|A.merikaanse fabriek voor boorgereedschappen Het ontzet van Leiden Subsidie gezinszorg uit de armenzorg-sfeer Bouwrijp maken terreinen in Leiden-Zuidwest Een bedrijfstechnische school voor zwak-begaafden B. en W. streven oprichting volksmuziekschool na Benoeming, overplaatsing en ontslag bij 't onderwijs ij nieuwe leidsche coukant dinsdag s3 augustus 1955 Kans voor Leiden: krediet van zeven ton gevraagd voor bouw industriehal -ha; 'P^ IN OVERLEG met het ministerie van Economische Zaken hebben B. en W. van Leiden onderhandelingen gevoerd met een vertegenwoordiger van de Reed Roller Bit Company, gevestigd te Houston, Texas, omtrent de vestiging van een dochteronderneming in Leiden. Deze maatschappij ver- >n< raardigt boorgereedschappen voor het aanboren van olie- en aardgasbron- uen en is gespecialiseerd in grondboringswerktuigen, voor de fabricage waarvan zij verscheidene patenten bezit. Als de raad met het voorstel van B. en W. accoord gaat, zal op een terrein aan de Trekvliet een fabrieks gebouw voor deze maatschappij worden gebouwd, dat dan door de ge- nb meente kan worden verhuurd. tot een eindbedrag van f 664 000. De huurprijs van de opgehoogde grond ia ge steld op f 0.63 per m2 per jaar. Volgens de in het schema opgenomen basis voor de berekening van de huur zal deze f 80.500 per jaar bedragen. De maat schappij vraagt tien Jaar huur. met tien optie-jaren en recht van koop gedurende de huurtijd. In verband met het even tueel opvangen van onvoorziene uitga- its De oprichting van de dochteronderne- ning, genaamd Reed Roller Bit Company Nederland) N.V. i.o. heeft ten doel in >iden de boorwerktuigen te gaan pro- hiceren, die van hieruit naar vele-landen n buiten Europa zullen worden ge- 'fcporteerd, zo schrijven B. en W. aan de raad. Het betreft hier dus niet een mon- - doch een productiebedrijf, waar- en vrij groot, zeer kostbaar machi- Kpark nodig is. Het voornemen is te beginnen met een tleine personeelsbezetting, voorshands twintig personen, van wie de helft op het kantoor werkzaam zal zijn. Later zal het personeel worden uitgebreid tot een be- letting van ongeveer 115 man, te weten in de fabriek en 28 personen 'ed In de kantoren. In verband met de ge- ft vraagde toegang tot verbindingswegen, het bijzonder met de rijksweg 4a, aanmerking voor vestiging een in 11.240 vierkante meter, ener zijds grenzende aan de Trekvliet, en an derzijds aan de geprojecteerde Noord- gjsi Zuid lopende industrieweg. Schetsplan -o' Reeds bij de eerste onderhandelingen Jt Week, dat de belangstelling uitging naar fabriek in hetzelfde systeem, ook wat centrale verwarmingsinstallatie be- in treft, als de aan Tokheim n.v. verhuurde fabriek aan de Trekvlietweg en tevens. dergelijke te bouwen fabriek wenste te huren, echter uitdrukkelijk met recht van koop. deze wens te kunnen voldoen ebben B. en W. aan de hand van een •cheteplan, opgemaakt in overleg met de vertegenwoordiger van de maatschappij, prijsopgave gevraagd aan de N.V. Pana- gro te Warmond voor de bouw van een 1 fabrieksgebouw met een oppervlakte van ongeveer 2700 vierkante meter. Voorts is prijsopgave gevraagd aan de N.V. Warm- te-Technisch Bureau „Koningsplein" te Amsterdam wat de centrale verwarming betreft, en aan de Iemco N.V. te Leiden het aanbrengen van de verlichtings installatie en -armaturen. Prijzen ins De N.V. Panagro geeft een prijs op van f 480.000, waarop in mindering kan wor den gebracht f 4082 voor de aanleg van waterleiding in de fabriekshal, die rekening van de betrokken maat schappij komt. Daar echter geen kalk- xandsteen kan worden gebruikt stijgt de prijs weer met f 3170, zodat de aanne mingssom per resto f 479.088 bedraagt. De aanbieding van de N.V. „Konings- pleinT' bedraagt f 87.280. die van de Iemco f 32.550 voor de lichtinstallatie, en f 23.263,70 voor armaturen. Met bijko mende kosten en werken komt men dan