PITTIG! De heer Tilanus verwacht nieuwe schoolstrijd Societas Studiosorum Reformatorum Duizenden namen afscheid van Koos Vorrink Goudzoekers zetten voorzitter (tijdelijk) aan de kant VAN NELLE 2000 LpuzzleJ „Ondanks wensen biedt het wetsontwerp vele kansen", aldus mr Evenhuis (Van een onzer verslaggevers) T"\E TWEEDE KAMERFRACTIE van de Chr. Hist. Unie staat nogal ge- reserveerd tegenover het wetsontwerp kleuteronderwijs, zo bleek uit de woorden van de heer H. W. Tilanus, toen hy tijdens de C.H.-conferentie te Lunteren, een kort slotwoord sprak nadat mr. A. Evenhuis over het nieuwe wetsontwerp had gerefereerd. In de memorie van antwoord telt de minister de naar voren gebrachte bezwaren wel wat al te licht. Zoals het ontwerp nu in behandeling komt, beviel het de heer Tilanus helemaal niet. „Ik heb verstomd gestaan, dat een minister van rechtse signatuur zo'n ontwerp in heeft kunnen dienen". Hij vreesde dat er weer een nieuwe schoolstrijd zou ontbranden. Slechts 10 pet van het kleuteronderwijs is nu openbaar en men zal zeker sterk werken op uitbreiding. Met grote zorg zag de heer Tilanus dan ook de ontwikkeling tegemoet. In zijn betoog wees mr A. Evenhuls, secretaris van de Vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs er op, dat de wet in grote trekken aan de lager-onderwljswet is ontleend. De vraag kon worden gesteld of door wijziging van deze wet niet het zelfde had kunnen worden bereikt en dan op een eenvoudiger manier dan nu. Het organisch verband zou dan beter tot gel ding gebracht zün. Wat is precies kleuteronderwijs, zo vroeg mr Evenhuis. Onderwijs In intel lectualistische zin zeker niet! Het ontwerp spreekt alleen van „vorming". Daarnaast zou spr. gaarne de nadruk gelegd willen tien op ..bewaren" (in Bijbelse zinD en op voorbereiden. Mogelijkheden Het wetsontwerp in grote lijnen, be handelend. merkt® ipr. op, dat hij her aantal leerlingen, vereist voor school stichting, aan de hoge kant vond, vooral wanneer men bedenkt, dat slechts kinde ren in de leeftijd van 454 Jaar meetel len. Het aantal moet ten minste 30 zijn, in grotere gemeenten 00 of 00. naar gelang het aantal inwoners. Ook de te storten waarborgsom achtte spr. aan de te hoge kant: 25 pet van de stichtlngskosten. „Toch opent deze wet voor het bijzon der onderwijs grote mogelijkheden", aldus mr Evenhuis. Nu kennen we prachtig ingerichte openbare kleuter scholen, terwijl het bijzonder onderwijs (90 pet van het totaal!! moet vechten voor subsidie, die dan nog bij brokjes loskomt. BIJ de regeling van het openbaar kleu teronderwijs valt het op, dat ouders de overheid kunnen dwingen een openbare school te stichten. Dit. aldus mr Evenhuls, is beslist een novum! In da practijk kar. het tot vele moeilijkheden leiden. Merk waardigerwijze gaat deze regeling in de richting, die Groen van Prinsterer heeft gewild, nl. die van de gezindsheidsschool. Zo biedt de wet de mogelijkheid het per soneel der school zélf de godsdienstlessen te laten verzorgen Over het geheel genomen achtte mr Evenhuis het wetsontwerp aanvaardbaar. Natuurlijk blijven er nog wensen over, maar er komt nu tenminste een wette lijke regeling, die hard en hard nodig is. De wet biedt het kleuteronderwijs vele kansen. Samenwerking ter voorkomii van schoolstrijd *al geboden zijn. Laat men toch vooral bedenken, dat het allei eerst gaat om het kind! Compromis-school Tijdens de discussies verklaarde Evenhuis grote bewondering te hebben voor de kleuteronderwijzeressen, die veel meer dan op de.lagere school het geval Is, op prachtige wijze vernieuwingsmethoden weten toe te passen. Graag had hij gezien, dat het kleuteronderwijs werd opgebouwd voor het l.o., waarbij het dan organisch zou moeten