Jan Beukelsz. noemde zich de „Koning van Israël" Z.W.O. subsidieert studie van Leidse arts Burgemeester Pool van Stedum geïnstalleerd NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 De Beeldenstorm in Leiden (II) Calvinisme door welsprekende predikers overgebracht (Door J. de Koning.) INMIDDELS WAS ER EEN NIEUWE beweging opgekomen, die ook te Leiden al spoedig vele volgelingen telde, te weten die der Anabaptisten of Wederdopers. Deze beweging kende twee stromingen. Enerzijds waren er de fanatici en anarchisten, die met wereldse middelen een koninkrijk wilden stichten, terwijl lijnrecht daar tegenover de stroming stond van de stille en weerloze Christenen, aan wie een geestelijk koninkrijk voor ogen stond, waarvoor alleen met geestelijke middelen mocht worden „ge vochten". Bepalen wij ons eerst tot deze stille dopers, later ook Mennonieten genoemd, naar hun predikant Menno Simonsz. 1579 vinden wij hen terug in de Doopsge zinden. Slechts zij, die konden geloven, werden door de Doop in de Gemeente op genomen op belijdenis des geloofa. Van 1533 af nam hun beweging snel in beteke nis toe en werden er duizenden volgelin gen gedoopt. Zij onderscheidden zich door hun beginselvastheid en waren veelal zeer belreven in het woord; dit was hun enige zwaard, want andere weerstand boden zij niet. Deze beweging heeft zware en lang durige vervolgingen te lijden gehad, om dat de stedelijke regeringen geen onder scheid wisten te maken en bij de Weder dopers altijd direct dachten aan de voor haar zo gevaarlijke 6ecten van de andere stroming. In dertig Jaar tijd telden de stille do pers meer dan 2000 martelaren. De door hen nagelaten liederen, verzameld In het „Offer des Heeren" en 't „Lietboecxken". geven van hun lijden, maar ook van hun geestelijke kracht een ontroerende getui genis. In deze liederen worden ook ver scheidene Leidse martelaren herdacht. Onder de om hun geloof ter dood veroor deelde dopers vinden wij ook vermeld Adriaan Laurensz. Vermeer, de vader van Pieter v. d. Werff. burgemeester geduren de Leidens beleg. Deze Adriaan wa-; pre dikant bij de Dopers en werd in 1537 te Haarlem gevangen genomen en gedood. Strenge strallen Een heel ander beeld wordt ons geschil derd. wanneer wij de geschiedenis nagaan van de andere stroming der wederdopers, zoals de secten der Munstersen, Baten burgers en Davidjoristen. Zoals reeds eer der gezegd, waren zij de fanatici en anar chisten. die niet alleen tegen het oude geestelijke gezag, maar ook tegen de we reldlijke oveibeid in verzet kwamen. Alle middelen waren hiertoe volgens hun me ning geoorloofd. Het waren voor de stede lijke regeringen gevaarlijke mensen, waarbij nog kwam. dat velen van hen onder valse godsdienstige voorwendsels een ergerlijk en zedeloos leven leidden In 1534 nam hun aantal in onze stad sterk toe. Dit had een economische oor zaak. De wolnering n.l., waarvan velen in Leiden moesten leven, stond praktisch stil. Hierdoor ontstond grote ontevreden heid, zodat de priesters van het 1000-jarig rijk een open en willig oor vonden. Zii werden door de stadsregering fel vervolgd en gestraft. In het begin van de ketterij waren deze straffen veelal nog mild ge weest. zoals het meelopen in de proces sies. bedevaart doen en verbanning voor een aantal jaren. Door de ernst van de toestand werden echter de straffen steeds strenger en lezen wij van ter-dood-ver oordelingen door verbranding, verdrin king. ophanging en levend begraven te worden. De gevangenis was destijds in het Gravensteen ondergebracht, waar ook een ..pijnkelder" (martelkamer) was. Verder werden ook wel de torens op de stadswal len tot gevangenis gebruikt. Aanval Ondanlra a] deze strenge straffen nam het aantal Anabaptisten nog toe. De stads regering sloeg deze uitbreiding met grote ongerustheid gade en was zeer waakzaam, want er broeide een samenzwaring. waar van Maritgen Ysbrantsdochter, de vrouw van Jan Beukelsz. over wie later nader, het middelpunt was. De samenzweerders beoogden niet minder dan een aanval op Als punt van samenkomst diende het huis van Maritgen, van daaruit zou de aanval beginnen. Men