Jlicumc geiiisctfeGfourant r Onderhoudsplicht in nieuwe huurwet een tijdelijke maatregel lJ Corsokoorts in Rijnsburg Adenauer naar Sow jetunie Nu kunstmatig maanlicht boven Nieuw-Mexico Directie wederopbouw spreekt van „dreigende apathie" 11 Amerikanen zijn terug DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Directae, Redacne Aoonnemecten. en Advertentie-afdeling: Tei 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: r 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per miLametec. (BU contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10411 Directie: F. DIEM EK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. ENSERINE CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcd l« gfirbfeorti tngn bert la It Qtjeaspoef ZIE PAGINA 3 MINISTER WITTE DEELT EERSTE KAMER MEDE: Het is niet waar dat de middengroepen er op achteruit zullen gaan (Van onze parlementsredactie) DE ONDERHOUDSPLICHT, een van de merkwaardigste zaken uit de nieuwe huurwet, is maar tijdelijk. Dat heeft minister Witte thans aan de Eerste Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord van de regering over deze nieuwe wet. Het is volgens de minister geenszins de bedoeling dat de overheid blijvende bemoeiing heeft met bet onderhoud van huizen. Zullen de huren nog eens vrijgelaten worden, dan zou de onderhoudsplicht in die vorm ook moeilijk kunnen blijven bestaan. De regering erkent de moeilijkheden die een behoorlük onderhoud oplevert voor de huiseigenaren, die van hun wo- ningbezit moeten leven. Dat echter de verhuurder alleen het deel van zijn in komen, dat na aftrek van de kosten zijn levensonderhoud overblijft, aar derhoud behoeft te besteden, deze mening delen zij niet. Het is onjuist, de mate van onder houd. zoals die thans gewoonte is, voor de toekomst als norm te stellen. De regering zal het ten zeerste toejuichen, als de gewoonte zich telkens aan de omstandigheden aanpast. Aldus zou, bij een situatie van evenwicht op de woningmarkt, de vooroorlogse Verhou ding weer kunnen worden bereikt. Geen schema Het Is de regering niet mogelijk, een schema van toekomstige huurverhogingen over te leggen. Zo'n schema is afhankelijk van de ontwikkeling van de bouwkosten, van de rente-standaard, van het tempo, waarmee het woningtekort wordt inge lopen en van de sociaal-economische ont wikkeling van ons land. Aan de andere kant staat nog niet vast. hoeveel van de hogere huuropbrengst aan de eigenaar ten goede moet komen. In elk geval is een zodanig huurpeil hoofddoel, waarbij de nieuwbouw weer zonder finan ciële steun van de overheid zal kunnen geschieden. Wat het vraagstuk van de bestem mingsheffing aangaat, de regering ver wacht, dat hierover zal worden ge sproken in de Commissie van overleg inzake het huurvraagstuk Het zal haar verheugen, dat op het gebied van de huren overeenstemming wordt bereikt en een periode van rustige ontwikke ling aanbreekt. Het is gezien het uiteenlopend karakter der vooroorlogse woningen niet uitgeslo ten dat een gedifferentieerde huurverho ging als in het eerste (verworpen) rege ringsvoorstel, of eventueel gedeeltelijke vrijlating van de huren in de toekomst verantwoord zal zijn. Verdere verlaging Zolang de vereiste mogelijkheden daar voor niet bestaan, achten de onderteke nende ministers het van weinig practisch nut, thans urgentieverklaringen uit te geven voor verdere belastingverlaging. In breder verband bezien, gelooft de regering niet, dat de middengroepen er door deze voorstellen slechter aan toe zul len zijn. Een