Verkeersbepalingen in de raad Autobusstation en Utrechtse Veer De werkzaamheden aan het nieuwe Sta- tionsplein zijn thans zover gevorderd, dat 'het daarop ingerichte autobusstation in jrój jebruik genomen kan worden. Dit station 13JJ dient uitsluitend bereikbaar te zijn voor de autobussen, die hier standplaats mogen hebben, terwijl de taxi's er heen moeten infOm hun standplaatsen bij het station ïwS N.S. in te kunnen nemen. De raad zal de .J*} toegangswegen tot het autobusstation nu T gesloten moeten verklaren voor alle ver- im:; keer met voertuigen, rij- en trekdieren en •hl» vee, waarna B. en W. voor de betrokken °®J autobussen en taxi's ontheffing van deze nc3 geslotenverklaring zal verlenen wat be- treft de toegang van de zijde van het Sta- etC tionsgebouw. Op het Utrechtse Veer, voor zover ge legen tussen Singelbrug en Plantage, geldt aedert 1 Maart 1935 een geslotenverkla ring voor het verkeer met alle (motor)- rijtuigen in de richting naar de Plantage Deze geslotenverklaring is overbodig ge worden door de afbraak van perceel Plan tage 26, zodat B. en W. de raad vragen deze verklaring in te trekken. Risico B. en W. zijn van mening, dat het risico, indien de huurster na tien jaar de huur niet meer zou willen verlengen, redelijk wordt gedekt. Bovendien betreft het hier een industriehal van een alge meen gangbaar type en moet de maat schappij een belangrijk bedrag investe ren. zodat zij dit object niet spoedig zal prijsgeven. Als aanvullende bepaling in het huur contract wijlen B. en W. de maatschappij, op haar verzoek, het recht geven gedu rende de huurtijd van tien jaar het con tract in een van twintig jaar om te zet ten. met schrapping van de risicofactor. De huur wordt dan verminderd met f 13.500 per jaar. Van het ministerie van Economische Zaken zijn zeer gunstige in lichtingen verkregen over de econo mische en financiële positie van de be trokken maatschappij. Daarom geven B. en W. de raad in overweging een crediet van f 700.000 beschikbaar te stellen en het college te machtigen de bouw en in richting aan de genoemde maatschappijen op te dragen. Minister wenst voor Leiden Geleidelijke vermindering der inkomsten voor de instellingen Van de zijde van het ministerie van Maatschappelijk Werk wordt ernstig bezwaar gemaakt tegen de gang van zaken in de gemeente Leiden met betrekking tot de gezinszorg. Dit bezwaar geldt met name het systeem, dat voor de gezinnen, die de uniforme vergoeding, welke de instellingen voor de hulp in rekening brengen, niet ten volle kunnen betalen en voor welke ook van kerkelijke en particuliere zijde niet in de financiering van de hulp wordt voorzien, een beroep wordt gedaan op de Dienst voor Sociale Zaken. bijdragen van kerken en particulieren en eventueel de vergoedingen in zodanige mate op te voeren, dat de vermindering van inkomsten tengevolge van de uit schakeling van de dienst voor Sociale Zaken daardoor wordt gecompenseerd. Daarvoor zal een lange tijd nodig zijn. De gemeente zal lange tijd de instellingen voor tekorten moeten helpen vrijwaren. Deze hulp zal in de loop van die periode geleidelijk minder worden, tot een be paald niveau is bereikt. De instellingen zullen er dan krachtig naar dienen te de bijdragen van kerkelijke particuliere instanties te vergroten. De nieuwe regeling zal ingaan op 1 Sep tember 1955. Met ingang van die datum zal de betaling van vergoedingen door de dienst voor Sociale Zaken dienen te ver vallen en moet daarvoor in de plaats ko- gemeentelijke subsidie. Dit zal, mening van B. en W., het een voudigst kunnen geschieden door het op de begroting van de dienst van Sociale Zaken 1955 uitgetrokken bedrag wegens uitkeringen teri behoeve van maatschap pelijke hulp bij ziekte met 10.000 te verlagen, en het op de gemeentelijke be groting 1955 geraamde bedrag aan subsidie voor deze 'instellingen met hetzelfde be drag te