Nauwkeurige registratie zal kanker helpen bestrijden Ook Randstad Holland wil met vacantie, maar hoe? 2 DINSDAG 9 AUGUSTUS 19SS GEORGANISEERD OFFENSIEF Rotterdam en Amsterdam krijgen nu ook zgn. cobaltstralers (Van een onzer verslaggevers) DE KANKER IS ZONDER TWIJFEL de meest gevreesde van alle ziek ten, die massaal deze twintigste eeuwse mensheid teisteren. Zozeer is de angst hiervoor verspreid en algemeen, dat de medische wetenschap de term „cancerophobie", kankervrees, als algemeen gebruikelijk erkent. Dit is trouwens op zichzelf weer een ziekte en het gevolg er van kan zijn, dait de patiënt aan eventueel beginnende kanker te lang wacht met zich onder doktersbehandeling te laten stellen, zo lang, tot het misschien te laat is. MiMcfoien is de kankervrees zo groot, omdat de meesten aannemen, dat kanker absoluut ongeneeslijk la; ln tegenstel ling tot cholera, tbc. rheumatiek en asth ma, ziekten, die ook georganiseerd be streden zijn of worden en voor een ge deelte reeds -overwonnen zijn. Zover is men met de kankerbestrijding nog niet, maar wel kan men aan de hand van veel cijfers reeds verklaren, dat kanker lang niet onder alle omstandigheden do delijk behoeft te zijn. Integendeel: wat bepaalde vormen van de gevreesde ziekte betreft, kan men reeds op een zeer hoog percentage aan genezingen bogen. Voor de bestrijding van een vijand is het evenwel verei6t. dat men de vijand en zijn gewoonten kent. dat men weet. waar deze zich ophoudt en hoe groot deze in getal is. En om deze vergelijking op de kanker te betrekken: wat dat be treft is men nog maar in het beginsta dium. Minstens even belangrijk als de bestrijding van de kanker is de kanker- registratie, een moeilijke. fhaar ongetwij feld dankbare taak. naar men ons dezeT dagen bij het Koningin Wllhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding heeft verteld. Het fonds kon het v-orig Jaar 1.2 mil- lioen gulden ter beschikking stellen van de kankerbestrijding. Wil het K.W.F. zijn verplichtingen nakomen en de bestaande organisatie uitbouwen binnen het raam van d* in Nederland aanwezige moge lijkheden, dan zal het daarvoor ieder jaar anderhalf millloen nodig hebben, zo taxeert men. De meest spectaculaire uitgaven, die de zer dagen werden gedaan, zijn het be schikbaar stellen van een half en een kwart millioen gulden voor de aankoop van cobaltstralers door respectievelijk het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam en het Rotterdams Radio-The rapeutisch Instituut. Dergelijke appara ten. soms met de niet al te gelukkige naam van „cobalUbommen" aangeduid, staan reeds in Den Haag, ln Tilburg en in Leiden. Dubbele bediag De Amsterdamse Inrichting heeft het dubbele bedrag nodig, ondanks het feit, dat het eigenlijke bestrallngsapparaat nagenoeg niet verschilt van het door Rot terdam bestelde. Maar de opbangingsin- rtchtlng zal veel uitgebreider worden dan tot nu toe In ons land gebruikelijk was en daardoor zal men er een «eer veel- iljdlge bewegingsbestraling knnnen toe passen. De wensen van het Rotterdams Radio- Therapeutisch Instituut gingen aanvanke lijk een andere kant uit naar een ander soort bestrallngsapparaat. een zgn. beta tron. waarmee men een veel doordrin gender röntgenbestraling kan bedrijven en een nieuw soort stralentherapie kan toepassen. Technisch is dit toestel even wel veel ingewikkelder en aangezien de nieuwbouwplannen van het Instituut nog steeds geen vaste vorm hebben aangeno men. heeft men er de voorkeur aan ge geven, het technisch eenvoudiger toestel aan te schaffen, dat nagenoeg niet aan bedrijfsstoornissen onderhevig kan zijn. Het model van de cobaltbom In klas sieke uitvoering (zo men daarvan al kan Spreken), zoals dit het volgend Jaar in de Rotterdamse Radlo-Thcra- peutlsch Instituut zal komen. Belde apparaten zullen worden ge bouwd door de firma Smit-Ttöntgen te Leiden; met de aflevering zullen acht maanden en anderhalf Jaar^zijn gemoeid. Men heeft ingezien, dat voor een doeltreffende bestrijding van kanker gevallen niet ieder ziekenhuis in Ne derland het meest