Wijk-en jeugdcentrum Herv. Gemeente kreeg subsidie AMSTLEVEN levensverzekering De heer P. Smits nam afscheid van de Da Costaschool Voetbalvereniging beraadde zich over training J nieuwe leidsche courant donderdag 21 juli 19s5 Raad Alphen aan den Rijn Over dit punt werd meer gepraat dan over andere 39 samen De gisteravond gehouden raadsvergadering in Alphen aan den Rijn werd ■wel beheerst door het voorstel inzake het verlenen van subsidie aan de stichting wijk- en jeugdcentrum van de Herv. Gemeente in de exploitatie tekorten van het te bouwen centrum tot een bedrag van f 2500. Hier was in geding het instuifwerk onder de ongeorganiseerde jeugd. De lof hier voor was algemeen en het voorstel werd dan ook zonder stemming aan vaard, maar om bijkomstige zaken werd aan dit punt meer tijd besteed dan aan de overige 39 samen. De heer Slootjes wilde bij de mededelin gen nog repliceren op het antwoord door B. en W. schriftelijk verstrekt Inzake zijn vragen, met name over de woningbouw. Met het reglement van orde in de hand wilde de voorzitter dit niet toestaan. De heer Slootjes zei, dat dit hem speet, maar dat hij zich dan tot de pers (hij kent overigens maar één krant) zou moeten wenden. Wat u nu zegt, zei de voorzitter, toont g«brek aan stijl en we gaan niet voor dreigementen opzij. Als u meent dat er onjuistheden zijn in de beantwoording, dan dient u zich te wenden tot de wet houder van openbare werken. Dat is de enig juiste weg. Door alles wat u meent op te moeten merken komen de wonin gen geen dag eerder klaar en u dient geen enkel belang mee. Spr. meende, dat ook de pers dit in zou zien. Eerste spreker over deze zaak heer Geerlof, die zijn dankbaarheid uit sprak voor het werk van de Herv. jeugd raad onder de buitenkerkelijke jeugd. Maar, zei spr., de raad benoemde commissie voor de jeugdsubsidie ei hoort dit voorstel niet tot haar compe tentie? Hoewel hier de zaak wel der opgezet is (het instuifwerk kreeg reeds een subsidie van 650) en het potje van 1250 waaruit de commissie mag put ten stellig voor dit geval niet toereikend is, zou spr. het voorstel teruggenomen wiUen zien, opdat de genoemde commissie hierover haar advies kan geven, bracht hulde aan wat particulier door de stichting reeds is verricht en herinnerde aan het A.R. standpunt. Waar het parti culier initiatief tekort schiet, steune de overheid! De heer Verdonk tegenover de heer Geerlof op, dat deze zaak in breder vlak ligt. Het gaat hier om de opbouw van het Wijkcentrum. Spr. was er voor het gehele getaxeerde tekort van bijna 4000 te dekken. In dezelfde geest sprak ook zijn C.H. fractiegenoot, de heer Goedhart. Met dit geld wordt gewerkt onder jonge En de waarde ervan is niet in geld uit te drukken. De heer Rogaar (P.v.d.A.) zei, dat alle initiatieven, voor de jeugd zijn volledige steun hebben en hij wil die niet door een bepaalde bril bezien, als de be doeling maar is de kinderen op te voeden tot goede staatsburgers. In tegenstelling tot de beide vorige sprekers wilde psr. niet verder gaan dan het gevraagde be drag. De heer v. d. Lee (S.G.P.) zei geens zins tegenstander te zijn van dit voorstel. Er zijn echter tal van consequenties verbonden. Spr kon zich voorts vereni gen met de gedachte van de heer Geerlof. De heer Ruijssenaars (K.V.P.) zei, dat de taak der overheid is het particulier Initiatief de helpende hand te bieden. Maar subsidies behoren geregeld den bij het vaststellen der begroting. De gemeente Alphen moet in verband met hun financiële toestand nog