Friese elfstedentocht per helicopter: een genot Hollander zocht zijn heil op rotsachtig eiland Boerin (honderd meter lager): Kom een kopje koffie drinken jy leder op Sint-Eustatius kent Gijsbertus van Veldhuisen Om de Christelijke levenshouding in de militaire dienst NIEUWE LETOSCHE COURANT 8 ZATERDAG 9 IU1J 1955 „VIER DE VIJF" (EEUWEN) BOLSWARD. ZATERDAG. "l^IER DE VLJF" is het motto in Bolsward. Waarom, dat zal u straks duidelijk worden. Eerst dit: op de kop af twee uur en tien minuten in helicoptervlucht ligt Ypenburg van Bolsward verwijderd. Tot die wetenschap kwam gisteravond de bestuurder van de Hiller PH-NFL, de heer E. J. W. Schuier, toen hij zyn gewiekte Libelle keurig neerzette op op het plantsoen by hun gloednieuwe Plein 1455. T)EZE he* middelpunt vin de n, prestatie hoeft ©r echter niet minder Friese zuidwesthoek, Is welgeteld 588 sportief om te zijn. „De merkwaardigst© Jaar oud. Vflf eeuwen stadsrecht alleen v'.iegorder die ik tót nu toe met mijn Hll- souden echter niet voldoende belangrijk ter het enige civiele hefschroefvllegtuig ■tin om de tlillermachine helemaal uit m ons land heb ontvangen", zo riep Ypenburg te doen overkomen. De door- de jonge directeur van deze luchtonder- slag voor deze vluchtige kans heeft wel neming ons ergens boven Noord-Holland gegeven het fantasierijke idee van bur-1 door zijn koptelefoon toe. (•meester Brulnsma U moet dat we hem bij De elf-steden bedrijver. Zo noemt men de overland-vlucht van Ypenburg naar ln deze agrarische hoek van Friesland I Bolsward op de bok van de Hiller trouw deze burgervader. niet te Bolsward mag dan e stad met een baard zijn, de burgemeester is een nog jeugdig en vooral originele man. Dit laatste mag blij ken uit de wijze waar op hij de bevolking van het Friese land de J u blleumsf eeeten van zijn stad aanzegt: per helicopter. Vijf eeuwen maken weinig Indruk meer op de moderne mens. redeneert bur gemeester Brulnsma en dus huurt hij ge woon een hefschroef vllegtuig af om daar mee de ganse dag - en die dag la vandaag als hypermodern heraut over deze pro vincie te dartelen. AI# dit niet opvalt, valt niets meer op. aldus burgem. Bruinsma Door zo te werk te gaan, kan de burge meester Bolsward nog een hoge vlucht geven Elfstedentocht WIE ln dit land een tocht uitzet, maakt natuurlijk een elfstedentocht. Natuur lijk is Bolsward een van die bekende elf steden tn het land van de schaatamara- thon. Piloot Schuller, tevens directeur van Aero-Ypenburg, een luchtvaart maatschappij die maar Uefst een vloot van 15 vliegtuigen ln de lucht telt, dacht onderweg eigenlijk hetzelfde als wat de schaatsers op strenge winters plegen te doen. Met dit verschil dat hij de schaats van de PH—NFL slechts even de grond van de beroemde elf steden laat beroeren. zullen er een volgend maal op terugko men. Nu moeten we eerst zien dat we burgemeester Brulnsma met zijn gecalll- grafeerde boodschappen voor zijn colle ga's van de elf steden en de witte pam fletten voor de boeren, burgers en bui tenlui die alle een uitnodiging bevatten om toch maar naar Bolsward te komen, behouden aan de grond zetten. Het Is nu acht uur In de morgen, en wederom Is Bolsward uitgelopen om te zien wat de burgemeester er bij de start terecht brengt. De Hiller moest voor deze gelegenheid overnachten in de gara ge van een plaatselijke autogrootbeld. Een hangar heeft Bolsward In de v|jf eeuwen nog niet kunnen bemachtigen. Smokkelbandieten in Indonesië Volgens een Makassaars blad hebben 200 zwaargewapende lieden in het Noord westen van Celebes een organisatie op gericht om de smokkel van grote voor raden van copra naar het buitenland te regelen. De copra wordt geruild tegen vuurwapenen en levensbehoeften. Laatste avond