Bedrijfsleven naar eigen verantwoordelijkheid h/ffte landen /r/eeeodent met den ie «we Co/gate' Andrews t&» 'uzzle =J 2 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 T"\E PERS gonsde gisteren van de berichten over de in Den Haag gevoerde U besprekingen over de arbeidsvoorwaarden. Het is feitelijk een merkwaardig geval: ter conferentie werd geheim houding afgesproken in Den Haag viel gisteren zelfs het woord „top- secret", topgeheim, en als men de deelnemers vraagt, beroepen ze zich daarop, maar enkele uren later schijnen er kringen te zijn, die toch in het geheim betrokken worden en die alle zwijgzaamheid laten varen. Wij vragen ons af, wat deze afspraken tot geheimhouding voor waarde hebben. Nu de berichtgeving op deze wijze verkregen moet worden, komen er allicht verkeerde voorstellingen in de pers, terwijl dit alles te ondervan gen ware door een duidelijk communiqué, waardoor de bevolking, die toch naar nieuws over deze onderwerpen uitkijkt, precies op de hoogte is, ter wijl ieder er dan toch zijn eigen commentaar aan kan verbinden en nie mand zijn toevlucht behoeft te nemen tot gekleurde berichtgeving. "TklT DAARGELATEN, kan men zeggen, dat de besprekingen, als men U de velerlei berichtgeving naast elkaar legt, verlopen zijn, zoals ver wacht kon worden. Het was bekend, dat het N.V.V. sterk geporteerd was voor een alge mene loonronde. C.N.V. en K.A.B. waren daartegen. Om principiële rede- ren: algemene loonronden zijn een voortzetting van de uniformerende ten- denzen in de loonpolitiek en onthouden de verantwoordelijkheid aan het bedrnfsleven. En om practische redenen: een loonronde houdt in onvol doende mate rekening met de variatie in het bedrijfsleven en heeft boven dien door haar schokwerking een prijsverhogende strekking. De werkgevers hebben over het algemeen minder bezwaar tegen een algemene loonronde. Die is voor hen het gemakkelijkst en kan doorge- calculeerd worden. LS MEN het over één ding in Nederland eens is, dan is het echter wel, dat het prijspeil niet omhoog moet. Bij de verdeling van de welvaart gaat het er om, de maatregelen zó te nemen, dat het resultaat daarvan niet, mét de welvaart, door prijsverhoging wordt weggenomen. Daarom is een verzoek aan de S.E.R. om een onderzoek naar de mogelijkheid van loonsverhoging op dit moment ook niet gewenst. Een dergelijk onderzoek de ervaring leert het heeft een strekking in de richting van een algemene loonronde. Een studie van de S.E.R. over de ontwikkeling op langer termijn, waarbij becijferd wordt, wat in 1956 en begin 1957 gebeuren kan. mede in verband met de invoering van de Ouderdomswet en een verdere huurverhoging, heeft een heel andere waarde. In die richting schijnt men te willen koersen. TTET WAS in verband met de verschillen, die in de Stichting van de Ar- beid bestaan, goed. aan de regering te vragen, niet: wat moeten we doen. maar: hoe bekiikt gij de zaak. In twee besprekingen is dat geschied, in de ene door aan de regering voor te leggen, hoe in de Stichting de standpunten waren en in de andere, om aan te horen, welke de visie van de regering is. Ondanks alle berichten in de pers kan niemand met zekerheid zeg gen. hoe de regering de zaken ziet Wii moeten dus, als wij ons standpunt bepalen, uitgaan van veronderstellingen. Indien en voorzover de regering gezegd heeft: wij wensen geen al gemene loonronde. verdient dat instemming. De regering houdt dan vast aan haar terecht toeeeiuirhte standpunt: er moet rust ziin in de prijzen en dus ook in de lonen. Dit is wijs met het oog ot> de positie van ons gehele volk. ook van de vergeten groeoen. die niets ontvangen, om de gevolgen van een loon ronde-prijsverhoging te weerstaan. TMT WTL NIET ZEGGEN, dat de regering wil dat er niets gebeurt. Zij U wil alweer: als de berichten iuist zim ruimte scheppen, dat er zOnder een loonronde-schok iets gebeurt. Wat er gebeurt, moet echter te overzien ziin. Daarvoor is nodig: le, dat. als er in een bedrijfstak ruimte is, om let« te doen, werkgevers en werknemers het daarover eens ziin: 2e, dat verix*tering van de arbeidsvoorwaarden in een beoaalde bedriifstak geen T>rii«rv>1itieke gevolgen heeft (ware dit wel het geval, dan zou de verbete ring immers gekregen worden, door de welvaart bij anderen weg te balen): 3e. dat niet alle C A.O.