Nieuw zwembad (overdekt en open) in de Pesthuispolder Maandag zal de Leidse raad zich over de plannen uitspreken Bad als dat in Tilburg aanbevolen N.V. Belfort zal torenflat laten bouwen UGA NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 19 JULI 1955 Commissie adviseert: IETOEN HEEFT BEHOEFTE aan een zwemgelegenheid. Een commissie J van advies heeft voor het college van B. en W. nagegaan hoe dringend de behoefte is en aan welke eisen een te bouwen inrichting moet voldoen. De conclusies van deze commissie zijn neergelegd in een uitgebreid rap port, dat inmiddels aan B. en W. is uitgebracht en dat Maandag in de ge meenteraad zal worden behandeld. De commissie van advies heeft het betrekkelijk onbekende terrein, waarop zij zich moest oriënteren, terdege verkend. Er werden studiereizen gemaakt naar Tilburg, Brussel, Bochum, Harburg bij Hamburg en naar Bremen. By het onderzoek heeft de commissie van vier belanghebbende groepen de be hoefte aan een zweminrichting nagegaan Van de groepen leerlingen van de scho len, zwemverenigingen, bedrijfsverenigin. gen en particulieren. De commissie vindt, dat zwemlessen aan de leerlingen van de vierde klassen der lagere scholen pas doeltreffend zyn als er eenmaal per week les wordt gegeven en niet eenmaal in de veertien dagen, zoals nu het geval is Bovendien zouden de kinderen van de vijfde en zesde klassen één keer in de veertien dagen nog schoolzwemles moe ten krijgen. En dan is er geen rekening gehouden met de behoefte, die de leerlingen van u.io.-scholen, scholen voor V.HM.O. en nijverheidsonderwijs aan een zwemin richting hebben. Als het schoolzwemmen wordt uitgebreid, behoeven de kosten voor de gemeente niet evenredig te stij gen, omdat in dat geval minder in gym nastiekzalen zal worden geoefend. Waar door er minder van die zalen nodig zul len zjjn. Wat de zwemverenigingen betreft, die hebben samen 2100 leden. Dat aantal zou veel groter zijn, als de verenigingen meer zwemuren zouden hebben. Bij de vereni gingen zelf verwacht men van een ver betering in dit opzicht een stijging van het ledental tot 4000. Afgezien van de zwemuren voor zuivere ontsnanning moe ten de verenigingen ook trainingsgelegen- Jieid voor zwem- en polowedstrijden hebben. Bedrijfsverenigingen hebben tot nu toe, on een enkele uitzondering na, steeds nullen gekregen op hun requesten om zweimtijd. En juist als die verenigin gen de verlangde zwemtijd zouden kun nen krijgen was een goede weg gebaand naar de beoefening van de zwernsport door volwassenen Wateibexhaving Omdat de Leidse bevolking niet water- „minded" Is. veronderstelt de commissie, dat het bezoek aan de nieuw te bouwen zweminrichting de eerste jaren wel wat zal worden gedrukt. En bovendien gaan fn de zomertijd veel mensen naar strand. Kagerplassen of Braassemermeer. Maar het Leidse gebrek aan „waterbeschaving" moet w-orden verholpen. De oplossing door de commissie aangegeven is: meer zwemonderwijs op de scholen, meer zwemmen door bedrijfsverenigingen en de outillage der zweminrichtingen moet aan. trekkelijk zijn. Tenslotte moeten de ta rieven zó worden gesteld, dat vaak zwem- men voordelig ls. De Centrale adviescommissie Bad- en zweminrichtingen raamt het bezoekcijfer van een overdekte zweminrichting op 1 a 2 per jaar per hoofd van de bevolking. Maar naarmate de gemeenten kleiner zijn kan dat cijfer stijgen tot 4Vz. De commis sie van advies meent nu. dat het aantal voor de middelgrote gemeente, die Lei den is. op