van het New York City Baliet OOk DE LAATSTE AVOND van het optreden van „The New York City Ballet" waren er de herha lingen. De „Pas de deux" van Delibes, veder licht gedanst door Maria Tallchief en André Eglevsky, werd tyet hoogtepunt van de avond. De „Western Symphony" prijkte weer op het programma, gedanst in een geniale revue-stijl. Aantrekkelijk omdat de meesterhand de zaak leidt, maar wat Balanchlne doet, moet een ander maar laten. Ala nieuwe nummers waren er „The duel" en „Le lac des cygnes". In het eer ste is de choreografie van William Dollar, 't Was een matig openingsnummer. Na tuurlijk knap gedanst, maar het senti mentele verhaaltje van de christenstrij der Tancred, die 'n onoverwinnelijke hei dense amazone dodelijk verwondt en dan tot de ontdekking komt, dat dit het meis je is. dat hij bemint, werd niet aanvaard baar. Integendeel, het slot van dit nogal drakerige geval, werd te honingzoet opge- om aanvaard baar te zijn. In „Le lac des cyg nes", choreografie van Balanchlne, domineerde 't soe pele lijnenspel. Het corps de bal let toonde hier "n gedisciplineerd heid. die toch ner- gens verstard was Maria TeJrhleff lutekend w,ren groepen en partijen tegen elkaar afgewo gen. waardoor er een heel goede ruimte werking ontstond Diana Adams en haar prins Jacques d'Amboise dansten op boven het toneel of er geen wetten zwaartekracht zijn. Mooi van lijn en houding. Deze „Lac des cygnes" losgemaakt ontdaan van alle romantische franje be hield warmte doordat alle dansmoehetd was weggevallen. Na het vertrek van deze groep nieuwe wereld, houden we de herinnering aan een danskunst, die voortkomt uit het vakmanschap van een genie, maar vraagt om correctie door een even geniaal kun stenaar. Zou deze man misschien Balan chlne zelf kunnen zijn? Soms waren ei ogenblikken waardoor wij deze mogelijk heid niet bij voorbaat uitsluiten. A. C. Bouwman Zelfbestuur voor Tunesië Met 540 tegen 43 stemmen heeft de Franse nationale vergederlng vannacht de In Mei getekende conventies goedge keurd. die het protectoraat Tunesië terne autonomie geven. Tegenstemmers waren conservatieven en enkel Gaullisten. Communisten stemden vóór. Verwacht wordt. dat ook de «ennat binnen enkele weken de aanvaarden. Onze verslaggever Piet Hovingh maakt als enige journalist de beticoptertocht mee, die het 500-jarige Bolsward vandaag langs de elf Friese ateden organiseert. Hjj vertelt merkwaardige dingen torzijde stonden. Ten slotte moet er Iemand kaart lezen en dus offert men zich op Dat legt schrijver dezes ook de ver plichting op, uiteraard In vogelvlucht ver oen van deze rit. Ja rit, want of ge in een helcopter vliegt of rijdt, Is vraag. In elk geval z(jn we bet volkomen een* met de Koningin als sü een hefschroefvllegtuig wel het prettigst denkbare vervoermiddel Is Burgemeester Brulnsma heeft vandaag o| jubileum ronduit letterlijk hetzelfde gezegd. De kippen T~iAN bWft alleen voor de opmerkzame passagier de vraag naar de invloed die een overvliegend helschroefvliegtuig uit oefent op de legprestaties van pluimvee Gemeten naar de onrust die een derge lijke gebeurtenis op de kippenren van de op de route liggende boerenhofsteden verwekte, moet men daar niet gering over denken. Tegen dit eventuele verliespunt sfaat dan het winstpunt in de vorm uan de ln het Hollandse landschap altijd weer opduikende boerin die over haar half- dexirtje hangend de helicopter luidkeels (nodigt enen op haar bleek te landen omdat de koffie juist klaar is. Ook dat nooit. De voordelen van het op 'd meter hoogte hangen aan een wentelwiel zijn niet te tellen, en dienen 3m verder niet vermeld te tvorden. !e" wentelden e niet twee uren lang aan die wieken om de thuisblijvers [•en dode mus blij te maken. Laat