ST»TE Qipress ST^TE (xpress 777 Fruit-Telia's Prof. Boeke als hoogleraar eervol ontslagen 777 Commissie in Leiden krijgt permanent karakter Leids juriste volgt cursus in Amerikaans recht Nederland slaat goed in het water figuur NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG II AUGUSTUS 19S5 Leven tussen Oost en West Studenten profiteerden ruim 25 jaar van zijn wetenschappelijke gaven A AN PROF. DR J. H. BOEKE, hoogleraar in de Oosterse economie aan de Leidse universiteit, is met ingang van 19 September a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Prof. Boeke is thans 70 jaar en heeft op 15 Januari van dit jaar zijn zilveren jubileum als Leids hoogleraar gevierd. Gedurende deze 25 jaar heeft prof. Boeke zijn wetenschappelijke gaven en door de practijk getoetste inzichten op het gebied van de kolo niale staathuishoudkunde in dienst gesteld van hen, die zich aan de Leidse universiteit voorbereidden op een carrière in het huidige Indonesië. den. Van zijn hand zijn in binnen- en buitenlandse tijdschriften vele publica ties verschenen. Ook publiceerde hij ver scheidene op zichzelf staande uitgaven. Prof. Boeke heeft een groot aandeel gehad in het succes van de interacade miale zomercursussen voor Nederlandse en buitenlandse studenten, die vooral in het teken stonden van het contact en de vergelijking tussen de wereld van het Oosten en die van het Westen. In het academisch jaar 1951-1952 was prof. Boeke rector-magnificus der Leidse universiteit. Julius Herman Boeke werd 15 Novem ber 1884 te Wormerveer geboren. Hij be zocht het gymnasium te Amsterdam er studeerde vervolgens Nederlandse lette ren aan de gemeentelijke universiteit Amsterdam. Na zijn candidaats-exa te hebben afgelegd veranderde hij studierichting. In Leiden wijdde hij zich aan de rechtenstudie. Op 26-jarige leef tijd promoveerde hij tot doctor in do rechtswetenschappen op een proefschrift, getiteld: „Over tropische staathuishoud kunde, het probleem". Om zijn theoretische kennis met de practijk te .vergelijken vertrok dr Boeke na zijn promotie naar Nederlands Indië. Hij was er gedurende drie jaar leraar aan een gymnasium te Batavia en werkte vervolgens als adviseur bij het inlands credietwezen. Ook was hij tal van jaren redacteur van h$t tijdschrift „Koloniale Studiën". Hoogleraar te Batavia In 1924 werd dr Boeke benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de staathuis houdkunde en de statistiek aan de juri dische hogeschool in het toenmalige Ba tavia. Op het gebied van de ontwikkeling van het coöperatiewezen in de economie van Ned. Indië heeft prof. Boeke een langrijke rol gespeeld. In verband hier mee maakte hij tijdens zijn verblijf in Ned. Indië studiereizen naar Brits-Indië. Op 19 Juli 1929 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de tropi6ch-koloniale huishoudkunde te Leiden, welk ambt hij op 15 Januari van het volgende jaar aan vaardde met het uitspreken van een rede over: „Dualistische economie". De omwenteling, die leidde tot het ont staan van een zelfstandig Indonesië stelde prof. Boeke voor de zware opgave om deze wijzigingen in het maatschappelijk bestel aldaar wetenschappelijk te volgen. Ook leidden de veranderde verhoudingen er toe, dat de aanvankelijke leeropdracht van prof. Boeke werd omgezet in Oos terse economie. Talrijke publicaties De mogelijkheid tot het studeren van het Indonesisch recht aan de Nederlandse universiteiten werd geleidelijk beëindigd. Deze omstandigheid ontnam