Walt Disney's grote droom werd werkelijkheid Continentalen overtroefden zwakke Britten (4-1) Schaakmeesters hingen jasjes aan de kapstok MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 AMERIKANEN ZI]N ER VERZOT OP Hij stichtte Disneyland in Califomië voor liefst 11 millioen gulden BURBANKS, CALIFORNIA. Augustus. (Van een correspondent) HET BEGON MET MICKEY MOUSE De toen nog onbekende Ame rikaanse tekenaar Walt Disney schiep dat kleine muizenfiguurtje, nu enkele tientallen jaren geleden en het bracht hem rijkdom, roem en de bewonderde aandacht van de gehele wereld. Disney liet na Mickey andere figuren geboren worden: Donald Duck, Peter Pan, Bambi en nog heel wat meer. En nu is dan voor Walt Disney weer een nieuwe, grootse fantasie werkelijkheid geworden: Disneyland, een monstercreatie, een kruising tussen een lunapark en een permanente tentoonstelling op een terrein van een dikke zestig aren ln de zonnige staat Califomië. Vorige maand la Disneyland voor het publiek opengesteld en die eerste dag waren er al 30.000 mensen. He', parkeer terrein. dat plaats biedt aan 12 500 auto'» bleek nog te klein. Disneyland was dus een groot succes, zoals alles wat de 53- Jarige Walt Disney de laatste laren deed, een succes is geworden. Dat het die eerste dag reeds zo storm liep, daar veertig kilometer ten Zuidwes ten van Los Angeles .was niet alleen te danken aan de uitstekende naam, die Dis ney zich had weten te verwerven. In de grote studio's te Burbanks (Califomië) was de tekenaar met zijn 900 medewerkers aan het zoeken geweest om de aandacht te trekken voor Disneyland. Dat zoeken had een vondst opgeleverd: de televisie, waar mee vrijwel iedere Amerikaan van elke leeftüd bereikbaar zou tUn. Want leder een moest het weten: Disneyland was ui aanbouw. De „experts" meenden, dat Disney ileh- telf de nekslag ion geven. Televisie was voor hem immers een geheel nlenw ter rein en h(j soa bovendien i||n eigen scheppingen, die van enkele minuten da- rende tekenfilms tot prQienwInnende speelfilms waren uitgegroeid, gaan becon. enrreren. Men noemde Disney's nieuwe plannen een stomme streek. Maar „Fan-mail" Toen nauwelijks vier weken het tele- rlaie-programma van één uur per week had gadraaid, werd Disney a! uitgenodigd om in New York een eervolle prijs ln ontvangst ta komen i verdiensten voor de televisie. ..Disney land". ook de titel van het programme waa populair Het richtte zich tot de hele familie En een atortvloed van brie- wegens het Wilde Westen, die ln een interessant Dlsney-figuurtje nieuw leven kreeg. „The Ballad of Davy Crockett", zijn lijfliedje vla d« radio en gramofoonplaat al enkele maanden geleden naar Nederland overge waaid. Het begint hier zelfs al bekendheid te krijgenIn een cafetaria te New York worden tegenwoordig Davy- Crocketten verkocht Disneyland Het nog te bouwen Disneyland Hotel, dat er zo uit zal zien. Er komen 650 kamers, allemaal gelijkvloers. De kosten voor de bouw zijn 10 millioen dollar. Bij het hotel behoren drie zwembaden en een golfveld. In elke kamer komt een kleu rentelevisietoestel. Brullende leeuwen Er is een postkoets, die een dolle rit maakt over de prairie en die elke rit aan gevallen Wordt door de Indianen. Er ia Maar nu over dat lunapark. Het heeft 11 millioen dollar gekost om van sinaasappelplantage het amusementsoord te maken, dat het nu geworden ls. Precies zoals de T.V.