|licuuir £eiitscl)e (üiniraiit Vuurzee vernietigt 250 ha en heide on de Veluwe bos Nijmegen viert weer feest Op drie plaatsen tegelijk brak plotseling brand uit Leny van Duyn trouwde met Frederik Pracht Genève" mag waakzaamheid niet verslappen! HE De USSR en 't Chinese gevaar Vechtpartijen in Marokko DINSDAG 26 JULI 1955 BUREAUX: Sue ens treat 37. Directie. Redactie. Abontiemerten- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENT1EN: f 0,18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting). Zes en dertigaie Jaargang No 10403 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Staatvasticfi Is gfjebleoen "tngn hert In legtjcnspott" VACANT1EGANGERS ALS BRANDWEERLIEDEN (Van een onzer verslaggevers) MINSTENS 250 HA bos en heide is verloren gegaan bij een der groot ste branden die ooit op de Veluwe heeft gewoed. Brandweerlieden uit vele Veluwse gemeenten, bijgestaan door duizenden militairen uit de legerplaatsen Nunspeet, Oldebroek, Wezep en zeker een even gTOOt aan tal toeristen hebben uren achtereen een verbeten strijd gevoerd tegen de laaiende vuurzee, die door de straffe wind werd aangewakkerd. De brand, die gistermiddag omstreeks half drie op drie plaatsen op de Tongerense heide is ontstaan, was ongeveer half zeven bedwongen. Een uitgestrekt gebied bos en heide, gedeeltelijk behorende tot het Kroon domein was toen veranderd in een- monsterachtige, zwartgeblakerde vlakte, waar hier en daar spookachtig een boom omhoog stak. Dat er niet meer recreatiegebied is verwoest, is te danken aan het onvermoei baar zwoegen van brandweerlieden, militairen en vacantiegangers, die onder een brandende zon de vuurgloed bestreden en de gulzige vlam men tenslotte tot capitulatie wisten te dwingen. In de brandweerkazerne te Apeldoorn kwam ruim half drie van verscheidene brandtorena op de Noord-west Veluwe de melding binnen „rook waargenomen uit richting Tongeren". Spoedig waren er twee tankwagens en een radiowagen van de de Amerefoortse brandweer op de Tongerense heide in actie. Ook uit Elspeet, Nunspeet, Vaas6en, Eelde, Heerde en uit het kamp Oldebroek werden tankwagens naar de plaats vaD de brand gedirigeerd. De brandweerlie den kregen spoedig hulp van duizenden militairen, die gewapend met schotten en takkebossen tot de aanval overgingen. Van alle kanten snelden vacantie gangers toe, die, alsof ze nooit anders gedaan hadden, de vuurzee tot stil stand probeerden te brengen. Auto mobilisten trokken hun colberts uit, rolden hemdsmouwen en broekspij pen op cn gingen aan de slag. Ook jongens en meisjes in kleurige va- cantiekledij en tientallen dames in smetteloze zomerjaponnen, die de schier ondragelijke hitte van de vlammen niet schuwden, werkten dapper mee. Schouder aan schouder met brand weermannen en militairen vochten zij voor elke centimeter grond. Zon veiduisleid Zes bulldozers bemand met militairen wierpen op de meest bedreigde plaatsen aarden wallen op, waarachter, naar men hoopte, het vuur kon worden gevangen. Boven de grauwe rookkolommen, die uit Duizenden militairen en vacan tiegangers hebben gistermiddag de brandweercorpsen van de verschillende Veluwse gemeen ten geassisteerd in de strijd tegen de laaiende vuurzee, die minstens 250 ha prachtig i tuurschoon verwoestte. over naar de strook tussen de Boerweg en het Van Manenspad in de richting van Gortel en het Kroondomein. Hoe groot de schade is, kon niet bij benade ring gezegd worden. Er zijn echter grote hoeveelheden vijftienjarige dennen verlo ren. Persoonlijke ongelukken zijn er ge lukkig niet gebeurd; ook het wild is er goed af gekomen. Wel werden enige landhuisjes door de vlammen bedreigd, maar het gevaar kon worden gekeerd. Uit voorzorg hield de brandweer een tankwagen gereed en