geéigend kan zijn. Daarom zal de kankerbestrijding worden geconcentreerd in zeven cen tra en vijf subcentra, inrichtingen, die zich reed6 in het verleden ver dienstelijk hadden gemaakt voor de kankerbestrijding dan wel een outil lage hebben, die ze een voorsprong geeft op andere Inrichtingen. De centra zijn: Amsterdam (Antoni van Leeuwenhoekhuis), Rotterdam (Rot terdams Radio-Therapeutisch Insti tuut) en de universitaire kankercen tra te Groningen, Leiden, Amster- het publiek direct, maar ook vla wQkver- pleglngen cn dergelijke instanties. Er zijn wel stemmen opgegaan, die de omvangrijke en dure maatregelen, aan een goede registratie verbonden, liever; willen overlaten aan grote of'rijke lan den. Maar van de zijde van het K.W.F. oordeelt men dit al te kortzichtig. Ons land is juist aangewezen voor een derge lijk onderzoek, omdat men hier over zeer nauwkeurige gegevens over de bevolking, leefwijze en -gewoonten en geaardheid beschikt en daaruit, samen met de uit de registratie voortvloeiende gegevens, con clusies kan trekken, die van onschatbare waarde voor de kankerbestrijding zouden kunnen blijken te zijn. De voorstelling het zij nog eens met nadruk vastgesteld die „men" van de kanker heeft, is veel te ongunstig, daarover is iedere deskundige op dit ge bied het eens. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat kanker geen ontzettende ziekte is. Maar men moet ook niet denken, dat kanker ln alle gevallen dodelijk is. Om een ruwe schatting te maken: een derde van alle kankergevallen Is bij de huidige stand van de wetenschap in Nederland te genezen. Voor de rest kan men het leven van de patiënt verlengen of zijn lijden aanzienlijk verzachten. Het zal evenwej, èn voor de registratie, èn voor de doeltreffende aanpak van dit gehele complex van lichamelijk en psychisch lijden in het algemeen, noodza kelijk zijn, dat de bestrijders zich niet ge handicapt weten door financiële belem meringen. Dat behoeft niet, indien het Koningin Wilhelminafonds de sympathie en de steun heeft van het gehele Neder landse volk. Ook i Een draagbaar in kofjer verpakt model van de cobaltstraler, die over enige tijd in het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoekhuis zal worden geplaatst. Het eigenlijke bestralingsapparaat verschilt niet veel van degene, die nu in Nederland al in gebruik zijn, maar de op hanging is zo uitgebreid, dat een veelzijdige bewegingsbestraling moge lijk zal zijn. dam. Utrecht en Nijmegen. De sub centra zijn: Maastricht. Eindhoven. Middelburg, Leeuwarden en (binnen kort) Deventer. Het K.W.F. zal deze centra en sub- centra naar vermogen steunen: het geld zal voorlopig hoofdzakelijk ter beschik king gesteld worden voor apparaten, die ten dienste van de radiologie kunnen worden gebruikt, daar men hierin de grootste achterstand heeft in te lopen. Natuurlijk zullen deze twaalf Inrichtin gen lang niet alle kankerpatiënten kun nen behandelen, die in Nederland een be. handeling vergen. De concentratie wordt slechts aangewend voor die patiënten, die aan een zelden voorkomende verschij ningsvorm van de ziekte lijden of wier behandeling speciale Instrumenten vergt. Het Koningin Wilhelminafonds steunt ook de Centrale Kankerregistratie; de centra en sub-centra hebben zich verbon den hieraan mee te werken. Men hoopt de gegevens op alle ziekenhuizen ln land te kunnen rekenen, hoewel men natuurlijk geenszins de moeilijkheden on derschat. die dit oplevert voor de toch al waar belaste artsen en het andere verplegend personeel. Te lcmg wachten Een van de eerste conclusies van de registratie is reeds, dat de ttJd, die jer verstrijkt tussen het merken van het eerste verdachte symptoom door de pa tiënt en het bezoeken van een arts. ont stellend lang Is. Men heef» de hoop. dat dit beter zal worden door een meer in tensieve voorlichting. niet alleen van Amerika blijft onzijdig Strijd om Nieuw-Guinea gaat voort Een woordvoerder van een groep van veertien Aziatische en Afrikaanse landen in de Verenigde Naties heeft te New York verklaard, dat zij gisteren een verzoek