-en en loonregelingen nu teeeliik op de helling komen, maar dat elk daarvan aan de beurt komt. zodra de loootiid is verstreken (dit is ook nodig, om de waarde van de C.A.O. als afsoraak voor een bepaalde tiid weer vast te leggen): 4e. dit alles houdt in dat de verbeteringen met matigheid aangebracht worden en niet in vele pro centen loonsverhoging. "PfcE VRAAG IS NU: welke verbeteringen kunnen er komen? Wij zouden kJ hier voor een zekere vrijheid voelen. In elke bedrijfstak ligt dit an ders. Hier zou het zin hebben, de lonen met enkele procenten te verhogen, daar zal het beter zijn, de oplossing te zoeken in verbetering van de zgn. secundaire arbeidsvoorwaarden, elders weer op een andere mander. TNDIEN DE BERICHTEN juist zijn. dat de regering gekozen zou hebben voor een verlenging van de vacant ie met enkele dagen en de ver hoging van de vacantietoeslag van 2^ op 4% (waardoor 3% op de lonen zou gelegd worden), zouden wjj dit zeer betreuren. Dan immers gaf de regering een „bestedingsplicht" aan: 1^ voor verlenging van de vacantie en 2ri als een jaarlijkse uitkering voor de vacantie. De vrijheid van het bedrijfsleven, de vrijheid ook van de arbeiders was dan weg. De regering bepaalt dan, waaraan een bepaalde ruimte in het totaal-loonbedrag be steed moet worden. En er zijn groepen bedrijven, die met vacantiever- lenging en verhoging van de vacantietoeslag niet het meest gebaat zijn. Voor de agrarische bedrijven en wij menen, dat daarvoor zelfs iets meer dan 3°£ nodig is ligt de vacantiekwestie heel anders dan voor de zuiver stedelijke arbeider. Bovendien: als de regering aanwijst: zó moet het gebeuren, blijft er nog niets over van een leggen van meer verantwoordelijkheid op het bedrijfsleven. Dan loopt dat nog aan de leiband. Sommigen mogen dit gemakkelijk vinden, voor een sterke opgroei vm het bedrijfsleven is dat niet gewenst. "T\E ORGANISATIES in het bedrijfsleven staan nu nog zelf voor de ver- antwoordelijkheid. Zij kennen nu het standpunt van de regering. Zij kunnen nu in de vergadering van de Stichting van de Arbeid als ver antwoordelijke centrale organisaties van werkgevers en werknemers zelf kiezen, wat ze aan de regering zullen voorleggen. Of de vraag: regering houd ons langer aan de leiband, óf de wens: regering geef ons vrijheid, om in bedrijfstak en onderneming datgene te doen, binnen redelijke perken, wat in die bedrijfstak en die onderneming mogelijk is. TW7LÏ KUNNEN ons haast niet anders indenken, dat dan het bedrijfsleven, althans voorzover het niet gebonden is in een maatschappijbeschou wing. die alle verantwoordelijkheidd bij de overheid wil leggen, voor het laatste kiezen zal. Wy hebben daarbij de indruk, dat de Christelijk-sociale organisaties, die eergisteren als werkgevers en werknemers al samenvergaderden, zul len kiezen voor de eigen verantwoordelijkheid. Nieuwe heerlijke 9maak Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schui Houdt Uw mond fri» Nieuice lage prijs! Meeste auto-ongelukken buiten de bebouwde kom (Van onze verkeersredacteur) Het aantal ongelukken met personenauto's is In 19S0 t.m. 1952 voor 80% bniten de bebouwde kom geschied. Bij de voetgangers blijken de zeer oade en de zeer jonge het