Mozartminiatuur Grootste Yankeestad buiten Ver. Staten in collectie Ahlgrimm Taalstrijd op de jamboree in Canada 5 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 VOGELWEH: AMERIKA IN DUITSLAND Spelende kinderen roepen er «You are ganz kaputt too" (Van onze speciale verslaggever) mengelmoes van bewoners: blank en zwart, vreedzaam bijeen. ten, roepen laatstgenoemden: „Halt you are ganz kaputt!" Maar de aanvallers schreeuwen: „You are ganz kaputt too!" „Zeker en vredig" Om te voorkomen, dat tonelen als hun zonen in scherts opvoeren ooit werkelijk- Een kwartier met de bus van Katserslautern in de Pfaltz ligt de grootste dTA™"rtk1a"„sïknfe'"hirr" Amerikaanse stad buiten de Ver. Staten: Vogelweh. Drie jaar geleden in Vogelweh. Zij behoren alle tot het stond hier nog een groot dennenwoud, maar in enkele jaren is er een echte Western Area Command en zij vormen Amerikaanse nederzetting verrezen: grote gebouwen, een enorme centrale u'Jp^\"w°"Europ" ."w/Ccom*"." winkel, cinema's, één kerk, die door alle gezindten gebruikt wordt en een de legerafdeling waartoe allen behoren, bij afkorting heet, ligt verspreid over 7648 vierkante mijlen, wat gelijk staat met de oppervlakte van de gehele Ame rikaanse staat New Jersey Het comman do beschikte v'er jaar geleden nog maar ever 61 soldaten. Thans zijn er meer dan 40 000, van wie er 12.500 in Vogehveh zijn gehuisvest- Zij zullen er binnenkort de beschikking hebben over 4200 woningen, waarvan het merendeel thans reeds staat Het zijn, zoals wij reeds opmerkten, zeer eenvormige huizen, maar ze zijn ruim en practisch en van al die gemakken voor zien, welke voor een Amerikaanse fami lie volstrekt onontbeerlijk zijn. Heel de wit glimmende inventaris van een Ame rikaanse keuken mét wasmachines, grote electrisehe fornuizen en ijskasten is er. Straks, als „zekerheid en vrede" in Euro pa een feit zullen zijn maar wanneer is dat en de Amerikaanse soldaten naar het vaderland terug gaan. krijgen de Duitsers de beschikking over deze stad. met alles wat er bij hoort ..Maar ze zul len ons wel veel te duur zijn, zeggen de Duitse mensen in de omgeving nu al. De waarde van de hele stad is 404 millioen dollar. Zij is vrijwel geheel door Duitse ondernemers gebouwd. Als men bedenkt, dat in Kaiserslautern zelf. dat voor 83"i verwoest was, in één jaar tijds ook nog 2740 woningen gebouwd zijn, dan heeft men een beeld van de bouwactiviteit, welke aan de andere kant van de grens ontwikkeld wordtl Is het nodig te zeggen, dat Vogelweh de grootste autogarage In Europa heeft, dat de clubgebouwen die er zijn met de enor me kegel- en bowlingbanen tot de best ingerichte ter wereld horen en de moge lijkheden voor ontspanning in deze Ame rikaanse stad in Duitsland alles overtref- Het centrum van Vogelweh is het winkélpaleis, waarin, zoals op de foto zichtbaar is, ook allerlei andere „openbare diensten" zijn onder gebracht: de kleermaker, de kapper, de newsstand en nog vele nuttige instellingen meer. Wie er op een zomermiddag komt, en enigszins bekend is met het Amerikaanse landschap, waant zich ergens in het Noord Oosten van de Verenigde Staten Dezelfde straten, precies gelijke heuvels sis daar en auto's, véél auto's. Ze staan geparkeerd op een aparte strook voor de eenvormige huizen en het zijn allemaal wagens uit Amerikaanse fabrieken Volkswagens staan er niet bij. Bovendien zijn de fietsen, waarop de jongens rijden, helemaal Amerikaans. Ze hebben forse tanks aan het frame dat zijn natuurlijk schijntanks, maar dat hóórt er nu eenmaal bij. De jonge berijders dra gen, net als thuis in Amerika zonder uit zondering een spijkerbroek- De Duitse Jongens, die hier met hun Amerikaanse vriendjes in de bossen en heuvels rond om spelen, haalt U er zo uit. Die dragen Eén van de avenues in Vogelweh waar men, zoals uit