prof. Boeke een groot gedeelte van zijn taak, waar door hij echter meer tijd beschikbaar had om zich aan de wetenschap alleen te wij- De Zwitserse horloge-industrie heeft weer een precisie-prestatie geleverd, door een horloge te fa briceren met een ingebouwd speeldoosje. Als men aan dit speelhorloge muziek wil ontlok ken', heeft men niets anders te doen dan aan een knopje te draaien. Voor de verwende mu ziekliefhebbers hebben de Zwit sers gezorgd, dat er uit een groot repertoire kan worden gekozen. Er zijn ook Hollandse liedjes in het horloge gebouwd. Kroon vernietigt besluit Ook collecte voor niet- r.k. instellingen De Kroon heeft een besluit van de ge meenteraad van Deurne (N.-B.) vernie tigd, dat een verbod inhield om in deze gemeente te collecteren voor het Ver bond van algemene instellingen voor kinderbescherming. De Kroon wijst er op, dat de aange vraagde collecte deel uitmaakt van het collecteplan van het centraal archief en inlichtingenbureau in zake maatschappe lijk hulpbetoon. Hoewel dit plan niet bindend is, dienen de gemeentebesturen er zo min mogelijk van af te wijken. In dit geval was geen aanwijsbare oorzaak, die het besluit van het Deurnse gemeen tebestuur rechtvaardigde. In het besluit van de Kroon wordt opgemerkt, dat in de gemeente uitslui tend rooms-katholieke verenigingen voor kinderbescherming werkzaam z(jn, doch dat, nu door algemene instellingen kinderen uit alle provincies verpleegd worden, dit bezwaar geen voldoende rrond oplevert tot verbod van de col lecte. Spaarnestad. Op 25 dezer aandeel houdersvergadering ter goedkeuring van onderhandse lening van 2,5 min. en voorzieningen voor bouw van drukkerij te Etten. INTERNATIONALE SAMENWERKING Na een voorlopige bijeenkomst in De cember van het vorige jaar van de com missie bevordering internationaal denken z|jn in de maanden Januari, Februari, Maart en April besprekingen gevolgd, waarbij geleidelijk het doel van de week voor internationale samenwerking duide lijker werd geformuleerd. In samenwerking met enkele interna tionaal gerichte organisaties werd ook door de Leidse Jeugd-Actie en de Poli tieke Jongeren-Contact-Raad afd. Leiden de gedachte „bevordering van de interna tionale samenwerking" als reëel doel geaccepteerd. Vastknopende aan deze ge dachte verkreeg de commissie toen tijde lijk de naam: Commissie Leidse Week voor Internationale Samenwerking. In de van 2025 April gehouden Leidse Week is gebleken, dat we hier inderdaad te maken hebben met een realiteit. In bij eenkomsten, lezingen, jeugdforums, ex cursies, films en gemeenschappelijke avonden werden grote internationale ideeën besproken en werd overleg ge pleegd met jeugdgroepen uit Gent, Ant werpen, Luxemburg en Bocholt. De tijd van voorbereiding was kort, de middelen waren beperkt en er waren veel wensen. Het idee, hoe alles te organiseren, bleef geruime tijd onbeslist. Tenslotte bleek door de combinatie van voordrach ten en van besprekingen, speciaal met de jeugd uit Nederland en de omringende landen, dat de vele theoretische proble men tot een werkelijkheid kunnen groeien, als men die gezamenlijk beleeft. Wij menen, dat dit een van de lessen is, die we uit de Leidse Week kunnen trek ken: niet alleen studie of lezingen op academisch niveau, niet alleen propagan da, niet alleen contact voor de jeugd, maar een combinatie van deze activitei ten, die gezien moeten worden als aan el kaar verwante onderdelen van een ieders leven. Van verschillende zijden is gevraagd, of