-show is Disneyland onder verdeeld ln vijf afdelingen: het Land var Morgen, Fantasieland, het Land der Pio niers en het Land van Avontuur en nog het Land van Amusement. Het ia alle- maal groots en erg Amerikaans. Kinderen en grote mensen zullen genie ten van het kleurige schouwspel dat de „Peter Pan Fly-Thru" biedt. Met een pl- ratengaljoen, dat door da lucht zweeft, maakt men een tocht boven het Never- Never-Land terwijl piraten beneden ping- pong-ballen naar het vliegende schip schieten. .Alice in Wonderland" laat de bezoekers alles meebeleven, wat ook het meisje uit het sprookje na haar gang door het konijnenhol, meemaakte. Oud-Amerlka is een pleintje en straat uit de tijd van de beglnopkomst van de States. De tijd toen de grens steeds verder naar het Westen werd gedrongen. Er zijn leuke huisjes, die winkels bevat- i bet I taat van Iedere uit- sending. Er waren nog andere resulta ten. Zoals op dia school in Seattle. Op Donderdagmorgen ward daar practisch nJeta meer gedaan door de kinderen, omdat zij de uitzen ding van de avond tavoren bespraken. De leraren protes teerden, maar het hielp niet. Nu wordt op die school ln Seattle het eerste lesuur besteed aan bespreking van het programma. Arthur Godfrey, die even eens op Woensdag avond uitzendt, verzekerde sljn (weinige) kijkers: „Ik ben verzot op Disney, ik wou, dat ik op Woensdag maar niet behoefde te werken dan kon ik ook eens naar Disneyland kijken En de meest succesvolle figuur van Disneyland? Dat was Davy Crockett, een Amerikaans# volksheld uit de periode van ln het hart van Rotterdam Brand in rijdende autobus Chauffeur alleen gewond Op het drukke kruispunt B'.aak-Cooi- singel te Rotterdam is Zaterdagmiddag een rijdende autobus met 28 passagiers in brand gevlogen. Omdat de chauffeur de bus tijdig tot stilstand wist te brengen, konden alle inzittenden ongedeerd de autobus verlaten. Met de autobus, afkomstig uit Jutphaas reisden 28 leden van de vereniging Jaar beurscontact te Utrecht. Tijdens het rijden schoot een steekvlam uit de wa gen. Hoewel andere automobilisten en voorbijrijdende politie-agenten probeer den het vuur te blussen, slaagde de door omwonenden gealarmeerde brandweer hierin met een zgn. droogpoederappara- at. De chauffeur van de autobus, de -jarige K. V. uit Leerdam liep tijdens de blussingswerkzaamhedem verwondin gen aan zijn rechterhand op. Oorbelletje was zoek Boerderij door brand verwoest Zesjarige knaap zocht met brandende lucifers Zaterdagmiddag is te Wagenborgen (gem. Termunten) de boerderij van de heer F. Bons, die was verhuurd aan de P. Jansema, door brand verwoest woongedeelte kon evenwel vrijwel geheel behouden blijven. Een hoeveelheid hooi, graszaad en stro, alsmede landbouwmachines zijn verloren >gaan. De brand is ontstaan toen een •sjarig jongetje lucifers afstreek in de schuur, op zoek naar een oorbelletje, dat n meisje had verloren. De eigenaar as tegen brand verzekerd. Ambachtslieden en winkeliers Minder dan de helft in eigen pand Ongeveer 47 procent van de midden standers oefent het bedrijf uit in eigen panden. Dit blijkt uit een publicatie van economisch instituut voor de mid denstand, getiteld Bedrijfsu it rusting in Ambacht en Detailhandel- In grote steden dit 20 pet,, op het platteland 80 pet. Dit cijfer heeft neiging tot dalen. Sinds 1954 heeft 30 pet. der onderne- lere in ambacht en detailhandel pand en inventaris uitgebreid of vernieuwd. Het meeste is dit het geval bij ondernemers iet hoge inkomens. De vervangingswaarde van inrichting inventaris der ambachts- en winkelbe. drijven is thans f2,5 milliard. Oirtsl ag-v ergurmingen grafisch bedrijf De