aansluiten. De opvatting als zou bij een „compro mis-school" de godsdienstige, opvoeding in het geding zijn, werd door mr Evenhuis als foutief bestempeld. Dit is nimmer het geval: het compromis betreft alleen d« formele kant van de zaak. In gemeenten, waar het aantal leerlingen voor een school niet opgebracht kan worden, achtte spr. deze compromis-school de beste op lossing. Zo komt er nu in Limburg Protestantse BLO-school, ondergebracht bij een RK-school, maar met een eigen lokaal en leerkracht. In Friesland is om gekeerd een RK-school bij een Christe lijke school onderdak gebracht. De samenwerking met de Gereformeer den is vaak wel erg moeilijk, omdat zij meer bestuurszetels willen hebben dan hun toekomt, zo meende mr Evenhuis. „Natuurlijk zullen er bij de Hervormden ook wel moeilijkheden liggen, maar d< Gereformeerde broeders maken het on: beslist niet gemakkelijk", aldus spr. „Is ei verschil van mening, dan wordt de tegen standers „uitgetekend". Na de kwestie- Hardegarijp had prof. Dijk dit op minder fraaie wijze met hem gedaan. DIT LATIJNSE OPSCHRIFT betekent: gemeenschap van gereformeerde studenten en wij hebben het over haar, omdat de tijd dichterbij komt, dat verschillende a.s. studenten en hun ouders, voor zover zij op de open bare hogescholen zijn aangewezen, een keuze willen doen voor aansluiting bij één van de bestaande verenigingen van studenten aan die inrichtingen. Nu zitten wij tegenwoordig wat met dat „Reformatorum" en eigenlijk is het prettig dat de naam goed studentikoos in het Latijn geschreven staat. Dat helpt ons wat uit de spraakverwarring, die ontstaan is rondom het Nederlandse woord „gereformeerd". De Latijnse term wijst terug naar de oorsprong: de Reformatie. Welnu, ondanks alles wat men in onze tijd denkt bij „gereformeerd", bot in het dwaze toe. wil het genootschap van Reformatorische studenten blijven wat het vanuit de Reformatie behoort te zijn. Het wil namelijk een gemeenschap ziin van alle studenten, die de belijdenis der Calvinistische Reformatie liefhebben. En nu vragen wij u. aanstaande studenten, natuurlijk samen met uw ouders: voelt u iets voor zo'n gemeenschap? MISSCHIEN zou men vroeger in reformatorische omgeving van zulk een vraag wat vreemd hebben opgekeken en geantwoord: maar dat spreekt toch vanzelf! Toch begin ik gaarne met juist déze vraag, en wel om teleurstelling te voorkomen. Want S.S.R. (u begrijpt de afkorting) wil iets zijn; dat be tekent dat haar leden iets zullen doen, en wel op reformatorische wijze. In hun doodgewoon samen student zijn. Want dèèr valt wat te doen. Eerst studeren natuurlijk. Niet neutraal studeren en daar bovenop „aan geloof doen". Maar op christelijke wijze in de wetenschap indringen. Wat weer alleen kan met behulp van reformatorische wijsbegeerte die, Gode zij dank, tegenwoordig een plaats heeft aan onze openbare Instellingen van hoger onderwijs. En dan elkander helpen ln het echt christelijk stu deren. in studieclubs e.d. Maar vervolgens, en dat is even belangrijk, elkaar ln het leven op bouwen. Elkaar, als aanstaande „intellectuelen", die straks leidende plaat sen moeten innemen. Opbouwen in vriendschappelijke verhouding, in on derlinge aanvulling, in voorlichting en discussie over alles en nog wat. en vooral in een trant die zoveel doenlijk een voortzetting is van de gezellig heid die, naar wij hopen, men uit zijn jeugd meebrengt. Er valt wel iets te bespreken onder studenten tegenwoordig, wanneer men bedenkt dat zij zich op het grote leven hebben voor te bereiden en dat dit leven in zo snelle ontwikkeling verkeert en dat met name ook de christelijke visie op het leven in onze tyd volop in discussie is. Een klemmende vraag, die heden oud