c Precies als 2 jaar geleden (Overstapjes Mtte tanden frisse adent htet de nieuwe tfo/gate' Nieuwe kabinetsformateur in Indonesië VenkcJe Feonomio eis Finasieiën Puzzle 2 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 19SS TJRECIES ALS twee jaar geleden heeft de jonge fractievoorzitter van de ■F Masjoemi, mr. Boerhanoeddin Harahap, opdracht ontvangen in In donesië een parlementair kabinet te formeren. Evenals toen was de kabinetscrisis veroorzaakt door een conflict tussen de op het ogenblik machtigste partijen, de Masjoemi en de Partai Nasional Indonesia. Ook nu weer dreigt het gevaar van een mislukking, gevolgd door jaren van wanbeheer. Een groot verschil is echter, dat op het ogenblik Hatta als staatshoofd optreedt, terwijl twee jaar geleden Soekarno de opdracht gaf. Het is echter de vraag of dit verschil een blijvend karakter zal dragen, want naar alle waarschijnlijkheid keert Soekarno morgen uit Mekka terug en dan zit men precies in de zelfde toestand als twee jaar geleden behalve, dait het land in twee jaar tijds hard is achteruitgegaan. Vv/ AT ZICH nu in Indonesië afspeelt, is diep tragisch. Mannen, die het land uit de moeilijkheden willen redden, vechten hier tegen een bijna onoverwinnelijke partijpolitiek. Even scheen het alsof zij het pleit zouden winnen, maar thans is men weer een stap terug gedrongen. Twee jaar lang heeft de regering-Ali Sastroamidjojo de hulpbronnen van het land in een bodemloze put geworpen. In een tijd van economische bloei op de ganse wereld is Indonesië steeds verder afgezakt in een pa pieren geldzondvloed en diepe armoede. Steden liggen in het duister. Fa brieken worden stilgezet. Tremen rijden niet meer omdat het geld ont breekt om de nodigste dingen in het buitenland te kopen. In alle delen van de Archipel wordt gevochten. Honderdduizenden mensen zwerven dakloos rond. De hoog nodige artsen zijn het land uit geplaagd en de bevolking verkeert bijna zonder hulp. Alleen de hard werkende kleine man op de sawah zet onverdroten de atrijd voort. De rijstproductie neemt toe. Er is zelfs een overschot gekweekt. Dank zij de tani (kleine boer) blijft het land voor de ergste ramp van de honger gespaard, al treedt er in bepaalde streken wel gebrek op. Een oprecht nationalist als Sjarifoeddin waarschuwt in zijn jaarverslag van de centrale bank tegen het financiële wanbeleid. Oppositiebladen kla gen over de luxe, de auto's van de gelukkigen, die het heft in handen heb ben. Buitenlandse maatschappijen trachten uit Indonesië te redden en weg te halen, wat er nog maar te redden valt. Met de gehate en voor uitbuiters uitgescholden Nederlanders verdwijnt de welvaart. IN DEZE omstandigheden is het tot een verzet gekomen van de personen, die in de eerste plaats het landsbelang gediend willen hebben en die beu zijn van een regering, welke door politieke benoemingen de machts apparaten in handen wil brengen van één partij, die de justitie misbruikt om politieke tegenstanders onschadelijk te maken, die op alle mogelijke manieren en met de wonderlijkste trucs de verkiezingen wil „organiseren". Men is beu van het spel van parlementsleden, die niet gekozen zijn, die niet steunen op het volk. Op niet-regelmatige en in onze ogen wonderlijke wijze heeft deze op positie het kabinet ten val gebracht zonder, dat het parlement er ook maar in gemoeid werd. Nog wonderlijker was, dat de president op het hoogtepunt van de crisis verdween, nadat hii van de leider van het buitenparlementaire verzet de verzekering zou hebben ontvangen, dat deze geen staatsgreep zou begin nen. Dit valt ten dele te verklaren uit de eerbied, die de Islamiet voor de pelgrimsreis naar Mekka heeft, maar misschien zat er ook de opzet achter de regering van het land weer op stevige basis te vestigen voordat de pre sident zijn eigen politieke spel ten gunste van zijn partij, de P.N.I., zou beginnen. HET WAS reeds bekend, dat er tussen president Soekarno en vice-pre sident Hatta een diepe tegenstelling bestond. Hatta kreeg nu de kans