meest kwetsbaar. Voor de oudere Is dat waarschijnlijk te verklaren door het feit, dat z(J minder beweeglijk zijn en minder goed snelheden kunnen schatten; de Jongere voor een groot deel overleden na aanrijding door vrachtauto's waren voor een groot deel op deze vervoermiddelen geklommen. Dit zijn. willekeurig geciteerd, enkele opmerkingen en conclusies uit een-rapport de verkeersongelukken van die drie jaar. <fp verzoek van de ANWB door het Centraal Bureau voor de Statstlek samen- Hieruit blijkt ook. dat de grote kwets baarheid van motorrijders ligt bij krui send en tegemoetkomend verkeer. Het CBS heeft twee nieuwe waarden opgesteld: de kwetsbaarheidsfactor verhoudingscijf. r. dat aangeeft hoeveel kans een bestuurder of passagier loopt gedood te worden) en de risicofactor, die men loopt te overlijden bij een i rijding met verschillende soorten v Het risicofactor voor motorfietsen is 164 het hoogst; dat voor vrachtauto's met Geen exira-woningen voor Zeeland Onlangs werd door de minister va wederopbouw en volkshuisvesting alle provincies, met uitzondering van Zeeland extra-contingent woningen toegewe- voor bijzondere industriële ontwik keling. Het Tweede Kamerlid A. Stapel kamp (a.r.) heetf de minister hierover vragen gesteld, daar met name in Goes woningnood heerst en enkele industriële bedrijven, die sinds jaren in Goes geves tigd zijn wegens moeilijkheden met het aantrekken van personeel zouden over wegen naar andere gemeente te vertrek ken. De heer Stapelkamp vraagt de mi nister om uit het restant van 98 een aan tal woningen aan Zeeland en de gemeen te Goes te willen toewijzen. Wanneer we.soniwerp over het bouwkaswezen Het Tweede-Kamerlid C. van den Heu vel (a.r.) heeft minister Van de Kieft ge vraagd, hoe de opheffing van de staats commissie bouwkassen te rijmen is met fijn toezegging, dat spoedig een wetsont werp tot regeling van het bouwkaswezen zou worden ingediend. Hij verzoekt spoe dige Indiening van het wetsontwerp of. indien dit niet mogelijk ls, van een w ontwerp, dat de bezwaren, die kleven de Wet voorlopige voorzieningen bouw kassen 1946. opheft Vragen over paspoort Het Tweede Kamerlid J. Haken (comm.) heeft de mi nister van buitenlandse zaken vragen ge steld naar aanleiding van moeilijkheden, welke bij de verstrekking van een pas poort aan een dertienjarig meisje in Beerta zouden zijn gerezen. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Alberto Dodero (31 Aug.); Australië: ss Himalaya (25 Aug.). via Engeland (27 Aug.); Brazilië: ss !7de Oc'.ubre (27 Aug.). ms Brasil Star (30 Aug.); Canada: ss Pr. Joh. W Friso (25 Aug.), ms Pr Willem van Oranje" (29 Aug.); Chili: via New York (25 Aug.); Ned. Antillen: ms Oranjestad (30 Aug.); Ned. Nw. Guinea: ms Karimata (31 Aug.); Nieuw Zeeland: via Engeland (27 Aug.); Suriname: ms Irmgard Plenger (29 Aug.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms Carnavon Castle (27 Aug.). 17 het laagst. De kwetsbaarheidsfactor is met 68 nummer één voor de autobussen en met 1 het laagst voor de fietsen De risicofactor is: vrachtauto 17, perso nenauto 35, autobus 21, motorfiets 164, bromfiets 90, rijwiel 19. De kwetsbaarheidsfactor is: vrachtauto 64, personenauto 39. autobus 68, motor fiets 24, bromfiets 5, rijwiel 1. Vijl doden in verkeer Op de Friese straatweg onder Hoog kerk botste gisteren een Duitse wagen met volle vaart tegen een boom. De be stuurder. H. R. Henn uit Bremerhaven was op slag dood; twee mede-inzittenden, de 19-jarige verpleegster K. Dijkstra uit Hardegarijp en de 20-jarige C. Dalebout. uit Leeuwarden, eveneens verpleegster in het stadsziekenhuis te Leeuwarden, wer den ernstig gewond. In P u 11 e n botste de 36-jarige slagers knecht J. van Nieuwenhuizen uit Harder wijk met zijn motor tegen