verdergaande verlaging van kostprijsverhogende belastingen (suiker, textiel) zou wel ook de lagere, maar voor al de hogere inkomensgroepen ten goede komen, 'aangezipn hei dan om meer luxueuze goederen zou gaan. Er zal zeker naar worden gestreefd, dat belastingver lagingen als die op textiel en suiker aan de consument ten goede komen. Het is niet de bedoeling, dat laatstgenoemde verlagingen ook nog in 1957 voortduren. Opnieuw wordt meegedeeld dat de her ziening van het vrijgezellentarief bij nieuwe mogelijkheden tot belastingverla ging bijzondere aandacht krijgt. De regering wijst er op, hoezéer een belastingverlaging gunstiger is dan een Ioonronde. Zij is bereid, bij de algehele belastingherziening het denkbeeld van één belastingheffing per drie jaar voor sterk wisselende inkomens in studie te doen nemen. Tekort in kas: 750 a 900 millioen Het budgetaire kastekort zal waar schijnlijk in 1955 £750 900 millioen be lopen. Omdat het opleggen van voorlopige aanslagen voor de inkomstenbelasting 1955 door de aanhangige voorstellen ver traging ondervindt, zullen de kasontvang sten uit hoofde van deze aanslagen in 195! op een relatief laag niveau liggen. Tenslotte meldt de memorie van ant woord, dat waarschijniyk ook de huren van de woningen, gebouwd met geldelijke steun in gevolge de Wet op de Materiële Oorlogsschaden óf de Financieringsrege lingen woningbouw 1947 en 1948 met vijl procent worden verhoogd. De regering overweegt voorts een ver laging van bepaalde „tophuren". ZU kan dit thans doen omdat de grondbelasting wordt verlaagd. Het gaat hier om wonin gen, gebouwd met financiële steun grond van de „bijdrageregelingen woning- wctbouw 1950". Mevrouw Sispera trouwt (Van een correspondent) LONDEN, 3 AUGUSTUS Mevrouw Phyllis Sispera, die de vorige maand uit communistisch Tsjechoslowakije in Engeland terug keerde, zal op 15 Augustus in het huwelijk treden met Jaromir Chudy, een oud vriend van haar man. Zoals uitvoering gemeld, heeft n Sispera zich het ongenoegen var meeste Britten op de hals gehaald door haar man in de communistische uranium- mijnen achter te laten, hoewel haar de gelegenheid werd geboden hem daaruit te verlossen door in Tsjechoslowakije te blijven. Chudy, haar nieuwe echtgenoot, heeft met haar man in dezelfde gevangenis gezeten, leerde zo mevrouw Sispera ken nen „en maakt van de gelegenheid ge bruik om haar te huwen", aldus een En gels blad, dat niet nalaat te twijfelen aan de morele waarde van dit huwelijk Wettelijk is dit nieuwe huwelijk feitelijk ook niet mogelijk, doordat de Tsjechische regering mevrouw Sispera tot scheiding van haar man heeft gedwongen, zo schrijft dit blad. Nieuw-Guinea weer voor V.N. Diplomaten van Arabische en Aziatische landen hebben te New York verklaard, dat hun blok Maandag een voorstel zal behandelen om de bespreking van Indo- nesiës eisen inzake Nederlands Nieuw- Guinea in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te heropenen. Het hoofd der Indonesische delegatie, Tjondornegoro Soedjarwo, zal de zaak toelichten en daar na zal men uitmaken of men Nieuw- Guihea op de agenda der Vergadering zal plaatsen. Deze wordt 20 September ge opend. Op enkele plaatsen in ons land kan men dezer dagen de Victoria Regia weer in bloei zien. Een bloem van deze merkwaardige plant bloeit één avond wit en de volgende avond rood om daarna onder water te verdwijnen. De plant is thans te Leiden en Amsterdam door het publiek te bezichtigen (Van onze correspondent) BONN, 3 AUGUSTUS HET KREMLIN heeft zich