Jiïcutue geitectfe Gfoitront Hevige gevechten in drie Indiase steden Radio Rheuma- Raadsel Atoom landbouw üi! Mi Tal van doden en gewonden bij wilde massa-demonstraties Raad van Capelle is tegen Ambonnezenkampen onthulde Rotterdamse havenarbeiders gaan morgen weer aan het werk Lof der Parijse zotheid... ran invloed op WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 BUREAUX; Steenstras* 37. Directie. Redactie. Abonnement». en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening; 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal: 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10422 Folklore on de Veluwe Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD .Stanloastlth H «hcbtfvea "myn bcrl lo tcgljcospoet ..VOOR DE MARTELAREN VAN GOA NEW DELHI. 16 AUGUSTUS DE INDISCHE actie tegen Portugal heelt een nieuw hoogtepunt be reikt. Tienduizenden woedende demonstranten (voornamelijk arbeiders en studenten) trokken vandaag door de straten van Bombay, Calcutta en New Delhi; het openbare vervoer lag stil, de winkels waren gesloten en de meeste arbeiders staakten om te kunnen demonstreren. Volgens de eerste berichten zijn er reeds 10 doden. Minstens 80 personen, onder wie 17 politiemannen, zijn gewond bij de hevige botsingen tussen demonstranten en de politie. Drie.en-tachtig mensen werden gearresteerd In de demonstraties werd gewapend „Vreedzaam", zo heet de strijd om Goa, de Portugese enclave in India. Maar de betogingen van de Indiase nationalisten ontaardden alras in een bloedbad en het fana tieke element vertvierf de over hand. Wat trouwens op de foto wel te zien w. Dreigende stakingen in Duitsland Een staking van 400.000 arbeiders in de metaalindustrie van Baden-Wiirtemberg is afgewend, daar de werkgevers hebben toegestemd in een loonsverhoging van 7 procent. Maar 120.000 man bij de pos terijen hebben daarentegen hun arbeids contract opgezegd tegen 30 September, terwijl eveneens de contracten zijn op gezegd van 270.000 man bij de spoorwegen en 800.000 man van staat en gemeenten in West-Duitsland. Voorts hebben arbei ders der chemische nijverheid, de papier-, aardewerk-, textiel- en confectie-industrie benevens banken en verzekeringsbedrij ven looneisen gesteld. In Berliin dreigt een staking in de houtbewerkende onder nemingen. optreden tegen Portugal geëist, dat de betogers, die eerder in de week een vreedzame bezetting van Portugees Goa waren begonnen, „met vuurwa pens heeft teruggedreven". Zoals ge meld, werden 15 demonstranten ge dood bij een incident tussen binnen trekkende betogers en de grenswach- ten, hoewel de laatsten opdracht hadden, de Indiërs rustig te laten passeren. In Calcutta bestormden de demonstran ten met stenen het Portugese consulaat De Indische vlag werd er op gehesen en een dolle menigte sloeg alles in het ge bouw kort en klein. In de tuin gebouw werden documenten en meubels verbrand. In Bombay mislukte de be storming van het consulaat, door het krachtige optreden van ,de politie. Wel werd een lid van de staf van de Britse vlce-Hoge Commissaris mishandeld, om dat hij weigerde de vlag halfstok te hijsen Verschillende ruiten van het Britse com missariaat sneuvelden en deuren werden ontzet. Voor 14 dagen is in deze stad het verbod van samenscholing van kracht. Intussen heeft Portugal officieel bekend gemaakt, het Incident in Goa te betreu ren. „Maar", zo wordt er aan toegevoegd, „het gedrag der betogers maakte het ge bruik van vuurwapens noodzakelijk Voor morgen (Woensdag) hebben com munisten en socialisten van India eer algemene staking uitgeroepen tot rouw betoon voor de „martelaren van Go»'' Premier Nehroe van India heeft v. daag zijn „diep leedwezen en gijn veront