Jlieutue £riJtsrl)e (tfimrant 4 Alfred van Sprang vloog Rode Praag naar t Wie 't goed heeft, blijve thuis Vuur verteert 800.000 ha bos in Ontario (Canada) V.S. zullen Peking polsen over kwestie-Formosa WOENSDAG 27 JULI 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Direcme. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling; Tel. 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millaroetec. (Bij contract belangrijke korting). Zee en dertigste jaargang No 10404 CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Chef-Red.; H. W. I. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken Stantoastlcfi h ghfblfprn tnyn bert in tcyhfnspatl" ZIE PAGINA S ACHTER HET IJZEREN GORDIJN (I) Waar gevels schuil gaan achter communistische leuzen (VAN ONZE CORRESPONDENT ALFRED VAN SPRANG) TOEN DE TELEFOON in mijn werkkamer in Den Haag één van de eer ste dagen van Juli overging, bleek er aan de andere kant van de lijn iemand met een sterk buitenlands accent naar me te vragen. U spreekt met het gezantschap van Tsjechoslovakije. O ja Het betreft Uw aanvrage voor een visum Ja Wij hebben uit Praag opdracht gekregen U een visum te verstrek ken.. Voor hoe lang Twee weken Zo begon het bezoek aan Praag. Tevoren had ik al vele malen ge probeerd een kijkje achter het IJze ren Gordijn te nemen. Alle aanvra gen voor een visum waren echter steeds afgewezen. De Tsjechen waren nu de eersten die het waagden een journalist van beslist niet-communis- tischen huize te laten zien hoe het leven in een door-en-door commu nistische maatschappij eigenlijk is. PEPER EN SIGARETTEN Een paar dagen later. Een luidspreker op het vliegveld van Brussel kondigt aan: Passagiers voor Praag wordt verzocht.. Met wat Belgen, twee Hongaarse ten- Bil VOORBAAT Dit is het eerste van een serie artikelen over het leven in Praag Het zou me niets verbazen als ik aan het einde van deze serie door sommigen van communistische sympathieën beschuldigd zou wor den. Die mogelijkheid heb ik tevo ren overwogen. Het heeft geen in vloed gehad op de Inhoud van deze artikelen. Wel is deze inleiding er oorzaak van. Misschien is het overbodig het met zoveel woorden te verzekeren. Ik ben geen communist. Het com munisme moge voor sommige ze kere aantrekkelijkheden hebben, voor mij heeft het die absoluut niet. Het verblijf vn twee weken in het communistische Tsjechoslowakije heeft in deze overtuiging geen en kele verandering gebracht. Aan de andere kant is het mpn plicht als verantwoordelijk journa list. zo eerlijk en objectief mo gelijk verslag uit te brengen van wat er in de wereld gebeurt. Ook in de communistische wereld. Het voeren van propaganda voor of tegen iets behoort tot de compe tentie van anderen. Het is mogelijk dat deze beschrij- stemming is met andere beschrij vingen. Daar kan ik niets aan doen. Ik kan u slechts verzekeren dat zrj in overeenstemming is met de fei ten zoals ik die ter plaatse heb geweten. nlsspelers die van Wimbledon op weg naar huis zijn, een Britse diplomaat met zijn vrouw, een gezelschap Polen, Franse zakenman en enkele Tsjechen, stap ik in een toestel van de Sabena. In de stoel naast me zit een man met vervaarlijke snor, een tweed colbert leren knopen en een pijp. Het lijkt Brit te zijn; in werkelijkheid' is het ech ter een Tsjech. Heel voorzichtig knoop ik een gesprek met hem aan. Bent u in België geweest? vraag ik. Jaantwoordt hij. Zaken? Ja. Hoe vond u het daar? Het is er voor ons erg goedkoop... Hij haalt een doosje tabak uit zijn zak en stopt een verse pijp. Het ls Engelse tabak. Op het doosje zit een sluitzegel met de mededeling: „For U.S. armed forces overseas". Het is dus kennelijk tabak voor Amerikaanse militairen. Heeft u dat gezienvraag ik, wij zend naar het zegel. Ja, antwoordt hij rustig Ik heb het doosje gewoon in een winkel te Brussel gekocht Krijgt u daaj- geen moeilijkheden mee in Praag Hij glimlacht: O, nee Kunt u nu gemakkelijk naar het buiten land Ja, als