de foto blijkt, een practische oplossing vond voor het parkeerproboleem. allemaal korte leren broeken. Hun invloed op het spel is onmiskenbaar. Achter een heuvel liggen een stel kna pen met stokken, als geweren in de aan slag Wanneer uit warrig struikgewas rondom een troep kameraadjes de heuvel bestormt en zij verder doorlopen, dan de tribune b\J een massa-bijeenkomst, „verdedigers" van de heuvel oorbaar ach- Mensen van Vogelweh: blank en zwart zit er door elkaar op de Zenuwslopend werk Nog zestigduizend vluchtelingen uit Indonesië Inspanning van alle krachten zal nodig zijn om te helpen In Indonesië werd in het bijzonder de positie van de Nederlander van ge mengde bloede in steeds meerdere mate onhoudbaar. Langzamerhand wordt duidelijk, dat voor deze groep geen plaats meer zal zijn in de Indo nesische samenleving, aldus verklaart het jaarverslag van het Centraal Comité Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van Gerepatrieerden over 1954. Ook onder hen, die Indonesiër zijn gewor den, zijn er velen, die het liefst uit Indonesië zouden vertrekken. maatschappelijk werkster Eind 1954 bevonden er zich 90.000 Ne derlanders in Indonesië, waarvan naar alle waarschijnlijkheid 60.000 zouden re patriëren. Hieronder is een groep van 7000 steuntrekkers, die voor hun over tocht medewerking der Nederlandse re gering nodig hebben. In 1954 keerden bijna 15.000 Nederlanders terug. In 1955 verwacht men zeker 20.000 in totaal. Men mag verwachten, dat het probleem van de terugkeer in drie jaar tot een op lossing zal zijn gekomen. Na de terugkeer komt de veel moeilijker phase van as- «Imilatle. Van het grootste belang daar bij is de wijze van ontvangst door ker kelijk en particulier Initiatief alsmede de overheid. Hierbij ia niet alleen een werkelijke zakelijke aanpak nodig, maar ook een zuiver menselijke houding, een goed begrip voor de nood van de mede mens. Tal van omstandigheden oefenen hierbij een remmende invloed uit, zoals het woningtekort en de passende opne ming in het arbeidsprocei. De Nederland- *e maatschappelijke deskundigheid zal moeilijk de problemen bevredigend kun nen oplossen. wanneer de Indische des kundigheid niet daarbij in ruime mate kan helpen. Met dankbaarheid maakt het verslag melding van medewerking van overheidsorganen van kerkelijke en par ticuliere instellingen. Thans hebben reeds organen de zorg voor de gerepatriëer- den min of meer volledig op zich geno- 1 Januari 1954 waren er 1222 gezinnen met 5537 personen in contTactpenslons, 1 Januari 1955 1499 (het ministerie van maatschappelijk werk had geschat op 400) met 0229 personen. De alleenstaan den meegerekend werd het totaal 6410. Men moet rekening houden met een toe neming. Het verslag dringt er op aan, dat op schepen met meer dan 100 repatrl- erenden e medereist. De hulsvesting van bejaarden is een probleem, waarvan de oplossing lang op zich laat wachten. De opneming van psy chiatrische en chronische patiënten is moeilijk omdat de inrichtingen beperkt i aantal en overvol zijn. De meeste gerepatriëerden moeten tel van passende kleding worden voor zien. Dit is een zenuwslopend werk. De tschappelijke werksters hebben hier bij de hulp van vrijwilligers nodig. Bovendien moeten de werksters de ge repatriëerden wegwijs maken, bescher- tegen profiteurs, helpen bij finan ciële moeilijkheden, zorgen voor zieken, zwakken, invaliden, geestelijk gestoorden, ■bitterden, voor onvolledige gezinnen, >r personen, die slecht Nederlands spreken, klimaat en samenleving niet kennen. De werksters draven van het ene pension naar het andere. Haar aantal neemt niet even snel toe als dat der ge repatriëerden. Onder de zelfstandigen zijn vele op onverantwoorde wijze gehuisvest. Veel ontstemming heerst over de lange bereiding, geringe bedragen en de vele verrekeningen op de C.A.B.