mannen te benoemen, die een kabinet op brede parlementaire basis en zonder steun van de communisten zouden moeten vormen. Hierbij had hij de steun van de gematigden in de P.N.I., wier voorman Wilopo een der kabinetsformateurs werd. Wilopo was reeds lang in verzet tegen de po litiek van zijn partij en daarom uit de gratie van Soekarno. Tezamen met het Masjoemilid Soekiman en een partijloze moest hij trachten Masjoemi en P N.I. te verzoenen. Toen deze poging mislukte, trachtten de drie het geschil over het premierschap op te lossen door Hatta als premier aan te wijzen. De partijkliek van de pji.I. is schijnbaar handig op deze plannen ingegaan en heeft daarmede de onderhandelingen weten te rekken tot kort voor Soekarno's terugkomst, waarna zij de poging liet mislukken. En zo is men weer even ver als twee jaar geleden, alleen op een veel lager plan. Dezelfde man zal dezelfde poging doen als twee jaar geleden en naar het schijnt met dezelfde kans op mislukking. Dezelfde politieke weer wolven liggen op de loer. Het is te hopen, dat Harahap er desniettemin in zal slagen het bijna ongelofelijke te volbrengen. Indonesië heeft al lang genoeg onder wanbeheer geleden. van dichtbij... Varen vandaag! Eerst iets over de bag- gervloot van Boltje uit Zwolle, die drie Jaar in Brazilië heeft gewerkt en nu is teruggekeerd. De contracten zijn afge werkt Br is nog werk genoeg daar, doch een groot deel van het verdiende geld valt buiten de transfer-som en moet dan maartegen de zwarte koers worden verkocht En dat wordt op een werk van ettelijke mlllioenen te kostbaar. Onze ambassadeur ln Canada, mr A H J. Lo- vlnk. maakt een 720 km lange kanotocht langs de Churchillrivier. Zeventig leraren en examinatoren van het Kon onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam maken met de opleidings schepen Prins Hendrik en Prinses Julia na een trip naar België. Het kanalen- complex van Stroobos naar Lemmer zal voortaan Prinses Margrietkanaal baten Drie Duitse zeelui, vergezeld door twee Amsterdamse meisjes, voerden gister nacht een nogal vrolijk gesprek aan de Geldersekade. Een 32-jarige Amsterdam mer werd er wakker van. ging schelden ging met wateT gooien, ging met een ijze ren buis twee Duitsers te Hif en sloeg ze a'lebel knock-out. Via twee ziekenhuizen kwamen de Duitsers weer op hun schip, en de Amsterdammer zit ln de cel. Kan hij eindelijk rustig slapen. Terug naar de wal. Uit berichten van bijna alle franVbozencentra blijkt dat de oogst te genvalt. De prijzen zijn nog nooit zo hoog geweest. Een goed bericht aan 't end: bij het Isolatiebedrijf Gresel te Rotter dam heeft men een maand lang (wild) gestaakt Nu wordt er weer gewerkt Tegen de oude voorwaarden ^^...cn vetaP Het Britae vraehtachlp ..Ipchwells" Is bij het binnenvaren van de communis tisch Chinese haven Foetsjau door na tionalistische duikbommenwerpers aan gevallen. Het achip liep zware schade op: twee leden der bemanning werden ernstig gewond. Bij een ondergrondse ontploffing in een kolenmijn te Gelsen- kirchen West-Duitslsnd) zijn volgens de eerste berichten 16 mijnwerkers om het leven gekomen; 25 anderen worden ver mist Reizigers van achter het IJzeren Gordijn hebben volgens Reuter verteld, dat de resultaten van de Geneefse confe rentie in Oost-Europa grote teleurstel ling hebben gewekt. „Genève" en „Mun- ehen" zijn er synoniem omdat Genève geen verlossing van het communistische Juk heeft gebracht Voordat de Russi sche leiders Engeland bezoeken zal bo ven het graf van Karl Marx te Londen een groot herdenkingsmonument worden opgericht. Kosten: 50 000 gulden Voor de derde maal in drie weken is bij de eilanden ter hoogte van Stockholm een vreemde onderzeeër waargenomen Joegoslavië heeft voorgesteld, de Kom in form (de organisatie van de communisti- Nieuwe C.A.O.'a De Staatscourant van 3 Augustus bevat de algemeen verbindendverklaring bepalingen van de collectieve arbèids- overeenkomsten e.d. in de: carrosserie-, wagenbouw-, autoplaatwerk-, autospuit- autobekleedbedrijf; motorenrevisiebe- drijf; automobielbedrijf, motorrijwiel- tractorreparatiebedrijf; centrale verw mingsbedrijf; loodgieters- en fittersbe- drljf; electrotechnlsch bedrijf; smeden- er metaalbewerkingsbedrijf; rljwlelkleinbe- drijf; goud- en zilvernijverheid. Samenwerking T.O.M. en Borsumij. Besloten Is tot nauwe samenwerking tussen de Borsumij en de Twentsche Overzee Handelmlj. Aan de aandeelhou dersvergadering der Borsumij op 24 dezer sal worden voorgesteld, de heer M. Wee terdijk, directeur van de TO M., te be noemen tot directeur van de Borsumij, terwijl aan een vergadering van de TOM tal worden voorgesteld de directeuren van de Borsumij, de heren J. W Schllm- mer sr. J. H. Schlimmer en W. C. A Schendel. ln de directie van de T.O.M. op te nemen. De Borsumij zal voor nominaal f 2.5 millioen nieuw uit te gevan aandelen deelnemen In het kapitaal der T.O.M tegen 150 pet ex dividend 1054. Het Amerikaanse departement van landbouw, heeft de verwachting uitge sproken. dat de wereldvoorraad van kof fie in 105S-'56 voldoende zal zijn en dat de wereldproductie met 11 pet. zou stij gen ln het lopende Jaar. De koffieprijzen te New York blijven Intussen stijgen De Duitse oliewinning wordt dit Jaar op drie millioen ton geraamd. sche partijen in heel de wereld) te liqui. deren en haar te vervangen door eer nieuwe organisatie, waarin alle .socia listische" bewegingen zijn opgenomen Joegoslavië is enige jaren geleden uit de Kominform gestoten wegens „te natio naal communisme". De Franse Eerste Kamer heeft de Frans-Tunesische eenkomst, waarbij Tunesië een grote mate van zelfbestuur wordt verleend, goedge keurd. President Coty behoeft nu alleen nog zijn handtekening onder de overeen komst te plaatsen Argentinië heeft het Internationaal Gerechtshof te Den Haag meegedeeld, dat het zich niet gebonden zal achten door enig besluit van bet Hof. Deze opmerking slaat op het Britse ver zoek. de Engelse souvereiniteit over de Falklaod-eilanden en andere gebieden aan de Zuidpool te bevestigen. De be langrijkste beslissingen van de internatio nale commissie voor de walvisvaart (te Moskou): 1. beperking van het aantal t« vangen eenheden gewone en blauwe vin vis: 2. vergroting van de gesloten perlo den voor de vangst van blauwe vinvissen en 3 de opening van een nieuw vangst- gebied Israëlische vliegtuigen met de stoffelijke overschotten van de 58 Inzit tenden der Israëlische Constellation, die boven Bulgarije is neergeschoten, zijn ln Tel Aviv aangekomen. Nieuwe heerlij'ke Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! -loudi Uw mond fris en Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate Colgate- de meest verkochte tandpasta ter Harahap aan de beurt Mohammedaanse partij Masjoemi krijgt nu een kans van Mohammed Hatta Vice-president Moh. Hatta van Indo nesië heeft aan een vertegenwoordiger de uppositie, de fractieleider der Mas joemi, mr Boerhanoeddin Harahap opge dragen een nieuw kabinet te vormen. De opdracht aan Harahap ls gelijklui dend aan die, welke tevoren de drie niet- geslaagde kabinetsformateurs ontvingen, namelijk een eerlijke en respectabele coalitieregering te vormen met voldoende steun van het parlement, s CHOCOLADE... Papieren lawine De Bank Indonesia waarschuwt De bankbiljettenomloop ln Indonesië ls in 31 Maart vorig jaar tot 31 Maart jl. gestegen van rp. 5217 millioen tot rp. 7480 min., aldus blijkt uit het door de heer Sj&froeddin Prawlranegara opge steld jaarverslag van de Bank Indonesia 1954/55. Bovendien ls het door de banken geschapen geld opgelopen van rp. 2*94 min. tot rp. 2826 min. De goud voorraad daalde daarentegen van rp. 1358 min. tot rp. 952 mm., doch goud plus deviezen nam van rp. 1549 min. toe tot rp. 2731 min. Dit was niet alleen een ge volg van ruimere opbrengsten der uit- seren, doch ook van invoerbeperkingen t van buitenlandse leningen. President Sjafroeddln herinnert er dat de economische toestand van het land sterk afhankelijk is van de toestanden op dc wereldmarkt. In het afgelopen