bepaalde gronden op twee en een kwart moet worden gesteld En dan volgt de berekening van de commissie van het aantal baden, waaraan jaarlijks behoefte zal be staan. Op basis van de berekeningen zullen de scholen aan 156.000 baden behoefte hebben, de zwemverenigin gen aan 200.000. voor de bedrijfsver enigingen wordt geen getal genoemd en particulieren zouden 225.000 ba den willen nemen. In totaal zijn dat 581.000 baden per jaar. Eisen Het rapport wordt dan vervolgd met de eisen te noemen, die aan de zwem- lnriohting moeten worden gesteld. Weer Mulo-examens te Leiden Voor het Mulo-diploma A zijn gisteren te Leiden geslaagd: H A J Eppenga. A Burgij. A W van Vollenhoven. E A J Vos kuil. D J Dee. R F van Dinter, J M Vahr- meuer. H J Wielders. R Vertroeven. M Volbeda. G J de Vries. M J Wetselaar en J C Sandberg. allen te Leiden; H van Rhee. C M de Jong. W van Duvn A A Guyt en H Hageman. allen te Katwijk aan Zee; J R F Schrldt. E Tolsma en A J Plaizier, allen te Oegstgeest: C H Dulle- mond te Noordwijk; R Verstraten te Voorschoten. Geslaagde opticiens Voor het eindexamen van de opticiens afdeling van de Leidse Instrumentma- kersschool slaagden de volgende leerlin gen: J. A. Agasi, Voorburg (met lof): D J. Buikstra. Bolsward; J. W. C. Dijkhof. Alkmaar; E. Fuchs. Amsterdam; J. Th Klouwens. Rotterdam mej. Oei Kiet Twan Lelden; W. J. M. Spijker. Utrecht: J. TJia, Leiden; F. J. Weyler, Rotterdam; R. C. M. Werrelman, Eindhoven (met lof); P. J. M. Werrelman, Eindhoven. De heer J. Siemons naar u.l.o. Noordeinde De heer J. Siemons. thans eerste onder wijzer aan de school Stadhouderslaan. ls per 1 November benoemd tot leraar aan de Chr. ulo-school Noordeinde (hoofd de heer A. F. Zeelen). Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Dimphena M C G, d v J F van Gerven en D G Schruer; Wouter H H. z v A G A Schalks en C J Haalebos; Simone. H H. d v S van Maanen en H v d Reijden; Anna M W. d v A G M Grim bergen en M Koreman; Martinus C. z v M Faasse en E H v d Hoek; Willem J. z v L v d Plas en K v Duijn; Willem, z v J van Rhljn en M Zuijderduijn; Elisabeth, d v A van het Veld en M Kuijer; Maria, v J Siera en F Boom; Geertruida G A M J. d v J A M Lammere en J van Mu6- «cher; Assia. d v J Vermeulen en G van Rijswijk. Gehuwd: C H Carton en J C Lardé; G van Egmond en D Varkevisser; J J La- men en C Straathof; L P Maurits en L F J Beekman; J Burgerjon en J Link; H F'ser en M J Plu; A van Kampen en N Regeer; J W Beij en E Viele. Overleden: D Plug, wednr, 78 j; C H onsbeek, d, 12 J; P Kluivers, wednr, 93 Jaar. volge-ns de zojuist reeds genoemde Cen trale adviescommissie moet voor elke 600 bezoekers per jaar één vierkante meter wateroppervlakte in overdekte zwemin richtingen beschikbaar zjjn. Uit het aan bal van 581.000 in Leiden te verwachten baden volgt dus, dat de capaciteit van de overdekte zweminrichtingen in Leiden 968 vierkante meter moet zpn. De Over dekte aan de Haarlemmerstraat heeft maar een wateroppervlakte van 300 vier kante meter, hetgeen blijkens het vooraf, gaande volkomen onvoldoende is. En de verdere gebreken van de Overdekte worden scherp aangeduid. Onvoldoende ventilatie, gebrekkige kapconstructie, tocht, groot warmteverlies door hoge grondwaterstand, onvoldoende verlich ting, geen instructiebad, filters niet op tegenwoordig gebruik berekend, niet voldoende douche-gelegenheid, geen goe de toiletten, te smalle entree, geen auto stalling en te kleine fietsenbergplaats. In hoeverre de Overdekte