DE COÖPERATIE VERLAAGT DE PRIJZEN l^ïww,slA0L'E,SPI,SVET'SWES alle Falcon prijzen verlaagd DE REGERING VERLAAGT DE OMZETBELASTING! Gxipeïaéie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 ALPHEN AAN DEN RIJN De heer Stortenbeker deed intrede als schoolhoofd Opvolger van de heer Grijpma werd door vele sprekers verwelkomd Er wordt op de Chr. scholen in onze gemeente niet alleen gedaan aan onderwijsvernieuwing, er valt de laatste tijd ook een sterke personeelsver- nieuwing te constateren. En zo kon het dan gebeuren, dat gisteravond voor de tweede maal in deze week de installatie van een schoolhoofd plaats vond. Het betrof de heer L. J. Stortenbeker, gekomen uit Loppersum, die als hoofd van de Chr. Uloschool zal optreden, met ingang van Donderdag. Deze bijeenkomst, die !n het Nutsee- bouw gehouden werd en niet zo veel be- langstel'.ing trok. werd geopend door de voorzitter van de Stichting voor Chr uitgebreid lager onderwijs, de heer W Samiom. We geven die naam zo volledig, omdat de voorzitter zijn installatie-toespraak begon, met er op te wijzen, dat er in be paalde vorm een nieuw tijdperk voor de school U aangebroken, omdat een refor matie plaats vond in de bestuursvorm. De Ulo-ochool zal in het vervolg uit gaan van een stichting, die gevormd la door de samenwerking van de besturen der Chr lagere scholen in onze gemeen te Het heeft wel enige moeite gekost, maar met dankbaarheid constateerde spr dat de Christenen op dit punt tot een heid en samenwerking kwamen. Ulo 60 jaar Dan werd melding gemaakt van het feit. dat de Ulo-school dit jaar ook 60 jaar bestaat. In 1805 begonnen met 40 leer lingen. telde de Mulo. die in 1920 in een Lo en u.l.o -afdeling werd gesplitst, in 1935 reeds 350 leerlingen en thans heeft de lagere school er 400 en de ulo begint met 315 leerlingen. De scholen staan van nu af echter los van elkaar. Spr releveerde, hoe de heer Grijpma. die 16 jaar hoofd Is geweest, heen is ge gaan. Hij bezorgde de school een goede naam. Leerlingen en bestuur zullen hem dankbaar blijven gedenken. Enke'e an dere mutaties werden bekendgemaakt De aanwas van het leerlingental neemt grote afmetingen aan Daarom werd een eenvoudig toelatingsexamen ingesteld. 79 leerlingen werden toegelaten. Een vier jarige opleiding bleek de meest juiste voor het slagen bij het eindexamen Zich tot de heer Stortenbeker richtend zei spr o m.: U vindt hier een welver zorgde school Ze is wel wat klein, maar het bestuur ziet dan ook als eerste taak tot verruiming van de nauwe behuizing te komen." Uiteraard m3g er wel eens ombuigen zijn van een lijntje, maar spr hoopte dat het nieuwe hoofd op de ge trokken hoofdlijn zal voortgaan. Spr las hierna een gedeelte van Mat- theus 25 en zei: Moge uw hart en uw oog bij de vervulling van uw taak ge richt zijn op Hem, D:e de talenten geeft. Het beheersende element bij de opvoe ding van de kinderen is niet: hoe slagen zij in dit leven, maar: hoe gaan zij uit dit leven. Uw taak is niet licht, maar zij wordt u mot vertrouwen gegeven." Onbekenden Hierna sprak het nieuwe schoolhoofd Wij staan tegenover elkaar als onbeken den. aldus ce heer Stortenbeker Maar het kennismaken en het eenworden vin den plaats in de vertrouwde omgeving, n.l. van de school. Spr. vertelde iets uit eigen leven: ge boren in Rotterdam, daar ook opgeleid en als onderwijzer werkzaam geweest, had het bombardement in 1940 tot ge volg, dat hij op wachtgeld kwam. Daar- De heer L. J. Stortenbeker na was hij