verhogen. Tengevolge hiervan toch, zo is de rede nering van het Ministerie een rede nering, waar weinig tegen in te brengen aldus B. en W. wordt de gezinszorg de sfeer van de armenzorg getrokken t alle gevolgen, hieraan verbonden, als beoordeling van de noodzaak van de hulp en controle door de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst en toepassing van verhaal ingevolge de Ar menwet op betrokkenen en op de even tuele onderhoudsplichtigen door de Dienst voor Sociale Zaken. Het subsidiestelsel van het Rijk met be trekking tot de gezinszorg komt hierop neer, dat Rijk en gemeente ieder 25*/» van de in de desbetreffende regeling aange geven personeelslasten betalen, terwijl •st van de kosten van de hulp bestre den moet worden uit door de verzorgde gezinnen betaalde vergoedingen en bij dragen van particuliere en kerkelijke in stanties. Indien de omstandigheden daar toe aanleiding geven, mag de gemeent< evenwel tot een hoger percentage sub sidiëren. zonder dat het Rijkssubsidie gevaar komt. Zelfstandig Het ministerie van Maatschappelijk Werk verlangt nu, dat de door de instel lingen voor gezinsverzorging geboden hulp uit de sfeer van de armenzorg wordt gehaald en dat de leiding van die instel lingen zelfstandig moet kunnen beslissen, of hulp zal worden geboden. Die hulp dient -te worden geboden tegen een goeding, welke rekening houdt met de in komsten en de samenstelling van het be trokken gezin. Een schrijven van de Stichting „Katho lieke Gezinszorg en Gezinshulp" en de Stichting „Interkerkelijke Gezinszorg" 15 Juni j.l., inzake vaststelling van zgn. retributieschaal, aan de hand de vergoedingen zullen worden bepaald voor door de instellingen ver leende bijstand aan gezinnen en inzake de daaruit ook voor de gemeente voort vloeiende consequenties, is van het voor gaande een uitvloeisel. De heffing van -goedingen overeenkomstig deze schaal zal, daar de instellipgen tot nu toe ver zekerd waren van een uniforme vergoe ding, welke in vele gevallen door de Dienst voor Sociale Zaken werd betaald. de instellingen een belangrijke ach teruitgang in inkomsten betekenen. Compensatie Op de begroting van de dienst voor So ciale Zaken voor 1955 is wegens uit keringen ten behoeve van door beide in stellingen te verlenen maatschappelijke hulp bij ziekte een bedrag van 30.000 uitgetrokken. Het is uiteraard onmogelijk de instellingen op korte termijn de Onder meer voor winkelcentrum en de Chr. nijverheidsschool Dat Leiden nog niet is uitgebouwd, bewijzen twee voorstellen aan de raad, die betrekking hebben op het bouwrijp maken van terreinen in het uit breidingsplan LeidenZuidwest. Het ene voorziet in bouwgrond voor het geprojecteerde winkelcentrum en openbare en bijzondere gebouwen, het andere in grond voor de school voor Chr. nijverheidsonderwijs. 'an het bouwrijp maken worden geraamd >p f 96.500, te weten f 48 500 voor normale I Ter verdere uitvoering van het partiële e Uitbreidingsplan Leiden-Zuidwest hebben J B. en W. een plan doen ontwerpen voor - het bouwrijp maken van gronden in de wijken III. IV en VIII. In wijk IV zal 3 moeten worden overgegaan tot de aanleg h van straten voor het winkelcentrum en voor openbare gebouwen, in wijk III voor openbare gebouwen en in wijk VIII voor betzelfde doel. Ter verbinding van de wijken III en VIII ter plaatje van de r kruising van de toekomstige verbindings- 1 weg Haagweg—Voorschoterweg, moet een 5 tijdelijke weg worden aangelegd De kos- - I ten voor het bouwrijp maken bedragen I 11-571.000, voor het leggen van een ge- deelte van het stamriool f 17.000 en voor de aanleg van de verbindingsweg f 12 000, totaal f 1 600.000. De Leidse raad besloot op 25 Juli aan I de vereniging voor Chr. nijverheidsonder- wijs te Leiden een stuk bouwterrein te I verkopen in Leiden-Zuidwest ten behoeve van de bouw van een Chr. nijverheids school. De totale kosten van