een autobus. Hij overleed ter plaatse. Een 11-jarig meisje, A. M. uit Arn hem verloor gistermiddag haar even wicht toen zij op haar fiets stapte. Zij werd door een juist passerende vracht wagen overreden en was op slag dood De 25-jarige J. v. d. Kamp uit Ter- schuur werd bij het oversteken van de rijksweg AmersfoortApeldoorn door een personenauto aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. In W o 1 v e g a reed de 26-jarige E. J. Haveman uit Hengelo met zijn motor te gen een bestelwagen. Hij werd zodanig gewond, dat hij enkele uren later is over- longen viel in spoeling van 75° Celsius Dr L. D. Terlaak Poot met emeritaat De Ned. Herv. scheepvaart-predikant in algemene dienst dr L. D. Terlaak Poot te Amsterdam, zal op 1 Mei as. met i ritaat gaan. -Dr Terlaak Poot, die o m. predikant is geweest te Haarlem. 's-Gravenhage en tweemaal te Amsterdam, zal de Herv gemeente te Callantsoog als hulpprediker gaan dienen. Hij zal wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn arbeid als scheepvaart-predikant neerleggen, moderamen van de generale synode der Ned Herv. Kerk heeft goedgevonden dat dr Terlaak Poot zich reeds nu metter' woon te Callantsoog zal vestigen, al za hij eerst 1 Mei as. aldaar in dienst tre den. Ds H. Cramer, Ooslzaan pred. bij Duitse kerk Ds H. Cramer, Ned. Hervormd predi kant te Ocwtzaan is met ingang van 1 Oc tober benoemd tot predikant bij de Duitse Evangelische Kerk met een nader te be palen standplaats. Ds Cramer heeft reeds zijn ontslag als Ned. Hervormd predikant a'angevraagd. Conferentie Sinologen Op kasteel Oud-Poelgeest zullen va 28 Augustus tot 3 September 120 Sinolo gen van verschillende nationaliteit bij eenkomsten houden, waar de ontwikke ling van de Sinologie in het centrum der belangstelling zal staan. Zoals men weten houdt de Sinologie zich bezig met het bestuderen van taal en cultuur vat het Chinese volk. Voor de eerste maal nemen vertegen woordigers van communistisch China aar een dergelijke conferentie deel. Twee hoogleraren zullen deze natie vertegen woordigen. Ook zal een Sinoloog uit Mbs- kou aan de conferentie deelnemen. Van Nederlandse zijde behoort onder meer dr A F. P. Hulsewé, lector in het Chinees aan de Leidse universiteit, tot de deel- Katoenbrand in Rotterdam In een pand van Van Benr.ekum's Ha venbedrijf aan de Keilestraat in Rotter dam is gistermiddag brand uitgebroken in bijna 11.000 balen katoen, verdeeld over 54 vakken van ieder 200 balen. Achthonderd balen liepen waterschade op, een kleiner aantal werd door brand aangetast. Het bedryf was verzekerd en zal geen noemenswaardige stagnatie on dervinden. Aantal niet-afgehaalde geneesmiddelen miniem Slechts 0.39 procent van door patiënten bestelde geneesmiddelen wordt niet bij de apothekers afgehaald, zo heeft minis- ter Suurhoff verklaard in antwoord op tsjarig zoontje van de familie j vragen van het Tweede Kamerlid R. Ze- Scholtes, slager aan het Sluisplein (e gering Hadders (lib.). Leidschendam. is gisteren in een spoeling Door de Koninklijke Nederlandse et een temperatuur van 75° C. gevallen, i Maatschappij ter Bevordering van de Deze spoeling bevond zich In een schuit j Pharmacie is hiernaar een enquête inge- m de fa. Stampraat aan de Delftse ka- j ste'.d. waar de jongen vermoedelijk spelen- Op grond van deze cijfers is de mlnla- derwijs is Ingevallen. Het kind, overdekt I ter van oordeel dat het verschijnsel van met brandwonden in derde graad, is injhet niet-afhalen van geneesmiddelen zorgwekkende toestand in het ziekenhuis geen verontrustende afmetingen heeft St. Ahtoniushove in Voorburg opgenomen aangenomen. In Wassenaarse tuin groeide zwarte mais Beroepingswerk Ned. Hem'. Kerk Aangenomen: de benoeming als vicaris te Almen-Harfsen mej. L. C. J. Boersma. cand. te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen: te Geesteren-Gelselaar (vac. M. G. Ton) cand. G. de Ruiter te Tjuchem. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Doorn W. Baay te Alphen a. d. Rijn. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Leiden M. Blok te Rotterdam-C. (Advertentie). Waarom kijkt een dokter naar Uw tong? Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam af legt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onverteerd voedsel zich in uw inge wanden ophoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen gevoel dat uw energie ondermijnt, het zijn de alarmsignalen van uw inwendig verkeersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden weer op gang te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw spijsvertering op te heffen. Gun u gere geld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. 1.65 per bus. ,,r Twee meisjes veimist De 17-jarige Jeanne Francisca Veile er haar 14-jarig vriendinnetje Hendrica Ma de Wit. beiden uit Diemen. worden sinds Dinsdagmorgen vermist. Zij zijn vermoedelijk naar het Gooi gefietst. De veronderstelling, dat zij een bezoek zouden brengen aan familie in Kamper duin, bleek onjuist te zijn. Europese ministers in Noordwijk bijeen Op 6 September zullen in Noordwijk öe_ministers van buitenlandse zaken van de landen, die lid zy'a van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap, voor één dag bijeenkomen om te spreken over de economische integratie van West-Europa. De Belgische minister Spaak zal aan de vergadering rapport uitbrengen over het werk van de commissie voor verdere gecoördineerde samenwerking. Zoals bekend is, werd op de in Juni ln Messina gehouden conferentie besloten een onderzoek in te stellen naar o.a. sa menwerking in het transportwezen en de ontwikkeling van de atoomenergie. De ministers verklaarden tevens te streven naar een gemeenschappelijke markt. Besloten werd toen de volgende ver gadering te houden nadat door een com missie van deskundigen rapport was uit gebracht over deze kwesties Nadat de zes landen (Frankrijk, Italië, Duitsland en de Benelux), het rapport hebben bestudeerd, zal in October een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. In verband met de Moskouse reis van bondskanselier Adenauer, die wordt ver gezeld van zyn minister van buitenlandse zaken Von Brentano, zal Duitsland op de conferentie worden vertegenwoordigd door staatssecretaris Hallsteui. Chr. drankbestrijders „Drankbestrijding is geen uitgespro ken religieuze, medische of psychologi sche kwestie. Men dient het probleem en maatschappelijk vraagstuk te be ren. waarbij de verscheidenheid van inzichten kan worden gehandhaafd. Het alcoholisme als probleem wordt bepaald door het milieu waarin het geschiedt. In Limburg ligt de kwestie geheel anders dan in Friesland". Dit zeide de heer B. N. van der Vel den, secretaris van de Nationale Com- e tegen Alcohol, op de tweede en laatste dag van de 74-ste algemene jaar vergadering der Nationale Christen Ge heelonthouders Vereniging te Arnhem. In de N.C.A. bestaat een vruchtbare (menwerking tussen de verschillende groeperingen die ons land kent. De Fe deratie van Algemene Consultatiebu- c en de r.k. organisatie op dit ge bied hebben verzocht te mogen toetre den. De N.C.A. streeft er naar via het onderwijs de drankbestrijding te propa- Het slotwoord op deze algemene ver gadering werd gesproken door ds H. J. Teutscher, directeur der Stichting Ker kelijke Sociale Arbeid te Rotterdam. Boerderljbrand. De boerderij van, A. Turk in Eist is gisteren geheel uitge brand. Enkele stuks vee kwamen in de vlammen om. Turk was verzekerd. VRIJDAG 26 AUGUSTUS lversum I. 402 m. VARA; 7.00 NIei m. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gra 3.18 Gram. 8.25 9 iekalendcr 8.30 Gra Ook on-oniwikkelde gebieden krijgen nu een kans (Van onze speciale verslaggever) In Wassenaar, aan de Narcislaan, heb- ;n we dezer dagen gesproken met de heer C. H. de Haas. HU vertelde ons een rertuigd en enthousiast wereldburger te jn en om dat te tonen is b(j In de voor- je maanden zwarte mals gaan telen. Mpn kan zich afvragen, of dat de eest geëigende vorm is om z'n idealen kracht bij te zetten. Maar uit hetgeen de heer De Haas ons vertelde, bleek duide lijk, dat er inderdaad slechter methoden >m z'n argumenten kracht bij te zet ten. >e „wereldburgers", zoals zij zijn ver- igd in het „Gemenebest van wereld burgers", beijveren zich namelijk ook om middelen te vinden om de z.g. on-ontwik- kelde gebieden in de wereld tot groter en hoger welvaart te brengen. i van die methoden 16; het binnen het bereik van die streken brengen van ssen, die elders rijk rijpen, doch ter plaatse zeer pover of in het geheel niet voorkomen. De aandacht viel bij de heer De Haaa op twee dingen: op Ierland, met z'n welhaast spreekwoordelijke armoede aan landbouwgewassen en op de zwarte mais. De laatste werd door de Indianen van Arizona veelvuldig gekweekt en genut tigd en het was mevrouw De Haas, Indiaanse van afkomst (zij heet Dorothy Nakagawa), die de heer De Haas attent maakte op de mogelijkheden van dat ge- Hy is jarenlang aan het experimente ren geweest. Maar deze zomer hebben de enkele kolven, die in zijn duinzand-tuintje tot ontwikkeling kwamen, eindelijk vrucht afgeworpen. Een zakje vol zwart glanzende korrels lag voor ons. Men gebruikt dit gewas in Arizona zo el voor het brood en het bakken van cake het maismeel is zeer wit als voor groente in de vorm van „corn in the cob" of te wel, mais in de kolf. Volgend jaar wordt de teelt op groter schaal voortgezet en wie haar dan wil hebben, kan de mais krijgen. De heer De Haas meent, dat hij in elk geval de mogelijkheid bewees om deze lais op arme zandgrond te telen. Wellicht zijn de Ieren hem nog eens dankbaar voor zijn initiatief. Het „Ge menebest" zal wel zorgen, dat ze mais krijgen I w S.Ij Voor de kinderen 9.25 Gram. aterstanden 9.40 Voor de kleuters lo.OO Morgenwijding VARA: 10.20 :tten 10.50 Orzelspel 11.15 Gram. 11.40 jeugd AVRO: 12.00 Lichte muziek ind- en tuinbouwmededelingen 12.35 i prognose 12.50 Gram. 13.00 Nieuws (espreking 14.45 Madrigaalkoor 15.15 Lichte muziek 15.50 Gram. VARA; 16.00 Grar 16.30 Muzikale causerie 17.10 Gram. 17.40 li entaal trio 18.00 Nieuws 18.15 Actuali- 18.20 Instrumentaal kwintet 18.45 „Hn< litslagen 18.30 Koorzang 19.00 Hoorspel 19.3< Irkestconcert 21.00 Nieuws 21.15 Orkestcon- ert 22.00 Gev. programma 22.30 Lichte mu- 12.00 Militair orkest 12.30 Hoorspel 13.30 Lici te muziek 13.45 Voor de kinderen 14.00 Voo dracht 14.15 Populaire muziek 14.45 Causer 15.00 Dansmuziek 16.15 Mrs Dale's dagbo* 16.30 Orgelspel 17.00 Fabrleksfanfare 17. (ram. VPRO; 19.30 „Ik herir 9.45 „OP bezoek bij ander* [ieuws 20.05 Reportage „The 20.40 „Amerika VARA: 21.00 Lichte muziek 21.30 Gi Buitenlands weekoverzicht 21.55 Ork( VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 S.O.S.- Avondwijding VARA: 23.00 Ni berichten 23.15—24.00 Gi Hilversum II. 298 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der 8.00 Nieuws en weerbericht 8.15 Grai 9.00 Voor de vrouw 10.00 Klassieke en mode ne Franse muziek 10.30 Gram. 11.00 Voor i zieken 11.40 Klein koor 12.00 Angelus 12. Lichte muziek 12.30 Land- en tuinbouwmed delingen 12.33 Wij vrouwen van het land 12. Rhythmische muziek 12.55 Reportage Euro pese roelkamploenschappen 13.00 Nieu Katholiek nieuws 13.20 Gram. 13.45 V< vrouwen 14.00 Kamerorkest 15.00 Gra voor de Jeugd 15.30 Orgelconcert 15.55 Gram. 