men de nu reeds bestaande commissie permanent kan maken. Speciaal de voordracht van H.M. de Koningin, gehouden op 18 Juni in de Pie terskerk te Leiden, heeft de wenselijkheid van een gezamenlijk verdergaan geaccen- Hiertoe heeft de commissie in principe besloten. Bij dit verder gaan zullen dan drie stadia onderscheiden moeten worden: 1 samenwerking op academisch niveau ter bestudering en bespreking van de alge mene internationale vraagstukken, in Nederland en internationaal; 2 popularisering van deze vraagstukken voor net grote publiek, periodiek en in cidenteel, zodra daartoe aanleiding is (bijv. op 24 October a.s.) en 3 inleiding van de jeugd in deze vraag stukken, vergezeld door reëel contact met de jeugd uit andere landen. In Wassenaar legen auto Leidse bromiielser werd levensgevaarlijk gewond De 42-jarige heer C. J. Freeke uit Lei den is gisteren met een schedelbasisfrac- naar de Ursulakliniek te Wassenaar gebracht, nadat hij op de rijksweg Lei denDen Haag was aangereden door een auto. De heer Freeke, die op zijn bromfiets in de buurt van de Rozenweg de rijks weg overstak, heeft de auto, die werd be stuurd door de 31-jarige Haagse fabrikant V., waarschijnlijk niet opgemerkt. Ziffi toestand was, na een aanvankelijke verbetering gisteren, vanmorgen zorg wekkend. Tot de drie aan de universiteiten van Leiden en Utrecht, die op het ogenblik aan het „Sfllzburg Seminar in American Studies" Amerikaans recht studeren, behoort me), mr C. A. Kluyver, die assistente is in dc rechtsfaculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden. Zij is hier in gesprek met pro fessor Richard H. Field (geheel links), die verbonden is aan de „Law School" van de Harvard Universiteit te Cambridge m Massachusetts. Prof. Field is één van de vijf Amerikaanse hoogleraren, die ten behoeve van de cursus „The Institutional Framework of American Law" colleges geven en discussiebijeenkomsten leiden. Mej. Kluyver, die te Leiden woont (Ra penburg 123), wordt op de sehommelbank op het bordes van „Schloss Leopoldskron" geflankeerd door twee Zweedse advoca ten, Goran Ramberg en Ake Akesson. Agenda van Leiden Donderdag Hortus, 9 uur: bezoek kinderen Groenoord (vacantiebezigheden). Grote Burcht, 2 uur: „De heks in de fles" door Kindertoneel (vacantiebezig- Van der Werffpark, 6 uur: concert door de mondaccordeon-vereniging „Crescen do" o.l.v. de heer W. van Strlen. Vrijdag Speeltuin Oosterkwartier, 9 uur: va tiebezigheden. Speeltuinvereniging Groenoord. 9 fietstocht naar de rietvelden in Hazers- woude. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde „Zo den zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 2 October. Lakenhal, 10—12 en 2—5 uur: schilde rijen. aquarellen en tekeningen van Florls Verster en Menso Kamerling). Onnes (tot 1 September). Ongeluk op Kanaalweg Gistermiddag om tien voor één reed op de Nieuwe Vaart (Kanaalweg) een vrachtwagen met in de laadbak een zand- triller. De triller, die vijftienhonderd ki logram weegt, was vastgezet met dwars balken, maar toen de auto de spoorweg overgang naderde en in verband met de aard van het wegdek (kinderhoofdjes) langzamer moest gaan rijden, schokte de zandtrlller naar voren. Hierdoor geraak te een jongetje bekneld. Het was de negenjarige A. van E.. wo nende te Wassenaar. Met inwendige kneu zingen werd de jongen naar het acade misch ziekenhuis alhier overgebracht. Hij verkeert niet in levensgevaar. Geslaagd voor hoofdacte Onze oud-plaatsgenoot de heer