Ilieume CriJtsrl)e (Courant L Geschil Oost-West is niet oplosbaar door geweld Ontspanning de „heilige plicht der Sow jetdelegatie „Wanneer gaat u trouwen, mevrouw Sispera Botsingen in Casablanca eisen 21 doden A-bom maakt leger niet overbodig ZATERDAG 16 JULI 1955 ^Bomcx: Steenrtz—t tl. r*m l Advertentie-af delta»?: TeL 3144L ABONNEMENTEN: f 6.40 per I 2,13 per maand; 0.50 per week. AJDVERTENTBSN: 0,18 per mOKmeter. (Bij contract belaogrtfk* korting). Zes en dbrtigete jaargang No 10395 Chei-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoattlcf) Is ghfbleoen "myn hert lo tcgljenspocf Goodwill- ambassadeur ZIE PAGINA 3 BOELGANIN OP PERSCONFERENTIE MOSKOU/WASHINGTON. 15 JULI DE SOWJETUNIE zal te Genève alles dtoen wat in haar vermogen ligt om met het Westen een taal te vinden, die door Oost en West be grepen wordt. Dit verklaarde maarschalk Boelganin, de Russische pre mier, gisteren op zijn eerste persconferentie te Moskou. ,.Het geschil tussen het kapitalisme en het socialisme kan niet worden op gelost door geweld", aldus Boelganin. Het Oosten en het Westen moeten hun standpunten bewijzen door vreedzame, economische wedijver. De Sowjetunie beschouwt het als haar heilige plicht, alle mogelijke pogingen aan te wenden om de huidige spanning met geduld en oprechtheid te ver vangen door een sfeer van vertrouwen, wederzijds begrip en zakelijke samenwerking. Nimmer heeft de Sowjet Unie het plan gehad, iemand aan te vallen, aldus Boel ganin. Maar met het oog op oorlogsvoor bereidingen van andere staten moet zij wel maatregelen nemen om de veiligheid i PREMIER BOELGANIN heilige plicht...." n het land te verzekeren. „Wij hebben leger, en naar onze mening een zeer goed leger, uitgerust met alle nodige technische voorzieningenaldus de Sowjetpremier. Boelganin zeide te gelo ven in de waarde van een stelsel van collective Europese veiligheid. Maar schalk Boelganin sprak rustig en met na druk, maar hij gaf de journalisten geen gelegenheid vragen te stellen. President Eisenhower, die Boelganins verklaringen had vernomen, verklaarde gisteren: „Als in de verklaringen van de Russische premier de oprechte wensen van de mannen in het Kremlin tot uit drukking zijn gebracht, zullen er geen moeilijkheden rijzen op de komende top conferentie". T GAAT OM DE GEEST De president verklaarde voorts, met een zeer ernstig doel naar Genève te gaan, het doel n.l. een poging te doen om verandering te brengen in de geest welke gedurende de afgelopen tien jaar de be trekkingen tussen alle regeringen over de gehele wereld heeft gekarakteriseerd. „Verschillende ambitie*, verschillende ideologieën en andere dingen veroorzaken verdeeldheid onder de regeringen", aldus Termijnlhandel ten koste van de E 55 Een 27-jarige betonwerker, die ten na dele van de E 55 een zeer lucratieve „ter- mijnhandel" op touw had gezet, is giste ren te Rotterdam aangehouden. Hij had een vriend, een koopman, gezegd dat hij door zijn bemiddeling na het sluiten van de tentoonstelling alle daar aanwezige delfstoffen voor 575 gulden zou kunnen kopen. Om de koopman te overtuigen liet hij hem op een of andere duistere manier 25 mud kolen, die reeds voor de opening op het terrein waren opgeslagen, weghalen. De koopman is, mede door andere ma nipulaties, voor in totaal ruim vijftien honderd gulden gedupeerd. Fusie van Reisopera en Camerata Tussen de Ned. Reisopera en de Stich ting Camerata is een fusie tot stand ge komen. die tot resultaat