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor de kindei 17.15 Kinderkoor (Intermezzo; Gram.) 1, Koersen 17.45 Gram. 17.50 Reportage Europ roeikamploenschappen 18.00 Amusemen muziek 18.30 Vragenbeantwoording lf Gram. 19.00 Nieuws 19.10 Regeringsuitzending; Verklairng en toelichting, waarin opgenomen: 1. „De jongste belastingverlagingen" door mr -7. G. Detiger; 2. Emigratiepraatje van H. A. •an Luyk 19 30 Avondgebed en liturgische calender 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen 20.40 Actualiteiten 20.55 De gewone n 21.00 „Enkhuizen, parel van West-Fries- d". klankbeeld 21.20 Vrouwenkoor, Om- porkest en sol. 22.35 Gram. 22.50 Reportage Europese roeikampioenschappen 23.00 Nieuw» 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. ;elai 107. Zaterdagmiddag. Terwijl Louis het op zijn ma nier druk had met het pakken van zijn koffer, was direct na schooltijd, meneer Vet nog even komen aanwippen om afscheid te nemen en Louis een spoedig herstel toe te wensen... „Zorg in élk geval, aan het eind van de Kerstvacantie weer present te zijn hoor!" schertste hij, wenkend met zijn opgestoken wijsvinger. ,,t Zou me tegenvallen als ik niet vóór de va cantie weer terug was," meende Louis. Met al was het bijna twee uur eer hij eraan toe kwam, zich aan tafel te zetten om wat te eten. Aardappelen met gestoofde peertjesBah!... kon toch al bijna niks door zijn keel krijgen En z'n hoofd was vol opgewonden gedachten. Hij had eigenlijk beslist nog naar Caty willen gaan om z'n werk terug te halen. Je schreef tenslotte geen tweehonderd bladzijden van een verhaal om ze achter te laten by zo iemand als zy, als een soort souvenir. Kwam Ieneke nu maar! .Jammer dat ze niet had getelegrafeerd hoe laat hij haar hier ver wachten kon. Ongedurig als hij was stond Louis op om eens door 't raam de straat in te kijken. Vlak daarop werd er gebeld... Hoewel het klopte met het huisnummer en ze op het roodkoperen naamplaatje duidelijk gegra veerd zag staan E. M. Jacobi, voelde Ieneke zich verre van zeker voor de haar vreemde deur. Ze was blij dat er, terwijl ze daar nog zo stond, een juffrouw kwam aanstappen, die blijkbaar op hetzelfde adres moest wezen. Het was niet iemand die een prettige indruk maakte op Ieneke een juffrouw- met een smal. bleek gezicht, een koude b'.:k. en roodgeverfde lippen was 't maar Ieneke kon niet laten, haar hulp in te roe pen. en te informeren: „Kunt u me soms zeggen, of hier meneer Viiegenthart in de kost ligt?" „Meneer Viiegenthart? Die jonge onderwijzer? „Ja... „Hee. toevallig! Daar moet ik óók net zijn!" 't Is eigenaardig, maar van het allereerste mo ment af aan had Ieneke 't onaangename gevoel, dat ze zioh voor deze juffrouw in acht moest ne men. ze wist zelf niet waarom. ..Hij is mijn ver loofde," liet ze gauw ter verklaring volgen. „Dat wil zeggen, zo goed als!..." „Dus u bent Ieneke!" Het klonk niet als een vraag, maar snibbig, en haast als een hatelijkheid. Aan de bel trekkend, voegde de andere, over haar schouder, Ieneke toe: „Ik ben blij dat-ik nou héél toevallig es de kans krijg, om achter de waarheid te komen. Z'n ver halen kloppen nooit zo precies, is 't wel?" Hoewel een beetje verbouwereerd door dit al les, voelde Ieneke tegelijk een storm in zich op steken. Voor ze er goed en wel erg in had, drong de ander door de inmiddels geopende deur, als eerste het vrij duistere portaal binnen, en wipte met snelle sprongetjes de trap op, naar boven onuitstaanbaar schepsel dat ze was. Onwillekeurig bonsde Ieneke's hart krachtiger; ze had de haast onweerstaanbare neiging, de an der aan de zoom van haar mantel een paar treden omlaag te trekken, en zelf naar voren te stormen, om tóch het eerst bij Louis te zijn... Bovenaan de trap stond een kind van