mm/ Mensen worden luchtziek in een bioscoop El Principe sin Protocolo Niet voor stierenvechter in de wieg gelegd „Bosvarken" zal meestrijden tegen natuurvervuiling ZACHT/ 5 DONDERDAG 21 JULI 1955 VIJF LUIDSPREKERS ACHTER HET DOEP controlerende beeld-technicus als de boten van het doek 1 [verdwijnen. stroomt het geluid 1 weg door deze luidspreker extra-luidsprekers voor i [geluiden buiten het beeld 1 magnetische geluids-mixer geluid van zes microfoons wordt op êen band opgenomen drie lenzen zes microfoons nemen het geluid op. als de bootjes; wegschieten DRIE FILMTROMMELS opnamehoek SLUITER camera verwerkt tegelijkertijd drie filmstroken drie films de Prins zonder lam-tam In Bogota bleken de ijverige Colombianen het Carillon, bestemd voor Peru, uit het K.L.M.-vlieg* tuig te hebben geladen met de bedoeling het naar dr. De Graaff's hotel te sturen, zoals men Yehudi Menuhin zijn viool nadraagt, maar met enige „ca- ramba's" links en rechts kon dit onheil worden voorkomen. Overigens werd prompt overal dit een dikke honderd kilo zware klokkenspel uit geladen, behalve in Lima, waar het juist had moe ten zijn.Ik herinner me ook dat eerste banket aan de ministers en diplomaten van Colombia, waar ik een Colombiaanse ceremonie-kunstenaar aan het werk zag. Negentig echtparen in een schit tering van satijn en kant en d* mooiste uniformen stonden in een rij te wachten om aan de Prins te worden voorgesteld. Telkens riep de paleisdienaar de namen luide af en dan schreed echtpaar na echtpaar op de Prins toe om met handdruk de opwachting te maken. Die man bleek allen te kennen, maar soms bogen zijn mondhoe ken zich omlaag en dan kon men hem „voelen" fluisteren: Wie Begrip voor Nederlandse belangen gekweekt door HANS K1EV1D (Slot) Vla/ïdi*criminatie Ook was Interessant de lunch bij Dona Maria Sierra de Gomez, wel licht de rijkste vrouw van heel Co lombia. van wie werd verteld dat ze juist toevallig een navordering had gehad van de belasting van een slor dige 150.000 gulden (tweede aanma ning een kwartje extra*. Deze voor treffelijke gastvrouw had de aardige gedachte gehad om wellicht de verzamelaars van haar kapitaal de Hollandse stieren op haar land goed een groot rood-wlt-blauw lint om te doen. Nu weet ik niet, of men dc expressie van het rund kent, maar al te intelligent stonden de bestrlkte stieren er stellig niet bij. zodat er gens in het gevolg de opmerking werd gelucht: „Zoiets noemt men nu vlag- discriminatie Dan het vertrek uit Colombia, met de DC-4 die alleen ontladen en ver licht op het kleine vliegveld te Quito zou kunnen landen en waarbij de Ne derlandse gezant, de heer Bijvanck ernstig in discussie kwam. Deze Ne derlandse vertegenwoordiger bleek minstens een 200 pond te wegen en die „ballast" werd door de KLM hof felijk maar beslist overboord gewor- Daar redde ook de Prins op zijr eigen joviale wijze het figuur van d< KLM. toen bleek dat wegens eer doorgeslagen zekering één van de mo toren niet wilde starten. Terwijl hei hele Colombiaanse protocol voor dr erewacht stond en alles afgelopen leek, ging dat vliegtuig maar niet weg. „Laten we ze een borrel aanbie den" besloot de Prins die met een brede armzwaai de Colombiaanse au toriteiten aan boord van het vlieg tuig noodde en daarbij bovendien zei: „Het is ons zo goed bevallen nodigen en ziedaar de sservice van onze K.L.M. Een sherry Het was even heel gezellig in dat vliegtuig en het was eigenlijk