Jliotuue geitectfeÖTiraranl Ernstige moeilijkheden op de Geneefse conferentie Proces baby-verwisseling gaat door Indonesisch kabinet besloot tot aftreden Ike sprak weer met Zjoekof Poging om trein te laten ontsporen mislukt ZATERDAG 23 JULI 1955 BUREAUX: Stearetraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen»- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 par week. ADVERTENT1EN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke kortte*). Zes en dertfg»te jaargang No 10401 Chei-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat«a*UcHh*hfblw« myn furt la le^caspott' Zó doet de boer op jubel-Vebo EISENHOWER: ..HAAL HET IJZEREN GORDIJN OP..." Oost en West onverzoenlijk over belangrijkheid Duitse kwestie (Van onze buitenland-redacteur) GENÈVE, 23 JULI DE GENEEFSE conferentie dreigt tengevolge van een conflict tussen Oost en West over de prioriteit van de kwestie der Duitse hereniging (en andere belangrijke problemen) alsnog te mislukken. Aanvankelijk leek het er op, dat een basis zou worden gevonden waarop de ministers van buitenlandse zaken in October zouden kunnen verder werken. Tegen middernacht bleek evenwel, dat er geen sprake van overeenstemming was maar dat de conferentie daarentegen in een impasse was geraakt. Het was een grote sensatie voor alle journalisten, toen zij op het midder nachtelijke uur vernamen, dat de besprekingen in het slop waren geraakt. Bijna alle persmensen hadden reeds verslagen naar hun bladen gezon den, waarin zij melding hadden gemaakt van een mogelijke basis voor een nieuw gesprek. De ministers hebben hun problemen nu in handen van de Grote Vier gelegd, die er vanochtend in een beperkte zitting (elke dele gatie bestond uit vier in plaats van uit tien man) hun aandacht aan hebben gewijd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in het geheel geen overeenstemming zal worden bereikt. Is dit het geval, dan is het niet eens zeker dat de conferentie van de vier ministers in October, of wan neer dan ook, doorgang zal vinden. Het meningsverschil tussen Molotof en de Westelijke ministers komt er op neer dat de Rus de Europese veiligheid als no. 1 wil behandelen, terwijl de Westelijke mi nisters de Duitse kwestie als de belang rijkste zien. Volgens het Westen is de Duitse kwestie het sleutelprobleem der Europese veiligheid. Het is meer dan een procedurekwestie, die hier aan de orde is, Het gaat er om óf de Grote Vier de kwestie der Duitse hereniging zullen be handelen of dat dit probleem naar de achtergrond wordt geschoven, zoals de Russen dat wensen. Molotof veroorzaakte nieuwe moeilijk heden door te eisen dat de Oost- en West- Duitse regeringen uitgenodigd zouden worden, delegaties te zenden naar de con ferentie der vier ministers die voor de maand October vastgesteld zou worden. Het Westen erkent evenwel de Oostduitse regering niet en verzette zich dus tegen de eisen van Molotof. Als de Grote Vier vandaag geen overeenstemming kunnen bereiken, zullen de ministers wellicht morgen (Zondag) bijeenkomen om te zien of er nog een oplossing mogelijk is. Het is niet zeker, dat de Grote Vier ook nog tot Zondag zullen blijven, want Eisenho wer wenst morgen in Washington terug te zijn. SOW]ET-RE ACTIE Naar verluidt, bestaat er ook verschil van mening tussen Oost en West over de vraag, aan welke ontwapeningsvoorstel len prioriteit moet worden verleend. Spe ciale moeilijkheden zouden bestaan ten aanzien van Eisenhowers geruchtmaken de voorstel van Donderdag jl. inzake het maken van luchtfoto's van de militaire installaties in de Sowjetunie en de Ver. Staten. De Russen hebben nog niet geant woord op het aanbod van de Amerikaan se president, maar een lid van de Sowjet- delegatie verteld^ een verslaggever dat de Sowjets als