Jaar stond Indonesië niet in zo sterke mate onder druk van ongunstige uitwendige omstandigheden als vroeger. De koersstij gingen van Indonesische thee- en rubber aandelen tg Amsterdam hielden o.a. band met de terugwinning van ultvoer- markten. De handels- en betalingsbal; was merkbaar gunstiger en het acute vlezentekort kon worden opgevangen. Het tekort op de betalingsbalans was kleiner dan vorig jaar. De regeringsinkomsten daalden van rp. 13.7 tot rp. 11.8 milliard de uitgaven van 15.9 tot 15.1 milliard. Het tekort bedroeg 3,6 milliard. In lan den als Indonesië is toeneming vai geldomloop terstond merkbaar ln het prijspeil, daar prijsbeheersfng en distri butie-apparaat niet volmaakt zijn ei administratieve greep der regering op de bevolking gering is. wegens de vele ont snappingsmogelijkheden. De regering die- zich te onthouden van maatregelen ir de goederensector, die meestal een ave rechtse werking hebben wegens het ge brekkige apparaat. Het grote begrotings tekort ls een rem voor de productieca paciteit en de industriële ontwikkeling wordt belemmerd door de moeilijkheden bij de Invoer van grondstoffen en kapi taalgoederen. In grote delen van de we reld heerst welvaart en het ligt volkomen Indonesië om ln die welvaart te de- maar dan dient men de belemmerin gen te grote geldomloop en te inge wikkelde voorschriften weg te ne aldus Sjafroeddln. De netto-winst der bank ls rp. 82.7 (56/. min. Nader wordt gemeld dat de heer Sjaf roeddln de geldelijke toestand zeer slecht noemt en de uitzetting van de ga.dom- loop met 48 pet in een jaar onevenredig groot acht. Hij is van mening, dat de moeilijkheden met de betalingsbalans zullen voortduren zolang het ge celijk evenwicht niet zal zijn hersteld. Voorts dringt hij aan op hancfiiavlng van de pro ductie. Daarvoor zijn nodig ondernemera, geschoolde werkkrachten, kapitaalgoede, ren en grondjtoffen. SJafroeddin iclaagt dat de effectenbeun van Djakarta als ka. pitnalmarkt nauwelijks van enige beteke nis en waarschuwt tegen de wijze, waarop de regering deviezen toewja- *000 personen, die Ingeschreven zijn als „Importeurs" waarvan de grote meerder held niet bonafide is. ste taak zal zijn het zedelijke gezag van de regering te herstellen in afwachting van de eerste- algemene verkiezingen op 29 September. een Pla-bericht blijkt, dat de op dracht eerst ln het algemeen aan de Mas joemi gegeven werd en dat deze de heer Harahap vervolgens als formateur aan- De Masjoemi bevestigde, dat de moeilijkheden bij de vorige poging tot kabinetsformatie draalden om de wijze, waarop men Hatta premier zou maken Hiervoor zou een resolutie van het parle ment nodig zijn, waarin Hatta gevraagd werd het kabinet te leiden, en waarin president Soekarno verzocht werd Hatta tijdelijk vergunning te geven om als vice- president non actief te zijn. De Partij Nasional Indonesia deed daarop het tegen voorstel Hatta „als burger" de leiding te doen hebben van een parlementair kabi net. Hierop gaf Soekiman het mandaat terug, daarbij overwegende dat de crisis niet langer mocht duren. Harahap werd in 1917 geboren te Medan. Schoolwel Collard door koning ondertekend De Belgische koning heeft gisteren de schoolwet-Collard ondertekend, welke van kracht wordt na publicatie in het Staatsblad, waarschijnlijk nog deze week Bi aziliaanse pxoiestanlen over Columbia De Evangelische Confederatie van Brazilië heeft een beroep gedaan op de te Rio vergaderde R.K. bisschoppen en kardinalen om een einde te doen ko men aan de „betreurencwaardige vervol ging van de protestanten in Columbia" Volgens het beroet) telt de Evangelische minderheid in Columbia reeds drie-en- vijftig martelaren, zijn veertig Evangeli sche bedehuizen vernield en honderd- zestig lagere scholen gesloten". Hij studeerde aan de algemene middel bare school en van 1938 tot 1941 aan rechtshogeschool te aBtavia. Na de oorlog werd hij lid van het rompparlement, het zogenaamde K.N.I.P., vervolgens parle mentslid en voorzitter van de fractie dei Masjoemi. In 1953 