Nig CABALLER0 hoort er bij Proef vaart van het scheepje voor ena Gebroeders Akerboom hebben tal van buitenlandse contacten Leiden voorlopig ruim vier ton premie schuldig „Vaste klant" verduisterde bromfiets uit Leiden Geref. en openbare noodschool in het Morskwartier Echt genieten, vrank en vrij. De R.K. avondschool wordt financieel gesteund NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DONDERDAG 21 JULI I9&5 Nummer 4 van serie van 5 GISTERMORGEN KEKEN VELE MENSEN bekoord naar het sierlijke witte scheepje, met aan de achtersteven een vlag van bekende na tionaliteit, dat door de wateren rondom Leiden voer. Die vlag was de En gelse Union Jack. Het scheepje, de „Woodspite", gebouwd door de scheeps bouw werf Gebrs Akerboom N.V. te Oegstgeest voor het gouvernement van Nigeria. En Nigeria (West-Afrika) is nu eenmaal een Britse bezitting; vandaar de Union Jack. Een van de vele problemen, waarmee het gouvernement van Nigeria te kam pen heeft, is het enorme verschil in wa terstand van de Nigeria, de grote rivier, die dwars door Nigeria stroomt en van zo groot belang is als toegangsweg tot de Soedan. Door dit verschil in water stand veroorzaakt o.m. door hevige regenvallen is de Niger nu ,eens 400 meter breed, dan weer 2000. Om dit probleem nauwkeurig te kun nen bestuderen heeft het gouvernement de rivier reeds vele malen aan een des kundig onderzoek onderworpen en thans heeft het landsbestuur een inspectievaar tuig nodig, dat geschikt is om de N'ger te bevaren bij hoge zowel als lage wa terstand. Nog geen drie maand Aan de werf van de gebroeders Aker boom nu is de bouw van dit vaartuig ge gund en gisteren was het de gewichtige dag van de proefvaart. „We hadden reeds eerder zaken met Nigeria gedaan," vertelde ons tijdens de proefvaart een der heren Akerboom. „Vorig jaar bouwden we voor dit land vijf kleinere schepen, en dat deden we zó snel en tegelijk zó goed, dat wij het volledige vertrouwen kregen. Over die scheepjes deden we namelijk 2 maand en 26 dagen per stuk. Dat wil zeggen van contract tot aan boord in Amster dam. Iedereen werkte hier toen 75 uur per week". Intussen gleed de „Woodspite" elegant langs de rietkragen, waarmee de binnen wateren om Leiden afgezet zijn. Een ele gant vaartuigje van 22.65 m lang, 5 m breed en met een diepgang van70 cm. U begrijpt nu, waar die kleine diep gang voor nodig is: in de eerste plaats als de Niger weinig water bevat en ten tweede als de bovenloop der rivier be varen moet worden. Het scheepje, dat een accommodatie heeft voor 2 Europeanen en 11 Nigeria- nen, is uitgerust met twee motoren (Gardner) van elk 72 p.k., heeft een duD- bele schroef met tunnels in het achter schip en kan een snelheid ontwikkelen van 9.1 mijl, d.l. bijna 17 km per uur. Zaterdag wordt het in Amsterdam aan boord gehesen en gaat het als „passa gier" op een grotere zuster naar het land van bestemming. Het zal in Nigeria Der Zigeunerbaron" voor K. en O.-leden Op 16 September zal voor de inschrij vers van K. en O. te Leiden in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een bijzondere voorstelling ge geven worden van „Der Zigeunerbaron" van Johan Strauss- De uitvoering berust bij de Nederlandse Opera met solisten, koren en ballet D. H. van der Top nam afscheid Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam de heer D- H. van der Top, magazijnmeester aan de Lichtfabrieken, gisteren afscheid van di rectie en collega's. De adjunct-directeur, ir- F. Stokhuyzen memoreerde in de di rectiekamer de mooie staat van dienst van de heer Van der Top en bracht deze dank voor de prestaties, die hij gedurende een lange reeks van jaren met nauwgezetheid geleverd heeft De adjunct directeur wenste hem nog vele goede jaren toe- Bij deze hartelijke woorden sloten zich de andere sprekers gaarne aan- Namens de personeelsvereniging vertolkte de voorzitter van het huldigingscomité de gevoelens