-ultkeringen. Van het totaal bedrag ad 185 millioen is in 1954 op 3600 aanvragen 10 millioen uitgekeerd. In 1457 gevallen werd 467.402 dingvoorschotten, in 1987 gevallen 3,5 millioen aan meubelvoorschotten strekt, in 572 gevallen 78.740 aan bijzon dere voorzieningen. Uit contractpensions werden 1400 gezinnen aan eigen huisves ting geholpen, doch er kwamen nieuwe gezinnen bij. De komende jaren zullen van de heid en kerkelijk en particulier Inspan ning van alle krachten vergen, aldua het fen wat tot dusver elders werd gebouwd? Hier staat ook de grootste Amerikaanse school op het vasteland, waar alle kinde- uit de stad onderwijs ontvangen- Het burgerpersoneel in deze stad is voor een belangrijk gedeelte Duits. De verhoudingen zijn vrij goed. De Amerikaanse vrouwen hebben echter on danks alle gemakken, waarmee ze om ringd zijn, veel heimwee naar het eigen land- Amerikaans is Vogelweh ook om de mo gelijkheden, die de bewoners er hebben. gastheer was een ingenieur, ge plaatst bij een Duitse fabriek, die orders or het Amerikaanse leger uitvoert. „Bent U al lang hier?" vroegen wij hem „Een jaar ongeveer" zei hij- „Voor ik hier kwam was ik dominee in een Bap tistengemeente ergens In Maryland Verban de muggen uit Uu) slaapkamerl RADICALE VERDELGING Micromist dringt overal door! Muggen, maar ook vliegen en andere hinderlijke insecten gaan een bijzonder slechte tijd tegemoet. De huisvrouw heeft na immers de beschikking over het radicale, nieuwe insectcndodende middel: ROXASECT micro-mist van PHILIPS-ROXANE. Er zijn ongeveer 5 millioen schillende soorten van er oas 700 000 c Radicaal en zuinig ROXASECT micro-mist bevat de modernste insectendodende stoffen en is daardoor werkelijk radicaal. ROXASECT micro-mist ls (véél in een kleine bus ook zeer zuinig. Eén i twee seconden drukt U op de knop en de uiterst fijne nevel (micro- mistjverspreldt zich en dringt overal door. De dodende stof zet zich in een fijn laagje overal op af zodat de vliegen en muggen delgd. zodra z ROXASECT etgenltjk? In o moderne afweermiddelen kan elk buis vrt) zijn van muggen Dat n Veilig en handig geknoei meer met vettige, lekkende pompjes, -o-mist van Phlllps- in een zindelijk busje, ichadelijk voor mens en liet brandgevaarlijk, het geeft géén vlekken. Haal vandaag nog zo'n klein, handig busje ROXASECT micro-mist van PHILIPS-ROXANE bii Ut o apo theker of drogist. Neem er vooral één mee als U met vacantie paotf Vermiste kinderen terecht Twee meisjes kregen smaak van avontuur te pakken In Alphen aan den Rijn eindigde een driedaagse zwerftocht Aan EEN AVONTUURLIJKE TREKTOCHT van twee minderjarige meisjes uit Diemen, die sedert Dinsdag vermist werden, is gisteravond te Alphen aan den Ryn een eind gekomen. Dit gebeurde op het moment, dat de meisjes zich al aardig thuis begonnen te voelen op een adres, dat z\j door middel van een vlotte kennismaking met enkele jongelui gekregen hadden. pakken kregen, zodat zij ook de volgend» dagen nog niet naar huls verlangden en de zwerftocht voortzetten. In de Rijnstreek Het betreft hier de 17-Jarige Jeanne Veile en de 14-jarige Henrica de Wit. Zij hadden Dinsdagavond het ouderlijk huis verlaten voor een fietstocht door het Gooi. Toen de kinderen laat in de avond nog niet thuis waren, meenden de ouders, dat zij bij familie in Kamperduin logeerden, maar dit was niet het geval. Na een zwerftocht door het Gooi onder namen de meisjes van uit Hilversum de terugtocht naar Diemen. Naar zij vertel den, werden ze echter een verkeerde rich ting ingestuurd en toen ze dit bemerkten was het reeds elf uur In de avond. Op een boerderij kregen ze echter eten en nacht verblijf. Dit ging zo vlot. dat de meisjes de smaak van een avontuurlijk leventje te Een beeltenis waarvoor de 24-jarige Mozart poseerde (Vart een