ons echter tenminste wel de vreugde om In het kort de genietingen te beschrijven nen ervaart als men met Bolsward dus tot reisdoel de Afsluitdijk af wiekt. Men doet daar niet alleen zichzelf een genoegen mee, maar wel ln het bijzonder de berijders van deze machtige dijk. Als ge de Hillermachine bevliegt, maakt ze namelijk een lange glijvlucht over deze oer-Hollandse dam. De grond die als spoorbaan werd bedoeld maar nooit benut is, biedt namelijk een Ideale mogelijkheid ils vliegbaan vo- h fschroefvh uigen Het laag-bij-de-grondse vliegwerk is hier olkomen onschadelijk, maar wel bijzon der amusant voor de tegenliggers, die zich op de eenzame Afsluitdijk deze on verwachte afwisseling niet zo maar laten ontgaan. Na een genoeglijke tocht dus over de dijk. vliegen we op Bolsward aan, de oude Hanzestad die zo keurig niervormig in het Friese land ligt ingebed. (Van een onzer verslaggevers) De Nationale Christen-onderofficieren Vereniging heeft enige tijd geleden een memorandum inzake de Christelijke le venshouding ln de militaire dienst ge publiceerd. De iegerpredlkant da B. A. Boe heeft in het „Centraal Weekblad" enige crltische beschouwingen aan dit memorandum gewijd en deze artikelen hebben weer een reactie uitgelokt ln de Utrecht gehouden jaarvergadering van de N.C.O.O.V. Ds Bos merkt in zijn artikelen om. op, dat men uit het memorandum de indruk zou kunnen krijgen, dat de leger- Een van de weinige tractoren, die het eiland Sint-Eustatius kent, is het eigendom van de Hollander Bertus van Veldhuisen. Het ig een trouw vervoermiddel in dit primitieve oord. TUINDER. VEEBOER EN GROSSIER (Van een onzer verslaggevers) OUIM ZES JAAR GELEDEN ging een Hollander naar Sint-Eustatius, -■-* een van de bovenwindse eilanden in West-Indië, een vlekje in de Caraibische Zee. Hy had tot taak, daar te onderzoeken, welke mogelijk heden de landbouw bood. Thans bezit hij een veestapel van ongeveer honderd runderen en is hij importeur van vele belangrijke goederen, die het kleine eiland nodig heeft. Hij is een van de bekendste persoonlijk heden in zijn omgeving geworden en wist, in tegenstelling tot de vele anderen, die na hem kwamen, op uitstekende wijze in zijn levensonder houd te voorzien. Op zijn kop De ontvangst was werkelijk enorm. Bolsward stond op atjn kop. mogen w« wel aeggen. En al die mensen hadden oni graag het Friese volkslied toegeiongen als se maar gedurfd hadden. Want helden In hun ogen waren we. Dat begrijpt ge. Idnch. de burgemeester, waar alles toch om begonnen was. bleek niet aanweatg Hij was met opzet door het fcestcomltë achtergehouden. De beer Brulnsma u zijn huls niet verlaten op straffe van bet verspelen van een luchtreis de volgende dag. De voornaamste reden van zijn hub arrest was wel bet feit, dat hij juist zijn verjaardag vierde. Piloot Schuller wat niet zo goed of bjj moest nog even op stijgen om boven het huis van de burger vader. diens oude slaf opgevuld met siga retten en plaatselijke lekkernijen nit te gooien. Even later echter zaten we toch gezel lig ln zijn hulskamer achter de verjaar- dagstractatle. Geef me de vijf, mochten we zeggen tegen deze man. die zelf het Vier de vijf ln deze dagen v6ór tn de mond heeft, want „vier de vijf' eeuwen uitbundig, zo wil het nu in Bolsward. We Gijsbertus van Veldhuisen leefde in 1948 nog als een tevreden mens in Ede. Hij had nooit over emigreren nagedacht Op een gegeven ogenblik kreeg hij een advertentie van een zaadhandel in Bloe- mendaal onder ogen. Al spoedig was alles in kannen en kruiken. Het gezin Van Veldhuisen (vader, moeder en drie kinderen) zou naar Sint-Eustatius gaan om daar te beproeven wat men op land bouwkundig gebied in de West kon be reiken. Misschien kon met de