van het personeel. Hij wees op de prettige samenwerking, die er steeds tussen de heer Van der Top en zijn col lega's bestaan heeft. Als herinnering werd een geschenk aangeboden, terwijl Van der Top bloemen Nadat de scheidende magazijnmeester een dankwoord gesproken had drukten nog velen hem de hand ten afscheid tij dens een huldiging in intieme kring, die in het magazijn plaats had- Méér buitenlandse orders De „Woodspite" is nummer 4 van een erie van 5, voor Nigeria. En behalve Ie reeds eerder genoemde kleinere scheepjes, heeft de werf van de gebroe ders Akerboom nog andere buitenlandse contacten. Zo kwam niet zo lang geleden een order binnen voor de regering van Irak, voor drie bootjes voor zieken transport. Maar ook van onze eigen regering krijgt deze kleinere nijvere firma goede opdrachten. In opdracht van de minister van Oorlog wordt aan deze werf een sleepmotorvlet gebouwd en voor het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt binnenkort een visserij-inspectievaartuig op de hel ling gezet. Dan is er nog de bouw van een motorpeilvlet voor de Dienst Zuider zeewerken, en ten slotte veel reparatie voor de compagnie vaartuigendienst het léger. „Onze werf heeft hard uitbreiding nodig", zo vertelde de heer Akerboom ons verder, „en daarom hebben wij een flinke strook aangrenzende grond bijgekocht, waar onder meer een c dekt gebouw wordt neergezet van De Woodspite die gebouwd tperd bij de gebroeders Akerboom te Oegstgeest. Afwikkeling molestverzekering Waf aan schadevergoeding uit de bus komt is nog onzeker De gemeente Leiden is in 1944 toegetreden als lid tot de wederkerige waar borgmaatschappij „Molest-Risico voor gemeenten en andere publiekrech telijke lichamen", de M.R.G. Deze maatschappij had ten doel het door onderlinge samenwerking verkrijgen van waarborgen voor vergoeding van en op onderlinge grondslag verlenen van gehele of gedeeltelijke tege moetkoming wegens oorlogsschade. De gemeente Leiden had eigendom men en scholen voor bijzonder onderwijs verzekerd voor f 50 millioen, tégen een jaarpremie van f 12.149,55. Hoe ingewikkeld de afwikkeling van deze verzekering is beschrijven B. en W. thans in een prae-advies aan de raad. de totale maximumomslag van alle deel- De raad besloot ln 1948 tot reservering van 121.000 wegens afschrijving premie molestrlsico. Ged. Staten maakten hier tegen bezwaar en daarom werd de post zijn thans in onderhandeling met G S. en afgevoerd van de begroting. B. en W. het ministerie van Binnenlandse Zaken, een zo gunstig mogelijke regeling Leiden te krijgen. In afwachting van deze besprekingen stellen B. en W. de raad voor de middelen tot dekking van de genoemde 425.234 te putten uit de saldi- Deze verzekering is een onderlinge tus sen gemeente en andere publiekrechte lijke lichamen, zodat de verzekerden te vens de verzekeraars vormen. Het totale bedrag wordt verminderd met het bedrag van de bijdrage, die van het Rijk als ver goeding in de geleden oorlogsschade wordt ontvangen, waarna het restant over elke deelnemer wordt omgeslagen naar rato het eigen verzekerde bedrag. Thans wordt met de vereffening een begin ge maakt. maximum-omslag voor elke deel- :r is indertijd vastgesteld op honderd maal de jaarpremie, voor Leiden dus 1.214.955. In 1946 heeft M.R.G. meege deeld, dat de omvang van de schade, die bij M.R.G. was gereclameerd, zo groot dat van de deelnemers de maximum omslag zou moeten worden geheven. Na de door het Rijk verrichte uitkeringen blijkt echter, dat dit wel meevalt. Hoe hoog de definitieve omslag wordt staat nog niet vast, omdat het Rijk alle schade gevallen nog niet heeft afgerekend. Voorschot Thans vraagt M.R.G. van de deelnemers een voorschotuitkering ter grootte van 35 procent van de maximum-omslag. Voor Leiden komt dat neer op 425.234, maar wel moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een hogere defini tieve omslag. Het