nog bestaansmo gelijkheid heeft, als eenmaal de nieuwe overdekte zweminrichting tot stand is gekomen, acht de commissie buiten haar beoordelingsbevoegdheid te liggen. Open bad De commissie vindt de 2000 vierkante meter oppervlakte van de onoverdekte inrichting „De Zijl" ruim voldoende. Niettemin is „De Zijl" op drukke dagen overbelast, waaruit de belangrijke rol van „De Zijl" voor het Noordoostelijk stads deel wel blij kit Daarom wenst de commissie, dat het mogelijk zal blijken dit bad vol komen te moderniseren en het zo voor dit stadsdeel te behouden. Maar omdat het excentrisch ligt, kan het niet in de behoefte van de hele stad voorzien en deswege acht de com missie het urgent, dat in het Westen van de stad een goed geoutilleerd en aantrekkelijk open zwembad wordt aangelegd. Het advies van de bovengenoemde com missie is, bouw een nieuw overdekt bad om het tekort aan overdekte zwemge legenheid. dat dus 668 vierkante meter wateroppervlakte bedraagt, aan te vul len, Het bad van het nieuwe bassin zou tenminste 15 bij 25 meter moeten zjjn. Het instructiebassin zou 8 meter breed en 15 meter lang moeten zijn, waarmee 495 vlerkante meter beschikbaar zou ko men. Om het tekort te dekken wordt de bouw van twee overdekte school- of in- ^.ructiebaden in andere stadsdelen aan geraden. om zodoende een betere ver deling van de zwemgelegenheid over de stad te krijgen. In verband met water polo- en zwem training zou één der ba den een variabel waterpeil moeten krij gen. Combinatie Om economische redenen wordt aan bevolen het noodzakelijk geachte nieuwe open zwembad te bouwen in combinatie met het nieuwe overdekte bad. Het open bassin zou 20 bij 50 meter groot moeten zjjn. Een voordelige exploitatie staat of valt volgens de commissie met een uit stekende en aantrekkelijke outillage. De commissie stond in dit verband een aardoige beplanting, een kinderbadje met fontein, een strandje en een welde met speelgelegenheid voor de geest. En een restaurant met terras, nodig voor wed strijden, zou het geheel kunnen voltooien. De commissie heeft de oplossing van het probleem waar het nieuwe bad te bouwen in de Pesthuispolder gedacht. Voor de twee school- of instructiebaden geeft de commissie de voorkeur aan het Zuidoos telijk stadsdeel en aan het Zuidwestelijk stadsdeel. Het zal meer dan twee millioen kosten en niet kunnen renderen yERTEGENWOORDIGERS van de commissie „Zwembadenbouw" waar- yai1 hiernaast het rapport over de behoefte aan meer zwemgelegenheid in Leiden in grote lijnen is afgedrukt, heeft ter oriëntering studiereizen gemaakt. De zogenaamde „kleine commissie", gevormd door de wethouders J. C. van Schaik en A. J. Jongeleen en de heren W. J. Roggeveen, J. C. F. Coers en J. de Winter, heeft bezoeken gebracht aan zwembaden in'Tilburg, Brussel, Bochum en Enschede. Buitendien hebben de heren De Winter en Coers nog baden in Hamburg en Bremen bezocht. De commissie in haar geheel heeft ook nog eens een bezoek aan Tilburg gebracht. Vooral van het Tilburgse zwembad hebben de heren een uitstekende indruk gekregen. Er ls daar gewoekerd met de ruimte, maar het gebouw is zeer goed. Namens het district van de Ned. bond )yAqua-Terra", dat de gemeenten Leiden, Alphen, Oegstgeest, Katwijk, Noordwijkerhout en Noordwijk omvat, heeft de heer N. Ruijssenaars Zaterdag in de Burcht de jubi lerende voorzitter van de ook jubilerende Leidse vereniging van aquarium- en terrariumhouders „De Natuurvriend" een bloemstuk overhandigd. De