uitvoer van agrarische producten naar Curacao wat geld worden verdiend Weg was alle comfort. Üit de gemoe delijke Gelderse sfeer kwam men in een omgeving die geen gerieflijkheid kende, waar electriciteit tot dan toe een schone droom was geweest, uitgaan een onbe kend woord is en de enige verbinding met de buitenwereld bestaat uit het we kelijkse vliegtuigje van Sint-Maarten en de maandelijkse boot uit Curagao Hier was wilskracht nodig Energie om iets te bereiken. Veel mogelijkheden biedt Sint-Eustatius niet. Het is een dood- eiland, waar. bij wijze van spreken, geld bij moet. De duizend inboorlingen zouden verkommeren wanneer het gou vernement niet bijsprong door alleen maar inkomstenbelasting te heffen, gra tis medische verzorging te geven, vrije vracht te verlenen voor het transport overzee en vrijheid van Invoerrechten de import. Vroeger welvaart TTROEGER was dat anders. Toen was er rijkdom en welvaart. Geld was er ln overvloed. Dit geld was echter door smokkel tijdens de Amerikaanse vrij heidsoorlog bijeengebracht Dat dit de woede van de Engelsen aanstak is begrij pelijk. Omstreeks 1780 heeft de Engelse admiraal Rodney het eiland met de grond gelijk gemaakt. Dat was het ogenblik, dat de armoe er zijn intrede deed. Nog enkele herinneringen aan de welvarende tijd zijn overgebleven. Het is de naam Gouden Rots, die men aan een van de steenmassa's heeft gegeven. Naar verluidt ligt er nog een kostbare schat begraven. Andere herinneringen zijn de ruines uit de tijd van voor 1800. Op een van die ruïnes Is het huis van de Van Veld- huisens, Schotsenhoek. gebouwd. Het was de bedoeling, dat Van Veld huisen groenten en fruit zou gaan telen laar Curacao te exporteren. Het plan ia echter mislukt Veel geld ia in de on derneming gestoken. De droge perioden hebben allea verijdeld. Na drie jaar gaf Van Veldhuisen het op. Hij ging ntet terug. Want nog altijd aren er de twee Friese koelen en de stier, die uit Holland waren meegenomen Hij had ook vijftien inlandse koeien ge kocht en de veestapel was weldra aan gegroeid tot honderd stuks. Daar zat geld in. Het gouvernement was gebrand op deze runderen. Met elke maandelijkse boot gingen er wat naar Curapao. Zwemmen LTET nare was. dat dit vervoer voor *-■* risico van Van Veldhuisen geschied de Eerst moesten de beesten achter een roeibootje naar het zeeschip zwemmen leen haven is er niet) om vervolgens aan boord getakeld te worden. Toen de Franse kooplieden van Martinique en Guadeloupe kwamen, werd dat beter. Ze betaalden meer en droegen zelf het risico Thans verwisselen elke maand vijf zes runderen van eigenaar „Ik heb er niet aan gedacht om terug te gaan," zegt Van Veldhuisen, die nu met verlof in ons land verblijft „Het ging natuurlijk niet altijd even gemak kelijk. Vooral in het begin kostte het wel wat moeite om je aan de toestand daar aan te passen." Dat het moeilijk was, er ln te komen, bewijzen wel de andere Hollanders, die na 1948 op Sint Eustatlus kwamen Ze redden het niet en zijn allemaal weer vertrokken. Voor emigranten is het geen oord om heen te gaan. Mogelijkheden zijn J goed als niet op dit primitieve eiland, dat bovendien maar 3 bij 10 km groot is. De perioden van droogte zijn de groot ste handicap. Overigens heeft het eiland goed klimaat, sub-tropisch, nooit be nauwend en broeierig. Groei TTET gezin van Van Veldhuisen is in de ruim zes jaar, dat hij in Sint- Eustatius is geweest, uitgegroeid van vijf tot acht personen. Drie kinderen kwamen bij Voor hen is het eiland een para- De zwarte Methodistendominee heeft zojuist André, een van de kinderen, gedoopt. Het gezin Van Veldhuisen is lid van de Metho- distenkerk, die van de drie ker ken, die het eiland kent behalve deze de Rooms-Katholieke