Eerbied voor tegenstander De reiziger Thuis WtWe fanafen •f/'ieeeadent toef de nieuwe tfo/gafef Gereformeerden in hun beroep Christen zonder meer Prof. N. Okma naar laatste rustplaats gedragen LPiizzleJ 2 DINSDAG 19 JULI 1955 "Vf"EN BEHOEFT NOG geen socialist te zijn om vandaag vol gedachten en in eerbied te staan bij de baar van Koos Vorrink. Want het is nu toch geschied: na een lang ziekbed heeft Vorrink vannacht afscheid genomen van dit aardse leven. Hij heeft, zo durven wij hopen, zich de wetenschap eigen mogen maken dat dit aardse leven niet meer maar ook niet minder is dan het voorportaal van een eeuwig leven. Dit aardse leven was voor Vorrink een leven van strijdbaarheid. Vorrink was een moedig man: dat heeft hij wel bewezen in de jaren van de bezetting. Vorrink was een man die de anderen niet spaarde. Hij had ook de moed om de waarheid te zeggen. Hij had de moed om dat te doen tot zijn tegenstanders. Maar en dat vergt soms groter moed hij deed het ook tegenover zijn medestanders. De socialisten in het buitenland vooral hebben het bij meer dan één gelegenheid ervaren. VORRINK WAS ALS socialist een merkwaardig man. Uit de jaren van vóór de oorlog herinneren wij ons hem als een centrale figuur in de S.D.A.P. Opgekomen uit de socialistische jeugd was hij in en met de socialistische beweging opgegroeid. Maar deze zelfde Vorrink was het, die daarna aan het socialisme de wending gaf welke zich daarbinnen voltrok. Vorrink is de man geworden van de socialistische partij als doorbraak partij. Van de Vorrink der S.D.A.P. werd hij de Vorrink der P.v.d.A. en aan die P.v.d.A. heeft hij vastgehouden ook tegen verweer in eigen kring in. De strijder bleek ook een knap verzamelaar. Er ware van Vorrink nog veel te zeggen. Er ware aan te herinneren, dat hij de noodzakelijkheid ener landsdefensie scherp inzag, met name tegenover de dreiging der dictaturen, lang voordat deze gedachte onder zijn partijgenoten gemeengoed was geworden. En ook hier wist hij van volhouden. Vorrink wist zijn partijgenoten te bezielen. Niet gemakkelijk zullen wij de bijeenkomsten vergeten waarop hij de zijnen onder de bezieling bracht van zijn woord. Hij was een goed spreker, zo goed zelfs, dat hij wel eens onder de narcose dreigde te geraken van de gemakkelijkheid, waarmede hij zich wist te uiten. DE ANDEREN SPAARDE Vorrink niet, maar nog minder spaarde hij zichzelf. Zijn leven was als een kaars, die aan beide zijden opbrandde. Een instorting leek onvermijdelijk. Die instorting is gekomen: zij betekende in dit leven van nimmer aflatende activiteit een groot brok tragiek. Toen dit bekend werd is door „vriend en vijand" gebeden voor deze man, opdat hem de genade zou worden geschonken, eenswillend te zijn met de slag die hem getroffen had. Wij mensen hebben soms helaas de tragiek nodig om te ontdekken, wat wij met elkaar gemeen hebben. Nu is na de instorting ook het einde gekomen en zoals „vriend en vijand" zich verenigd hebben in het gebed om verlichting in zijn lijden, zo stellen zij zich nu in gedachten naast elkaar op aan zijn baar. Want zij hebben allang ontdekt dat zy nog iets meer met elkaar gemeenschappelijk hebben: dat is de eerbied. HET bericht van het plotseling overlijden van de heer Van Franken- huyzen. de tweede voorzitter van de Nederlandse Christelijke Reis vereniging, zal overal met ontroering zijn of worden ontvangen. Dit storven is ook wel zeer plotseling, en daarvoor nam hij in deze vereniging ook wel een zeer grote plaats in. De Nederlandse Christelijke Reisvereniging is destijds opgericht uit de overweging, dat de mogelijkheid tot reizen gezien mag worden, niet maar als tijdverdrijf zonder meer. Niet ook maar als middel tot verrijking van kennis, maar als een geschenk. Wie met de Nederlandse Christelijke Reisvereniging reisde, zag de aarde en haar rijkdom maar niet als iets dat op zichzelf stond en dat uit zichzelf bestond, maar