schuldigingen" aangeboden aan alle bui tenlandse missies, die gisteren tijdens de demonstraties in Bombay naar aanleiding van de incidenten in Goa zijn aangevallen. India is bereid alle aangerichte schade volledig te vergoeden. De premier gaf de volgende cijfers de Incidenten, die Maandag in Goa Damao zijn voorgevallen. Veertien beto gers zijn gedood, zeven kwamen vermoe delijk om het leven, dertien werden ern stig gewond en 24 worden nog gemist Naar Goa trokken 1711 personen om te betogen; naar Damao 1.244. Vluchteling, waarheen Eigen belang en taak als Christen en Nederlander In de gemeenteraad van Capelle aan den IJssel heeft een sterke meer derheid zich verklaard tegen de plannen om daar een kleine driehonderd Ambonnese gezinnen, samen 1500 tot 2000 zielen, in twee woonoorden op i te nemen en een uiteenzetting van de heer J. van Ringen, commissaris voor Ambonnezenzorg van het ministerie van Maatschappelijk Werk, had geen invloed. In elk der twee woonoorden zouden 140 tot 150 houten huizen, een kerk, scholen en een badhuis worden opgericht. Wet houder A. Heuvelman (soc.), die zich niet met het voorstel van burgemeester en wethouders had kunnen verenigen, achtte het aantal Ambonnezen te groot en had bezwaar tegen houten huizen en woon oorden. Hij zou er vrede mee hebben ge had als Capelle extra-bouwvolume had Arie Pauw. een 13-jarige jongen be oefent op zijn manier de watertport in de Amsterdamse grachten. Zijn «lot is een heel ingewikkelde con structie van plankjet. balkjes en koek trommels, maar varen doet het..„ gekregen voor 50 k 60 woningen en de Ambonnezen tussen de bevolking hadden kunnen wonen. Bij uitvoering van het voorstel verwachtte hij opmerkingen als „Kijk, hier wonen nu de Ambonnezen". Hij vroeg zich af, waarom een industrie gemeente als Krimpen niet hieraan me dewerkt Volgens de wethouder zouden de Ambonnezen struikelblokken zijn in de bedrijven, welke in groepsverband en vol gens tariefen laten werken. Als het tempo der Ambonnezen achterblijft, worden an dere arbeiders gedupeerd. De heer B. Schouten (s.g.p.) en A. van Duist (c.h.) hadden bezwaren tegen het grote aantal en zouden één woonoord wel aanvaarden. Verscheidene raadsleden vreesden, dat door de snelle aanwas der Ambonnezen binnen enige jaren meer dan de helft van de bevolking Ambon- nees zou zijn. Anderen verwachtten moei lijkheden van zedelijke aard. Burgemees ter Van Dijk en wethouder Verhoef dedigden de voorstellen. Zij herinnerden er aan, dat de Ambonnezen in groepsver band wensen te wonen en dat wij als Christenen en Nederlanders een taak hebben tegenover de Ambonnezen. De heer J. van Ringen wees op het streven van de regering om goede woonoorden te stichten, waarin de centrale keukens vervangen moeten worden door wc gen met kookgelegenheid. De aanwezig heid der Ambonnezen zou geen gevol gen hebben voor de uitkeringen uit het gemeentefonds, het aantal raadszetels de salarissen der ambtenaren. Bij werk loosheid zouden de Ambonnezen niet ten laste van de gemeenten komen. De gron den in Krimpen en Ouderkerk zouden volgens spr. niet geschikt zijn voo: bouw van niet-onderheide houten wo ningen. Op een vraag, of de Ambonnezen in Nederlandse kerken opgenomen den kunnen worden, antwoordde de heer Van Ringen ontkennend, daar hierdoor een niet te onderschatten band zou dwijnen. De Portugese politie In Goa houdt nog zeven betogere vast, die weigeren India terug te keren. Zij waren Maandag over de grens gekomen. Gisteravond ar riveerden nieuwe betogers, ongeveer zes tig man in totaal, in de Portugese bezit ting. Zij werden aangehouden en na een kort onderzoek naar India's gebied terug gebracht Om 't lot van de laatste oorlogsmisdadigers BONN. 16 