bijzondere medewerker) TWINTIG JAAR geleden kocht Dr. Erich Fiala, musicoloog en kunst verzamelaar te Wenen, echtgenoot van de beroemde claveciniste Isolde Ahlgrimm, een miniatuur van een antiquair in Graz. De beeltenis werd in z\jn bijzijn aangeboden aan de geleerde en verzamelaar Hofrat A. M. Pachinger, bezitter van een schitterende collectie miniaturen, waarvan hij de beste steeds in zijn reisbagage met zich voerde. „U moet dit stuk kopen", adviseerde Hofrat Pachinger, „want het past zo goed bij Uw collectie oude strijkinstrumenten Het is een Mozartminiatuur!'' In enkele minuten verwierf dr Fiala het componis tenportret, dat sedertdien tot de juwe-ri- tjes der verzameling Ahlgrimm—Fiala behoort. Jaren heeft dr Fiala nodig gehad om de geschiedenis van het miniatuur uit te vorsen, waarbij hij, zelf een groot kenner der Mozart-iconographie, de hulp van verschillende deskundigen inriep. Thans is het zover, dat hij met stelligheid dutlt aan te nemen, dat hier sprake is van een beeltenis, waarvoor Mozart gepo seerd heeft en die ons Mozart uit om streeks het jaar 1780 toont. Sedert kort heeft dr Fiala ook goede redenen om te geloven, dat J N. Delia Croce. die ook het in het Mozarteum te Salzburg aan wezige familieportret der Mozarts schil derde. de vervaardiger is. Het is de deskundige Bruno Grimsc'nitz geweest, die ln een uitvoerig rapport over de historische en technische kwaliteiten het miniatuur tot deze door dr Fiala aanvaardbaar geachte conclusie kwam, ofschoon de signatuur van de schilder ontbreekt. De heer Grlmschltz liet in zijn analyse nog de interessante mogelijkheid open. dat een andere schilder dan Delia Croce het miniatuur heeft afgemaakt, omdat er een opvallend artistiek verschil beslaat tussen de weergave van het hoofd «n die van het lichaam. De laatste is veel „on vrijer" en schematlscher dan de eerste, terwijl eveneens verschillen bestaan in de penseelvoering. Toch kan. aldus de deskundige, het verschil in tijd tussen het begin en de voltooiing niet groot zijn, daar de beeltenis in haar geheel de pic turale stijl van tegen het einde der acht tiende eeuw demonstreert. De naam Delia Croce komt in het ge ding doordat bij het zoeken naar verge lijkingen dr Fiala en zijn medewerkers alleen bij deze schilder, die, zoals reeds opgemerkt, ook het zich in het Mozarteum te Salzburg bevindende familieportret vervaardigde, gemeenschappelijke trek ken vonden. Nannerl-portret Dit portret stamt uit 1780 en het is een brief.van Mozart bekend, dat daarna nog eens zijn vader, zuster en' hijzelf apart geschilderd zouden worden. Inder daad is dit ten aanzien van zijn zuster „Nannerl", ioals Mozart haar noemae, geb eurd en het origineel van haar portret, waarvan zich een copie in het Mozarteum bevindt, werd in 1908 bij Gilhofer en Ranschburg in Wenen geveild. De restau- ratrice Minna Högel bevrijdde het var alle later opgelegde verflagen en aldus ontpopte het zich als een prachtig beeld van Rprtretkunst uit het tijdperk der Barok. Een vergelijking van het Moza'rt-minla- tuur met reproducties van het sedert dien verdwenen Nannerl-portret brengt verbazingwekkende gelijkenissen aan het licht, rapporteert deskundige Grimschitz. Gelijkenissen, zoals deze, tussen de ge zichten van Mozart en zijn zuster, zelden aan verschillende schilders ge lukt en op grond daarvan mag het ver moeden worden uitgesproken, dat indtr- Mozart op het miniatuur in de lin kerhand draagt. Hier kan men de letter W herkennen i een omgedraaide letter A. Volgens oude traditie is een omgedraaide letter »n beeltenis een uitnodiging om het geheel 180° om te draaien en dan ver der te lezen. Doet men dit. dan volgt op de A de letter M. namelijk uit de nu omgedraaide W. Zo ls het volledige monogram van Mozart uit een zinrijke samentrekking van twee letters