sultan Ben Arafa, die hij volgens zijn opdracht uit Parijs tot aftreden moet bewegen. Het gesprek ver liep in een welwillende sfeer. Vandaag zou Boyer het gebied van Oued Zem bezoeken, waar enkele weken gele en een bloedige Berber-opstand uitbrak. De generaal had opdracht gegeven tot militaire parade. Grote aantallen tanks en gevechtswagens trokken door het gebied onder dekking van straaljagers. De bedoeling er van is duidelijk: hij wilde indruk maken op de stammen uit de streek. Intussen wacht ln Parijs een Marok kaanse delegatie op de goedkeuring van de Franse regering om naar Madagascar •liegen, waar de twee jaar geleden ver bannen sultan Ben Yoessoef zich bevindt. Franse plannen voor Marokko moeten nog de goedkeuring van Ben Yoes- sef hebben. Zó zit 't met de hogere huren Het ministerie van wederopbouw er volkshuisvesting heeft een handig boekje uitgegeven, waarin de belangrijkste be palingen van de gewijzigde huurwet er van de uibvoeringsvoorschriften beknopt zijn uiteengezet. Huurders, verhuurders en onderhuurders kunnen, in het boekje zelf nagaan ln welke gevallen e< voor huurverhoging in aanmerking komt en hoe die verhoging moet worden be rekend. Het geeft hun ook de die bewandeld moet worden on dere vaststelling van de huurprijs (ver laging of verhoging) of een uitspraak de staat van het onderhoud te verkrijgen. Voorbeelden verduidelijken de bepalin gen. De adressen van alle huuradvies commissies zijn genomen. De brochure is getiteld: Huurprijzen en onderhoud vaD woningen en bedrijfsruimten. Gesprek over Cyprus in impasse LONDEN 1 SEPTEMBER Als gevolg van de tegenstrijdige stand punten die Engeland en Turkije ener zijds en Griekenland anderzijds innemen ten aanzien van de kwestie-Cyprus, zijn de Londense besprekingen ln een impasse geraakt. Zoals in een deel onzer edities gemeld, verzette de Turkse min buitenlandse zaken, Zorlu, zich met klem tegen een grotere mate van zelfbestuur De ministers van buitenlandse zaken komen nu verder in geheime zittingen bijeen om een oplossing te zoeken. Dichter Lucebert gaat naar Oost-Berlijn De experimentele dichter Lucebert (L. J. Swaanswijk) zal zich in Oost-Berlijn gaan vestigen. Dit is hot resultaat van het contact, dat hij op het Pen-congres 1954 heeft gelegd met de communistische auteur Bert Brecht. Lucebert krijgt een studiebeurs van de door Brecht opgerichte Academie voor Dramatische Kunst. Enige politieke achtergrond is, volgens Luce bert. niet aan deze zaak verbonden. Hij woont in de oude expositiezaal Boender- maker ln Bergen (N.-H en raakt deze herfst dit dak boven zijn hoofd kwijt. Ions die worden gebruikt voor het meten der kosmische straling. De grote ballons, die zijn vervaardigd van polythylene, worden met een camera opgelaten en kunnen een hoogte bereiken van 35.000 meter, aldus de geleerde. De camera's dalen aan parachutes neer, doch de ballons blijven in de lucht en geven aanleiding tot berichten over vliegende schotels, „wy volgen de ballons met radar en weten dus precies waar zij zijn," aldus prof. Powell. „En altijd komt er in het betrokken gebied een stroom van berich ten binnen over geheimzinnige voorwer pen in de lucht Prof. Powell vertelde op zUn perscon ferentie, dat hU door de U.S.S.R. is uit genodigd tot een gesprek over kosmische straling. De uitnodiging Is afkomstig van de Moskousc academie van wetenschap pen en werd door prof. Powell In principe aanvaard. Seinen van Jupiter SYDNEY. 1 September Eens per week vangt men in Australië radio-seinen op van de planeet Jupiter, de grootste onder de planeten met een diameter van elf maal die der aarde. Zij schijnen afkomstig te zijn van een punt op de planeet, dat men met de daar toe bestemde apparatuur kan waarnemen als een witte vlek. Dit is bekendgemaakt door dr E. G. Bowen, hoofd van de afde ling radiophysica van de weten schappelijke researchorganisatia van het Gemenebest. Reeds in 1050 en 1951 heeft men de seinen opgevangen, die toen slechts een paar minuten duurden. Bowen zei dst de seinen moge lijkerwijs het gevolg zijn van reus achtige electrische storingen in de atmosfeer van Jupiter. Deze sto ringen moeten, gezien de sterkte van de ontvangen seinen, een veel grotere intensiteit bezitten dan de zwaarste onweders op onze aarde. In Sydney wordt thans gewerkt aan een nieuwe uitrusting, waar onder een radiotelescoop met een middellijn van ruim 80 meter, om deze