aan de V.N. hebben goedgekeurd oi de Algemene Vergadering het vraagstuk Nieuw-Guinea te bespreken. De Vergade ring begint 20 September. Aan het ver zoek is een memorandum toegevoegd, waarin staat, dat de in April gehouden Aziatisch-Afrikaanse conferentie heeft ingestemd met de eis van Indonesië. Te Washington verklaarde de assistent- staatssecretaris van buitenlandse zaken. Walter S. Robertson, dat Amerika een strenge onzijdigheid zal bewaren in het geschil tussen Indonesië en Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea. Hij zeide. dat de zaak ..niet duidelijk is" daar de bevolking van Nieuw-Guinea niet van hetzelfde ras is als het Indone sische volk, zodat men van opvatting zot kunnen verschillen tot welk land Nieuw- Guinea behoort. Op een andere vraag antwoordde Ro bertson. dat Indonesië niet beschouwd wordt als een land onder communistische invloed. V Hij herhaalde, dat Amerika de nationale onafhankelijkheid van niet-zelfbesturende volken steunt en niet onverschillig tegenover kwesties van koloniaal bestuur in Goa en op Malakka. (Opmerkelijk is dat op de A.A. Conft Op één „been" kun je niet lopen! Er zijn meer van die zaken, die je dub bel moet hebben. Moeder ondervindt dat bijv. bij de was. Ze heeft de dub bele waskracht van Omo nodig om haar twee grote wensen te vervullen ten eerste dat het goed witter wordt dan ooit en ten tweede, dat tegelijk de vlekken er spoorloos uit zijn. Met een ander wasmiddel bereikt ze meestal maar één van de twee. Hoe waar is het gezegde: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat's Omo-schoon. Het moderne Omo bezit het geheim t an de z.g. dubbele waskracht. Alleen Omo geeft U een resultaat, dat U spontaan doet opmerken Omo voor de schoonste was van mijn leven. Ds M. Niemöller eredoctor te Boedapest De Geref. theologische academie J Boedapest heeft aan ds Martin Niemöller. de president van de Synode der Hessi- j sche Evangelische Kerk, een eredoctoraat ln de theologie verleend, aldus een richt in een Westduits kerkblad. óp het eeuwfeest van de academie in de tweede helft van September zal aan j Niemöllen het eredoctoraat worden uit gereikt. Ir H. Pomes, 50, te Delit overleden Op 50-}arige leeftijd is te Delft overle den ir H. Pomes, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de Technische Hogeschool aldaar. Hij was werkzaam op het labo ratorium voor mineraalscheiding in de afdeling der mijnbouwkunde. Het stoffelijk overschot zal Donderdag middag te Westerveld worden gecremeerd. Z.W.O.-subsidie voor studie over het Jansenisme De Ned. organisatie voor Z.W.O. heeft dr J. A. G. Tans, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de universiteitsbibliotheek te Utrecht, twee maal achtereen een sti pendium verleend voor een studie ovei Quesnel. Paschasius Quesnel was een Frans geestelijke, die leefde van 1634 tot 1719 er ,s „Nouveau Testament en frangais des Rèflcxlons morales sur chaque Verse" grote bekendheid verwierf. Door zijn Jansenistische tendenzen kwam hij iet de Jezuieten ln conflict en in 1713 erden in de bul Unigenitus 101 zijner stellingen (Réflexions) veroordeeld. (Vervolg van pag. 1) naar het buitenland, in 1954 ging al 13 pet de grens over en het lijkt er op, dat dit percentage snel stijgt. Spreekt men In Tirol niet van een Nederlandse invasie? Zuinig met grond Niettemin het overgrote deel zal op eigen land aangewezen blijven. Maar hoe dan? Zwitserland heeft 450 ha bos en woeste grond per 1000 inwoners. Frank rijk 430. Duitsland 210, België 90.... Ne derland slechts 45 ha. En daar gaat dan de vacantiegangers nog een deel van af (grootgrondbezit. departement van oorlog. waterwinplaatsen. reservaten, moeilijk bereikbare gebieden), waar hij niet bij kan komen. Lichamen als de Nederlandse Heide maatschappij houden zich intensief bezig met de vraag: hoe kunnen we zuinig aan doen met de recreatiegebieden? Hoe kun nen deze centra de stroom vacantiegan gers opvangen? Bepaalde cultuurland schappen blijken voor de recreatie veel waardevoller te zijn en ook veel meer mensen te kunnen