het voor zaken is De Tsjechische handel met het buiten land is geheel in handen van de staat. Het zijn dus allemaal ambtenaren die als zakenman naar het buitenland gaan en iteraard ambtenaren waar men vertrou- en in heeft. De man naast me moet er een zijn; hij houdt zich echter volko- len op de vlakte. Hoe gaat het nu in Tsjechoslowakije? probeer ik toch. Er is van alles te krijgen Is er nog distributie Nee En is het leven duur? De-stewardess serveert een koude lunch. Mijn buurman eet er met smaak van, daarna steekt hij het papieren strooier peper in zijn zak en evenals de andere passagiers zet hij het restant van zijn buitenlandse valuta om in Ameri kaanse sigaretten welke accijnsvrij (voor gulden twintig) in de lucht verkocht worden. Die zijn zeker niet in Praag Alleen zwart En wat kosten ze dan Tien gulden een pakje. VITAME VAS: WELKOM We vliegen twee uur. Dan strijkt het viermotorige toestel neer op het zonnige vliegveld van Praag. We taxiën tussen Poolse en een Russische machine door naar het platform. Boven het nieu- stationsgebouw zijn vlaggen en wel komstgroeten in vijl talen aangebracht. Het Tsjechische „vitame vas", natuurlijk daarnaast veelbetekenend het Russische Npnbetcbeym Bac en vervolgens Wel come, Soyez bienvenus en Willkommen. Er voor staan wat „afhalers" te wachten. Daar staat mijn vrouwroept de Tsjech uit. Hij wuift geestdriftig. Ik wens u een prettig verblijf in Praag. zegt hij bij het uitstappen. Even later sta ik in het stationsge bouw met grote foto's van historisch Praag aan de wanden en producten van de Tsjechische industrie in vitrines. Een vrouwelijke immigratie-ambtenaar zet zonder veel formaliteiten een stempel op mijn pas. De douane heeft geen belang stelling voor mijn koffers, maar ze wil wel precies weten wat ik aan buitenlands geld bij me heb. Een bus van de Ceskoslovenske Aero- linie brengt me naar Praag. De stad blijkt helemaal in het teken te staan van de Spartakiade, het grote turnfestijn dat een voortzetting is van de vroegere Sokol- feesten. Overal waaien de rood-wit-blau- we Tsjechische en rode communistische vlaggen. De schuttingen zijn volgeplakt met kleurige affiches. De gevels van sommige grote gebouwen gaan schuil achter communistische leuzen van Lenin, Stalin, Kalinin en de overleden Tsjechi sche president Klement Gottwald. Dwars over de straten hangen spandoeken. Bo- Branden zullen tot September woeden TORONTO. 26 JULI DE ENORME bosbranden in de Ca nadese provincie hebben nu een catastrofale ontvang aangenomen. Volgens de laatste berichten van Ass. Press is reeds meer dan 800.000 ha. prachtig bos (een vierde van Neder land!) door het vuur verteerd. Ten Noorden van Blind River (Ontario) hebben vier geweldige bosbranden zich verenigd tot een ontoombare vuurzee, welke wordt voortgejaagd door een krachtige wind. In dit ge- De gevels van sommige grote gebouwen in Praag gaan schuil achter communistische leuzen van Lenin, Stalin, Kalinin en Gottwald, de over leden president van Tsjechoslowakije. Hier ziet men er een van de Rus Kalinin. Oostenrijk vrij WENEN, 27 JULI OOSTENRIJK is vandaag na 17 jaar (Anschluss 1938) weer vrij. Frankrijk deponeerde als laat ste in Moskou de ratificatie-oorkon den van het Oostenrijks staatsver drag. De Amerikanen en de Russen hebben nog aanzienlijke troepen machten in Oostenrijk gelegerd, en wel resp. 15.000 en 45.000 man. (Men zie ook 't Verklaarde Uit zicht). Oorzaak Veluwe-brand nog niet bekend Politie vraagt getuigen Voor de enorme brand op de Veluwe. waardoor minstens 250 ha bos en heide verloren ging. heeft men nog steeds geen oorzaak kunnen vinden. Niet alleen het fei.t dat er op drie plaatsen tegelijk brand uitbrak, maar ook de omstandig heid, dat dit reeds de derde brand in deze omgeving binnen zeer korte tijd is. wordt verdacht geacht. De eerste bran den konden echter in de kiem worden gesmoord. De rijkspolitie te Epe heeft vercshll- lende getuigen gehoord, doch zooder