zou de stand in brand steken en de stadsre gering doden. Hiertoe werd gerekend op hulp uit het volk, terwijl Jan Beukelsz., die zich in Munster be vond, hulp van drie vendels gewa pende geestverwanten had toege zegd. Gelukkig werd van deze voor genomen aanslag nog tijdig aan de regering mededeling gedaan, die daarop ijlings haar maatregelen nam. De samenzweerders werden ten hui ze van Maritgen gevangen genomen en kregen kort daarop allen de dood straf. De regering liet daarna, uit dankbaarheid voor de ontsnapping uit zo groot gevaar, in alle parochie kerken dankdiensten houden, terwijl ook een grote processie plaats had. Koning van Israël" Eén van de meest beruchte wederdopers was de reed-s genoemde Leidenaar Jan Beukelsz. Deze volgens de geschied schrijver ..uit slechte ouderen geboren" had o.a. als kleermaker in Vlaanderen en Engeland gewerkt. Ook als reizend to neelspeler heeft hij buitenslands vertoefd. Het was een figuur, die zich veel in theo logische disputen mengde, een ware geest drijver. In Holland teruggekeerd, vestigde hij zich te Leiden, waar hij met zijn vrouw, een schippersweduwe (de reeds eerder genoemde Maritgen) een slecht befaamde herberg hield aan het Noordeinde. op de hoek van het Kort Rapenburg. In de zo mer van 1933 was hij reeds te Munster geweest, een plaats waar de Anabaptisten hun centrum hadden gevormd. Hij is nog voor korte tijd in Leiden teruggekeerd en vertrok daarna weer naar Munster, waar hij zijn opzienbarende, maar korte rol als ..Koning des Vrede® en van t nieuwe Je ruzalem" zou spelen. Het was op 24 Juni 1534, dat op het marktplein te Munster, temidden van een grote volksmenigte, door een „profeet" van de wederdopers werd verkondigd, dat het de wil van de Hemelse Vader was. dat Jan Beukelsz. van Leiden. Keizer van de ganse aardbodem zou worden gemaakt. Deze. hierbij ook aanwezig, viel daarop op zijn knieën en riep uit. dat hij dit reeds openbaren. Hij liet zich nu echter als Ko ning verheffen en benoemde zijn raadslie den en hofhouding, die hij van rijke en prachfige kleding liet voorzien. Voor zich zelf liet hij 2 gouden kronen maken; hij kleedde zich in zijde en fluweel, met een gouden keten om de hals en een gouden koninklijke staf in de hand. Het goud had hij uit de kerken laten roven. Als hij met zijn gevolg uitreed op paarden, rijk met fluweel en gouden be- hangselen bekleed, volgden direct achter hem 2 kleine jongens. De één droeg zijn kroon en een bijbel, de ander een zwaard, met goud en edelstenen versierd. Zelf droeg hij in de ene hand een gouden we reldbol en in de andere hand zijn gouden koningsstaf. Zijn lijfwacht was in groene en blauwe zijde gekleed met witte hoeden. Hij liet ook geld met zijn beeltenis slaan. Op de markt in Munster had hij een troon, waar hij op vaste tijden recht sprak. Ook deze troon was rijk met goud en edel stenen versierd. Bandeloze troep Eén van zijn officieren, een zekere Knipperdollinck, was in zijn waanzinnige uitingen misschien nog de meerdere van zijn meester. Zo sprong hij eens tijdens een grote bijeenkomst de volgelingen op de rug en blies de mensen stuk voor stuk in de mond, zeggende „Ontvangt de Heili ge Geest". Het was een bandeloze en ook zede loze troep; de secte erkende de veel wijverij. Jan Beukelsz. zelf had 14 vrou wen Voor deze vrouwen een gevaarlijk „eerbetoon", hetwelk één van haar, die een woord ten gunste van de hongeren de stadgenoten had laten horen, met de dood moest bekopen. Haar man ont hoofde haar eigenhandig od het 'markt plein, waarna hij met zijn overige 13 reidans om haar lijk maak- Dat de stedelingen van Munster het slecht hadden, is alleszins begrij pelijk. Niet alleen dat zij zwaar had den te lijden onder de terreur van Jan Beukelsz. en zijn volgelingen, maar er heerste ook groot gebrek aan levensmiddelen. De stad was n.l. door troepen van de Munsterse bis schop nauw omsingeld. Ondertussen gingen echter de wederdopers rustig met hun zwelgpartijen door en ter wijl het volk honger leed. liet Jan Beukelsz. voor 4000 van zijn geest verwanten een weelderige en rijke maaltijd aanrichten. Op de dag, dat Munster