Jlieuiue jCciftsdjc Courant Japan eist aandeel in eigen verdediging zijn Grandval heen Veelomvattende knoeierij op vliegveld Twenthe WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIfcN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10434 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvaitlcb l« «hcblcorn tnga bert la trfljeBspcef Jubel-Vebo is gestart RIJZENDE ZON TUSSEN OOST EN WEST Vergeefse Sow jetpoging om de Am. macht ter zee te beperken WASHINGTON/LONDEN. 30 AUGUSTUS IAPAN VERLANGT, dat er een einde komt aan de afhankelijkheid van Amerika wat de landsverdediging betreft. Het wenst een doeltreffend verdedigingsstelsel, gebaseerd op wederkerigheid. Dit stelsel zal ook de spanningen, welke ontstaan door de aanwezigheid van buitenlandse militairen op Japans grondgebied, wegnemen. Aldus verklaarde van daag Sjigemltsoe. de lapanse minister van buitenlandse zaken, voor de Amerikaanse nationale persclub te Washington. Enkele uren daarna wees de speciale Japanse afgevaardigde bij de Japans-Russische besprekingen over een vredesverdrag (te Londen) de Russische eis van de hand, dat de Zee van Japan zal worden gesloten voor oorlogsschepen van de Ver. Staten en andere Westelijke landen. De Rus Malik had deze eis kort na de opening van de zitting van heden ter tafel gebracht. len ter bescherming van de Russische zeerechten in het betrokken gebied. De Rus Malik had voorgesteld, het recht van vrij scheepvaartverkeer doot de straten van Tsoegaroe en Tsjoesjima te beperken tot de schepen, die de vlag gen voeren van de landen, welke aan de zee van Japan grenzen (Japan, Rusland, Rood-China en misschien ook Korea). De straat van Tsoegaroe ligt tussen Hansjoe en Hokkaido. De Straat van Tsjoesjima bevindt zich tussen het eilano van die naam en Honsjoe. De Ameri kaanse oorlogsschepen, die thans haar bases in Japan hebben, kunnen vrijelijk door deze zeestraten varen. Ook de tct- gangswegen tot Ruslands grootste Siberi sche haven, Wladiwostok, lopen via de zee van Japan. Tenslotte vermelden wfj nog, dat de Russisch-Japanse besprekingen Dinsdag a.s. voortgezet zullen wordon. Dan zal Malik waarschijnlijk ccn lijst overleggen met de namen van 1300 Japanners, die zich nog in Russische gevangenschap be- De Gaza-conllicten Russische wapens in Midden-Oosten WASHiENGTON/JERUZALEM, 30 Aug. Dulles, de Amerikaanse minister buitenlandse zaken, heeft vandaag met betrekking tot de gespannen verhouding CairoJeruzalem verklaard, over aan wijzingen te beschikken dat Rusland mi litaire uitrustingstukken en wapens heeft aangeboden aan Arabische landen. ,.De Ver. Staten en Engeland hebben de af gelopen 48 uur zowel Egypte als Israël tot zelfbeheersing gemaand." aldus mi nister Dulles op ccn persconferentie. Premier Mosje Sjarett van Israël heeft vandaag gedurende vier uur besprekin gen gevoerd met zijn minister van de fensie, Ben Goerion, stafchef Mosje Dayan en tal van andere functionarissen. Onderwerp van gesprek was de toestand bij Gaza, waar het vandaag opnieuw tot ernstige botsingen kwam. Generaal Burns, hoofdwaarnemer der Ver. Naties in Israël, heeft zowel bij Israël als bij Egypte om een wapenstil stand verzocht. Cairo ging accoord, maar Jeruzalem antwoordde nog niet. Blijkens onofficiële uitlatingen van Egyptische functionarissen, kan het plan- Dulles tot oplossing van de spanning in het Midden-Oosten (pact tussen Israël en V.S.) in Cairo geen genade vinden. ..Het Is uitsluitend ontworpen ter verdediging van de Israëlische belangen." aldus een lid van de revolutionnaire raad. Later Is officieel bekendgemaakt dat Israël de bestandsvoorstellcn van gene raal Burns aanvaardt, doch slechts onder twee voorwaarden: 1. dat Egypte de ver antwoordelijkheid aanvaardt voor de ter roristische gewelddaden van de vorige week en 2. dat Cairo waarborgen geeft een onmiddellijke, volledige en de finitieve stopzetting van alle verdere vij andelijke daden. Minister Sjigemltsoe zal zijn Ameri kaanse collega Dulles in grote lijnen uit een zetten, welke meer onafhankelijke militaire rol zijn land denkt te kunnen PARIJS. 