steeds een be. roep doen op het gemeentefonds. Spr vreest, dat we hiermee nog eens lek zul len varen. Hij wil daarom dit bedrag vooi 1955 wel voteren, maar zich ér niet op vastleggen voor volgende jarfn. Men stelle de subsidie ieder jaap, vast bij de begroting. *7"* 'H De heer v. d. Meent (V.V.D.) zei, geen bezwaar te hebben tegen de strekking het voorstel. Hij had echter wel enkele bedenkingen. Zo kreeg men geen duide lijk beeld 'van de grootte van de groep ongeorganiseerde jeugd, die door het voorstel werd bestreken. Voorts, is dit werk zoveel meer waard dan dat vs georganiseerde jeugd?. Hier zijn 15 enigingen. die het in totaal met 1250 subsidie moeten doen. In dezelfde houding moet dit minstens 10.000 den. ting voor maatschappelijk werk wn ne-i l hoeve, van doofstommen te Voorburg 14 werden gisteren per oudMeertiaj. HM kfïamcentrum j ï*i Verering Alphei, aan den RUn en omstreken alhier de>s»"d'"»-.(J5 Rotterdam examens af. 1955 1 per Interne vemorgingsdaa. s0"0™11 'n machlnesehrljven. Engels het verkeer ai trenlgingen tot uiuending van klnde-|?l',r,tt-™r^1^l®ItL.5n ^tenografie (130 stremd werd. Op de helling Wethouder Nijman (financiën) zei, dat dit zJ. geen zaak was voor de commissie jeugdsubsidies, omdat het hier de onge organiseerde jeugd betreft. De subsidie wordt pas voor het eerst verstrekt over het jaar dat het gebouw in gebruik wordt genomen. Dit jaar dus nog niet. Maar de Stichting moet weten, waar zij aan toe Is. Het rijk steunt met 40V» in het tekort, de provincie 15°/«, B. en W. stellen voor, de gemeente 20'/o. Dan weet de Stichting waar ze aan toe is en dan kan men voort- werken. Overigens is de subsidiekwestie voor dit en ander jeugdwerk bij rijk en provincie op de helling en er komen t.z.t. nieuwe richtlijnen. Laat men dit voorstel aanvaarden opdat de Stichting Wijk- en Jeugdcentrum het gevoel heeft: de ge meente laat ons niet alleen staan. Na de replieken heeft de voorzitter, attenderend dp het bezoek, dat de raad bracht aan Almelo er op gewe zen, dat als Alphen Industrialiserende gemeente wil zijn, men dit nooit een zijdig mag doen. Met de fabrieken moeten er ook komen gelegenheden voor sport, ontspanning etc. voor de arbeiders en hun gezinnen. We moe ten niet alleen liefdebetuigingen heb ben voor de jeugd, maar moeten ko men tot de daad. Er is door de Stichting reeds zeer veel particulier gedaan. Het gebouw is in zicht. Daat men als Christelijke raad toch besef fen, dat het gaat om het geluk der Jonge ren. Het is teleurstellend, dat men nu komt met formele bezwaren. Er moeten spijkers met koppen geslagen worden. Laat men geen domper zetten op wat reeds is verricht. Deze zaak vraagt niet alleen de belijdenis, dat we willen steu nen, maar de daad. dat we zullen steunen. Dankbacrr Nadat <le heer Geerlof nog verklaard had, dat z.i. het bij soortgelijke kwestie» toch gaat om het al of niet bestaan van de commissie voor de jeugdsubsidie, werd het voorstel met algemene stemmen aan genomen en de voorzitter verklaarde hier voor zeer dankbaar te zijn. Voor deze lange discussie was begonnen waren reeds 16 andere punten behandeld. Voor woningbouw De raad keurde goed de grondverkoop aan de heer P. Vonk voor de bouw van 10 woningen tussen de Bloemweg en het Nutsgebouw. in de nieuwe uitbreiding. Voorts die aan Koningen en Batenburg te 's-Gravenhage van een perceel in „Nabij" voor twee woningen. Tenslotte die aan de heer H. Oudenes van een perceel tussen de Molenvliet en de Vijverstraat voor de bouw van zes