en Anglicaanse) de Nederiands Hervormde het meest nabij komt. Sergeant Emmett-Dunne ter dood veroordeeld De Britse sergeant Frederick Em- mett-Dunne is dezer dagen door een Engelse militaire rechtbank veroor deeld tot de galg wegens moord op sergeant Reginald Watters. De veroordeelde werd er van beschul digd, verliefd te zijn geworden op de echtgenote van zijn collega Walters en de laatste toen te hebben vermoord. Em- mett-Dunne huwde later met de vrouw van zijn slachtoffer. De veroordeelde voerde aan, dat hij sergeant Watters doodde, toen deze hem met een pistool bedreigde Hij had Wat ters echtgenote gehuwd omdat hij mede lijden met haar had Hogere militaire instanties moeten nu de schuldigverklaring en het doodvonnis nog bevestigen. Elisabeih Schwarzkopf is ziek geworden Elisabeth Schwarzkopf, die op 13 Juli met het Ned. Kamerorkest en Ned. Ka merkoor In Scheveningen zou optreden, is plotseling ziek geworden. Ook haar op treden te Aix en Provenc- (als Euridice Orfeo) zal niet doorgaan Uta Graf i Elisabeth Schwartzkopf op 13 Juli v« vangen. düs. waar ze de hele dag alleen maar in broekje behoeven te lopen. Een hoog tepunt in het leven van de Van Veld- huisens, was het bezoek, dat Prins Bern- hard in 1948 bracht. De inlanders zijn eenvoudig en vrien delijk. Ze vormen verreweg de meerder heid. Er zijn maar 35 blanken op het eiland, onder wie vier Hollandse gezin- en enkele zeer oude Engelse fami lies Zy zUn de bezitters van de zeven luxe auto's, welke Sint-Eustatius telt. De laatste tijd is Van Veldhuisen er ;oe overgegaan, uit ons land goederen, n hoofdzaak levensmiddelen te impor teren. „De bevolking is hier zeer mee gebaat," zegt hy Zo werkt deze Hollander op dit kleine eiland, eens zo groot en dichtbevolkt, nu zo arm. Alle bewoners kennen hem. „The Farmer" is zUn bijnaam. „The farmer" het Is op Sint-Eustatius een be grip geworden. „Het is jammer, dat u weggaat", hebben ze tegen Van Veldhui sen gezegd, toen hy naar Holland ver trok. Maar hy heeft beloofd terug te komen. Zelf zou hy voor geen geld an ders willen Luchlvaartsnippers Pan American World Airways plaat ste een dezer dagen een order aan radar installaties. te gebruiken aan boord var haar vliegtuigen, ter waarde van twet millioen dollar! Het in deze order opge nomen aantal installaties is voldoende om er haar gehele vloot van DC6 en DC7 lange afstand vliegtuigen mee uit te Deze weerpeiling-radarinstallaties boord van vliegtuigen die byvoorbeeld gebruikt kunnen worden om onweers buien in de vliegroute te ontdekken, ma ken het vliegen voor de pasagiers aan merkelijk prettiger en veiliger, doorda' de vliegers nu gewaarschuwd worden en zodoende de gelegenheid hebben gebie den met hevige luchtstoringen tijdig uit de weg te gaan. De boordradar wordt niet alleen ge bruikt om het weer te peilen. Het sy steem kan eveneens gebruikt worden als navigatie hulpmiddel. Door de radaran tenne naar de aarde te keren, kan mer op het radarscherm in het vliegtuig ook de contouren onderscheiden van het rein waar het vliegtuig overheen gaat vliegen. Kustlijnen, rivieren, meertjes bergen zijn op het scherm waar te i men, en ze geven in de meeste gevallen voldoende aanwyzlng om de positie het vliegtuig te controleren. Dezelfde maatschappü deelt mede dat zij de datum waarop haar nieuwe tarie ven voor het luchtvrachtvervoer ove Atlantische Oceaan zullen ingaan vrij willig van de 1ste Juli 1955 naar de 15de Augustus 1955 heeft verschoven. Hier door kunnen ook de andere luchtvaart- maatschappyen het grotere vrachtvolume aantrekken dat als een gevolg van de in die tarieven tot uitdrukking komende drastische verlaging van de vrachtprys. zal worden aangeboden. Sgt Van Noorden haalde gouden