31 AUG. spelen. Gisteren had Sjigemitsoe reeds Grandval, de Franse resident-ge- Dulles?6UC* V3n rU m tWe8 UUr mCt| neraal *n Marokko is vanmorgen of- De Japanse bewindsnlan. die In 1943 j ficieel afgetreden, zo heeft de Franse Egyptische commando's hebben Dins- de capitulatie van zijn land tekende, regering bekendgemaakt. dag vijftien Israëliërs gvdood bij een weidde ntet verder uit over zijn plannen. opvoiger generaal Bover de..strafexpeditie", waarbij zij veertig km Hg verklaarde- slechts, dat Amerika en "pvuigw, i ver op Israëlisch gebied doordrongen zo Japan eendrachtig de vrede in het Verre la Tour, is inmiddels naar Marokko Press in Cai-o Strafexpeditie Nieuwe actie A'dams overheidspersoneel In gebouw Bellevue in Amsterdam heb ben gisteravond ongeveer 1300 personen een vergadering bezocht, welke was geschreven ddor het comité dat de sta king van overheidspersoneel begin April De vergadering nam een motie waarin werd geprotesteerd tegen de spraak van het gemeentelijk scheidsge recht, volgens welke het ontslag vs ambtenaren blijft gehandhaafd. In de motie werd gezegd, dat men zich niet bij deze uitspraak zou neerleggen en „de strijd met vergrote kracht te zullen voortzetten tot een aanvaardbare oplos sing is bereikt". Het personeel van de haven- en han delsinrichtingen in de hoofdstad en dat van het gemeentelijke vervoerbedrijf zal zich vanavond over de uitspraak van het scheidsgerecht en eventueel te nemen stappen beraden. De Bond van Nederlands Overheidsper soneel heeft toegezegd een nieuwe actie om het ontslag van de 61 man ongedaan te maken en loonsverhoging te verkrij gen, te zullen steunen. Kameitid vraagt Spoedig meer rente van de Rijkspostspaarbank (Van onze parlementsredactie) Het Tweede Kamerlid, drs G. M. Neder- horst (soc.), heeft minister Algera ge vraagd, waarom hij zijn belofte niet na komt en nog steeds het rentegevend te goed van de Rijksspostspaarbank niet heeft verhoogd. Het Kamerlid dringt op spoed aan bij de ten uitvoerlegging van dit besluit en vraagt, of er geen aanlei ding is, de beloofde maatregel terugwer kende kracht te verlenen. Zee-officiercn beëdigd. Aan boord van het wachtschip Willemsoord zijn gis teren 16 nieuwbenoemde zee-officieren derde klasse van de Koninklijke Marine beëdigd. De officieren 'hebben hun oplei ding in Den Helder ontvangen. Oosten moeten bewaren. Voorts verklaar de hij er zich van bewust te zijn, dat Japan moet oppassen voor communisti sche pogingen, verwijdering teweeg brengen tussen de Vrije landen. Sjigemitsoe zeide tenslotte, dat tijdens de besprekingen die zijn land met Sowjetunie voert over het beëindigen de staat van oorlog in geen enkel opzicht nadeel mogen berokkenen aan het dyna misch deelgenootschap van Japan mei ..het grote Amerika". ZEESTRATEN Het bewijs hiervan werd later op de dag geleverd, toen de Japanse on derhandelaar te Londen, Matsoemo- to. de Russische eis van de hand wees, dat de Zee van Japan voor oorlogsschepen van Amerika en an dere Westelijke landen zal worden gesloten. Matsoemoto betoogde, dat de Zee van Japan tot de wereldzeeën behoort en dat derhalve juridisch onmogelijk is, deze aan beperkingen te onderwerpen. Wel wil Japan praten over maatrege- vertrokken. Russische deskundigen bezoeken Nederland Een gezelschap van zes Russische bouwdeskundigen zal van 2 tot 9 Sep tember ons land bezoeken om kennis te nemen van wat er In ons land op het gebied van bouwen gebeurt. het programma zijn bezoeken opge- I :n aan Den Haag, Amsterdam, Rot terdam, Delft, de Zuiderzeewerken en de oordoostpoldcr. De Russische delegatie staat onder lei ding van de voorzitter van het Comité Bouwaangelegenheden