enige tijd in Meppel werk zaam. vervolgens weer in Rotterdam en in 1949 volgde ce benoeming als hoofd te Loppersum. Spr. zei, dat men daar goede jaren had. maar de terugkeer naar Zuid-Holland is hem en zijn vrouw dien baar, ook omdat alle familie in deze om geving woonachtig is. Voorts gaf de heer Stortenbeker een beschouwing over de ontwikkeling van het Ulo-onderwijs in de loop der jaren, dat, hoewel wat miskend dor de wet. toch steeds meer in een behoefte blijkt te voor zien en van groot belang is in verband met de maatschappelijke opleiding. En dan stond spr. nog in het bijzonder stil bij het Chr. Uulo. Wij zijn op reis naar ons tehuis en ontvingen hiervoor een reisgids door het leven, de Bijbel. Zou men die alleen in huis gebruiken en juist op de school, waar zulk belang rijk opvoedend werk wordt verricht aan de Jonge mens. uitschakelen? Daar is de Bijbel juist nodig, omdat het kind er moet vinden de sfeer van thuis. Spr. vroeg bij de aanvaarding van zijn taak de steun van het schoolbestuur, van het personeel en wees op het gewenste contact met de ouders. De inspecteur bij het onderwijs, de neer L. Schipper, feliciteerde de heer Storten beker met zijn benoeming. „U krijgt een prachtige taak in een goede school. De heer Grijpma, die eminent werk deed. te vervangen, zal niet gemakkelijk zijn. Mo ge uw arbeid geregend worden". De heer P. Krult sprak een hartelijk en geestig woord namens het personeel, dat op een prettige samenwerking hoopt, en men heeft daar ook wel vertrouwen in. Namens de hoofden van scholen in Al phen sprak de nestor, de heer W. J. v. d. Brink, die wees op het kenmerkende van het onderwijzer zijn aan de Chr. school: Mensen mogen helpen vormen tot beelddragers Gods. Ook de heer Grijpma. die de avond nog bijwoonde, sprak een enkel woord. Na de pauze heeft de heer Stortenbe ker de sprekers nog dank gebracht, waar na ds M. Hanemaayer de bijeenkomst heeft gesloten. A.R.C. koos een nieuwe voorzitter Tijdens een buitengewone ledenverga dering heeft de voetbalvereniging ARC zich een nieuwe voorzitter gekozen in de plaats van de heer M. Bezemer. die om gezondheidsredenen moest bedanken. De heer Th. J. Wentink. tweede voorzit ter van de vereniging, zag zich gekozen. De heer M. Bezemer werd dank gebracht voor de vele in het belang van de ver eniging verrichte werkzaamheden. In de elftalcommissie werd de heer G Schreuder gekozen als plaatsvervan ger van de heer Bezemer. De vergadering koos de heer J. Verduin in het bestuur Met een opwekkend woord in verband met de aanstaande competitie sloot de voorzitter deze goed bezochte vergade- Afscheid en installatie aan het Chr. lyceum Tijdens een bijeenkomst in de aula van het Christelijk Lyceum, die Dinsdagmor gen om 10 u. gehouden zal worden, neemt drs A. J. Scherpbier afscheid ais rec tor en zal heer M. A. Taal als zodanig worden geïnstalleerd. A. M. M. Goedemondt vertrekt De heer A. M. M. Goedemondt. opzich ter van gemeentewerken, is met ingang KOUDEKERK AAN DEN RUN Voor het dlaconessenhula De collgcte. onlangs te Koudekerk ge houden voor het diaconessenhuis te Lei den. heeft f 483.98 opgebracht. BENTHUIZEN Knaap redde jongetje Erst thans is bekend geworden, dat de 12-jarlge Jan Qualm Wzn., Dorpsstraat 97, vorige week een zoontje van de heer P. Voorwinden heeft gered. Het ventje was in het water geraakt en dobberde op en neer. Doordat hij teveel water binnen had gekregen, was hij in versufte toe stand geraakt. Toen Jan aan kwam