re sultaat. Ook een oproep van de politie, waarin de mensen, die het eerste bij de brand aanwezig waren, werd gevraagd zich te melden, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Er heeft zich nog niemand gemeld. Op de Afsluitdijk Autobus door brand vernield Passagiers konden tijdig uitstappen Vannacht één uur Is op de Afsluitdijk een autobus waarmede 45 passagiers naar Zwaag-Westeinde b(j Dokkum werden vervoerd, geheel uitgebrand. De passa giers, die vanuit Amsterdam naar Fries land terugkeerden, konden tijdig de auto- erlaten, waarbij niemand enig letsel opliep. Chauffeur De Baat in Duitsland weer tot jaar veroordeeld Dirk de Baat, de 24-jarige Nederlandse vrachtauto-chauffeur is tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens nalatig heid bij een auto-ongeluk, dat twee jaar geleden zes mensen het leven gekost heeft. De Baat werd beschuldigd van nala tigheid en het toebrengen van lichame lijk letsel door nalatigheid bij het on geluk, dat plaats gevonden heeft op de autoweg' FrankfortKeulen nabij de brug over het Wiedbach dal op 23 Oc tober 1953. Hij verloor de macht over het stuur, toen zijn remmen weigerden, waardoor zes andere auto's en een motorfiets ge ramd werden. De president van de rechtbank Koblenz wees nogmaals op de grove latigheid van de chauffeur en de gevol gen daarvan. Hij zag daarom geen aai leiding om de strafmaat te verkleinen. Overigens werd by de behandeling i revisie afgezien van intrekking van hi rijbewijs. In het eerste vonnis stond dat het voor vijf jaar ingetrokken zou wor den, en werden de kosten van de revl siebehandeling tot een derde beperkt. De verdediger, dr. Ormond, wees ln zijn pleidooien op de onlaakbare per soonlijkheid van verdachte, die slachtoffer van het falen raat ia geworden. Toen wij in Praag arriveerden stond de stad juist geheel in het tekên van de „spartakiade" een geweldig turnfestijn, dat als een voortzetting van de vooroorlogse Sokolfeesten kan worden beschouwd. en de ingang van een grote bank is een metershoge foto aangebracht van Tsje- choslowakijes nationale held, de hard loper Emile Zatopek. Aan de overkanl prijkt een afbeelding van een Russisch uitziende soldaat met een machinegeweer de borst. De vensters van vele woonhuizen zijn beplakt met kleine com munistische vlaggetjes en de in deze stre ken veel voorkomende vredesduiven van papier. De winkels hebben veel werk gemaakt van hun etalages. Palace Hotelzegt men bij hel staatsreisbureau Cedoc, waar ik me meld ■en hotelkamer toegewezen te krij gen. Hoe kom ik daar? O. iedere taxi-chauffeur weet het Maar de taxi-chauffeur die ik tref, weet nog meer. Hij weet me twee-en-half maal de officieel vastgestelde prijs te laten betalen. Het is net alsof ik de kapi talistische wereld nog niet achter me ge laten heb Hoeveel Japanners nog in U.S.S.R. LONDEN, 26 Juli Tijdens de Russisch-Japanse be sprekingen over een vredesverdrag heeft de Sowjetafgevaardigde Malik er vandaag mee ingestemd, 16 niet met name genoemde Japanse bur gers te repatriëren. In Tokio stelt men dit gebaar in het geheel niet op prijs; men wijst er in Japanse rege ringskringen op, dat de Russen nog steeds 12.000 Japanse burgers en militairen vasthouden. En Malik houdt vol dat het er nauwelijks 1200 Dulles: Duitse eenheic' zit in de lucht WASHINGTON, 26 JULI DE VER STATEN zullen op d< besprekingen die Maandag te Genève beginnen (en die zich zou den beperken tot een gesprek ovei de gevangen Amerikanen in China) proberen te ontdekken of communis tisch China bereid is een wapenstil stand in het gebied rondom Formosa te aanvaarden. De Amerikaanse ver tegenwoordiger is gemachtigd, elke kwestie die beide landen betreft, te bespreken. Aldus verklaarde gisteren Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Dulles zeide, dat verscheidene regerin gen geloven in de wens van de Chinese communisten, een vreedzame weg te be wandelen en hij wees er op, dat Amerika zelf voorgesteld