door de M.R.G. erkende schadebedrag van alle schadegevallen in de groep, waartoe Leiden behoort, be draagt 23.843.775,43. Bij een volledige af wikkeling door het Rijk op basis van het iu toe gebleken gemiddelde van 80 procent zou M.R.G. 4.800.000 moeten betalen. Dit bedrag vormt 35 procent van Haagse politierechter ,,Hoe dikwijls hebben wij reeds afgesproken dat je hier niet weer zult komen?" vroeg de officier van Justitie bij de Haagse politierechter. „Het is weer een zwak moment geweest", antwoordde de verdachte, een los- werkman uit Leiden. Hij moest terecht staan wegens verduistering. In Leiden had hij een rijwiel met hulpmotor gehuurd en het in Den Haag verkocht. De bromfiets werd pas twee dagen voor het voorgevallene ge kocht en kon dus als nieuw worden beschouwd. De verhuurder stelde dan ook een vordering in van f 300. Verdachte was op de rechtbank geen onbekende. Hij stond immers voor de zesde keer wegens diefstal of verduiste ring terecht. De rechter probeerde ver scheidene malen door een voorwaarde lijk straf hem tot bezinning te brengen, hetgeen echter niet blijkt te helpen. De officier noemde verdachte een vaste klant, die geen kwade misdadiger is maar de verleiding niet kan weerstaan. Hij eiste vier maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr Star Busman, bepleitte een voorwaardelijke straf. Verdachte heeft van jongsaf een ziek been en kan hier door geen goede betrekking behouden. Hij kan nog zo goed zijn best doen. na «en tijd moet hij weer in het ziekenhuis en hij wordt telkens weer wegens zijn ziekte door zijn werkgevers ontslagen. De voorwaardelijke straf en onder toe- richtstelling. waartoe hij een tijd geleden werd veroordeeld, had niet het ge wenste resultaat omdat volgens de raadsman „verdachte met zijn toe zichthouder geen contact kon krijgen" Verdachte is bereid de door hem toege brachte schade te vergoeden. De rechter zag echter af van een voorwaardelijke straf en veroordeelde de man tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek. Ook de vordering van f 300 zal hij moeten voldoen. Vergeetachtig Een bloemenhandelaar uit Rijnsburg had in Januari nagelaten zijn motorrij tuig ter keuring aan te bieden. In De cember '54 kreeg hij reeds een oproep tot de keuring. Hij vergat echter te ver schijnen. De in Januari hem toegestuur de tweede oproep zou hij niet ontvangen hebben. Ofschoon een copie van deze brief voor de rechter op de tafel lag bleef verdachte ontkennen zo'n brief ooit gekregen te hebben. De officier eiste tegen de overtreder f 25 of 10 dagen. Na dat de man verzocht had om beperking van de boete aangezien hij oorlogsinva lide is, die zonder steun van het kweken en verkopen van bloemen moet leven en niet veel verdient, was de officier bereid de eis te stellen op f 20 of 8 dagen. Con form deze eis werd verdachte veroor deeld. Agenda van Leiden Donderdag: Gulden Vlies, 8 uur: diploma uitreiking aan jonggezelzetters en -drukkers. Royal, 8 uur: ouderavond muziekschool Gé Hofenk. Voorschoten 8 uur, gemeenteraad. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde zien zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 2 October. Lakenhal, 10—12 enJ2—5 uur: Tekenin gen van James Ensor tot heden (tot 1 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4. tel. 23553 Kindeivacantie kos'i ook geld Denkt U ook aan vacanüe? Wanneer het zonnetje schijnt, krijgt ieder lust er op uit te trekken. Naar het strand, de zee en de duinen, naar de bossen, de polders en de meren. Gelukkig dat er in de omgeving van onze stad nog veel te genieten is. Maar onze vacantie duurt meestal niet zo lang als die van onze jongens en meisjes, zodat veel uitgaangsplannetjes niet kunnen uit voeren. En toch willen we de kinderen graag zoveel mogelijk van hun grote cantie laten profiteren. Ze hebben het nodig actief te kunnen zijn, te zwemmen, te fietsen, te spelen, ja dat te