heer Zwart toonde zich er zeer mee ingenomen. (Plaatsing vertraagd door een misverstand). Foto N. van der Horst. Agenda raad Leiden Maandag belangrijke punten ter behandeling De zwemzaal is in frisse tinten geschil derd. de acoustiek is er zeer goed en de hete lucht wordt in de kap ingevoerd en laag in de zaal weggezogen, waardoor nergens condens optreedt. Er worden in het rapport over het Tilburgse bad nog vele voordelen van de daar toegepaste bouwwijze opgenoemd. Enkele details worden nog gegeven. Het bad is gebouwd onder leiding van de architect H. Wesselo uit Bussum, die zich op het gebied van de zwembaden- bouw heeft gespecialiseerd. De afmetin gen van het Tilburgse bad zijn 10 bij 25 meter. Volwassenen betalen f 0,60 per bad, f 6 per maand of f 30 per seizoen; kinderen betalen resp. f 0.40, f 4 en f 20. Er zijn verder 10 badenkaarten en les- kaarten verkrijgbaar. De commissie acht het een zeer goed bad met een zeer goede technische installatie. In het rap port worden ook de overige bezochte baden besproken. Op grond van alle er varingen heeft de commissie het innemen van de volgende gezichtspunten bij de bouw aanbevolen. De opzet moet ruim zijn. Er moet veel ceramiek worden gebruikt. De acoustiek moet goede aandacht hebben, evenals het instructiebad. Er moeten ruime perrons, afzonderlijke doucheruimten, een niet te luxueuze accommodatie voor het publiek, gemakkelijke bereikbare leidingen en technische installaties komen. Voor het houtwerk moet teakhout worden ge bruikt. Leuningen en trapjes moeten van aluminium worden gemaakt en de kleed gelegenheid dient niet te groot te worden gemaakt. sproken, dat de bouw van een zwem bad van het Tilburgse type in Lelden zeer goed zal voldoen. He4 verdient volgens de commissie aanbeveling de heer Wesselo te Bussum te verzoeken het schetsplan voor de nieuwe inrich ting te ontwerpen en de architect te doen handelen in overleg met de leden van de commissie, die de ge noemde zwembaden hebben bezocht. Er wordt B. en W. tenslotte aangera den de gemeenteraad in overweging te geven het nodige crediet beschik baar te stellen. B. en W. hebben nu aan de raad laten weten, dat zij zich volkomen kunnen verenigen met de conclusie, dat behalve een nieuw goed geoutilleerd overdekt zwembad ook een open zwembad in het Westen van de stad urgent is. Met de verdere aanbevelingen kan het college het volkomen eens zijn. Het schat de kosten, verbonden aan het maken van een schetsplan, op f 15.000. Over de aan beveling van de commissie twee instruc tiebaden te bouwen, wil het college zich eerst nog nader beraden. Wat de bouw van de inrichting zelf betreft, daarover zeggen B. en W., dat dé kosten er van rond f 2.200.000 zullen bedragen. En te vens, dat een sluitende exploitatie niet mogelijk zal zijn. Maar deze punten zul len pas nader kunnen worden bezien, als de voorlopige bouwplannen klaar zijn. Interieur van het overdekte zwembad te Tilburg. Zal de f Sleutelstad in de Pesthuispol der een dergelijk bad krijgen? De tekenen wijzen er op en - dat moet worden gezegd de behoefte er aan is gróót De gemeenteraad van Leiden vergadert volgende week Maandagmiddag ter be handeling van de volgende agenda: Eervol ontslag aan mej. dr D. L. van Raalte, wegens gezondheidsredenen, uit haar betrekking van lerares in de Franse taal en letterkunde aan de HBS voor Eervol ontslag aan de heer D. Wybinga. wegens benoeming tot hoofd te Delft, als onderwijzer aan de openbare opleidings