van daag accoord verklaard met het Westduitse voorstel, dat Bondskan selier Adenauer begin September naar Moskou zal komen en dat in de eerste plaats zal worden gespro ken over het herstel van de diplo matieke, economische en culturele betrekkingen tussen beide landen. Dit Russische antwoord werd vandaag te Parijs in de vorm van een nota over handigd aan de Westduitse ambassadeur. De Russische nota maakt de Moskouse reis van Adenauer, waarover tot dusverre nog steeds geen absolute zekerheid heeft bestaan, tot een vrijwel vaststaand feit. Niet minder vast staat, dat men in offici ële kringen te Bonn geen illusies koes tert ten aanzien van de mogelijke resul taten met betrekking tot bijvoorbeeld de hereniging van Duitsland, ten opzichte waarvan de Russen tijdens de jongste conferentie van Genève een standpunt hebben ingenomen, dat niet kan worden misverstaan. Niemand in- Bonn gelooft, dat de Russen in Moskou voor de dag zullen komen met de verrassing der Duit se hereniging, vooral niet na hun recente bezoek aan Oost-Berlijn en hun gesprek ken met de Oostduitse marionettenrege ring. Wel is er voor Adenauer misschien iets te bereiken in de kwestie der Duitse krijgsgevangenen, die nog steeds door dc Sovjetunie worden vastgehouden, hy maar een paar duizend gevangenen mee naar huis neemt, zullen we hem al dankbaar zun," zo denken de meesten e: Accurate Haagse wint prijs in Monte Carlo Mevrouw E. Polman-Dessauvagie uit Den Haag heeft by een in Monte Carlo gehouden internationale typewedstrijd de derde prijs gekregen in de afdeling accu ratesse. Haar gemiddelde was één fout op 1.205 aanslagen. De eerste prijs in de; afdeling werd gewonnen door Hanne Friess uit Stuttgart, die gemiddeld op 1.863 aanslagen één fout maakte. De prijs voor het hoogste aantal aan slagen per minuut .ongeacht het aantal fouten, kreeg madame Gabriel Zaile uit Parijs met 723 aanslagen. Vader en kind verdron ken op Ameland Gisteren zyn de 47-jarige Joh. Wilh. Kappels uit Duisburg en zijn 12-jarig dochtertje Nelke bij het baden te Buren op Ameland verdronken. Zy hadden zich >r in zee gewaagd. Nieuwe arrestatie in Indonesië Gewezen hoofd van deviezen- instituut De militaire politie te Djakarta heeft het gewezen waarnemend hoofd van het deviezeninstiuut. de heer Van D., gear resteerd. De politie beweert, dat er door corruptie voor 300 millioen roepiah deviezen is verloren gegaan. Indonesië leegt de gestichten Dc Indonesische autoriteiten laten derde van de geesteszieken uit de ge stichten vrij. Verklaard wordt dat het niet langer n-odig is deze 7000 vast te houden, „daar zü niet langer ge vaarlijk" zün voor het publiek. Een en ander geschiedt op instructie van de minister van volksgezondheid wordt toegeschreven aan de financiële moeilijkheden der regering. Verboden bladen in Indonesië Volgens de Javabode behoren tot i bladen, die niet in Indonesië mogen wo den ingevoerd: De Telegraaf, Elseviers Weekblad, De Spiegel, Mena Muria bladen uit rood-China en Formosa. Het erbod van De Waarheid is kracht Verder zyn incidentele verboden van de Wereldkroniek, de. Post (Belgisch-Nederlands), alsmede een aan tal boeken, waaronder de levensbeschry- •ing van Westerling. Prins Bernhard ontving luchlvaartcadetten In het paleis Soestdijk heeft prins Bernhard de 17 buitenlandse luchtvaart wetten ontvangen, die een bezoek aan Nederland brengen in het kader van In ternationale uitwisseling. De cadetten verblijven hier als gasten van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Belasiingen