bevoegdheid tot verstrekking var ontslagvergunningen aan werknemers in het grafisch bedrijf is met ingang 1 Augustus overgedragen aan het traal bureau voor de grafische bedrijven, waarin vertegenwoordigers zitting heb ben van alle organisaties van werkgevers en werknemers Tot nog toe berustte de bevoegdheid bij de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux. Uitgezon derd zijn zij, die willen gaan werken bui ten de bedrijfstakken, waarvoor de drie grafische c.a.o.'s gelden. Engeland zal de rantsoenering van courantenpapier verlichten en binnen een half jaar afschaffen. ■4 ,'x.r De Kanaalrace Zestien zwemmers(siers) startten vanmorgen Twaalf zwemmers en vier zwemsters zitn vanmorgen 4 uur 47 Greenwich tijd te Kaap Gris Nez te water gegaan voor ice over Het Kanaal. De weersom standigheden waren bijkans ideaal en de vertoonde bij-na geen golfslag. Op het laatste moment liet de zwemster Jenny James uit Wales verstek gaan: zij had last gehad van zeeziekte bij de oversteek Folkestone naar Kaap Gris Nez pei motorboot. Om kwart voor vijf werd appél gehou- ;n en enkele minuten later weerklonk het startschot Bedekt met een dikke laag vet begaven de deelnemers zich te water voor de lange tocht van 32 km. Ieder van hen wordt vergezeld van een motorboot met aan boord een trainer die voedsel zal verstrekken en adviezen geeft. n van de oudste deelnemers aan de is de 61-jarige William „Ned" Bar- Acht maal heeft hij geprobeerd het Kanaal over te steken, waarvan vier keer met succes. Kort voordat het start voor de race werd gegeven ver trokken twee zwemmers, de Egyptenaar Youssef Girgis en de Brit Peter Alls- worth, voor een individuele poging. CSVD en SSS spelen reeds op 27 Augusvus Hoewel de competitie eerst op Zater dag 3 September begint, zullen CSVD en SSS uit Klaaswaal reeds op 27 Augustus de eerste wedstrijd spelen voor het ko mende seizoen. Beide clubs komen uit in klasse 3 a. Dit geschiedt op verzoek van CSVD, omdt zij op 3 September als te genstander zal fungeren van het Delftse Full Speed, dat een nieuw terrein in ge bruik zal nemen. Daar SSS haar mede werking hieraan zal geven, betekent deze wedstrijd de opening van het nie voetbalseizoen. Omdat beide clubs vorige jaren in verschillende afdelingen uitkwa- valt over de uitslag niets te zeggen. Disneyfiguren en in het Land van Morgen is de klok vooruitgezet naar 1986. Daar gaat de ereplaats naar een reuzenraket, die retourtjes maakt naar de Maan naar Mars. respectievelijk in zeven tien minuten. Wat kinderlijk Disney met de jongste bewoner van Disneyland ook een raderboot, die een kunstmatige rivier op en af stoomt. Avontuurland be staat uit een andere kunstmatige riviet, die een kruising is van de Amazone, de Ganges en de Mississippi. Er drijven echt lijkende rubber-krokodillen in en mecha nische leeuwen en tijgers staan aan de overs van het bordpapieren oerwoud te brullen. Fantasieland heeft alles van een kermis, maar het geheel ls volkomen ingesteld op Het is allemaal groots, omvangrijk wat kinderlijk-Amerikaans. Disney boekte een nieuw succes. Het zal zijn strips films ten goede komen. Tijdens de ope ning werd een kleurentelevisie-uitzending van anderhalf uur gemaakt en die heeft 't de bezoekers van de eerste dag niet ge makkelijk gemaakt, want zij konden gens bijkomen. Maar dat was alleen de dag van de opening. Nu loopt alles op rolletjes. Disneyland draait. Een e hotel met alles gelijkvloers is in aanbouw en dan zal jeugdig en wat ouder Amerika ook langer dan een