opnemen dan bepaalde ongerepte natuur- of bosgebieden. Een goed verzorgd cultuurlandschap kan schatting 1 2 mensen per ha opnemen, waardoor men komt tot een extra capaci teit van '4 tot Vi millioen. Een landschap moet niet te dicht be bost zijn en niet al te groot; van groot be lang zijn de wegen en paden eneer goede wegaanduiding. Zo kan men hele ongerepte gebieden voor de vacantie- ganger „ontslluten". Parklandschap Volgens deskundigen van de Heide maatschappij voelt de vacantieganger zich ongaarne ver van de bewoonde wereld. Daarom zou een parklandschap, een men geling van open- en geslotenheid, waari: de openheid overweegt, de voorkeur ver dienen ..Het z(jn de bosranden, niet het bos zelf, die de grootste aantrekkings kracht uitoefenen", schrijven L. A. Hey- delberger en ir G. Memelink in de jong ste aflevering van het Tijdschrift der Ned Heidemaatschappij. Hoe langer de bos randen, hoe nuttiger het recreatiegebied. Geen wonder dat de Achterhoek zo ge liefd is, en Twente, en sommige Brabant se rivierdalen, het Oranjewoud in Fries land, het Geuldal, het Gooi, Zuidoost Ontsluiting acht men nog mogelijk van bepaalde gebieden, als de Gelderse vallei, Nijkerk. Putten, Brabantse riviertjes en Zuidoost Drente. Snel handelen 1 En Nederlanders móeten im mers organiseren zou er geen rentie te Bandoeng 29 landen vertegen woordigd waren, van welke de meeste lid zijn van de V.N. Indonesië heeft thans met de steun van 13 andere landen geen groot succes geoogst). Ethiopië en Libyë waTen afwezig, toen net besluit genomen werd. Het verzoek heeft tot strekking er bij Nederland en Indonesië op aan te dringen onderhande lingen over Nieuw-Guinea te voeren. plaats zijn voor een nationale ree tiezaal, èn geen taak voor recreatie deskundigen? Het ziet er voor de millioenen in Randstad Holland zeer somber uit, tenzij men op grote schaal gemakkelijker bereikbare ge bieden voor recreatie in orde maakt. Terecht wordt in het blad van de Heidemaatschappij opgemerkt: „De explosief toenemende behoefte aan recreatie vordert een snelle en over tuigende handeling van alle krachten hierbij betrokken". Harahap te optimistisch P.N.I. wil radicalen in kabinet Boerhanoeddin Harahap, die thans In donesisch kabinetsformateur is, heeft volgens Ass. Press gisteren tb Djakarta verklaard, dat zijn kansen na de Zondag gevoerde besprekingen met de politieke partijen groter geworden zijn. Donderdag loopt zijn opdracht af. In welingelichte politieke kringen wordt zijn optimisme echter niet gedeeld. Daar zegt men, dat de Partai Nasional Indonesia te veel voorwaarden stelt, welke Harahaps partij. de.Masjoemi, niet bereid is te aanvaarden. De P.N.I. wil o.a., dat de nieuwe regering een n nale vrede tot stand zal brengen, x mede zij bedoelt, dat ongeveer 20 tieke partijen een bestand sluiten, de strijd om de macht opgeven en si uitsluitend voor het welzijn van land werken. Maar de P.N.I. wil boven dien, dat in het nieuwe kabinet de radi cale partijen vertegenwoordigd zullen zijn. Men acht het in politieke kringen niet mogelijk, dat de heer Harahap slaagt, indien de P.N.I. haar eisen niet matigt. Moeilijkheden nemen toe De P.N.I. heeft hedenochtend aan de heer Harahap medegedeeld, dat zij niet de personen kan beschikbaar stellen, die Harahap als minister wenst, namelijk de heer Wilopo als vice-premier en de heer Moekarto voor buitenlandse zaken. Zij heeft echter afgezien Van haar oorspron kelijke candidaten de heren Hardi Soenario. In plaats daarvan stelt zij de heren dr A. K. Gani en Roeslan Abdoel- gani voor. Harahap verklaarde aan de pers, dat door hem gestelde candidaten beslissend zijn voor het slagen van pogingen. Hierop heeft overleg gepleegd met de Masjoeml over het aan de P.N.I. te geven antwoord. Hij deelde voorts nog mede. dat de wens van de P.N.I. om d« Serikat Kerakjatan Indonesia en de Per- satoean Indonesia Raja van Wortgsone- goro in het kabinet op te nemen, geen conditio sine qua non in. CHOCOLADE... VenkaJk Vriend van Hatta overleden Te Blarlcum is op 85-jarige leeftijd overleden de heer