nisterraad der Sowjetunie, de heer W. A. Koetsjerenko. Zaterdag zullen de Russische deskun digen door minister-president dr W. Drees worden ontvangen. De avond van hun aankomst biedt de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, het gezelschap een diner Het verblijf in Nederland wordt ge volgd door bezoeken aan Frankrijk, Italië, Engeland en Duitsland. In de Pauluskerk te Frankfort werd aan de Duitse schrijfster Annette Kolh de Goetheprijs overhandigd wegens grote verdiensten voor de literatuur. Dr Albert Schweitzer, die deze prijs enkele jaren geleden ontving, was bij de plechtigheid aanwezig. De burgemeester van Frankfort, W'alther K.olb, overhandigde de prijs aan de bejaarde schrijfster. t Ass. Press in Cairo. Êen Israëlische legeraanvoerder ver klaarde vandaag in Jeruzalem, dat een Egyptische zelfmoord-bende" gister avond de zendmast van het radiostation ..De stem van Israëi" in het kustgebied tussen Gaza en Tel Aviv heeft opgebla zen. Dit radiostation had kort voor de aanval in een uitzending Egypte gewaar schuwd voor de gevolgen van aanvallen op Israëliërs. Volgens de woordvoerder was ce ben de tot op zestien kilometer var. Tel Aviv doorgedrongen. Vanavond radio- prijsvraag Ter gelegenheid van de 75-ste verjaar dag van Prinses Wilhelmina zal van avond om vijf over half negen in het na tionale programrpa van beide Hilversumsp j zenders een radio-prijsvraag worden uit-j Nederl. ambassadeur in Moskou aangekomen De nieuwe Nederlandse ambassadeur in de Sowjetunie, Daniël von- Balluseek. is gisteren per trein in Moskou aangeko men om zijn functie te aanvaarden. Hij werd begroet door het hoofd van de afdeling protocol van de Russische regering en door de hoofden van ver scheidene diplomatieke missies in de Rus sische hoofdstad. Vertedering: dat is het woord, dat het best onze gevoelens weergeeft als we, in deze dagen, een foto van H.K.H. Prinses Wilhel mina. bekijken. Vertedering hebben we ge weld voor het zeer jonge meisje, wier kro ningsfoto we dezer dagen nog eens bekeken hebben. Diezelfde vertedering is er weer voor het portret van de oud geworden vrouw, wier leven, denken en handelendat van ons allen meer bepaald heeft dan we ons misschien bewust zijn. Lezend, mediterend en meelevend met dat grote, roezige ge zin, dat Nederland i«, leeft de jarige vandaag onder ons. Als alle grootmoeders in dit land kent zij de bekommernis om de kin deren, die wild zijn op de wegen, die niet uitkijken en wier leven steedsin gevaar is. Het best vieren we deze 75ste verjaardag van Prinses Wil helmina vandaag door onze jonge kinderen te vertellen van deze bijzondere vrouw. Als ze oud geworden zijn, zullen ze door- van zijn we zeker tegen hun kinderen met trots zeggen: „Toen ik jong was, leefde de oude koningin nog". En dan zullen aller gedachten teruggaan naar een tijd, waarin tussen wolken en donkerheid de glans van dat koningschap scheen. Een gróte tijd" zullen de mensen dan zeggen, Wilhelmina's tijd De Almelose rechtbank heeft gis teren de malversaties op het vlieg veld Twenthe behandeld. Zoals reeds enkele dagen geleden gemeld, wist de politie klaarheid te brengen in de knoeierijen met de afrekening van kunstmest, bestemd voor het vlieg veldgedeelte, dat aan landbouwers werd verpacht. Verpacht grasland werd omgeploegd Er zijn echter bU talrijke andere ob jecten, o.a. bij de inrichting van het sportveld, onregelmatigheden geschied. De inrichting was voor 16.450 gulden aan B. E. uit Baambrugge gegund. E. hield zich echter niet aan de voorwaar den en wist zodoende „een besparing" van 1800 gulden te verkrijgen. E55 Scholier bij zwemmen in zee verdronken Gistermiddag is bU Monster, 'ter hoogte van strandhoofd 9, de 18-jarige scholier in D. uit Honselersd(jk bij 't zx verdronken. Een badmeester er kele omstanders brachten hem op het droge. Zuurstofbehandeling en kunstma