bungalows. De heer v. d. Meent vond de prijs van 13,33 te laag, wethouder v. d. Berg zei: „Als lid van de commissie kent u de overwegingen". Op vraag vap enkele leden of niet een ander eerder om deze grond geweest was. zei de wethouder, dat reeds in 1940 of aan de heer Oudenes toezegging van koop was gedaan. Wil de heer Oudenes andere woningen bouwen dan bungalows, dan zal hij hiervoor toestemming moeten Subsidies De Prins Hendrikschóolte Vreeswijk iet internaat zal voor haar jubileum fonds in verband met het 40-jarig bestaan 25 ontvangen. De R.K. Hogere Burger school te Gouda 35. Het R.K. Lyceum stuurlui staan aan wal!, wat de heer Slootjes des te sterker deed opmerken: „Tegen". Unifoimen Het voorstel betreffende de credietver- lening van 8000 voor de uniformering van de muziekverenigingen had de w; instemming van de raad. Moet het particuliere zijde komen, dan blijft het een lijdensweg. De beter gesitueerden hebben misschien niet genoeg bijgedragen, drukte de heer Rogaar zich voorzichtig uit. De heer v. d. Meent en Goedhart hadden enige zorg over de terugbetaling. „Heeft het comité voldoende initiatie ven?" vroeg de eerste. En de ander: „Zal de lening niet ondermijnend werken?' De heer Duin zei als Alphenaar be schaamd te staan over het feit, dat nog maar 3500 particulier bjjenkwam. Hij hoopte, dat als de uniformering een feit Alphens burgerij deze ereschuld spoe- dag zal Inlossen. De voorzitter zei het te betreuren, dat de Alphense industrieën in deze zaak helemaal geen medewerking verlenen. Een industrie te Almelo gaf 350.000 voor een operagebouw. „Ja", zei de heer v. d. Meent, „maar die had ook neer personeel dan alle Alphense bedrij- 'en samen". En de burgemeester weer: .Maar het gaat hier dan ook maar om 8000". De heer Slootjes, zelf enthousiast nuziek-beoefenaar geweest, gaf namens ,de jongens" de verzekering, dat zij het gezamenlijk als een eer zullen beschou- deze verplichtingen te voldoen. De heer Deerenberg en Gesman waren met kennisgeving afwezig. Het voorstel van de P.v.d.A.-fractie be treffende vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting voor de voetbalverenigin gen. werd in handen gesteld van B. cn W. oor het uitbrengen van prae-advies. De wethouder van onderwijs, de heer Dekker, kwam nog met een spoed-voor- stel. In de vorige vergadering was goed gekeurd een voorstel tot het plaatsen van drie houten noodscholen. namelijk twee met twee lokalen en één met drie, kosten f74.500. Hierop ontving men juist giste- :n goedkeuring van Ged. Staten. Inmiddels kreeg het gemeentebestuur de opgave van de schoolbesturen, waar uit bleek dat nodig zijn: drie lokalen voor school Javastraat; idem voor R.K. school Paradijslaan; twee voor Chr. lagere school St Jorisplein; idem voor Chr. school Jan Nieuwenhuizenstfaat; totaal dus vier met 10 lokalen. Voorstel: nog credlet beschikbaar te ellen voor een drie lokalen-school, be drag f33.050 Met algemene stemmen werd dit goedgekeurd. Raadsvergadering 1° de hal De eerstvolgende raadsvergadering ls s|lho°] ln pl' Raad van Leimuiden Een kleine agenda werd vlot afgewerkt Onder voorzitterschap van de heêr A. W. Buykse, die loco-burgemeester ls, kwam gisteravond de gemeenteraad bij een. Alle raadsleden waren aanwezig. Bij de ingekomen stukken bevonden zich verzoeken van de R.K. meisjesschool en van de school met de Bijbel om gelden ter beschikking te stellen voorr schaffen van leermiddelen vooi keersonderwijs. Op voorstel var besloot de raad de gevraagde medewer king te