heeft gehad de samenstelling van het Operagezelschap „Forum" dat met ingang van het nieuwe 6eizoen zich zal vestigen te Enschede om onder meer de Twentse schouwburg al daar te bespelen. B. en W. van Enschede willen medewerking verlenen aan de vestiging van dit gezelschap te Enschede, waarvoor een jaarlijkse subsidie van f 50.000 zou moeten worden verstrekt Het rijk is bereid f 100.000 bij te dragen. De doelstelling van de Stichting Came rata, het opvoeren van kameropera's, mag daarbij niet uit het oog worden ver loren. Dit laatste is een voorwaarde van de minister van O., K. en W. P7 1*1' „Hallo, met de dokter? U moet d delijk komen, Pietje heeft wat ingeslikt. Eisenhower. „Dat alles doet alarmschellen eerklinken en als gevolg daarvan wordt s bewapening opgevoerd, die ieuwe alarmschellen doet overgaan. Zo doende is een dodelijke spiraal ontstaan welke moet worden verbroken...." De „godsdiensten der wereld" vormen n krachtige factor voor de vrede, m Eisenhower. Daarom stelde by voor, dat de Amerikanen Zondag een gebedsdag zul len houden om God om bystand te sme- ip die wüze de gehele wereld het vredesvcrlangcn der natie te tonen. Adenauer: „Neen!" Bondskanselier Adenauer v£ West-Duitsland 'heeft heden in de Bondsdag verklaard, dat hij eei) Europees veiligheidsstelsel, berustend op de verdeling van Duitsland, niet kan aanvaarden. Adenauers verkla ring werd door alle fracties met in stemming begroet. Premier Eden van Engeland heeft gis teravond gedurende een uur gesproken met oud-premier Churchill. Men neemt i, dat het gesprek handelde Genève. Peron treedt af BUENOS AIRES, 15 Juli. President Peron van Argentinië, die de vorige maand het hoofd moest bieden aan een opstand van de ma rine, is afgetreden als hoofd van d< peronistische partij. Dit is officieel in Buenos Aires bekendgemaakt. Peron zal zich ook niet herkiesbaar stellen als president. De volgende ver kiezingen zijn eerst in 1958, doch waar schijnlijk zullen zij eerder worden ge houden, opdat Peron zich geheel kan te rugtrekken. Verder werd onthuld, dat eindelijk de staat van binnenlandse oorlog zal worden opgeheven, die sinds September 1951 heeft geheerst, toen militairen een opstand tegen het regiem begonnen. De staat van binnen landse oorlog maakte het o.m mogelijk, ieder- perkte tijd ge vangen te hou den zonder be- schudiging. Eer andere maatregel is, dat ambtena ren die ook be- horen tot de lei- j ding van de par tij, hun rege ringsfuncties moeten neerleggen. Volgens Peron gaat Argentinië's politiek een heel nieuwe periode tegemoet. Er zal volledige vrijheid komen voor alle poli tieke partijen en de persvrijheid zal ge heel in ere worden hersteld. Vijftig jaar N.V.V. Op 30 Juli zal in het gebouw van d< Algemene Nederlandse Diamantbewer- kersbond in Amsterdam het vijftigjarig bestaan van het Nederlands Verbond vai Vakverenigingen worden herdacht. Geen uitbarsting Etna? De Belgisch» vulcanoloog, prof. Haram Tarief, heeft verklaard niet te verwachten, dat de Etna welke sinds enige weken actief is, tot uitbarsting zal komen. Nieuw schip voor de K.N.S.M. Het ms. Amyntas, gebouwd door de E. J. Smit en Zoon's Scheepswerven N.V. in Wester broek (Gr.) is gisteren aan de K.N.S.M. overgedragen en in Amsterdam gearrl- Eerste Statenvergadering herdacht. In Dordrecht is gisteren de eerste vrije Sta tenvergadering, die daar op 19 Juli 1572 werd gehouden, herdacht. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, hield een rede. Byeenkomst Zoavo-deskundigen. De militaire deskundigen van de Z.O.A.V.O., de Zuidoost-Aziatische Verdrags Organi satie, zullen Maandag a.s. in Singapore bijeenkomen. PERSONALIA J. v. d. Stadt. directeur van de N.V. Houthandel E. van de Stadt Zonen te Zaandam, is benoemd tot ridder ft orde van Oranje-Nassau. Benoemd tot commissaris van Koninkrijk te Palembang de heer W. B. D. M. van Nierop, thans handelssecretaris S. Francke, burgemeester van Kerk- werve (Z.) is met ingang van 25 Juli be noemd tot wnd. burgemeester van Noord- I gouwe. Bondsdag legde laatste hand aan leger BONN. 15 JULI. De Westduitse Bondsdag heeft de vol gende maatregelen goedgekeurd om deze zomer de eerste 6000 vrijwilligers te kun nen oproepen voor de nieuwe strijdkrach ten: 1. De oprichting van een burgerlijke commissie van 39 leden met het recht haar veto uit te spreken over de benoe ming van alle officieren met de rang van kolonel en hoger; 2. De vrijwilligerswet welke machtiging geeft, een maximum 6000 vrywilligers op te roepen, die moeten beginnen met de opbouw van de strijdkrachten. Het staat vast, dat de Bondsdag deze omstreden wet morgen ook in derde eD definitieve lezing zal goedkeuren. Daarna gaan de twee wetten naar de Bondsraad, te vergelüken met onze Eer ste Kamer. De eerste Amerikaanse wapens voor het nieuwe Westduitse leger zullen voor jaar 1956 worden afgeleverd, zo verneemt Reuter. Einde staking Antwerpen De grote havenstaking te Antwer pen, die drie weken heeft geduurd, is geëindigd, zonder dat aan de eisen der stakers (hoger loon en beter werkloosheidsvoorzieningen) is vol daan. Express Parijs-Sofia in tunnel ontspoord In een tunnel tussen Mouchard en Pon- tarlier (Frankryk, vlak bij de grens) is vannacht de Simplon-Oriënt-express (ParijsSofia) ontspoord. Kort daarop reed een locomotief op het andere spoor tegen één der wagons van de express. Volgens de eerste berichten zijn er tien tallen gewonden. Ver van de klaP-warme stad heeft dit gezinnetje de wijde Brasemer- meer opgezochtMet een bootje en een hengeltje genieten deze men sen van de rust die van het Hollandse landschap en de voortglijdende zeilboten uitgaat Vrouw van gevangene wekt ongenoegen (Speciale berichtgeving) LONDEN/SCHIPHOL, 15 Juli. Mevrouw Phyllis Sispera, een 32- jarige Britse, is met haar drie kin deren uit communistisch Tsjechoslo- wakije in het Westen teruggekeerd, maar zij is niet met onverdeelde sympathie in de vrije wereld ont vangen. Zoals uitvoerig gemeld, huwde deze Britse vrouw gedurende de oorlog met de Tsjechische piloot Sispera, die toen bij de R.A.F diende. Na de oorlog ging het paar naar Tsjechoslowakije. maar toen de communisten de macht overnamen, deed Sispera een poging, naar het Westen te vluchten. Hy werd gegrepen en ver richt sinsddien dwangarbeid in de ura- niummijnen. De autoriteiten vonden dat Sispera niet echtelijk verbon- Koningin Juliana was bij Herodes Koningin Juliana heeft gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de voorstelling bUgewoond van „Herodes" van Abel Herzberg, gespeeld door To neelgroep Theater. In pauze onder hield de Konine'n tijd met de auteur van het s'' Bromfiets ontploft: 10 ruiten gesprongen In de Bleekerstraat in Zaandam is gis teren een bromfiets ontploft, met als ge volg dat tien ruiten in de omgeving sprongen en stukken yzer tot veertig me ter werden weggeslingerd- De jas van de bestuurder, J. Hovestad uit Amsterdam, was als gevolg