als de schepping van God. Daarom maakte men in het kader van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging zijn tochten ook in een geest van dankbare blijdschap. En in het verband der vereniging hadden velen gelegenheid lander. te bezoeken, waarvan wij anders wellicht slechts hadden gedroomd. Met zijn medebestuursleden was de heer Van Frankenhuyzen van de geest en de sfeer zijner vereniging als het ware de verpersoonlijking. Geen moeite was hem te veel om voor wie aan zijn goede zorgen waren toever trouwd, de dankbare vreugde te vergroten. Nu is zijn aardse refe plotseling afgebroken. Maar wij en al zijn vrienden zijn diep bedroefde verwanten in het bijzonder mogen weten dat zijn reis alleen daarom plotseling is afgebroken. Maar wij en al zijn vrienden en zijn diep bedroefde verwanten Uit Den Helder Militaire treinen niet overdreven druk £Van onze ParlemenUredactie) In Mei hadden de twe® extra-treinen ®p Vrijdagmiddag voor het vervoer van militairen uit Den Helder in verhouding tot het aantal beschikbar® zitplaatsen een bezettingspercentage van resp. 118 en 110. De veiligheid van het verkeer Is hierdoor niet in gevaar, zo heeft minister Algera geantwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Th. S. J.Hoolj (kath v.). Indien het aantal verlofgangers daartoe aanleiding geeft, zullen de N.S. nog een extra-trein Inleggen, welke om 16.58 uur uit Den Helder vertrekt. Hiertoe is ech ter reeds in Mei besloten, aldus de be windsman. Zeven protestantse Westduitse gees telijken zullen op 20 Augustus op uit nodiging van patriarch Alexei der Rus- slsch-orthodoxe kerk een bezoek aan de Sowjetunie brengen. Toch is het zo! Lacrosse en knattleiker 394) In de oude Amerikaaoie cul turen kunnen inderdaad verschillende punten wordep aangewezen die overeen stemming vertonen met bepaalde trek ken in vroegere Europese beschavingen, maar het is hoogst gevaarlijk hieruit conclusies te trekken over communica tiemogelijkheden die eertijd» tussen Europs en Amerika souden hebben be staan. Wanneer men op dit gebied de fantasie vrij spel laat, kunnen de merk waardigste bokkenaprongen worden ge maakt die in aller lei hoofden een hoeden, en vermel den dus uitsluitend enkele feiten die op ïirhself merkwaar dig genoeg ijjn, doelt onvoldoende grond- alag vormen voor het trekken van con clude». Zo i* bij verschil lende Indianenstam men in N.-Amerika een balspel bekend dst lacrosse wordt genoemd en frappant veel lijkt op het in Usland destijds door Noormannen beoefende balspel dal knattleiker heet te. Juist omdat de Noormannen van IJsland naar Groenland «ijn gevaren en hoogstwaarschijnlijk ook gernime tijd op het N.-Amerikaanae vasteland heb ben vertoeft, menen verschillende on- deraoekers dat het ene balspel destijds tot voorbeeld van het andere heeft gediend. Ook allerlei spaarzame over leveringen uit Midden-, en voor een deel aelfs uit Zuid-Amerika, hebben menigeen er toe verleid de veronder stelling te aanvaarden dat Christelijke missionarissen lang vóór Colnmbut de weg naar Amerika reeds moeten heb ben gevonden. Vooral enige religieuze reden en gebruiken zouden volgens hen in die richting wjjzen. Uitdrukkelijk stellen we nogmaals voorop, dat dit lichtvaardige en tot nn toe ongefundeerde gevolgtrekkingen «ijn, maar desondanks is het hoogst merk waardig dat te Palenque, in Yucatan, een oude tempel uit de Maya-tijd is gevonden, waarop het kroissymbool voorkomt, welk symbool klaarblijkelijk een bijzondere rol heeft gespeeld. We moeten hierbij opmerken dat dit kruis allerlei tierelantijnen en vervormingen draagt zodat het in de rijkelijk met symbolen en beeldschrift voorziene "e*n moeilijk op ^1 het eerste gezicht is te onderkennen. Dit reeds tot voorzich tigheid manen. De genen die dergelij ke theorieën ver- echter eveneens op religieuze gebruiken die destijds bij de Maya's bestonden en rerklaard dat in Amerika gekomen U ziet, voor degenen die daarin plesier hebben, zijn er op dit gebied feiten genoeg te veriameien, die de basis kunnen vormen voor de breedste fantasieën. Afgezien nog van andere aanwijzingen die we niet een» genoemd hebben om de zaak niet te ingewikkeld te maken. Hoe gevaarlijk het is op grond van uiterlijke gelijkenissen te besluiten tot een zelfde bron. tonen ons de schrift tekens nil de Tndna vallei en die van het Paaseiland. Daaros rnlgende keer. (Nadruk verbode» Nieuwe heerlijke smaak! Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate - de meest verkochte tandpasta ter wereld"" Conferentie op Woudschoten Plaats van de vrouw in de Geref. Kerken niet op Bijbelse grondslag Gistermorgen vertrokken de laatste deelnemers van de conferentie, die Vrijdag in „Woudschoten" begonnen is over het thema „Gereformeerden in hun beroep". Werd op voorgaande conferenties gesproken over de plaats van de Kerk in deze tijd, dit jaar werd het accent gelegd op de taak van de individuele gelovige. Ongeveer 160 deelnemers, van allerlei rang, stand en leeftijd, waren uit alle delen van Nederland, en zelfs uit Zuid-Afrika, naar „Woudschoten" gekomen. De conferentie werd in de kapel geopend door ds G. Toornvliet uit Leiden. Er Is bij De Gereformeerde Keiken vaak weinig begrip voor de eigen aard van het werk en de verantwoordelijkheid van pre dikanten. maatschappelijke werkers en kunstenaars. Dit kan ontmoedigend wer ken. Algemeen werd in de beroepsuit oefening steun ondervonden van het ge loof, van Bijbelkennis en prediking. Het verlangen naar een meer concrete en practische prediking met het oog op ieders beroep werd gevoeld als gebonden te zijn aan practische grenzen. Onze Kerk. zo luidt een verdere conclusie, dient haar leden nog meer te wijzen op hun mission- naire roeping. De ambtsdragers kunnen, meer dan tot nu toe, werkers in de gees telijke gezondheidszorg en in het maat schappelijk werk als deskundigen inscha kelen. De conferentie was er van over tuigd, dat de plaats, die de vrouw tot op heden in de Geref. Kerken in neemt. niet in overeenstemming is met de bedoeling van de Bijbel, en een ernstige leemte betekent, gelet op de nood van deze tijd. (Van een onzer verslaggevers) EEN ZEER LANGE STOET van vrienden en bekenden enige honderden volgde gistermiddag op de Nieuwe Oosberbegraafplaats te Amsterdam de baar met het stoffe lijk overschot van prof. mr N. Okma, de zo geziene en om zijn persoon en zijn werk zo geachte hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Vier studenten van de faculteit der rechtsgeleerd heid droegen de slippen van het paarse kleed, dat de kist dekte en waarop slechts een enkel bloemstuk met witte kelken lag. Het was een zeer sobere, maar juist daardoor indrukwekkende plechtig heid, in overeenstemming met de aard en het karakter van de ont slapene, die zoals men weet slechts vijftig jaar werd. Sober, want de enige spreker in de overvolle aula, ds, J. Jonker, Geref. pre dikant te Amsterdam-Zuid. las de door hun eenvoud zo machtige woorden uit de gebeden in het oude formulier tot bedie ning van de Heilige Doop. Een gebed, dat de ontslapene in zijn laatste ogenblikken en rijke troost was geweest. We moe ten, aldus ds. Jonker, durven leven hier, maar ook rouw durven dragen hier. Als blijven steken in dit aardse leven ba gatelliseren we de vreugde, die God on: wil geven na dit leven. Met slechts enke le woorden herinnerde ds. Jonker aan d< excellente loopbaan van prof. Okma. Na enige pericopen uit Romeinen 8 te ben gelezen, bad de predikant het Onze Vader. Gezamenlijk zong men het laat ste vers uit Psalm 17 Bij het uitdragen van de kist uit de aula, speelde de organist de melodie het gezangvers: In 't kruis zal 'k eeuwig Aan de groeve sprak ds. Jonker de Ieder is met zijn eigen ideeën hierheen gekomen om rust en gemeenschap te zoe ken- Rust. want soms denken we wel dat God ons uit zijn hand laat