verlenen. De raad ging accnord met een voorstel van Gedeputeerde Staten tot nadere vast stelling van de jaarwedden van secretaris en ontvanger. De voorzitter deelde dat een secretaris van twee gemeenten volgens dit voorstel voor de cumulatie 15 procent boven zijn wedde krijgt. De heer Vonk informeerde, of de kommiezen ter secretarie van deze regeling mee zullen profiteren, wanneer het voorstel goedge keurd wordt door de Kroon. De voorzit ter zei, dat dit inderdaad het geval zal Na Ingewonnen advies van de inspec teur voor lager onderwijs besloot de raad om op de begroting f5920 uit te trekken voor de verbetering van de R.K. meisjes school. Tenslotte werd besloten van de opslagplaats langs de Drecht 90 vierkante meter te verkdpen aan de heer A Th. Brand voor f2.— per m2. De opslagplaats zal verlegd moeten worden. De heer Brand is bereid de kosten daarvan aan de gemeente te betalen. Deze kosten worden vastgesteld op f520. Hierna volgde slui ting. Meisje verdronken Omstreeks vier uur is gistermiddag een anderhalf-jarig dochtertje van de familie Van Velzen te Vriezekoop in de Drecht verdronken. Het kind, dat met haar twee lingzusjes buiten speelde, is in een onbe waakt ogenblik te water geraakt. De moeder miste haar dochtertje en trof het kind na enig zoeken in de Drecht aan. Hoewel ze de drenkelinge spoedig op het droge had, bleek het meisje reeds te zijn overleden. Geneeskundige hulp mocht liet meer baten. „Eureka" mag uitbreiden Burgemeester en wethouders hebben an de directie van de chemische fabrie"k .Eureka" vergunning verleend tot een be- meisjes te Amersfoort ƒ52.50. Hèt j vastgesteld op Donderdag 18 Augustus. Medisch opvoedkundig bureau te Leiden Examens iVDGn f 30. Het Kon. Instituut voor doofstom- j typen, SienO j Groningen en de Prot. Chr. Stich-)en Engels De heer P. Smits heeft gisteren afscheid genomen van "het onderwijs en in het bijzonder van de Da Costaschool. Meer dan veertig jaar heeft hij het Christelijk onderwijs gediend en een warm hart toegedragen, en juist 27 jaar geleden had zijn installatie plaats in het Verenigingsgebouw. De banden, die de -teer Smits in de loop der jaren met Alphen aan den Rijn verbonden hebben, zijn zeer hecht gebleken en zijn afscheid heeft hiervan het bewijs geleverd. Zotyel de kinderen op school, de collega's aam een broodmaaltijd in hotel ,,Toor", als ouders en oud-leerlingen tijdens een receptie in het Nutsgebouw hebben de dag, waarop de heer Smits afscheid nam, voor hem tot een zeer bijzondere dag gemaakt, an de nieuwe Da Costa- ,Nablj" aan de Lage Zijde stonden gistermorgen alle kinderen de heer Smits en zijn vrouw ter vèrwelko- KOUDEKERK AAN DEN RIJN Onder voorzitterschap van de heer P. van Kempen kwam de voetbalver eniging Koudekerk in jaarvergadering bijeen in de bovenzaal van hotel' De Bruin. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst niet groter was. Hij herinnerde aan de beide kam pioenschappen, door de adspiranten en het eerste elftal behaald en aan de feesten, die daar het gevolg van waren. De elftalcommissie had, evenals de trainer, de heer Hesseling, een bijzonder woord van dank te incasseren. commissie werden benoemd de heren H. Didden, J. van Ginhoven en W. Lange- veld. In de rondvraag werd over verschil lende kwesties uitvoerig gesproken. Hierna stelde de voorzitter een voorstel van het bestuur aan de orde, dat wilde aanzetten, het trainen te bevorda- Velen voerden hierover het woord. Al gemeen was men van gevoelen, dat vooral de hogere elftallen