een jaar cf veertien, dat haar van top tot teen nieuwsgie rig opnam of ze uit een andere wereld kwam! dacht Ieneke. Ze proefde een bloedsmaak in haar mond. Ik heb m'n lip kapot gebeten, dacht ze, van dat kind, met grote, wijdopen ogen, kijkend naar de kamerdeur, die open week... Louis zag wit, krijtwit, zag hijen een ogen blik leek het of hij en dat naar voren dringende schepsel niet voor elkaar wilden wijken. „Ben jij hier weer!" Ieneke, op de achtergrond, voelde meer dan ze zag hoe Louis, langs de ander heen, naar haar keek. Dit deed haar besluiten om, wat er ook wezen mocht, de kamer in te gaan. „Mag ik er even langs, astublieft?" „Zéker." Vlak daarop bevonden zij zich met hun drie- en in de voorkamer waar het daglicht opval lend helder was na het halfduister op de overloop, hoewel de ruiten beslagen waren, op één schoon geveegde plek na, waardoor Louis misschien al naar haar had uitgekeken stelde Ieneke zich voor. Louis had de deur van z'n kamer achter hen dicht gedaan „Toevallig, hè," zei de ander, haar hoofd in de nek werpend. „Erg ongelegen zeker?" Ieneke keek van de een naar de ander zwijgend, maar met een gezicht of ze zo meteen tussen beiden zou komen. Wat had haar jongen zich met dat opdringerige schepsel in te laten! Hij was er slecht aan toe, dat kon je zien. Louis zelf had er deze ogenblikken niet veel besef van, hoe hij er aan toe was. De situatie was pijnlijk genoeg, doch na de eerste schokkende verrassing voelde hij plotseling een koelbloedigheid waar over hij zichzelf verbaasde. Wat hem onmiddellijk opviel was dat Caty haar tas bij zich had waarschijnlijk met zijn werk er in, dat hij verlangd had. weer in zijn bezit te krijgen. „Ik ben blij dat ik je nog even zie!" verzekerde hij, zonder ook maar de minste 0.30 Hoorspel. 21.00 Gev.-1 n cello 24.00 Nieuws 0.25 Kamerorkest 1.15— .30 Gev. muziek. Duits TV-programma: 10.30 Openingsfeest omroep-, televisie 1955 11.00—12.00 Re- i uit Düsseldorf 15.00 00 Dansmuziek 17.35 „Wer 19.00 Programma-overzicht weerbericht 20.20 Film 21.00 Düsseldorf 21.45—22.00 Film. inkrijk. Nat. Prog. 347 m. 12.30 Gram. Ing 18.30 Festival 24.00 NIe Brussel. 324 lcht 12.34 Gr .55 Israëlische i uitzending 19.18 Gram. Salzburg (om 23.30 gram.) 2 .45— 11.45 Gram. 12.30 Weerbe- i. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 15.35 Omroepkoor 15.45 15.00 Pianc Gram. 17.00 Nieui Omroeporkest 18.10 Protestantse causerie 18.20 Bazulnkwartet 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 20.00 Intern. Bach- wedstrijd voor orgel 21.15 Gram. 22.00 Nieuws 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. :1. 484 m. 12.00 Lichte muziek 13.00 13.20 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 17.15 Gram. 17.30 Chansons 17.45 19.30 Nieuws 20.00 „Tannhüuser". acte I en II) (21.00 Gram.) 22.30 •!g. TV-programma's (Fran 19.45 Testbeeld 20.00 Actualitei aal 20.40 Film. BBC-uitzendlngen voor "Ned 22.30 Nieuws; Feiten van de ikbladen het (op 224 en 49 m.). Kruiswoordraadsel 197 HORIZONTAAL: I Slecht. 4 kwab. 6 sport. 7 beeldverhaal. 9 koraaleiland. 11 grut. 13 verstand, 14 scharnier van een hengsel, 16 goed hoorbaar, 17 gesloten, 18 verkoopplaats. VERTICAAL: 1 Vogel, 2 mening. 3 stop, 4 gezelschapsspel, 5 nabootsing van een mens of dier, 8 weefsel, 9 jaarboek, 10 gekheid. 11 gedroogde vrucht, 12 man an adel, 14 einder, 15 knaagdier. 196 Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Peso. 4 bang. 7 f.t., al. 9 ami. 11 raket. 13 koppe'. 14 es. 16 AM18 tumult. 21 koers. 23 moe. 24 la. 25 e.o.. 26 rap, 27 brug VERTICAAL: I Plak, 2 stipt. 3 O.T., 4 baal. 5 alk, 6 euIs. 10 MO. 11 rebus. 12 Ee. 15 tumor. 16 aker, 17 M.O.. 18 trap. 19 L.O., 20 telg. 22 els, 25 eb.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2