uitvoering straataanleg, en f 23.500 voor het ophogen van het bouwterrein. Voor beide werken wordt d« raad een crediet gevraagd. Noodzakelijk-verklaring Tweede neutrale en R.K. vakschool voor meisjes Het bestuur van de vereniging neutrale vakschool voor meisjes voor Leiden er omstreken heeft de raad verzocht de in richting van een tweede school nodig ti oordelen. Na advies van de betrokken in stanties te hebben ingewonnen adviseren B. en W. de raad het verzoek in te willi gen. Het bestuur van de Zita-vereniging afdeling R.K. vakschool voor meisjes Leiden heeft ook zo'n verzoek ingediend en in dit geval achten B en W het even eens gewenst dit verzoek in te willigen Berg- en werkplaats bij de Hoilaan Als gevolg van de grote uitbreidingen in Leiden-Zuidwest is er behoefte ontstaan aan een gebouwtje voor Gemeentewerken voor de opslag van materiaal, nodig voor het onderhoud van straten en plantsoe nen. Het gebouwtje zal ook moeten dienen voor stalling van bakfietsen en motor- maaimachines, en als schaftlokaal. B. en W vragen de raad f 10-984 hiervoor be schikbaar te stellen. Bezoldiging secretaris en ontvanger Bij circulaire hebben Ged. Staten de ge meente verzocht haar mening kenbaar te maken over de ontworpen nieuwe wedde- regeling voor de secretarissen en ontvan gers in de provincie Zuid-Holland. B. en W. menen, dat de wedde, die volgens deze regeling ten hoogste aan de secretaris van Leiden kan worden betaald (f 13.800) niet in overeenstemming is met de aard en de betekenis van functie van de secretaris De huidige regeling dateert van 1 Jan. 1948 en bevat een maximum van f 10.500. Sedertdien is het vergelijkbare rijkspla fond in de wedden reeds lang doorbroken en na een vergelijking te hebben gemaakt met andere gemeenten komen B. en W. tot de conclusie, dat een wedde van f 15.000 per jaar in maximum, verantwoord moet worden geacht. Tegen de ontwerp-regeling betreffende de ontvangers bestaat bij het college geen be>zwaar- Straks scholenbouw in Leiden-Noord In de raadsvergadering van 22 Maart 1954 werd besloten medewerking te verle nen aan het bestuur van de inrichting liefdadigheid voor R.K. te Leiden stichting van een school voor gew lager onderwijs aan de Timorstraat. Het bestuur is voornemens bij deze school kleuterschool te stichten. De grond, w op deze scholen moeten worden gebouwd, is begrepen in het partiële uitbreidings plan Leiden-Noord, en daarbij bestemd voor wonjngbouw. Een herziening van dit plan zal de raad spoedig bereiken, zo schrijven B. en W. Het college vraagt f 330.000 beschikbaar te stellen voor het- bouwrijpmaken van de grond voor deze scholenbouw. Schutterstraat breder en langer In de zitting van 26 April machtigde de raad B. en W. stappen te ondernemen door middel van onteigening gronden in bezit te krijgen ter uitvoering van het tarktplan. met name voor de bouw een brug over de Haarlemmervaart. De uitvoering van dit besluit is inmid- ?ls ter hand genomen. Als tweede stap in de uitvoering van het plan dient thans te worden overge gaan tot onteigening van gronden ter ver breding in noordelijke richting en de door trekking in westelijke richting van de Schutterstraat. Bij de onteigening zijn 16 percelen betrokken. Hieronder bevinden veertien woningen, die moeten wor den ontruimd. In verband hiermee is het noodzakelijk, dat de gemeente de eigen dom van deze percelen op kor'.e termijn krijgt. De administratieve procedure dient onverwijld te worden ingezet, hoe- B. en W. thans reeds contact m< eigenaren zullen opnemen. Tevens vi college de raad machtiging de tot standkoming van een K.B. te bevorderen, waarbij de niet in het uitbreidingsplan begrepen en toch voor verbreding en door trekking van de Schuttersweg nodige per celen als te onteigenen percelen worden aangewezen. Vrijstelling voor min-vermogenden De hondenbelasting in Leiden moet weer eens omhoog