behoorlijk getraind het veld in moeten komen. De heer Hesseling, de trainer, stond uitvoerig bij deze kwes tie stil en drong op regelmatig trainen aan. Een besluit werd echter niet geno- Verkeerscxamen Onder auspiciën van de Vereniging voor Veilig Verkeer, waarvan de voorzitter, burgemeester De Herder, aanwezig was met verscheidene bestuursleden, werd gis termorgen door de leerlingen van de hoog ste klasse van de Hervormde en de open bare scholen, verkeersexamen afgelegd. Aan het theoretische gedeelte hadden 46 candidaten meegedaan, van wie er drie werden afgewezen. Aan het practische deel namen dus 43 candidaten deel, van wie er 34 slaagden. Als bijzonderheid dient nog te worden vermeld, dat één der candidaten, door een misverstand, de Ho ge Rijndijk opreed en pas kort onder Lei. den tot de conclusie kwam, dat ze we! verkeerd kon zijn! Daar dit een ove rigens prima leerlinge was, is haar, even- s aan de andere geslaagden, dadelijk ns !t examen het diploma uitgereikt. NIEUWVEEN Plattelandsvrouwen bfjeen De afdeling Nieuwveen van de bond van plattelandsvrouwen hield een leden vergadering onder leiding van mevrouw Vecnendaal. Men besloot op 31 Augustus een reisje naar Haarlem en omstreken te maken. In zaal Van der -Sluis zal be gin Augustus een bloemschikcursus ge geven worden, vermoedelijk door de heer Hoogendoorn uit Ter Aar. Verder besprak men nog enkele huishoudelijke zaken. Polderververslng Het zoutgehalte in de Buitendijkse Oos terpolder nam gedurig toe, zodat midde len moesten worden beraamd om hier- einde te maken. Het zoutgehalte bedroeg de laatste tijd soms 1.167o. zodat het water als gietwater voor de tuinders haast niet meer te gebruiken was. Be- Uit het Jaarverslag heer D. Koeman, bleek, dat hel ledenaan tal gestegen is van 93 tot 111. Ook gaf hij een overzicht van de plaatsen, die elk elf tal in de afgelopen competitie had be haald. De vereniging werd een lauwerkrans een medaille rijker, terwijl er ook twee kampioensmedailles werden gewonnen. De heer L. de Jong kon mededelen, dat een batig saldo was, na een goed ligingsjaar. Naar aanleiding van een ingekomen stuk werd even van gedachten gewisseld het aanstellen van jeugdleiders, die ln het komende seizoen een cursus moeten volgen voor het diploma. Aangewezen werden de heren G. de Wit en M. Schel lingerhout, terwijl de heer J. Colijn dit di ploma reeds bezit. Bij enkele candidaatstelllng werden de aftredende bestuursleden, de heren P. Euser, L. de Jong, D. Koeman Klaveren, herkozen verklaard. De leden van het eerste elftal ontvingen uit handen van de voorzitter dit elftal, terwijl, op voorstel van de heer Colijn, de adspiranten kampioenselftal zullen krijgen. Daar de heren P. Euser en K. Vergunst lidmaatschap van de elftalcommissie b( dankten, werden naast de heer twee nieuwe leden aangewezen; de h J. Bijleveld en E. Dorrepaal. In nlssie b«^ J. Keél de 1 de kaP langrijke uitbreiding van de fabriek. Geslaagd Onze plaatsgenoot J. J. G. Verdonk ls geslaagd voor het einddiploma Mulo A en B. Aan de ambachtsschool te Hoofd dorp slaagden R. van As, K. Wesselius er G. Drost voor het diploma machinebank- werken sloten is thans via de Buitendijkse WeS- terpolder vers water in te laten uit het Aarkanaal. Er zal dan ter hoogte van het Tolhuis een duiker worden geler m- ult het Aarkanaal naar de Waste-i ier. Op de grens van beide polders, de Mo lenkade, wordt een riool gelegd. Aange zien echter het peil in de Oosterpolder hoger ls dan ln de Westerpolder, zal ccn gemaal