en huren in Eerste Kamer De Eerste Kamer zal Dinsdagmiddag büeenkomen om de huur- en belasting voorstellen te behandelen. De wetsont werpen inzake een tydeiyke byslag op de Indonesische pensioenen komen Woensdag aan de orde Ook staal op de agenda de behandeling van het wetsont werp tot goedkeuring van de huurover eenkomst van de kantoorgebouwen aan het Stadhoudersplantsoen in Den Haag. Reeds begin-Septembei: Plan voor ruimteschip met eigen „motor" Amerikaanse natuurkundigen werken hard aan de constructie van een raket, die met een betrekkelijk kleine hoeveel heid natrium zal worden afgeschoten. Op de vereiste hoogte wordt dan door middel van een explosie dit natrium als damp verspreid Deze damp zou dan de illusie van maanlicht geven. Deze proef zou be langrijke gegevens kunnen verschaffen voor de aard-satelliet, welke Amer.ka in 1957 het heelal in wil schieten. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft de proef Hoofd zakelijk ten doel, de juistheid ast te stel len van de veronderstelling, dat in de üle atmosfeer (ongeveer 100 km bovi aarde) een laag voorkomt waarin natrlumdeeltjes bevinden. Sommige ge leerden hebben hun mening over de aan wezigheid van deze natrlumlaag gegrond- vest op de aanwezigheid van een gloed, hoog in de lucht. Hun theorie is. aa' deze gloed wordt veroorzaakt door de kaatsing van zonlicht op fyne natrlum deeltjes in dé ionosfeer. Wanneer nu per raket verzond trium door middel van een granaat by explosie verspreid, helder oplicht, dus deze mening bevestigd. Men hoopt de proef omstreeks 6 Sep tember te kunnen nemen. mededeling van prof. dr Bates blijkt, dat de Engelsen ook kunst maanlicht willen maken door het afschie- raketten met natrium. „Enkele ponden natrium zouden een fantastisch ücht teweegbrengen", verklaarde de pro- Intussen houdt het ruimtevaartcongres i Kopenhagen zich bezig met de kunst maanplannen. waarvan er nu steeds meer worden onthuld. Na Rusland en Engeland heeft nu ook FrankrUk medegedeeld :ich .net bestudering van een satelliet plan bezig te houden en een lid van dt Duitse groep welke in dc tweede wereld oorlog de V-2 raketten tot ontwikkellnr bracht, en nu in een Amerikaanse vlieg tuigfabriek werkt heeft een plan ont- /ouwd voor een z.g. „satelloide" ruimte- ;chlp, dat op eigen kracht andere pla neten zou kunnen naderen voor he' doen van waarnemingen. De satellöidt zou eigen voortstuwingskracht ontwik kelen op een hoogte van 120 tot 150 km Op de vraag of de Ver. Staten reeds zulk een ruimteschip bouwen, gaf hü geen antwoord. De Amerikaan Hitchcock zei, dat de geleerden nog bestuderen hoe men een ruimteschip kan bemannen zon der dat de inzittenden zuurstofmaskers behoeven mee te nemen en hoe zij weer stand zullen kunnen bieden aan de enor me hitte buiten de dampkring. Gisteren is een commissie ingesteld, welke een wereldprogramma voor onder zoek naar kunstmatige aardsatellieten en ruimtevaart zal instellen. Het programma z-1 onder auspiciën staan van de Unesco en moet ln drie maanden klaar zijn. Andrew G. Haley voorzitter van de Amerikaanse rakettenverenlging, is tol voorzitter benoemd. In 1964 nog 5000 woningen te kort Méér huizen bouwen, want de bevolking groeit sneller dan verwacht werd draagt naar schatting 200.000 Over negen jaar zal het tekort nog 5000 bedragen, indien er 65.000 wo ningen per jaar worden gebouwd. Dit heeft de centrale directie weder opbouw en volkshuisvesting blijkens haai jaarverslag berekend. Volgend jaar wordt woningtelling gehouden; dan denkt nauwkeuriger