jam mer. dat de motorpanne zo snel hersteld werd. Toen volgde een nieuw afscheid, minder formeel zon der schrik-barende kanonschoten, maar van alle landen misschien het hartelijkst. Stierenvechten Peru tot besluit leverde het, la ter nogal opgeblazen, incident op waarbij de Prins de strijd aanbond met jonge stieren, die voor het stierenvechten werden getraind. Zo als men weet belandde de Prins daarbij in het zand. iets dat men later in verband bracht met het bezoek aan het Walter Reed hos pitaal in Washington, volkomen uit de lucht gegrepen uiteraard, maar waarover het gezelschap de misluk te toreador aardig heeft geplaagd. Men herinnert zich misschien de Nederlandse foto, waarop de Prins met pet en kromme pup staat af gebeeld voor een Hollandse stier, de foto die ook in Peru aan de pers was verstrekt en wat het Gevolg nu wel een tikje bluf vond. als ZKH niet in staat bleek zo'n klein Peruaans stiertje de baas te blij- Zo hebben we dan in deze artikelenreeks een greep ge daan uit de gebeurtenissen, die zich tijdens een goodwillreis v'an Prins Bernhard voordeden. Het zal onze lezers duidelijk geworden zijn, dat de Prins der Nederlanden op zijn reizen meer begrip voor de Neder landse belangen heeft ge- M Na zijn reis gaf Prins Bernhard kweekt, dan duizend zaken- en brochure, in goed- landse pers over zijn reis door Spaans ooit zouden hebben Zuid-Amerika kunnen doen. Voor ambtenaren. Sparen met premie weldra mogelijk (Van onze Parlementsredactie) Waarschijnlijk sal een regeling voor een gepremieerde spaarregeling voor ambte naren met persoonlijke bezitsvorming als doel niet al te lang op zich laten wachten. Het Kabinet heeft z|jn standpunt ten gun ste van zulk een regeling bepaald en zal de aangelegenheid binnenkort voorleggen aan de centrale Commissie voor georga niseerd overleg In ambtenarenzaken. Aldus antwoordt minister De Bruljn, mede namens de bewindslieden Beel, Van den Berge en Van Rhijn op vragen van het Tweede Kamerlid, dr W. C. P. M. de Kort (kath. v.). De regering heeft voorts besloten te be vorderen. dat bijdragen van werkgevers in bouwfondsen binnen bepaalde grenzen worden vrijgesteld van sociale verzeke ringspremies, van vereveningsheffing en loon- en Inkomstenbelasting. De be doelde vrijstellingen worden niet wense lijk geacht ten aanzien van de bijdragen van werkgevers ln spaarfondsen, die geen bouwfondsen zijn. Tegen deze laatste vrijstellingen rijst namelijk het bijzondere bezwaar, dat zij uit een oogpunt van rechtvaardige lasten verdeling moeilijk in te passen Is in het Keldende fiscale stelsel van het Inkomen, waarbij komsten, ongeacht haar bestemming, naar ;n progressief tarief worden belast. De bevordering van het eigen-woning- bezlt neemt echter in het overheidsbe leid een bijzondere plaats ln. Bij de bouw- spaarfondsen is het sparen meer dan el ders gericht op bezitsvorming. En aan gezien het de persoonlijke bezitsvorming gunste waarvan deze maatregelen worden genomen, meent de regering niet, dat het genoemde bijzondere gevaar on overkomelijk is, waar het gaat om bijdra gen in bouwspaarfondsen. Breskens wordt terdege als zeehaven aangemerkt In lijst B van de Uitvoeringsbeschik king der Wet op de Omzetbelasting wordt Breskens genoemd, omdat het een zee- havenplaats Is en derhalve in aanmerking komt voor vrijstelling van omzetbelas ting voor de leveringen van bepaalde goederen, welke ln een zeehaven worden verricht. Dat