tige ademhaling door dr C. N. A. Klei- pool uit Monster waren vergeefs. In de IJsselhaven te Rotterdam viel gisteren de 24-jarige havenarbeider J. H. Bregonje van een lichterschip een krukhaak, waarmede hij werkte, uit schoot- Zijn stoffelijk overschot is enkele laten gevonden. Een opvarende van het Britse tankschip Haustellum in Pernis, de 35-jarige troos Robert Graham Paterson viel gis ternacht van het bovendek op het zes meter lager liggende hoofddek. Hij werd met een schedelbasisfraotuur in het Wes terziekenhuis in Rotterdam opgenomen, waar hij in de loop van de nacht is over- Tsjechische president had hartaanval PRAAG. 30 AUGUSTUS President Zapotocky van Tsjecho- slowakije heeft vandaag een hart aanval gehad. Zijn toestand is ern stig, zo vernemen Reuter en Ass. Press hier. De president is 70 jaar. Alle Britse operationele troepen zul len per 19 September Oostenrijk verla ten; alle Britse soldaten zullen 1 October Wenen uit zijn, zo Is officieel bekendge maakt. Hitler had voorkeur voor Britten ne VOORMALIGE Duitse velmaarschalk Albert Kesselrino zegt. dat Hitler met succes Engeland binnengevallen zou kunnen zijn, maar dat de fiihrer de Britse vloot en het Britse rijk niet wenste te vernietigen. In een intervieuw met het Amerikaanse tijd schrift U.S. News and World Report zegt de oud veldmaarschalk, dat Hit- Ier „een merkwaardige voorkeur" voor de Brit ten had. Hij zei, dat de fiihrer, toen hij hem tij dens de tweede wereld oorlog eens een verslag uitbracht over bijzondere Britse wapenfeiten, ant woordde: „Natuurlijk, zij zijn ook een Germaans volk Kesselrlng zei. dat Hit- Ier steeds dacht dat de Engelsen vrede zouden sluiten, maar dat hij hen liet begreep en hen be ledigde, toen hij hun aan bood het Britse rijk te beschermen. De Duits? ex-veldmaar schalk zei verder: ..Chur chill zei nee. zoals alleen hij dat kon zeggen, en dat zijn grootste vergis sing. Hij had uiterlijk in 1943 vrede moeten sluiten en alleen op die manier had Stalin buiten Europa gehouden kunnen wor- Een behoorlijk voorbe reide invasie In Engeland zou tot het midden van Augustus 1940 gelukt zijn, meent Kesselring en er was ook later nog een kans geweest. „Maar be halve Hitier verzette de Duitse vloot zich er te gen, daar deze meer steun van de luchtmacht wens te, dan die toen kon ge- Als andere oorzaken van de Duitse nederlaag noemde Kesselring: 1. Het niet onmiddel lijk volledig mobiliseren van de industrie in 1939 2. Het zich niet con centreren op de produc tie van een Messerschmidt straaljager in 1943, opdat men er voldoende zou hebben om een eind te maken aan de Geallieerde luchtaanvallen, en var een viermotorige bom menwerper. 3. Het niet krachtig ge noeg aanvallen van de uit Duinkerken evacuerende Britse troepen. 4. Het niet maken vai een afspraak met de Ja panners, dat zij Siberië zouden aanvallen, toer Duitsland Rusland bin nenviel; 5. Het niet toelaten var buigzamer operaties ir Rusland en het niet be handelen van de Oekraï ner», Witru»*cn en Balten als Geallieerden. 6. Het niet er in slagen, snel troepen te conce1 ren fepen het Geallieerde bruogehoofd in Norman- di«. 7.Gebrek aan samen werking met de Italianen en Japanners. Anderzijds oefende Kes selring critiek op de on buigzamegeallieerde strategie in Italië. Hij zei: „Zij maakten het gemak kelijk voor m\j, hen oedu- rende zo lange tijd van hun doel af te houden Het sportveld Is dermate slecht inge richt, dat nogmaals 16.0000 gulden nodig zijn om het te verbeteren. Een andere knoeierij betrof de verbe tering van sloten en het planten 30.000 dennen rond het terrein. Dit werk werd eveneens aan B E. gegund voor een bedrag van 13 900 gulden. De tijd, die de uitvoering zou vragen, werd ge raamd op 5000 werkuren, maar de firma deed er slechts 401 uur over, met als ge volg dat ca. 40 procent van de dennen is gestorven. De opziohter van het vlieg