basis voor een accoord over de ontwapening wellicht Eisenho wers voorstel zullen aanvaarden, als het kan worden gekoppeld aan het volgens hen voornaamste punt van de ontwape ningskwestie: het verbod van waterstof- en atoomwapens. Volgens het Russische delegatielid kan in geen geval worden verwacht, dat de Sowjetunie Eisenho wers voorstel ongewijzigd zal accepteren. Ook de vier ministers hebben geen by- zondere aandacht aan Eisenhowers ge ruchtmakende voorstel geschonken. Molo tof gaf geen aanwbzing, waaruit kan worden afgeleid of Rusland het aanvaardt en beloofde zelfs niet, dat het in. over weging zal worden genomen. Als de Russen het aanbod niet aan- vaarden, lopen zij gevaar er van ver dacht te worden dat zy niet werikelyk naar vrede streven. Op militair gebied zou aanvaarding door de Sowjets een revolutie betekenen, aangezien de Russi sche militaire installaties de geheimste ter wereld zyn. Voorts zou het verschij nen van Amerikaanse vliegtuigen boven de Sowjetunie van enorme invloed zijn op de Russische bevolking, een invloed, die door de mannen van het Kremlin zeker niet onderschat zal worden. (Zie vervolg op pagina 2) In Bonn is gisteren een modeshowgehouden, tijdens welke de nieuwe uniformen van de Westduitse strijdkrachten werden getoond. Van links naar rechts: een leger-korporaal, een kapitein van de luchtmacht, een sergeant van de marine, een matroos, een luitenant van de marine en een soldaat van de luchtmacht. In de voorste rij ziet u het uniform van de gewone legersoldaat: gevechtstenue (links) en het gewone uniform. Critici noemden de nieuwe uniformen „puur Amerikaans". In feite zeiden zij daar niets ongunstigs mee, want dat is juist wat men in het nieuwe leger wil bereiken: democratische verhoudingen, geen kazernegeest. (Zie ook elders in ons blad). Mr dr W. Hugenholtz aangezocht De heer en mevrouw Van Duyn te Rijns burg hebben mr dr W. Hugenholtz ver zocht rechtskundige bijstand te verlenen voor een gerechtelijk onderzoek inzake de babyverwisseling. De heer en mevr. Van Duyn willen door middel van een gerechtelijk onderzoek zekerheid verkrij- Mr dr W. Hugenholtz gen omtrent de vraag of hun dochter Leny kort na haar geboorte verwisseld is met een dochter ran de familie Van Vegten aan de Uiterstegracht te Leiden. Korte tijd geleden werd door een merkwaardige samenloop van omstandigheden Fred Pracht uit Leiden maakte kennis met Leny van Duyn, nadat hjj een tijdlang omgang had gehad met Annie van Vegten uit het Leid se gezin de vermoedelijke verwisseling ontdekt. Het viel zijn ken nissen op, dat Annie van Vegten en Leny van Duyn wat lichaamsbouw en gelaat betrof uitzonderlijk reel op elkaar leken. De verwisseling moet 7 December 1931 in het Academisch Ziekenhuis te Leiden hebben plaats gehad. De aandacht moet er nog op worden ge vestigd, dat het burgerlijk huwelijk tus sen Fred Pracht en Leny van Duyn niet in het gemeentehuis van Rijnsburg, maar in dat van Oegstgeest wordt voltrokken Burgemeester mr P. N. Höweler verzocht ons hier nog even nadrukkelijk op te wijzen, opdat mensen, die belangstelling voor de huwelijksplechtigheid willen to nen, zich niet naar het gemeentehuis te Rijnsburg begeven. Het zou voor de Rijnsburgse burgemeester moeilijk wor den de publieke belangstelling in goede banen te leiden, omdat sommige van de politiemannen, over wie hij kan beschik ken, met vacantie zijn. De burgemeester zal toch reeds genoodzaakt zijn assistentie te vragen van de rijkspolitie uit omlig- gende gemeenten in verband met de ker kelijke inzegening, welke in de grote kerk te Rijnsburg zal plaats vinden. Onze juridische medewerker tekent hierby aan: Hoewel er in het beginstadium nog wei nig te zeggen valt, ligt het voor de hand, dat er een procedure zal