AUGUSTUS De regeringen van de Westelijke Grote Drie en West-Duitsland zijn begonnen met de herziening van de vonnissen der 86 oorlogsmisdadigers, die nog in Ameri kaanse. Britse en Franse gevangenissen zijn. Er is een bijzondere Raad gevormd, die aan de hand van de vonnissen zal be slissen, of deze laatste misdadigers voor vrijlating in aanmerking komen. De Raad die uit drie Duitse en drie Geallieerde leden bestaat, neemt voor alle partijen bindende besluiten. Indien de Raad wil, kunnen dus alle nog gevangen zittende Duitsers worden vrijgelaten, uitgezonderd de zes nazi-lei ders die in de Spandau-gevangenls zitten Zuid Korea wil niet met zijn Noorder buur praten, voordat comm. China diens land heeft verlaten. Het heeft daarom de voorstelen van Noord Korea en rood China om besprekingen te houden van de hand gewezen. Prijswinnaars belden studio in Hilversum VOOR DE RADIO zijn gisteravond de prijswinnaars bekend ge maakt van de loterij ten bate van de rheuma-bestrijding, die een netto bedrag van ruim twee millioen gul den heeft opgeleverd. In totaal wer den vijf millioen envelopjes ver kocht. In de eerste plaats echter werden in de K.R.O. studio in Hilversum de organisatoren, de heren Berger en Weber, gehuldigd voor hun onver moeide actie. Het geduld van de tienduizenden, die envelopjes hadden gekocht, werd nog eens extra op de proef gesteld, toen eer6t de uitslag van de wedstrijd voor verko pers en verkoopstere werd befcend ge maakt. In ieder karton van honderd en velopjes was namelijk een coupon ver pakt. Op een van deze coupons stond een huisje. Werd dit huisje rood. wanneer men het met groene zeep bevochtigde, dan was men winnaar van een huis of vijftienduizend gulden in contanten. De gelukkige verkoper bleek de heer A. Verdonk uit Hilversum, die zich tele fonisch aan de studio meldde en ook prompt werd uitgenodigd persoonlijk voor de microfoon te komen. De heer Verdonk, die de gehele dag aan het viswater had doorgebracht, was op het moment, dat de radio instructies voor de opening der verts gaf, zijn handen met groene zeep aan het wassen. De behandeling ging in één moeite door. Beiden werden stil van vreugde, toen het huisje inderdaad rood werd. Mevrouw Verdonk informeerde angstig, of hij zijn handen wel goed gewassen had en of zij het nu écht waren, die het huis hadden gewonnen. Maar alles bleek ln orde. Voordat zij beslissen wat zij met geld gaan doen. moeten ze eerst één of twee nachtje»; slapen.. Het voornaamste is, dat het geld hun toebehoort. Enveloppen-geheim Daarna werd het geheim van de enve lopjes onthuld. Het couvert moet aan de bovenzijde worden opengesneden. Trof men hierin een grijs, groen, chamois of geel kaartje aan, dan was men zeker van een prijs. Een grijs kaartje met het woord; tel. 19544 was een prijs van 15.000 gulden, een groen kaartje met dezelfde aanduiding was 10.000 gulden waard, een chamois kaartje met deze gegevens gaf (Zie verder pagina 2) In de studio te Hilversum en op het kantoor in Rotterdam werden de bin nengekomen biljetten, die recht op een prijs geven, nauwkeurig bekeken (boven). De heer W. Werfuiv'n. een sigarenwinkelier uif de Jordaan, wat een van de vier gelukkigen, dié f 15.000 won (onder). Brug bij Neuwied (Did) wordt verbeterd In vijf jaar vielen daar 37 slachtoffers Eindelijk wordt de verkeerssituatie bij de brug over het dal van de Wiedbach bij Neuwied (Duitsland) verbeterd Er komt thans pen dubbele rijbaan over deze berqchte brug, waar al zeer vele onge lukken zijn gebeurd én waar ook de Ne derlandse chauffeur De Baat met zijn vrachtwagen op 24 October 1953 de hel ling afraasde en zes slachtoffers maakt# Sinds 1950, toen de in de oorlog ver nielde brug weer in gebruik