door de troepen van de bis schop werd ingenomen, 25 Juni 1535, was er in 's Konings huis nog voedsel voor 2 maanden. Thans was zijn rijk echter uit. werd met zijn metgezellen tot het scha vot veroordeeld, met gloeiende tangen gemarteld en daarna met het zwaard doorstoken. Het is verbijsterend or lezen, dat Jan Beukelsz., op het schavot staande, de woorden uitsprak: „Vader, in Uwe handen beveel ik mijne geest". Wat voor kwade demonen moeten deze geestdrijvers hebben bezetent De verminkte lijken werden op bevel van de regering in ijzeren kooien g< stopt en aan de Munsterse St Lambrec'nt» toren opgehangen „tot eeuwige gedach- tenisse". En hiermede was voor Munster de nachtmerrie ten einde. De Gereformeerden Door de zware vervolgingen tegen de diverse secten van de Anabaptisten had den de Sacramentisten zich weer geleide, lijkaan kunnen herstellen. Nu werden hun rijen versterkt door de Calvinisten. Het is moeilijk na te gaan wanneer precle9 de overgang van het Sacramentisme en baptisme naar het Calvinisme heeft plaats gehad. Eerst in 1566 beginnen de geschied bronnen ruim te vloeien. Het Calvinisme werd uit het Zuiden overgebracht dooi welsprekende predikers, die sinds de oprichting van de Hogeschool te Genève theologisch goed onderlegd met veel enthousiasme hun scherp geformuleerde dogmatiek brachten. Hun zuivere geloofsprediking en orga niserend talent hadden tot gevolg, dat velen zich bij hen aansloten, en over den lande werden Gemeenten gesticht. De moed van hun geloof in een roeping Gods tot herstel van de ware Kerk en bestrijding der Roomse ketterij maakte, dat hun invloed snel steeg en alle andere richtingen overvleugelde. De grote mars tot de Reformatie van Nederland was begonnen en het zou blijken, dat deze ondanks alle terreur en vervol ging niet meer was te stuiten. Ook in Leiden breidde het Calvinisme zich snel uit en er werden regelmatig bijeenkomsten gehouden. De meest be kende vergaderplaats in die tijd was de Voskuil (ook bekend uit Leiden's beleg), een plaats niet ver buiten de voormalige Rijnsburgerpoort, bij Endegeest gelegen. (Wordt vervolgd) ONDERZOEK IN PISA VAN HET CENTRALE ZENUWSTELSEL De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft dr K. Mechelse te Leiden een stipendium verleend om in Pisa bij prof. Moruzzi de neurophysiologische techniek te bestuderen en aan een onder zoek aldaar deel te nemen. Dr Mechelse is als wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse werkzaam op het laboratorium voor microscopische anatomie van de rijksuniversiteit te Leiden. In een onderhoud met dr Mechelse ver nam het A.N.P., dat het hierbij gaat om de studie van het centrale zenuwstelsel. Dit bestaat uit cellen, die door hun uitlo pers met elkaar verbonden zijn. Om deze verbindingen te bestuderen, kan men de anatomische methode volgen, waarbij de verbindingen onder de microscoop in ge kleurde coupes van het centrale zenuw stelsel gevolgd kunnen worden. Naast deze methode staan technieken, ontwikkeld door de neurophysiologen, die door gebruik te maken van electrische verschijnselen, welke zich in de zenuw vezels voordoen, wanneer daar een prik kel in wordt voortgeleid in staat zijn deze verbindingen aan te tonen. Genoemde verschijnselen zijn af te lel den van celgroepen en vezelbundels, maar ook van één enkele cel en van één enkele vezel. Om de electrische verschijn selen van één enkele cel te kunnen af leiden, gebruikt men zeer dunne staafjes (electroden): van 12.000-ste millimeter dia- Zo worden de stroompjes afgeleid, die in het gebied van de microvolts liggen. Om deze stroompjes te kunnen aantonen, moeten zij versterkt worden. Met deze techniek zijn de onderzoekers in staat de bedoelde verbindingen te volgen. Ten einde te weten te komen, hoe het com municatiesysteem van het centrale zenuw stelsel in elkaar zit, worden de uitkomsten van de anatomische en de neurophysio logische methode met elkaar vergeleken. Voor een dergelijk onderzoek, zo zeide dr Mechelse, is het nodig, dat men langs verschillende wegen werkt. Hoewel de neurophysiologie als studie niet van re cente datum is, dateert