worden aan hangig gemaakt namens Leny van Duyn tegen haar vermoedelijk werkelijke ouders, waarby gesteld zal worden, dat zy onder valse naam by de burgerlijke stand staat ingeschreven. Bü deze procedure zal het artikel 318 van het Burgerlyk Wetboek niet in de weg staan. Daarby is het van groot belang, dat de zaak namens de beide kinderen wordt ge voerd, opdat het niet slechts by één naamsverandering blijft, want anders zou men de vreemde figuur krijgen, dat twee personen dezelfde naam dragen. Pas als de achternaam veranderd ie, kan men bU rekes» verandering van voor naam verzoeken. Men zal by een eventu eel proces moeten nagaan wie die avond der geboorte dienst heeft gehad op de kraamkamer, welke omstandigheden er toen zyn geweest, wie de dokter was en of deze nog leeft, enz. Voorts zal een bloedonderzoek nodig kunnen blijken, en misschien moeten nog verdere onderzoe kingen worden gedaan. Tewaterlating. Op de scheepswerf Figee te Vlaardingen is gisteren te water gela ten een stalen motortrawler voor de N.V. Visserij Maatschappij „De Nieuwe Mer- curius" aldaar, bestemd voor de trawl- visserij op de Noordzee. Het schip kreeg de naam „Burgemeester Hbusdens". Dordrecht krijgt nieuw Stadhuis Het gemeentebestuur van Dordrecht zal een prijsvraag uitschoven voor schetsontwerp van een nieuw stadhuis, dat representatief voor de oudste stad van Holland genoemd kan worden. Tot deelneming aan deze prijsvraag zullen worden uitgenodigd de architecten ii B. Baron van Asbeck te Driebergen, J. W. C. Boks te Rotterdam, het archi tectenbureau Kuiper, Gouwetor, De Ra- nitz en Bleeker te Rotterdam, C. Nap te Arnhem en ir J. J. M. Vegter te Leeu warden. Het gemeentebestuur zal deze architecten uitnodigen op advies van uit prof. ir J. F. Berghoef, ir G. Fried- hoff en ir S. van Ravesteyn gevormde commissie van bijstand die de ingezon den objecten als jury zal beoordelen. De inzenders zullen voor hun schetsplan, on afhankelijk of het zal worden gebruikt f 12.000' ontvangen. BRUILOFT In Monniken- a Ia 1300 £- land, dat op het ogenblik bezig is met een (luisterrijke) vie ring van zijn zeshonderdjarig bestaan, heeft gisteren een bruiloft plaatsgevonden, zoals aan het begin van Monniken- dams historie gebruikelijk was. Het bruidspaar en de andere „hoofdrolspelers" waren ge stoken in costuums a la 1300. Tweede van links is burge meester W. N. Kelder. Een hoogleraar in een (oren Prof: ir B. W. Berenschol, hoogleraar an de T.H. te Delft, heeft de oude wal- toren, de zgn. Rietveld6e toren te Delft, gekocht en zal deze laten restaureren. De toren, die uit de 15e eeuw dateert, wordt ingericht als kantoorruimte voor de hoogleraar. Een deel er van wordt ter beschikking gesteld van een internatio naal bureau, waarvan prof. Berenschot een bestuursfunctie vervult. De Rietveld- toren is een vrn de weinige waltorens in Delft die gespaard is gebleven. Er zijn er indertijd 24 geweest. Prinses Beatrix zal de Limburg te water laten Prinses Beatrix, begeleid door haar vader in zyn functie van inspecteur-ge neraal der Koninklijke Marine, zal op 5 September de tewaterlating van. de on derzeeboot jager Limburg verrichten. Deze marine-bodem is in aanbouw by de Kon. Müj. De Schelde te Vlissingen. De slag viel Een nederlaag in het parlement zou onvermijdelijk zijn Het Indonesische kabinet heeft gister avond met algemene stemmen besloten zijn mandaat terug te geven aan vice- president Hatta. Het deed dit met stemming van de regeringspartijen is voornemens vandaag in het parlement een verklaring af te leggen over het fliot in het leger en vervolgens rijn be sluit om heen te gaan bekend te maken. Het doet dót liever vrijwillig dan een zekere nederlaag te wagen nu de kleine regeringspartyen zyn aftreden eisen. Het