veld rapporteerde, dat „met uiterste zorgvuldigheid" was gewerkt Tevens memoreerde de officier de mal versaties met het verpachten van i land. De landbouwer K. had dit aanvan kelijk voor 8000 gulden gepacht, een drag, dat later werd verlaagd, daar de hoolopbrengst beneden de verwachting bleef. Hoewel er aanvragen liepen (vari ërend van 2270 tot 10.000 gulden) om hel grasland van de overheid te mogen pach ten, werd In 1954 een bedrag van 9.000 gulden betaald aan de Enschedese uit voerder om het gras te verwijderen Een steekproef van de marechaussée op de juistheid van het aantal opgegeven werkuren wees uit dat in één week 288 werkuren te veel waren opgegeven Kunstmest-malversaties Zoals bekend is, werd de overheid veel meer kunstmest in rekening gebracht dan in werkelijkheid was uitgestrooid. Hoofd schuldigen noemde de officier van justi tie de Enschedese uitvoerder A. E., de opzichter en huipopzichter van het Bureau Aanleg. Beheer en Onderhoud van Vliegvelden H. van 't H. en G J. G. Vooral het feit, dat zij zich als ambtenaar hadden laten omkopen, achtte hij zeer ernstig. Hij eiste tegen dit drietal resp één jaar en drie maanden, een jaar en zes maanden en één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen de overige verdachten in deze zaak. de 32-jarige Weerselose boekhou der-zaakvoerder S. A. S.. eiste de officier acht maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk, tegen de 51-jarige Weer selose koopman J. G. W. H. drie maan den voorwaardelijk en een boete van f2 000.—, tegen de 37-jarige Enschedese landbouwer A. G. K. vier maanden voor waardelijk en tegen de 39-jarige Ensche dese rijwielhersteller A. G. D. veertien dagen voorwaardelijk en f30.—. Behalve de opzichter Van 't H. gaven alle verdachten hun schuld toe. Boelganin naar India Premier Boelganin van de Sowjetunie zal zich de derde week van December een bezoek van drie weken naar India begeven, zo verneemt A.F.P. Wanneer ook 6 procent bij de pensioenen? (Van onze parlementsredactie) Gaarne wenst het Tweede Kamerlid, mr H. K. J. Beernink (c.h.), van minister Beel te weten, in welk stadium van v bereiding het toegezegde wetsontwerp be treffende de doorwerking van de laatste loonronde van zes procent in de pen sioenen thans verkeert. Een vraag hier over heeft hij schriftelijk aan de bewinds man gesteld. Alfred van Sprang in Hongarije De toenadering van Oost en West demonstreert zich ook op journalistiek gebied. Het is nog maar enkele maanden geleden dat de landen achter het IJze ren Gordijn voor een Westerse journalist verboden terrein waren. Dat schijnt zich nu te wijzigen. De speciale reiscorrespon- dent van de Nieuwe Leidsche Courant, Alfred van Sprang is, na in Juli een bezoek van twee weken aan Tsjechoslowakije te hebben gebracht, dezer dagen met een toestel van de Russi sche Aeroflot van Wenen naar Boedapest gevlogen. Binnen kort zal een nieuwe serie arti kelen over het leven i-» een communistisch land in ons blad worden gepubliceerd. Politie liet inbrekers tweemaal ontsnappen In politieauto lilt naar Utrechts station „Zoiets stoms heb Ik nog nooit gezien r Deze weinig bemoedigende woorden sprak de president van dr Utrechtse rechtbank tegen enkele agenten van politie Ta- recht stonden namcl(Jk de 32-Jarige Am sterdamse bankwerker J. Moen en de 3"J- Jarigc Amsterdamse schilder H. Lot. dia tot tweemaal toe ddor onattcntheld van de politie aan den arrestatie wisten te ontkomen. Beiden hadden tn de nacht van 29 April te Utrecht een kraakje gezet en een ra» sette vorken en lepels en enige vulpennen meegenomen. Zij begaven zich vervol gens op weg na.ir Arnhem, waar zij 's nachts om half drie werden aangehou den door een politiewagen. Op de vraag wat zij op dit nachtelijk uur uitvoerden, luidde het antwoord van het tweetal: „Wij willen liften naar Arnhem." Tot hun grote verwondering bood de politie