J. D. L. Ie Febvre, oud-resident van Sumatra's Westkust. De overledene heeft 30 jaar als bestuurs ambtenaar ln Nederlands-Indlë gewerkt, merendeels op Sumatra. HIJ was onder andere oprichter van de arbeldstnspecUe op Dell en ondervond Indertijd nog al tegenwerking. Hij was een vriend van drs Moh Hatta en Sjahrlr noemde hem in zijn boek „Indonesische Overpeinzingen" de vader van de Indonesiërs. Hij verge leek hem met Multatull. In zijn Jonge Jaren was de heer Le Febvre een groot viend van Pieter Jelles Troelstra. De crematie ls op verzoek in alle •Ulte geschied. De Nederlandse Antillen zijn toege treden tot het Amerikaans-Nederlandse verdrag ter vermijding van dubbele be lasting Op het eiland Saba ts grote schade aangericht door regenval, welke veroor zaakt werd door de orkaan Connie, welke de Caraïben teisterde. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. 93. Beter dan in Rotterdam, kon je hier al ter dege merken, dat intussen het herfstseizoen was begonnen. Tussen de kale takken hingen spinne- webben; op de vochtige bosbodem woekerden paddestoelen, en de zandige grond van het pad was met een kleffe laag verkleurd gebladerte bedekt. Louis herinnerde zich zijn stellige verzekering, dat hij vóór dit jaar ten einde was een roman geschreven zou hebben. Als grootvader of Ieneke hem van grootspraak beschuldigde, was het niet ten onrechte ofschoon hij zich onmogelijk kon voorstellen, hoe hij nog méér van zichzelf had kunnen vergen dan hij de afgelopen maanden al gedaan had. De enige oogst van bijna tien maanden var zijn leven was. afgezien van enkele reeds ver geten gedichten, dat hoorspel. Volgens z'n col lega's was het een succes geweest, en hij hoopte van harte dat dit waar was. Maar wie van her vermoedde, hoeveel hij er zich voor had moeter ontzeggen? Hoe weinig er daardoor was terech: gekomen van een normaal leven? De uitzendini had een uur geduurd. Maar met de energie ei aan besteed, had hij Ieneke al deze maandei véél gelukkiger kunnen maken als hij die har omgezet in daadwerkelijke liefde. Voor andere; zou hij een aangenamer mens zijn geweest bovendien zou hij door Caty nooit in dergelijk ellendige moeilijkheden zijn geraakt.. Het kwam misschien door de frisse, zuiverend lucht in het stille bos, door de ongecompliceerd; eenvoud van Gods rijke schepping.. In gedach ten langzaam het pad volgend, handen op de rug, het stijle voorhoofd in rimpels boven de wenkbrauwen, kwam het even bij hem op. dat de vroeger zo plezierige ambitie voor schrijven .aandeweg een soort demon begon te worden. Hij wenste vurig, dat Ieneke straks lief voor ïem zou zijn, opdat hij een poosje vergetelheid jou vinden. Het leek hem onmogelijk, terug te keren op de weg die hij eenmaal was inge ilager.. Grootvader was niet de enige meer lie iets bijzonders van hem verwachtte; hij waf iu iemand, die bepaalde verwachtingen hac jewekt en verplioht was daaraan te beantwoor Eerlijk gezegd vervulde hem dit van trots laar tegelijk besefte hij ook zijn eigen zwak eid, en zijn verlangen naar Ieneke was haas: eimwee. ,,Dat is Louis, geloof ik; hoe komt die ineens ;er!" hoorde hij op een gëgeven moment. Verrast opkijkend ontdekte hij Ieneke, die gearmd liep met grootvader, op een der zijpaden. Louis veranderde hetzelfde moment van koers; hij zwaaide en stak tussen de bomen door naar het tweetal over. Grootvader kwam maar lang zaam, strompelend, uooruit. Blijkbaar durfde Ieneke hem niet los te laten; onwillekeurig deed ze Louis denken aan een verpleegster, wandelend met een patiënt. Alleen haar gezicht dat op klaarde, en haar ogen die verhelderden, weer spiegelden haar verrassing. Louis was er zeker van, dat ze geen stap vlugger liep om eerder bij hem te zijn; noch tans foeterde grootvader in z'n knevel: „Nou! nou! kind, trek me niet onderstboven asjeblieft! Ga jij maar!" Grootvader gaf nog altijd liever de schuld aan een ander, dan dat hij erkende, niet voldoende uit de voeten te kunnen. Hij bleef met Ieneke stilstaan. „Maar, jongen!" zei ze. „Ik kon het ginder werkelijk niet meer uit