fiet sen en men de opmerking maakte, dat „er haast net een rode kool in het water dobberde", riep Jan uit, dat het een kind was en eer hij uitgesproken was, had hij het knaapje al te pakken, om het op het droge te brengen. Direct kwam een golf water naar buiten. De drenkeling werd met spoed naar huis gebracht. De heer H. J. Rensink slaagde voor het examen exporteur consumptie-aardappe len. Ongewenst slippertje Toen een vrachtwagen van de firma Schrama uit Voorschoten in de Dorps straat reed, verloor hij ter hoogte van de molen een voorwiel. Hoewel de deur van heht loondorsbedrijf van de firma Bakker uitnodigend openstond, verkoos het wiel toch een andere toegang tot deze schuur. Door een zijwand ramde het een ter plaatse gestationneerde vrachtauto, waar van het spatbord ernstig werd bescha digd. De verschrikte chauffeur kwam er goed af. Een geluk, dat er op dat moment in d® anders met werklieden gevulde ruimte niemand aanwezig was. Volkswagen contra bus Dat 'kleintjes het tegen groten in kracht niet moeten opnemen, doch beter hun toevlucht tot een list kunnen zoeken, is gistermiddag weer eens duidelijk bewe Personeel gevzaagd Gevraagd een net meisje, genegen om ook in de win kel te helpen. Brood- en Banketbakkerij D. Schuite nmaker- Celebesstr- 39, Oegat- gcest. Telef. 23865. Aanmel den na 6 uur. Gevraagd een chauffeur voor vrachtauto- Brieven No 5829 bureau van dit blad. Nette werkater gevraagd voor 2 ochtenden in de week. Aanmelden: Acacialaan 33 - Leiderdorp- Mevr. JansjeOttevanger. Burggraven laan 171. vraagt voor 1 ochtend of middag p weck een werkster. Per 1 October een keurig meisje gevraagd voor dag en nacht in gezin van 2 pers- Zeifat. kunnende werken en v.g.g.v. Werkster aanwezig. Mevr. Holst—Weber, Leldae- atraatweg 15 (bij de Warmon- derweg). Oegstgeeat, Telefoon 24052. Stichting „De Rustenburg- kan plaatsen Leerllng-Zleken- vervorgsters. minimum leeft. 17 Jaar; beginsalaris 15,— p. maand met kost. Inwoning en bewassing- Na het le jaars examen 100,per maand. Ook kunnen geplaatst wor den Huishoudelijke Hulpen, intern. Brieven met volledige Inlichtingen of persoonlijke aanmelding: Directie. Mathe- i 491. Flinke slagenleerllng of halfwas gevraagd. Kemper man. Hogewoerd 39, Lelden Gevraagd voor lichte werkzaamheden enige per- •onen v. 18-21 J. of ouder Melden s av 7-7 30 u Eiken laan 8. Leiderdorp. Overdag tan het kantoor. J. Vermeulen en Zonen. Pottenbakkerij. Hoge Rijndijk 333. Zoeter- Personeel aangeb. Beschaafd meisje biedt zich aan voor de morgen- of middaguren, bekend m. lichte verpleging. Brieven onder no 5832 Bureau Blad. Te huur gevraagd Gevraagd kamer door heer alleen. Liefst omgeving Lei den. Brieven onder No 5828 bureau van dit blad- Onderwijzeres vraagt ge- stoff. of ongem. sit- en slaap kamer. met of zonder pen sion. Br. no. 5830 Blad. Kosthuis gevraagd in Kat wijk aan Zee, voor 15 Sept. 1955. Brieven: Jac. van Bee- len. Annastraat 25. Katwijk lan Zee. Te koop gevraagd 1 Gevr. een in goede staat lijnde poppenwagen. Brieven lan J. J- Chrispijn. Zijloord- kade 20, Leiderdorp. Te koop aangeb. J Aangeboden goed onder houden kinderwagen. Aarstr- 14 (over Wilh brug), Leiden. Studie-orgels 125. 150. Huisorgels 230, 325. Pracht harporgels, eiken, in diverse prijzen. Desgewenst in huur koop bij W. A. Gouw- Ter- weeweg 100, Oegstgeeat, Tele foon 23217. Wegens emigratie Erres radio van 1954. als nieuw, van 395.— voor 95.-. spotkoopje. Sleestofzuiger. 