EAU DE COLOGNE Leeftijdsgrens voor werknemers: 16 jonge jaar Zendingsdag van classis Den Haag Chr. Geref. Kerken KOLNISCH WITSALJ melodie en woon Vorming tot vrijheid .Puzzle 2 DONDERDAG 21 JULI 1S5S LUSTRUMPROGRAM VAN HET C.N.V. Arbeidsbescherming nodig voor vrouwen en de jeugd (Van onze sociale redacteur) NOG ALTIJD IS het mogelijk, vrouwen te laten werken in een twee- ploegenstelsel, tussen 5 en 23 uur, in bierbrouwerijen, hoef ijzerfabrie ken, machinefabrieken, machinale houtbewerkingsinrichtingen, scheeps- bouwwerven, stikstofbindings- en veekoekfabrieken. Jongens en meisjes van 15 jaar mogen tussen 6 en 22 uur werken bij smelt-, koel- en strek ovens in glasfabrieken. Arbeiders, die bewakingsdiensten verrichten, mo gen 72 uur werken, verdeeld over 7 dagen, waarbij ze slechts twee vrije Zondagen behoeven te hebben in 8 weken. In het hoofdstuk sociale verzekering wordt gevraagd de ongevallen- en ziekte verzekering ook toe te passen op huis houdelijk personeel. Met deze feiten zette de heer M. A Schouten, hoofdbestuurder van de Ned Chr. Bond van Overheidspersoneel piste- ren in een onder voorzitterschap van de de heer M. Ruppert buitengewone alge mene vergadering van het CNV uiteen, dat er wel degelijk plaats is voor wensen tot uitfzipino van de wettelijke regelin gen van de arbeid en de arbeidersbe scherming op het sociaal-politiek pro gram van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Dit program komt eens ln de vier Jaar op de helling, om het, met het oog op de nieuwe parlementaire periode aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Zulk een wijziging wordt grondig Het huidig program is een lustrum- program, want het ls de tiende maal, dat het vakverbond een dergelijk program zal aanbieden aan de politieke partijen, de leden der staten-generaal, de minis ters en t.z.t. aan de kabinetsformateur(s). In zijn eerste paragraaf dringt het pro gram aan op bevordering der bedrijfsor ganisatie, waarbij de vrije organisaties van werkgevers en werknemers draagster daarvan moeten zijn. Gevraagd wordt om zodanige wijziging van da wet op de P.B.O., dat van alle be- drijfsgenoten bijdragen ln de kosten kun nen worden geheven. De wetgeving op de rechtsvorm van de onderneming worde zodanig gewij zigd, dat vormen van medezeggenschap worden verkregen, welke aan de arbeider de hem toekomende plaats en verantwoor delijkheid geven. Arbeidsbescherming Aangedrongen wordt op scherper con- tröle op de wettelijke regelingen van de arbeid en arbeidsbescherming. Gevraagd wordt, de leeftijdsgrens voor loondienst door meisjes en Jon gens op IS Jaar te stellen, dit echter gepaard gaande met een verhoging van de leerplichtige leeftijd. Seml- continn- en contlnn-arbeid dient tot het noodzakelijke te worden beperkt, dit ook met het oog op de Zondags rust. Alle nlet-noodsakeltjke Zondags- arbeid. alleen ter bereiking van eco nomische voordelen. worde met kracht tegengegaan. Er kome een meer bevredigende regeling van de recht spraak In arbeidszaken. Voor huis houdelijk personeel worde de vrije middag per week wettelijk vastge legd. Volkshuisvesting Het hoofdstuk volkshuisvesting dringt aan op snelle opheffing van de woning nood, maar ook op goede financiering en organisatie, met voorkeur voor de woning bouwverenigingen. Voorts wordt gevraagd de mogelijkheid tot ingrijpen van de ge meentebesturen, reeds indien verwaarlo zing van woningen dreigt en om duide lijke vaststelling van de plichten van eigenaar en huurder. Aan het comfort van etagewoningen dienen bijzondere eisen te worden gesteld. Economisch aspect Het centrale punt in het economische hoofdstuk is: „de