houden," verklaarde Louis, na Ieneke od haar warme lippen en grootvader op diens wang gekust te hebben, wetend, hoezeer de laatste hierop stond. „Je ziet, ik houd van verrassin gen!" „Maar waarom ben je dan gisteravond niet gekomen? We hebben je tot 't laatste ogenblik ïog verwacht hè, grootvader?" Ze droeg een ilpino-muts, waarvan het diepe zwart haar gezonde gelaatskleur, haar rode lippen en haar bruine, glanzende ogen contrastrijk verleve- ligde. Toch leek ze minder onbevangen blij dan Louis haar kende. Vlotweg gaf hij een paar voor de hand lig gende verklaringen. Al gauw vroeg hij: „Dus ,ullie hebben óók geluisterd, gisteravond? En? Hoe vond je het?" Vóór Ieneke langs, die haar antwoord niet dadelijk gereed had. informeerde hij verder: „En u. grootvader, kon u het nogal waarderen?" 9 IWordt vervolgd.)/ Voor het eerst naar school In '53 waren er 255.445 nieuwe leerlingen Blijkens een statistisch overzicht over het aantal leerlingen, dat in de periode van 1947 tot en met 1953 tot de lagere scholen ls toegelaten, blijkt, dat het aan tal leerlingen, dat in 1953 voor de eerste maal naar de lagere school ging in ve houding tot het aantal in 1947 met bijl de helft is toegenomen. In 1947 werden 174.399 leerlingen op de lagere school toegelaten; in IK" aantal 255.445. Hiervan gingen openbaar onderwijs 77623 leerlingen; naar het Prot Chr. onderwijs 70.989 leer lingen; naar het RK. onderwijs 172.115 leerlingen en naar andere bijzondere oi derwijsinrlchtingen 4718 leerlingen. G rekènd met een percentage van 100 voi de aantallen leerlingen, die in 1947 voi de eerste maal de lagere school bezoch ten, was het percentage in 1953 bij het openbaar onderwijs 162 procent; bij het Prot. Chr. onderwijs 148 pet; bij het R-K. onderwijs 136 pet; bij andere bijzondere onderwijsinrichtingen 167 pet en het totaal 147 procent. Godsdienstonderwijs bij VHMO Studieconferentie op De Horst (29 Aug. -3 Sept.) Van 29 Aug. tot 3 Sept. zal op De Horst te Driebergen een studieconferentie wor den gehouden voor hen, die studeren yoor de acte godsdienstonderwijs voor het V.H.M.O., alsmede voor de kweekscholen Als referenten ztillen optreden de heren drs C. van de Zwet van het Chr. Paed. Studiecentrum te 's-Gravenhage, prof. dr R. Schippers van de V.U., dr J. Haan,tjes, dr P. J. G. A. Hendrikx, de hoogleraren prof. dr G. C. van Niftrik, prof. dr C. J" Bleeker, prof. dr G. Sevenster en prof. dr C. W. Mönnich, allen van de gem. universiteit te Amsterdam. Voorts dr F Boerwinkel, prof. dr J. de Graaf van de R.U. te Utrecht en dr G. P. van Itterzon. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Nijverheidsonderwijsakten ROTTERDAM, 8 Aug. Gedurende de maanden Juli-Augustus slaagden voor de nijverheidsakten NIV en NV de volgende candidaten: voor de akte NIV (werktuigbouwkunde): B Alberts, Den Haag. W C M Audiffred. Rot terdam, P J Barnhorn, Haarlem, P A Been hakker. Sliedrecht, J van den Berg, Eindho ven. J C Bon, A'dam, F C van den Broek. Tilburg, P J W van Cuijk. Tilburg, J C A Donders, Sittard, G Groenendijk, Sliedrecht. A B H Hagens. Sneek. G ter Hcnnepc. Brlelle. H. de Jager, Deventer, W G Kerssemeijer. Hilversum. T Koelewijn, Apeldoorn, A J G M Hoenders. Soestdijk. F G A Korzilius. Dorst. H C Kramer, Doesburg. G E Menkveld, Arn. hem, J Molenaar, A'dam. G van Rlgteren. Harderwijk, A de Rover. Sliedrecht, J E Rutgers. Ede. P F E Schreppers. Tilburg, E Smits. Helno. J C Tak. Dordrecht, G Wer ner Viaardingen, A Westerik, Apeldoorn, en S voorde" aktePN^Velectrotcchnlek)M A Broekhuizen, Sneek, P J Craenen. Eindho ven, HAM van Engelen, Eindhoven. A G Janssen. Weert, G Th J Kemperman. Oegst- geest. L Konink, Utrecht. A J C Nuij Eind hoven, J A Nijman. Haarlem. G W J Jincent, Den Haag. W Wichman, Apeldoc n T WuId. Amsterdar- De c het paedagogisch getuigschrift N.