heeft hij onder gelijk' omstandigheden een mislukte poging tot kabinetsformatie gedaan. ,De heer Harahap stelt heden zijn plan nen op en wil morgen overleg ple;en met de partijen. Er is alleen overleg nodig met de partijen, die niet tot de samenwerkende oppositie behoren. Daarna zal hij apport moeten uitbrengen aan Soekarn), morgen om 9 uur op het vliegveld Keraa- joran wordt verwacht. Geen partij is tevoren van deelneming aan het kabinet uitgesloten, zei Harapah. Hij dacht aan Masjoemi drie portefeuilles te geven of misschien ook minder en noemde het voorts niet uitge sloten. dat de heer Hatta, als candidaat voor het premierschap za! worden voorge steld. Uit Hatta's woorden wordt ®óhter opgemaakt, dat volgens hem de formateu' premier zal zijn. Soekarno ls Inmiddels te Nieuw Delhi aangekomen en heeft verklaard, dat de crisis in een week of twee opgelost zal zijn. Hij had besprekingen met de presi dent en de premier van India. Hjm- en Gelatine Delft. Aangekon digde emissie dient ter financiering der op te richten dochtermij. In Canada; resul taten 1955 gunstig; weder 10 pet dividend verwacht: personeel 400 man; pensioen verplichtingen gedekt door fondsen bul ten N.V.; winst eerste vijf maanden 109.651 (geheel 1954 183.357). Handelsverenigingen Holland en Java. Dividenden vastgesteld op 7 en 8 pet; voor Holland niet mogelijk in enkele jaren grote aanloopkosten te maken voor vestiging van nieuwe bedrijven; zaken te Amsterdam blijven stijgen; textielbranche niet gunstig voor uitvoer naar Indonesië; veel concurrentie van Japan, India en China; van Java bevindt zich helft van vermogen in buitenland: fusie is wel eens ln beraad genomen, maar voorlopig laat men zaken als zij zijn. Cerro de Psaco. Kwartaaldividend 0.37% (0,37%) dollar. Studebaker/Packmrd. Verlies eerste halfjaar 9.6 min dollar. Bouw- en Handelmlj Wabo. Winst 520.000. restant verlies 448 000; kapitaal f 1 min; opbrengst bouwexploitatie 350.000; 1955 niet onbevredigend; wer ken in uitvoering op 31/12 12.4 min. Revere Copoer Rraas. Winst eerste halfjaar 6.2 (4.9) min d. Southern Railway. Winst eerste half jaar 18.4 (11.1) min d. Standard Oil New Jersey. Winst eer ste halfjaar 344 (293) min. Standard OU California. Winst eerste halfjaar 109 (104) min. Commonwealth Edison. Winst eerste halfjaar 23.4 (23) min. Richfield oil. Winst eerste halfjaar 14,6 (12,4) min d. Eastman Kodak. Winst eerste half jaar 36.4 (2.1) min d. Sarakreek. Exploitatietekort f 14.519 (overschot f52.703); verlies f65.349 (winst f4090); productie 102.652 (112.490) gram; exploitatie betere terreinen begonnen; goudvoorraad 63.086 (73.554); verkopen 110 990 (64.284) gram. Boeing. Kwartaaldividend 0.50 (0.50) dollar. Telaga Patengang. Dividendvoorstel 5 (v. j. nihil) winst f 306,785, netto-in komen Indonesië rp 1,1 (0,45) min, f379,635 (151.716) getransfereerd. De commissarissen van de N.V. Koo- lebank te Zierikzee hebben de schorsing van de directeur C. van der V. opgehe ven. Hij werd begin April wegens fraude tot twee maanden veroordeeld, maj hoger beroep vrijgesproken. De Britse Invoer nlt Nederland is vergeleken met een Jaar tevoren in het eerste halfjaar met f 117 millioen geste gen tot f 657 min, de uitvoer naar Neder- land nam toe van f 531 min tot f 573 min Te Boston is bekend gemaakt, dat een federal grand jury een onderzoek zal Instellen naar de verkooppolitiek der benzinemaatschappijen, die beschuldigd worden van prljsafsprakan. De koerswaarde der aandelen op de Amsterdamse beurs is in Juli met ruim een milliard gulden gestegen. Rubber bleef te Singapore op sen sationele wijze stijgen. Gisteren ging de prijs 10 cents omhoog tot 1 Straits dollar 54 cent per pound, een record sinds No vember 1051. Makelaars meldden grote orders uit de Verenigde Staten, Londen én het vasteland van Europa uit v voor een wereldtekort aan rubber. Uit de tegenwaarderekening is bedrag van 135.000 vrijgekomen ten be hoeve van de stichting productiviteits- centrum voor de meubel-, matrassen--en