dagje in Disneyland kunnen blijven om alles goed te bekijken. Califomië heeft er weer een attractie maar het is, ondanks de aantrekkelijk heden. toch ook weer niet de moeite waard om er speciaal voor uit Nederland over t« komen Een deel van achtergrond „de de show bij de opening. Op de grootste draaimolen van de wereld" ten, waar Ja voor duur geld van allee kunt kopen. Het middelpunt is het station, waarvandaan drie treinen vertrekken (met passagiers)). Heel Disneyland is ge- boud op vtjf achtste van de ware grootta, om het intiemer voor de kinderen te ma ken. Er ls een echt Indlanenkamp, na- maak-indianen en lmltatlecowboys. De openingsparade werd gehouden in meer dan 50 jaar oude auto's. In de eerste wagen reden Walt Disney (rechts) en de gouverneur van de staat Califomië, Goodwin J. Kmght. Toch is het so OMTREK VAN TORENS 417) Indie ld vraagt hoe vaak de omtrek van een bepaalde toren in in de lengte van dat bouwwerk gaat, zult u in de meeste gevallen antwoor den kr\jgen die kant noch wal raken. Vooral wanneer het een hoge toren betreft, die een slanke indruk maakt. Dan schijnt het, dat de hoogte van de slanke tuil wel 10 of desnoods 20 maal haar breedte bedraagt. Om te beginnen, moeten we echter niet de breedte ven het bouwwerk hebben, want we spraken over de omtrek, die viermaal io groot ia, todat aelfs ome so slank schijnende hoogte heelt ven 2Vi tet 5 maal de omtrek. Doch eok deae ver onderstelde weer den tijn ia vele ge vallen te gunstig. Vant bepalen we ons tot de funda menten. waarop de dan komt het vaak voor, dat de hoogte van de toren de omtrek bierven nauwe lijks overtreft, ja. er aelfa nog aanzien lijk beneden bljjft. Wanneer n een panorama van Parijs siet valt de slanke. 360 m hoge Eiffel- toreo onmiddellijk in het oog. Daarvoor ia du panorama trouwens ook gefoto grafeerd. Indien eehter ooit van een teleurstelling kan worden geaproken. dan betreft het wel de verhouding van do lengte van de Eiffeltoren ten op- sichte van haar omtrek. De omtrek, wel te verstaan, van het grondvlak waarop deae toren rost. We behoeven one op deae plaats werkelijk niet te -diepen in technische i er op neer komen dat de dikke ip betonblokken dikte 12 lenlijk kante meter hebben, waardoor de druk per vierkante centimeter slechts 2 kg bedraagt. Inplaata van deze fijnzinnige bijzonderheden, kunnen we ruwweg constateren dat de poten van de toren onder de grond 110 m uit elkaar ataan, aodat de omtrek van het grond- •lak 440 dit geul „slechts" 306 m bedraagt, wel erg povertjes af. oen torent fijn deze verbondingen In bet algemeen min der teleurstellend, maar toch aal een een belangrijke waarde vertegenwoc ten opzichte van de hoogte der I Veel belangrijker dan we op het i gelicht roeenden te mogen vero ichting zijn gestegen, moeten we ook liet een en ander zeggen over scheve orens, en vooral over het merkwaar- li ge verachijnael dat «e niet omvallen, egen aller verwachting (van leken) in. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) DE WEDDSTR11D TE BELFAST De loegoslaai Vuskas de ster van het veld waarin ook Kopa in voorhoede uitblonk Het continentale voetbalelftal heeft Zaterdag in Belfast met 41 gewon nen van het Engelse elftal. Wanneer de eindstand 61 of 71 was ge weest zou dit ook nog de juiste verhoudingen hebben weergegeven. De Deense rechtbuiten Sörensen zei na afloop: .wanneer dit het sterkste elftal van Engeland is, dan kunnen wij op het continent 5 teams samen stellen die deze Engelsen kunnen verslaan." Deze overwinning