Ó. DEN HAAG, 8 Aug. Paedagogisch ge tuigschrift N.O. kregen: J Westerink, .Elburg en A Zlkken Apeldoorn; voor de akte N B (timmereh) zijn geslaagd: G J H Luiten. Win terswijk, J Westerink. Elburg. A Zlkken, Apeldoorn. President Rhee van Zuid-Korea wil de Amerikaanse troepen in zijn land hou den („de commuqisten zijn sterker dan wij") en dat is de reden waarom hij de leden der bestandscommissie heeft aan gezegd. het land vóór Zaterdag te ver laten. Dit melden Amerikaanse correspon denten uit SeoeL Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Boornbergum, Kort«. emme (Fr.), S. Bijleveld te Oudega. Te Graft, De Rijp, Oost- en West. Graftdijk, Grootschermer, Driehuizen et Schermerhorn M. J. v. d. Ende te Middel hert. Aangenomen: de benoeming tot hijstand in het pastoraat te Ankeveetj A. D. Meeter, em.-pred. en hulppred. te St Johannesga. Geref. Kerken Aangenomen: naar Makkum J. p Kakes. cand. te Zaandam, die bedankte voor Den Bommel. Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te Bunschoten-Spaken- hurg (als miss. pred. voor West-Borneo), G. Roukema te Ede. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Rijnsburg, T. Brienen cand. te Werkendam. Bedankt: voor Sliedrecht, B. Bijle veld te Noordeloos. Aangenomen: naar Almelo, L. Floor jr te Opperdoes. Baptisten Gemeente Examens: E. Huizing te Ter Ape! en H. Stukker te Almelo, beiden cand. aan het Spurgeon-College te Londen, zijn beroepbaar gesteld. Pax Christi congres in Nijmegen begonnen In aanwezigheid van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, megen het Pax Christi congres begonnen Bij de officiële openingszitting eveneens tegenwoordig minister Beel, de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en het voltallige gemeentebestuur megen. De president van de Nederlandse sectie, de aartsbisschop-coadiutor Utrecht, mgr. dr B. J. Alfrink, sprak het openingswoord. Het congres heeft ten het R.K. geweten makker te roepen t de bevordering van de vrede. Deelnemen uit vele landen wonen het congres bij. Krimpen aan de Lek Steun voor dijkbewoners bij betaling kosten (Van onze parlementsredactlej Het is niet zo, dat de bewoners van dijk bij Krimpen aan de Lek het ongerief, dat hen door de dijkverhoging treft, zeil moeten bestrijden of de kosten var nodige voorzieningen aan hun huizen zelf moeten betalen. Het hoogheemraadschap treft in verschillende gevallen zelf de r dige maatregelen of leent daarbij, geheel onverplicht, een helpende hand. Tot nu toe werd geen gebruik gemaakt van de bevoegdheid opruiming te eisen van de bebouwing, welke voor het verho gen van de waterkering hinderlijk is. Een onderzoek naar de vraag, of voor 1 hoogheemraadschap, zo mogelijk in i menwerking met het rijk, financiële bij stand is geboden, is reeds enige tijd geleden begonnen, zo deelt minister Al- gera mee op vragen van het Tweede Kamerlid, H. van Sleen (soc.) Ernstig bezinetekort in Roeanda-Oeroendi Uit 'alle delen van de Belgisch-Afri kaanse koloniën wordt benzine verzonden naar Roeanda Oeroendi (het Belgische be- heerschapsgebied, dat aan Congo grenst). Ongeveer zes millioen liter benzini negen-tiende van de totale voorraad in Roeanda Oeroendi, is Vrijdag jl. bij i me brand in het benzine-depot a Oesoemboera verloren gegaan. WOENSDAG 10 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.25 Vacantlekalender 8.3" Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gymnas Morgenwijding VARA; 10.20 Voor de vrou\ 11.00 Gram. 11.40 Voor de Jeugd 12.00 Dans muziek 12.30 Land- en tutnbouwmededellngei 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram. 13.0 Nieuws 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Hawaiianmuzlek 13.45 Gram. 14.00 Medische kroniek 14.10 Gram. 15.00 Planorecital 15.15 Voor de jeugd 16.45- Voor de zieken 17.15 Gram. 17.50 Regeringsuitzending; Nederli en de wereld: „Paspoorten", een gesprek t sen dr E. O. baron Van Boetzelaar en D. J. van Wijneri 18.00 Nieuws en commentaar 18.20 Pianospel 18.35 Actualiteiten 18 45 Gram. 19.10 Achter de wereld", klankbeeld VPRO; 19.30 Voor de Jeugd VARA: 20 00 Nieuws 20.05 Metropole-orkest en koor 20.45 ..Het kind van de buurvrouw", hoorspel 22.10 Gram. 22.20 Tussen mens en nevelvlek", caus. 22.35 Bart on en plano 23.00 Nieuws en S O.S.