woninginrichtingsbranche ter gedeelte lijke financiering van een project vooi productiviteitsmetingen en globaal be drijfsorganisatorisch onderzoek, zomede organisatie van ondernemersbijeènkom- sten, speciale opleiding van enige arbelds- analysten ter bevordering van de invoe ring der ontworpen algemene werkclas- sificatie in individuele bedrijven. Stand schatkistpapier papier ter belegging van saldi op accoordrekeningen f 44 1 min, promessen bij Ned. Bank gevolge overeenkomst van 26 Fèbr f 325.1 min, promessen in binnenland f 268,2 min. biljetten !n binnenland f 2835.7 min. Protestantse kansen in België en Frankrijk Optimistisch geluid op int. Gei ei. congies te Dermoid Te Detmold wordt op het ogenblik »en internationaal Geref. congres gehou den, waarop door vertegenwoordigers uit verschillende landen mededelingen zijn gedaan. De in de Belgische gemeente Denderleeuw werkzame Nederlandse pre dikant H. J. Hegger. die in 1948 zijn R.K. priesterambt neerlegde en tot het protes- sme overging, verklaarde, dat de Belgische arbeidersbevolking zich steed: tot de Gereformeerd-Calvinistische kerk aangetrokken gevoelde, omdat de protestantse kerk zo „democratisch" is. De Franse jurist dr Mireille Marcelle _ji te menen, dat ook in Frankrijk de' tekenen er op wijzen, dat de toekomst daar aan de Gereformeerde kerk behoort. Het Franse Calvinisme heeft volgens hem allereerst de taak „zich het lot va: talrijke convertieten uit het Katholicis- lan te trekken". Vooral in de Pro- hadden in de afgelopen tien jaren talrijke priesters en kloosterlingen de RJC. kerk de rug toegekeerd. Een belang rijk arbeidsveld lag er voor het Franse protestantisme ook onder de hogeschool- jeugd en in de gevangenissen. C1MV-AMV] YMCA-delegatie Dondeidag naar Paiijs Donderdagmorgen 11 Augustus vertrek ken de beide Nederlandse delegaties de ,,YMCA-Nederland" van Amsterdam naar Parijs, waar zij de 14-daagse e< feestviering van de Wereldbond Christelijke Jonge Mannen Verenigingen gaan bijwonen. De Nederlandse delegatie bestaat uit totaal 70 personen, overwegend Jongeren. De delegatie van het CJMV samengesteld uit CJMV'ers uit verschei dene plaatsen. Dr G. P. van Itterzon (Den Haag en oud^voorz. van het CJMV), ds H. J. van Heerden (Schevenlngen vo drs G. J. Kriste (Amsterdam secr.), als mede enkele beroepssecretarissen van het CJMV nemen deel aan de kaderconfe- mties in de Franse hoofdstad. De delegatie van de AMVJ (Amster dam), onder leiding van alg. secr. ds W L. Jens, bestaat uit twaalf meisjesleden, van Famos, de junioresafdeling vaj AMVJ en een vijftal meisjes-seniores leden van de AMVJ, alsmede juniores seniores. Verscheidene leden van de Nederlandse delegatie worden in Parijs In verband met hun talenkennis op leidende posten geplaatst. Beroepingswerk Bedankt: Ederveen. Benoemd: tot pred. voor buitenga* werkzaamheden (vlootpred. met stam;, plaats Rotterdam) J C. Bruine Emeererfscheiderveen. Beroepen: te Nieuw- en St. JooslandL Lingen, cand. te Rotterdam. Aangenomen: de benoeming tot vicari te Zwolle cand. C. Groot te Wormer. Rectificatie: Het dezer dagen in blad geplaatste bericht, dat ds J. va Rossum te Emmen zou hebben bedanJc voor een beroep naar Terborg. berust een misverstand. Ds Van Rossum he nooit een beroep naar Terborg ontvim Geref. Kerken Beroepen: te Den Bommel (vac. dr H. Becker) cand. J. P Kakes te Zaandam Aangenomen: naar Dinteloord K. Snot; te Waddinxveen. die bedankte Geref. Kerken art. 3 Bedankt: voor Leerdam (nadere be slissing) W. H. de Boer te Urk. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Nijmegen cand. C. Lang broek te IJmuiden vanaf 15 ct. NOTARIEEL EXAMEN DEN HAAG. 3 Aug. Voor he examen zijn geslaagd: G J Barneve._, H H J Linssen. Utrecht en V M W A Mostar (allen le gedeelte) doorn. Den Haag. W J M Loohuls. Older mej J C H Maronler, Den Haag. mej Keuning Utrecht en mej M C C Metze M.O. Handel van der Vooren. Zoete - Winkel. Den Haag. akte Duits M.Ó.