en jong bezig houdt, is toch zeker die van de christelijke eenheid met behoud van de waarheid. Welnu, hier heeft u de achtergrond van het streven van onze Societas. We geloven niet aan miraculeuze sprongen over de greppels, die in de loop der historie ook het christelijk erf zijn gaan doorsnijden, ontstaan als ze zijn uit eerlijke overtuigingen. Maar wel geloven wij met het Aposto- licum in de ene heilige katholieke kerk, de gemeenschap der heiligen. Deze wil S.S.R. in het studentenleven vertonen. Zy is een gereformeerde ver eniging, die dus in al haar werk principieel de gereformeerde belijdenis actief belijdt en allen omvat die zich, ongeacht tot welke kerk zij behoren, daaraan vasthouden. Zy is dus niet een vereniging voor mensen, die alleen nog maar uit traditie ..aan geloof doen". Vandaar onze allereerste vraag: gevoelt u iets voor zo'n vereniging? Niet kerkelijk, maar wel gereformeerd in de zin van de echte Calvijn van de Institutie en wat daaruit is geboren? ALS U ER iets voor gevoelt, dan zal deze vereniging straks door u heen voort bestaan. U zult dan aan haar mogen en moeten bouwen. Dat heeft nodig en als u meent, dat God het christelijk getuigenis van Zyn Kerk vraagt, op elke plaats in het leven naar eigen aard. dan behoort u krachtens uw speciale levensroeping als studerende in S.S.R. thuis. Eenmaal in onze Societas, zult u zien dat zy als vereniging, behalve naar binnen, ook naar buiten werkzaam is op velerlei manier, en dat de ruimte die het christelijk leven in de cultuur in Nederland nog heeft, voor een niet gering deel mede aan haar mag worden dank geweten. Dat u bo vendien daar de steun krijgt, die u behoeft voor wat u persoonlijk gaarne zult willen doen in de omgang met kameraden, die de Meester in hun jonge leven nog niet hebben leren kennen. Komt. laat ons als jongeren en ouderen de handen ineen slaan en stuurt u het in September op een ontmoeting aan! - PROF. DR. J. P. A. MEKKES Herv.-Ger. minderheden en synodale regeling Geen ideaal,maar praciisch wel le gebiuiken (Van een onzer redacteuren) De nieuwe regeling voor de kerkelijke minderheden, die 1 October ingaat neemt de verantwoordelijkheid van de kerke- raad af en geeft aan de provinciale kerk vergadering macht, om, met uitsluiting van de kerkeraad. te doen, wat men meent voor de minderheden te moeten doen. Hoezeer merr ook betoogt, dat deze maatregel een noodmaatregel ia, terecht heeft men gesproken van gereglemen teerde ruzie en verwarring. De ziekte van de kerk wordt voorlopig voor 10 Jaar gelegaliseerd. Hoe de kerkeraad nog op zicht en tucht kan oefenen over de in de grond der zaak aan hem onttrokken le den. is niet duidelijk. In deze woorden gaf dr H. Bout (Utrecht) Zaterdag in een vergadering van Hervormd Gereformeerde minder heden. waarin een aantal besturen van evangelisaties, commissies voor Bijbelle zingen e.d. vertegenwoordigd waren, een oordeel over de regeling voor de min derheden, welke de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk getroffen heeft. Hij wees er op, dat deze regeling voor de Herv.-Gereformeerden geen oplos sing la. De voorzitter der vergadering, dr H. G. Abma 'Rotterdam) had er bij de opening op gewezen, da*, het er ln deze vergade ring vooral om ging, elkaar te ontmoe ten, te bemoedigen en van advies te die nen ln de taaie strijd, om te bereiken, wat men ziet als een recht. n.l. om te leven naar wat de vaderen in de belijde nis hebben neergelegd. Nevens dr Bout trad als spreker ln deze vergadering op de eerwaarde beer H. J. Begeer (Tilburg). Deze wees op de noodzakelijkheid van het leggen van een band, om zó nodig gezamenlijk de nood der minderheidsgroepen aan de synode bekend te maken. Spr. legde