de geschetste tech- lang had gewe'.en, maar niet had willen man' 73 J"r- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Machteld Hester, d v J. de Jager en A. G. Koning; Gornelia J. H., d v J. H. Versteeg en C. Voorn; Gerritje, d v P. van Waaij en M. G. Hertog; Alida J. C. d v H. Teske en A. W. Kijk in de Vegte; Johannes H. J., z v A. J. de la Rie en A. J. Slngeling; Jacobus H. M., z v C. J. van Wissen en W. F. van der Heu- vell; Cornelis J. P., z v J. A. Halvemaan en E. J. L. Wassenaar. ONDERTROUWD: M. N. van Duiven- booden en E. W. van den Ooord; G. van Essen en G. Meijering; W. L. Heiwig en A. M. F. J. H. Sormani; D. Bink en W. van der Reijden; K. Bergman en J. H. Smit; I. E. Keijzer en C. van Steenber gen; H. F. A. Ooms en J. C. Zeegers; P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij; G. H. de Jong en P. H. Nieuwendijk; A. Zwaan en S. van der Plas; L. A. van Brero en A. E. de Jong. OVERLEDEN: W. Blansjaar, huisvr. v. Koeken, 63 jaar; A. A. A. Kraaij. huisvr. v Westerhout, 54 jaar; E. 't Hooft, huis- Verstraaten 75 jaar; J. N. Sloos, niek uit de laatste tien Jaren. Op dit ge bied is prof. Moruzzi een van de meest bekende figuren en het is om deze reden, dat onze landgenoot bij hem zijn studie verrichten zal. Leidenaars naar Parijs' koudecongTes De regering heeft als gedelegeerden bij het negende internationale koudecongres, dat van 30 Augustus tot 8 September te Parijs wordt gehouden, onder meer aan gewezen onze stadgenoten prof. dr C. J. Gorter en dr K. Reitsma. Wegaanleg aanbesteed' De directie Zuid-Holland van Rijks waterstaat heeft aanbesteed het dempen en graven van sloten en het aanleggen van parallelwegen langs de westzijde van de weg AmsterdamSassenheimHaag- sche Schouw's-Gravenhage onder de gemeenten Oegstgeest en Sassenheim met bijkomende werken. De laagste inschrij ver was aannemings- en transportbedrijf B. Smallegange te Aerdenhout met f 157.760,—, de hoogste was J. G. Nelis te Haarlem met f 203.000,—. Agenda van Leiden Woensdag Pieterskerk, 7.308 uur: avondstilte. Loge, Steenschuhr 6, 8 uur: ledenver gadering van „De Natuurvriend". Donderdag Sportpark Nieuwe Vaart. 9 uur: kinder spelen (vacantiebezigheden). Pieterskerkplein, 8 uur: concert door „De Post". 3^., Leiderdorp: N.V. Ned. Du'riscJl, 8 uur: opening cantine. Vrijdag Pieterskerk, 8 uur: Sangerknaben vom Wienerwald. Speeltuin Groenoord, 9 uur: vertrek naar speeltuin Drievliet te Rijswijk (slot dag vacantiebezigheden). Zaterdag Speeltuin „Ons Eiland",- Kortenaer- straat, 8 uur: groot tuinfeest. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde „Zo en zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tof*"2 October. Lakenhal, 1012 en 2—5 uur: schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes (tot 1 September). Apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502 en de apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20138. Enthousiaste ontvangst van burgerij Onze vroegere parlementsredacleur kreeg ambtsketen en voorzittershamer (Van i speciale verslaggever} In de persoon van onze vroegere par lementsredacleur, de heer M. K. Pool begroette Stedum gistermiddag zijn nieuwe burgemeester. Het dorp was fees telijk versierd. De bevolking had zicb op zijn Zondags uitgedost, de ambtena- De overstap uit de parlementaire journalistiek naar de magistra tuur is voor de heer Pool een be langrijke gebeurtenis geweest. Zijn oud-collega's, Haagse en Groningse journalistenwaren gisteren naar Stedum gereisd om de installatie van de heer Pool tot burgemeester van deze Gro ningse gemeente bij te wonen. Leids kantongerecht Wanbetalende huurder zijn leven beteren ging ren van de gemeentesecretarie hadden zich biervoor in jacquet gestoken. Niet Iedere gemeentcnaar kon hclaaa aa zig zijn. want In een agrarische streek is de oogstmaand Augustus wel de t arbeidsintensieve periode. De begroeting van Stedum's nieuwe burgervader vond klokslag half drie even onder de noordelijke grens van de ge- Op de Bedumseweg drukte de heer Pool de hand van loco-burgemeester R. Smit, gemeentesecretaris D. Klok en wethouder F. J. Zandt, die