220 Volt. prima zuigend, com- f25. Te bevragen Zee- gersteeg 4 (bij de Kaiser- straat). Aangeboden een organza bruidsjapon (4244) m. korte er en onderjurk, f 45. Tel 26636 Kinderbox met vlonder 15. divan 12.50. eiken lin nenkast met spiegel 45; buffetkast ƒ27.50. Tafels, stoelen morgen aanwezig. Bankstel f 40 Te bevragen Tanvossensteeg 51. Aangeboden enkele brom fietsen en lichte motorrijwie len. v d. Mey, Maredijk 159. Leiden. Ilaardkookkachrl m. bak- ■n en vloerplaat. In goede st. Merk Davo. Adres: W. de Zwijgerlaan 45. Voor schoten. Onderwijzer biedt zijn Renault 4 te koop aan. Te bevr. Joh. de Wittstraat 16, Lelden. Diversen Handschoenenreparatie - Alle voorkomende repara ties aan Uw handschoenen worden door ons prima uit gevoerd. Tevens speciaal adres voor Kousen-repara- :ies 1 Novelty, Haarlemmer straat 16. zen. Een Volkswagentje kwam met snelle vaart het dorp uit in de richting Hoge- veenseweg, waar juist in de bocht de dienstbus van de Citosa Benthuizen bin nenreed op weg naar Den Haag. Een bot sing bleek onvermijdelijk en de Volkswa gen kwam er dan ook flink, en de bus licht beschadigd af. "De rijkspolitie stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. HAZERSWOUDE Visser redt kind uit de Rijn Toen de heer L Voskuilen gistermor gen omstreeks half elf bij het Zwaantje een visje probeerde te verschalken, zag hij tot zijn grote schrik plotseling een kind in de Rijn drijven. Zonder zich een ogenblik te bedenken, sprong hij gekleed ie water en smaakte het genoegen, de jongen op het droge te halen. Hoewel be wusteloos, bleek het knaapje, dat vrij spoedig bijkwam, geen nadelige gevolgen van zijn bad té hebben gekregen. Het was het vijf-jarig zoontje van de familie Zon aar. de Rijndijk. Schraag brak doormidden Toen de heer A. van Driel. firmant van de firma Wed. Van Driel en Zn te Kou dekerk. gisteren op de opslagplaats van ae provincie aan de Rijndijk nabij de Scheepjeskerk aan het werk was. brak een schraag doormidden, waardoor een balk. die daarop lag. op zijn been terecht kwam. Dit werd lelijk geschaafd en in wendig gekneusd. Nadat de heer Van Driel was thuisgebracht, schreef dokter Blaauwencraad hem voorlopig een week bed rust voor. Geslaagd Onze plaatsgenote mej. H. Fray^aan de Rijndijk, die enkele weken geledén is ge slaagd voor steno Nederlands, behaalde gisteren in Den Haag het diploma steno Handbalvereniging „Rapid" De training van de handbalvereniging „Rapid" begint morgenavond van 6.30 tot 7.30 uur voor meisjes-adspiranten en voor jongens van 7.30 tot 8.30 uur. Van 8.30 tot 9.30 is er training voor de dames en van 9.30 tot 18.30 voor de heren. Het bestuur rekent op trouwe opkomst. OUDE WETERING Interessante hobby Een zoon van notaris Lohman heeft In zijn vacantie een „vliegtuigje gebouwd met een motor er In. De motor loopt op een mengsel van petroleum, aether en won derolie. De spanwijdte van het vliegtuig model is ongeveer zestig centimeter. De vliegtuigbouwer bedient het hoogte roer door middel van een klos me; dub bele staaldraad. Hij laat. met zichzelf als spil. het vliegtuig om zich heen draaien in een cirkel, die hij naar believen groter en kleiner kan maken. De proefvluchten, die wij bijwoonden, gelukten uitstekend. Met een snelheid van veertig kilometer per uur draaide het vliegtuig twaalf rondjes. Toen was de brandstof op en maakte het toestel een vlotte landing. Soms slaat het daarbij nog De jonge bouwer heef niet alleen van de jeugd maar ook van ouderen, bij zijn