de nadruk op het goed recht der evangelisaties, welke het niet te doen is om kerkje spe len, maar om de zuivere prediking van het Woord. Van de zijde der kerk werd totnogtoe weinig of niets gedaan, om de mensen der Evangelisatie te behouden voor de oude vaderlandse kerk. ZIJ heb ben ook geen classes of meerdere ver gaderingen, waarin ze Interne moeilijk heden kunnen behandelen. De sacra mentsbediening is in deze Instellingen onmogelijk, waardoor het geestelijk leven schade lijdt. Spr. drong er op aan, van de regeling inzake de minderheidsgroe pen zo veel mogelijk gebruik te maken. B. en W. van Bergen op Zoom stel len voor een 30-jarige vaste geldlening van 1 min aan te gaan 4 pari, rentende 3V« pet bij de N.V. Roiterdamsche Ver zekering Sociëteit Prol. dr H. Gelissen werd eredoctor te Aken In een plechtige zitting van de senaat der technische hogeschool te Aken werd Zaterdagmiddag het eredoctoraat in de technische wetenschappen uitgereikt prof. dr. H- Gelissen, oud-minister economische zaken en directeur vai PLEM. De plechtigheid stond onder lei ding van de rector-magnificus, prof dr. ir. E. Flegler- Prof. dr- ir- H. Döring was de promotor. Onder de aanwezigen bevonden zich onze ambassadeur te Bonn, de heer A- Th. Lamping, de burgemees ter van Maastricht, mr. W. baron Mi- chiels van Kessenlch, de commissaris der Koningin in Limburg, dr. F Houben, mr. dr. L- N. Deckers en tal van andere Ne derlandse en Duitse autoriteiten Oranje-weeshuis, Huizen, word1; verpleeghuis Het historische Oranje-weeshuis ln Huizen (N.H.) dat in de laatste jaren slechts door een viertal verpleegden (niet eens wezen) bewoond werd, is ge durende 25 jaar kosteloos aan de vereni ging Kinderzorg Noord-Holland afge- ter verpleging van debiele kinde- Hiertoe is de „J. L. Bernhardi- stichling" in het leven geroepen, waarin het bestuur van de vereniging Kinder zorg, alsmede ds W. H. A. Nelck te Am sterdam en mr H. L. Houlhoff, resp. voorzitter en secretaris van de Vereni ging tot Opneming van Wezen uit de Ge meente Huizen zitting hebben. Ds S Gerssen. Herv. predikant te Huizen deelt een en ander mede in het „Kerk- DUIZENDEN hebben Zaterdag afscheid genomen van Koos Vorrink, de overleden oud-voorzitter van de Partij van de Arbeid. In een tot de laatste plaats bezette grote zaal Van het Concertgebouw luisterden zyn medestrijders, partijgenoten, vrienden en familieleden naar prof. Banning, dr W. Drees, Morgan Philips en Evert Vermeer die hem herdachten, naar het orgelspel van Johan Jong, de voordracht van Wanda Reumer en de liederen van de „Stem des Volks". De ministers Suurhoff, Van der Kieft. kers geplaatst waaromheen honderdenblaadje" onder redactie van ds D. Donker en Mansholt waren hierbij aan een plaateje zochten en luisterden naar de Heijst te Ommen, wezig, evenais de voorzitter van de Eerste afscheidswoorden van acht sprekers. Hier Kamer, mr J. A. Jonkman, en vertegen- voerden o.m. het woord mr J. A. W. Bur- woordigers van andere politieke partijen, eer. voorzitter van de P.v.d.A.-Kamer- prof. Oud, prof. Romme, mr Roosjen en 'ractie. de heer H Oostertiuis. voorzitter jkvr. Wttewaal van Stoetwegen. i van he'- N.V.V. en de voorzitter van de „Koos Vorrink was iemand met zeer I sozial-demokrijtische partei Deutseh bijzondere gaven, óók met heel grot» lands. Erich Ollenhauer. De broer van de zwakheden", aldus prof. Banning. maar overledene. Adri Vorrink. dankte bewo- bij alle verandering van inzicht bleef de gen voor het vele dat voor de overledene solidariteit met degenen die in ellende zwaarste tijd van zijn leven was ge. verkommerden." I daan. Dr Drees uitte vervolgens de grootste bewondering voor het redenaarstalent van Koos Vorrink, „maar