overheid voere een ac tieve economische politiek, gericht op het scheppen en handhaven van gunstige voorwaarden voor maatschappelijke ont wikkeling en welvaart voor allen". Wat de belasting betreft w4>rdt een zo danig evenwicht tussen directe en indi recte belastingen gevraagd, dat een on evenredige druk op de minder draag- krachtigen voorkomen worde De progres sie legge geen te zware druk op onge- huwden. Ten aanzien van de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid wordt finan ciële steun voor instellingen, die zich, zonder winstoogmerk, bezig houden met de zorg voor bejaarden en langdurig-zie- ken gevraagd. CNV en ouderdoms- veize kering (Van onze sociale redacteur) Het CNV hoopt <>P 1 September a.s. een buitengewone algemene vergadering te houden ter bespreking van het wetsont werp inzake de ouderdomsverzekering. De heren C. J. van Mastrigt en H. R. Plomp zullen als referenten optreden. Twee conierenties van de I.C.C.C. De International Council of Christian Churches (I.C.C.C.) organiseert dit jaar twee conferenties. De eerste wordt ge houden van 31 Juli tot 7 Augustus in Jön- köping (Zweden) en de tweede, voor het Midden-Oosten, in Behhlehem van 18 tot 23 Augustus as. Het thema van de eerste conferentie is „Het Evangelie in de we reld van vandaag" en van de tweede con ferentie „De Bijbel, het Woord van God" Er zijn drie KLM-machines gecharterd om de Amerikaanse conferentiegangers naar Europa te vervoeren. Op 26 Juli zul len de president van de I.C.C.C., dr Carl Mclntire en de leden van het uitvoerend comité op Schiphol aankomen. Amsterdammers wonnen zilveren troffel Voor de tweede maal in successie heb ben leerlingen van de technische school Concordia Inter Nos te Amsterdam be slag weten te leggen op de zilveren trof fel. de wisselprijs van de jaarlijkse na tionale metselwesdtrijd te Rotterdam. Tijdens een maaltijd in het bouwcen trum heeft minister Witte de zilveren troffel en de persoonlijke prijzen uitge reikt. Op landgoed Raaphorst „Het Toradjavolk heelt jonge mannen nodig in wie het Evangelie leeit" Gisteren werd op het landgoed „Raaphorst" te Wassenaar de jaarlijkse zendingsdag van de classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerken in Ne derland .gehouden. Het openingswoord op deze zendingsbijeenkomst werd gesproken door ds H. Toorman van 's-Gravenhage-Centrum, voorzitter van de classicale zendingscommissie. In deze bijeenkomst sprak ds A. Bik ker van Amsterdam over „De laatste en de beste dienst". Ds Bikker sprak over de noodtoestand in Toradja-land op Cele bes, over de zendingsgeest die leeft, om dat hij dagelijks goederen voor de To- »'s uit het hele land óntvangt en over de noodzakelijkheid meer Toradja-predl- kanten op te leiden. De velden ginds zijn wit om te oogsten, zei hij. Mogen er jonge mannen zioh geroepen voelen voor pre dikant te worden opgeleid. Over hun toe lating zal de synode van de Toradja- kerk, die zelfstandig moet komen te staan, moeten beslissen. In de Toradja-kerk moet de genadeboodschap worden door gegeven. Het volk ginds heeft jonge man nen nodig in wier harten het Evangelie leeft. Ds J. W. v. d. Gronden van IJmuiden sprak over „Witte velden". Wij moeten wakker worden, zei ds v. d. Gronden. En we moeten warm lopen voor de zaak des Heren. Want overal in onze Kerken loopt het ledental terug. Spreker schet ste de jammer, de leegheid en armoede van de wereld. Het wonder van de Kerk is gesteld te worden ln het wonder van Gods genade. De raad der wereld wordt door God verbroken. Ds v. d. Gronden deed een ernstig beroep op de aanwezi gen om te komen tot de beroeping van een Evangelisatiepredikant