Met ingang van 1 Januari 1947 zijn de tarieven van de hondenbelasting, die bij verordening van 7 November 1932 waren bepaald op f 6 voor een luxe hond, f5.50 voor een waakhond en f2 voor een trekhond, verhoogd tot resp. f 10, f 8 en f 2.50. Deze verhoging is aanzienlijk achtergebleven bij de stijging van het algemene prijspeil. Uit een in verschillende gemeenten ingesteld onderzoek is gebleken, dat de belasting voor luxe honden elders in het algemeen belangrijk hoger is dan in Leiden; de hogere bedragen variëren in deze gemeenten van f 12 tot f40. B. en W. vinden zo'n inrichting voor Leiden noodzakelijk Van de leerlingen, die jaarlijks de lagere school verlaten, behoort een belangrijk deel ongeveer 25 procent tot de categorie der eenvoudig- begaafden. Deze leerlingen zijn niet in staat voortgezet algemeen vormend onderwijs te volgen. Ook de lagere technische school is, in het algemeen gesproken, niet voor hen toegankelijk. Voor het volgen van het onderwijs aan deze school wordt het bezit van een bepaalde theoretische intelligentie gevraagd. Dit heeft tot gevolg, dat de hier bedoelde leerlingen vrijwel nimmer voldoende scholing voor beroep of bedrijf ontvangen. Verreweg het grootste gedeelte Van de eenvoudig-begaafde leerlingen gaat dan ook de gelederen van de ongeschoolde arbeiders versterken. Deze ontwikkeling Is te meer te betreu.vraagstuk van het technisch onderwijs ren, omdat de ervaring leert, dat een be- aan eenvoudig begaafde jongens In studie langrijk deel van de eenvoudig begaafde te moeten nemen. Daartoe is o.m. contact jongens ongeveer de helft van de ge- opgenomen met het Ministerie van Onder- hele groep een praktische aanleg bezit, wijs. Kunsten en Wetenschappen. Geble- die door op hun begripsvermogen afge-|ken is. dat van Rijkswege plannen om dit stemd onderwijs zodanig tot ontwikkeling onderwijs ter hand te nemen van ganser kan worden gebracht, dat zij tot de ge-[harte zullen worden ondersteund en me- :hoolde arbeiders kunnen gaan behoren, dewerking zal worden verkregen tot de uitvoering daarvan. Ook tljn besprekin gen gevoerd met de organisaties van werkgever* en werknemers. In die krin gen werd de behoefte aan technisch on derwijs voor eenvoudig begaafden even eens erkend. Experiment W. hebben dan ook gemeend het Op grond i ander is er aan- worden op 80 leiding de belasting op de honden in Lei den te herzien, waarbij een verhoging de belasting voor luxe honden van f 10 tot f 15 B. en W. billijk voorkomt; waakhonden zou de belasting, evenals bij het geldende tarief, bepaald dienen Van groot belang voor muzikale ontwikkeling van de jeugd Omdat de muzikstfe ontwikkeling van de jeugd in belangrijke mate kan bijdragen tot de culturele vorming, hebben B. en W. in samenwerking met de Maatschappij voor Toonkunst en de besturen der bijzondere lagere scho len, nagegaan, op welke wijze die ontwikkeling kan worden gestimuleerd. Daarbij is duidelijk geworden, dat de oprichting van een volksmuziek school een belangrijke stap in de goede richting zal betekenen. Zij menen dan ook, dat deze oprichting dient te worden nagestreefd. De volksmuziekschool bedoelt leerlin gen van lagere scholen, na het bereiken van een bepaalde leeftijd, gedurende en kele jaren een algemene muzikale vor ming te geven. Nadat zij twee jaren deze algemene muzikale vorming hebben geno ten, bestaat de mogelijkheid tevens indi vidueel instrumentaal onderwijs te ont vangen. Het is de bedoeling, dat de lessen in aansluiting aan de schooltijden zullen worden gegeven. De leerlingen van de bijzondere scholen zullen het onderricht ontvangen in eigen sfeer. Bij het bepalen van het lesgeld zal er rekening mede worden gehouden, dat het volgen der les sen voor alle leerlingen mogelijk moet Omdat de muziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst zij het anders geaard op hetzelfde gebied werkzaam is, is het voor het bereiken van de no dige nauwe samenwerking gewenst, dat, behalve aan -de besturen van de bijaon- dere lagere scholen en aan de gemeente, ook aan de Maatschappij voor Toonkunst een ruime invloed op de gang van zaken bij de volksmuziekschool wordt toege- In verband daarmede ligt het in het voornemen, dat de Maatschappij voor Toonkunst, de besturen der bijzondere lagere scholen en de gemeente tezamen een stichting in het leven roepen, in het bestuur waarvan zij alle zullen zijn ver tegenwoordigd. 