doen waarin ze hun bewegings drift kunnen uitleven. Maar daarmee kunnen we ze niet alleen hun gang laten gaan. Het zijn natuurlijk niet allemaal lieverdjes en over jeugdbal- dadigheid wordt al zoveel geschreven en gesproken. De Leidse Vacantiebezigheden, uitgaan de van de verschillende speeltuinen (Com missie voor de Jeugdvacantiebezigheden), het R.K. Comité voor Vacantiebezigheden en het Leidsche Volkshuis, zorgen er dat de kinderen drie weken onder goede leiding er op uit kunnen trekken. Huismoeders stellen hun tijd beschik baar en er wordt menige snipperdag op genomen om alles zoveel mogelijk te laten slagen. Er is heel veel tijd, liefde er duld voor nodig enja, U raadt het al, geld! Natuurlijk betalen de kinderen zelf iets en krijgen de vacantdecomlté's gelukkig een gezamenlijke subsidie van de gemeen te. Maar om al die honderden kinderen drie weken op verantwoorde en gezonde wijze hun vrije tijd te laten besteden, dat niet voldoende. Daarom zullen ook dit jaar de men: van de vacantiebezigheden a.s. Zaterdag, 23 Juli, met de collectebus een beroep op Uw offervaardigheid doen. Mogen wij op Uw steun rekenen om dit nuttige werk voor onze Leidse jongens en meisjes mogelijk te maken? Bij voorbaat onze hartelijke dank! Verongelukte straaljager werd ingevlogen De straaljager, die gisteren brandend in Leiderdorp neerstortte, was voor een proefvlucht opgestegen van het vliegveld Ypenburg. De omgekomen piloot was de "1-jarige H. M. J. Receveur uit Badhoeve- dorp, die sedert korte tijd bij Fokker als invlieger werkzaam was. Het slachtoffer was gehuwd. Het toestel was een Thun- derjet, die bestemd was voor de Konink lijke Landmacht. Het toestel was zojuist gereviseerd bij Avio Diepen op Ypenburg. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt onderzoek ingesteld. Voorstel aan Leidse raad Over plaats van bouw breken B. en W. zich nog het hooid Op 30 October 1950 besloot de Leidse gemeenteraad aan het bestuur van de Geref. schoolvereniging medewerking te verlenen voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs. Op 6 Juni j.l. besloot de raad nog het aantal openbare scholen te vermeerderen, o.a. met een school voor gewoon lager onderwijs in het Morskwartier. Zoals reeds bekend is stuit de aanwijzing van terreinen voor scholenbouw in dit stadsdeel op moeilijk heden, en B. en W. hebben naar een tijdelijke oplossing gezocht om de noodtoestand het hoofd te bieden. Het college meent die noodoplossing te hebben gevondn in de bouw van twee houten noodlokalen van dezelfde con structie als de noodscholen, die tegen woordig onder meer in Haarlem en Am sterdam worden gebruikt Deze oplos sing komt B. en W. te meer aanvaardbaar voor, omdat deze verplaatsbare houten lokalen later tijdelijk kunnen dienen voor het verminderen van het tekort aan schoolruimte elders in de gemeente, dat zeker bij het kleuteronderwijs is te ver wachten. Het bestuur van de Geref. schoolvereniging stemt met het treffen van deze tijdelijke voorziening ln. De kosten worden geraamd op f 80.000 per school van vier lokalen, inbegrepen de kosten van ophogen van grond, aan leggen van speelplaats, van de verwar- mlngs- en verlichtingsinstallatie en van het aanbrengen van enkele verbeteringen op het standaardbestek, moeten voor elke school worden vermeerderd met f20.000 wegens eerste inrichting en kunnen in 25 jaar worden afgeschreven. Aangezien het enerzijds nodig is met de bouw een zodanig snelle voortgang te maken, dat de lokalen zo spoedig moge lijk in September aanstaande in gebruik kunnen worden genomen, en anderzijds de aanwijzing van geschikte plaatsen voor deze scholen op zulke moeilijkheden stuit, dat B. en W. zich hierover nog na- W. C. de Wekker verlaat de N.Z.H.V.M. Op 1 Augustus al de heer W. C. de Wekker, ambachtsman eerste klasse bij de N.Z.H.V.M. te Leiden, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. In de