school Kernstraat Aanwijzing van de chef van de afdeling onderwijs der gemeentesecretarie als do gemeente-ambtenaar, belast met de toe passing van art. 24, eerste lid. van de schoolgeldwet (behandeling van bezwaar- en verzoekschriften). Verzoek van de Geref. Schoolvereni ging om medewerking voor de vervan ging van meubilair in een lokaal van do ulo-school Hoogl. Kerkgracht 20A (kosten ƒ2200). Verzoek van de Inrichting van Liefda digheid voor Rooms-Katholieken om medewerfdng voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van een drietal scholen (kosten ƒ928). Het uitgeven van een populaire publi catie over de ta3k van de stedelijke over heid (kosten 5600). Bouw van een nieuwe zweminrichting met een overdekt en open zwembassin in de Pesthuispolder en het beschikbaar «tellen van ƒ15.000 voor het ontwerpen van een schetsplan door de heer H. Wes selo te Bussum. Verhoging van de 6ubsidie voor de Leidse schilder, en tekenacademie Ara Aemula Naturae. Vaststelling organisatie-verordening Verkoop aan de Vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs voor Leiden en om streken van bouwterrein In Zuidwest voor de bouw van een school voor lager nijverheidsonderwijs. Verkoop van een deel van de Haarlem- mertrekvaartweg en van de daarlangs gelegen berm aan de gemeente Noordwijk (in verband met voorgenomen wegver- betering o.m. tussen de Lage Weg en de Noordwijkerhoekbrug, plus minus 126 m2 en 865 m2, tegen 1 plus 1). Verkoop van bouwterrein In de Roden- burgerpolder en het verstrekken van een geldlening voor de bouw van een toren flat. Aankoop van de percelen Waardgracht 73 en 167 voor resp. 1400 en 550 in het belang van de volkshuisvesting (sanering). Ruiling van grond aan Langebrug en SteensChuur met de Staat der Neder landen. Aanvullend crediet ad 9075 vooi verrichten van buitenverfwerken aan hel stadhuis en openbare scholen. Vervanging van de eQectrische installa tie in de openbare lagere school Lange brug (kosten 5850). Verlenging van de termijn van ontrui ming van een aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Vestestraat er de Uiterstegracht. Beschikbaarstelling van 20.000 voor d« vernieuwing en modernisering van di koelinstallatie in de pekelruimte vooi spek en in drie koelcellen in het open baar slachthuis, alsmede een bedrag var 20.000 voor de vernieuwing en verbete ring van de dienstwoningen van hel slachthuis in de Pasteurstraat. Aanschaffing van een nieuwe ambu lance-auto voor de Eerste Hulp-Dienst 11.900, de EHD beschikt over auto's, waarvan één als reservewagen wordt gebruikt; deze heeft ruim 26 ji dienst gedaan en is versleten) en revisie van de andere auto. die vijf jaar intensief gebruikt is (kosten 1200). Verzoek van de vereniging Het Wit- Gele Kruis, afdeling Oegstgeest, om sub sidie. Jn Rodenburgerpolder: B. en W. willen exploitatie uit handen geven en geldlening verstrekken IEIDENS RAAD heeft zich op 18 October 1954 in beginsel verenigd met de plannen tot de bouw van een torenflat in de Rodenburgerpolder op de voet van de bepalingen van de premie- en bijdrageregeling woning bouw 1953. Zowel uit de adviezen van de commissies voor de openbare werken en voor de financiën als uit de gevoerde beraadslagingen is B. en W. destijds gebleken, dat een groot aantal leden de bouw en/of de ex ploitatie gaarne zag overgelaten aan een institutionele belegger. Tot hun genoegen kunnen B. en W. mededelen, dat zij er in geslaagd zijn, niet alleen de exploitatie van de