worden geplaatst, dat regelmatig water van minder zoutgehalte in de Oos terpolder zal brengen. Het is voor de vele in de Oosterpolder woonachtige tuinders te hopen, dat hiermede het euvel zal zijn opgelost. Mocht dit niet het ge val zijn. dan za! een kostbare aansluiting op de waterleiding noodzakelijk worden. Hierdoor zou de watervoorziening, die de laatste tijd tamelijk aan de gestelde eisen voldoet, weer in het gedrang ko- Zcldzame vangst Toen de heer Wolschrijn uit Amster dam Woensdag een dagje doorbracht bij tljn schoonouders in Nieuwveen. nam hij een poosje de hengelstok ter hand. bil de Kattenbrug te gaan vissen. Hij deed daar een zeldzame vangst: een meer val van 52 cm lang. Uitstapje Joh. stichting Dinsdag maakten een 45-tal mannelijke bewoners van de Joh.-stichting onder lei ding van. de directeur, de heer Blok, een uitstapje per autobus. De eerste pleister plaats was de Westerbouwing. wear de koffie werd gebruikt en vanwaar een boottocht op de Rijn werd gemaakt naar Arnhem. Hier stond de bus weer te wachten en werd de tocht vobrtgezet naar Hoog Elten. Na een rondwandeling aldaar werd een bezoek gebracht aan het Bernharddal te Apeldoorn, waar genoten werd in de kpeeltuln. Op de thuisreis werd in Utrecht het diner ge bruikt en omstreeks 10 uur keerde het gezelschap zeer voldaan in Nieuwveen terug. Zaterdag hopen de minder-valide be- oners een bezoek te brengen aan Oud Valkenveen en voorts zullen een 100-tal vrouwelijke bewoners eveneens een be zoek brengen aan Hoog Elten. WOUBRUGGE Uitstapje Eensgezindheid De buurtvereniging Eensgezindheid maakte gisteren met 23 leden haar jaar lijks uitstapje. Dit keer ging de reis naar Schoorl en omstreken, waar volop ge noten werd van het prachtige natuur schoon en de zon. In de beste stemming kwam het gezelschap om elf uur weer thuis. Geslaagden Onze plaatsgenote, mejuffrouw G. Car rière, onderwijzeres aan de o.l. school, slaagde te Lelden voor het examen han denarbeid. De heer J. G. vari Reenen slaagde aan de MTS te Amsterdam voor het diploma werktuigbouw. De heer W. J. den Ouden deed mot goed gevolg eindexamen aan de U.T.S. te Leiden. op te wachten. De heer D. Kloos- •termsn opende deze samenkomst met ge- jbed. waarna de-^heer A. Visser, onderwij- de Da Costaschool, zich Han- ond®r*vi3***»d -personeel en de ieerlin- die zijde volkomen ge- Het ongeval trok' zeer veel belangstel- de verpieegprljs tol eon max.-I V"0r ™a£"!ne"hr(lven zijn geslaagd de j ür.g, mede doordat in afwachting van in- 0.M per dag met «en algemeen j n^S J- d~ f*"*!*» li"1?-. dt woonwagenbewoner, van J 320 per jaar onder be paalde voorwaarden. Een voorgestelde wijziging inzake de subsidie aan de kruis- erenigingen werd aanvaard, waardoor de gemeente meer contröle zal krijgen op de verstrekte gelden. Voor de op 3 Sept. Delft te houden streekdag van Steun Wettig Gezag, werd een subsidie verleend an 250. Aanvlogen De Chr. school aan de Hooftstraat in de gelegenheid gesteld worden in de oude spelling geschreven boeken te vangen;, eveneens de Chr. school g.l.o. aan het St Jorisplein. Het voorstel medewerking te verlenen aan de stichting ïen R.K. schoot voor g.l.o. in het wes telijk deel van de gemeente werd goedge keurd; op Alphens gebied zal een school gebouw voor Zwammerdam verrijzen, daar deze gemeente zelf daarvoor geen grond heeft. Een aanvraag om gordijnen voor de bestuurskamer der Oranjeschool werd eveneens goedgekeurd. Wat de Zwammerdamse scholen betreft, betreurden verschillende sprekers het. dat