wonderlijke verschijnselen verder te kunnen onderzoeken. A. Viruly verlaat de KLM na een kwart eeuw vliegen Russische les. Op onderwijzers in Maagdenburg heb ben de communistische autoriteiten met grote ontsteltenis vastgesteld, dat 30 tot 50 procent van de leer lingen een bijzonder slecht figuur slaan wat hun resultaten betreft b\j de verplichte lessen in de Rus sische taal. Dit meldde het commu nistische dagblad „Volksstimme Het blad oefende hevige critiek op de onderwijzers, omdat zij deze ernstige aangelegenheid op hun congres niet diepgaander hebben besproken. De onderwijzers gaven de schuld aan de leerlingen en hun ouders. Zij zeiden dat velen van hen tegen Russische lessen waren, omdat zti meenden dat zij er later toch niets aan zouden hebben. De schoolmeesters meenden ver der, dat de houding pan de Oost- duitse scholieren en hun ouders ten opzichte van de lessen in het Russisch een weerspiegeling was van hun houding ten opzichte van de Sowjet Unie. Prinses Wilhelmina heeft lichte griep De particuliere secretaresse van prin ses Wilhelmina deelt ons mede, dat H K.H. op de vooravond van haar ver jaardag een lichte griepaanval heeft ge kregen, waardoor het haar op het ogen- Het Britse volk en zijn kranten ~kAAR DE BRITTEN hoofden harer zustere een bij uitstek demo cratisch volk zijn, moeten zij wel door een veel zij- slingerde: „In Enge- tds populaire pers viert onverantwoordelxjk- dige, goed-georiënteerde heid hoogtij. De schrijf- doel treffend voorgelicht over de tallo ze problemen, die hun we reldrijk beroeren. Dat 2 i zijn o rant is één voortdurende schreeuw. De volkspers is aevallen ln een afgrond van onbenulligheid en walgelijkheid Het is, als men het zich realiseert, een afgrijselijke waarheid, dat minstens 12 millioen Britten hun eni ge dagbladlectuur zoeken (n een blad als Daily Mir die trijk schuld, zo denken. Maar de werkelijkheid is an ders 'n werkelijkheid, die onlangs in vlijmscherpe bewoordingen door het Amerikaanse weekblad Time aan de kaak werd gesteld. En wel aldus: „afgezien van de degelijke dagbladen The Times en de Manchester Guardian (gezamen lijke oplage 1,4 millioen), behoren de overige zes landelijke bladen geza- nlijke oplage 14,8 mil- Het is haast onbegrij pelijk dat een volk met zo'n grote, wereldomspan nende verantwoordelijk- lioen), tot' de wildste. heid «'echt wordt in- sensafionele bladei ter wereld en tot di slechtst geïnformeerde". deel voegt oordeel van de Engelse Ti mes toe. die kortge leden, bij de herdenking van het honderdjarig be staan der persvrijheid, vonuit de ivoren foren gelicht over hetgee ereld gebeurt, al zou men Time voor de voeten kunnen werpen, dat de ,or_ Amerikaanse pers nóg op- het pervlakkiger is. De goede bladen niet te na gesproken druipt de Britse pers van het sen sationele: moord en zelf doodslag. echt- blik niet mogelijk is haar gewone werk- harer zelfgenoegzaamheid scheiding, sexualiteit, ge- zaamheöen te verrichten. deze banbliksem over de notzucht, schandalen duizend regels wijdt aan een geruchtmakende lustmoord en slechts tien schrale regeltjes aan be langrijke wereldgebeurte nissen. En dit alles onder het met trots gevoerde motto: Publish and be damned". Voor deze bedroevende toestand z(jn drie oorza ken aan te wijzen: 1. De Britse volksaard, welke een zekere oppervlakkig heid en speelsheid eigen is; 2. het achterlijke on derwijssysteem dat een zekere bekrompenheid tot gevolg heeft, welke nog in de hand wordt ge werkt door het feit dat Engeland een eiland is; 3. de papierdistributie, die het noodzakelijk maakte de oplaag te vergroten (ongeacht hoe). Wellicht komt er nu wat verbetering in deze toe stand: per 1 Maart 1956 is de papier-distributie opgeheven. Met ingang van gisteren heeft oud commodore, Adriaan Viruly, op eigen verzoek de dienst van de KLM verlaten. Viruly zal zich na een 28-jarige vliegers loopbaan waarvan 23 jaar bij de KLM geheel aan zijn literaire werkzaam heden gaan wijden. In het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag hebben leden van de directie en de staf gistermiddag in een intieme bijeenkomst afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde gebracht voor het vele dat hij in een lange reeks van jaren de KLM en de verkeersluchtvaart in het algemeen heeft gedaan. Viruly is 50 jaar oud. Hij maakte voor de oorlog 20 Indië-vluchten, vloog in de oorlog voor de Engelse dienst van de KLM