torenflat, maar ook de bouw zelf aan een belegger in handen te geven. dus zonder financiële offers van de ge meente wordt aangelegd, zal op harmo nische wijze kunnen aansluiten aan de bestaande beplanting om de aangrenzen de speelweide en een prettige overgang vormen van de sport-en speelvelden naar de nieuwe bebouwing. Geldlening Na langdurige onderhandelingen heb ben B. en W. overeenstemming bereikt met de Maatschappij tot Beheer van On roerende Goederen Belfort N.V. te De Steeg omtrent: a. de overname van het bouwplan; b. de verkoop van de grond; c. de financiering van de bouw. Ad a. De N.V. Belfort neemt het plan voor de torenflat over, hetwelk door E. F. Groosman, architect B.N.A., te Rotter dam, is ontworpen. Het overleg tussen de architect en de dienst van gemeentewer ken had, binnen het kader van de voorbe reidende werkzaamheden, tot enkele wij zigingen van het plan geleid. Alle kosten, te dezer zake gemaakt, neemt genoemde N.V. voor haar rekening. De bouw zal worden uitgevoerd door de N.V. Bouw en Handelmaatschappij „Wabo" te Eind- ln het groen Ad b. De opzet van B. en W. was ge richt op verkoop van 3700 m2 grond, be stemd voor het gebouw en voor omrin gende tuin. De N.V. Belfort was bereid wel de grond, onder de opstallen (.t.w. het woongebouw en de overdekte kinder speelplaats) gelegen, te kopen, doch stel de geen prijs op de omringende grond. Wanneer de gemeente bedoelde grond tot openbaar plantsoen inricht en gedu rende 50 jaren als zodanig onderhoudt, is de N.V. eventueel bereid de daaraan verbonden kosten (aanlegkosten en geka pitaliseerde onderhoudskosten) ad f 50.000 bij de aankoop van de grond onder de opstallen 1000m2 a f 60 per m2) te ver goeden. Genoemde N.V. betaalt derhalve in totaal f 110.000. B. en W. achten deze oplossing zeer be vredigend. Het openbaar plantsoen, dat B.B. had klein overwicht over Professorenwijk Geanimeerde wedstrijd ondanks leettijds- en routineverschil Chr. Nijverheidsschool komt in Zuidwest Op 22 Juni van het vorig jaar be sloot de Leidse raad de oprichitng van een Prot.-Chr. school voor lager nijverheidsonderwijs, uitgaande van de rechtspersoonlijkheid bezittende Vereniging voor Chr. Nijverheidson derwijs voor Leiden en omstreken, nodig te verklaren. Het bestuur au de vereniging heeft thans verzoent, ten behoeve van de bouw van de Bchool, van de gemeente een perceel bouwterrein in Lciden-Zuidwcst le mogen kopen. Dit perceel ligt in het toekomstige verlengde van de Tous- saintkade, is ongeveer 5700 m2 groot en moet f25 per m2 kosten (bouw rijp en opgehoogd). B.B.-ers uit de A-kring Leiden (tweede rij) en de Professorenwijk hebben gisteravond een geanimeerd partijtje voetbal gespeeld. Hier Foto N. van der Horst verdediging gaf geen enkele kans mei weg. Verder dan 43, eveneens uit ee 6crimmage gescoord, werd het evenwel niet. De verdediging van de B.B. mei aan het hoofd de oud-ASC-keeper Rooy- akkers, hield het hoofd koel, al ontston den er nog vele hachelijke situaties. De gelijkmaker wilde niet komen, hoe hard er ook voor gezwoegd werd. Het tech nisch overwicht van de BB rechtvaar digde evenwel deze kleine overwinning. Na afloop sprak de heer Paling er dan ook zijn voldoening over uit, dat het ge heel een zeer prettig verloop had. De commandant van de BB, de heer Hagen doorn, had voor deze wedstrijd een leg penning ter beschikking gesteld en he' verheugde de heer Paling, dat deze leg' penning weer een aanwinst was voor di nog Jonge prljzenkast van de B.B. ziet men beide elftallen. In een zeer geanimeerde wedstrijd tus sen leden van de B.B. A-kring Leiden en de Professorenwijk is het de B.