van heet- lopen van de motor in brand geraakt- Hy had zyn voertuig neergegooid en zich in het gras langs de weg gerold om de vlam men te doven. Enige seconden later weer klonken twee harde knallen en was de bromfiets slechts een brandende hoop verwrongen yzer. De bestuurder werd slechts licht gewond. Feest in Parijs. De Lichtstad heeft in jaren niet zulk schitterend weer gehad op de 14de Juli. Een beeld tijdens de traditionele parade op deze nationale feestdag. Op Arbeidsbureaux OUD-MILITAIREN IN GUNSTIGER POSITIE In een advies aan de minister v<in oor log en marine spreekt de Nationale Raad Welzijn Militairen de wensehjkheid uit, dat de eerste opkomst door de geweste- lyke arbeidsbureaux zal worden be schouwd als een „betekenende sociale in dicatie" bij de bepaling van volgorde, waarin gegadigden van gelyke bekwaam heid en geschiktheid worden voorgedra gen aan de werkgevers voor plaatsing in hun bedrijf. De minister van sociale zaken cn volks gezondheid heeft hiermede zijn lnstem- milng betuigd. By beoordeling van de sociale omstan digheden van oud-militairen, die rich na eerste oefening by het gewestelijk ar beidsbureau laten inschoven. zal dan ook bovengenoemde factor worden be trokken. Stichting v. d. Arbeid over het loonniveau Tydens een gisteren gehouden bestuurs vergadering van de Stichting van de Ar beid is van gedachten gewisseld over het huidige loonniveau en over de vraag of en in hoeverre de werknemers zullen moeten delen in de gestegen nationale welvaart. Daar deze besprekingen een voorlopig karakter droegen, werd geen positieve uitspraak gedaan over eventue le voorstellen. De besprekingen zullen 22 Juli worden voortgezet. Nederlandse en Belgische luchtmachten oeienen Van 23 tot 27 Augustus zuilen Neder land en België gezamenlyk oefeningen houden voor de luchtmacht van belde lan den, die beurtelings als aanvaller en ver dediger zullen optreden. De oefening ls genaamd „Loco", Low Countries, (Lage landen). De eerste twee dagen ls Neder land aanvaller. Koningin naar Veere? Men verwacht, dat Koningin Juliana 22 Juli een onoffi cieel bezoek aan Veere zal brengen, dat die dag het feit herdenkt dat de stad vier eeuwen geleden tot markizaat werd ver heven. Schrikbarende woning nood in Z.W.-Groningen Een sociologisch onderzoek in het ont wikkelingsgebied van Zuidwest-Gronin- gen heeft aangetoond, dat 45 procent var de woningvoorraad in dit gebied uit één- en tweekamer woningen bestaat. Voor de gehele provincie bedraagt dit percen tage 29, voor geheel Nederland 10. In Tolbert, een van de dorpen van de gemeente Leek, heeft een sociaal onder zoeker niet minder dan 149 krotwoningen bezocht. Negentig andere woningen stonden uit één kamer met onvoldoende slaapruimte. Bijna een kwart van negentig gezinnen die hier huisden, in ten in die ene kamer ook slapen Protest van de Fransen In Casablanca (Frans Marokko) is het gisteravond tot hevige botsin gen gekomen tussen Europeanen en Marokkanen. Een-en-twintig mensen (onder wie 10 Europeanen) werden gedood, meer dan 40 personen zijn gewond. De gehele dag werden betogingen ge houden door Fransen, die het niet eens zijn met de nieuwe liberale politiek van Frankryk in het protectoraat Marokko Aanleiding tot de betogingen was de Ma rokkaanse geweldpleging op de dag van de Bastille (14 Juli), waardoor minsten* tien personen om het leven kwamen. Bijna tweeduizend blanken deden een aanval op het gebouw van het dagblad „Maroc Presse". De