-A zijn geslaagd: J V Veelen, Kampen, J H Smits, Leiden. L Hengefeld, A'dam. jivd Linde brachten en J H Mèi' Apeldoorn; Voor de huisakte slaagden: Busink, Meppel en M v d Ploeg, Alkmaa iel A J Dragt. Den Haag heren ARAM Bergen-Henegouwen, len, E Blokzijl. A'dam, C G A Bruynei, Utrecht en F A W P Buil Zoet. de acte MC: mej M V Hamers, heer J Breeman. R'dam. Afgev M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN A AMSTERDAM. 3 Aug. Voor het examec M.O. Handelswetenschar - Voor de kinderen 9.25 Gram. 9.35 Waterstanden 9.40 Voor de kleuters VPRO: 10.00 ..Avonturen met kinde- us. 10.05 Morgenwijding VARA; 10.20 Orgelconcert 10.45 Gram. 11.40 Voor de Jeugd AVRO: 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en Inbouwfnededellngen 12.35 Sport en .prog- Koersen 14.00 Vocale i causerie en voordracht 14.45 Orgelconcer 15.10 Lichte muziek VARA: 16.00 Canades lichte muziek 16.30 Muzikale causerie 17.1 itige Krieg", operette (v 18.00 Nieuws 18.15 :hte muziek 18.45 ..Voor 'delükheid stelt ons de de bevolkings- groei?", caus. 19.00 Gram. 19.15 Koorzang VPRO: 19.30 „Op huisbezoek" 19 45 „Op be zoek bij anderen" 20.00 Nieuws 20.05 Boekei en berichten 20.15 Het zingende hart 20.3 ..De Verenigde Naties" 20.40 ..Amerika", eau serie VARA: 21.00 Cabaret 21.30 Buitenland :ht 21.45 Gitaarspel 22.05 Concertge- rkest VPRO; 22.40 „Vandaag", Morgendienst 11.00 Blokflul •ecimbel 11.30 Gram. 12.00 :iek 12.30 Land- en tulnbouwmededelln- gen 12.33 Gram. 12.53 Gram. en actualiteiten 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront 13.20 Amusementsmuziek 13.50 -tsmuziek 15.15 Voor dracht 15.35 Lichte muziek 16.00 Tuinbouw- itje 16.15 Surinaamse volksmuziek 16.45 Gram. 16.55 Voordracht 17.15 Pianoduo 17.40 oersen 17.45 Stemmen van Overzee 18.00 ram. 18.10 Een goed woord lak 18.15 Accordeonmuziek 18.35 Gram." 18.45 erslag Intern. Geref. Congres te Detmold i.OO Nieuws cn weerbericht 19.10 Regerii t emigratiepraatje 24.00 Gramofoonmuzlek. Televisieprogramma. NTS: Eurovisie: 21.00 —23.15 Reportage van het wljnbouwfeest. :eland. BBC Home Service. 330 m. 1 i. 12.25 Gev. muziek 12.55 Weerber 89. Aan de conversatie die daarop volgde, nam Louia slechts deel voor zover de beleefdheid dit vereiste. Hij was blij dat hij mocht kiezen of hij een kopje thee of liever koffie gebruiken zou. Hij snakte naar koffie. Hij voelde zich ontzettend moe heel anders moe dan na 't schrijven van zijn werk. Z'n hoor spel was niet volmaakt geweest; als hij het nóg- eens moest schrijven zou hij 't inders aanpak ken. Maar toch zou hij 't wel ooit klaarspelen, een dergelijke prestatie nóg eens té leveren! Mis schien kan ik het wel heleméal niet meer! Nooit meer! Hij voel€e geen aasje bezieling daartoe meer in z'n binnenste. Alleen een soort matte triomf, omdat zijn uitgezonden werk, althans in deze kleine kring, nogal werd gewaardeerd en op gehemeld. Ook Caty scheen moe. „Als ik nou niet éérst nog een eindje ga omlopen", maakte ze tegen tienen plotseling kenbaar, „dan kan ik vannacht geen óog dichtdoen van de hoofdpijn". Bezorgde blikken. Wat was dét nouT „Hoofd pijn, kind? Maar zou je dan niet...." Ze was soms onbegrijpelijk eigenzinnig. Géén asperines. Géén hoofdpijnpoeders. „Nee, niks, zo veel heeft het niet te betekenen. Als ik maar even in de buitenlucht geweest ben". Haar wenkbrauwen, boogvormig tussen de handpalmen die ze tegen de slapen drukte, gaven Louis heimelijk een wenk. „Als je er geen bezwaar tegen hebt, dan loop ik meteen een eindje met jou mee." Louia stond op. deur, toch nog weer tamelijk lang liet wachten. Bijna was ze vergeten, haar vader om de huis sleutel te vragen die moest ze nog halen. Hij voelde zich met het licht van de gang lamp achter zich, te kijk staan. Vast en zeker hadden de overburen daarstraks gezien, hoe vertrouwelijk Caty en hij deze avond in één fauteuil in de voorkamer hadden geze ten, bij 't schijnsel van de schemerlamp. Nu weer zagen voorbijgangers hem bij haar aan de deur staan. En was het niet, of de verlichte ramen aan de overkant ook nog stééds nieuwsgierigt blikken naar hem