speciaal voor Amsterdam, waar 50 procent van de be volking geen godsdienst meer belijdt en waar slechts 5 procent nog maar tot het kerkvolk kan worden gerekend. Niet zwijgen Na de pauze sprak ds K. G. van Smeden van Utrecht-Noord over „Als eens een Jood werd bekeerd". Als een Jood zich bekeert wordt hij door de rabbijn en zijn ouders vervloekt. Helaas wordt hij vaak door Christenen veracht, omdat hij een Jood is. Helaas heeft ook Luther vrese lijke dingen over de Joden geschreven. Maar de Jood, die bekeerd is, kan niet lang zwijgen. Hij moet spreken over wat hem gelukkig maakt. Aldus ds Van Smeden. Hij besloot met de bede, dat iedere rabbijn een Da Costa of een Paulus moge worden. Een groot zangkoor o.l.v. de heer J. Grlekspoor te Aalsmeer bracht enkele lie deren ten gehore. Ds J. Jongeleen van Bu3sum vertelde een zendingsverhaal voor de jongere, maar ook oudere kinde ren. Vervolgens sprak ds M. W. Nieuwen- huize van Amsterdam-West over „Wat is er in Uwe hand?", de vraag, die de Here bij het brandende braambos aan Mozes stelde. Mozes ging in het geloof naar de koning van Egypte. Het is een heerlijke taak zondaren uit de duisternis tot het Koninkrijk van het licht te brengen. Wat Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk BEROEPEN: te Hoornaar cand. K. Es- calto te Linschoten. BEROEPBAARSTELLING: W. v. Hen- nekeler cand. Vetkamp 38, Nijkerk. BEDANKT: voor Veen L. Brasser te Voorthuizen. Chr. Geref. Kerken TWEETAL: te Mussel C. Langbroek, cand. te IJmuiden en J. J. Rebel cand. te Rotterdam. Geref. kerk te Barneveld Dertien leden van de Geref. Kerk van Barneveld hebben de kerkeraad een be drag van 57.500,- als grondkapitaal voor kerkbouw toegezegd, mi's de gemeente voor deze zaak een bedrag van 50.000,- bijeenbrengen zal. Op het van 23-28 Juli in Belfast te houden 15e congres van het Int. Verbond voor Vrijz. Christendorti en Geloofsvrij heid zullen spreken: dr. Fred, M. Eliot (V.S. over: „De strijd voor de persoonlijk heid in een gemechaniseerde wereld), prof. Wunsch (Marburg, over: De politie ke en economische onzekerheid) en dr. S. W. Tromp (Ned. over: De Westerse mens en de strijd voor Wereldeenheid). Examens Engels M.O.-A Geslaagd voor ex. Engels M.O.-A: G. H Rigter. (Leiden); W. M. van der Schouw, (Dordrecht); J. Th. Unger, (Haar lem); en de dames H. W. Fonhof, (Velp), E M. Young, fs-Gravenhage), M. J. Ren- ger, (Leeuwarden), en I. Veenstra, 'Am sterdam). Huidjes als satijn I de paar zendingsarbeiders tegen de grote a der heidenen in hun hand hebben is het Woord van God en de staf van het gebed. Door zwakke mannen en vrouwen kan daarmee veel tot stand worden ge bracht Jezus zal uiteindelijk het rijk der duisternis beschamen tot het niet meer n zal. Het slotwoord werd gespro ken door ds Toorman. Na het dankgebed werden nog traditiegetrouw twee couplet van het Wilhelmus gezongen. Een groot zangkoor, samengesteld uit de af deling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref. zangverenigingen ver'oende zijn medewerking. De netto-opbrengst van de dag ber draagt ongeveer duizend gulden. BLAUW-GOUD-ETIKET President Eisenhower vond tussen de conjerentie-uren door even tijd, in Genève te gaan winkelen. In een speelgoedzaak kocht opa Ike o.m. een paar Zwitserse poppen voor zijn kleinkinderen Bij zwemmen verdronken In de Waal bij Nijmegen is gisteren het stoffelijk overschot van de 34-jarige H. Wiskamp gevonden. Hij is enige dagen geleden bij het zwemmen verdronken. TVE VORMING tot vrijheid is *n verband met het personeelsbeleid door U de zesde industriële conferentie van „Kerk en Wereld" behandeld. Het heeft belangwekkende