betekende voor de eerste maal een nederlaag van de Engelsen tegen de continen talen. Tot nu toe zagen zij steeds kans de continentalen in bedwang te houden. De wedstrijd werd gespeeld ter gelegenheid van het 75-jarig be- staan van de Ierse voetbalbond. ternauwernood de bal te pakken krijger Gustafson terugspeelde bij een alge- - Engelse aanval. De eer6te gevaar-j lijke aanval kwam pas na 6 min. voor het doel van de Engelsen. Kopa gaf een langt pass aan Vuskas. Voordat deze kana kreeg te schieten zette Charles hem daj voet dwars. Aan beide kanten deden zich gevaar lijke situaties voor. In de 26e minuut na men de Engelsen, tegen de verhouding in, de leiding. Het was Stanley Matthews die ip rechts met de bal goochelde en die en lange pass in de richting van het doel gaf. Johnstone was er als de kippen bij. Hij was even vlugger dan de waakzame Jonquet en schoot het leer over het hoofd de uitgelopen Buffon in het doel' Het was zeer warm Zaterdag toen de beide elftallen onder leiding van scheids rechter Bronkhorst het veld opkwamen. Het terrein was hard, hoewel men vele malen had gesproeid. Zestigduizend toe schouwers hadden zich op allerlei ma nieren beveiligd tegen de zonnewarmte. De continentale ploeg heeft ondanks de warmte een prima partij voetbal ge speeld, waarvan het publiek zeer heeft genoten. Engeland wist de score tot de rust gelijk te houden (11). Na de pauze was. het evenwel de Joegoslaaf Vuskas de ster van de wedstrijd, die met drie schitterende goals (waarvoor de Franse middenvoor Kopa vaak de grondslag legde) de Engelsen een nederlaag toe- Britten scoorden Om precies drie uur bracht Kopa de bal aan het rollen. Het eerste felle schot kwam na enige minuten van Sörensen, die keeper Kelsey van Engeland op de proef stelde. Buffon aan de overzijde kon Een plaatje van het moment waarop de vaantjes worden overhandigd door de aanvoerders van het Engelse elftal en de Continentale ploeg. Links de Oostenrijker Ocwirck, aanvoerder van het Continentaal elf tal. In het midden de Nederlandse scheidsrechter Bronkhorst en rechts aanvoerder Blanchflower. UIT WARM GOTHENBURG Klaar voor de grote strijd die volgend jaar (zo mogelijk in Nederland) wordt gestreden (Van een bijzondere medewerker) Gothenburg, 13 Augustus 1955. Hoog bo en het grote Palace-hotel van Gothen burg wappert een blauwe vlag met een gestyleerd paard in zwarte kleur. De vlag de F.I.D.E.. de wereldschaakorganisa- tie. Symbool van de eenheid, die het schaakspel bewerkt onder al de liefheb bers ervan. Hier geen koude oorlog, geen conferenties met onzekere uitslag. Hier reiken Amerikaan en Rus. Oost- en West duitser elkaar de hand boven het schaak bord. Het congres van de F.I.D.E. is vandaag geëindigd. De beslissingen over de tour- nooien van het volgend Jaar zijn geno men. Het praten ls afgelopen, het scha ken gaat beginnen. Het soms zo op decorum gestelde Zwe den zag hier een congres, dat er Ameri kaans uitzag. Alle jasjes gingen uit, zelfs de president zat ln zijn overhemd. Alleen de wereldkampioen Botwinnik bewaard» zijn waardigheid ln een onberispelijk col bertje. De warmte overwon alles: het wat ongeveer 30° C. Te warm om te confe reren, te warm om te schaken, of daaraan te denken. Toch waren de hier reeds a wezlge Russische schakers zich aan voorbereiden op de komende wedstrijd. Morgen is de grote dag: de officiëla opening van het 4-weken durende inter zonale schaaktournoot. De sterkste scha kers uit de gehele wereld spelen hier de bovenste 9 plaatsen. Negen