~ gelukt, een verdiende overwinning halen. Nadat het plv. hoofd van de A.- kring, de heer A. J. Paling, de aftrap had verricht, verrasten de BB-i een zeer snel en open spelletje, i P.W.-ers geen antwoord op hadden. Het leeftijdsverschil tussen beide teams nogal aanmerkelijk, omdat de P.W.- stukken ouder waren en sommigen in jaren geen bal hadden aangeraakt. Het BB-team was over het algemeen gesteld uit actieve voetballers en het dan ook niet te verwonderen, dat binnen tien minuten de Professorenwij- kers tegen een 30 achterstand doelpunt ontstond na mistrap van de P.W.-rechtsback, dii rechtsbinnen van de BB een Juweel voorzet gaf, die niet te missen twee minuten later was dezelfde back ongelukkig in eigen doel te trappen De derde goal was een werkelijk prach tige kopbal van de midvoor die over d« uitgelopen doelman een beheerst doel punt scoorde. Maar nu lieten de oudjes van P.W. zien, dat zij inderdaad het spel nog niet wa- verleerd en er ontstonden enige zeer benauwde ogenblikken voor het BB- doel. Het verwonderde dan ook niemand, dat de stand uit een scrimmage 31 werd. Het talrijk opgekomen publiek begon zich nu te roeren en vuurde de Prof. Wijk aan om de balans in wicht te brengen. Aanval op aanval werd opgebouwd, maar helaas ontbrak schutter. En zoals het zo dikwijls beurt, het doelpunt kwam aan de andere kant, toen door een prachtige schuiver n de uiterste hoek door de midvoor de tand op 41 werd gebracht. Doch nog voor de rust werd het 42, oen de linksbinnen van P.W. met een ■chitterende kopbal de aanval afwerkte. Na de rust was het nog slechts één team dat er speelde. De Prof. Wijkers had de rust zichtbaar goed gedaan en vooral de A. A. Verhoog overleden Na een ernstig lijden ls gisteren over leden de heer A. A. Verhoog, Lammen- schansweg 63. die bij velen bekendheid genoot als eigenaar van de kantoorboek en papierhandel, Haarlemmerstraat 29. De heer Verhoog io 67 jaar oud geworden. De bijzetting in het familiegraf op Rhijn- hof geschiedt aanstaande Donderdagmid- 1 dag om 3 uur. Agenda van Leiden stilte. hall Wassenaar, landgoed Raaphorst, 11: Chr. Geref. Zendingsdag. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde „Zo zien zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 2 October. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Drlesum. Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553 Het stadsbestuur in vogelvlucht Herhaalde malen is uit de Leidse raad het verlangen naar voren gekomen, de be langstelling van de bevolking voor d< taak van de stedelijke overheid te ver hogen. Het komt B. en W. voor. dat aar dit verlangen het best kan worden vol daan door de uitgave te bevorderen van populair geschrift, waarin o.m. wordt gewezen op het nut van elke tak van dienst der gemeente voor de bevolking. De aantrekkelijkheid van zo'n uitgave kan, naar de mening van B. en W., wor den verhoogd door er een aantal foto's tn op te nemen, die tot de burgers spreken bij de tekst passen. Met een uitgever, die in principe bereid is het uitgeven van het geschrift te verzorgen, plegen B. en w nog overleg. De koeten worden op 5600 geraamd. Ad c. Een van de voorwaarden, waarop de N.V. Belfort zich bereid heeft ver klaard de bouw over te nemen, betreft het verstrekken van financiële facilitei ten door de gemeente, en wel in die zin, dat