val len- We worden, aldus ds Toornvliet, door het leven gekneusd en gewond. Ook de Christen ondergaat het lijden van de ze tijd in eigen leven. Maar God trekt door de wereld en Hij trekt ons achter aan- Wij moeten leren Gods weg te zien- Laat deze conferentie staan in het teken van de ontmoeting met God, aldus eindigde ds Toornvliet. De voorzitter van de conferentie, prof. dr W F. de Gaay Fortman, herdacht prof. N. Okma. die Donderdag j.l. overleden is. Hij heette de Zuidafrikaanse perd;kan- welkom- Hierna sprak ds J- Over- duin uit Veenendaal over het hoofdthema de conferentie. Wettigheid Ds Overduin begon met zich de vraag te stellen wat een Gereformeerd mens Is. is een Christen zonder meer- Een Gereformeerde is niet iemand, die in de historie gegroeid is, hij mag zich niet aan die historie vastleggen- De farizeeërs gingen ook in hun bomvrije kazernes van de historie zitten, maar God heeft ze er uit gebombardeerd. Het wettig fixeren op de oude papleren is levensgevaarlijk. De heiligheid van God is de enige wet tigheid. Sprekend over het beroep, zei ds Over duin dat we de practische moeilijkheden, die ontstaan door het verschil in rang en stand (schoenmaker en professor) niet mogen tellen; we moeten de boventijde lijke gemeenschap in het oog houden. Voor het Koninkrijk van God is belangrijk de hervorming en ordening van het leven In het .horizontale vlak ligt ons beroep, in het verticale vlak ligt de roepjng. De roeping is God horen en Zijn Woord in ons beroep uitdragen. Dan mogen we niet vergeestelijkt. God prediken zonder de wereld, en ook niet als de socialisten de wereld zonder God regeren. In de kerkgemeenschap, die een samen geraapt zaakje is, kunnen wij leren lief- bewijzen, omdat Christus met ze genende handen ons „zielige zaakje,, ver liet. God Is van een hoogte afgedaald, die niet In astronomische getallen is uit te drukken; zouden wij ons dan niet willen bukken om onze medemens een klein* dienst te bewijzen, aldus ds Overduin. Het hoofdthema werd in tien gespreks groepen, samengesteld naar de beroepen, besproken, waarna de meningen uit d» groepen in een gezamenlijke vergadering werden besproken Mr A. Bouman legde in de vergadering een aantal conclusies Beslissend De conferentie zag over het algemeen iet een typisch Gereformeerd aspect aan de problemen, die zich In de beroepen voordoen, met name niet in de beroepen meer technische aard Wel achtte zij het Christen-zijn in woord en daad van beslissende betekenis, ook in het beroep Socio-drama Op deze conferentie werd ook een nieu we vorm van bijbelbespreking gedemon streerd. Onder leiding van C- M. Baro nesse van Heemstra hadden enige jonge lui uit Leiden bij wijze van demonstratie een socio-drama opgebouwd- Een bijbel gedeelte wordt in een concrete situatie getransponeerd. Enige congresgangers hebben Zondagavond het thema van de preek van ds Sillevis Smit in een socio- drama omgezet. Zondagmiddag werd onder leiding van dr R- van Minnen een podiumgesprek ge voerd over de na-oorlogse activiteiten in de Gereformeerde Kerken. Vertegen woordigers van Jeugd en Evangelie, de werkgemeenschap van Gereformeerde Jongeren. Evangelische eenheid, het Ge reformeerd studieverband voor Oecu menische vragen en het comité van Ge reformeerden, dat onder andere deze zo- merconferenties organiseert, vertelden lets over het werk van hun organisaties. Zondagavond leidde ds Brussaard de kerkdienst en sloot de conferentie. Ge reformeerde kunstenaars (Henk Krijger. Bert Bouman. Henk Zwiers, Roeland Ko ning en mevrouw Schmidt) hadden de ge legenheid tijdens de conferentie enige werken te exposeren. Het uitnodigend comité bestond uit: dr R van Minnen. C. M. Baronesse van Heemstra, mr A Bou man en de heren A. G- Hey en J. Wind Verschenen is een tweetal opstellen van de heren M. D. Latour en P. H. J. Uittenbogaard over de taal Papiamento. Deze waren bedoeld voor de encyclopae dic