sportwereld is de heer De Wekker ook geen onbekende Aan talloze wandelmarsen heeft hij deel genomen en een aanzienlijk aantal me dailles vormen er het zichtbare resultaat van. Op de Vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen veroverde hij de gouden me daille. der moeten beraden, verzoekt het college de raad er mee in te stemmen, dat die plaats nader door B. en W. wordt be paald. Auto „zwom" oude Herengracht over De Leidenaar J. A. B. heeft hedenoch tend omstreeks half acht een angstig avontuur beleefd. Met zijn personenauto kwam hij de Grote Havenbrug af en reed links de Oude Herengracht op. Tweemaal moest hij scherp uitwijken voor fietsers, en de wagen begon te slippen. De heer B. reed pardoes het water in. Daar hij niet kon zwemmen draalde hij een por tierraampje open en klom op het dak van de auto, die bleef drijven. Perso neel van de Oude Havenbrug sprong in een roeiboot, bracht eerst de automobilist in veiligheid en duwde vervolgens de steeds dieper zakkende auto naar de overkant Toen was het voor de brand weer een klein kunstje de bijna niet be schadigde wagen op het droge te takelen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes A, z v A v d Geest en P M v d Meer; Wilhelmina. d v L v d Meij en C v Diggele; Gerarda P A, d v G v Brugge en M J de Groot. GEHUWD: J C v Apeldoorn en M v d Steen; C J de Heiden en J F M v Bil- sen; J M Gijbeis en J J Buring; J Gordijn en J v Heuzen; G T O P Kagie en W H A v Dorp; P Schroef en P J le Febre; P Mulder en M Gijsman; H van den Hoed en C J M Hermsen; D Kluivers en M R Nieuwenhuizen; W R van den Berg en H v d Tuin; D Lens en J Hemerik; J Paddiat en P T Nagtegaal; C Troost en J v d Zeeuw; S J v Kins en G D T de Jong; K Spaargaren en W M Arbouw. OVERLEDEN: C M W Wassenaar, dr, 6 mnd; W J Schippers, man, 49 J; H G Ham, vrouw, 48 j; J Leupe, huisvr van Kok. 71 J; M J Teeuwen. huisvr van Dreef ■57 J. Tunnel en keersluis bij Maresingel In verband met de levering van stroom door de gas- en electrfcueitsfabneken aan het openbaar slachthuis moest van het ene bedrijf naar het andere een stoomleiding aangelegd worden. Als tij delijke oplossing is de leiding boven gronds, namelijk boven de Maresingel en de Maresingelgracht, aangelegd. Om nu aan deze ontsierende toestand een eind te maken is een plan ontworpen voor het maken van een tunnel onder de Mare singel en de Maresingelgracht. Deze tun nel zal ook aan andere doeleinden dienst baar gemaakt worden. De tun nol zal vervaardigd worden van gewapend beton, inwendig 3 meter breed en 2.50 meter hoog. De tunnel zal zo ruim zyn, dat er ook kabels en gasbui zen in gelegd kunnen worden. In het plan is tevens opgenomen het aanbren gen van een keersluis in de singelgracht, die het terugstromen van reeds verwarmd koelwater van d« Langegracht naar de Maresingelgracht zal beperken. De kos ten van deze werken zullen in totaal 300.000 bedragen. Mulo-examens te Leiden Voor het diploma Mulo-A zijn gisteren te Leiden de volgende candidaten ge slaagd: Meisjes: R W Diepering, S J Schouten en J Ouwerkerk. allen te Leiden; H J Zandbergen en F v d Broeke, beiden te Oegstgeest; E Verhaar en M Arentsen, beiden te Voorschoten; C Kalkman en C M v d Boon, beiden te Bodegraven; A M Parlevliet te Katwijk aan Zee; M v d Berg te Nieuwkoop; A W v d Heul te Rijnsburg; C D van der Stoel, J H H Otto en N Kruidenier, allen te Leider dorp. Jongens: C Zweistra, P J Stikkelorum en A de Vries, allen te Lelden; A A Jongebreur en P F Boer, beiden te Bode graven; W van Rijn te Katwijk aan Zee; F v d Meijden te Koudekerk aan den Rijn; W G Verhoeven te Voorschoten; P Rijnsburger te Leiderdorp- CONSTANTE KWALITEIT Raad van Sassenheim Nieuwe straatnamen leverden stol tot discussie Onder voorzitterschap van burgemeester jhr mr R. Sandberg van Boelens kwam de gemeenteraad gister^yond bijeen. Aan het begin van de ver gadering deelde de voorzitter