werden de kruinen van de dennen in de omgeving gekapt, opdat het vuur niet zou overslaan. Vierdaagse Eén trieste geblakerde vlakte zagen de vacantiegangers, toen zij gister avond naar hun pension fietsten, 's Morgens was hier nog een zomers heidelandschap. de vlammen opstegen, en die de zon af en toe geheel verduisterden, cirkelde een Piper L-up van de aiaehng lichte vlieg tuigen uit Delen, die ontschatbare dien sten heeft bewezen. De vlieger had n.l. verbinding met de radiowagen van de Apeldoornse brandweer en gai nauwkeu rig aanwijzingen over de richting waar in de brand zich verplaatste, terwijl bo vendien de critieke punten waar hei vuur woedde, werden aangewezen. Dank zy het onvermoeibare zwoegen van duizenden dapperen was hel vuur 's avonds half zeven bedwongen. De brandweer bleef nog de gehele nacht waakzaam, maar de militairen konden naar hun garnizoenen teruggaan en de vacantiegangers zochten hun pen sions of zomerhuisjes weer op. Biandstichting De oorzaak beeft bfj velen mindere prettige vermoedens gewekt. Het is merkwaardig, dat het vuur op drie ver schillende plaatsen op vrijwel hetzelfde tfjdstip zfjn vernielingswerk begon. De brandweercommandant wilde geen com mentaar geven, voordat het resultaat van het onderzoek bekend is. De gegeven omstandigheden sluiten moedwillige brandstichting echter geenszins uit. He vuur verplaatste zich van uit de drie vuurhaarden, aangewakkerd door de 6terke wind, snel in Zuidwestelijke rich ting, waardoor een bosgebied van hel Gelderce landschap en de landgoederen Oud-Dennehoit en Duiveland werden aangetast. Daarna sloegen de vlammen Voorzichtig met vuur! T\E MASSALE vernietiging van één der prachtigste vacantie- terreinen in het Gelderse bewijst, dat we niet voorzichtig genoeg met vuur kunnen zijn. Nu mede door het schitterende zomerweer dui zenden vacantiegangers volop ge nieten. is een waarschuwing om geen vuur in bossen en op heide velden te gebruiken meer dan noodzakelijk. Het weggooien van één brandend peukje sigaret of si gaar. het wegwaaien van één vonk uit een brandende pijp kan de ern stigste gevolgen hebben. Nogmaals: Gebruik geen vuur in het bos en op de heide! Notaris J. H. Verheus te Epe op zijn verzoek per 1 Augsutus 1955 vol ontslag gekregen. Het reeds eerder verleende ontslag per 1 Januari 1956 is In. getrokken. De hertog van Kent, een 19 jaar oude cadet, doet weer dienst. De koninklijke jongeman is pas hersteld van zijn verwondingen, opgelopen bij een auto-ongeluk. En aangezien het niet het eerste ongeluk was, is het hem voor lopig verboden, een auto te be sturen. Voortaan zal een leger- instructeur hem vergezellen. ten, die in Wassenaar woont. Het was een wonderlijke plechtigheid, deze huwelijks voltrekking, waarvan bij het komend pro ces kan komen vast te staan, da£ ze on geldig was. Voor de wet althans. Dat Fred Pracht met Leny van Duyn is ge trouwd, daarvan zijn niet alleen de of ficiële getuigen Willem Frederik Pracht en Maarten Ravensbergen verzekerd, maar ook de paar honderd kijklustigen, die of in het gemeentehuis van Oegst- geest of in de kerk te Rijnsburg de plech tigheid hebben meegemaakt. Huwelijksacte ongeldig (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag zijn Frederik Pracht uit de De Goejestraat in Leiden en Leny van Duyn uit Rijnsburg in het gemeentehuis van Oegstgeest bur gerlijk en in de Grote Kerk te Rijnsburg kerkelijk met elkaar in het hu welijk verbonden. In overeenstemming met de verwach tingen bestond er grote belangstelling voor de huwelijksplechtigheden. Vooral in en bij de kerk in Rijnsburg was een menigte nieuwsgierigen, vooral vrouwen, bijeen om toch maar niets te missen van Fred en bovenal van Leny, die kort ge leden de wonderlijke ontdekking