nen toen een ritje naar het station Utrecht aan. waar zij 's morgens de eerste trein zouden kunnen nemen. Nog meer waren zij verbaasd toen zij inderdaad aan liet station Utrecht en niet aan het politie bureau werden afgeleverd. De mannen gingen terug naar de Rijks weg om de buit te halen, die ze daar hadden weggegooid en liftten naar Am- hem. De politie, die Inmiddels van de inbraak in Utrecht had vernomen en ver denking koesterde tegen het tweetal dat op de Rijksweg een lift naar Arnhem vroeg, controleerde zorgvuldig elk* wa gen die Arnhem binnenkwam. Zo werd ook de waren, waarin bot tweetal een lift had gekregen, nauwkeu rig onderzocht, maar de tas met de cas sette, die één van hen onder zUn Jas ver borgen had, ontdekten de agenten nl»t Dc lifters mochten hun rit vr(J voort zetten Bij een andere inbraak (in Amsterdam» liepen zij later toch tegen de lamp. De officier eiste gistermiddag teren belden een gevangenisstraf van een Ja.ir zes maanden met aftrek. Verdachten bleken resp. al elf en acnr tien veroordelingen achter de rug te hen ben. Uitspraak op 13 September. Brand in 10.000 autobanden Cycloonachtige rookkolom in wijde omtrek zichtbaar Gisteravond brak brand uit ln een partij van 10.000 autohanden, eigendom van de autosloper!) S. de Groot In Dul- vendrecht. Enkele duizenden banden, waaronder een partU nieuwe bestemd voor de export, en een kleine vrachtwa gen gingen geheel verloren. Het duurde ruim twee uur alvorens de brandweercorpsen van Ouderkerk en Duivendrecht de vuurgloed, die op grote afstand zichtbaar was, konden bedwin gen. Een zwarte, vettige rookkolom, dl* de vorm van een cycloon aannam, trok honderden toeschouwers, zelfs uit Am sterdam. Dank zij de gunstige windricb ting kon de sloperij zelf behouden blijven. De schade wordt geschat op vijfduizend gulden. Het bedrijf was niet verzekerd. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door een achteloos weggeworpen sigaret teneindje Massamoord in Mexico MEXICO CITY, SO Aug. Volgens het blad Ultimas Nhtielas zou den zestig boeren van de Zuidme-xicaanse staat Chiapas, die tot een opstand tegen de gouverneur, Efrain Aranda, hadden aangezet, op bevel van Aranda gefusil leerd zijn. De twee leiders van de boeren zouden onthoofd en hun hoofden zes da gen lang tentoongesteld zijn. Een en an der zou zajn gebleken uit vertrouwelijke, door het ministerie van binnenlandse za ken ontvangen berichten. Kans op onweer In b(jn<» geheel West-Europa is het de laatste dagen warm, rustig nazomerweer geweest, waarbij de maximumtemperatu ren over het algemeen tassen 20 en 30° C. lagen. Alleen in Zuid-Frankrijk steeg hel kwik tot iets boven 30 praden en in dl« omgeving kwam het gisteren tot onweers buien. Dit onweer heeft zich vannacht aar het noorden verplaatst. Terwijl de barometers in Europa van morgen een neiging tot dalen vertoon den, steeg de luchtdruk op de Atlantische Oceaan ten Westen van de Britse eilan den. Mede in verband met de aanwezig heid van een trog (n de hogere lucht lagen bestaat er daarom een toenemende kans op onweer, waarna iet» minder war- lucht van de Noordzee ons land kan binnenstromen. HET WEER IN EUROPA M i Êf II *8 h MI Stockh. Oslo S" p«urb Grenoble zw. bew. nevel z ZO 1 ONO 3 windstil windstil NO 1 windstil windstil 27 0 25 0 24 0 22 0 24 0 24 0 25 0 30 0 Nice Genéve Zürich nnibruck tjacclo Mallorca licht bew. zw. bew nevel licht bew. sw. bew. zw. bew. NNW 2 windstil windstil windstil ZO 1 windstil NO 2 windstil 28 0 24 18 23 0 24 1 31 0 29 0 33 0 WEERBERICHT Iets minder warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of /vil onweersbuien. Overwegend T matige wind, aanvankelijk Zuidelijk, later uit Westa- lijk* richtingen. Iet* liger temperaturen. (Opgemaakt ta tien uur). ZON EN MAAN Zon 5.52—19.32; Maan 18.44—4.53. 2 Sept. Volle Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1