experimenten veel bekijks. Dat heeft zijn broer trouwens ook: die heeft zelf een racefiets in elkaar gezet. Jongen door twee knapen gered Gistermorgen raakte het 7-jarig zoon tje van de familie D. Vreeken ln de Kerkstraat al spelende te water. Een buurvrouw zag de jongen enkele malen kopje onder gaan zonder iets te doen Gelukkig passeerden twee jongens van ongeveer zes jaar, die kans zagen ds jongen op het droge te brengen Hulde aan Japte Glasbergen en Jantje Borgers! VOORSCHOTEN Burgerlijke stand Geboren: Cornelia M, d v M van Dijk en L J Jansen, Prins Bernhardlaan 38; Saskia MSGdvFHGde Groot en G Giliam Leidseweg 489; Petrus A L B B L M Kneijber en E G J van der Eist. Noortheystraat lil. Ondertrouwd: A G J Cramer ts Rot terdam en A E M Huijssoon, Kon. Wil- helminalaan 11. Getrouwd: J C Nell en J Wes6elo; C Vogel en H E van Ouwerkerk. Overleden: Leonardus Versteegen, 80 J-, Bloklaan 12; Jan Oudshoorn, 82 j., School straat 23. VAN 31 AUGUSTUS TOT EN .MET 3 SEPTEMBER GROTE BINNEN- EN BUITENTENTOONSTELLING STADSGEHOORZAAL. In DE WAAG grot. ZUIVELEXPOSmE. MORGEN, Donderdag 1 September Neerland» beste fokvee presenteert zich op LEIDSE VEEMARKT. U komt toch ook „ZO VOET VE BOER MODEVAKSCHOOL ZIJLSINGEL 41 A. A. DE RIJK. lerares H.C.V. Lessen in patroontekenen, knippen en naaien eigen 'gebruik en opleiding examens. Hervatting der les sen Maandag 5 September. Aanmelding nieuwe leerlin gen na 7 uur 's avonds. Gratis album en kans op prachtige verrassing Voor 50RllLA4-.omjlogen, op gezonden naar TUZLA+i - Rot terdam, ontvangt U gratis het album Revue der kampioenen van Leo Pagono. Stuurt U ze tussen 1 en 5 Sep tember 1955, don ontvangt U bovendien een extra verros- singl Misschien wel een origi- Verhaar zonder chauffeur Volkswagens enz. - Werk dagen f 15.- p dag. Zon- en feestdagen 18,- p. dag. 150 km vrij. daarna 8 ct per km- Werkhoven's Autoverhuur - Hoffstraat 11. Tel. 21300. b.g.g. 20225. oe kom ik aan een rijbe- Neem rijles bij ons Ook zij die beroepschauffeur willen worden voor vracht wagen of autobus- Voor alle scooter, naar de Leidse Auto rijschool v. d. Mey. Maredijk 159. Tel 21280. Goede Vriend(innen) vindt U bij de Algemene Corres pondentieclub Postbus S 6057, Rotterdam. Vraagt gra tis inlichtingen. Sallra 200 c c. De Luxe Volksmotor met telescoop voorvork, zweefarm achter, teller, slot, stoplicht, enz., voor 1325— bij: Valk. H. Schouw. Voorschoten. Tel. K 1710—25191. Autorjjlessen met nieuwe leswagen. Lesuur 5. kaart 10 lessen 45.-. Gratis 'theorielessen. Beatrixstr- Telefoon 30319. Een woning te huur heb- wij wel bruidskleding - serviesgoed - Pick-up met platen. „Tot Uw Dienst'' service bij verlovi huwelijk en jubilea. Rijn- Schiekade 55. Telefoon 26593, Lelden. Kunstgebit stuk Repa ratie in één uur gereed. Ook Maandag-. Woensdag- enl Vrijdagavond. P. J. Olivier, G. Doustraat 19. Tel. 30307. Metalen horlogcbanden voorkomen het verliezen van Uw horloge. Edelstaal rek-l band (blokband) 2.95. Gra tis aanzetten. Goudkleurige rekbanden voor dameshorlo ges 2.95. Ruime keuze hor loges. wekkers, koekoekklok- ken. Uurwerkkliniek, Lage Rijndijk 8- Telefoon 23114. Goed tehuis gezocht voor 2 lieve poesjes. 3 mnd. oud- Burggi •enl. 171. Tel. 25265. 1 of I der chauffeur. Dee-tax. He rensingel 46. Telef. 26000. Polshorloges vanaf 1. p.w. Gouden ringen, pendu les. Zoekt U iets moois, bil lijke prijs? Plasmeijer, Storm Buysingstr. 