is genomen, hebben 37 mensen er het leven gelaten en werden 135 personen zwaar gewond. Er gebeurden In totaal 462 ongelukken, die zich bijna alle op dezelfde wijze voltrok ken als het ongeluk van De Baat. Ontslagen stakers mogen zich op de oude voorwaarden komen melden Verwacht wordt, dat de haven van Rotterdam morgen zijn normale aanzlei zal hebben herkregen, dus dat alle ha- enarbeiders het werk zullen hervatten. In gebouw „Odeon" hebben z(j van snochtend acht tot tien uur weer ver gaderd. dit naar aanleiding van de gis- i door de Scheepvaart Vereniging Zuid gedane mededeling, dat de haven arbeiders, die op of na 18 Augustus J.l. hun dienstverband om dringende reden sagen beëindigd, op de thans geldende voorwaarden weer een dienstverband kunnen aangaan en zich daaraan houdei Zij kunnen sich morgenochtend bij hun werkgever weer aanmelden. Dit geldt >k voor de arbeiders van de centrale Dor arbeidsvoorziening. Gisteravond waren de meeste organi saties in vergadering bijeen. De Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale reeds vóór zij van de verklaring der werkgevers wist een vergadering belegd, Cecil Beaton, beroemd hoffoto- graaf, maakte deze portretstudio van H.K.H. Prinses Alexandra van Kentnicht van de Engelse Koningin in een der salons van het Kensington paleis te Londen. De prinses draagt een rood en wit gebloemde avondjapon. Zaterdag dag van chaos in Marokko? (Van een correspondent) RABAT. 16 Augustus Nog enkele dagen en het is 20 Augustus, de verjaardag der verbanning van de Marokkaanse sultan Ben Yoessef. Op die dag zullen de Franse politie en het leger de handen vol hebben om de orde handhaven. Zelfs uit Algiers worden troepenversterkingen aanvoerd. Franse militaire bevelhebbers uit alle delen van Marokko kwamen heden te Rabat bijeen, onder voorzitterschap van resident- generaal Grandval de nodige voorberei dingen te treffen. Marokkaanse nationa listen hebben voor Zaterdag een algeme- staking van 24 uur uitgeschreven. Zo als gemeld, verwierpen de extreem-nati onalisten de Franse hervormingsplannen, omdat daarin niet voorzien is in de te rugkeer van de oude sultan Ben Yoessef. Ir B. F. Gelhard. ieraar aan de Middel bare ZuiveUchool te 'a Hertogenboach. la de duur van twee jaar benoemd toi docent in de zuivelweten6chappen van het Agricultural Coiiege in Bagdad, Irak (Van correspondent) DOWD deze tijd van het jaar hebben drie kwart der Fransen een klap wan de molen te pakken; het onmogelijke wordt mogelijk, het idio te normaal en de vogel tjes in het Bois zingen de lof der Franse zot heid. Slachtoffer hier van werd onder andere een zekere Jean Lacoste, die rustig «n het Bois de Boulogne liep te wandelen. Vlak naast hem stopte een deftige auto; er sprongen twee knappe jonge vrouwen uit, die de wandelaar met geweld in de wagen duwden. Van de schaak- sters ontbreekt ieder spoor en van Jcan even eens. En zelfs de auto kon niet eens worden opgespoord. de Qual d'Orsau fluiten de vogeltjes een zelfde lied. Een knap pe typiste heeft op offi cieel briefpapier van de se republiek een uitnodiging gestuurd aan Boelganin om onverwijld naar Parijs te komen. Monsieur Boclganin, hoe innip wij naar de vrede verlangen. Wij, in Parijs houden niet wan oorlog. niet eens wan een koude oorlog, want we bemin nen het leven, de wijn. Hierbij sluit ik u mijn foto tn. Mijn adres is Ik hoop, dat U komen te oral om kennis te maken met de bevolking wan ons land. Ik wil U Frankrijk en Parijs laten zien. Ik wil hieraan mijn vacan tia offeren en ik ben al Russisch aan het leren stekende zaken. Parijs Is er wan overtuigd, dat we de duizendjarige vre de tegemoet spartelen, binnenkort de Russen in kleine Renaultjes zullen rijden