nooit", aldus de pre mier. „heeft hij zich laten verleiden tot extremisme dat aan zo'n groot redenaars talent zo licht ontspringt." De voorzitter van de Socialistische Internationale, de Engelsman Morgan Philips, bracht een laatste groet aan een groot kameraad. De heer Evert Vermeer, voorzitter van de P.v.d.A., zei o.m., dat Vorrink met grote hartstocht voor de vrijheid ln de bres is gesprongen. Na de plechtigheid in het Concertge bouw trok een lange stoet door de straten van Amsterdam naar de De Clerqstraat, van waaruit de laatste tocht naar hel ere- matorium in Westerveld werd onderno men. Op de begroeide heuvels van de be- graafplaats had men een aantal luidspre- PUT NèG NIET ZEEWAARDIG HET IS NOG STEEDS geen rozengeur en maneschijn b|J de coöperatieve ber gingsvereniging Renate Leonhardt, Integendeel: tijdens een rumoerige deelhoudersvergadering, die Zaterdag in Utrecht is gehouden, bleek dat de bergings- put lang niet zeewaardig is en dat er waarschijnlijk duizenden guldens provisie zijn uitgekeerd, waarvan geen aantekening is gehouden. De voorzitter, de heer P. Visser heeft zich na het dreigement, dat anders de commissarissen zouden aftreden, tijdelijk ais voorzitter teruggetrokken, hangende het onderzoek dat door de of ficier van Justitie te Alkmaar zal worden ingesteld naar het financieel beheer van de vereniging. Met deze stap is de heer Visser, naar hij ter vergadering verklaarde, volledig accoord gegaan. Hij ontkende evenwel heftig, dat hij van de machinefabriek, die het bergingsapparaat had vervaardigd. )it een cent had ontvangen. De voorzitter van de vergadering, mr J. W. Bax, (voorzitter van het college van commissarisaen) deelde mee, dat het ac countantskantoor dat de financiële con- tróle heeft verricht, zijn verklaring van goedkeuring aan het rapport heeft ont houden. daar z.l. de bescheiden niet in overeenstemming waren met de feitelijke stand van zaken. Een door Rijkswaterstaat aangewe zen deskundige van het scheepscon- structielaboratorium had de ber- gln-gsput als lang niet zeewaardig aangemerkt Aan de installatie, die tot niu toe meer dan 200.000 gulden heeft gekost, zal nog wel voor een bedrag van dertig mille aan voor zieningen moeten worden getroffen Men besloot op de volgende vergade ring waarschijnlijk eind Augustus een contrlbutievoorstel te bespreken, evenals de uitgifte van aandelen k pair tot een totaalbedrag van f 30.000 Een van de voorzieningen, die aan de bergingsinstallatie zal moeten worden getroffen, is het maken van een stalen vloer. De vloer is namelijk van hout en beton, omdat een wichelroedeloper dan des te beter het goud zou kunnen aan wijzen, als de put eenmaal boven de Re- nat i Leonhardt zou zijn aangekomen V.U. benoemt twee nieuwe hoogleraren Mr H. D. van Wijk, Den Haag, lector bestuurskunde Tot buitengewoon hoogleraar aan dt Vrije Universiteit te Amsterdam in de tropische plantkunde is benoemd prof dr L. W. Kuilman te Soest. Prof. Kuil man geboren in 1902 te Lobith, studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, waar hij in '32 promoveerde op een plantenphysiologisch onderwerp. Van die tijd af was hij in Ned.-O -Indië werk zaam, eerst als plantkundige te Buiten zorg, later als hoogleraar in de planten- physiologie aan de Indonesische facul teit aldaar. Sedert October '54 is hij als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Tot buitengewoon hoogleraar in de zoögeopraphie werd benoemd dr K. H. Voous te Huizen. Geboren in 1920 te Am sterdam. studeerde dr Voous aan de ge meentelijke universiteit aldaar, waar hij ln '47 cum laude promoveerde op een zoögeopraphisch onderwerp. Sinds '39 is dr Voous verbonden aan he' Zoölogisch Museum te Amsterdam, sedert '53 als conservator en plaatsvervangend direc teur Voorts is tot lector in het Nederlands administratief recht en de bestuurskundi benoemd mr H. D. van Wijk, referenda ris bij de Ver. van Nederlandse Gemeen ten te 's Gravenhage. ENGELS M.O—A AMSTERDAM. 