aspecten en om deze reden willen we enige opmer kingen maken. De ontwikkeling van de vrijheid begon na de renaissance en refor matie. Immers, de vrijheid van keuze werd vooral bevorderd nadat de mens van de taboes der middeleeuwen bevrijd was. Van belang is hierbij of er een tegenwicht voor de vrijheid bestaat. Dit tegenwicht is in de tucht gelegen. Zelftucht heeft hij, die weet zorg te dragen met de vrijheid geen brokken te maken. Bij de evoluerende samenleving zagen we, dat de mensen zich aanvan kelijk in evenwicht hielden door een synthese van maatstaven, die groten deels zijn ontleend aan de normen Gods en aan de eisen van de economie. De mens, die in belangrijke mate individueel leefde, kon aldus zijn weg vinden naar de mate de bevolking toenam. Laat de mens zijn levenshouding in belangrijke mate door de omgeving bepalen; de mensheid is van zijn vaste doel en beginsel afgegaan en stemt af op de door het milieu gegeven signalen. Een nivellering treedt hierdoor op. Het succes willen hebben, volgens de maatstaf die de omgeving aanlegt, leidt uiteraard tot Nivel lering. Het is een van de voorbeelden. De persoonlijkheid die zelfstandig in vrijheid zijn beslissingen ten aanzien van zijn sociale gedrag neemt is zeldzamer geworden en was in een vroeger meer individualistisch tijdperk regel. De persoonlijkheid weet in welke gevallen hij wel en niet op zijn omgeving moet afstemmen. HET IS evident dat er nu voor het bedrijfsleven een belangrijk probleem ontstaat, nl. de mensen te helpen hun persoonlijkheid te vormen, in het bijzonder ten aanzien van de verantwoordelijkheid, die de employé in zijn functie draagt. Hierbij is het van belang dat de mens er weer van doordrongen wondt, dat hy de vrijheid heeft om volgens de door God ge stelde normen te mogen handelen. Zonder kennis van die beginselen voor zijn handelen zal hij niet leren het juiste antwoord voor zijn problemen te vinden. Naast zijn vrijheid heeft hij zijn verantwoordelijkheid, waarvan de omvang door zijn taak bepaald wordt. Voor de persoonlijkheidsvorming is het van belang, dat de jonge employé leert verantwoordelijkheid te aan vaarden. De recente publicaties over modernisering van het personeels beleid zyn vrijwel alle van humanistische aard. Het is naar onze mening noodzakelijk, dat er van Christelijke zijde meer bezinning en publicatie omtrent dit belangrijke beleidsprobleem voor het bedrijfsleven komt. Im mers. wil men ons land op hoger peil brengen, dan zal men het toch in de eerste plaats bij de mentaliteitsvorming der mensen dienen te zoeken en daarna pas in mechanisering en efficiencv-verhoging. Westtduits kabinet besprak aanval bij Makassar Het Westduitse kabinet heeft de bij Makassar gepleegde overal op de auto van de Westduitse ambassadeur besproken en tot de slotsom gekomen, dat dit geen onvriendelijke daad tegen de bondsrepu bliek was. Ambassadeur Allart had gerap porteerd, het uitgesloten te achten, dat de overval op de vertegenwoordiger van de bondsrepubliek was gemunt. Hij veron derstelde veeleer, dat de plegers van de overval het vermoeden hadden, dat er iemand anders in de auto gezeten had. Synode (31 K.O.) besloot tol lectoraat aan T.H. Opdracht voor Hebreeuwse taal aan dr J. P. Lettinga Na de commissievergaderingen is d generale 6ynode der Geref. Kerken (art. 31 k.o.) gistermiddag in openbare zitting te Enschede bijeengekomen. Ouderling J. G. van der Leeden rapporteerde over een uitgebreid lectoraat in de Hebreeuw se taal aan de T.H. te Kampen. De synode besloot met algemene stemmen tot de in stelling van dit lectoraat. De opdracht werd verleend aan dr J. P. Lettinga, die reeds