en het Quartier Latin bevolkt zal den door Russische stu denten. Jan en Alleman begint Russisch te leren, mondeling of schriftelijk, maar zoals het nu maal hoort valt 99 af voor de vervoegingen aan de beurt zijn. Een handige Fransman heeft ..Russisch zonder moeite' uitgevonden, een klein boekje voor een klein prijsje te koop. Indien men dit werkje twee maanden op zak draagt spreekt men Russisch. We zullen er ook maar eentje kopen, want een gemakkelijkere metho de hebben we nog niet ontdekt en nu straks al de Russische collega's komen moeten we toch iets kunnen zeggen Stapeldol zou men Frédéric kunnen men. de bedclaai Montmartre. Hij hing een bordje rond z*n hals. waarop te lezen staat: „Ik ben niet blind, noch doof of stom. alleen maar lui". Iedereen blijft voor hem staan, leest, ver taalt enoffert. Of is Frédéric toch waar men met grote voldoening van deze ontwikkeling kennie nam. Het was een verkwikking na de rumoe rige en verwarrende vergaderingen met de uitroepen deT staking en degenen die hen gevolgd waren weer eens tlge opbouwende bijeenkomst maken zoals de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale, die gisteravond hield. Er was een groter aantal havcnaibeiders op gekomen dan ln lange tijd het geval Onderscheiden leden hadden telefonisch meegedeeld, dat zij niet konden komen omdat zij moeeten werken. Afdelingsvoorzitter Tj. H. Daane had de leiding, de bondsvoorzitter Baaren en de 2e «ecretari6 mr W. Brak, die de Rotterdamse afdeling kent, omda* hij er in de crisisjaren voorzitter was waren mede aanwezig. Mr Brak gaf een korte uiteenzetting over alles rondom de contract-onderhandeling gebeurd. De bondsvoorzitter, de heer Van Baaren wees er op dat de CBC ping heeft tegenover de duizenden die zich op een dwaalspoor hebben laten lel den. Vanuit de vergadering werd het hoofd bestuur dank gebracht voor zijn leiding en voor het feit dat het door bet met spoed beleggen van deze vergadering de leden een riem onder het hart gestoken heeft. Besloten werd een oproep tot de havenarbeiders te doen uitgaan om Don derdag het weric te hervatten. Prinsessen Beatrix en Irene in Zuid-Frankrijk De prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren in het Zuidfranse plaatsje Cas tentoonstelling over het Katha- en middeleeuwse godsdienstige beweging der Albigenzen ln het Goya- museum bezocht. Prof. William Seaton, hoogleraar van de Parljae univeralteit de Sorbonne, leidde hen rond. Djody's brandkast in beslag genomen Een woordvoerder van het Indonesi sche hooggerechtshof heeft volgens Ass. Press verklaard, dat het leger een brand kast van de gearresteerde oud-mlnlstei van justitie Djody Gondokoesoemo. ln beslag genomen heeft. Deze stond in da woning van DJody'a privé-sccrotaris. Soebagio, die eveneens gearresteerd is. Procureur-generaal Soeprapto zeide. dat de bewijzen tegen Djody reeds ver zameld waren, toen deze minister was dat het psychologisch en tactisch onverstandig was geweest, tóén maatre gelen tegen hem te nemen. NIET MINDER dan 99 pet van de zonnewarmte blijft ongebruikt. Slechts één procent er van wordt be nut door de plantenwereld, die daar van brandstoffen maakt (steenkool, olie), waaruit de mensheid op haar beurt tot dusverre energie heeft ge haald. Dit zeide gisteren prof. dr E. C. Wassink uit Wageningen op de Geneefse conferentie over 't gebruik van de atoomenergie. De hoogleraar maakte deze opmerking in verband met zijn betoog over de ..pho- tosynthese", de manier, waarop planten met behulp van de zonne-energie aan lucht en water de koolhydraten en zuur stof onttrekken, die zij nodig hebben voor hun ontwikkeling. Ook geleerden uit andere landen hadden dit vraagstuk aan. geroefd. Thans kan