Breskens niet voorkomt op tabel C van de beschikking wil niet zeg gen. dat het geen zeehaven is. Lijst C somt alleen die gebieden op. waar de op slag van goederen en hel afstaan van het gebruik van havens en haveninrichtin gen van omzetbelasting is vrijgesteld. In Breskens is niet een gebied aan te wijzen, waar zich opslagplaatsen bevinden voor over zee gevoerde of te voeren goederen, noch havens en haveninrichtingen, welke in hoofdzaak worden gebruikt door zee schepen. Dit alles antwoordt staatssecretaris Van den Berge van financiën op vragen, hem onlangs door het Tweede-Kamerlid F H. de Wetering (c.h.), gesteld. De be windsman is van mening, dat het niet opnemen van Breskens in tabel C inder daad aanleiding geeft tot een verschil In behandeling ten aanzien van andere plaatsen, welke wel zijn opgenomen. Doch dit zal de ontwikkeling van de ha- ■en niet belemmeren. Laatste R.A.I.-exposilie in oude gebouw Van 24 Februari tot 4 Maart 1954 zal de 3«ste R.A.I.-tentoonstelling van personen auto's worden gehouden. Wanneer de bouw van de nieuwe expositieruimte aan het Soheldeplein in Amsterdam volgens plannen verloopt, zal dit de Laatste per- snnen wagen tentoonstelling In het oude gebouw aan de Ferdinand Bolstraat zijn. NIET IEDEREEN KAN ER TEGEN K.L.M. wil samenwerking met Luf.hansa Bergbeklimmers .hans buiten levensgevaar Do toestand van de heer Th. Greiner uit Haren (Gr.), die Zondag In de Oosten rijkse provincie Vorarlberg van een rots punt viel en zwaar werd gewond, is thans bevredigend. Hoewel hij een schedelbasisfractuur. een hersenschudding, en kneuzingen aan bekken, borstkas en nieren heeft, ls hij thans buiten levensgevaar. De student G. Nanninga liep slechts lichte verwondingen aan zijn hand op. In het zeer moeilijke terrein duurde het vrij lang. eer men er in slaagde de heer Greiner in veiligheid te brengen. Bakkers bakten beter brood in Breda Op de nationale tentoonstelling van brood en banketbakkerij, die in Breda voor de tweede keer gehouden wordt en deswege dan ook „Prebato II" is geheten, behaalde de heer H. C. Bom uit Kwlnts- heul een le en 3e prijs voor tarwebus- Andere winnaars waren de heer J. van den Brink uit Rotterdam, die de eerste prijs met lof der Jury en nog een le prijs had behaald in de inzending „banket ter opluistering"; de heer H. C. Bom uit Poel dijk die met walervloerbrood beslag wist te leggen op een derde prij6. De heer C. Vertiey uit Rotterdam verkreeg voor wa- terbusbrood een eervolle vermelding. Landhuishoudkundigen in Sept. ve Assen bijeen Het Nederlands Landhulshoudkundig Congres zal op 22 en 23 September in As sen worden gehouden. Het woord zal wor den gevoerd door de heer E. Abma, mede werker van de afdeling voor sociologie en sociografie van de Landbouwhoge school te Wageningen, over Boer en standsorganisatie, door de heer J. J Wes terhof. inspecteur van de cultuurtechni sche dienst te Utrecht over Waterbeheer- singsvraagstukken in Drente en door ir. P. Stelling, directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat te Groningen over Drentse waterafvoer naar Gronin- ee0Virg^a- pracW va* ee JptS VS r Ste*arde Ga zachter, maar ook geuriger roken Koop dadelijk een pakje Stewardess I Want wereldreis per Cinerama doet het theater vergeten Atlantische Oceaai had moeten oi ken gevlogen over de onafzienbare prai ries, de canyons, d» graanvelden, de Rocky Mountains, de wolken krabbersteden van d» Verenigde