25 Juli Geslaagd voor het xamen Engels M.O.-A: J H Mulder, Heem stede, mej D F van den Eist Haarlem, mej C M van Essen, A'dam en me) E H Lieneman. Amsterdam. M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN A AMSTERAM, 25 Juli Voor het examen M.O. Handelswetenschappen A zijn te Am sterdam geslaagd: C van der Goes, Haarlem, N H Dubelaar, Heemstede, H J Epping; Utrecht, C van Dalen, Papendrecht. P Dijk stra, Leeuwarden, C H van der Drilt. R'dam, D L van Dommele. A'dam. J G van Haperen, A'dam, A J van Es. Geldermaisen en M de Haan. Rotterdam. MAANDAG 25 JULI 1955 Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk B-e roepen: te Veen (N.B.) C. den Boer te Puttershoek; te Winterswijk (a.s. vac. J. Roobol toez.) J. v. d. Vange te Wildervank. Geref. kerken Aangenomen: naar Berlikum L. Loosman te Stad aan het Haringvliet. Bedankt: voor Perth (Austr.) C. Brouwer te Luttelgeest (N.O.P.) voor Apeldoorn L. J. Boeijinga te 's Graven- zande Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Nijmegen C. Lang broek. cand. te IJmuiden. Examens: na afgelegd admissie- examen zijn toegelaten tot de studie aan de Theol. School te Apeldoorn J. Bouw te Nunspeet J. Leendert te Haarlem. M. Reel te Hilversum, P. Sonneveld te Bus- sum, W. Steenbergen te Zwolle, A. Vliet, stra te Hoogeveen en J. Vogel te Wor- merveer. CARBOVIT-DRAGÉES Togen maag- enlngewandstoornissen. Vooral op reis onmisbaar! Flac.i 1,05 CZZmoaSHBEEl Stedelijk geschenk aan gouden T.H. Delft wil o.m. hall van- het hoofdgebouw veifraaien Ter gelegneheid van het gouden jubi leum van de technische Hogeschool te Delft willen B. en W. namens de ge meente als geschenk aanbieden de ver fraaiing van de hall van het hoofdgebouw aan de Julianalaan volgens de plannen van architect prof. F. A. Eschauzier. De kosten worden geschat op f 50.000. Ook wil het college in het kader van de her denking ook iets doen voor de huisves ting der studenten. Men denkt daarom van gemeentewege aan een gebouw, dat aan een 150 tot 200 studenten woongele genheid kan bieden UTRECHT, 25 Juli rtsexamen: P H J Dlnjens, Maastricht. W Jkker, Utrecht, mej M J Chr Hoessela, Maas- richt, mej A F J A Nagel, Nijmegen, H W ACCOUNTANT8EXAMEN TILBURG. 23 Juli Geslaagd voor ïen accountancy: R Jongstra, Rozendaa! l Vogels. Tilburg. HALF ZWARE SHAG DINSDAG 26 JULI versum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuw: 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw 9.35 Waterstanden 9 40 Morgenwijding de kleuters 11.00 Gi 1-1.30 Bariton en piano 12.00 Amusementf- muzlek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingei 12.35 Lichte muziek 13.00 Nieuws 13-15 Mede delingen of gram. 13.20 Promenade-orkest ei solist 13.55. Koersen 14.00 Gram. 15.00 Voor dracht 15.15 Viool en piano 15.45 Gram. 16.30 Voor de Jeugd 17.15 Gram. 17.25 Th< solist 18.00 usementsmuzlek s parle 19.05 Gr Briclle, Vrijhe' 's 18.15 Pianospel 18.30 8.50 Cram. 19.00 Pari- m. 19.15 „Triptiek var c 19.45 Filmpraatje 20.00 Nieuws 20.05 Ac tualiteiten 20.15 Gev. programma 21.00 „Om toekomst van het avondland", caus. 21.30 item. koorfestival 22.00 Intern, festival van :t chanson te Venetië 22.30 Orgelspel 23.00 leuws 23.15 New York calling 23.20 Gram. s 10.15 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw 1130 Gram. 11.50 Als d- 12.00 Angelus 12.03 Gram. and- en tulnbouwmededelingen) 12.55 'ijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieuws item. koorfestival 