heeft de besprekingen, die Maandag beginnen, te houden. Dit houdt geen erkenning van Rood China in en zal evenmin afbreuk doen aan de rechten van de Chinese nationalisten op Formosa. De minister acht de tijd voor recht streekse besprekingen met premier Tsjoe En-lai van Rood China nog niet rijp. Een eerste voorwaarde hiervoor is de aan vaarding van een besband in de Straat van Formosa. De hereniging van Duitsland, die vol gens Dulles „ln de lucht zit", zou een kwestie van practisch internationaal staatsmanschap zijn. De minister meent, dat de Russische bezwaren tegen de her eniging kunnen worden opgelost door middel van overeenkomsten om de troe pen te handhaven op een wederzijds •edgekeurd niveau en door toezicht op ;t land uit te oefenen., In Oost-Berlijn verklaarde Kroesjtsjef. at de eenheid niet ten koste van het Josduitse regiem tot stand kan worden Inbracht. De Oost-Duitsers zullen, vol- •ens de Rus, niet bereid zijn zich door West-Duitsland te laten opslokken. Intussen wordt het Sowjet-leger in Oost-Duitsland met grote hoeveelheden moderne conventionele wapens versterkt, die de vuurkracht en bewegelijkheid aanzienlijk zullen doen toenemen. Tenslotte vermelden wtf nog dat Radio- Moskou In zUn binnenlandse programma olledige tekst van de jongste radio toespraak van president Elsenhower heeft nitgezonden. Geen militair overwicht in Defensie te Bonn BONN. 27 Juli In een gezamenlijke zitting van de Bondsdagcommissies voor de veiligheid en de begroting zijn gisteren belangrijke besluiten genomen om het overwicht van het burgerlijke over het militaire gezag te verzekeren. Deze besluiten, die niet door de Bondsdag behoeven te worden goedgekeurd, bepalen dat het aantal offi cieren in het ministerie van defensie van 1150 (regeringsvoorstel) tot 840 moet wprden verminderd. Het basis-salaris van de hoogstgeplaatste militair wordt voorts verlaagd van 3600 Mark tot 2800 Mark per maand om te verzekeren dat deze militair geen gelijke o«f hogere positie heeft dan de (burger) staatssecretaris van het ministerie. Tenslotte werd besloten, dat de voor malige Wehrmacht-generaals Hans Spel- del en Adolf Heusinger de eerste gene raals van het nieuwe Duitse leger zullen zijn. Het is niet bekend, wat hun nieuwe posten zullen behelzen. De gaucho, zwerver en muzikant de :ho voor Zuid- de koeien jon- boerenknecht. die een heel gen, ir een d romantischer leven heeft dan zijn Hollandse :ollega. Gaucho's zijn kerels van de vlakte, van de ruimte: kerels die bij wijze van spreken op het paard worden geboren en er het liefst ook op ster ven; die daarom wel een beetje kunnen paardrij den en dat het liefst to nen door op de wildste knol te stappen en dat beest gehoorzaamheid die door de eenzaamheid reed was het praten in zich zelf zat en gino zin gen. Zingen van de goed heid en verten van zijn Zuid-Amerikaanse land. het 1 i zijn Men rU- den Op hun brede zadels zitten ze als in een leun stoel. Op het hoofd de breedgerande vilten hoed; om de hals de bonte hals doek, een geruite blouse of een mooi satijnen jak met sieraden, een wijde slobberende broek, de rijlaarzen met rinkelende zilveren sporen en in de brede leren gordel, vaak met gouden of zilveren munten afgezet, het vlijm scherpe mes. In de hand de rijzweep en aan de appa-1 zadelknop de lasso of de van het vee slingeren, zo dat een dier in zijn vaart wordt geremd. BU mooi weer ook aan het zadel en bij slecht weer om de hals. de „poncho", een kledingstuk dat het mid den heeft tussen een cape en een omslagdoek. Al naar het land en de tradi- liefdes. Gaucho's zijn zorgeloos. Voor hen bestaat alleen vandaag. Wat gisteren was. is geweest. Morgen ter de k; levendig i gebaren, om plotseling sentimenteel te worden. Hebzucht is hun vreemd. Wat zij hebben zullen tie de ndere de boerenstand zijn deze poncho's gekleurd (zo als in Chili) of bruin en zwart. Gaucho's zijn zwervers; die liefde Er zijn er, de kudden koeien over honderden