als lector aan de T.H. is verbonden. Vervolgens kwam opnieuw aan de ord< het rapport over het verzoek van de ker keraad van Maastricht om een aanvullen de verklaring te geven van artikel 4 der Kerkenorde 'toelating van candidaten) waarover ouderling I. Boersma rappor teerde. De commissie is van oordeel dat Maastricht de noodzakelijkheid van wat het vraagt niet heeft aangetoond en daar om aan het verzoek niet kan worden vol daan. Ook "had Maastricht verzocht de in- •endige instructie vast te stellen voor deputaten naar artikel 49 der Kerken orde. De synode sprak uit, dat zulks niet >t haar bevoegdheid behoort. Tenslotte kwam aan de orde een be zwaarschrift van de heren F. Goossen en J. Oggel, beiden te Axel, Inzake de handelingen van de generale synode van Amersfoort 1948 en Kampen 1951 met be trekking tot de zaak van ds W. G. F. van Herwijnen te Rilland-Bath, waarbij 1 Soimevanck krijgt nieuw jeugdpaviljoen Het Sanatorium Sonnevanck te Har derwijk krijgt een nieuw jeugdpaviljoen, dat op Donderdag 8 September zal den geopend. Dat kregen de honderden bezoekers, die gisteren naar de Veluwe waren getogen voor de jaarlijkse Sonne- vanckdag, te horen. De voorzitter van de vereniging, ds C. J. Sikkel van Amsterdam bracht dank aan allen, die de bouw mogelijk hadden gemaakt, in het bijzonder aan ds C. v. d. Zaal, die daarin de leiding had. He', pa viljoen kost ruim zeven ton. Dank werd ook gebracht aan de directeur van bloemenveiling te Aalsmeer, de heer Bak ker, voor de drieduizend anjers welke werden toegezonden en waarvan een deel het podium in de tent 6ierde. De heer Brink deelde mee, dat de pas opgerichte vereniging van Sonnevanck- veteranen uit 450 leden bestaat. Namens deze vereniging bood hij een aquarium voor het jeugdpaviljoen. ssante» van oordeel waren, dat ar tikel 30 der Kerkenorde geschonden is. De motivering der commissie vond bij verschillende leden bezwaar wijl zij van oordeel waren, dat deze duidelijker moet om adressanten te kunnen overtui gen. Na enige discussie werd het rapport de commissie voor nader beraad te ruggewezen. 22 JULI erstun I. 402 m. VARA: 7.00 Nier 7.15 Gymnastiek 7.33 Grair s 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekalen< 8.45 Voor de hulsvrouw 9.00 G_ .oor de vrouw 9.10 Voor de kinderen 3.25 Gram. 9.35 Waterstanden 9.40 Vooi kleuters VPRO; 10.00 'AM Hobo, fagot en hoorn en zing 11.40 Voor d Amusementsmuziek l-2.ou Lanu- BH caaB mededelingen 12.35 Sport en prognose Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingi gram. 13.25 Lichte muziek 13.55 Kc 14.00 Blaaskwintet en piano (ln de i Causerie en voordracht) 15.10 Lichte muziek VARA; 18.00 Gram. (tussen 16.00 en 17.00 Tour de France) 16.30 Muzikale causerie 17.15 i. 18.00 Nieuws 18.15 Tour de Fr „Voor I t kinde- :A: 10.20 .,15 Orgel Jeugd AVRO: 12.00 ilkingsgroei?", 19.03 Vrouwenkoor VPRO: 19.30 „Op i. 19.45 „Op bezoek bij i Berichten 20.05 Nieuws delijkheid i S.O.S.-berichten 23.20—24.00 Accc BaortHHHRH richt 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gram 9.50 Holland Festival; Radio Philh. Orkest en solist 10.30 Morgen dienst 11.00 Sopraan en piano 11.30 Gram 1njggr - 12.53 Gi "13.00 Nieuws 13.15 Prot. rkerkelijk Thuisfront 13.20 Metropole- •kest en sol. 14.10 Causerie over het muziek onderwijs in Canada 14.25 Omroeporkest en soliste 15.15 Voordracht 15.35 Kamermuziek 6.00 Tuinbouwpraatje 16.15 Promenade- irkest en solist 17.00 Voordracht 17.20 Clave- imbel en viool 17.40 Koersen 17.45 Stemmen -an overzee 18.00 Gram. 18.15 Harmonie orkest 18 35 Gram. 19.00 Nieuws en weerbe- icht 19.10 Regeringsuitzending; Verklaring n toelichting, waarin opgenoi rbeidsverbod voor 14-jarige i ne). mr C. C. W. Ebbink; 2. (19.20) Emigra- ^praatje van H. A. van Luyk 19.30 Gi '0 Radiokrant20.20 Am MD—1WIJ 21.15 Holland Festival: Concertgebouworkest \~l1 idoverdenking f Nieuws en S.O.S.