13.45 Gram. 14.00 :n orgel 14.25 Gram. (tussen 15.30 en our de France) 15.30 Ben Je zestig? oor de zieken 16.30 Zlekenlof 17.00 Jeugd 17.40 Koersen 17 45 Regerings- ing; Rijksdelen Overzee: „Bloemen op Aruba" door Elisabeth Hartog 18.00 „Dit is 18.15 Gram. 18.30 Metropole- urgische ■"ranee 20.40 Actualitei nan 21.00 Uit het Bo Salzburger Festspiele: icht 20.35 ..Het 3ram. 12.25 Voor de arbeiders 12.55 Weerbe- Icht 13.00 Nieuws 13.10 Gram. 13.40 Klank veld 13 55 Sport 14 00 Symphonie-orkeit en solist 15.00 Critieken 15.45 Marsen 16.30 Klankbeeld 17.00 Voor de Weerbericht 18.00 Nieuws 18. Causerie 18.30 Orkestconcert 19.00 Garden arty 19.30 Klankbeeld 20.30 Gev. programma 1 00 Nieuws 21.15 Causerie 21.45 Recital 22.15 dankbeeld 22.45 Parlementair overzicht 23.00 -23.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 1.00 Orkestconcert 12.30 Sport 13.15 Orgel spel 13.45 Voor de kleuters 14.00 Voo 14.15 Gram. 15.00 Sport 15.45 Fabrleksfanfare 16.15 Mrs Dale's dagboek 16 30 Orgelspel 17.00 Dansmuziek 17.30 Sport 18.15 Sportprogram- orkest Klankbeeld 22.50 Tal- dracht 23.20 Dansmuziek 23.50-^-24.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 13.15 Omroeporkest en sol. 14.30 Jeugdconcert 15.00 Di muziek 16.20 Kam Lichte muziek 19. 19.50 „Abschiedsvorstellung", muzikale 22.10 Jazzmuziek 23.00 Llch- •1.00 Sympho- :lek 16.00 Lichte 17 00 Nieuws 17.45 19.15 Pianorecital die 2f.45 Nieuw. ;k 24.00 Nieuws 0.25- nie-orkest en Omroeporkest. iltse televisieprogramma's: 16.30 Voor de 17.0017.30 Voor t 21.50 Klankbeeld 23.07 Gram. 23.45— 24.00 Nieuws. Brusiel. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbe- lcht 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Operette muziek 14 00 Gram. 15.00 Zang en piano 15.30 15.45 Orgelconcert 16.15 Weense mu- Gram. 22.55—23.00 Nieuws. m. 12.00 Omroeporkest 13.00 iziek 14.00 Gram. 15.45 euws 17.15 .30 Nieuws 18.30 Gra 22tt^ Stry'ltttwartet en Vlaamse 20.00 Gram. 21.30 li Venetië 22.00 Nil sol. 22 55 Nieuws Igische televlsleprogrammL •hdlng: 19.00 Testbeeld 19.15 Grai„. Openingsbeeld 19.31 Nieuws 19.40 Feuilleton "7.00 Revue (ln de pauze; Nieuws) 22.45— 5.00 Tour de France. Franse uitzending; 19.45 Gram. 20.00 Actua. teiten 20.10 Journaal 20.40 Film 22.10 Lec- ires pour tous 22.45 Tour de France. BBC. Uitzendingen voor Nederland: 22.00 •30 Nieuws; Feiten van de dag; Vraagge- schrlj- (op 224 76 i loeken e 80. *ij voornamelijk Ieneke. Door Ieneke's onverflauwbare en beweeglijk op alles reagerende levendigheid, nam hij me: x n gevoelens deel aan allerlei waarover hij. door x'n sceptisch verstand beheerst, de schouders zou hebben opgehaald. Hij slaagde er ook beter in dan vroeger, hinderlijke gedachten weg te dringen. Even over enen kwam Vliegenthart thuis. Hij atapte binnen door de tuindeur, zodat hij met een midden in het kringetje stond. Feliciteren. Maar eer hij mocht aanschikken moest hij njjar boven: eerst z'n uniform uit, en 't colbert, dat hem zo keurig stond, aangetrokken. Inmiddels zou Ieneke voor hem voor koffie zorgen. Louis wilde z'n meisje naar de keuken vol gen. Op een heel lieve manier werd hij door haar naar z'n versierde stoel teruggestruurd. „Nee jongen, jij hier blijven!" „Waarom!" „Zul je nog wel merken. Blijft nog even ge heim." Pas toen vader, bedaard als immer, onder de ongeduldige aansporingen der anderen z'n kop je en schoteltje leeghad, was 't tijd voor ca deaux. Tegelijk met Vliegenthart glipte ook Ieneke weer weg Met een pakket tussen beide hander. keerde ze terug, onstuimig van opwinding Hal verwege de kamer struikelde ze haast. Louis die was gaan staan voor de gelegenheid ving niet alleen 't cadeau, maar z'n hele Ieneke in de armen op. Van wat zij