kilometers hebben begeleid. Daarbij zijn ze van alles geweest veearts, vee-verloskundl- ge. slager, administrateur en muzikant. Want bij de gaucho werd ook een pul- delen, al was het hun laatste sprietje (pikzwar- te, teerachtige) tabak. Hun maté-kop gaat altijd de kring rond als een soort vredespijp. Weige ren zou onhoffelijk zijn Men kan landen als Ar gentinië, Chili, Urugauay en Brazilië niet zonder gaucho's denken. Ze zijn vergroeid tot een levende en werkende Zuid-Ame rikaanse traditie: een symbool van kracht en Veenendaal, de stad van wol en van sigaren, heeft nog een andere spe cial iteit: de jaarlijkse bijenmarkt, die de grootste is van Europa. De liefhebbers zien er met hun veelsoortige maskers uit als Arabieren, maar het spel van loven en bieden gaat op echt Hollandse manier met „handjeklap". bied hebben de autoriteiten al 40.000 ha. bos afgeschreven. Meer dan 6.000 ervaren brandweerlie den strijden in het midden en het Noor den van Ontario tegen 157 branden, waarvan er 27 uit de hand waren ge lopen. Smeulende as heeft kostbare par tijen pijnbomen, balsem -en hardhout overdekt. Er zyn niet voldoende mensen en het materiaal is airtoereikend om nog Iets te kunnen redden. Officieel is bekendgemaakt, dat men geen hoop heeft, de branden vóór Sep tember te hebben geblust. Per dag wor den 14 branden geblust, maar dat is niet genoeg want er breken 20 branden per dag uit door smeulende as welke ver door de wind wordt meegenomen. Deze man op zijn klompen Is It de NUmee»jse Vierdaagse een jaarlbkse verschijning. En ook een jaarlijkse obsessie voor de fotografen. Babyverwisseling Proces kan zeer veel tijd in beslag nemen (Van een onzer verslaggevers De zaak van de babyverwis^ellng op 7 December 1931 te Lelden heeft in cr- ge schiedenis van ons burgerlijk recht geen juridische weerga. Men zal moeten trach ten aan de hand van de wetsartikelen, die er min of meer betrekking op jebben, de te volgen gedragslijn te vinden. F r zal een juridische procedure tot Inroeping van staat nodig zijn. In de artikelen 318. 319 e.v. van het B.W. is daarover iets te vinden. Volgen.» de wet valt aan 4e op voeding in principe niet te tornen. In be paalde gevallen wel. zo b.v. wm.neer iemand onder valse naam ln de registers staat ingeschreven. Foto's, bloedproeven en vingerafdruk- kén kunnen dienen als middelen om aan te tonen, dat inderdaad een verwisseling heeft plaats gehad. Het is de vraag of de rechtbank in dit geval zal dat de Haagse rechtbank zijn overlegging van de ziekenhulsregi-sters kan gebieden. Er zal een vonnis van de rechtbank nodig zijn voor het door deskundigen ln te stel len onderzoek. De civiele rechtsprocedure la binnen kort te verwachten. Mevrouw Pracht Van Duyn en mevrouw Zeldenthuis—Van Vegten zullen moeten procederen tegen hun werkelijke ouders. Leny Prac.itVan Duyn moet dus b.v. procederen tegen de ouders Van Vegten. De rechtbank kan dan uitmaken of eiseres werkelijk een dochter is van de ouders. Wat het bloed onderzoek en de te nemen vingerafdruk ken betreft zullen de deskundigen moeten bepalen wie deze proeven zullen rroeten ondergaan. Er zijn twee mogelljknedcn. De rechtbank spreekt met de we', in de hand uit, dat geen wijziging valt aan te brengen in de staat van de betrokken per sonen of er wordt een getuigenverhoor bevolen en instelling van een onderzoek door deskundigen wordt gelast. Dit ver namen wij gistermiddag van de zijde van 't advocatenkantoor van mr dr W. HLgen- holtz te Lelden. Het zou kunnen zijn. zo werd gezegd, dat het komend proces zeer lange tijd, wellicht zelfs jaren in beslag zal nemen. HET WEERIN EUROPA 8 s Berlijn Frankfort M (Inches half bew. licht bew. half bew. onbew licht hew licht bew si IS h ss *5 WEERBERICHT Kans op Buien Veranderlijke bewolking met enkele verspreide re gen- of onweersbuien. Over wegend matige wind tussen Noordoost en Noord. Iets lagere temperaturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1