van de 21 spelers mogen straks, te zamen met Smys- lov. voormalig uitdager van de wereld kampioen, in het zogenaamde candldaten- tournooi, strijden om de wereldeer. Dit tournooi, dat het volgend jaar gehouden Dragline ramde brug op de E55 Zaterdag heeft een dragline de z.g. brug der kennis, die op de Westzeedijk te Rot terdam de beide delen van de energie- manifeatatie „E 55" verbindt, geramd. Het is aan de stevige stalen constructie danken, dat er maar een persoon werd gewond. De aanrijding deed de brug op grondvea.'en schudden en veroorzaakte een paniekje onder de stroom bezoekers, die er zich juist op bevond. De Tilburge- naar M. van Laarhoven, was het enige slachtoffer. Hij kreeg een lichte hersen schudding en is naar een ziekenhuis ver- Harahap wil minder dure auto's Premier Harahap van Indonesië heeft een bezuinigingsplan opgesteld. Hij wil beginnen met de auto's der ministers. Een aanta] dezer hoogwaardigheidsbekleders heeft reeds toegezegd de grote auto's vai hun diensten te zullen verkopen en kiel nere aan te schaffen, omdat deze goed koper in het gebruik zijn. 1—0. De voorsprong duurde niet lang. Twea minuten later leverde een prachtigs Franse combinatie voor Kopa Vincent (rechtsbuiten) de gelijkmaker op. Da Franse midvoor. die in teruggetrokken positie speelde, zond een pass op maat aan Vincent, die de bal over de toege- stormde Kelsey lepelde 1. Meer en meer kwam het continentals j elftal opzetten. Maar hoewel er zich no| enkele fraaie scoringskansen voordeden voor de bezoekers bleef de stand dubbeLi De eerste stormlopen van de continen- talen in de tweede helft liepen evenmin op iets uit. Toch was het reeds zover, dat zij konden doen met de Engelsen wat zij maar wilden. Het kon dan ook niet worden voorkomen, dat Kelsey, die prl-i ma keepwerk demonstreerde, voor da tweede maal werd gepasseerd. Het waa de Joegoslavische balgoochclaar Vuskas, die i-n de 25ste minuut een lang verwach te voltreffer inzond. Een afstandsschot dat onhoudbaar voor Kelsey in het net verdween. Vuskas valt aan Vuskas had de smaak te pakken, want steed6 was hij voor de goal van de En gelsen te vinden. Aan de overzijde was de Engelse voorhoede vrij ongevaarlijk. In de 43ste minuut kreeg Vuskas opnieuw een kans. Na prachtig voorbereidend werk van Kopa maakte hij mooie goal 3—1 van. Het zou zelfs nog 41 worden. Want. luttele seconden voor het einde werd Kopa op weg naar de goal gevloerd en kende scheidsrechter Bronkhorst een pe nalty toe. Aanvoerder Ocwirck weel Vuskas aan om de strafschop te nemen.j Met een beheerst schot scoorde hij nol vier. Hij verrichtte daarmee de „hat trick". Het Engelse elftal was bepaald zwak te noemen. De continentalen overklas ten de Engelsen op alle fronten. Keeper Buffon kreeg slechts één gevaarlijk schot, dat hij op prima wijze 6topte. Van Brandt, de Belgische back, was de beste back. Hij bewaakte Matthews nauwkeu rig. Ook Gustafson speelde een goede partij op de voor hem vreemde back plaats. De middenline kon het werk vrij gemakkelijk af. In de voorhoede blonken Vuskas en Kopa uit. De Portugese links binnen Travassos waa een degelijke spel- opbouwer. wordt, zo mogelijk in Nederland, valt dan n met de 10-jarige herdenking de dood van 's wereld grootste schaak speler Aljechin. Ondanks al zijn persoon lijke gebreken, waarmede wij hebben ken nis gemaakt tijdens de wedstrijden Euwe— Aljechin, blijft deze laatste een zeldzaam schaakgenie, steeds een herdenking waard m zijn geniale spel. Gothenburg Is vol schakers