bij het overhandigen had willen zeggen kwam niet veel terecht. Wel van de om helzing, die er natuurlijk eveneens bij hoorde. Uit het pakpapier kwam een kartonnen doos, die nogal zwaar aanvoelde; uit de doos iets in vloeipapier, dat door de vorm een dik boek deed vermoeden... Met ogen en mond wijd ooen van verbazing, stond Louis daarop met het prachtig uitgevoerde, eerste deel van een encyclopedie in handen. Hij liet niet merken dat hij schrok. Allang ver langde hij ernaar een encyclopadie te bezitten Naar 't scheen had Ieneke echter niet begrepen dat je met enkel een eerste deel niet vel kor doen en de twaalf delen die 't werk compleet maakten, waren natuurlijk veel te duur. Een zoer om Ieneke te bedanken, was voorlopig 't ge makkelijkst. Z'n moeder stond achter Ieneke trouwens te wachten.Toen uit het pakje van z'n moeder hei tweede deel van dezelfde encyclopedie voor de dag kwam, begon hij te begrijpen. Als zakken dragers kwamen ze achter elkaar: vader mei het derde deel Geert met het vierde, Annemieke met het vijfde., toen Ieneke weerd.. en het was een henen weer geloop, een geproest en gelach, een handen geven en bedanken en zoenen van belang, eer tenslotte de complete twaalf delen op tafel drie torens vol wetenschap vormden. „Tsjonge jonge!" Louis had weer kunnen gaan zitten. Maar nog steeds niet bekomen van de verrassing, moest hij opnieuw ieder deel ter hand nemen, doorbla deren en hij bleef staan, beduusd, beschaamd eigenlijk óók.. „Tsjonge jonge! Alleen al, dat jullie op dit idee gekomen zijn!" „Wel, we dachten, we zullen 'm maar es wat te lezen geven", interrumpeerde Geert droog komiek. „Het idee is van Ieneke", vertelde moeder glunderend, met één hand op Ieneke's schouder haar naar voren schuivend. t Het meisje had, daar Louis pas kort geleden z'n verlangen naar een encyclopedie had laten doorschemeren, nog op 't allerlaatst afgezien van 't plan, hem een etui met vulpen en vul potlood te geven, waarvoor ze al maanden aan 't sparen was. De prijs van de encyclopedie was haar tegen gevallen. Ongetwijfeld betekende het voor haar een grote zelfoverwinning, niet een afzonderlijk cadeau te geven. Maar 't belangrijkst was voor Ieneke, dat Louis kreeg wat hij graag wilde neb ben. „Dit wou je immers zo graag, hè? Ben je er leus blij mee, jongen?" Plagend antwoordde hij: „Bijna net zo blij als net jou!" „Was dat maar waar!" Voor die encyclopedie had hij 't waarschijn- ijk wel over gehad om te solliciteren naar een olaats dichter bij, kwam 't vluchtig bij haar op. „Kom", zei ze. zonder dat de glimlach week /an haar gezicht, „je moeder is in de keuken- al met het eten bezig 's kijken of ik helpen kan." De deur liet ze toen ze de gang in liea achter zich open staan. A)j (Wordt vervolgd.) No 170. Doolhof Van buiten naar binnen toe woorden invullen die voldoen aan onderstaande omschrijvingen. Eik woord begint steeds met de laatste JetteT van het voorgaande woord De gevraagde woorden tellen 3, 4. 5 of 6 letters. Na Juiste invulling vor- de letters ln 3 diagonale lijnen vis- Schijnsel. vervoermiddel, dekplaatje. Ind. kunst, ring van bloemen, metaal, soort spel, Duits kaartspel, afgeknotte boom, spaarzaam, verheven, echtgenoot, dienstwagentje, goudstuk van $10 tel woord. lekkernij, rijstbrandewijn, humeu rig lichaamsgestalte. weefsel, zuidvrucht, dochter van La ban. No 169. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Falen, 6 Tar, 9 loge, 10 Adam, 12 bel, 13 bagatel, 15 O.T 16 va, 17 vehikel, 19 hel, 20 aard. 21 aloë 33 neo. 24 poter VERTICAAL: 2 Al, 3 lobelia, 4 egel, 5 nel, 6 taboe. 7 adat. 8 rag, 11 matelot. 14 saldo, 16 Vere. 17 velo, 18 kan, 19 hap, 22 Ee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2