-berichten 23.15—24.00 Gi Engeland. BBC Home Service. 330 m. 11.30 •spel 12 00 c 12.55 Quiz 13.40 '4.15 Lich- eld 15.30 Orkestcon- i Voor de kinderen erbericht 18.00 Nieuws 18.15 Sport 77. Z'n stem trilde van opwinding. „Nou? Wat zeg Je daarvan? Zou je nou maar weer niet goed op me zijn?" „Fijn voor je", zei ze. „Nog net voor ik drie en twintig word. hél 't Was of opeens z'n geestdrift aan alle kanten doorbrak. „Ja geweldig!" Of ze 't ook voor zichzelf wel zo prettig vond, durfde Ieneke niet dadelijk te bevestigen Dus dit was de oorzaak van zijn ongewone ma nier van doen. dacht ze in stilte. Niet door haar werd hij zo, maar door het succes op z'n werk. Louis dwong haar te blijven staan. Tussen de donkergroene dennen aan de ene kant en de woeste eenzaamheid van de hei aan de andere, lag de straatweg volkomen verlaten. Niemand was er getuige van toen ze Loius, ein- idelijk bereidwillig, de lippen toestak Ze had dat dikwijls: dan was 't net, of er door 'zijn kus een tinteling ging door heel haar lichaam, leen gelukkig gevoel, maar dat haar tegelijk ■bang maakte, en wanhopig. Hopeloos! „Kom jongen, anders kun je geen cigaretten meer krijgen" 'k Zal er maar niet wéér over beginnen, dacht ze. over dat solliciteren. Ik kan 't ook nie: hel pen, dat hij niet meer van me houdt en dat ik altijd op de tweede plaats sta bij hem. Ik kom ontzettend veel bij hem tekort. Maar ik zou niet meer kunnen leven zonder dat weinige. „Niet zo vlug. joh! Jij hebt zulke lange be nen. ik kan je niet bijhouden." Maar ook hij voelde een soort tinteling in z'n binnenste. Echter niet een die hem zwak maak te. Hij was z'n depressie te boven en zelden had hij intenser genoten van zijn herwonnen zelfvertrouwen! De derde week van Augustus, op Zondag, werd Louis drie en twintig precies twee maanden eerder dan Ieneke. Het vieren van een verjaardag betekende op De Meerle, dat de keuken waar het gezin anders woonde, niet zonder toestemming van mevrouw Vliegenhart mocht worden betreden. Het geurde er dan naar allerlei waarvan men slechts kon vermoeden dat het lekker zou smaken. Achter de ruitjes van de kastdeur zag je schalen, ge bakschoteltjes, bonbonnières, en tussen de zeider gebruikte likeurglaasjes een fles gereed staan In het portaaltje bovenaan de keldertrap wer den gewoonlijk de cadeaux bewaard. Het plech tige ogenblik van de dag was als vader thuis kwam en moeder hem met een glunder gezicht de sleutel van de kelderdeur toereikte. „Nou va der, haal nou eerst maar es vöor de dag ja, wat? wacht nog maar even af!" Louis had zich vorige jaren nooit een houding weten te geven, wanneer hij zo in 't middelpunt kwam te staan. Het was hem onmogelijk zich te gedragen als Geert, die op diens laatste ver jaardag als een kikker door de kamer had ge sprongen en moeder zo omhelsde om haar te be danken, dat ze haast bezweek zoals ze riep. Maar toen hij deze Zondag tegen halftwaalf uit de kerk kwam, en meteen naar de versierde tuin kamer werd gedirigeerd, waren de omstandighe den anders dan vorige keren. Ieneke, die hem al bijtijds was komen feliciteren, méé was ge gaan naar de kerk en samen met hem terug keerde naar De Meerle, verhinderde Louis door haar onstuimige blijdschap dat hij zich terug trok in zijn geestelijk isolement, van waaruit hij anders zo critisch 't gedoe der anderen kon ga deslaan. Speels duwde ze Louis voor zich uit, de gang door. „Jij eerst, jij bent