conflict is ontstaan nadat presi dent Soekamo de benoeming had door gedreven ven Bambang Oetojo tot chef- staf van de landmacht. De meeste hoge officieren waren toen van oordeel, dat deze benoeming in strijd was met de door hen te Djokja gemaakte afspraak om de eendracht in het leger te bewaren. Voorts zagen de hoge officieren ln deze benoe ming een ingrijpen uit politieke over wegingen in zaken, die zuiver van mi litaire aard zijn Een chef-staf behoort volgens hen benoemd te worden op grond van zyn bekwaamheid en niet uit poli tieke overwegingen Het kabinet daartegenover was van oordeel, dat de benoeming een zaak die niet tot de bevoegdheid van de hoge officieren behoorde, maar tot die van de regering. Toen de hoge officieren weigerden de benoeming te aanvaarden en de functie van chef-«taf aan de nieuw-benoemde over te dragen, kregen zy byval van de Zeldzaam nieuws uit Oost-Europa JJET IS haast onge- 11 looflijk, maar na maanden van volledige onbekendheid met de toe stand in de volksrepu bliek Lithauen en het vroegere Oost-Pruisen heeft men thans eindelijk van.... een gevluchte post bode, één der weinigen die uit deze „hel in het Oosten" weten te ont snappen. Wat nu volgt is een samenvatting van hetgeen deze postbode (die in Denemarken asyl kreeg) over de toestand heeft verteld. De onmenselijke massa deportaties zijn nu ge ëindigd. maar niet voor dat alle peesteiyken. kooplieden en intellec tuelen met hun gezinnen naar Aziatisch Rusland waren getransporteerd. Van t\jd tot tijd worden nog Lithause en Oost- Pruisische burgers uit hun huizen gehaald. Lithause dienstplichti gen moeten hun eerste oefening in centraal-Rus- land volbrengen. Tijdens het transvort springen veel jongelui uit de trei nen, vluchten de bonen in en vormen daar gewa pende benden. De bevol king noemt hen „partiza nen", maar de autoritei ten denken daar uiteraard anders over en noemt hen „bandieten". Op het platteland zijn de partisanen buitenge- Bij zware botsing te Amsterdam twee ernstig gewonden Een ERNSTIGE BOTSING op de Haarlemmerweg te Amsterdam-West heeft gistermiddag twee zwaar en twee licht gewonden geëist. Het ongeluk ge beurde by de tweede molen; de 38-jarige mevrouw W. van Asperen en de 27-jarige mejuffrouw G. M. Beuk uit Haarlem moesten met resp. een gebroken arm en won den aan armen en benen én een schedelbasisfractnor naar het Amsterdamse WU- helmlna-Gasthuis worden vervoerd. de naast hem zittende mejuffrouw Beuk kwam er slechter at De bestuurder van de vrachtwagen werd niet gewond: de amdere vrachtwagen, die vermoedelijk te veel links reed. is onbekend gebleven De Haarlemmerweg is een driebaans- weg en zeer druk. Prinses Wühelmina: Militaire chauffeurs weest voorzichtig In V»I»M m.1 he( h,vort.„„ Jü" nu, Mnltldto, VM »p .CSh»,.- WA,,, d neer G. Hop in dienst van H K H PrlOje, Wilhclmina, door voertui, dusdanig werd genepen, dat hü smsMj gewond tn een dsksnhnl. moest worden opgenomen, heeft Prinses Wil- helmln. I,„ monde van haar particuliere secretaresse minister Stsf versoeht r|jn 0"T"nderr aandacht te schenken aan het doen betrachten van de nodige voor- sichtigheld door bestuurders van milt- taire voertuigen. Een vrachtwagen uit de richting Haar lem, die een vermoedelijk te veel naar links rydende vrachtwagen inhaalde, bot ste in volle vaart tegen de wagen van mevrouw Van Asperen, die waarschijn lijk op dit moment een kleine stationcar inhaalde. De inhalende vrachtwagen, de personepwagen en de stationcar werden zo zwaar beschadigd, dat zü moesten wor den weggerieept. Het tienjarig dochtertje vat mevr Van Asperen, dat naast haar zat, werd uit de wagen geslingerd, maar liep geen verwondingen van betekenis op. De stationcar werd bestuurd door de zestigjarige koopman J. Roem uit Haar