aanwezig; zinrijk daarom, omdat bij de beschouwer de indruk wordt gewekt, dat Mozart het boek op deze wijze vasthoudt om zelf de letters te kunnen lezen. Ter gelegenheid van het naderende Mozartjaar besloot dr Fiala voor het eerst de bijzonderheden over de Mozartminia tuur voor publicatie vrij te geven. Prof Robert Haas heeft er dit jaar eer Wilhelm Fischer te Innsbruck verschenen studie aan gewijd. De publicatierechten het miniatuur stond dr Fiala gedeel telijk af aan Philips' Phonographische Industrie, uit waardering voor het ver schijnen van de grote serie Mozart-lang- speelplaten onder de titel „Mozart Jubilee Edition 1956". Erg ver uit de buurt bleven ze niet, want de volgende dag trok het tweetal op Utrecht af. Tussen deze stad en Harmeien logeerden ze weer bij een boer. Op deze wijze slaagden zij er steeds weer ln. aan eten en slaapgelegenheid te komen. In middels belandden de meisjes in de Rijn streek. De nacht van Woensdag op Don derdag brachten ze door op een adres in Alphen. dat zij kregen door bemiddeling van enkele jongens, met wie zij vlot ken nis hadden gemaakt. De jeugdige avonturiersters zouden hun verblijf in Alphen aan den Rijn zeker met enkele dagen verlengd hebben, als de po litie niet de lucht van hun verblijf had ge kregen en de meisjes tot andere gedach ten had gebracht. De laatste nacht hebben ze toen bij wijze van afwisseling op het politiebureau door gebracht. 7.c schenen het zelf nogal leuk te vinden. Vandaag zullen Jeanne en Hen rica weer naar hun ouders worden ge bracht. Waarmee hun avontuur ten ein de ia. Plaatsvervangend H.C. naar Indonesië De nieuwe plaatsvervangende Hoge Commissaris van Nederland In Indonesië, de heer H. Hagenaar. is gistermiddag met zijn vrouw en vijfjarig dochtertje op de Oranje naar Indonesië vertrokken. Voor de oorlog is hij daar enige jaren werkzaam geweest op het kantoor voor Oostaziatische zaken. Eveneens vertrok raden A. A. M Se- dlono, president van de Nederlanda-Xn- doneslsche Aardoliemaatschappij. Chef-staf van India in Nederland De opperbevelhebben van het leger van India, generaal S. M. Shrlnagesh. ls giste, ren uit Londen voor een driedaags be zoek aan ons land ln Den Haag aange komen. In Londen heeft hij de conferen tie van chefs van stavan uit het Britse gemeenebest bijgewoond. In de komende dagen zal hU een be zoek afleggen bij minister Staf en an dere functionarissen. Geen nationalisme Franse .scouts" neme 't Engels niet meer Toch is het zo PYBOMETEKS 427) Als normaal meetinstrument, waarmee hoge temperaturen geregis treerd kunnen worden, dient de lucht- of waterstofthermometer, welke op het beginsel berust, dat gassen bij stijging van de temperatuur uitzetten. Hierbij kunnen twee werkwijzen worden ge volgd: het gas bevindt zich in een afgesloten ruimte, zodat het by ver hitting niet kan uitzetten; by stijging van de temperatuur zal dan de druk temperatuur nauw- keurig kan worden berekend door de druk te meten. De andere methode be staat hierin, dat de druk van het gas houden en dat by verhitting de uitzet ting wordt gemeten, constant wordt ge- Aangezien de gas- thermometer echter voor niet hogere temperaturen dan 1300* bruikbaar is, dienen waarden andere den gebruikt. Di het beginsel di stand in een gc aflezen van de verhoogde weerstand de temperatuur bepalen kan. Deae electri sehe toestellen syn seer nauwkeurig en hebben bovendien het voordeel klein van afmeting en gemakkelijk hanteer baar te zijn. Voorta en dat is wel bijzonder gemakkelijk kunnen ze op een betrekkelijk willekeurige afstand van de te onderzoeken warmtebron worden geplaatst. Voorts heeft men nog toestellen welke berusten op het verschijnsel dst op de soldeerplaatsen van twee verschillende metalen een thermostroompje ontstaat by verhoging van de temperatuur, maar bjj grote