politie slaagde er in te verhinderen, dat de betogers bet ge bouw binnendrongen. Met stenen werden daarop ruiten stukgegooid, waardoor twee personeelsleden van het dagblad verwondingen opliepen. Ook vele ruiten van de bestuursgebou wen moesten het ontgelden. Rondom de Twee 2-jarige jongeijes onder groentewagens In Someren zijn gisteren twee jongetjes, de twee-jarige F. Verhees en de eveneens 2-jarige A. Hoppenbrouwers, door twee verschillende groentenwagens overreden. Beiden zUn in ernstige toestand in het zie kenhuis opgenomen. Voor hun leven wordt gevreesd. Bromfietser gedood Op de Rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht had gisteren ter hoogte van Ridderkerk een aanrUding plaats tussen bromfiets en een -auto. welke de 26- jarige B. Koogje uit Schiedam, bestuur der van de bromfiets, het leven heeft ge kost Zyn duopassagier zag de botsing aankomen en liet zich tydig op de weg Boerderij (niet verzekerd) in Eist uitgebrand In Eist is gistermiddag de kapitale boerdery van de heer H. v. d. Pol totaal uitgebrand, op het woonhuis na. De oor zaak is onbekend. De sohade, welke vele duizenden gul dens bedraagt, wordt niet door verzeke- ringa gedekt. Jongens stalen vergif Twee jongelieden, de 16-jarige winkel bediende G. A. van H- en de 14-jarige W. T- F. hebben zich gisteravond bij de politie gemeld en verklaard, schuldig te zijn aan de inbraak in de Pharmaceutische Groothandel in Utrecht. Een deel van de gestolen vergiften Ia reeds achterhaald. Eerst nu is bekend ge worden, dat behalve de reeds genoemde twee vergiften, nog twee even zwaar ver giftige preparaten werden gestolen- De beide jongens zyn In hechtenis genomen. IfRVAREN strategen hebben al eerder gewaarschuwd voor de opvatting, dat atomische -. wapenen het leger over bodig maken. Al is men op het gebied van de tac tische atoomwapens nóg zo goed uitgerust, de troe pen blijven toch nodig om belangrijke steden en gebieden te bezetten. Ook de Amerikaanse generaal Ridgway, de aftredende stafchef van het Amerikaanse leger die het bevel heeft gevoerd in Korea en West-Europa (N.A.V.O.), ziet een groot gevaar in het standpunt dat de atoombom en de waterstofbom iedere oor log kunnen beslissen, zon der dat het leger daaraan te pas komt. De generaal heeft in een brief aan de minister van defensie. Wilson, twee belangrijke overwegingen naar voren Oebracht ten aanzien van de militaire posities van Oost en West: 1. De communisten vol gen bij hun, de gehele wereld omspannende agressieve koers geen lijnen, die het waar schijnlijk maken dat ztf kernwapens zullen ge bruiken. Vermoedelijk koesteren zij daartoe niet het Voor die situatie, aldus Ridgway, heet/ de vrije wereld een gemeenschap pelijke strijdkracht nodig. die onmiddelijk beschik baar is en hard kan toe slaan. De nadruk moet gelegd worden op de veelzijdigheid van het geheel, terwijl de belang- rijkkheid van overwicht van een der delen naar de achtergrond aeschoven dient te worden. 