lem. Hij werd slechte licht gewond, maar troon actief. Het is daar zelfs gevaarlijk, tot de communistische partij of een andere Rode organi satie te behoren. Het Protestantse geloof is „afgeschaft": de ker ken toorden gebruikt voor opslagplaatsen van legergoederen en andere materialen. De R. Katho lieke kerk is minder ri goureus aangepakt: de bedehuizen zijn wel ge sloten. maar de autori teiten durven er geen pakhuizen van te maken, omdat dit de overwegend R. Katholieke bevolking in opstand zou kunnen De massa der platte landsbevolking put kracht uit het Geloof. De wei nige dominees en pries ters die zich aan depor tatie hebben kunnen ont trekken, uiorden verbor gen gehouden. Zo is een ondergronds kerkelijk le ven ontstaan, dat echter buitengewoon moeilijk gaande is te houden door het strenge politie-toe- zicht. Godsdienstoefenin gen worden nu in hoeren kamers gehouden, maar wee degenen die tijdens zo'n geïmproviseerde dienst in aanwezigheid van een ondergedoken geestelijke worden be- Partlculier grondbezit is uiteraard geheel ver dwenen: alle land is ver deeld over staatsbedrij ven. In de steden heerst een ernstig tekort aan levensmiddelen en de prijzen zijn tot fabelach tige hoogte gestegen (schoenen 250 gulden, kilo boter 25 gulden), teruiijl de lonen uiterst laag zijn. bond van officieren en tevens diende het onafhankelijke parlementslid Baharoed- din een motie van wantrouwen in, welke by de eigenlijke oppositie geen bijval vond. Vervolgens ontstond er echter een af val by verschillende regeringspartijen. Het kabinet trachtte nog zyn positie te redden door een compromisvoorstel, waarby Bambang Oetojo slechts voor de schijn als chef-staf zou worden aanvaard en onmiddellijk na aam-aarding zyn ont slag zou nemen, doch de officieren accep teerden dit niet. President Soekarno vertrok naar Mekka en Moh. Hatta, die naar men aanneemt, ln deze kwestie tegenover GENèVE, 23 juli President Eisenhower heeft heden morgen in zijn villa een gesprek onder vier ogen gehad met maar schalk Zjoekof, zo meldt Ass. Preaa. De Rus had om dit onderhoud ver zocht. In conferentiekringen werd onmid dellijk gedacht aan de mogelijkheid, dat Eisenhowers opzienbarende voor stel tot uitwisseling van militaire geheimen is besproken. Het onderhoud duurde ruim een uur. Tweede man (na Peron) treedt al BUENOS AIRES. 32 JULI. Admiraal Alberto Telsare, vice-president van Argentinië, heeft zyn functie als voor zitter van de opperate raad van de Pa- ronistisefce party neergelegd. Hy ver klaarde later, dit gedaan te hebben ln na volging van president Peron, die het lei derschap van de partij neerlegde „om president aller ArgentUnen te kunnen rijn." Tc lea re relde het er mee eens te zyn, dat partyfunctionarissen geen regerings functies moeten bekleden en in deze uit voering te geven aan de lnstructiee van Peron. Tien jaar geleden: Zweedse margarine In verband met het feit. dat tien jaar geleden Zweedse margarine ln hongerend Nederland werd gedistribueerd, heeft de heer A. Bakker, voorzitter van de Bond van margarinefabrikanten aan de pen ningmeester van het Nederlandse Rode Krui6 een cheque voor een bedrag van 25.000 overhandigd. Soekarno rtond. heeft nu de taak als vice-president de crisis op te lossen Nader wordt gemeld, dat de Indon. re gering Zaterdagavond haar verklaring ln het parlement zal afleggen en Zondagoch tend haar verzoek om ontslag in h«t bergoord Megamendoeng (duistera wolk) zal overhandigen aan vice-president Hat ta. Deze wordt Zondag te Djakarta terug verwacht. Aangezien hy Maandag naar Bandoeng gaat. verwacht men, dat ds besprekingen met de partyen niet voor Dinsdag kunnen beginnen. Generaal ma joor Bambang Oetojo is te Palembang teruggekeerd, waar hy rust zal nemen. Op de lijn