deed, dat ze misschien Van Vegten als achter naam had moeten hebben. Mr B. C. van Krieken, ambtenaar var de burgerlijke stand te Oegstgeest, vol trok het burgerlijke huwelijk in het ge meentehuis in het Wilhelminapark. Hij wees even op de grote belangstelling voor dit huwelijk In verband met de publica ties in de pers en zei te veronderstellen, dat de publieke belangstelling wel spoe dig op iets anders zal worden gericht. Wat het "huwelijk zelf betrof vond mr Van Krieken, dat aan alle formaliteiten was voldaan. Niets stond de voltrekking in de weg. En zo werden Lena Alberta van Duyn. dochter van Nicolaas van Duyn en Alida Wilhelmina Star. en Fre derik Pracht, zoon van Johannes Corne- lis Pracht en Maria van der Woerd, me: elkaar in de echt verbonden. Inzegening Het huwelijk werd kerkelijk ingezegend in de Hervormde Grote Kerk te Rijns burg door ds M. C. Groenewoud. De belangstelling was zo groot, dat kos te» Van der Kwaak sommige mensen moest aanmanen toch te gaan zitten om de rust in de kerk te bewaren. „U bent wel in het middelpunt van de belangstel ling gekomen", zei ds Groenewoud, „om dat iets aan het licht is gekomen over een zeldzame verwisseling, die vlak na de geboorte van de bruid moet hebben plaats gehad. Maar daarom gaat het hier niet. Hier gaat het om de grote en blijdi gebeurtenis van uw huwelijk. Daar moe ten u en uw familieleden vandaag de aandacht bij bepalen". Vlak bij bruid en bruidegom zat Leny' moeder, mevrouw Van Duyn, met naast haar de dochter, die ze na 23 jaar heeft teruggevonden, Aad van Vegten. Er wa ren ook twee leden van de familie Van Vegten tegenwoordig, Annie van Vegten met haar echtgenoot en Luuk wan Veg- Eisenhower wdarschuwt Congres en volk V.S. en Rood China gaan praten Adenauer: Het was een goed begin WASHINGTON, 25 JULI ET IN HET OOG springende punt van de Geneefse confe rentie is de klaarblijkelijke wens van de Sowjetdelegatie, in de toekomst de wereldproblemen in een atmos feer van vriendelijkheid en bereid willigheid te bespreken. Maar deze hoopvolle ontwikkeling mag op zich zelf niet leiden tot verzwakking van de maatregelen voor wederzijdse be veiliging van de vrije wereld", aldus heeft president Eisenhower vandaag aan de leiders van het Amerikaanse congres meegedeeld. Later hield de president via de radio en televisie een toespraak tot het Ame rikaanse volk. waarin hjj ongeveer het zelfde verklaarde. De president zeide niet te verwachten dat Rusland zijn bod ter zake van het uitwisselen van litaire gegevens zal aanvaarden er gaf de verzekering dat te Genève geen geheime overeenkomst Is gesloten of een geheim stuk is geparafeerd. Voorts gaf hy te kennen, Kroesjtsjef als de belang- rükste man ln het Kremlin te beschou- De toetssteen van de pogingen der Grote Vier tot beëindiging van de koude oorlog is volgens Eisenhower de confe rentie die in October te Genève zal wor den gehouden. Dan moeten de algemene verklaringen worden omgezet in nauw keurig omschreven overeenkomsten. Eisenhower verklaarde dat alle vooraan staande staatslieden zich er in toenemen de mate van bewust zijn. dat een atoom oorlog het einde van de mensheid kan betekenen. ..GOED BEGIN Bondskanselier Adenauer verklaarde op een persconferentie in zyn Zwitserse vacantie-oord. de conferentie van Genève ,,een succesvol begin" te achten om te konten tot vermindering van de inter nationale spanning. „Maar", zo voegde hU er aan toe. „als de Russen oprecht zyn by hun streven naar ontwapening, moeten zij een standpunt innemen ten aanzien van Eisenhowers voorstel inzake het uitwisselen van militaire gegevens. Verheugend vond Adenauer het fert, dat het Westen zyn eenheid heeft bewaard. Toen men hem vroeg of hy zijn be zoek aan Moskou niet wil uitstèllen