hitte kunnen deze niet worden gebruikt, aangezien d« metaalcombinatie van ijzer en eonstantaan maar tot 800° en die van platina en platinarhodium tot 1600* C bruikbaar is. Het gemakkelijkste en meest tot de verbeelding van de leek sprekende toe stel is echter de stralingspyrometer, waarmee op eenvoudige wyze de hoogst denkbare temperaturen in een oogwenk gemeten kunnen worden. Uiteraard be- dit toestel verschillende typen, gebruikte ordt Door de stroom sterker of zwakker te stellen wordt de gloeidraad helder of minder helder, en men heeft nu niets anders te doen dan de stroom só te regelen, dat de gloeidraad géén contrast vormt tegen het gloeiende oppervlak waarop de kyker gericht is. Zyn gloeidraad en oppervlak precies even helder, dan kan op de kyker de temperatuur worden afgelezen van de warmtebron. U ziet, een kind kan de was doen. Althans na enige oefening. Het spreekt welhaast vanzelf dat we na dit babbeltje over de pyrometer overstappen op een paar geweldige branden die ons oit de geschiedenis hekend zyn. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden.) Het Afoza: uit ongeveer 1780 daad Delia Croce ook het Mozartminia tuur heeft geschilderd, als voorstudie tot het aparte portret, dat hij van de com ponist zou maken en waaraan hij door verschillende omstandigheden niet meer is toegekomen. Een schilder van veel minder importantie zou daarna Delia Croce's voorstudie, het miniatuur van thans, voltooid hebben, hetgeen dus de discrepantie tussen de uitwerking van hoofd en lichaam verklaart. Zinrijk monogram In ieder geval Is het miniatuur, zoal» dr Fiala het twintig Jaar geleden in Graz kocht, een grote aanwinst voor het Mozartonderzoek: een hoogst persoonlijke en waarschijnlijk zeer levensgetrouwe af beelding van de meester, die bovendien weer eens de aandacht heeft gevestigd op het prachtige portret van zijn zuster. Over de physionomlsche bijzonderheden heeft dr Fiala een schat aan gegevens verzameld en een deel dezer gegevens handelt over het*monogram ln het boek, K.L.M.-convair en de schilder Rembrandt Ter gelegenheid van de nationale Rem- brandt-herdenking. die ln 1956 in Neder land wordt gehouden naar aanleiding van het feit, dat deze grote meester van de Hollandse schilderkunst 350 Jaar geleden te Lelden werd geboren, heeft de K.L.M. het voornemen haar Convair-240 PH- CEB „Rembrandt" een speciale beschilde ring te geven. Ook op dhze wijze hoopt de K.L.M. het komende Jaar de aandacht van het bui tenland te vestigen op da cultur 'e mani festatie. waaronder twee belangrijke ten toonstellingen van Rembrandt's werken, die ln 1956 In Nederland zullen worden gehouden. NIAGARA-ON-THE-LAKE, 25 Aug. De Franse padvinders die deelnemen aan de wereldjamboree In de Canadese provincie Ontario, hebben op luidruchtige wU*e te kennen gegeven dat het Frans een Internationale taal ls, die gesproken en in leder geval verstaan wordt door de meeate nlet-Engelz sprekende padvinders. Ze hebben hun mening niet onder etoelen of banken gestoken, want te zfjn een „taalrel" begonnen, die In het Interna tionale gezelschap a( heel wat etof heeft doen opwaaien. Het begon met de opvoering van een spel, waaraan 1500 Amerikaanse padvin ders deelnamen en waarbij de uitleg slechts ln het Engels werd gegeven. Alle aanwezige Franse padvinders begonnen daarop in koor te schreeuwen „En Fran cals, en Francals....!" („ln het Frans"I). terwijl meer dan de helft van de ongdVeer 13.000 toeschouwers zich bij dat geroep Orgaan voor de atoomenergie WASHINGTON. 