hem per auto tegemoet waren gereden. Met zijn vrouw aan ziji zijde maakte de heer Pool daarna een ere rondje door het dorp, waarbij zij op ver schillende plaatsen luide werden toege juicht. Bij de school met de Bijbel, die in het centrum van het dorp staat werd ever halt gehouden. Hier stond het Christelijke fanfare corps Jehova Nissl opgesteld en begeleid door het vrolijke geluid van trompetten en trommels ging de stoet vervolgen» naar het gemoderniseerde gemeentehuis. De installatie Maar verhuurdersbond wil nu eens een voorbeeld stellen Op het bordes van het stadhuis bood het elfjarig dochtertje van wethouder Zandt, Betty, mevrouw Pool een prach tig bouquet roze anjers aan. On middellijk daarna betrad het gezel schap het gemeentehuis; de heer en me vrouw Pool om naar het burgemeesters huis te worden geleid, de genodigden hun plaatsen in te nemen in het pitto reske raadzaallje met zijn kloostermeu- be.et en me» brocaat beklede wanden. Om drie uur werden de burgemeester en zijn vrouw plechtig de raadzaal binnen geleid. De loco-burgemeester wethouder Smit sprak vervolgens het ambtsgebed uit, waarna hij de heer en mevrouw Pool hartelijk welkom heette. Wethouder Smit wilde ze zijn eerlijk in Stedum! Joch iets zeggen van de ge voelens, welke de verrassing der benoe ming in de gemeente had opgeroepen. Ge lukkig bleek de heer Pool niet iterling te zijn als de eerste gegevens deden vermoeden, maar iemand, die belangrijk deel van zijn jeugd in het Gro. ningse had doorgebracht. De heer Smit kon dan ook op deze installatiedag rond weg gewagen van „vol vertrouwen" er was er van overtuigd, dat er ln Stedum werk genoeg en problemen te over zijn, waar een jonge kracht zich met volle energie aan zal kunnen wijden. De nieuwe burgemeester, die vervolgens F. Lipten berg, werd gisteren gepleit«niwoordd, me: 6 korte redevoering. „Negen jaar heb ik in Hagenaar ben Voor de kantonrechter te Leiden, in een wanbetalings-ontruimingszaak voor de verhuurder door de rechts-oen^Haag gewoond, kundige adviseur van de Leidse bond van huis- en grondeigenaren, denk niet geworden, ik heer Th. J. van cfer tféïjden'Vn vóór de huurder door diens collega, de heer thuis", zei de nieuwe burgervader: Al» W. Plasmeijer. De verhuurder had ontbinding van de huurovereenkomst I residentie5 ervan^^da^er een 'kracht!* gevorderd en daarbij een ontruimingsvonnis gevraagd. De huurder bood mel^n'eig^n. perwJnlijk'ïtre! evenwel voor het kantongerecht aan wekelijks f7.50 af te betalen en hij ven onmisbaar ls als tegenwicht ten op- beloofde bovendien de huurpenningen voortaan stipt te zullen voldoen, zichte van de randstad Holland. Gedurende de ongeveer drie maanden, dal het proces loopt, had de huur- der zich daaraan prompt gehouden, De heer Van der Heijden stelde vast. dat bij het aanhangig maken van het pro- de huurder een huurachterstand van 20 weken had en voorts, dat het niet de rste keer was, dat hij met de betalingen latig was gebleven. De oorspronkelijke achterstand vormde de grondslag van de n z.i. mocht geen rekening worden gehouden met het feit, dat de huurder, onder de druk van de procedure, inmid dels 10 keer f 7.50 had afbetaald. Pleiter bestreed het standpunt van de huurder, dat een crediteur gedwongen kunnen worden voor een opeisbar* vordering genoegen te nemen met een atv betalingsregeling. Indien wij deze kant uitgaan dan betekent dit een inbreuk op het executie-recht van de crediteur. Hier tegen hebben gezaghebbende rechtsgeleer den uitdrukkelijk gewaarschuwd. Zij leren ook. dat de rechter geen be voegdheid heeft een schuld bij gedeelten laten betalen; ons burgerlijk recht ver- jzich daartegen. Indien het wetsont werp wijziging Kantongerechtsprocedure 'et wordt verheven, dan zal de kan tonrechter wel betalingsregelingen mogen voorschrijven, doch alleen voor vorde ringen, welke voor de debiteur niet voorzienbaar waren. Hiervan is bij huur geen ogenblik sprake. Pleiter haalde de Kamerstukken op de huurwet aan. Hij citeerde daaruit, dat volgens de regering er niet de minste aanleiding bestaat soepelheid te betrach ten jegens huurders, die zich bij