A. J. Munnik, thans onderwijzer aan de Chr. lagere school te Hon6elersdijk, i6 dezer dagen geslaagd voor de hoofdacte. Zilveren jubileum Mej. T. den Holder zal Maandag het feit herdenken, dat zij 25 jaar geleden haar entrée maakte in de manufacturen- handel van de heer Vlasveld aan de Doe- zastraat. Van half twee tot half vier zal in de Doezastraat een receptie plaats hebben, waar men deze ijverige en ener gieke medewerkster van de firma Vlas veld met haar zilveren jubileum kan ge lukwensen. met de nieuwe melange - na zo zacht! G. J. van Spanje 25 jaar bij V. en D. Leiden Vanmorgep is de heer G. J. van Spanje bij V. en D te Leiden een huldiging deel gevallen ter gelegenheid van 25-jarige jubileum. De heer Van Spanje is jiaar inkoopleider. eerste spreker was de heer C. A. A. Kerckhoff, directeur. Hij liet de loop baan van de heer Van Spanje de r passeren en herinnerde er aan, dat de jubilaris in 1930 als chef van de afdeling vitrage en gordijnen in dienst trad. La ter werd hij personeelschef en nog later werd hem de functie van inkoopleider aangeboden, die hij nu al weer enige tijd bekleedt. De heer Kerckhoff zei, dat de heer Van Spanje zijn werk tot volle te- redenheid van het gehele bedrijf doet. Hij bood daarop een enveloppe met in houd aan. Vervolgens was het woord aan de heer P. Peters, verkoopleider. Hij schetst» het karakter van de jubilaris en stelde vast, dat de heer Van Spanje in zijn gang met de anderen de menselijke fac- zeker niet verwaarloost. Hij heeft ook groot vertrouwen in de jongeren, die hem dankbaar zijn voor de kansen, die hij hun geeft. De heer Van Spanje is zee gezien in het bedrijf, aldus spr. Aangi boden werd namens het personeel ee schilderstuk. In Salzbuig: Vijf Nederlandse juristen, waaronder drie assistenten van hoogleraren aai de Leidse en Utrechtse universiteit, vertoeven op het ogenblik in Salz burg in Oostenrijk. Ze volgen daar aan het „Salzburg Seminar in American Studies" een korte cursus, onder de titel „The institutional framework of American law". Deze cursus over het recht en de rechtspractijk in de Ver enigde Staten is op 17 Juli begonnen en zal tot 13 Augustus duren. De studiecursussen worden gegeven „Schloss Leopoldskron", een 18de-eehws kasteel, tot het behoud waarvan de be roemde toneelregisseur Max Reinhardt in aanzienlijke mate heeft bijgedragen. Rein- hardt's weduwe, de in Amerika wonende actrice Helene Thimlg, verhuurt het slot aan het „Salzburg Seminar", sinds 1947. toen de eerste cursus werd gegeven, honderden Europese intellec tuelen hebben gestudeerd. - Deelneming hangt af van een beurs ter waarde ongeveer 370 dollar, die de candidaten na zorgvuldige-selectie wordt toegekend. Ake Aikesson. Aan het „Salzburg Seminar" studeert op het ogenblik ook mej. mr C. A. Kluy ver, Rapenburg 123, Amerikaans recht. Mej. Kluyver is assistente in de rechts faculteit van de rijksuniversiteit te Lei den. Zij i3 hier ln gesprek met professor Richard H. Field (geheel links), die ver bonden is aan de „Law School" van de Harvard Universiteit te Cambridge ln Massachusetts. Mej. Kluyver wordt op de sehommelbank op het bordes van „Schloss Leopoldskron" geflankeerd door twee Zweedse advocaten, Goran Ramberg en Ook voerden het woord de heer H. Schier namens het magazljnpersoneel, de heer H. van der Stoel namens de chefs en mej. M. J. E. Speet namens de col lega's. Allen boden geschenken aan, na dat zij met waarderende woorden van hun gemeende belangstelling voor dit ju