zweefbrevet De enige Nederlandse deelnemer aan de zweefvllegkampioenschappen In St. Yan (Fr.), sgt S. J. M. van Noorden, heeft mei een "lucht van 314 km zijn gouden brevei gehaald. Hij is de vierde Nederlander, die nu in het bezit is van dit brevet In he dagklassement kwam hy op de achttiende Aan de wedstrijden, die zoals benend is- zün georganiseerd als proef voor de reldkamploenschappen van het voigend jaar. nemen ploegen deel uit Joego-Slavië Duitsland. Zwitserland. Engeland. Dene marken en België Afhankelijk van de er varingen die men op dit terrein opdoet, wordt beslist of de wereldkampioenschap pen al dan niet in St. Yan worden ge houden. Soekarno moet vrouw meenemen In bevoegde kringen te Djakarta wordt vernomen, dat Soekarno waarschyniijk zyn reis naar Mekka moet uitstellen, om dat er nog geen oplossing van de leger- crisis in zicht is Tevens wordt geseind, dat te Sema- rang zeventien vrouwenorganisaties de wens hebben uitgesproken, dat Soekarno zyn eerste vrouw, mevr Fatmawati Soe karno, op reis zal medenemen, om haar aanzien als eerste vrouw des lands te vergroten. In de mlnla'uurstad Madurodam zal binnenkort een volkstuincomplex, com pleet met tuintjes hu'sjes en een speel weide, worden aangelegd. Chr. onderofficieren bijeen Een moiie als an'iwoord op artikelen van legerpredikani B. A. Bos Rijk heeft behoefte aan kantoorgebouwen Minister Witte over panden aan Stadhoudersplantsoen (Van onze parlementsredactie) De bouw der kantoren, welke voor de Ryksgebouwendienst en het departement van binnenlandse zaken aan het Stadhou dersplantsoen te Den Haag worden ge bouwd. kon niet door het rijk zelf worden verricht, aangezien de grond eigendom was van derden. Wel bouwt het ryk een kantoor aan de Eerste v. d. Boschstraat. Waarschyniyk zal het ryk zelf in de naas te toekomst nog meer kantoren bouwen, omdat daaraan grote behoefte bestaat. De Ryksgebouwendienst is thans ge huisvest op twaalf plaatsen. Wanneer het nieuwe kantoor gereed Is, trekt de ge meente in het gedeelte van het stadhuis, dat de dienst nog in gebruik heeft. De vyf panden aan het Nassauplein zyn be stemd voor het ministerie van onderwys, de Kazernestraat 3 voor finan ciën, Koningskade 27-28 is bestemd voor verkeer en waterstaat en aangenomen wordt, dat, gezien de grote vraag naar kantoorruimte, ook voor de panden Alexanderstraat 20 en Parkstraat 69A wel >n nuttige bestemming te vinden is. Het ls te verwachten, dat in Den Haag nog lange tyd behoefte zal bestaan aan kantoorruimte. Verschillende bouwers geven aan het rijk de voorkeur bij de verhuur van kantoren, omdat dit finan ciële zekerheid biedt. Het ryk heeft de gebouwen aan het Stadhoudersplantsoen voor tien Jaar ge huurd. Verlenging met nog tien jaar is mogeiyk Het huisvestingsbeleid van de rijksor ganen in Den Haag is wel uitgestippeld, doch nog zo oppervlakkig, dat de regering iver geen mededelingen durft te doen, staat te lezen ln de nota naar aanlei ding van het verslag van de Tweede Ka mer over het ontwerp tot goedkeuring van de huurovereenkomst van de panden aan het Stadhoudersplantsoen. Maatschappelijk werk krijgt subsidie In de Staatscourant van gisteren zyn richtiynen gepubliceerd voor subsidië ring van het maatschappelijk werk op levensbcschouwelyke of algemene grond slag. De desbetreffende verenigingen zyn voorlopig: Commissariaat voor Cultureel en Maatschappelijk Werk vanwege de Nederlands Hervormde Kerk; Landeiyk Sociaal Charitatief Centrum; Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid; Stichting Joods Maatschappelijk Werk: Stichting Vryzinnig Protestants Centrale voor Maatschappeiyk Werk en de Vereniging voor maatschappelijk werk op humanis tische grondslag Humanitas. Deze subsi die kan van 