der Antillen, doch toen dit boekwerk niet verscheen, hebben de schrijvers hun opstellen enigszins gewijzigd uitgegeven. Donderdagavond zal ds A. Verhagen van Kampen door ds H. Rijksen van Vlaardingen als predikant bij de Geref Gemeente van Gouda bevestigd worden Honderden volgden baar van ionggestorven hoogleraar aan de V.U. Dr Woldendorp, Zoetermeer 1 Aug. 40 jaar in ambt Dr .J. J. Woldendorp, Herv. predikant te Zoetermeer, hoopt op 1 Augustus 40 Jaar predikant in de Ned. Herv. Kerk te zijn. Geboren in 1890 werd hij in 1914 hulpprediker te St. Jansga. In 1915 aan vaardde hij het predikambt te Molkwe- rum, in 1918 te Nieuw-Weerdinge, in 1919 te Hagestein, in 1922 té Warmond, in 1928 te Stedum, in 1932 t« Wemeldinge ei dert 1935 te Zoetermeer. waar hij binnen kort met emeritaat hoopt te gaan, daarna als hulpprediker te Cillaarshoek werkzaam te zlin. Dr. Woldendorp, die in de Confessionele Vereniging een vooraan staande plaats inneemt, heeft tal van pu blicaties op zijn naam staan. Naar minder onbevoegd gegeven lessen Splitsing a- en b-afdelingen van het v.h.m.o. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen motiveert het schrijven van 11 Juni 1955 aan de bestu ren van gesubsidieerde bijzondere HBS- en, gymnasia en lycea, waarin wordt be richt, dat per 1 September de combinatie van a- en b-afdelingen voor daartoe aan gewezen leervakken weer in volle om vang wordt toegepast, aldus: dit is nood zakelijk in verband met het tekort aan bevoegde leraren. De maatregel kan bij dragen tot een vermindering van het aan tal onbevoegd gegeven lessen. Ze houdt geen verband met de omstandigheid, dat voor toekenning van subsidie aan bijzon dere HBS-en de a- en b-afdelingen als zelfstandige scholen zijn aan te mer ken. De maatregel bovengenoemd is geno men zonder overleg met de Commissie V.H.M.O. De staatssecretaris Is van me ning, dat ze het werk dezer commissie niet doorkruist. Aldus antwoordt zij op vragen van het Tweede-Kamerlid, dr W. H. Vermooten (soc.). W oningbouwcommissie van de K.V.P. Het bestuur van de Katholieke Volks Partij heeft besloten een commissie ad voor de woningbouw in te stellen, die taak heeft te onderzoeken hoe het aan tal jaarlijks te bouwen woningen kan worden vergroot en welke de eisen zijn, die uit het oogpunt van goede volkshuis vesting aan de te bouwen woningen moe ten worden gesteld. Voorzitter van deze commissie is prof. G. H. Holt. hoogleraar in de architectuur de T.H. te Delft apostolische geloofsbelijdenis uit en dank te een broer van de ontslapene, mr. D. H. Okma, voor de belangstelling. Op de begraafplaats merkten we o.a. op de minister van Economische Zaken, prof. de stoet mee. Voorts de heer G. J. de Vries, arts te Voorburg, ds. J. M. Mulder, studentenpredikant, dr. H. Holtrop, Sche- veningen, alsmede vele rechtsgeleerden, predikanten en studenten. J. S. Bruins Slot kwam als familielid in dr. J. Zijlstra, dr. J. Schouten, voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie, mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad en directorium van de Vrije Universiteit, prof. dr. J. Waterink, de rector-magnifi- cus, alsmede het vrijwel voltallige corps van hoogleraren, de hoogleraren dr. L. W. G. Scholten en dr. S. U. Zuidema, resp. van de universiteiten te Leiden en Utrecht en prof. dr. K. Dijk te Kam pen, prof. dr. mr. J. Offerhaus van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, de heer J Smallenbroek, tweede voorzit ter van de Centrale van A.R. Kiesvereni gingen, mr. K. Groen, directeur van het Dr. A. Kuyperhuis en de heer R. Gosker, adjunct-secretaris van de A.R. partij, drs. J. Hazenbosch, lid der Tweede Kamer. dr. G. J. Lammers, hoofd van de Rijksvoor- lichtingsdiennst, de heren J. Groenewe- gen, directeur en dr. E. Diemer, hoofdre dacteur van de Rotterdammer-bladen. De hoofdredacteur van'Trouw, dr. J. A. H. Herv. Nijmegen protesteert tegen processie De