voort-, during aan wanbetaling schuldig maken, j De huurbesoherming geldt alleen voc de bonafide huurders. Die vrouw.. Deze huurder werpt alle schuld va de wanbetalingen op zijn vrouw. Deze hebben geknoeid en ook alle maningen hebben achtergehouden. Plei ter verwierp de opvatting, dat een cre diteur gehouden zou zijn de huurder per soonlijk tot betaling te gaan manen en stelde zich op het standpunt, dat de eiser niets te maken had met het financieel be- van de vrouw. Hij geloofde er ove rigens' niets van, dat de man zo onschuldig -j— was als hij vertelde, want de administra teur van de Verhuurdersbond had hem gezegd, dat hij meermalen ook de huurder zelf over de huurachterstand had onder houden. Voor de wanbetaling zelf kon pleiter geen enkele verschoonbare reden vinden. De huurder was in de bouwvak ken werkzaam, had regelmatig werk verdiende behoorlijk. Pleiter gaf toe. dat de Huurwet de rechter de bevoegdheid geeft een huur der in ieder geval een maand uitstel te verlenen en hem hierdoor in de gelegen heid te stellen de achterstand aan te zuiveren. Deze „terme de gr4ce", aldus de heer Van der Heijden, geldt echter slechts wanneer er een tijdelijke onmacht is. Hier gold z.l. evenwel een grove onver schilligheid, een leven van de hand in de tand. Indien het huurders, die het niet zo nauw nemen met de betaling, gemak kelijk wordt gemaakt, dan devalueert en verruwt men hun gevoel voor hetgeen mag en niet mag. Voorschieten Deze huurder gaf blijk van een volko men verkeerde instelling, toen hij in zijn schriftelijk verweer voor het kantonge recht naar voren bracht, dat zo nodig de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken hem wel de huur zou voorschieten. Of de gemeenschapsgelden er zijn om slechte huurders voor de gevolgen van de betalingskruik te behoeden! Pleiter wees er op, dat elke informatie de huurder afschildert als een wanbeta ler van professie. Geen belegger die aan kan denken een huis met een lage huuropbrengst te kopen, zolang deze huurder gehandhaafd blijft. En zijn cliënt, een zieke man, die zijn klein vermogen inteert, moet juist door gebrek aan kapi taal weldra het huis in veiling brengen. Pleiter vond het ergerlijk dat een huur der. die behoorlijk verdiende, zijn plichtingen tegenover iemand, die stille armoe lijdt, verzaakt. H(j wees er op. dat de Leidse bond van huis- en grondeigenaren van wan betalers In 1954 ruim f 19.000 had ge ïncasseerd. Hiermede ging echter 37 pet van de bruto huren aan kosten verloren. Indien de bond elke wanbe talingszaak zou aanbrengen op het kantongerecht, dan zouden er jaarlijks ten minste 900 zaken meer op de rol voorkomen. En wanneer het bondsbe- stuur besluit na Jarenlang sukkelen van een bepaalde huurder geen afbe- talingsvoorstcl te aanvaarden, dan be tekent zulks geen hardheid, maar een noodzaak om wanbetalers te leren, dat z|J op t(jd moeten betalen. Onkundig De tegenpleiter, de heer W. Plasmeijer, rechtkundig adviseur hier ter stede, wees er op, dat zijn cliënt meer dan 20 jaren de woning had gehuurd en thans voor de eerste keer terecht stond. De huurder was inderdaad onkundig van de wanbetalingen van zijn vrouw. Het enige verwijt, dat men hem kon maken, was dat hij de be talingen van zijn vrouw niet voldoende had gecontroleerd. De heer Plasmeijer be toogde met klem, dat de huurder thans prompt op tijd betaalt en was van oordeel, dat zijn cliënt over enige tijd wel weder de reputatie van een goed huurder zou hebben veroverd. Aan een onmiddellijke noodzaak van de eiser om zijn huls te ver kopen geloofde pleiter niet. Tot ontrui ming mag men eerst overgaan, indien vaststaat, dat het een volkomen hopeloos geval is. Maar daaraan moet in hoge mate getwijfeld worden. De wet opent de mogelijkheid van het erlenen van een „terme de grace" van en maand, om een ontruimingsveroor- der Woude, waar een drukke receptie be gon, met een lange rij sprekers, die allen hun hartelijke gelukwensen overbrachten. Onder de aanwezigen merkten wi) op: de voorganger van de heer Pool, de heer A. Omta thans burgemeester van Wieringermeer de burgemeesters van Loppersum, Ten