1 Januari 1955 af worden verleend en bedraagt os. maximaal zes tig procent van het totaalbedrag der bruto-salarissen van een aantal functio narissen. Schepelingen willen meer voor N. Guinea De weinige royale politiek, welke de regering tot voor kort ten opzichte vxn Nieuw-Guinea heeft gevoerd U een van de oorzaken van het verloop der Jonge ren ln de marine. Aldus de afgevaardigde van de hoofd afdeling Nleuw-Guinea op de jaarverga dering van de Vereniging van Beroeps- schepelingen by de Zeemacht. De slech te sportvelden op Blak, het ontbreken van een overdekte bioscoopzaal en een zwemgelegenheid en het weinige contact met de buitenwereld over het algemeen zyn even zo veel redenen, buiten de competentie van de marineleiding, voor dit verloop. Spreker drong aan op rui mere toewyzlngen om het verbiyf van de marine-mannen op Biak te verbeteren. Veel oppositie bestond tegen de voor stellen, ln Den Helder een nieuw vereni gingsgebouw te plaatsen (kosten 553.000 gulden). Magere melkpoeder voor hongerlanden De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O., heeft een plan besproken om de overschotten van melkpoeder uit de zuivellanden wenden ten behoeve van de lan- aar miliioenen mensen te weinig voedsel ontvangen. Hierdoor zouden de boterproducerende landen een goede afzet krijgen voor hun ondermelk en de bevol king van landen met voedselgebrek krUgt dan een goedkoop eiwitrijk voedsel. Minister Mansholt heeft in de Staatscourant van 8 Juli beschikkingen gepubliceerd betreffende een ontheffing monopoliebes luit voedselvoorziening '52 de opening en sluiting van de jacht op ander dan schadelyk wild. Wonnsobo weer thuis. Het rn.s. Wono- sobo onder commando van kapitein B. Blok uit Den I"iag wordt morgenmiddag om 2 uur van zijn eerste reis naar Indo nesië tn Rotterdam terug verwacht. In Maart Jl. werd iit schip als 25-ste nieu- aanwinst aan de vloot van de K.R.L. toegevoegd. De ontscheping der passa giers zal kort na aankomst beginnen. Selden Chapin naar Iran De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin is benoemd tot Amerikaans ambassadeur in Iran. geld predikanten niets hebben gedaan om de Ln dit stuk gesignaleerde toestanden te verbeteren. Ook tracht hy aan te tonen, dat het dikwyis onvermydelyk is om grote manoeuvres op Zondag te doen voortgaan en achtte hy het plicht om de goedwillende minister Staf op zyn woord te geloven als deze zegt: het kan niet anders. De volksvertegenwoordiging heeft dit ook aanvaard, aldus ds Bos. De jaarvergadering van de N C O O.V. j heeft een door de afdeling Den Haag ingediende motie aanvaard, waarin het hoofdbestuur wordt verzocht te appel- i en zich te verweren tegen de „on juiste en daardoor voor de NCO.O.V. haar hoofdbestuur bezwarende be schouwingen" van ds Bos. De vereniging geeft in de motie uiting aan haar leed- n over deze artikelen omdat daar door naar haar overtuiging „de zaak van Gods Koninkrijk niet wordt gediend." Tenslotte wordt aan het bestuur opge dragen om te blijven yveren voor de ver- wezeniyking van de wensen, die in het memorandum zijn vervat. Ds Bos was niet ter vergadering aan wezig, maar wel zijn chef, de hoofdleger- predikant ds A. T. W. de Kluis „We moeten niet schryven en polemiseren, ons afvragen wat we kunnen doen voor die duizenden mannen in uniform, die Christus nog niet kennen", aldus deze spreker. Komen er aanbestedingen in Beneluxverban'd Minister Zylstra en de Belgische mi nister van openbare werken Van Auden- hove hebben in- principe overeenstem ming bereikt over het aanbesteden in Beneluxverband. Het comité van- Bene- luxministers, dat ln September reglemen tair byeenkomt, zal verder over deze kwestie beslissen. Geen oplossing in Indonesië Er zyn