Staten. Ik had een gondelvaar» gemaakt door Vene- tië's grachten, met een speed-boft ge- raced door de moe rassen van Florida, een opera-voonstelling van „Aïda" in het Scala te Milaan bijge woond, in een helicop ter gecirkeld over de Niagara - watervallen en een stierengevecht ln Madrid meege maakt. En al die tijd had ik mijzelf eraan moeten herinneren dat Ik in werkelijkheid in een theaterstoe' in Old Compton Street zat. ^ANT CINERAMA maaksmiddel zijn, het ls vermaak hoogste sooi heeft geen w^l roemde filmsterren- naam, geen spannende Intrigue, geen thrill" en „glamour" nodig jj om de trekken voor een paar uur passief vermaak. Cinerama betrekt de toeschouwers in de handeling, plaatst hen midden in Venetië of New York. Beeld en afzonderlijke geluid zijn niet Iets -'-9films afzonderlijks, iets dat -J-~ buiten de toeschouwer 1 6taatzij zijn rond om en in u, ge onder- géét het landschap, het stadsbeeld, de vliegtocht. Ak de B-25 bom menwerper. uit de opnamen van de vlucht over Ame rika gemaakt werden, de Grand Canyon induikt, dan wanden van de barre kloof zijden van u opduiken. En als het vlieg tuig een scherpe bocht maakt bovei Rocky Mountains, dan houdt ge u willekeurig vast aan uw stoelleuning, zó sterk is het gevoel, dat gij het zijt, die in die bommenwerper zit. Tijdens elke voorstelling zijn er mensen, die „lucht ziek" worden, omdat zij de zwenkende horizon niet kunnen verdragen. Zelden heb 'k intenser genoten van al het schoons het overweldigend-majestueuze, dat deze wereld ons te bieden heeft. En na afloop van de magistrale finale, de vliegtocht over New York. Chicago, Washington, Kansas, Salt Lake City. de Grand Canyon, San Francisco en de „Golden Gate", de prairies en de graanvelden, mijl na mijl, zijt ge opgetogen over deze Imponerende vacantietocht. en verlangt ge naar méér van deze realistische filmtechniek Cine rama. WAT IS CINERAMA pINERAMA IS IN AMERIKA ontwik keld, na een periode van 15 jaar in tensief onderzoek en een kapitaalsinveste ring van 3 millioen. Het procédé leent zich uitstekend voor natuuropnarm dat het beeldveld bestreken wordt door drie lenzen. De opnamen worden gemaakt met drie gesynchroniseerde camera's, die ten opzichte van elkaar in een hoek van 48 gr. geplaatst zijn, zodat een hoek van 144 gr door de camera's bestreken wordt Het geluid wordt opgenomen op een aparte strook met zes geluidsbanden. Bij de reproductie werpen drie orojec- tie-apparaten het beeld op een gebogen 6cherm van 23 x 8 m. Het 6cherm be staat uit 1100 repen geperforeerd band Het geluid wordt weergegeven door een zevental achter het scherm opgesteld» luidsprekers, waardoor dat wonderbaar lijke. stereofonische effect verkregen wordt, dat Cinerama zo uniek maakt. Maar behalve uniek, is Cinerama ook duur alleen al het geschikt maken van een bioscoop of theater voor Cinerama kost, naar de heer Spellman, directeur van het Casino te Londen mij meedeelde. £20.0(10 tot 40.000. en vandaar dat er nog «lechts betrekkelijk weinig Cintrama- theaters bestaan in totaal 20.. waarvan 14 in Amerika, 2 in Japan en 4 in Europa, t.w. loonden. Parijs. Rome en Milaan Vanwege de hoge productiekosten kan Cinerama allëen maar in grote bevol kingscentra vertoond worden Er worden thans ook onderhandelingen gevoerd om Cinerama te introduceren in Amsterdam en Brussel, misschien nog dit jaar. In New York heeft de eerste Cinerama- film „Dit ls Cinerama" in 2Vi jaar tijd.