bileum hadden getuigd. Afvalwedstrijd L.S.B. 1955 De traditie getrouw begint het nieuwe seizoen van de Leidse schaakbond met de afvalwedstrijd, Vorig jaar was win naar A. Barkema (Philidor), die de Ooms-wisscibeker dus heeft te verdedi gen. De eerste ronde wordt verspeeld ln de week van 29 Aug. tot en met 3 Sep tember. Wedstrijdleider is de. heer J. Padding, Hogewoerd 86, Leiden, tel. 31180. bij wie men zich tot, en met 22 Aug. voor deze wedstrijd kan opgeven. Stu dentenspelen Bij de zwemwedstrijden van de Inter nationale 6tudenten sportweek te San Se bastian konden twee fraaie Nederlandse overwinningen in de finales worden ge noteerd. Boxem veroverde een gouden medaille door zijn zege op de 100 meter vrije slag, die hij aflegde in 59.8 sec., voor de Brit Head, die er 1 minuut t sec. over deed en de Spanjaard Guerra, die een tijd van 1 minuut en 0.6 6ec liet afdrukken. Mej. Symons leverde met 1 min. 22 sec de beste prestatie op de 100 meter rug- slag dames. De Duitse Bauer werd tweede in 1 min. 26.2 sec. en de Britse Watson derde in dezelfde tijd. Het zeer spannende nummer 200 meter schoolslag heren werd gewonnen door de Duitser Hole ln 2 min. 49 1 sec. Het werd een fotofinish, welke uitwees, dat de Anti-Israel-propaganda tijdens sportfeest De Egyptische regering heeft tijdens de internationale universiteitsspelen te San Sebastian (Spanje) brochures laten uit delen, welke anti-Israëlische propaganda bevatten. Er werden honderden van de brochures, die ln het Engels en het Frans zijn gesteld, uitgereikt. Doordat de Egyptische ambassade plot seling de verspreiding van de brochures verbood, is voorkomen dat de gehele Egyptische delegatie van de spelen werd uitgesloten, zo meldt As». Press. De Egyptenaren zijn overigens weinig populair in San Sebastian, door hun on sportieve houding. Tijdens een basketball wedstrijd tussen Israël en België verlieten de Egyptenaren de tribunes. Het F.I.D.E.-congies te Stockholm Op het congres van de F.I.D.E., dat te Gothenburg wordt gehouden, zijn 28 lan den vertegenwoordigd. Bij de afgevaar digden bevinden zich de wereldkampioen Botwinnik 'Rusland), Najdorf en Julio Bolbochan (Argentinië) en Ivkov en tanovic (Z. Slavië). Nederland is verte genwoordigd door lr H. J. van Steenis, voorzitter van de K.N.S.B. In de eerste zitting van het congres ls bepaald, dat het e.v. Olympisch schaak- tournool ln September 1956 in Moskou zal worden gehouden. Sportflitsen In Enschede is een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tussen Rigters- bleek en de Duitse club Borussia (Dort mund) welke door de Duitsers is gewon- Bij de rust stonden de gas ten t 1—0 De Franse zwemmer Pirolley heeft een nieuw Frans record gevestigd op de 200 meter vlinderslag door een tijd te laa ien noteren van 2 min. 30.1 sec. Het oude Franse record stond sedert 12 September 1954 op naam van Luslen met 2 min. 31.3 sec. Ter vergelijking dtene, dat de limiet- tijd voor het Europese record op dit num mer Is gesteld op 2 min. 27.3 sec. De internationale zwemrace over het Kanaal die gisteravond tegen twaalf uur zou beginnen, is uitgesteld ln verband met het ongunstige weer. De organisato ren hoopten, vandaag tegen het middag uur het startsignaal te kunnen geven voor de tocht van Frankrijk naar F.nge- land. Er stond Woensdagavond een sterke Noord-Oosten wind, die naar verwacht werd zou aanwakkeren tot een snelheid van 64 km per uru. tikt. In het hockeytournool werd Nederland met 20 door Duitsland