geen tekenen, dat «r een spoe dige oplossing zal komen van het ge schil tussen de Indonesische regering en dg hoge legerofficieren. Soekarno heeft zijn reis naar Miekka moeten uitstellen, aldus meldt Ass Press. De regering biyft op het standpunt staan, dat de officieren eerst de benoeming van Bambang Oetojo tot chef-staf moeten erkennen, alvorens er sprake is van een compromis Beide partijen willen een oplossing, die hun figuur redt. In verband met de ernst van het ge schil zouden vooraanstaande politici een regering onder Hatta willen hebben, doch Hatta is gebonden aan zyn eed aan de grondwet. Het zou iets anders zyn als het parlement hem zou verzoeken pre mier te worden. Het kabinet Sastroamid. Jojo steunt op de meerderheid in het parlement, welke weder afhankelijk is van de communisten. Volgens een niet bevestigde maar geloofwaardige lezing zou het kabinet ln deze aangelegenheid alleen maar de wensen van Soekarno volgen. Vorige maand wordt te Djakarta een Poolse handelsmissie verwacht om te on derhandelen over een nieuwe overeen komst. De Polen bieden kapitaalsgoederen mijnbouwinstallaties aan. Volgens de oude overeenkomst waren de lm- en ex portvolumes f 25 en 16 min. Communiqué gesprek Tito-Nehroe In Belgrado is een gemeenschappelijk communiqué gepubliceerd van president Tito en premier Nehroe van India, die een officieel bezoek heeft gebracht aan Joegoslavië. Twee punten springen in dit communiqué naar voren: 1. beide staats lieden spraken zich uit voor toelating van Rood China tot de Ver. Naties; 2. de lan den zullen spoedig handelsmissies uitwis selen. Nehroe verblijft thans in Rome. Van daar keert hy via Londen naar New Del hi terug. Vliegende schotel bij Makassar Dorpelingen in Pare Pare hebben vol gens Ass. Press beweerd, dat zy een vlie gende schotel hebben gezien. Het zou een ovaal voorwerp zyn geweest, blauw achtig van kleur, hetwelk aan de achter- zyde rook uitstootte. Twee minuten was het voorwerp zichtbaar op een hoogte van 200 meter. Het bewoog zich vervol gens van Zuid naar Noord en verdween. Levering onroerend goed Waarom een onderhandse acte voor de staat (Van onze Parlementsredactie) By (le opmerkingen, welke de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer maakt over het wetsontwerp tot verplichtstelling van een notariële acte .by de levering van onroerende goederen en by de vestiging van zakelijke re-.hten op onroerende goederen bevindt zich ook deze, dat sommige leden het onjuist ach ten, dat slechts een onderhandse acte wordt vereist, wanneer een van de partijen rijk of provincie is. Zij komen op tegen deze uitzonderingspositie van de over heid. Andere leden wilden zich uit pric- tische overwegingen niet tegen deze be paling verzetten. Belgisch* invoerverbod betreurd Het Brusselse Rooms Katholieke Blad De Standaard noemt het Belgische in voerverbod op Nederlandse geconden seerde melk een betreurenswaardige ge beurtenis. Het blad merkt op, dat land bouw en veeteelt steeds weer beschermd moeten worden, en verzucht: Wanneer zullen wy eens concurrerend kunnen werken Noorse auto's Morgenbladet te Oslo meldt, dat Noor wegen wellicht binnenkort auto's zal Houwen, met Noorse chassis en plastic carrosserie benevens Duitse motoren. Het wagentje ls bestemd voor vier of vyf oassaglers en zal tussen de ƒ4200 en '5300 kosten. De internationale suikerraad heeft de baslsexportquota met 5 pet verlaagd en Cuba 2.1 millioen metrieke tons toegewe zen. De wereldproductie wordt van 4.1 tot 3.9 min ton verminderd. België s toe- wyzlng la 46.534 ton. De 35-jarige kunstschilder Jan Ho- man te Maas-Keppel heeft de culturele prijs van de stad Arnhem voor 1955 (f 1000) ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6