Boer, 't Zandt, Delf zijl, Appingedam en Blerum, de heer Van Buqge. die de parlementaire pers in Den Haag vertegenwoordigde en de heer Link van Bruggen namens de Nieuwe Haagsche Courant, De Rotterdam mer, de Nieuwe Leidsche en het DordUch Dagblad Leiden rook „Pernis" weer goed Door de mist en de uit de kwade hoek waaiende wind hebben ook Leiden en omgeving in het bijzonder gistermorgen weer te lijden gehad van de luchten, die de grote olieraffinaderijen daar kwijt wil len. Het is een herhaalde klacht, al kan nen getroost zijn met de wetenschap, dat /an een schadelijke invloed op de ge- :ondheid door deze lucht nog nooit Iets is gebleken. De lucht, die wij inademen, bevat zo weinig van deze verontreini gende deeltjes, dat ze nauwelijks meer aantoonbaar zijn; het vervelende ls even wel, dat ze in uiterst geringe concentra ties wel te ruiken zijn. Bovendien zegt men, dat Leiden nau welijks iets te klagen heeft, vergeleken met Rotterdam en Vlaardlngen. In ieder geval is de kwestie momenteel In onderzoek bij een Rotterdamse ge meentelijke commissie, die gebruik maakt voor haar onderzoekingen van en kele mensen met uiterst fijne neuzen. Mr J. Drijber Bij beachdkking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse bij het bureau van de ae- cretaria van curatoren der rijksuniversi teit te Leiden mr J. Drijber, thans admi nistratief hoofdambtenaar. (Advertentie.) •t Lijkt «tl allM altijd Ttrkterd „Tilt"... Ree* teek Kennies Wéér krimpen van brandende pijn door overtollig maagzuur. En toch.... een of twee Rennies brengen uitkomst, van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van. zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te heb ben. Een ware uitkomst, zo een-twee- drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, ge zellig samenzijn. In Iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. deling te voorkomen. De eisende partij heeft, aldus de heer Plasmeijer, er geen belang bij om, indien betaald wordt, haar ontruimingsels door te zetten. HIJ kwam dan ook tot de conclusie, dat in redelijk heid van de verhuurder wel zou kunnen worden gevergd, dat hij zijn huurder nog wonen en hem een kans zou geven. „Indien mijn cliënt in de toekomst niet prompt betaald", zo riep hij uit, „dan moet hij wel voor gek worden verklaard opgesloten worden ln de Sint Bavo, want nu moet het hem toch wel duidelijk zijn, dat hij bij de eerste de beste ver dere wanbetaling binnen korte tijd op straat komt te gtaan". De kantonrechter zal schriftelijk uit spraak doen. F. Flameling comman dant Utrechtse brandweer Voerde vijl jaar commando over de Leidse Tot commandant van de Utrechtse brandweer is benoemd de heer F. Flame ling, thans commandant van de brand weer te Tilburg, voorheen te Leiden. De heer Flameling zal de heer E. Priester, die de dienst binnen afzienbare tijd zal verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, opvolgen. De heer Flameling werd op 11 Juli 1905 te Hellevoetasluis geboren, bezocht de HBS en later de HTS te Haarlem en was, na zijn studie te hebben voltooid, gedu rende enige tijd werkzaam bij verschil lende architectenbureau*. In 1933 volgde zijn benoeming tot technisch adviseur bij de beroepsbrandweer te Amsterdam. Op 15 April 1942 aanvaardde de heer Flame ling het commando over de politie-brand- weer te Leiden. Van 1 Januari 1947 af is de nieuwe commandant hoofd van de ge meentelijke brandweer te Tilburg, een combinatie van een vrijwillig en een be roepsbrandweercorps. Van zolder gevallen Gisteravond repeteerde de muziekver eniging „Concordia" in de cantine van scheepswerf „De Hoop" van de Gebr. Boot aan de Sumatrastraat. De heer J. B. uit de Sophiastraat wilde op de zolder en kele muziekstandaards gaan halen, maar wist niet, dat er losse delen in de vloer zaten. Hij maakte een val van drie meter en werd met een bloedende wond aan het achterhoofd door de E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Kasbeheerster miste tien mille De officier vin Juititie bij de H„f,i rechtbank eiste tien maanden gevangenis straf m.a. en voorwaaardelljke terbeschik kingstelling van de