Hervormde kerkeraden van Nijme gen en Hees hebben bij de bisschop van 's-Hertogenbosch, de burgemeester van Nijmegen en andere in aanmerking ko mende autoriteiten geprotesteerd tegen de onlangs in deze gemeente weer gehou den R.K. .processies. Zij verzoeken in dit schrijven in het vervolg te laten voor komen, dat in Nijmegen processies op de openbare weg gehouden worden. „Indien wordt voortgegaan met het hou den van deze processies, zou dit van Pro testantse zijde in toenemende mate wor den verstaan als een onaanvaardbare aan tasting van de vrijheid van de openbare straat. Grote spanningen moeten daarvan het gevolg zijn. Wanneer de vrijheid op deze wijze verloren gaat, komt bovendien het geestelijk gezag der overheid in het geding," aldus het protest. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht G. Boer te Gouda; te Emmeloord (NOP) A. A. Kool haas te Amersfoort: te Ede P. J. J. Mon ster te Katwijk aan Zee Bedankt voor Schiedam (bijz. werk zaamheden) G. W. B. A. Thoden van Vel- zen, voorg. Vrljz. Herv. te Apeldoorn. Poelman te Andel (N.B.). Bedankt voor Bennekom dr. R. J. v. d. Meulen 'te Schevenirigeh; Voor Onstwedde (Gr.) G. ter Steege te' Vianen; voor Hal- lum: H. v. d. Plaat te Oudega (W.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zierikzee (2e pred.pl.) D. Henstra te Oud-Beijerland en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Beroepen te Deventer en te Emmen J. J. Rebel. cand. te Rotterdam; te Delft C. Langbroek, cand. te IJmuiden. Geref. Gemeenten Bedankt voor IJsselmonde A. F. Hon- koop te Goes. Academische examens UTRECHT, 18 Juli: Geslaagd voor het arts examen: mevr L F Verd er-Ka ter. Utrecht, A J M Haldewijn, Venlo, G Heybrock, Aer- denihout. A A J ter Sohure, Steervwijker- vvold, A de Smit, Middelharnis cn W E Ulricl, Utrecht. Notarieel-examen Examens M.O. Lich. Opvoeding J Geurts, G Get lander. ■Hertogenbosch geslaagd de Ruiter, mej i Vugt, F Bokma, J Bosch, geningen en J Wiiersma. Rotterdam. M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN AMSTERDAM. 19 Juli Voor het examen M.O. Handelswetenschappen A. is te Amster dam geslaagd: W F van Straaten te Haarlem. EXAMENS ENGELS M.O.-A AMSTERDAM. 18 Juli Geslaagd voor het examen Engels M.O.-A: A J Boijten te Oss en mevr W G Sprockel-v Dijk, te Blarl- In Rio de Janeiro is het 36e eucha ristische congres der R.K. kerk begon nen; <je uit Argentinië uitgewezen gees telijken mgr Tato en mgr Novoa zullen aan het congres deelnemen en daarna naar Argentinië terugkeren. 3ram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gra vs 8.18 Gram. 8.25 Vacantlekalender s:3l i. 8.50 Voor de hulsvrouw 9-00 Gymnas- voor de vrouw 9.10 Voor de kinderen 9.25 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden) VPRO: 10.00 Vijftig jaren letterkundig leven", caus 13.00 Ni< 13.18 Promenade-orkest 14.00 Medische k 14.10 Gram. 15.00 Planorecital 15.15 Voor jeugd 16.45 Voor de zieken 17.15 Gi 17.30 Lichte muziek 17.50 Regeringsuitzen ding; Rijksdelen Overzee; Jeugduitzending Corry van der Baan; „Vacantietijd ln Suri- 18 00 Nieuws en commentaar 18.2C France 18.30 R.V.U.; Prof. dr J. P. Kruyt: Indrukken uit de VS.; Onderwijs, in' het_ bijzonder Hoger Onderwijs" 19 00 Orgel spel 19.15 „Studenten die leiden", caus. VPRO: 9.30 1 lev< de Jeugd richt 8.15 Gram. 9 00 Voor de zieken 9.30 V< iw 9.35 Gram. 10.3< id Festival: Phil- s 13.15 Lichte muziek jpera 15.40 Interscho- jeugdtournooi 16.00 Voor de jeugd 17.15 -m. 17.40 Koersen 17.45 Orgelspel 18.15 lonorkest 18.45 Spectrum van het Chr ïanisatie. en verenigingsleven 19.00 Nieuwi weerbericht 19.10 Zigeunerkwintet 19.30 iltenlands overzicht 19.50 Gram. 20.00 Radio- snt 20.20 Holland Festival: Philharmonisch eest 21.05 „Muziek op postzegels", caus 21.20 Amusementsmuziek 21.55 Wonderlijke wetenswaardigheden 22 10 Volksmuziek 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten 23.15—24.00 Gramofoonmuzlek. KRO: 17.00—17.30 Nieuws 13.10 Ooggetulgeverslagen 13.30 Dar uziek 13.55 Sport 14.00 Pianorecital 14.1. rkestconcert 15.00 Hoorspel 16 00 Samenzani 45 Causerie 17.00 Voor de kinderen 17.5. 