cijfers te krijgen. De woningbehoefte zal in de komende jaren (tot 1969) hoogstens oplopen van 37.000 tot 42.000 per jaar, maar men acht deze mingen zelf niet betrouwbaar. Van de ln 1954 ruim 10.000, onbewoon baar verklaarde woningen ls nog ruim helft bewoond. In 1980 zal de bevolking van Nederland sn millioen meer bedragen dan tot kort werd aangenomen. De oplossing de woningnood zou daardoor weer enige Jaren worden opgeschoven. Echter wyst de directie wederopbouw op het feit. dat vorig Jaar geen 65.000 (zoals geraamd rd) maar ruim 68.000 woningen gereed Drieling geboren in Leeuwarden Gistermiddag is in het gezin H. C. Wie- lenga-Poelder aan de Nieuweburen t« Leeuwarden een drieling geboren: twe« meisjes en een jongen, resp. 2400, 1600 er 2170 gram. Het zUn de eerste kinderen van dl1 echtpaar. De vader is 29 jaar oud er kantoorbediende bij het Fries Rundvee stamboek; de moeder is 33 Jaar. De babies zün direct na de geboorte opgenomen in het Stadsziekenhuis. ZU maakten het vanmorgen uitstekend. Telefoneren in Zuid-Amerika (Van correspondent) T\E TELEFOON heeft ook Zuid-Amerika veroverd, maar langs een omweg. Daar zijn eerst dc Noordamerikaame te lefoonmaatschappijen ge komen. die ieder huis met een „vèrspreek-appa- raaf' uitrustten, voor zo ver althans de bewoners er op gesteld waren. Dit is ol een hele tijd geleden. :o ts het ook al weer tijd geleden, dat die telefoons versleten raak ten. Juist echter, toen de maatschappijen van plan n de aftandse appa- i door nieuwe te ver vangen. gingen geruchten de ronde doen, dat de ver»chtllen''e Zuidameri- kaante staten de tele foondiensten zouden naas ten. Zodoende bleven de oude apparaten voorlopig De toestand die het ge lig ts wan dit ouderwetse telefoonnet, wordt uitste kend geschetst in het Newyorkse blad Aufbau In 1941, aldus het blad, waren er in Mexico twee telefoonmaatschappijen, een Amerikaanse en een Zweedse Die sarden el kaar dermate, dat het als abonné van de ene maat schappij onmogelijk was met een abonné van de andere maatschappij te spreken Wilde men werkelijk iedereen berei ken. dan moest rnen twee telefoons hebben, twee te lefoonboeken, twee stel leidingen enz. Ten slotte onteigende Mexico de diensten en ontstond de „Telefonot de Mexico". Daarmee wat de concurrentie opgehe ven. Maar niet de kwali teit verhoogd. Want de staat, die de maatschap pijen slechts met veel geld kon onteigenen, had geen geld meer voor nieuu leidingen, geschoold pei raten. Daarbij kwam no dat het land een van d laagste telefoontarieven had ongeveer 1,50 pesos per maand), zodat het bellen een soort nationaal tijdverdrijf was. om niet van zonde te spreken. Die staatstelefoon func- tionneerde zo slecht, dat overgingen elkaar te tele graferen. Of men moest naar een bureau gaan, waarvan de directeur een bepaalde telefoniste re gelmatig geschenken zond en waardoor er altijd wel direct een verbinding tot stand kwam. Nochtans was het aantal verkeerde verbindingen ontelbaar. kwamen. Dat stelt de mogeiykheid open voor een toekomstig wonlngbonwpro- gramma, dat in staat is het brandende probleem op zodanige termyn op te los sen, dat de „dreigende apathie" geen plaats krUgt... HONGKONG, 4 AUGUSTUS. "TVE ELF Amerikaanse vliegers die -L' 32 maanden in communistisch Chinese gevangenissen hebben geze ten, zijn vandaag bij Hongkong in de vrije wereld teruggekeerd. De man nen zagen er vermoeid uit, doch wa ren zeer opgewekt. Alle elf droegen vormloze, katoenen pakken en had den een klein bundeltje persoonlijke bezittingen bij zich. De majoor Wil liam H. Baumer liep op krukken. De mannen werden verwelkomd door de Amerikaanse attaché in Hongkong, luit.