33 bij Lage Mors- weg. Passap. Het Ideale brei- toestel met 261 naalden. Ge heel uit metaal vervaardigd. Dernee. Haven 7, Tel. 25365. Waaigat 17. Tel. 2278, Kat wijk Uw tr< t V t wdag Laat o verzorgen. Zonder extra kos ten verzorgen wij oa. onder- trouwkaarten - trouwrijden - bruidswerk - fotograaf, enz. enz. „Tot Uw Dienst" service bij verloving, huwelijk en jubilea- Rijn- en Schiekade55 Telef. 26593. Leiden. 't Is vandaag weer gezellig winkelen op onze advertentiepagina's Ook morgen brengen onze advertenties weer veel nieuws Fronteer van aeze Kans en stuur uw omslagen R11IA+. tussen 1 en 5 Septem ber 1955 aan MZLMt - Rotterdam Rook beter en hy9lên>*'her In de Sociaal Economische Boekerij Is ook verschenen: OM WELVAART GERECHTIGHEID door Dr T. P. van der KOOY PRIJS GEB. f. 890 Prof. van der Kooy geeft in dit boek principiële uiteenzet tingen over de moderne economische politiek; Inleidende beschouwingen die voor een wijde kring van belangstel lenden toegankelijk zijn. In elke boekhondel verkrljgbaor ZOMER EN KEUNINQS UITGEVER SM II Ingevolge wijziging omzetbelasting v.a. 1 September Plaats een Koerier: 't ls DE maniet 1 ffP ZACHTE ZEEP EN NOG VEty vermakelijke avonturen van Quiclioi 62: ,.Ik riep hem natuurlijk bars ter vei antwoording." vervolgde de oude geitenhoe der zijn verhaal. ..Nauwelijks heeft-ie rty. herkend, of hij viel gelijk op zijn knieer voor me neer. Hij vergoot dik-ke tranen en verzocht me hem vergeving te scnenken voor zijn brute daad. Dat heb ik toen maai gedaan want met die hooivorksteker ij schiet je ook geen cent op Ik vroeg hen toen natuurlijk wel. waarom of-ie er zo wil< «n verfomfaaid uitzag. Hij antwoordae toe: neel beleefd en met een paar welgekozei woorden, dat ie boete aan het doen waf voor het vele kwaad, dai-ie in zijn levei had gedaao." Dan moet hij toch een goede ridder ge wèest zijn." merkte Don Quichot snedig op ..ln ridderkringen heef' het immers alto- tot de vaste gewoontes behoord op zijn tijc ooete te doen en daarbij je kieren te ver- ,.Van dat soort dingen heb ik geen weet." er-volgde de oude geitenhoeder. ,.Dc het »een maar te maken met een vent, die n,jn kaas jat. mijn brood steelt en mijn vijn gapt. Afijn, ik heb hem natuurlijk de vind van voren gegeven en ik heb herr. ;ezegd. dat-ie in het vervolg beter om eter. ton vragen dan het stelen. Nou... toen be jon-ie opnieuw te huilen en hij vroeg me /oor de zoveelste keer om vergiffenis. B ïeb toen maar met mijn hand over mijr >uwe hart gestreken en ik breng hem sind: die tijd om de andere dag wat te eten. Je had ook wel een hart van steen moeter hebben, als je geen medelijden met hem lad gekregen. Och. och. wat was die knap ->e er, hoffelijke jongeman in een paar da- jen toch veranderd tot een sloerige zwer De oude geitenhoeder zuchttte eens diep en Don Quichot zei: ..Als ik het goed be grijp. bent u dus nu ook weer op weg om de artne zwerveling wat eten te brengen." gen." „Min of meer wel," antwoordde de bra ve grijsaard. „Die arme slobberaar krijgt deze geit van me cadeau. Daar heeft-ie misschien wat aardigheid aan hier in de eenzaamheid. Hij krijgt er nog wat nelk van ook. dus „Maar waarom zei u daar straks, dat le hele boel hier behekst was?" wilde Don „Da's nogal glad," antwoordde de her der. „Een gewoon mens stelt zich niet zo mal aan als hij. daar moet dus wel hek serij in het spel zijnen weer merk te niemand, da- de sonderlinge wildeman met zijn zwarte baard voorzichtig over een bergtop gluurde....

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6