mee, dat wethouder Vogelaar gedurende de maand Augustus als loco-burgemeester zal fungeren. De eerste vijf agen dapunten van de vergadering bleken hamerstukken te zijn. Zo werd de bezoldigingsregeling het gemeentepersoneel herzien. Ook be sloot de raad toe te treden als lid var de A.N.W.B., als tegenprestatie voor d« regelmatig verstrekte en nog te verstrek ken deskundige voorlichting bij verschei dene verkeersproblemen. In verband met de Jubel-Vebo te Leiden werd de subsidie voor 1955 aan deze veetentoonstelling, die aanvankelijk op 25 vastgesteld was. verhoogd tot 50. De subsidies aan het kraamcentrum Van Limburg Stirum Geversstichting en het kraamcentrum voor de bollenstreek werden van f 1,25 per verzorgingsdag verhoogd het oog op de gestegen lonen. Avondschool De R.K. handelsavondschool is ln finan ciële moeilijkheden wegens het uitblij ven van een rijkserkenning, waardoor de rijkssubsidie over 1954 vervallen is. Een tekort van 4277,74 doet zich nu Gezien het feit, dat 32 leerlingen uit Sas senheim deze school bezoeken stelden verhouding (32 op 74) n dit tekort me de dekking De heer Bergs deze school, a erkende het nut vond het toch vreemd, pas bij de gemeente werd aange klopt. Hij vroeg zich af, waarom het be stuur niet ten tijde van de stichting de school met het gemeentebestuur c leg had gepleegd om zich zodoende tevoren tegen risico's te dekken. De voorzitter antwoordde, dat de school veel niet te voorziene tegenwerking onder vonden heeft. Zonder deze tegenwerking chool reeds In 1954 rijkr.rubr.idie gehad hebben. Nu gaat deze subsidie pas op 1 Januari 1955 ln, zodat het alleszins gerechtvaardigd is. dat de gemeente in het onderhavige tekort bijdraagt. Na toelichting van de heer Kortekaas ging de raad met het voorstel accoord. Straatnamen Een toegevoegd agendapunt deed de tongen eerst goed loskomen. Wegens nieuwbouw moesten aan vier straten na gegeven worden. B. en W. stelden voor de straat dwars op de Acacialaan Geel de Floris Schouten Vrouwenpolder, deze straat aan grenst; de eerste straat evenwijdig aan de Acacialaan: Arend Verkleystraat, naar de oud-wethou- voorzitter van de woningbouwver eniging; de tweede evenwijdige straat: Joseph Elststraat, ter nagedachtenis aan de in het verzet omgekomen politieman Eist; de straat, in de richting van De Kaag in het verlengde van de Llndenlaan lopende: Kagerstraat. Na enig heen en weer gepraat was mer »t over de eerste drie namen wel eens aar de Kagerstraat kon toch geen ge nade vinden. De voorzitter stelde tenslotte deze laatste naam in stemming brengen. Met 8 stemmen voor en 4 tegen werd toen ook deze naam goedgekeurd. Eindexamens Mulo De volgende candidaten van de „De Vissersschool" zijn voor het Mulo-diploma geslaagd. Corrie van der Krljff, Herma van der Laan. Joop van Nes, Jarv- ny Schalk, Mart Bekker, Kees Benschop. Aanvulling raadsagenda Aan de agenda van de Maandagmid dag te houden vergadering van de Leid raad zijn de volgende punten toe gevoegd: Onderzoek van de geloofsbrief van he*, nieuw benoemde lid van de gemeente raad, de heer M. van Aken, in de vaca ture C. Baart. Voorstel Inzake beschikbaarstelling van Celden voor de bouw en inrichting van een tweetal houten noodscholen in het Morskwartier. Voorstel tot becshikbaarstelling van gelend voor de bouw van een tunnel in de Maresnigel en Maresingelgracht en van een keersluis in genoemde gracht, met bijkomende werken, ten behoeve van de Lichtfabrieken. Voorstel inzake beschikbaarstelling van gelden wegens betaling van een voorschot op de heffing van omslag ten behoeve van de uitkeringen door Molest- risico voor gemeenten en andere pu bliekrechtelijke lichamen. Jan de BiL. Cor van Leeuwen. Arie Lug- tigheid, Arie Nieuwstraten, Jan Philip- po, Jan Rotte, Koos Sehuilenburg, Adri Schuilenburg, Frans Verhoef en Paul Verver. Van deze 16 candidaten behaalden er vy'f het diploma B. Voor de vijfde ach tereenvolgende maal zijn alle candidaten van de „De Visserschool" geslaagd. P.V. „De Blaawband" De vereniging van postduivenliefheb- bers „De Blauwband" hield Zaterdag een wedvlucht met jonge duiven vanaf Roo sendaal. Er waren 150 duiven in con- De uitslag luidt: C. Drost 1, 13, 38; L. J. Drost 2, 3, 5, 10, 17, 20, 22, 32; C. v. d. Zwart 4, 7, 9, 14, 23, 27, 29, 30, 35; H. van Niekerk 6, 11, 16, 21, 24; J. de Vreugd 8, 15, 18, 36; W. v. d. Zwart 12, 19. 