Zwolle-Almelo Onbekenden legden ijzeren bek en biels op de spoorrails Een poging om ln de nacht van Don derdag op VrUdag een trein op de lyn Zwolle-Almelo te doen ontsporen is dank zy de oplettendheid van personeel van een goederentrein mislukt. Op de spoor rails hadden onbekenden een ijzeren hek en een aantal spoorbiels gelegd, kenne lijk met de bedoeling een ramp te ver oorzaken. De Zwolse politie, die In sa menwerking met de Spoorwegrecherche een onderzoek Instelt, heeft de dader* nog niet kunnen aanhouden. Ongeveer kwart over tien reed de laatste trein uit Zwolle naar Almelo tegen het op de rails gelegde IJzeren hek. waardoor het treinstel licht werd be schadigd. Omdat de machinist niets had gemerkt reed hy door. Ne enige tyd kwam de trein tot stilstand, omdat brok stukken ven het hek het mechanisme van de locomotief zodanig hadden be schadigd, dat de trein naet verder kon rijden. Een ïynwerker vond later het ge heel vernielde hek en vond even verder een stapel biels De Ujnwertcer verwijder de de obstakels, waarna hy vlak by Zwolle twee fietsen zag staan op de plaats waar het Uzeren hek was wijderd. De Zwolse politie heeft gisteren vier personen aangehouden voor een verhoor. Deze mannen was de vorige dag de toe- Ds Sillevis Smitt naar West-Indië en Amerika De hoofdvlootpredikant ds J. H. Sille vis Smitt te 's-Gravenhage zal 28 Juli a.s. naar West Indië en Amerika vertrekken. Ds Sillevis Smitt zal marine-eenheden op Curagao bezoeken en eind Augustus voor een kort bezoek naar Amerika gaan. Hij hoopt 10 September in het vaderland terug te zyn en zal tydens zyn afwezig heid worden vervangen door de vloot- predlkant ds J. W. Sepmeyer. gang tot het spoorwegemplacement ont zegd, waar zy dagelijks oud yzer zochten. Gistermiddag zyn de aangehoudenen weer op vrije voeten gesteld. Later opklaringen De laatste paar dagen bevond ons land zich aan de flank van een gebied v^o hoge barometerstanden boven de Brits* eilanden- Noordeiyje winden transporteerden boven het Noordzeewater afgekoelde lucht naar onze omgeving. Gisteren dre ven daarby uitgestrekte wolkenbanken over de Noordehjke provincies het land binnen. Deze breidden zich afgelopen naoht over het hele land uit, waarby plaatseUjk wat motregen viel. Inmiddels is een oud en zwak front van een oceaan depressie, welke via IJsland naar Spits bergen trok, op de Noordzee aangekomen. Dit front, dat vergezeld gaat van ta- meiyk veel bewolking, waaruit plaatse- lijk motregen valt, zal waarschyniyk ge durende de nacht on* land bereiken. De kans op regen van enige betekenis b&üft echter klein. Na cle frontpassage kunnen morgen opnieuw opklaringen voorkomen. De wind gaat dan iets meer near Noord tot Noordoost, waarby wat drogere lucht wordt aangevoerd. In het temperatuur- verloop komt nog weinig verandering. HET WEERIN EUROPA Met donderend geraas flitst een vreemd toestel over cmze pagina. Een nieuwe Amerikaanse raket? Of misschien een voortijdig gepubliceerde foto van een geheim wapen? Wij wisten het niet, evenmin als u het nu weet. Maar achterop de foto stond dat zij genomen is te Ullswater (En geland), waar Donald Campbell met zijn straal-raceboot „Bluebird" aanvallen doet op het wereldrecord. Het moet dus Campbell-in-actie zijn. Nog een kleine bijzonderheid: de foto is op haar kop afgedrukt: zo leek het meer op dat geheime wapen waar we mee begonnen.... Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Opklaringen, maar ook tyde- lijk zwaarbewolkt met plaat- selijk wat motregen. Onge veer dezelfde temperaturen. Zwakke, later matige wind tussen Noordwest en Noord. ZON EN MAAN 24 Juli: Zon 4.50—20.46; Maan 11.23 22.20. 25 Juli: Zon 4.31—20 44; Maan 12 35—22 40. 26 Juli e.k.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1