jarig!" In de ruime tuinkamer, waar de planken wan den waren bruin gebeitst, stonden de dubbele deuren en de ramen zo ver mogelijk open. Het gaf een idee. of je je er midden in het bos, in een soort prieel bevond. Het was er ook welda dig koel; bijna iedere dag van de vacantie was regenachtig geweest; deze ochtend liet zich door de wolken nu en dan de zon zien. Uit de pitrieten armstoel, waarop hij tussen twee kussens was gezeten, kwam grootvader over eind. Hij glimlachte en z'n grote snor krulde daar bij net omhoog als vroeger. Zijn hele verschij ning was ook nog even zo fors, en z'n kop neg net zo magistraal als vroeger, in de Ochtervelt- straat. Maar z'n knieën beefden. „Zo zo, jonchieprevelde hij moeilijk. „Ik 'oen blij, dat ik van deze dag nog getuige mag zijn. 't Had wel eens anders kunnen wezen! Nou, van harte Gods zegen toegewenst.." „Dank u, grootvader." Ieneke verschikte inderhaast de kussens, en! hielp grootvader weer in zijn stoel. „Jij ook ge feliciteerd, hoor meisje." Ze gaf grootvader een zoen op diens hoge, rose voorhoofd, toen zij op haar beurt hem gelukwens te met de verjaardag van z'n oudste kleinzoon. „Maar zult u zich vooral niet weer te druk ma ken vandaag?" (Wordt vervolgd.) ind Lav Light Progr. 1500 en 247 m. :ert 12.30 Sport 13.35 Orgel- de kinderen 14 00 Voordracht ;k 14 45 Causerie 15.00 Sport dek 16.15 Mrs Dale's dagboek rkestconcert 17,30 Sport 18.45 Hoorspel 19.00 journaal 19.25 Sport 19.30 Gev. 00 Gev. programma 20.30 „Slmori 21.00 Gev. muziek 22.00 Nieuws ■tage 22.20 Sport 22.25 Dansr ■•16 23.05 Voordracht 23.20 Dansmuziek 23.50— 24 00 Weerbericht en nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest 14.15 Om roeporkest en sol. 16.00 Sollstenconcert 17.00 Nieuws 17.35 Gram. 18.45 Nieuws 18 55 „Der igende Hollander,, opera_ 21.45 Nieuws_23.30 Symphonle-o 24.00 Niei 0.25 Dar ek 1.15—4.30 Gev. muziek. Duitse televisieprogramma's: 16.30—17. e-Sterrit 1955, 20.00 Journaal aanse uitzending 19.00 Gram. 20.02 5.45 Solistenconcert 23.45—24.00 Nieuws. el. 324 m. 11.45 Omroeporkest 12.30 13.15 Weerbericht 12.34 Gra i. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nlei. 17.10 Lichte muziek 18.00 Vlaamse liederen "05 Protestanse causerie 18.25 Gram. 18.30 .or de soldaten 19 00 Nieuws 19 40 Gram. 15 Symphonieorkest en sol. 21.45 Gods- ünstige muziek 22.00 Nieuws 22.15 Gods dienstige muziek 22.55—23.00 Nieuws. isscl. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws Gram. 17.30 Harprecltal 17.50 Gram. Nieuws 20.00 Festival van Bordeaux Filmgedicht 21.10 Nieuwe film 5 TV-nieuws 21.45 Filmprogramma 22.45- Ronde van Frankrijk; (Franse uitzen Engeland. Uitzendingen voor 22.00-22.30 Nieuws; Feiten van sekbladen het zien (op 224 e Kruiswoordraadsel No 167 Horizontaal: 2 Schoonmaakartikel; 7 grote bijl; 9 griezelige verschijning; 10 stuk buitendijks land; 12 teerproduct; 13 vuurwapen; 15 Fr. voegwoord; 16 pers. voornaamwoord; 17 het goed gaan tussen personen; .19 keurig; 20 Rom. keizer; 21. gemene streek; 23 worstvlees; 24 graan korrel. Verticaal: 1 Duits kaartspel; 3 naschrift onder brieven; 4 opscheppen; 5 miodag; 6 kledingstuk: 7 bouwland; 8 plaaggeest; 11- dans; 14 vruchtgebruik; 16 vogel; 17 pels- dier; 18 vertragingstoestel; 19 bij voort during; 22 zangnoot. Oplossing vorige puzsle No 166 Horizontaal: 1 Aver; 3 damp; 6 epos; 8 ruif; 9 MO.; 10 slij; 12 bot; 13 post; 14 made; 15 oot; 17 sec.; 18 R.M.; 19 vast; 21 dame; 22 noot; 23 tree. Verticaal: 1 Aansporen; 2 reu; 3 dof; 4 as; 5 protectie* 7 pip; 8 rijst; 9 mode; 11 loom; 12 bast; 16 jam; 19 vat; 20 set; 21 do.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2