verslagen, een score, welke reeds bij de rust was be reikt. De Duitse doelpunten werden resp. in de 20ste en 24ste minuut gemaakt door middenvoor Sieber6 en linkshalf Delmes. De Nederlanders toonden de ruim 2000 toeschouwers een behoorlijke techniek en een groot uithoudingsvermogen, maar on ze landgenoten hadden geen geluk met schieten. Het 6terkste deel van de geest driftige Duitse équipe vormde de verde diging. Doelman Lucker speelde een voortreffelijke partij. De Nederlandse waterpoloploeg ver sloeg Egypte met 6—3. Rust 3—1. In het tennistout^iooi won onze land genoot Goris ln het enkelspel met 86, 61 van de Zwitser Grimm. De Italiaan Favia werd eerste ln het florettournooi (personeel) met 7 gewonnen partijen. Na de wedstrijden van gisteren heeft Engeland 40Vi punt, Nederland 23 pnt., Oostenrijk 21, Spanje 20^4, Brazilië 19, Italië 13, Zwitserland 5 en Egypte 4.. IN HAARLEMSE RAAD: Enkelvoudige voordrach opnieuw afgewezen Ten tweeden male heeft de Haarlems» raad de enkelvoudige voordracht ter be noeming van een directeur van het be drijf van openbare werken en gemeente lijk grondbezit afgewezen. Ook nu weet was de enige candidaat ir D. N. Dammers de huidige directeur van openbare wer ken in Velsen. B. en W. motiveerden hun handelwijze door te zeggen, dat zich on der de andere sollicitanten, geen enkele bevond, die aan de gestelde eisen vol deed. Hoew-'l B. en W. nu wel een nieuwe op roep zullen plaatsen, hebben zij reedi uitdrukkelijk laten weten, dat een nieu we voordracht met meer dan één candi daat weinig waarschijnlijk ia. „Dodenweg No 1" Haarlems gemeenteraad contra minister De gemeenteraad van Haarlem heeft wederom de minister van verkeer en wa terstaat een motie gezonden, waarin te leurstelling wordt uitgesproken over het besluit, het beheer over de rijksstraatweg van Haarlem naar Alkmaar, voor zover het betreft de gedeelten ln Haarlem- Noord en Oud-Schoten, niet aan dé ge meente over te dragen. In deze motie, welke eveneens is gericht aan de Eersta en Tweede Kamer, wordt de minister verzocht zijn besluit te herzien. De Haarlemse gemeenteraad zal nu zelf maatregelen nemen om de veiligheid op „dodenweg no 1", zoals de weg wel ge noemd wordt, te vergroten. Dulles: geen geweld in Zuid-Korea Ook al is bestandscommissie niet geheel betrouwbaar „Het toenemend gevoel van wrevel in Zuid-Korea is een gevolg van de aanwe zigheid der internationale inspectieploe- en de indruk, die gerechtvaardigd ls, dat de communistische leden spionnuge- activiteit ontplooien. Maar geweldpleging jegens de bestandscommissie kan niet worden toegestaan. Slechts geduld kan de situatie redden." Aldus Dulles, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za- tijdens een persconferentie in Washington. Naar Reuter verneemt, zullen binnen kort vertegenwoordigers van de 16 Geal lieerden die in Korea hebben gestreden, te Washington bijeen komen om de hou ding der Zuidkoreaanse regering te be spreken. Zoals gemeld, eist president Rhee dat de bestandscommissie vóór Zaterdag Zuid-Korea verlaat; na die dag neemt de Zuidkoreaanse regering geen verantwoor delijkheid meer op zich betreffende het it van de commissie. Op het eiland Wolml moesten Ameri kaanse wachtposten gisteren gebruik maken van waterstralen en traangasbom- om een woedende menigte van 600 betogers te verdrijven. De menigte trachtte de verblijfplaats van de inspec- tiegroep der bestandscommissie te be stormen. Won II, de Zuidkoreaanse minister van defensie, is