en na de oorlog op het Verre Oosten De Parijse terrasjes in gevaar PARIJS, 1 September. De eigenaars van de café's langs de bekende Parijse boulevard Champs Elysées hebben aahzegging gekregen, dat zU met ingang van 't volgende jaar slechts een strook van drie meter als terras zullen mogen gebruiken, teneinde meer ruimte te geven voor voetgangers en bet parkeren van auto's. Thans hebben enkele eigenaars het enige tientallen meters brede trottoir voor hun café vrijwel geheel vol gezet met stoelen en tafels. De nieuwe maatregel heeft veel pro test uitgelokt. en de West. Als algemeen chef-vlieger van de KLM stelde hij een handboek samen. In 1953 werd hij commodore der Noordatlantische routes. Hij heeft reeds achttien luchtvaartboeken op zijn naam Brand dreef Russen uit Weens hotel (Van onze correspondent) WENEN, 1 SEPTEMBER In de kelder van het enorme Grand Hotel aan de Ringstrasse alhier brak vandaag brand uit, vermoedelijk doordat de Russische officieren die in het hotel verblijven, hun papieren op onvoorzichtige wijze hadden ver brand. Het door de Russen gevorderde hotel stroomde onmiddellijk leeg. Tientallen Russische officieren en hun families kwa men op straat te staan. Eerstehulp-men- sen verbonden de gewonden (11 in totaal) die kreunend de straat op renden. De Weense brandweer en vijftig Russen met gasmaskers op bestreden het vuur. De fraaie balzaal in het sousterrain van het hotel brandde uit. Van verschillende mensen die foto's hadden zenomen van het gebeurde, wer den de toestellen in beslag genomen. Turkije en Griekenland krijgen ambassades De regeringen van Nederland, Turkije en Griekenland hebben besloten hun we derzijdse gezantschappen te Ankara, Athene en 's-Gravenhage te verheffen tot ambassades. Waarheid-zomerfeest Wagenaar niet tevreden over de regering (Van onze parlementsredactie) Prominente fascistische figuren mogen tel ons land betreden en zelfs Nederland ijandige redevoeringen houden. Maar vrienden van ons volk en de vrede wordt de toegang geweigerd, zo klaagt het com munistische Tweede-Kamerlid Gerben Wagenaar In verband met het weigeren de toegang tot ons land aan een aan tal buitenlanders, die het Waarheid-zo merfeest wilden bijwonen. „Waarom dit alles"? zo vraagt Wage naar aan minister Donker. „Is dit niet in strijd met de gastvrijheid en de demo cratische opvattingen van ons volk?" Dr J. Popken, hoogleraar aan de rijks universiteit te Utrecht, is per 16 Septem- ber op zijn verzoek eervol ontslag ver- Gemeente-ambtenaren wensen hogere salarissen Op het congres van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren ln Leeu warden heeft de voorzitter, burgemees- K. de Boer van Hardlnxveld. gisteren gesproken over da wensen der gemeente ambtenaren. Deze zijn: Definitieve afschaffing der gemeente-classificatie en verdere miti- gatie. herziening van de bezoldiging van secretarissen in grote en middelgrote ge meenten. verbetering van de ontvangers- bezoldiging en in het bijzonder voor de lagere ambtenaren groepen, algemene sa larisverbetering. Duitsland wil geen tomaten West-Dultsland zal binnen enkele dagen de invoer verbieden van tomaten uit Italië, België, Frankrijk, Zuid-Slavië, Bul garije. Hongarije en Spanje. Waarschijn lijk wordt dit verbod 7 dezer van kracht. Het verbod zal voorlopig niet voor Ne derland gelden, daar voor Duitsland da minimumprijs in Nederland beslissend is. In welingelichte kringen te Bonn neemt men aan, dat men met Nederland tot overeenstemming zal komen over een mogelijkheid om de invoer van tomaten uit Nederland op dezelfde dag te beëin digen. HET WEERIN EUROPA 8 8 o 3 *2 IÉ Stockh. Oslo Kopenh. zw. bew. zw. bew. W 3 N 1 22 4 21 0 Smb zw. bew. zw. bew. ZW 6 wzw e 22 0 24 0 Parijs Bordeaux Grenoble Nice nevel mist on bew. onbew. windstil NW 1 windstil NW 6 25 0 26 0 24 0 Genève Zürlch 3eriyn Frankfort Wünchen Innsbruck Rome nevel licht bew. nevel nevel nevel windstil O 1 O 2 WZW 2 ZZW 3 ZZW 1 WZW 4 W 1 ONO 2 22 0 21 1 28 0 22 0 25 0 18 15 22 1 18 0.2 Ajaccio Mallorca licht bew! ONO 2 27 13 33 1 WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verweeht De Bill: Wisselende bewol king met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk nu en dan harde Westelijke wind. Iets koeler. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon: 5.57—19.27. Maan: 19.2IV-7.23. S September Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1