en schaak- linnaars. Toch valt dit niet op in deze plaats met bijna 400.000 inwoners. Een stad, door zijn historie zo nauw met Ne derland verbonden. t waren Hollandse kooplieden, die op aansporing van Karei IX van Zweden, deze stad opnieuw stichtten. Wie voor het eerst de plattegrond van het centrum ziet, denkt onmiddellijk aan Amsterdam. Liggend aan de Gota Alf als Amsterdam het Y, omringt een brede slingerende singel het binnenste van de -stad. Ver schillende kanalen doorsneden eens het centrum. Thans zijn de meeste gedempt Drmen zij brede, soms met bomen be plante boulevards, waar het verkeer over heen snelt. Verkeerslichten zijn er genoeg, ver keerspolitie ontbreekt geheel. Maar nu een zakelijke vraag? Wie zul len behoren tot de sterkste negen? Van zelfsprekend zullen een aantal Russen hierbij zijn. Donner, huidig kampioen van Nederland, zal zeker een kans maken hiertoe te behoren, wanneer hij tenmin ste in zijn beste vorm ls. Maar ook lagere plaats ls in dit Internationale ge zelschap nog een goede prestatie. Een volgend maal echter maar hierover. Nederiandse successen bij studentenspelen Nederland heeft Zaterdag het kam pioenschap waterpolo gewonnen (31) van Brazilië tijdens de studentenspelen te San Sebastian. Met rust was de stand nog 0—0. De Nederlanders waren door gaans in de meerderheid, dank zij hun goede techniek, maar de Brazilianen hiel den zich kranig. Kort voor het einde wis ten de Brazilianen de nul weg te werken. Spanje heeft 't kampioenschap hockey gewonnen met Duitsland als tweede en Nederland als derde. De laatste wedstrijd van het tournooi tussen België en Nederland werd door de onzen met 20 gewonnen. De Nederlandse voetballers speelden gelijk met Saarland (33). Hier was bi) de rust een 22 score bereikt Het voetbaltournooi is gewonnen door Egypte, dat een beter doelgemiddelde had dan Spanje. Duitsland werd derde. Zaterdagvoetbal Uitslagen yan Zaterdag. Om het Kam pioenschap van Nederland: Quick Boys- Blauw Wit '34 13—1; Hoogvliet—IJssel- meervogels 1—4. Zaterdag werd de int. militaire vijfkamp te Breda besloten. Vice-admiraal A. de Booy reikt de tropee voor het granaatwer- pen uit aan sergeant J. de Wijn. Op podium nr 2 staat de Zweed Moberg en als derde man de Turk Yimaz. Zweedse overwinning in int. milit. vijfkamp Te Breda is de internationale militairs vijfkamp besloten met het vijfde en laat ste onderdeel, de cro6S country. Het par cours was 8 km lang en bevatte zowel natuurlijke als kunstmatige hindernissen. De individuele uitslag van de cross luidt* 1. Abdessalam (Frankrijk) 27 min 11.8 sec; 2. Künen (Nederland) 27 min 46.4; 3. Lo- richs (Zweden) 27.46.5; 9. Van der Wind* I (Nederland) 29.08.7. Het landenklassement luidt: 1. Zweden 24 punten; 2. Nederland 35 punten; 3 Frankrijk 43 pnt. Het individuele eindklassement luidt: 1. Roennqvist (Zweden) 35 punten; 2. Lo- I richs (Zweden) 36; 3. Moberg (Zweden) 49.5; 4. Sahli (Frankrijk) 56; 5. Billing (Zweden) 61; 6. Riohaud (Frankrijk) 65.5; 7. Abdesselam (Frankrijk) 68.5; 8. Künen (Nederland) 74.5; 9. Guc (Turkije) 76; 10. Prini (Frankrijk) 78 pnt Het eindklassement der landenequipes luidt: 1. Zweden 181 punten; 2. Frankrijk 268 pnt; 3. Italië 375 pnt; 4. Nederland 395.5 pnt; 5. Turkije 429 pnt; 6. België 521 pnt; 7. Syrië 577 pnt. Met hetzelfde protocol als de vijfkamp was geopend, werd deze besloten. De chef van de marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, reikt# de prijzen uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4