- 5 millioen bezoekers getrokken, en In Londen hebben In 9 maanden tüds 1V4 millioen personen Cinerama gezien Er zijn thans twee nieuwe program ma's gereedgekomen „Op vacantie met Cinerama" (een tocht over de wereld) en „De acht wereldwonderen", waarbii «en bezoek gebracht wordt aan natuurfeno- menen en door mensenhanden gewrochte kunstwerken als de Stanley-watervallen in Afrika, de scheve toren van P.sa. de Taj Mahal, het beroemde maharadja- paleis te New-Delhi e d Zo werkt Cine rama mee tot het verkrijgen vsr. «en betere en wijdere kennis omtrent de wereld, waarin wij leven. PERMANENT BUREAU IN DEN HAAG (Van onze verkeersredacteur) "PkERTIG MILLE overheidssubsidie en een denkbeeldig varken zullen er- loe bijdragen, dat de natuurverontreiniging in ons dichtbevolkte land zoveel mogelijk wordt tegengegaan. Het is hard nodig: de wijze, waarop nog steeds te veel Nederlanders met de schaars geworden recreatieter reinen omspringen, heeft velen, die het daarmee wél menen, met zorg ver vuld. Daartoe moeten alle beschikbare krachten en organisaties gestimu leerd en gecoördineerd worden en dat doel is het devies van de stichting Werkcomité Natuurbehoud en Recreatie, die voor haar eigen dienst van 1 October af met een subsidie van O., K. en W. zal gaan draaien, als een permanent bureau. WEG MET DIT VARKEN UIT BOSSEN EN PARKEN Van 48 gemeenten werd Inderdaad als mening uitgesproken, dat daar na de be vrijding de recreatieve waarde was ver minderd en het bezoek dienovereenkom stig was teruggelopen. De burgemeesters van 141 gemeenten hadden als indruk, dat de toestand er „redelijk" was. Hoe komt het, dat de recreatieve waarde verminderde? Wangedrag van de bezoekers (aanstoting van de eer baarheid, baldadigheid of vervuiling) werd door 18 burgervaders opgegeven en militair geweld werd in 13 geval len gebrandmerkt. Minder vaak kwa men als oorzaken voor: intenser ge- i bruik, bos- en heidebrand, ontginning, bebouwing, verkoop, Jacht, vuilstor- ting en vestiging van woonwagens. In 44 gevallen was men van mening, dat veel narigheid te voorkomen zou zijn ge weest, indien er meer toezicht had kunnen worden uitgeoefend. De stichting kan zich in het algemeen hierbij wel aansluiten, want in het prachtige natuurreservaat De Kennermerduinen bij Overveen. meer dan duizend ha groot, heeft men vrij veel per soneel, waardoor het gebied in een on berispelijke staat verkeert. Met de leiding van het bureau der stichting, dat aan de Sweelinck- straat 46 te Den Haag zal worden gevestigd, zal de nieuwe algemeen secretaris, drs W. Drechsel. zich be lasten. Schadeloos. De Zuidvletnamese regering heeft toegezegd, de gasten van de hotels Saigon die gisteren bij massa-betogin gen tegen Noord-Vietnam hun bezittin gen hebben verloren, schadeloos te zullen stellen. Volgens de laatste berichten zijn bij de relletjes 50 personen gewond. (Van onze Londense correspondent) JE MóéT CINERAMA gaan zien!" zei een kennis tegen me Negen maanden lang heb ik dit dringende advies naast me neergelegd, omdat ik er vast van overtuigd was dat Cinerama een oninteressant tweelingzusje zou zijn van CinemaScope („Je móét het zien!'") en drie dimensionale projectie („Je móét het zien!"). Maar eindelijk, in een verveelde bui, ben ik het Casino in Londen binnengestapt, om mij met een zekere geïrriteerde tegenzin aan het Cinerama-procédé te onder werpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5