men nog spreken van het mysterie van de plantengroei. Maar wan neer de wijze, waarop de planten da zonne-energie verwerken, wetenschappe lijk verklaard zal zijn, kan mtoctlien de zelfde methode kunstmatig door de mens worden toegepast. Dit is een hoopgevende gedachte met betrekking tot de voedsel voorziening in de toekomst. Door middel van bestraling door radio, actigve isotopen kan men het graan nieu we eigenschappen geven, zo verklaarde de Zweedse prof. Gustafswon. Bestraling met neutronen kan niet alleen de graanoogst verbeteren, maar ook de grond vrucht baarder maken. Thans wordt op dezelfda wijze reeds een betere kwaliteit «tro gefa briceerd. Door de bestraling zullen de typerende kenmerken van bloemen prac- tisch geheel kunnen veranderen. De Brit Sir Christopher heeft gezegd, dat er voor de industrie geen omstandig heid Is. die de uitvoering van een goed beheerd atoomprogram op grote schaal zonder de minste reden tot bezorgdheid van genetici onmogelijk maakt. Cliffon Bllncoe en Samuel Brody, die verbonden ztln aan de universiteit van Missouri, hebben een methode uitgevon den. waarmee men In landen met een heet klimaat door middel van radio-actieve Jodium runderen kan uitzoeken, die het meest geschikt zijn voor de voortplanting. Ook zal opgewekte radio-activiteit kun nen worden benu.1 voor weersvoorspellin gen op lange termijn. De Amerikaanse adheikundige Jack Schubert heeft verklaard, dat bij het werk aan atoomprojecten. zelfs bij het bestaan van de meest strikte voorzorgsmaatrege len ongelukken vóortcomen, die radio actieve vergiftiging van het lichaam ver oorzaken. De voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, admiraal Lewis L. Strauss, heeft gisteren In Genève be kendgemaakt. dat president Elsenhower een tweede Internationale atoomconferen tie wenselijk acht. Desa zou dan over twee of drie Jaar gebonden moeten wor den. Vele delegaties In Genève hebben dit plan hartelijk verwelkomd. Op 19 en 20 September wordt In hel Engelse atoomcentrum Harwell een inter nationale conferentie over de atoomotra- Hng gehouden. Deze is belegd door do Britse Raad voor Medisch Onderzoek en heeft t<fi doel te spreken over de gevolgen van atoomstraling voor de mens. Vela landen zenden vertegenwoordiger#. Tijdelijk wat regen Het fraaie zomerse weer van de laat ste dagen, waarbij de temperaturen ■s middags opliepen tot om de 25 graden, was te danken aan de invloed van een krachtig hogedrukgebied. dat Dinsdag boven de Golf van Biscaye lag en dat zich over Midden-Europa uitstrekte en daar in contact kwam met een ander ho gedrukgebied boven West-Rusland. Er was in het algemeen weinig wind. zodat 's nachts op vele plaatsen mist kon ont staan. die 's morgens vroeg weer oploste. sen neemt het hogedrukgebied lang- in betekenis af en nadert over de Britse eilanden een frontale storing, die uur vanmorgen boven de Ierse Zee gelegen. Hoewel dit front op het ogenblik niet actief is. is hef niet uitge sloten, dat de komende 24 uur de weer- processen langs het front zich zullen toe- ipifsen, zodat cr geleidelijk van het Wes- en uit bewolking komt opzetten en plaat- iclijk wat regen kan vallen. Na de front passage ruimt de wind naar West en ko- weer opklaringen voor. De tempe en zullen overdag enkele graden lager zijn dan gedurende de afgelopen dagen HET WEER IN EUROPA Locarno Berltjn mkfon MUnchen 'indsUI indstil MEER BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemend# bewolking en plaatselijk wat Uchta regen, gevolgd door opklaringen. Matige morgen overdag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Lager# middagtempera turen. Zon 5.29—20.02; Maan 6.24—19.47 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1