26, 37; A. P. Eist 25, 28, 31, 34; J. v. d. Niet 3 Vrijdag werd een wedvlucht met oude duiven vanaf Limoges in Frankrijk ge houden. De uitslag van deze wedstrijd luidde: A. P. Eist 1. C. v. d. Zwart 2, C. Drost 3. Jonge dirigenten stelden zich voor WAS MAANDAGAVOND het Omroep Kamerorkest het instrumentale ap paraat op de openbare les van de diri gentencursus der Ned. Radio Unie, Dins dagavond speelde het Radio Phllh. Or kest ln de KRO-«tudio te Hilversum. Het peil was dit keer beter dan de vorige avond. Zeven leerlingen van Paul van Kempen stelden zich voor. De Nederlan der Willem Goedhart, de 32-jarige orga nist van de St. Janskerk te Gouda, opende het concert met het eerste deel van de Vierde Symphonie van Mahler. Het werd een verrassing, niet alleen door de grote muzikaliteit dezer directie, doch ook door de grote beheersing van de •tof. In de bewegingen mag Goedhart dan nog wat vrijer worden, zijn directie is exact en niet één detail ontgaat hem. De 33-jarige Roemeen Trajan Popesco, die het 2e deel dezer symphonie dirigeerde, bleef in de exactheid ver bij Goedhart achter, voelde wel de muzikale stroom van dit deel. doch ontging o.l. niet hele maal het gevaar van een te sentimentele Instelling. Na hem was de 20-jarige Duit ser Peter Ronnefeld (N.B. al leraar theo rie aan het Mozarteum te Salzburg) veel sterkere persoonlijkheid, die grote rust de spanning in het 3e ei deel van Mahler's Vierde wist vast te houden. Van Ronnefeld is nog veel te verwachten. Verrassend hierbij was het optreden van dé sopraan Elisabeth Lugt, die de sopraansolo in het 4e deel uiterst muzikaal en technisch volkomen beheerst voordroeg. De Zevende Symphonie van Beethoven werd geopend door de 42-jarige 6panjaard José Ferriz, die wel heel kun dig leidde, maar met zijn drukke geba ren en felle accenten net iets te veel kleur van zijn land in Beethoven projec teerde. Als reactie hierop meende de 34-jarige Indonesiër Tino Kerdijk maar een heel zoete kleur te moeten nemen. Zijn directie was naar we menen meer gericht op het zelf luisteren naar de or kestklank en op die klank weg te drij ven, dan op het zelf leiden van die klank en het samenspel. Gelukkig bracht de 26-jarige Italiaan Romolo Grano in het 3e en 4e deel weer beweging. Eigenlijk willen we hem de ster van de avond noemen. Technisch beheerste hij de zaak volkomen, zowel de partituur als het orkestapparaat. Een groot talent, deze dirigent van het Kamerorkest te Brin- disi. Slechts even letddc zijn enthousias me hem tot een te grote opvoering van het tempo. Tot slot was er de Duitser George Alexander Albrecht (20 jaar), die «en voor zijn leeftijd werkelijk opval lende vertolking gaf van de Till Eulen- cpiegel van Richard Strauss. Zijn grote partituurkennis (alle cursisten dirigeer den uit het hoofd) en zijn apontane mu zikaliteit geven aanleiding tot goede voorspellingen. Het Radio Phtlh. Orkest heeft steeds uitnemend gespeeld. Corn. Basoskl Te Mersa Matroeh, ten Oorten van Alexandrië, is de graftombe van een Pharao ontdekt, daterend uit de tijd van Ramses de Tweede, ongeveer 1.200 jaar onze jaartelling. VOORSCHOTEN Wilhelm! na vereniging gaf gezellige avond Gisteren heeft de Koningin Wilhel- mtnavereniging aan al haar medewerkers en commissieleden een gezellige avond aangeboden als dank voor het door hen verrichte werk tijdens Koninginnedag en Bevrijdingsdag. De heer Hoogwerff Kroon heette de genodigden