2. Op een gegeven ogen blik in de periode 1958— 1962 zullen de t ten dusdanige kernwa pens ontwikkeld hebben en de capaciteit bezi die wapens te vervoeren, dat de Amerikaanse premat ie op het ge bied ran kernwapens en lucht strijdkrachten veel van zijn recente betekenis verloren zal hebben. In een dergelijke situa tie verwacht Ridgway. dat er een impasse op het gebied van de kern wapen szal ontstaan. Die impasse zal ofwel ten ge volge hebben, dat beide partijen elkaar met deze wapens vernietigen of wel dat zij in het geheel niet gebruikt worden om dat belde partijen vrezen, dat de ander ze als ver geldingswapen zal ge- Ridgway meent dat de regering-Eisenhower een veel te grote plaats heeft ingeruimd voor vliegtui- gen en kernwapens. Ridg- ways brief aan minister Wilson werd gepubli ceerd, toen er reeds iets oner was uitgelekt in de woning van de Franse resident te Casa blanca was een cordon gelegd van Sene galese en Marokkaanse soldaten. Het stadscentrum werd herschapen in een le gerkamp. Bij belangrijke gebouwen en op drukke kruispunten waren politieman nen en militairen samengetrokken, ge wapend met machinepistolen. De menigte werd met traangasbommen uiteen ge- De Franse autoriteiten hebben te Ca sablanca een uitgaansverbod afgekondigd van negen uur 's avonds tot vyf uur 's ochtends. Slaat van beleg Hedenmidag Is de staat van beleg af gekondigd in Casablanca, zo verneemt Ass. Press. Algemene staking in Tunesië. De Tune sische nationalistische Neo Destour- party heeft voor 23 Juli een algemene staking afgekondigd voor een salaris verhoging van dertig procent en betere sociale voorwaarden voor de landarbel- Vcrn nieuw© teelt Rusland neemt weer haring af Naar wij vernemen ligt het ln de be doeling dat begin volgende week mei Rusland een contract wordt gesloten vooi levering van tenminste 100.000 vaten ge zouten haring van de nieuwe teelt. Hier van zouden 60.000 vaten uit zgn. vette haring bestaan. Aanvankelijk verwachtte de Redersvereniging voor de Haringvis serij, die de onderhandelingen met de Russische handelsdelegatie voert, deze week gunstig resultaat. Vorig jaar kon een partij haring van 150.000 vaten de Sowjet-Unie geleverd worden. De mo gelijkheid voor een aanvullend contract blijft ook nu nog open. Soekarno weigert ontslag van het kabinet President Soekarno heeft het ontslag geweigerd van het Indonesische kabinet, aldus verneemt Reuter in regeringskrin gen te Djakarta. Gisteren offerde het kabinet de minos- ter van verdediging Iwa Koesoemasoe- manrti op en poogde de opstandige offi cieren te verzoenen met een compromis voorstel, waarbij de benoeming van Bam. bang Oetojo tot chef-staf van de land macht slechts voor de vorm gehandhaafd werd. Tegelijkertyd dreigde het te zullen aftreden als de officieren de voorstellen niet aanvaardden. Kolonel Loebis moet het compromis echter geweigerd hebben, vooral wegens de handhaving van Bam- bang Oetojo. Soekarno heeft een onderhoud veertig minuten gehad met vice-president Hatta. Toen men hem vroeg of de reis naar Mekka op Maandag nog doorgaat, zeide Soekarno: Tot op dit ogenblik is het reisplan onveranderd, doch de mens wikt en God beschikt". Volgens onbevestigde berichten zoi leger als eis stellen, dat de kwestie voor Zondagavond opgelost zal zijn. Indonesië tracht zich te verweren De Indonesische persattaché te New York, Soenario, tracht in een brief de New York Times verweer te vo tegen een hoofdartikel van dat blad de zaak-Jungschlager. Het blad had ge schreven, dat als de Indonesische rege ring meent een goede zaak te hebben, zij deze openiyk behandelen moet- Soenario verklaart, dat het proces voor ieder toegankelijk is en dat Nederland met de benoeming van een Amerikaanse waarnemer slechts propaganda-oogmer- ken heeft- Voorts beweert hy, dat het proces een binnenlandse aangelegenheid is. De New York Times merkt in een noot bij de brief op, dat het buitengewoon moeiiyk Is voor internationale