57 55 Door vriendelijke medewerking van de afdeling Verspreide Kunstvoorwerpen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn wij thans in staat onze lezers een hlik te gunnen op het doek „Het ontzet van Leiden", dat, zoals wij vorige week reeds meldden, door de Pennsylvania Academy of the Fine Arts Academie van Schone Kunsten) aan de Leidse Universiteit ten geschenke is gedaan. Het doek bevindt zich thans in het oude academie gebouw aan het Rapenburg en is gedeeltelijk uit zijn grote kist verwijderd. Het bestaat niet, zoals wij aan vankelijk dachten (door de maten van de kist), uit verschillende delen, doch is met grote zorg opgerold als één geheel. Het werd tussen de jaren 1845-'50 geschilderd door de Duitser Johann Bernard Wittcamp, die in 1820 te Riesenheck (Duitsland) werd geboren en in 1885 te Amsterdam overleed. Tijdens zijn verblijf in ons land is hij vermoedelijk onder de indruk gekomen van de roemruchte bladzij uit onze historie, het beleg en het ontzet van Leiden, en heeft hij zijn ri*ie op dit gebeuren vereeuwigd door middel van dit doek. De Pennsylvania Academy verwierf het schilderij door aankoop in het jaar 1851, doch wie de verkoper was, is onbekend. In 1952 werd het doek door de directeur van de Penn sylvania Academy aangeboden aan de Ambassade van het Koninkrijk der Nederlanden te Washington, ter plaatsing in een gebouw in Nederland naar eigen in zichten en wensenOorspronkelijk had men gedacht aan het Gravensteen, doch naderhand heeft men be sloten de muur aan de Rapenburgkant van het klein- auditorium der Universiteit hiervoor te besteden. Dat de Academy afstand deed van het doek vindt zijn oorzaak in het streven der Academy om zich meer en meer toe te leggen op zuiver Amerikaanse kunst. „Het ontzet van Leiden" staat thans nog onder be heer van de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoor werpen, zoals de officiële naam van deze instelling luidt. i heeft als afmetingen 4.75 bij 8 De centrale figuur ij de bekende Leidse burgemeester uit de verzetstijd, Pieter Adriaansz. van der Werff, om geven door een uitgehongerde burgerij, die haar ogen niet kan geloven als zij de schepen van Boisot ziet na deren, welke aan alle ellende een einde zullen maken (links op de achtergrond). i de belasting luxe honden, hetgeen betekent hoging van f 8 tot f 12. Een wijziging de belasting voor trekhonden kan, daar deze categorie in Leiden bijna uitgestor ven is, achterwege blijven. Reeds bij het geldende tarief van f 10 voor een luxe hond is gebleken, dat de belasting voor de minst-draagkrachtigen, in het bijzonder voor degenen, die geen of bijna geen andere inkomsten hebben uitkering op grond van de Nood wet-Ouderdomsvoorziening, drukt. Het gevolg hiervan is, dat elk jaar het bedrag aan oninbare hondenbelasting, in vergelijking met andere belastingen, onevenredig hoog is. Na de voorgestelde belastingverhoging zou dit in nog ster kere mate het geval zijn. Om bovenbedoelde categorie van minst- draagkrachtigen. voor wie zelfs 'n zeer ge reduceerd tarief nog te hoog zou zijn, afdoende tegemoet te komen, is het, aldus W., gewenst in de verordening een vrijstelling op te nemen voor degenen, die 65 jaar en ouder zijn en wier inkomen niet groter is dan f 1000 (voor alleen staanden) of f 1800 (voor in gezinsverband wonenden). Een categorie hondenhouders, wie elk