tot na de Geneefse ministers-conferentie van October, antwoordde hü dat zulks onbe leefd zou zyn. Utt Genéve wordt nog gemeld dat de conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken op 14 October zal be ginnen nèue is reeds gewezen op de mogelijkheid, dat de Sowjetunie haar ideologi sche compagnon China niet vertrouwt. De Rus sen zouden de enorme, toekomstige legers van Rood China vrezen en daarom thans reeds aan sluiting zoeken bij de Ver. Staten om samen het ge vaar te keren. Tijdens een receptie op de Ameri kaanse ambassade in Moskou verklaarde partij secretaris Kroesjtsjef. dat de V.S. en de U.S.S.R moeten samenwerken te gen „een gemeenschap pelijke vijand" Stanley Johnson van Ass. Press somt nu in een artikel enige nieuwe as pecten van het „Chinese gevaar" op. De toenemen de macht van China is het Kremlin een doorn in her oog, zo schrijft Johnson. Russische technici, die de Chinezen bij hun massale industrialisatie helpen keren in Motkou terug met verhalen over de ver rassende manier waarop de Chinezen het geleerde in practyk brengen. Wal volgens de experts vijf jaar zou moeten duren. wordt meestal in een Jaar volbracht. Het omvangrijke Chi nese kolonisatieplan voor Sinkiang, de Chinese pro vincie welke aan Russisch Centraal-Azië grenst, bracht het Kremlin haast in paniek. Volgens be trouwbare berichten is Peking van plan, dit ge bied met minstens 10 mil- lioen Chinezen te bevol ken. De beweging over de grens wordt dan slechts een kwestie van lopende massa's. Het over bevolkte China zou op den duur toch de'-grens over moe ten en het uitgestrekte Rusland is het aangewe zen expansiegebied. Westelijke dipt gmaten weten te vertellen, dat de jongste politieke zuive ringen in China, Moskou in de grond van de zaak niet onwelkom waren, omdat daarmee de inwen dige strubbelingen aan de gang blijven. Het is, rekening hou dend met al deze facto ren, dat Rusland en Ame rika blijkbaar tot de con clusie zijn gekomen, dat het voor beide nuttig is, de tussen hen bestaande spanning te verminderen en een waakzaam oog op China te houden. Natuurlijk zijn er ook andere factoren welke een rol spelen in het nieuwe politieke klimaat. Maar de gemeenschappe lijke zorgen met betrek king tot China zijn van groot belang, al wordt er aan deze factor niet vee ruchtbaarheid gegeven. Aad. van Vegten wenst Leny van Duyn hartelijk geluk met haar hu welijk- Moeder Van Duyn ziet lachend toe en Fred Pracht k\jkt evenmin triest. Foto N. van der Horst Twee Rijswijkers gedood te Wilp Vanmorgen zijn te Wilp (gemeente Voorst) bij een aanrijding twee vactntio- gangers om het leven gekomen. De 52- jarige Van de Beukei en de 2* jarige Homburg, beiden uit Rijswijk, passeerden, ieder op een bromfiets, bij het kruispunt RijksstraatwegMolenallee een verkeers- zuil aan de verkeerde kant, juist toen een autobus van de maatschappy Sallan-i pas seerde. Beide mannen kwamen onder de bus '.-n werden gedood. De chauffeur treft geen 6chuld. Mr F. O. Leusink, ambtenaar bij het O.M.. hoofd van het parket tij het kan tongerecht te Zwolle (met verlof) u be noemd tot ambtenaar O.M. bij het kanton gerecht te Arnhem. k HET WEER IN EUROPA Namen steden II a 3 *1 li nlt rk Stockh Oslo N 5 N 3 22 0 30 0 A°damh onbew. O 3 25 2 Luxemb zw! bew.' NO 8 23 0 Bordeaux zw. bew. W 2 26 0 Nlc$ licht bew. NW 4 28 3 Berlijn onbew. NNO 3 22 1 MUnchen Wenen Innsbruck licht bew! motregen ONO 2 NO 3 21 0 23 0 23 0.2 Mallorca half bew half bew. ZO 10 ZZW 4 31 0 20 0 39 0 Amerika en communistisch China gaan op 1 Augustus in Genève op ambassadeursniveau met elkaar pra ten over de repatriëring van gevan genen en de regeling van bepaalde kwesties die thans tussen beide lan den bestaan, zo meldt Reuter uit Washington. De