regering met toezicht tegen de veertigjarige kantoorbediende mejuffrouw H. K. A. uit Den Haag Als beheerster van enkele kassen bij 't infor matiebureau van de Ievensverzekeringraij „Utrecht" in de residentie had zij op een gegeven moment f 10.000 tekort gehad. Benoeming Ir B. den Besten, adjunct-directeur van het telefoondlstrict te 's Hertoge-nboech is met ingang van 1 September benoemd tol hoofdingenieur bij de Rijksautomobiel- centrale in Den Haag. De hoofdingenieur ir J. F. G. M. Woisky te Den Haag gaat op diezelfde datum naar Den Bosch. Telefonische filmkritieken Behalve de tijdmelding en het weerbe richt zal men met ingang van 5 Septem ber a.a. op het telefoonnet Amsterdam ook een critische beschouwing van de in de hoofdstad draaiende films kunnen be luisteren. Na het draaien van het nummer 123123 al men een mannenstem horen, die film- critieken voorleest, samengesteld door daartoe speciaal aangezochte (Amster damse beroeps) critici. Deze dienst wordt onderhouden door de TSO, de Telefonische Service onder neming, die reeds een boodschappen dienst en een telefonische wekdienst to het leven riep. Naar de TSO mededeelt, zullen de kosten van deze filmcrltlekdienst worden gedragen door het bedrijfsleven. Men zal nl. tussen de tekst van de lezer door. een meisjeestem horen, die de aandacht vraagt voor de voortreffelijkheid van een of ander product. De plaatselijke telefoondienst deelt mee. dat het nummer 123123 twee of drie lijnen zal krijgen (het weerbericht heeft er 40). Djodywerd verhoord De Indonesische oud-minister van Justi tie, Djody Gondokoesoemo, is door de rechter-commissaris Zainoel Abidln en Assistent te Djakarta verhoord op de beschuldiging van corruptie. Op Dinsdag 30 Augustus hoopt de heer P. A. Boidin, de oudste mannelijke van Den Haag. honderd Jaar te worden. De heer Boidin veriblijft thans huize Bosch en Duin aan de Van Stolkweg. Zeventig Jaar van zijn leven heeft hij in Scheveningen gewoond. HIJ erwacht dan ook „heel Scheveningen" op zijn feest. Maatschappijnieuws Curacsoss Handelmij. Exploitatie rekening 4,1 (4,1) min, winst 1,83 (2,5) min; dividendvoorstel 9 plus 2% pet uit agioreserve, totaal 11% pet., waarvan 10 !n aandelen (.v J. 12%. waarvan 10 in aandelen); ln verband met uitbreiding m Caraïben en vele mogelijkheden om an dere ook Industriële bedrijven aan t» pakken, hoopt men ook in 1955 de uit kering ln aandelen ongewijzigd voort ts zetten; door grote spreiding hoopt men de gevolgen van tijdelijke economischs spanningen te compenseren; detailzaken breiden zich bevredigend uit; men hoopt het distributienet over de gehele Caraï ben uit te breiden; gang van zaken ln 1955 bevredigend en goed resultaat ge hoopt; 500.000 gereserveerd teg*n prijs- schommelingen. Nederlandsch» Fabriek van Ver duurzaamde Levensmidelen v/h W. Hoe- senstraaten en Co. Dividendvoorstel 7 pet; bruto-wlnat 694.000 (563.000), winst 39 000 '34.000); productie aanzienlijk uitgebreid, hoewel enige grote artikelen tn getal achterbleven bij de febrlcags- opzet; omzet steeg ln omvang en geld tot record; de zeer wisselvallige uitvoer gaf sterk vergrote uitbreiding te zieni In 1056 steeg productls opnieuw; verkoop zeer bevredigend; door lagere Inkoop prijzen kunnen ook bepaalde verkoopprij zen lager zijn, Krlan. Voordelig saldo rp. 6 min, na rp. 1 min. afschrijving; netto-winst rp. Ï.5 min; in 1956 f 100 000 winsttransfer- 1953 ontvangen; over 1964 wordt transfer aangevraagd voor korten ln Nederland en sociale voorzieningen Nederlands perso neel ln Indonesië; rp. 11 min schuld aan Bank Industrie Negara vervroegd afge lost, doch uitkering winstaandeel wordt tot eind 1957 voortgezet; voor verdere financiering credletovereenkomst mei Bank Indonesia; aanplaot-1954 1000 ha., uitlevering 142.561 qt; aanplant-1056 1023 '.ïd muur moeilijkheden nemen toe. LtJm en Gelatinefabrlek Delft BQ emiasle van 1500 certificaten van gewone aandelen is nagenoeg van alle claims ge bruik gemaakt. - Nemours. Int div. darde kwartaal 1,50 (2a kw. 1,25) dollar. United Fruit. Kw. div. 0,79 (0,75) dol-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3