jaar reeds bij voorbaat vast stond, dat de belasting, niettegenstaande aanslagregcling, aanmaning en betekening dwangbevel, oninvorderbaar moest worden verklaard, zal onder deze vrij stelling vallen. De belastingopbrengst sal door deze vrijstelling nauwelijks dalen, terwijl een aanzienlijke werkbesparing verkregen wordt. Ook bij vervanging de Noodwet-Ouderdomsvoorziening door de thans aanhangige Wet op de algemene ouderdomsverzekering zal de voorge stelde vrijstelling onveranderd kunnen blijven. Verpleegprijs Endegeest en Voórgeest omhoog In een prae-advies aan de raad verkla- :en B. en W., dat het noodzakelijk ia de begrotingen voor de psychiatrische In richtingen Endegeest c.a. voor 1955 te her zien. De voornaamate oorzaken hiervoor zijn de gestegen loon- en salarislasten, de opgetreden prijsstijgingen en de toegeno- bezetting der inrichtingen. De netto, exploitatieko^en zijn gestegen met f 162.250. Dit maakt een veihoging van de verpleegprijzen nodig. Voor Endegeest ral deze van f 5.90 per dag moeten stijgen tot f 6.30. voor Voorgeest van f 5.50 tot even eens f 6.30. De ramingen van het aantal verpleegdagen kunnen voor Endegeest worden verhoogd van 200.000 tot 203.000, en voor Voorgeest van 65 000 tot 67.000. Met het aandeel van de Jelgersmakliniek in de exploitatiekosten mee wordt de be groting dan weer sluitend. In ons land is met betrekking tot dit onderwijs nog weinig ervaring opgedaan. Het plan zal dan ook het karakter van een experiment dragen. Wel staat vast, dat het, zowel wat betreft de samenstel ling van de leerstof als wat betreft da vorm, waarin het wordt aangeboden, ge heel aan de capaciteiten en de bijzon dere aard van de leerlingen zal moeten worden aangepast. Verder zal de nadruk sterk moeten vallen op de practijk van de vakken en niet zozeer op de theorie daarvan. De keuze der vakken zal nog ernstige studie eisen. Gedacht wordt al lereerst o.a. in de richting van eenvoudige hout- en metaalbewerking. Zeker gedurende de experimentele periode sal de school door de ge meente moeten worden beheerd. Overeenkomstig de wensen, welke te dien asnslen tijdens het overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers i(jn geuit, soa ne afloop van dese porlode hot beheer kunnen worden overgedragen aan een In het leven te roepen stichting, wearln be doelde organisaties i(jn vertegenwoor digd. Hoewel nog verschillende vraagstuk ken tot een oplossing zullen moeten wor den gebracht wij noemen slechts het probleem van de selectie der leerlingen komt het B. en W. gewenst voor, dit de raad thana verklaart, dat de oprich- en instandhouding van de school noodzakelijk Is. Daarna kan het overleg de verschillende instanties op vas tere grondslag worden voortgezet. Overeenkomstig de bepalingen der Nij- verheidsonderwijewet zijn de betrokken organisaties van patroons en werklieden gehoord. De adviezen luiden in meerder heid gunstig. De Algemene Katholieke Werkgeverevereniging, de Leidse Chr. Besturenbond en de afdeling van de R.K. Arbeidersbeweging hebben meegedeeld om principiële redenen niet te kunnen meewerken aan de stichting van een school, die toagankelijk is voor alle rich tingen. Vier lokalen er bij Stadhouderslaanschool wordt uitgebreid B en W. stellen de ried voor san de Geref. schoolvereniging medewerking te verlenen voor de uitbreiding Van haar school voor gewoon l.o. aan de Stadhou derslaan met vier lokalen. De school wordt thans bezocht door 370 leerlingen en telt 13 kleiasen. Het gebouw heeft tien lokalen. Twee klassen zijn ondergebracht in twee houten noodlokalen, die als schoollokalen niet aan de te stellen eiaen voldoen, en één kleo Is tijdelijk gehuisvest ln een lokaal van de Zulderkerk. Het aan tal leerlingen zal nog toenemen, zodat ruimte moet worden gevonden voor de veertiende klas. Bovendien beschikt de dubbele school over geen enkel vaklokaal. Het