kwestie-Formosa zal waarschijnlijk niet w-orden besproken maar wel wordt verwacht, dat de nodige schikkingen zullen worden getroffen voor een con ferentie over het Verre Oosten. Amerika wordt vertegenwoordigd aoor Hugh Alexis Johnson, ambassadeur in Tsjecho- alowakye. Het voornaamste doel van Amerika ia gelegen in de vrijlating van ongeveer 50 Amerikanen, onder wie 15 mannen van de luchtmacht. Communistisch China heeft na het begin ven de geheime be sprekingen die sinds vorig jaar gevoerd zijn, ongeveer 20 Amerikanen vrilgelatem. De 50 Amerikanen die nog worden vast gehouden, zyn voor het grootste deel burgers. Volgens Reuter heeft Dulles gisteren medegedeeld dat rviet over de kwestie- Formosa gesproken zal worden en dat de besprekingen niet betekenen dat Ame rika communistisch China erkent. Intussen heeft Rood China in een ra dio-uitzending gepleit voor een regeling van de kwesties Formosa en Indochina door middel van overleg tussen de be trokken landen en in overeenstemming met de geest van Genève. MEKNéS, 25 JULI Grand val, de nieuwe resident-ge neraal van Marokko, heeft zyn reis door het protectoraat afgebroken, nadat by zijn officiële bezoek aan Meknès ernstige ongeregeldheden waren uitgebroken. In Meknès is de avondklok ingesteld; er zijn onge veer 15 doden (onder wie soldaten en politiemannen) en 50 gewonden. Evenals in Marakesj (waar 10 Marok kanen bij relletjes om het leven kwa men), eiste een schreeuwende menigte van enige honderden Marokkanen de te rugkeer van de afgezette sultan Ben Youssef. Het opmerkelijke is, dat de be togingen niet waren gericht tegen Grand- val, doch tegen de politie, welke steeda hard tegen de demonstranten optreedt. Van Grandval verwachten de Marok kaanse nationalisten meer vryheid en hU werd dan ook luide toegejuicht. Maar agens van zijn gevolg werden door de menigte onder de voet gelopen. Twee verslaggevers van Paryse bladen werden gestompt en geschopt, autoruitjes sneu velden en in andere delen van de stad werden auto's van Europeanen ln brand gestoken. Een grote politiemacht en pro-Franse Berbers dreven de opstandige menigte uiteen Er werden tientallen arrestaties verricht Volgens een officiële Franse bekendmaking zijn de relletjes uitgelokt door 500 agitators uit Rabat en Casa blanca. die Grandval al een week voor uit reizen. Premier Faure zal Vrijdag, vóór het begin der debatten over Algerije, een I overzicht geven van de toestand ln N'oord-Afrika. Dader aangehouden Oude dame gewond bij roofoverval De alleen-wonende 65-jarige me juffrouw K. de Jager te Rilland Bath is in de nacht van Zondag op Maan dag het slachtoffer geworden van een laffe inbraak met geweldpleging, door de 23-jarige A. V. Mejuffrouw De Jager werd ernstig ge wond toen zij zich verzette en alarm wlldo maken. Omstreeks half één werd zy wakker van gestommel ln haar slaap kamer. Tol haar schrik zag zU daar een jonge man bezig haar kasten leeg te halen. Toen zU alarm wilde maken, werd zU door A. V. mishandeld, waarna *U bewusteloos raakte. Toen z(j bijkwam had de dader het hazenpad gekozen. Met moeite wist zy bij de buren te komen, die onmiddellijk d« politie waarschuwden. Deze had da delijk een vermoeden en lichtte kort daarop A. V. van zijn bed Hij was nog in het bezit van het gouden dameshor loge. dat hij met enig geld had gestolen. Hij werd prompt gearresteerd en be kende spoedig. Mejuffrouw'De Jager is naar het zie- Aan R. TJ Timmer Ij per 1 Septera- WEERBERICHT Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking en hier en daar een regen- of om-weer*- bui. Matige tot vry krach tige noord-oostelijke wind. Weinig verandering ln tem peratuur. Zon 4.54-20.42; Maan 14^4-23.28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1