'eerbericht 18.00 Nieuws 18.15 Sport 18.2i eportage 18.30 Volksdansen 19.00 Gev. pro •amma 19.30 Orkestconcert 20.20 Caused. .00 Nieuws 21.15 Klankbeeld 22.00 Causerli .20 Intern. Horse Show 22.45 Pariemental: ïziek 12.45 Orke« :r. 1500 en 247 r 75. Bij de tafel had ze de vracht goed daarop neer geworpen en, de rug naar Louis gekeerd, ging ze een en ander staan sorteren. Met een overhemd in de handen, wendde 2e zich naar de gereedstaande strijkplank. „O, ben jij daar?" liet ze horen, daar ze nu met langer veinzen kon. Ze zei precies hetzelfde als Nera, met zelfs nog minder verrassing in de klank van haar stem. „Waarom kom je niet binnen?" Ze kwam tot de dorpel. Daar bleef ze staan, de armen omlaag, het gezicht wat geheven. "t Scheen nauwelijks bedoeld als een uitnodi ging. Ieneke's bruine ogen kregen niet de blijde, stralende glans, waarmee Louis anders door haar werd ontvangen, 't Leek of de triestheid van die regenachtige namiddag zich er in weerspiegelde. Vreemd genoeg, nu Louis de tegenstand voel de welke Ieneke bood, nu kreeg hij er door de 6pannig weer plezier in bij zijn meisje te zijn. Het volgend ogenblik greep hij onverwacht haar pols. Hij trok haar naar zich toe, en probeerde haar een zoen te geven. Ieneke wilde niet na hun onenigheid van de vorige week en zonder enige spijt of belofte zijnerzijds, nee hoor, wer kelijk, nu niet geen zoen! Hij doet alsof, maar hij houdt niet van me! Niet echt! Hij heeft niets voor me over. Iedere andere jongen zou met al lebei zijn handen de kans aangrijpen als hij dicht bij z'n meisje een betrekking kon krijgen. Maar hij weet nieteens wat liefde is! „Bah, en je bent zo nat, akeligerd!" Ze deed vergeefse pogingen zich los te rukken, 't Enig resultaat was, dat Louis haar nog dich ter naar zich toe trok en de andere arm om haar middel sloeg. „Éérst een zoen!" ..Nee, laat los! M'n strijkijzer staat aan' Al les verschroeit dadelijk toe noul" Louis voelde haar adem langs zijn koude, nat te wang, en 't zachte gekriebel van haar haren. Hij verlangde méér dan deze toevallige ge waarwordingen en had hij niet een zeker recht op haar? „Kan me niet schelen! Al moet de hele boel ervoor afbranden, éérst een zoen;" „Néé dwingeland!" Maar ondanks haar onwil voelde Ieneke ook verwondering. Hij overtrof zichzelf! Je zou wa rempel denken, dat hij 't al een beetje leerde. Vlak daarop echter dook ze. Er was een op stapje van cement voor die deuropening, en Louis verloor daarover z'n evenwicht en moest Ieneke loslaten. „Niet voordat je antwoord hebt gegeven op mijn vraag", zei ze, zich verder terugtrekkend. „Welke vraag?" Ieneke nam achter de strijkplank plaats. Haar gezicht, hoewel wat roder geworden, herkreeg de effen uitdrukking van daarstraks. „Als je dat niet eens weet, nou! dan weet ik al wel, wat het antwoord is!" ,.'k Snap het heus niet". „Wel, hèb je gesolliciteerd Uddel, o 1 met?" die school in „Oh, dat?" Louis grinnikte, hetgeen z'n ogen- klein maakte en smal en lelijk! dacht Ineke; nee, zo hou ik niet van 'em, bij hem past alleen ernst. Hij stapte de keuken binnen, nog steeds grin nikend, net of hij denkt met een onnozel wicht te doen te hebben. „Nog gelegenheid genoeg om daarover te praten", weerde hij af, met een soort ongeduldige achteloosheid. „Nota bene hoe lang ben ik nou bij je? Zou het al drie mi nuten zijn?" „Je hoeft alleen maar ja of nee te zeggen", hield ze vol „Dan weet ik tenminste, waar ik me aan te houen heb! Ja of nee?" Toch klonk het lang niet zo beslist als ze zich de afgelopen week had voorgenomen. Bah! ze had precies geweten hoe ze zich houden zou en nou wist ze 't niet meer. Wat is het toch on gelukkig, zo veel van iemand te houden dat je niet meer jezèlf kunt zijn! 