terrein, waarop de school is gebouwd, staat slechts een uitbreiding toe met vier lokalen op de plaats, waar thans de nood- lokalen staan. De kosten worden begroot op f 150.000. Dat de scholen spoedig weer gaan be ginnen blijkt ook wel uit de agenda var de Leidse raad. Er prijken namelijk vele benoemingen, ontslagen en overplaatsin- >p het deze week uitgebreid geworden lijstje. De volgende voorstellen tot benoemin gen krijgt de raad te verwerken: De heer J. Charité, geboren In 1925 te Leiden, als leraar in de geschiedenis, in dienst, aan de gemeentelijke HBS 5-jarige cursys; voor het leerjaar 1955—1956 aan deze school de heer D. Bosma. geboren in 1894 te Dokkum, tot tijdelijk leraar in de Franse taal en kunde; de heer J. H. J. Herfkens, ge boren in 1924 te Lelden, tot tijdelijk leraar de wiskunde en mechanica; mej. T. M Zekveld, geboren in 1928 te Leiden, tot tijdelijk lerares ln de lichamelijke oefe ning; mej. G. C. A. Pot. geboren in 1926 te Barendrecht, tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde. Voorts ligt er het voorstel mejuffrouw dra M. L. W. Baron, lerares ln de plant- dierkunde, in vaste dienst, aan de ge- entelijke H.B.S. voor meisjes en deling middelbare meisjesschool, en het Huygens lyceum te Voorburg, U Gemeente wil grond ruilen In verband met de voorgenomen ver bouwing van haar aan de Hoge Rijndijk gelegen garage heeft de firma Gebr. van der Meer aan de gemeente te koop ge raagd hét naast deze garage gelegen perceeltje grond met het daarop staande voormalige brandepultenhuksje, dat bij gemeentewerken ln gebruik is ale opslag plaats voor beatratingemateriaal Met de firma ls thans overeenstemming bereikt in die zin. dat de gemeente grond en v m brandspuitenhuisje afstaat, terwijl de firma een stuk grond aan het Utrechtse Jaagpad geeft en daarop een nieuwe op slagplaats zal bouwen. Voor deze bouw dient de gemeente f 1500 beschikbaar te stellen. kenen met ingang van 1 September 1954 aan genoemde scholen gezamenlijk in vol ledige betrekking te zijn aangesteld. Aan de meisjes-H.B.S. dient tot tijdelijk lerares in de aardrijkskunde voor het leerjaar 1955—1956 te worden aangesteld mej. J. G. M. Vriens. geboren in 1907 te Medan. Voorgesteld wordt verder tot lerares in vaste dienst in de Engelse taal en letter kunde aan het gymnasium te benoemen mej. P. van Dalfsen. geboren in 1925 te Winschoten. Voor de benoeming tot on derwijzer aan de openbare opleidings school voor u.I.o. aan de Driftstraat wordt voorgedfagen de heer G. Zwiers. geboren ln 1926 te Assen. Voor de openbare op leidingsschool voor Ui.o. aan de Plesman- laan luidt de voordracht de heer G. Meijer, géborén in 1902 te Leiden Overplaatsing Met Ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum zullen worden over geplaatst de onderwijzeressen T. Burgy, L. G. Tuk en J. M. van Sermondt en de onderwijzer R. Niggebrugge van de op leidingsschool voor gymnasium en H.B.S. de Kernstraat naar de nieuwe o.l.- school in de Roodenburgerpolder. onstaan door afsplitsing van de o.l. school aan de Kernstraat; de onderwijzeressen A. Piket, E. E. K. Scholz en J. L. van Sijll-rMeljer en de onderwijzers W. Blom en L. M van 't Hart van de opleidingsschool voor gym nasium en H.B.S. aan de Lorentzkade naar de o.l. school aan de Du Rleaustraat; de heer I. van Iterson, benoemd tot hoofd van de o.l. school aan de Medusastraat de nieuwe oJ. school in de Rooden burgerpolder. Tot slot wordt voorgesteld dr J. W. Blom eervol te ontslaan als leraar In de natuur kunde aan d* gemeentelijke H.B.S. wegens zijn benoeming tot directeur van de rijks H.B.S. in Den Helder met ingang van 1 September sa. en de heer D. Bosma, hoofd van de opleidingsschool voor gym nasium en H B S. aan de Lorentzkade. eervol te ontslaan wegens benoeming tot tijdelijk leraar aan de gemeentelijke H B S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3