waarne mers en vooral voor journalisten om een visum te krijgen, Een journalist van de New York Times heeft daarbij moeilijk heden ondervonden Het feit, dat een proces openbaar is voor het publiek, heeft slechts geringe betekenis, indien corres pondenten het land niet kunnen binnen- Nieuw Dordrecht honderd jaar. Ter herdenking van het feit. dat enkele Dordtse ingezetenen honderd Jaar gele den het Drentse veendorpje Nieuw-Dor- drecht stichtten, hebben de Nieuw- Dordtenaren besloten hun vaderstad een Drentse kei aan te bieden. De steen draagt de Inscriptie „Van Nieuw Dordt voor Dordt 1855". den kon blijven met een „verrader", en zij ontbonden het huwelijk, waaruit drie kinderen waren geboren. De vorige maand werd mevrouw Sis pera uit haar woning gehaald en gecon fronteerd met haar man. By die gelegen heid boden de communisten haar man de vrijheid en een goede baan, mits zij Tsje choslowakije niet zou verlaten, zoals zy plan was. En wat deed mevrouw Sis pera? Zij weigerde. Gesteund door de Britse regering kreeg zij een uitreisvisum vandaag kwam zij op doorreis naar Londen op Schiphol aan met het toestel uit Praag. HAAR VRIEND... Op het vliegveld stond de Tsjech Chu dy, die met de echtgenoot van mevrouw Sispera heeft gevangen gezeten, doch wist te ontvluchten. Chudy heeft mevrouw Sispera leren kennen door zijn ontmoe ting met haar man in de gevangenis. Hij zocht haar geregeld op en werd verliefd op haar. Na zijn vlucht uil dit land legde hij het geval van mevrouw Sispera aan de Britse regering voor. En met succes Op Schiphol vloog mevrouw Sispera de heer Chudy om de hals, dit tot grote ergernis van de Britse verslaggevers. „Wanneer gaat U met Chudy trouwen?" riep er één over het platform. Zowel me vrouw Sispera als de heer Chudy weiger den antwoord te geven op deze vraag, ook toen zy later herhaald werd. Er is nóg iets, dat het ongenoegen heeft gewekt ten aanzien van mevrouw Sis pera. En een Britse journalist verzekerde» ons. dat er geen beroepsnyd achter zat: mevrouw Sispera heeft haar „verhaal" reeds by voorbaat aan de Daily Express verkocht. „Dan kan zc daarin vertellen." aldus de Britse journalist, „hoe haar man in de uraniummynen moet lydcn...." Bewolking boven de Noordzee De mistbanken en de laaghangende be wolking boven de Noordzee zyn met de noordelUke winden landinwaarts ge voerd, waardoor het weer vanmorgen minder zonnig was. In de loop van de ochtend begon het al weer op te klaren. Voor Zondag wordt niet veel verandering ln het wee rverwacht. De wolkenban ken boven zee blijven een bedreiging vormen voor de kuststreken, maar ln het binnenland zal het Zondag vooral later op de dag overwegend zonnig en warm zyn. Onder invloed van de depressieactiviteit boven de Noordelijke IJszee drong koe lere oceaaniucht Scandinavië binnen, hetgeen vooral ln Zweden met een flinke daling van temperatuur gepaard ging. Boven het vaste land van Europa handhaaft zich het warme weer. HET WEER»! EUROPA half bcw zw. bew. geh bew. =115 WNW 1 WNW 10 NNO 5 NNO windstil windstil s! 5*1- WEERBERICHT Overwegend droog Vannacht veel bewolking en plaatselijk mist. morgen overdag vooral ln het bin nenland weer opklaringen. Overwegend droog. Over het algemeen weinig verande ring ln temperatuur. Zwakke tot matige wind uit noorde- ïyke richtingen. ZON EN MAAN 17 Juli: Zon 4.41—20.54. Maan 2.07.—19.16. 18 Juli; Zon 4.42—20.53. Maan 3.20—20.02.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1