'k Moest véél bozer doen. Hem voor de keus stellen. Als hij werke lijk niet de moeite heeft genomen om te solli citeren, danMaar ze was feitelijk het meest ontevreden over zichzelf; 't was telkens zo dat haar liefde haar deed verlangen naar stilheid, en vrede en dat verlagen maakte haar altijd zwak. Louis' stem klonk darop met schoolmeester achtige beslistheid. „In elk geval", zei hij. overU'bi^ 'UUi€ h"is praten we er 1K>* nie* „En waar dan wèl, mijnheer?" „Dan buiten!" „Buiten?" Onwillekeurig blikte ze in de rich-' ting van het venster. „In die regen?" „Waarom niet?" Er was iets veranderd bij hem' vanbinnen. De regen kon hem niet schelen of' liever, de triestheid, met daarenboven Ieneke's onwil; ergerde hem nu onderhand en maakte hem dwars. „Ik moet er nog even op uit. 'k Zit zan der cfgaretten", verzon hij vlug. „Als ik nu di rect ga doen ze in de winkel nog wel oDen Wat doe je liever: dat goed strijken of ga je mee?" Voor de kinderen 14.00 Voordracht 14.15 Gram. 15.00 Lichte muziek 16.15 Mrs Dale's dagboek 16 30 Orkestconcert 17.30 Orgelspel 18 00 Revue-orkest 18.45 Hoorspel 19.00 22.35 Gram. 23.05 Voordracht 23.20 Lichte ziek 23.50-24.00 Weerbericht en nieuws. NWDR. 3Ö9 m. 12.00 Amusementsmuziek 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest en sol. "14.15 Gram. 14.30 Slavische dansen en liederen iziek 17.00 Nieuws 17.45 Samen- Symphonie-orkest 21.45 Nieuws 22.10 Lichte muziek 22.30 Dansmuziek 23.00 Amusements muziek 24.00 Nieuws 0.25—1.00 Orgelconcert. Duitse televisieprogramma's: 16.30 Voor de jeugd 17.00 Voor de vrouw 17.20 Opsporings- progra 20.00 Jour naal 20.15 „Aufstand des Gewlssens" 20.55— 22.10 TV-spel met muziek. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 14.05 Nieuws 18.30 :ndlng 19.00 Gram. 20.02 .Figaros Vocaal Hochzeit' BrasseiHiHHHHHBHHHH richt 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gr» 15.30 Omroeporkest 16.00 Koersen 16.02 Gra 17.00 Nieuws 17.10 Strijkkwartet 17.50 Boek bespreking 18.00 Lichte muziek 18.30 Voor de soldaten 19 00 Nieuws 19.40 Omroepkoor 20.00 Hoorspel 20.35 Symphonie-orkest 21.00 Gram. 21.15 Lichte muziek 22.00 Nieuws 22.15 Jazz muziek 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Brussel. 481 m. 12.00 Lichte muziek 1300 Nieuws 13.15 Gram. 14.15 Omroeporkest 15.00 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 Zang en plano 17.55 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Gram. 21.00 Festival van Oost ende 22.35 Gram. 22.55 Nieuws. Belgische televisieprogramma's. (Vlaamse uitzending): 19.00 Testbeeld 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 TV-nieuws 19.50 Film- portage 20 05 Adsipranten-revue 21.30 TV- leuws 2140 Filmprogramma 22.45—23.00 Ronde van Frankrijk. Belg. televisie (Franse uitzending): 19.45 Lichte muziek 20 00 Actualiteiten 20.10 en 20.15 Journaal 20.40 TV-spel; hierna Wereld nieuws 22.45 Ronde van Frankrijk. Engeland. Uitzendingen voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuws; Feiten van de dag; Engel se les voor beginnelingen, les 52. deel 3 (op 224 en 76 m.). (Wordt vervolgd.) 23 Kruiswoordraadsel 165 Horizontaal: 1 Hooggelegen weide, 5 staatsbedrijf, 8 soort antilope. 9 rivier, 10 toespijs, 11 tuighuis, 14 wortelscheut, 18 knaagdier. 20 de naam onbekend. 21 voldoende, 23 naaldtekening, 24 blad groente. 1 a 1: 1 Grote bijl, 2 onderwijs, 3 plas, 4 stand van een model, 6 Oosters kleed, 7 leervak op school, 10 vader, 11 fijne soort asbest, 12 vreemde munt, 13 pluis, 14 kruik, 15 geheel de uwe, 16 voor zetsel, 17 God der liefde, 19 echtgenoot, 22 maat. Oplossing vorige puzzle zontaal: 1 Bres, 4 bont. 7 sloof, as, 11 copieus. 14 ATO. 15 lip, 16 lmprimé, 19 de. 20 LB, 22 grein, 24 pret, 25 sado. c a a 1: 1 Bar. 2 es, 3 slip, 4 bode, 5 of, 6 tas, 9 actie. 10 asiel, 12 oom, 13 Ulm, 17 port, 18 iris 19 dop, 21 Beo, 22 ge,

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2