hier twee Prot. Chr. lagere scholen onder één dak komen, wat extra kosten mee brengt. Het is geen verheffend beeld van het Prot. Chr. volksdeel. Weth. Dekker zei, dat de gemeente hier formeel bulten staat, maar op zijn verzoek gaf de heer Van Muiswinkel een toelichting op een ander. Er Is goede hoop, dat men tot eenheid komt. De groei naar elkaar toe reeds enkele jaren geleden begonnen. Wat het voorstel over straatnamen betrof achtte de heer Duin het niet nodig zoveel historische figuren uit het verre verleden te vernoemen, als bijv. de vrouwen van Willem de Zwij ger. De voorzitter betreurde dit stand punt. Onze historie is zo rijk, dat men er goed aan doet er ook dp die ma nier aan te herinneren. De heer Slootjes was er tegen, dat de bestrating van de Pieter Doelmanstraat opgedragen werd aan de bouwer van de brug, die z.l. te slecht opschiet. Hij wild? minstens een Alphense onderaannemer ingeschakeld zien. De voorzitter gaf hier- aar een kort antwoord: De beste j Duik, N. de Best, N. Vooijs Schoonberg, allen te Katwijk, opgeleid door het Instituut „Theo-prac" aldaar. Voorts slaagden voor machineschriJven de dames A. H. Hoogerwerf, C. C de Vogel, E. M. Donker. M. G Oppelaar, R. E. Versteeg, A. G. W. Wessel. C. J. H. Verkleij, A. Haak, H. S. Hiemstra, R. de Jong, P. J. Penders en de heren H. J. Raatgever, R. M. v. d. Kolk, H. Pauw, allen te Alphen aan den Rijn, mej. M. T. E. Vink te Noorden, mevr. C. Kasteleijn- Prins te Nieuwkoop en mej. B. A. Wille te Koudekerk aan den Rijn, allen opge leid door het instituut Klok te Alphen aan den Rijn. Het diploma machlneschrijven behaal den mej. J. H. Verboom, mej. H. Koren en de heer D. A. v. d. Poorte, allen te Bodegraven, opgeleid door de heer Bouw- Het diploma Engels spreekvaardigheid behaalden de dames G. Jansseris, M. Ba- de heer N. v. d. Woensel, allen te Alphen aan den Rijn, opgeleid door het instituut Klok aldaar. Het diploma stenografie. 130 lettergre pen per minuut, werd behaald door de dames J. W. Vos te Alphen aan den Rijn, J. M. Voorn en M. Th. Hoogenboom, bel den te Ter Aar, opgeleid door het insti tuut Klok te Alphen aan den Rijn. Woonwagen strandde Het verkeer in de Wilhelminalaan ter hoogte van de noodbrug over de Rijn, waar de weg in twee banen is gesplitst door middel van een vluchtheuvel, werd gisteravond gedurende bijna twee uren gestremd door een ongewoon gevolg van ■en verkeersongeval. Een personenauto, waaraan een woon lagen was gekoppeld en die bestuurd verd door H. Besseler, zonder vaste woonplaats, reed in de richting Leiden. Volgens de verklaring van de bestuurder moest hij plotseling stoppen voor een fietser, zekere J. P. M. te Alphen aan den Rijn. Tengevolge van het krachtig schoot de voor-schamel onder de woonwagen los en kwam het complete ..huis" met de voorzijde op de rijbaan terecht, in een dusdanige richting, dat kunstjes lieten vertonen en zij alzo de toeschouwers een gratis voorstelling boden. Een takelwagen heeft de gestrande woonwagen weggesleept en voorlopig een standplaats verschaft op het Sint Jorisplein. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor en de schade in de woonwagen is gering. Liefhebbers van apen-voorstellingen zullen de komende dagen wellicht n-iet tevergeefs een wandeltocht naar het Sin-t Jorisplein maken!, j.. S'.room viel uit in Julian astraat Omstreeks kwart over acht gisteravond ontstond sluiting in de ondergrondse ka bel van de electriciteitsbedrijven. ter hoogte van het Landbouwhuis van de firma C. A. Bos in de Julianastraat. Als gevolg hiervan- viel in de Julianastraat en de daaraangelegen woningen de stroom uit. Ook de Sint-JosephzaaL waar eén bij eenkomst aan de gar.g was, werd in het donker gezet. Voor het postkantoor, waar de gehele nacht doorgewerkt wordt, werd een nood verbinding tot stand gebracht, zodat men daar na twaalf uur weer elec- trisch licht kon gebruiken. De gehele avond en nacht hebben mensen var electriolteitsbedrijvén, onder leiding de directeur, de heer A, J. Heemskerk en de heer H, A. Couvée, assistent de water- en lichtèedrijven, afd. electri- citeitsvoorziening, gezocht naar het euvel van de storing. Tegen de vroege morgen was men er in geslaagd het op te sporen en de nodige noodvoorzieningen te tref fen om de bedrijven en woningen weer zoveel mogelijk van stroom te voorzien. Met de reparatie zal men vermoedelijk nog de gehele dag volop werk hebben, zodat tegen de avond de electriciteits- voorziening wellicht weer normaal is. Benoemingen bij het onderwijs De heer H. Baaijen. leraar geschiede- is aan het Chr. lyceum alhier, is met ingang van November benoemd aan htt Chr. lyceum te Apeldoorn. De heer W. de Wolf. onderwijzer aan de Oranje- school alhier, is benoemd aan de Chr. Ulo-school te Goes. gen in hartelijke bewoordingen tot de scheidende hoofdonderwijzer richtte. De kinderen van de hoogste klas zongen ver volgens onder leiding van mej. Vonk. Jan Basie en Jaap de Wit boden de heer Smits, namens de kinderen, een acte- tas en een reiswekker aan, terwijl me vrouw een bouquet bloemen in mocht nemen. Het geschenk van-het per- jsoneel bestond uit twee ingelijste foto's, de oude en de nieuwe school voorstellen- I de. Tot slot verzorgden de leerlingen nog enkele charmante voordrachten. De schei dende hoofdonderwijzer dankte de kindé ren voor hun attenties en verklaarde, dat dit afscheid voor hem onvergetelijk zou zijn. Onder collega's 's Middags om half zes stond in hotel „Toor" een broodmaaltijd gereed, aan alle collega's van de vier Alphense Hervormde scholen met hun dames aan zaten. Ds. Hanemaaijer, de nieuwe zitter van het bestuur, memoreerde de hele periode, waarin de heer Smits in Al phen aan den Rijn gewerkt heeft. Hij bood het vertrekkende schoolhoofd een geschenk onder couvert aan en overhan- Nadat de heer Visser rijke aanwezige collega's het woord ge voerd had. sprak de heer Smits woorder van dank. „Mijn grootvader volgde trouw de Bijbelles van IsSac da Costa", aldus de heer Smits, „en het doet mtj genoegen afscheid te kunnen nemen van een nieu we- school, die de naam van Da Costa draagt". Ds. Hanemaaiier sloot de Deze dag van afscheid nemen werd s avonds besloten met een ongedwongen •eceptie ln het Nutsgebouw, ouders en oud-leerlingen de heer Smits de hand kwamen drukken. Met zijn rouw heeft hij vele hartelijke woorden wensen in ontvangst genomen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de heer Sol. opvolger van de heer Smits, tijdens deze bijeenkomst geïnstalleerd zou worden. Wegens familieomstandigheden kon deze echter niet aanwezig zijn, zodat het bij een informele bijeenkomst bleef. De belangstelling was bijzonder groot en de heer Smits heeft hiervoor tijdens de receptie zijn erkentelijkheid uitgesproken. De ouders bedankte hij voor het vertrou- dat zij steeds ln hem gesteld heb- rn voor de cadeaux. die zij hem „via hun kinderen" hebben gegeven. Onder het genot van de koffie bleef men daarna nog geruime tijd gezellig bijeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9