In het Ver enigingsgebouw aan de Leidscheweg har telijk welkom. Daarna zette The Rhythm Club" uit Leiden de feestavond in met een vrolijk nummertje muziek, waarna de Illusionist, de heer Geraldinl, enkele goocheltrucjes ten beste gaf. De heer J. Albronda gaf met zijn films een bijzon dere sfeer aan deze avond. Van mr A. Merens vertoonde hij de film van de vie ring van de Bevrijdingsdag in Voorscho ten. Daarna vertoonde de heer Albronda zijn eigen gemaakte film van de oorlogs dagen en de bevrijding van 10 Mei 1945 met de intocht van de Canadezen to Am sterdam en de voedseldropplngs en daarna nog zijn film van de Koninginne dag en bevrijdingsdag 10 Mei 1955. Vela aanwezigen zagen zich terug op de film- Na de pauze kwam het hoofdnummer van de heer Geraldini „De muzikale keuken" Dit nummer is buitengewoon geslaagd. De heer J. de Bres dankte de heer Al bronda voor zijn bereidwilligheid films te vertonen. Een presentje was een blijk van dankbaarheid. Hulzen naar gemeente Gisteren zijn in „Het Wapen van Voor schoten" door notaris G. J. Boom en waarnemend notaris J. P. Turion ver kocht aan de Gemeente Voorschoten 20 huizen en een werkplaats aan de School straat nr 108148 (even) voor de 6om van f 57.270. Het huis aan de Tulpstraat 1 werd niet gegund. Bus met schoolkinderen verongelukt Aan het Hoogeinde te Geldermalsen is gisteren een autobus met twee-en-der tig kinderen en twee begeleiders van een r.k. school uit Tlel in een droge sloot ge reden. Geen der inzittenden liep enig letsel op, maar de bus werd zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeurde, toen ds chauf feur een op de weg kerende vrachtwagen met melkbussen niet tijdig opmerkte en om een botsing te voorkomen, via «en boom 'in de berm van de weg stuurde. De klas was onderweg naar Rotterdam en Hoek van Holland voor een schooluit stapje. De reis werd met een uur vertraging in een andere bus uit Tiel voortgezet. Minister Zij Is tra... Gebruik atoom-energie slechts vreedzaam Reactor Centrum Nederland geïnstalleerd Het kero-physisch onderzoek in Neder land heeft alleen de vreedzame toepas singen betroffen en zal die ook in ds toekomst alleen betreffen. Aldus minis ter Zijlstra gistermiddag, toen hij 't cura torium, het bestuur en de directie van de pas opgerichte stichting Reactor Cen trum Nederland installeerde. De bewindsman ging de geschiedenis van het atoom-onderzoek in Nederland na en wees op het uitermate grote belang van de internationale samenwerking op dit gebied. Dezer dagen meldden wij reeds, dat een Nederlands idee tot bouw van een nieuw soort reactor, de zgn. Suspop, zal worden uitgewerkt. Minister Zijletra gaf hierover enige bijzonderheden. Bij de suspop wordt de kernbrandetof ln ver deelde toestand in de vorm van oxyde door middel van gas of van een vloeistof rondgepompt, waardoor reiniging van de brandstof gemakkelijker kan geschieden dan bij de reactoren waar de brandstof zach op een vaste plaats bevindt. De voorzitter van het R.C.N., dr H. M. Hirschfeld, beantwoordde de bewinds man en noemde de samenwerking, ln de nieuwe stichting belichaamd, van zeer verre strekking. Zij zal niet alleen aan de wetenschap, energievoorziening en het Nederlandse bedrijfsleven ten goede moeten komen, doch zij zal tevens een internationaal karakter moeten dragen. Het begin ls nog bescheiden; om tot grote resultaten te komen zal nauw contact met het buitenland nodig zijn. Omkoperij voor de rechter De 34-jarige grenscommies J. W. T.. de 38-jarlge wijnkopergbaas J. W. en de 39- Jarige chauffeur J. W. zijn thans door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot resp. twaalf maanden met aftrek waarvan vier voorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijke gevangente- •traf. De grenscommies was door de wijnko persbaas omgekocht om flessen spiritui en entrepót te «telen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3