wierpen? Het kwam hem dat ogenblik niet eens zo on waarschijnlijk voor dat het er Caty om te doei was de grens tussen hen beiden als het ware spe lenderwijs te verdoezelen Aan hun kameraad schap een schijn te geven of er wel méér achter tijd en uiterlijk weinig of geen kans had ooit een man te krijgen. Inderdaad bezat ze weinig aan trekkelijks dan alleen een soort ohique beschaafd heid, die haar overigens niet verhinderde, soms een beetje eigenaardig, je zou haast zeggen ge ëxalteerd uit haar hoek te schieten. Voorzover Louis met z'n drie en twintig jaren zien kon, had Caty bovendien een leeftijd be reikt waarop een meisje haar lente al achter de rug heeft. Nee, 't werd beslist nodig haar eraan te herinneren, dat ze niet te ver mochten gaan met met toe te geven aan allerlei verwar rende sentimenten. „Ziezo! Daar is ze!" zei Caty, lachend hem aankijkend. „Waar stond jij intussen zo somber over te filosoferen?" Ze trok hem mee, de stoep af. Stak haar arm door de zijne. Toen ze onderlangs het raam lie pen waarachter ze deze avond naar de radio hadden geluisterd, wuifde ze uitbundig. Haar ouders, dicht naast elkaar, leunend op de ven sterbank, keken hen knikkend en glimlachend na, vergenoegd als poseerden ze voor hun gouden- bruiloftsfoto. Caty scheen de vraag die ze had gesteld, al vergeten. Ze regelden hun pas. Hun voetstappen weerklonken door de avondstille straat met fer me regelmaat. Tussen de tientallen lichtpunten van de straatverlichting en het rijdend verkeer en hier en daar het oogverblindend lioht van bru tale neon-reclame, gaapte de duisternis met ge heimzinnige, roetzwarte diepten. De wereld bleek nu zijn hoorspel was uitge zonden geen zier veranderd. Louis voelde zich in :'n uitputting klein en beschaamd. Hij probeer de zich groot te houden, om Caty. „Het valt geloof ik nogal mee met je hoofd pijn, ic het niet?" (Wordt vervolgd.) Weerbericht 18.00 Nieuws 18.15 Sport 38.31 Koorzang 19.00 Hoorspel 19.30 Philh. Orkest en Sol. (21.00—21.15 Nieuws) 22.00 Gev.r pro- gramma 22.30 Klankbeeld 22.45 Causerie 23 00 —23.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 e 12.00 Militair orkest en solist 12.45 concert 13.45 Voor de kinderen 14.00 Voor dracht 14.15 Samenzang 14.45 Causerie 15.0! Dansmuziek 15.45 Amusementsmuziek 16.13 Mrs Dale's dagboek 16.30 Orgelspel 17.00 Fan Gev. muziek 23.05 Voordracht mentsmuzlek 23.50—24.00 Nieuw NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest en sol. 14.1! Gev. muziek 16.00 Viool en piano 17.00 Nieuw 17.35 Gram. 19.00 Nieuws 19.15 Klassieke mu 20A5 Klankbeeld 23.15 Wijnfeest In Zwitserland. Frankrijk. Nat Progr. 347 m. 12.30 Gram. 13.00 Nieuws 18.30 Amerikaanse uitzendini 19.18 Gram. 20.02 „Cosl fan tutte". richt 12.34 Gram. 13.00 1 14.30 Kamerorkest 15.10 Gram. 15.40 Kamer muziek 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nieuws 17.10 Lichte muziek 18.00 Gra Voordracht 18.20 Gram. 18.30 Voor de solda ten 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 20.00 Kinder 20.15 Symphonisch Nieuws 22.1 21.20 Symphoni: 22.55-123.00 12.00 Gram. 13.00 Nieui 22.00 13.20 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuw 17.15 Gram. 17,30 Zang en piano 18.30 Gram. 19 30 Nieuws 20.00 „Orphée", opera 22.53 Belgische TV-programma's: Vlaamse ec Franse stations, geen uitzending. Engeland. Uitzendingen voor Nederland 22.00—22 30 Nieuws: Feiten van de dag- Hoe de weekbladen het zien (op 224 en 76 rr Kruiswoordraadsel 179 HORIZONTAAL: 1 Deftige, bedaagdo dame. 6 voorzetsel, 8 bloem, 10 hinder lijk. 12 en dergelijke, 13 voorzetsel, 14 verlaagde toon, 16 voedsel, 18 liefhebben, 20 namaak glacé, 21 noord-oost, 22 dom me vergissing. VERTICAAL: 2 Sneedje geroosterd brood, 3 rijksmunt, 4 overhellen naar, 5 zoetigheid, 7 kommervolle omstandig heden, 8 onmeetbaar getal, 9 water i Friesland, 11 bedehuis, 15 misdadig. 1? en 19 dierenroep, 21 de naam onbekend. Oplossing vorige puzzle 178 GAREN, groen, groep, ploeg. SPOEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2