-kolonel Simpson. Een tragische bijzonderheid ls. dat de vrouw van de teruggekeerde piloot Daniel Schmidt is hertrouwd in de veronder stelling dat haar man was gesneuveld. Schmidt is in een dergelijke geestelyke conditie, dat dit nieuws een fatale slag voor hem zou zün. De journalisten is dan ook streng verboden, met een woord over het tweede huwelijk van Schmidts vrouw te reppen. Een psychiater zai de vlieger van het gebeurde op de hoogte stellen. Zijn vroegere vrouw lijkt niet voorne mens. haar tweede huweiyk ongedaan te maken. Geleerden bouwen aan de vrede fVan een correspondent) LONDEN, 3 AUGUSTUS In de Britse hoofdstad ls vandaag een Internationale cnoferentie van geleerden begonnen Bijna tachtig deskundigen op het gebied van de kern-energie, afkomstig uit twintig landen, zullen onder auspiciën van de Wereldassociatie van Parlementariërs Wereldregering de gevaren van een atoomoorlog bespreken Rusland is ver tegenwoordigd door vier geleerden, on der wie de beroemde prof. Topief, dl< verklaarde: „Wij zullen deelnemen aai elke poging om de dreiging van de atoom bom uit de weg te ruimen De Britse filosoof Betrand Russell, die onlangs de waarschuwing van Einstein publlseerde.' verklaarde: „Een atoomoor log zal vermoedeiyk een planeet ten ge volge hebben, welke ls ontbloot van leven, met uitzondering van enkele mossen en fungi (paddestoelen of zwammen) Russell besloot met te zeggen dat het dul- delük de taak van de mannen der weten schap is, alles te doen wat ln hun ver mogen ligt om een wereldramp te voor komen. De eerste stap moet volgens Russell zyn, een zuiver wetenschappelijk onderzoek naar de gevolgen van een atoomoorlog. WL 31 IRENE H. K. H. prinses Irene. ZESTIEN de tweede dochter in het Koninklijk gezin, hoopt morgen haar zestiende verjaardag te vieren. Een recente opname van de jeundige prinses, die geboren werd een maand voordat de tweede wereldoorlog uit brak Aler bij Eisenhower Generaal I. A. Aler, president-directeur van de KLM, heeft gisteren met presi dent Eisenhower gemeenschappelüke her inneringen opgehaald uit de tweede oor log. (Ass. Press). Stoffelijk overschot uit Waal opgehaald Het stoffeiyk overschot van de uit Nij megen afkomstige Delftse student H. S., die vorige week met een meisje op de Waal is gaan roeien, ls gisteren by Nij megen opgehaald. Sunfed lcomt dichterbij De economische commissie van de economische en sociale raad der Ver enigde Naties te Genève heeft een door Nederland en zeven andere landen inge diend voorstel aangenomen om het plan voor de instelling van een speciaal fonds ten behoeve van de achtergebleven ge bieden (Sunfed) door de regeringen t« doen bespreken. Donderdag zal dit voor stel ln de voltallige raad worden behan deld. D van den Berg, technisch Inspecteur in vaste dienst by het basiscommando der Kon. Landmacht, 180ste technische dienst basis wielvoertuigen herstel bataljon te Utrecht, is eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging. HET WEER IN EUROPA §-8 Nice Geneve ZUrich Locarno Berlijn mi li 3 Iff windstil NNW WNW wzw WEERBERICHT Dezelfde temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met vrü veel overdrüven- de wolkenvelden. Zwakke tot matige noordeiyke wind. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 5.08—20.27. Maan op 20.38, nder 7.09 uur, op 11 Augustus L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1