van een bezoek aan de Ame rikaanse hoofdstad teruggekeerd met d» mededeling, dat de Ver. Staten zijn land 1956 economische en militaire hulp heeft toegezegd ten bedrage van 628 mil- lioen dollar. Van dit bedrag is 450 mlllioen dollar bestemd voor opbouw en uitbrei ding der strijdkrachten. De Surin&amsche BanxletmU deelt mede. dat men midden 1954 begonnen ls de productie van bauxiet te verminderen. na de productie in het laatste kwar taal op een stabiel niveau kwam te lig gen, dat in 1955 gehandhaafd is, zodat er toen veel minder geproduceerd is dan een jaar tevoren. In de tweede helft van 1955 ls geen verdere teruggang te verwachten, "r was zelfs een kleine stijging. Assamthee-ondernemingcn. Indone sisch deviezeninstituut regelt de divi dendbetaling, transfer van 90 pet ln con tanten en storting van 10 pet op „P" Rurnl-rekenlng, Gedeh idem; Wanasoeka transfer van 25 pet contant. Taloen trans fer van 50 pet contant; binnenkort betaal- baarstelling „P" Rurni-rekenlng Is een Iransferabele rekening, die aan bepaalde beperkingen onderworpen ls. In de finale van het hockeytournool, gehouden in ,het raam van de wereld- jeugdspelen te Warschau, heeft India met van Polen gewonnen. Ds ruststand 1—0. Intern, zeilwedstrijden te Muiden Op de Zuiderzee zijn gisteren de Inter nationale zeilwedstrijden, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Zeil- Roeiverenlglng, begonnen. De uitsla gen luiden: Internationale Olympla-jollenklasse a. 1 H. Lesage (Nederland) Flossie 1180 pnt; 2 K. A. Stolze (Duitsland) Fledermaus 879 pnt; 3 B. Wlllema (Nederland) Mag neet 703 pnt. Scandinavische Finnjollen klasse: 1 B. Dotsch (België) FrBnci» 1305 pnt. 2 A. Nells (België) Flston 1004 pnt; 3 J. H. H. J. de Jong (Nederland) Marco Polo 828 pnt De uitslag van de internationale 12 m2 klasse a luidt: 1 W. Guldemond (Nederland) Spotvogel 1423 pnt; 2 W. Hansen (Nederland) Don- derstlen 1122 pnt; 3 B. Kraan Jr (Neder land) Meteoor 946 pnt. Flying Dutchmanklasse: 1 A. Amalbertl (Italië) Blzzarra 1633 pnt, 2 V. Porta (Italië) Istna 2 1332 pnt; 3 H. Somervllle (Engeland) Wlndbreaker 1156 punten. In een vriendschappelijke wedstrijd heeft Valenciennes met 5—4 vsn de F. C. Amsterdam gewonnen, Na de eerste helft leidden de gastheren met 32. Automobilisme Reorganisatie van de racesport in Amerika De vertegenwoordigers van zeven groe pen die belang hebben bij autoraces, heb ben een voorlopig comité gevormd met het doel te komen tot een nieuwe organi satie welke de autosport in de Ver. Sta ten zal leiden. Deze maatregel ls genomen na het besluit van de American Automo bile Association om zich met Ingang van 1 Januari 1956 niet meer bezig te houden met autoraces. Redenen voor dit besluit waren de ramp van Le Man» en de dood van Bill Vukovlch tijdens een wedstrijd op de baan van Indianapolis. Het voorlo pig comité, dat zes leden telt. zal fondsen inzamelen, reglementen ontwerpen die aan alle automobielclubs zullen worden voorgelegd, veiligheidsmaatregelen in studie nemen en de kalender voor 1956 samenstellen. In de afgelopen nacht is de bekende coureur Stirling Moes bij een auto-onge luk licht gewond. Zijn wagen kwam in botsing met een tegenligger, en zowel ■fli i en een Inzittende van zijn wagen als de chauffeur van de andere auto warden naar een ziekenhuis vervoerd, waar vast gesteld werd, dat z(J slecht» lichte ver wondingen hadden opgelopen. Ds twee wagens werden zwaar beschadigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3