-berlchten J3.15 Scoalistlsch nieuws ln Esperanto 2320 Lichte muziek 23.46-24.00 Gram. Ivcrsum IL 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerbericht 8.15 Gram. --- Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw dichte muziek 10.10 Gram. 10.30 Morgen-, t 11.00 Radio Philh. Orkest 11.55 Gram. Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lichte muziek 12.53 Gram. en actualiteitei 5 Kam ïziek 13.45 Grs 'jeugd 17.15 17.45 Orgelspel 18.00 Lichte muziek 18.45 „Spectrum van het organisatie- en verenigingsleven, repor- 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 Instru- taal septet 19.30 Buitenlands overzicht 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Kamer- 21.15 „De zwerver Odysseus keert huiswaarts", caus. 21.30 Kerkkoor 21.45 Gram. 22.00 „Wonderlijke wetenswaardigheid", caus. 22.15 Pianospel 22.30 Gram. 22.45 A/vondover- ikine 23.00 Nieuws en S.O.S.-berlchten 23.15—24.00 Gramofoonmuzlek. 'visieprogramma's; NCRV; 17.00—17.30 de kinderen. eland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Sport 12.30 Voor de boeren 12.55 Weerbericht 13 00 Nieuws 13.10 Ooggetuigeverslag 13.30 .55 Soort 14.00 Pianospel 14.15 lm. 15.00 Hoorspelen 16.00 Ves pers 16 45 Causerie 17.00 Voor de kinderen '7 53 Weerbericht 18 00 Nieuws 18.15 Sport 8 20 Dansmuziek 19.00 Gev. programma 19.30 Symphonie-orkest 23.00—23 08 Nieuws en weerbericht Engeland. BBC Light Progr. 1500 e 17.30 Orgelspel 18 00 Dansmuziek 18.45 H< oei 19.00 Nieuws en Journaal 19.25 Sport 19.30 Klankbeeld 20.00 Gev. programma 20.30 ..Round Britain Quiz" 21.00 Gev. programma 22.00 Nieuws 22.15 Causerie 22.20 Zang en gitaar 22.35 Gram. 23.05 Voordracht 23.20 Llch- muziek 23.50—24.00 Weerbericht en nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Gev. muziek 13.00 leuws 13.15 Omroeporkest en solist 14.15 uitse volksliederen 14.30 Lichte muziek 16.00 Dansmuziek 17.00 Nieuws 17.45 Lichte muziek 19.00 Nieuws 19.15 Orgelspel 20.00 Dansmuziek 20.30 Gev. programma 21.45 Nieuws 22.10 Symphonie-orkest 23.30 Gewijd concert 24 00 Jeugd 17.00 Belastingpraatje 17.'1—17.20 Op- >or<ngsdlenst en programma-overzicht 20.00 lurnaal 20.20 „Der nSchste Zug nach Krum- -e I-anke" 21.00 Vacantie In Europa 21.40- 00 Filmreis door het menselijk lichaam.. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Sym- 22.40 Óram. 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram 12.30 1 richt 12.45 Lichte muziek 13.00 Nieuws 13.13 Operaconcert 14.15 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Omroeporkest 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.50 De boekenmarkt 18.00 Kamermuziek 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.30 Indruk ken uit Peru 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel 21.00 Gram. 21.15 Omroeporkest 22.00 Nieuws 22.15 Klanken van heden voor mensen van v daag 22.45 Gram 22.55—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nlei 13.15 Gram. 14.15 Omroeporkest en solist 15.00 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 18.00 Voor de soldaten 18.30 Gram 19.30 Nieuws 20.00 „Figaro's Hochzeit", opera 22.55 Nieuws. Geen Belgische TV-programma's. BBC. "Uitzendingen voor Nederland; 22.000 —22.30 Nieuws; Feiten van da dag; Engelse beginnelingen, lei 57, deel 3 (op Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Eerste danseres; 6. Russ. muziekinstrument; 10. plaats in de schouwburg; 12. onbewerkt staal; 17. Uit heems dier. VERTICAAL. -. slede; 2. pret; 3. drank; 4. plaats in Abessinië; 5. vogel; 7. doorn achtige plant; 8. boos; 9. rol gesponnen tabak; 11. lyrisch gedicht; 12. vogeltje; 13. houding; 14. streep; 15. vruchtenmoes; 16. ouderwetse japon. 182 OPLOSSING VORIGE PUZZLE. HORIZONTAAL: 1. Mascotte; 6. te; 7. O.T.; 9. IJ.; 11. den; 13. el; 14. otter; 16. ara; 17. Ariël 19. Alf 21. krent 23. al; 24. rak; 25. te; 26. pi; 27.. el; 29. tube- VERTICAAL: 1. Melomaanf 2. St.; 3. ceder; 4. ton; 5. t.L; 8. flatteus; 10. Lt; 12. erika; 13. er; 15. taf; 16. ale; 18. erker; 20. li; 22. N.T.; 24. rib; 26. pu; 28. L.O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2