25 Augustus. De Ver. Staten hebben voorgesteld, een niet winstmakend, internatio naal orgaan voor atoomenergie in 't leven te roepen om het beroemde plan-Eisenhower tot uitvoering te brengen, zo meldt Ass. Press. Het orgaan zal atoommaterlalen kopen of door schenking verkrijgen van de lan den die er aan deelnemen Deze materia len zouden tegen kostprijs verkocht wor. den aan landen die er voor betalen. Het orgaan zou gedreven worden door een bestuursraad van 16 landen en zou los verbonden zijn aan de Ver. Naties. De Grote Vijf van deze raad zouden zijn de Ver. Staten, de U.S.S.REngeland, Frankrijk en Canada, de enige landen die atoomenergie hebben en haar kunnen voortbrengen. Vijf andere leden van de raad zouden landen zijn, die materialen voor atoom energie bezitten: Zuid-Afrika. Portugal. België (Congo), Australië en Tsjechoslo- wakije. De zes overblijvende leden wor den gekozen. Dellt candidaat voor de Prijs van Europa Dc gemeente Delft heeft zich officieel candidaat gesteld voor dc Prijs van Europa. Deze prijs wordt jaarlijks door de Raad van Europa uitgereikt aan de gemeente, welke het meest heeft bijge dragen tot het propageren van het ideaal de Europese eenheldL Delft en Bols- ward waren enige Jaren geleden proef- gemeante voor het Europese referendum Staalkoning Roechling f Dr Hermann Roechling, de grootste «taaimagnaat van het Saargebied Ie op 83-Jarlge leeftijd na een langdurige ziekte In Heidelberg overleden. aansloten. De Fransen en hun aanhang hielden dit gedurende de gehele opvoering vol, zodat het spel een volslagen fiasco werd. Ook later heeft de Franse padvin derskolonie steeds weer op iedere bijeen komst en bij iedere voorstelling het „En Francais!" ln koor geroepen, als de tekst niet ln het Frans was vertaald en er geen Frans commentaar bij werd gegeven. De Franse padvinders hebben verklaard, dat hun actie niet als een bekrompen natio nalisme gezien mag worden. Vlieger Schmidt met vrouw verzoend PORTLAND (OREGON), 25 Aug. Daniël Schmidt, één der elf vliegers die onlangs door de Chinese com munisten zyn vrijgelaten, heeft zich met zijn vrouw Una verzoend. Het echtpaar bevindt zich thans met het twee-jarig zoontje in deze badplaats aan de kust van Oregon. Una was tijdens de gevangenschap van Schmidt getrouwd met de houthakker Alford Fine, die haar echter bij de terugkomst van Schmidt verliet. Toen Schmidt uit gevangenschap in Amerika terugkeerde en hoorde, dat zijn vrouw inmiddels met een ander was ge huwd. vroeg hij echtscheiding aan met de eis, dat zijn zoontje aan hem zou wor den toegewezen Gisteravond is mevrouw Schmidt met het k:n<f bij Daniël aange komen en korte tijd latfr was alles ver geten en vergeven. „Het was iets prachtigs om te zien." zei een buurvrouw, die van de hereniging getuige was. „HIJ hield van haar en xty hield van hem," zo voegde de vrouw er aan toe, „maar na zfjn terugkeer hadden zij nog geen kans gezien, bij elkaar te zijn. Zij hadden elkander slechts over een schrijfbureau gezien ln aanwezigheid van een advocaat en zo kun je het nooit eens worden. Nederlands medeleven De regering heeft een telegram aan pre sident Elsenhower gezonden, waarin medeleven .wordt betuigd met da slacht offers van de orkaan Diana. Na te hebben gezegd, dat de schade door gezamenlijke krachtsinspanning aal wor den hersteld, besluit het telegram: „In menselijke droefenis kan alleen Gods genade hen helpen, wier verliezen onherstelbaar zouden schijnen". Belgisch eerbewijs voor K.L.M.-diredeuren De heren F von Balluseck, plaatsver vangend president-directeur van da KLM en mr L. H Slotemaker. directeur van da KLM zijn door koning BoudewUn van België benoemd tot commandeur ln da orde van Leopold II. Dit werd gisteravond medagedeed door de Belgische ambassadeur in Nederland, baron F. X. van dar Straten-Watllat. Inbraken |n scholen. Da Zwolse recht bank heaft gister er de 39-Jarlg» arbeider H. M. uit Goor tot achttien maanden ver oordeeld M. had oen groot aantal Inbra. ken gepleegd in scholen ln h»t Oostelijk deel van ons land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5