de gemeente aan genoemde N.V. een geldlening verstrekt ten bedrage van 85*/» ie te haren laste komende stichtings- i 1 In de (les... 2 Als pap... 3 Droog uit de hand! kosten. Het rijk verstrekt een premie ter grootte van f 468.219. Hierin zit begrepen de bijzondere- premie, welke de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ten behoeve van deze hoogbouw in uit zicht had gesteld ten bedrage van f 1000 per woning. De ten laste van de N.V. Belfort blijvende sbichtingsko6ten worden geraamd op f 1.925.000. Zij verzoekt der halve haar een geldlening te verstrekken groot 85'/» van laatstgenoemd bedrag, af gerond op f 1.650.000, onder verband van eerste hypotheek op grond en opstallen. De kosten van zegel, provisie en om zetbelasting, welke vallen op de door de gemeente ter dekking van het door haar te verstrekken hypothecaire crediet, aan te gane geldlening, zal de N.V. aan de gemeente restitueren. De onkosten, ver bonden aan de hypothecaire geldlening, komen uiteraard voor rekening van de N.V. De rentevoet van de hypothecaire geldlening zal 314bedragen, terwijl de lening een looptijd zal hebben van 15 Jaar met een jaarlijkse aflossing van 2 Dit betekent derhalve dat na het vijf tiende Jaar het restant In zijn geheel wordt afgelost. De ingewonnen inlichtingen omtrent de N.V. Belfort zijn gunstig. Ook in de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Wabo" hebben B. en W. volledig vertrouwen. In overeenstemming met de adviezen van de commissies geven B. en W. de raad daar- om in overweging, de nodige besluiten te nemen. Ongemotiveerd verzoek om subsidie De vereniging „Het Wit-Gele Kruis", af deling Oegstgeest, -heeft de Leidse raad om subsidie gevraagd, omdat zij haar werkzaamheden ook uitstrekt over het gedeelte van de gemeente Leiden, dat ge legen is tussen de Warmonderweg en da spoorwegovergang aan de Rijnsburger- weg. B. en W. huldigen echter het stand punt, dat de gemeentegrenzen diepen sa- te vallen met de grenzen van het arbeidsveld der kruisverenigingen en dat, voorzover Incidentele afwijkingen niet té vermijden zijn, de verwante kruisvereni gingen in aan elkaar grenzende gemeen ten onderling tot een regeling moeten zien te komen. Omdat de afdeling Oegstgeest van Het Wit-Gele Kruis nimmer bereid gebleken is om het tot stand komen van een aan vaardbare regeling met het Wit-Gele Kruis te Leiden te bevorderen, advise ren B. en W. de raad over het verzoek afwijzend te beschikken. Hogere subsidie voor Ars Aemula Naturae De jaarlijkse subsidie, die van gemeen tewege aan het genootschap Ars Aemula Naturae wordt verleend, bedraagt 650. Het genootschap deelt thans mede, dat het de zeer noodzakelijke verhoging van de honoraria der leraren niet langer kan uitstellen, met het gevolg dat de begro ting voor het'lopende cursusjaar een te kort van ruim 2000 te zien geeft. In ver band daarmee wordt om een hogere sub sidie gevraagd. W. zijn van mening, dat Ara Aemula Naturae als instelling, waar de begaafde amateur zich onder deskundige leiding aan de schilder- en tekenkunst wijdt, niet te vervangen la. De culturele betekenis, die het genootschap voor onze stad heeft, rechtvaardigt Inwilliging van het verzoek. B. en W. stellen voor. de subsidie over het lopende Jaar tot 1650 te verhogen en verwacht, dat het genoot schap het resterende deel van fiet tekort door bijvoorbeeld een kleine verhoging van de lesgelden zal weten te dekke,n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3